BRICS + ŠOS (Šanghajská organizace spolupráce)

Zoja

Člen
Hlavní věc z prohlášení zvláštního zástupce prezidenta Ruské federace pro záležitosti ŠOS, velkého velvyslance Ministerstva zahraničních věcí Bakhtiyora Khakimova po jeho návštěvě v Pekingu:

🖖 Rusko a další země podporují urychlený vstup Běloruska do SCO;

🖖 Členské státy Shanghai Cooperation Organization kladně přijaly návrh Vladimíra Putina na vytvoření sdružení sportovních organizací pod SCO;

🖖 Počet žádostí z různých zemí o členství v Šanghajské organizaci spolupráce roste;

🖖 Země SCO ne vždy vystupují jako jednotná fronta na mezinárodní scéně, ale klíčové je, že se navzájem nestaví proti sobě;

🖖 Členské státy Šanghajské organizace pro spolupráci si nekladou za úkol z ní udělat vojensko-politický blok.


Zdroj: https://t.me/Slavyangrad/36083
 
Rusko se společně s Indií rozhodlo opustit evropskou stupnici Brent (etalon = jakási srovnávací stupnice, určující cenu ropy) a od nynějška budou používat asijskou stupnici Dubai. I tato stupnice oceňuje podle dolaru - zatím. Jestli jsem aspoň trochu pochopila (tomuto tématu nerozumím), pak by se ropa pod stupnicí Dubai dala obchodovat i na jižních a východních burzách - ne pouze na amerických a evropských.
 
Toto přihodím k příspěvku @Lin . Perfektně zpracované informace o ropě, doporučuji.
z textu:
Jak se stanovuje cena ropy?
Investoři se setkají spíše s typy ropy, která se dělí podle místa původu. Ceny pak vyjadřují spotovou cenu těchto různých typů ropy, z nichž nejběžnější jsou West Texas Intermediate, Brent nebo ománská ropa. Někdy se uvádí také cena koše Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a cena futures na newyorské komoditní burze.

  • West Texas Intermediate: Jedná se o referenční cenu ropy v Severní a Jižní Americe. Ropa WTI je lehká a sladká – má nízkou hustotu a nízký obsah síry. Díky těmto vlastnostem se výborně hodí pro výrobu benzinu.
  • Brent: Ropa Brent se rafinuje v severozápadní Evropě a je hlavní referenční cenou ropy v Evropě a Africe. Jedná se o kombinaci ropy z více než desítky různých ropných polí v Severním moři. Je méně lehká a sladká než WTI, ale přesto je výborná pro výrobu benzinu.
  • Ománská: Ceny ropy vytěžené na Blízkém východě jsou reprezentované futures kontraktem na ománskou ropu kótovaným na dubajské komoditní burze (DME). Většina ropy kótované na DME se vyváží do celé Asie. Ománská ropa je středně těžká a kyselá.
  • Cena koše OPEC: Cena koše OPEC je průměrem cen ropy z Alžírska, Angoly, Konga, Rovníkové Guineje, Gabonu, Íránu, Iráku, Kuvajtu, Libye, Nigérie, Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů a Venezuely. OPEC používá cenu tohoto koše ke sledování podmínek na světovém trhu s ropou.
  • Futures na burze NYMEX: O ceně futures na ropu na newyorské komoditní burze informují téměř všechny významné investiční servery. Jedná se o hodnotu 1 000 barelů ropy v určitém dohodnutém čase v budoucnosti. Běžně se jedná o ropu WTI. Burza NYMEX tak předpovídá, jaká bude podle obchodníků s ropou v budoucnu spotová cena ropy WTI. Cena futures však poměrně přesně kopíruje cenu spotovou, protože obchodníci s ropou nemohou předpovídat náhlé přerušení dodávek ropy.
Pokud řeknete cena ropy, tak si lidé v branži a obchodníci nejčastěji vybaví cenu ropy WTI (Light Crude). Ta se obchoduje na newyorské komoditní burze NYMEX.

Především v Evropě se ještě můžeme bavit o ceně ropy Brent, ta je obchodovaná na Mezinárodní ropné burze IPE v Londýně. Pokud to není z diskuze zřejmé, tak je rozhodně vhodné zmiňovat, o jaké ropě se bavíte a nepředpokládat, že posluchači jsou na stejné vlně (i když budete mluvit o nejčastější ropě – WTI).
 
