Banková kríza – pokračovanie

Autor: Judr. Peter Weiss (https://akw.sk/blog/ | RSS odber)

svb.jpeg


K dnešnému dňu sa dá povedať, že v SŠA “kľakli” 4 pomerne veľké banky. Zhruba ďalších 9 má nábeh na podobný osud. Čakalo sa na rozhodnutie FEDu, ako sa zachová k vkladateľom. Rozhodnutie sanovať všetky vklady v plnej výške považujem za správne rozhodnutie. Počkajme však na samotnú realizáciu, už dnes bude “bailout” pravdepodobne prevyšovať 300 miliárd USD. Rozhodnutie FEDu zabráni okamžitej insolventnosti malých podnikateľov a FED viac pre zastavenie snehovej gule urobiť aktuálne zrejme ani nemohol. Na istý čas tak zachránil zamestnanosť. Ak však hlavným cieľom FEDu ostane inflácia, ekonomika SŠA skončí v depresii. A môže to byť tiahla kríza rovnaká alebo horšia, ako tá z r. 1929. Krach Silicon Valley Bank totiž poukázal na systémové problémy aktuálneho ekonomického modelu a jeho neudržateľnosť. Kontraproduktívnou nadprácou bolo však vyhlásenie Joe Bidena, že bankový systém je vlastne bezpečný, že je v poriadku. Joe za poslednú doba veľa pravdy nepovedal a ľudia to veľmi citlivo vnímajú. Vyznelo to rovnako, ako keby deduško Večerníček povedal, že padla ďalšia banka.

Problém sa medzičasom môže presunúť do Európy, kde to môže dopadnúť paradoxne ešte horšie ako v SŠA. Zapáliť starý kontinent môže tak Credit Suisse, ako aj Deutsche bank alebo iný bankový kolos, napr. Santander. Snaha o bezbrehé financovanie ukrajinského konfliktu nenávratnými pôžičkami je iba palivom pre rýchlejší nástup ekonomickej depresie v Európe. Aktuálna prevládajúca politická mentalita, ktorá sa snaží o vyvolanie širšieho vojnového konfliktu práve z dôvodu potreby riešenia neudržateľnosti marxisticko-keynesiánskeho hybridného modelu ekonomiky, skončí presne naopak.

Moja predpoveď je, že banková kríza a nadchádzajúca všeobecná ekonomická kríza zatlačí do úzadia tému konfliktu na Ukrajine už v najbližších mesiacoch presne tak, ako Ukrajina zatlačila do úzadia tému kovidu. Nastáva obdobie striedania tém. A tá bude čoskoro sprevádzaná tlakom na mierové kompromisné vyriešenie konfliktu logicky na úkor slabšieho – Ukrajiny. Takmer isto dôjde k návrhom obsahujúcim územné ústupky a Európa a SŠA bude musieť riešiť odpísanie svojich pôžičiek ako nevymožiteľných. Napriek územným ziskom víťazom tohto mierového návrhu nebude Rusko, ale Čína. Rusko ak na túto hru pristúpi, kupuje si čas. Keďže sa v SŠA bude čochvíľa zvolebnievať, SŠA zhodí všetko ekonomické bremeno neúspešného vojnového ťaženia na európske krajiny.

Aktuálni politici vyberaní v Davose sú prívržencami marxisticky modifikovaného keynesianizmu. Sú takto programovaní. Preto od nich nemožno očakávať, že budú rozumieť ozajstným ekonomickým reáliám, aj keď niektorí disponujú formálnym ekonomickým vzdelaním. Nerozumejú a nechcú rozumieť ekonomickým a iným cyklom. Pochopenie dejín je kľúčom k pochopeniu súčasných procesov. Dôkazom je napríklad nepochopenie klimatickej zmeny ako prejavu prírodného cyklu. Všetko sa snažia zhodiť na jednu príčinu – CO2 a uniká im prirodzená komplexnosť javov.

Napríklad aj také kovy. Fyzické drahé kovy nie sú investičné. Slúžia primárne ako uchovávateľ hodnoty. Drahé kovy neragujú na infláciu, to je bežne prednášaný omyl. Rast ich ceny závisí najmä od paniky na finančných trhoch a na nedôvere bežného spotrebiteľa vo vládnu moc. Miera paniky je teraz vysoká, preto ceny fyzických kovov porastú. Čím bude panika a nedôvera narastať, tým vyšší bude po drahých kovoch (ale napríklad aj po umení) dopyt.

Blízka budúcnosť (výhľadovo 2 roky) vyzerá zaujímavo. Nechajme sa prekvapiť.


Príspevok Banková kríza – pokračovanie je zobrazený ako prvý na Weis & Partners.

Zdroj článku...
 
Zdravím. Pridám iba svoj skromný názor. Ako vieme, globalizácia je proces ovládnutia všetkých výrobných prostriedkov na planéte Zem. Pokiaľ si chcú USA udržať pozíciu hegemóna globalizácie podľa biblického konceptu, potrebujú zlikvidovať svojho hlavného konkurenta v Západnom svete a to je EU, čo sa aj deje... Stačí sa pozrieť na vyhlásenia o "energetickej" kríze, ako kvôli neúnosných cien energií EU opúšťajú spoločnosti ako BASF, alebo sú v ohrození celé sektory priemyslu. ako oceliarsky, chemický, strojárenský a podobne, ktoré sa presúvajú do USA... Čo zostane v Európe po deindustrializácií? V západnej, národy premiešané všetkými farbami, bez koreňov a vo východnej proti sebe poštvané Slovanské národy... Teda celý Euroázijský kontinet je pripravený spolu s Ruskom , Čínou a preľudnenou Juhovýchodnou Áziou s pohľadu USA a najnovšieho vojenského paktu ANZUS aj na veľkú vojnu, možno aj s použitím taktických jadrových zbraní... Na strane druhej treba na presun európskeho priemyslu do USA a jeho revitalizáciu a čo najrýchlejšie spustenie, ohromné prefinancovanie, "úverovanie" tohto procesu, s čo najlepším zabezpečením... A pri pohľade na "krach" amerického bankového systém s napojením na európsky ako napríklad Credit Suisse, tento proces brzdí... Dnes napríklad prebehla informácia, že ak bude zavedená norma Eur 7, tak Škoda Auto bude musieť prepustiť viac ako desať tisíc zamestnancov, čo proces deindustrializácie, podporuje. Teda vidíme, že dnešná "ekonomika" je iba čistá politika...
 
Naspäť
Top Bottom