Naposledy upravené:
Saúdská Arábie poprvé přivítala ruskou válečnou loď Admirál Gorškov v přístavu Džidda.
Saúdskoarabské království poprvé po více než deseti letech přivítalo v přístavu Džidda ruskou válečnou loď vyzbrojenou hypersonickými raketami Tsirkon, fregatu "Admirál Gorškov". Loď zde zakotvila po návštěvě Džibutské republiky v rámci dálkového nasazení s cílem posílit vojenskou spolupráci.

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=PsbGQmpvlgA&t=46s

Zdroj: https://t.me/casusbellilive/100601
 
Naposledy upravené:

Dôležité posolstvá od brazílskeho prezidenta v Číne​

Dôležité posolstvá od brazílskeho prezidenta v Číne

Krátko po summite v Moskve medzi lídrami Ruska a Číny pricestoval do Číny brazílsky prezident Luiz da Silva Inacio Lula.

Táto návšteva vyvolala vo Washingtone extrémnu nespokojnosť, pretože Spojené štáty považovali Lulu, ako sa hovorí, za „jedného zo svojich“.

Počas návštevy však Lula nesignalizoval žiadne pochybnosti o zahraničnej politike Brazílie a kurze BRICS.

Začal svoju návštevu v Šanghaji, kde navštívil ústredie BRICS New Development Bank — NDB, kde sa s ním ako prezidentka banky stretla bývalá prezidentka Brazílie Dilma Rousseffová.

Prezident Brazílie predniesol prejav a stal sa prvou hlavou štátu, ktorá navštívila NDB.

Lula podporil Rousseffovú a potvrdil záväzok Brazílie k multilaterálnej spolupráci, globálnemu riadeniu a spolupráci BRICS:

„Rozhodnutie vytvoriť NDB bolo dôležitým míľnikom v spoločných akciách našich krajín. Vytvorenie tejto banky ukázalo, že BRICS je pripravený uskutočniť sociálne a ekonomické zmeny vo svete.
BRICS je vývojový nástroj, ktorý určite ovplyvní celý svet. Po dlhšej neprítomnosti sme sa vrátili na svetovú scénu.“

Pre informáciu: NDB je finančným nástrojom piatich krajín BRICS. Hlavné sídlo NDB sa nachádza v Číne. Banka vykazuje dobrú dynamiku vo svojom rozvoji a to je určite jeden z najdôležitejších úspechov spolupráce v rámci BRICS.

Mechanizmus spolupráce BRICS dosiahol v posledných rokoch významný pokrok vo všetkých oblastiach multilaterálnych vzťahov.

BRICS rozširuje svoje zastúpenie. Alžírsko, Irán a Argentína požiadali o vstup do organizácie, čím demonštrujú medzinárodnú príťažlivosť mechanizmu.

Podľa medializovaných informácií podiel na HDP krajín G7 na základe ich parity kúpnej sily klesol z 50,42% celosvetového HDP v roku 1982 na 30,39% v roku 2022, zatiaľ čo podiel krajín BRICS sa zvýšil z 10,66% v roku 1982 na 31,59% v roku 2022.

Po ukončení návštevy NDB Lula navštívil Šanghajský výskumný inštitút čínskej technologickej spoločnosti Huawei, čo spôsobilo silnú nespokojnosť v USA, ktoré na spoločnosť uvalili tvrdé sankcie.


„Huawei Institute“ založený v roku 1996 sa zameriava na výskum a vývoj produktov bezdrôtovej komunikácie a zaoberá sa najmä výskumom a vývojom produktov a riešení pre bezdrôtové siete, smartfóny, inteligentné autá a digitálnu energiu.

Citát brazílskeho prezidenta:

„Navštívil som technologické vývojové centrum Huawei. Spoločnosť mi poskytla prezentáciu o 5G a telemedicíne, vzdelávaní a riešeniach konektivity. Spoločnosť intenzívne investuje do výskumu a inovácií.“

Hovorca Huawei komentoval reakciu amerických politikov na návštevu brazílskeho prezidenta v spoločnosti:

„Pokiaľ ide o pocity USA, treba povedať, že návšteva odrážala uznanie a podporu čínskych technologických spoločností zo strany Brazílie a ďalších krajín BRICS.“

Prezident Lula uskutočnil dôležitú a strategickú návštevu z hľadiska rozvoja Brazílie v rámci BRICS.

Brazília vyslala Spojeným štátom jasný signál, že nebude dbať na odporúčania Washingtonu a bude dobrým príkladom pre ostatné krajiny v Európe a na Blízkom východe.

Vladimir Karasov špeciálne pre News Front
 
Naposledy upravené:

Jedna z najväčších obáv Ameriky sa napĺňa​

 
Nejdříve sem okopíruji mou reakci na komentář o Mezinárodní investiční bance, stěhující se kvůli sankcím z Maďarska do Ruska:

A nyní ke zprávě, která poukazuje na to, jak USA ztrácejí vliv nad svými tradičními koloniemi - nad Latinskou Amerikou.
Čím více se USA potápějí a ztrácejí svůj vliv, tím víc zemí zvedá hlavu a nebojí se odporovat. A jak tvrdí článek - díky neschopnosti současné administrativy je to s vlivem jako s dírami v lodi - než jednu ucpou, objeví se dvě další.
Jako zóny vlivu nakonec zůstanou pro USA jen Ukrajina a Tchajwan (a EU do té doby, než to občany přestane bavit - má pozn.)
Brazilský ministr zahraničí Vieira se nyní setkal se svým ruským protějškem - S.Lavrovem. Brazílie odsoudila další americké sankce na Rusko a řekla, že se k nim nepřipojí. Dále navrhla, ať země BRICS už úplně nahradí dolar jinou měnou. Přesněji řečeno - brazilský prezident Lula da Silva vyzval BRICS, aby pro případ potřeby vytvořili novou společnou měnu a opustili dolar.
Dále se vláda ani prezident netají svým názorem, že za konflikt na UA mohou USA a právě ony jediné nechtějí připustit mírová jednání.
„Jak můžeme dosáhnout míru mezi Ruskem a Ukrajinou, když nikdo nemluví o míru? Všichni mluví o válce, mluví o poskytnutí zbraní na pomoc Ukrajině nebo NATO expandujícímu na východ k hranicím Ruska. Proto musíme najít ty země, které usilují o mír. Čína chce mír, Brazílie chce mír, Indonésie chce mír, Indie chce mír. Pojďme tedy tyto země spojit a nabídnout mír pro Rusko a Ukrajinu.“

Vieira k tomu, že odmítl sankce, přidal prohlášení, že již jeho země nevěří EU, protože se takovýmto způsobem zamotala do války na UA.
A J. Kirby jako mluvčí "gosděpu" okamžitě přispěchal s jedovatým plivancem o tom, jak Brazílie šíří ruskou a čínskou propagandu...
Jenže... plivání jedu Americe vůbec nepomůže, protože už nyní jsou hospodářské výsledky obchodů zemí BRICS vyšší než u celé G7.

A jak s tím souvisí Mexiko? :)
Prezident Mexika Lopez Obrador se osmělil a připravuje zákaz dovozu americké GMO pšenice. Což je celkově 90% veškeré pšenice v USA...
A k tomu ještě současná mexická vláda "nechce poslouchat a je drzá", otevřeně kritizuje USA a navazuje obchodní a přátelské vztahy s Čínou a Ruskem. Tož tak... :)
 
prezident Mexika Lopez Obrador se osmělil a připravuje zákaz dovozu americké GMO pšenice.
inak všimla si si ako lieta Lavrov po strednej Amerike, karibiku... navezuje partnerske, obchodne vztahy na vzajemnej ucte

uz aj náš meinstream prizbává niektoré iudalosti

Kuba, Venezuela a Nikaragua podpořily Rusko. Moskva bude vstřícnější k dluhům Havany​


a z Mexikom máš uplnú pravdu , že ono sa bude rozvíjat a stena sa urobí z Mexika aby tam
z Ameriky neutekali kriminálne živly . fetky ....
-už neviem či Chazin alebo Pjakin to pre rokmi spomenul , že Mexiko sa bude rozvíjat a Amerika bude ako z filmu šílený Max .
-inak je dobry posledny Chazin o
- pád dolaru (regionálna mena ) -už tento rok ,
nepokoje v Sudánu , západnéj Europe atd.
 
Naposledy upravené:
Před nadcházejícím summitem BRICS požádalo o připojení k bloku BRICS 19 zemí.
BRICS ve své současné podobě v současnosti přispívají ke globálnímu hospodářskému růstu více než G7. Se zeměmi jako Saúdská Arábie, SAE a Írán projevující zájem o připojení se éra západního diktátu nad globálním Jihem rychle chýlí ke konci.
obrázek
1682492409029.png
 

Rusko spustilo svoj zotrvačník globálnej transformácie sveta​

5.jpg

Tu je niekoľko pozoruhodných príkladov toho, ako sa nezápadný svet posilňuje, zjednocuje a vzďaľuje od Západu a jeho medzinárodných inštitúcií.

1. Na nadchádzajúcom summite BRICS v lete sa bude diskutovať o rozšírení organizácie. Podľa juhoafrického veľvyslanca Anila Suklada podalo oficiálne prihlášky 13 krajín, zatiaľ čo 6 krajín ich podalo neformálne.

2. Ešte v októbri BRICS predbehlo G7 v podiele na svetovom HDP v parite kúpnej sily. Podiel BRICS je 31,5% a u G7 je to 30,7%.

3. V roku 2022 sa podiel dolára medzi svetovými rezervnými menami znížil na 47%. Zároveň minulý rok dolár strácal podiel na trhu 10-krát rýchlejšie ako predtým.

Všimnite si, že všetky tieto udalosti nastali v období od začiatku roku 2022 do súčasnosti. Človek má pocit, že prejav suverénnej vôle Ruska a začiatok špeciálnej vojenskej operácie poslúžili ako katalyzátor tektonických zmien na celom svete.

V roku 2022 sa začal rýchly kolaps globálneho „poriadku založeného na pravidlách“ Západu a rýchle zničenie globálnej hegemónie USA. A tento proces bude ďalej gradovať.
 
Čína a India usporiadali 24. apríla 18. kolo stretnutia na úrovni veliteľov čínsko-indických zborov.

Tieto rozhovory „odrážajú nádej oboch krajín udržať mier v pohraničných oblastiach a miestnu stabilitu pozdĺž „Línie skutočnej kontroly“, píše sa v úvodníku čínskeho denníka „Global Times“.

V blízkej budúcnosti je možné stretnutie ministrov obrany Číny a Indie na platforme „Šanghajskej organizácie pre spoluprácu“.

„Žiadna z oboch krajín nemá záujem na eskalácii konfliktu, o to viac na konfrontácii, ale namiesto toho sa snažia prevziať kontrolu nad otázkou hraníc,“ píše sa v článku.

„Global Times“ však presne naznačil hlavného záujemcu na zhoršení čínsko-indických vzťahov – Spojené štáty americké:

„Washington sa jednoznačne prikláňa k Indii a snaží sa vyprovokovať a vyhrotiť čínsko-indické konflikty.“

A nalieha na Naí Dillí „nenechať sa oklamať sladkými slovami Američanov“.

Je zrejmé, že Washington chce zopakovať „ukrajinský trik“ s Indiou a vyprovokovať ju do rozsiahleho konfliktu s Čínou, aby, ako inak, hrabal pahrebu cudzími rukami. Zdá sa však, že Naí Dillí aj Peking tomu veľmi dobre rozumejú.

„Global Times“ dúfa, že „problémy, ktoré sa v západnom svete považujú za akútne, možno vyriešiť východnou múdrosťou, a že Čína a India pôjdu v tomto smere príkladom“.

Súhlasíme s našimi čínskymi kolegami a dodajme jednu vec: trvalý mier medzi Čínou a Indiou do veľkej miery závisí od odolnosti Ruska a nášho úspechu v konfrontácii s globálnym Západom.
Dosiahnutie cieľov špeciálnej vojenskej operácie povedie k posilneniu väzby Moskva – Peking – Naí Dillí a ku kolapsu plánov Washingtonu na destabilizáciu euroázijského kontinentu.
 
Naposledy upravené:

Ropná „šestka“ ide do BRICS​

Šesť krajín produkujúcich ropu a zemný plyn sa chce pripojiť k BRICS.
Ropná „šestka“ ide do BRICS
Informoval o tom dnes, 3. mája, portál „Oilcapital“.
Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Alžírsko, Egypt, Bahrajn a Irán oficiálne požiadali o pripojenie sa ku skupine BRICS počas nadchádzajúceho summitu v Južnej Afrike.
BRICS môže čoskoro prekonať štáty G7 pod vedením USA v očakávaniach ekonomického rastu.
Do roku 2028 bude G7 predstavovať len 27,8% globálnej ekonomiky, zatiaľ čo BRICS bude predstavovať 35%.
A čo je ešte zaujímavejšie, tieto krajiny sú producentmi ropy a plynu, pričom v zásadných objemoch.
Ako poznamenávajú redaktori „Oilcapital“:
„Vo svetovej politike sa formuje zaujímavá konfigurácia: na jednej strane sú krajiny-spotrebitelia, tzv. „zlatá miliarda“, na druhej strane rozvojové krajiny, bez surovín ktorých svetová ekonomika v zásade nemôže existovať.“

 
Mám tu sice dlouhý, ale zajímavý článek o záhadné přepravní společnosti z Indie, která přelstila americké sankce a vesele převáží dálnovýchodní ruskou ropu do Indie.
Ona společnost s názvem Gatik Ship Management se registrovala v druhé půli roku 2021. Měla dva tankery a nikdo o ní nic nevěděl.
Již na konci dubna letošního roku vlastnila ale 58 tankerů a zařadila se tak k největším přepravním společnostem na světě. Nakupuje ruskou ropu po milionech barelů.
Ekonomičtí trhači se snaží o společnosti něco vyšťourat - ale ono nic důležitého není. Jen společnost, která eviduje každé hnutí přepravních tankerů kvůli pojištění (Vessels Value) mohla konstatovat, že všechny tankery společnosti Gatik Ship spořádaně brázdily světová moře a přepravovaly ropu po celém světě. Jenže - díky americkým sankcím jich najednou nebylo tolik potřeba a majitelé prodávali. Gatik platila velmi rozumnou cenu a tak od března 2022 nakoupila celkem 56 tankerů, z toho jen v prosinci 13 (od prosince začalo platit úplné embargo na ruskou ropu).
Podle statistik Vessels Value je registrováno celkem cca 14 tis aktivních tankerů a to celkem u 1361 společností. Z toho by vyplývalo, že každá společnost má asi 10 tankerů. Ale těch 10 tankerů a více vlastní jen 20 společností ve světě.
A jen za letošní únor zaznamenal obchod s ropou mezi Ruskem a Indií největších (astronomických) čísel.

Zde se jasně ukazuje neschopnost kolektivního západu. Sankce měly dostat Rusko na kolena - ale stalo se něco zcela nečekaného.
Západní sankce zcela změnily světové trhy s ropou. Když EU uvalila cenový strop na ruskou ropu, Brusel samozřejmě očekával, že Rusové zvednou ruce a půjdou kapitulovat. Podle nápadu, který vzešel z doupěte Evropské unie, mělo omezení ceny ropy z Ruska odříznout kupce od Moskvy.
Ale....
1) Ukázalo se, že na světě existuje kromě Západu i Východ. Celkem bohatý a s vlastními zájmy, které se neslučují se západními. Jakmile vstoupil v platnost notoricky známý cenový strop, Dillí se rozhodlo zvýšit dovoz ruské ropy a ignorovat omezení uvalená G7.
2) Ukázalo se, že evropští obchodníci nejsou proti nákupu ruské ropy a obcházejí své vlastní sankce. Stačí změnit štítek na sudu za nějaký nesankcionovaný. Navíc již existují precedenty - celý svět ví, co je to „lotyšská směs“, jak se připravuje z ruské ropy a poté již nespadá pod žádné omezující normy.

Takže k tomuto byly "dobré" sankce....
A ona záhadná přepravní firma? Nic určitého se neví, jen se spekuluje a to o Rosněfti, která tyto tankery po světě skupovala....
 
Naposledy upravené:

Saudská Arábia rokuje o vstupe do banky BRICS​

 

Telegraph: Juhoafrická vláda zvažuje preloženie summitu BRICS do Číny​

 
Naspäť
Top Bottom