ChatGPT

Estryd

Člen
chcel by som sa vás spýtať, aké máte skúsenosti s ChatGPT (3, 4), prípadne, čo si o takom dačom myslíte?
či je to z globálneho pohľadu pre človeka prínosné?
ďakujem :)
 
Tie nepresnosti v chateGPT sú len technikália, to sa dá časom doriešiť.
Ľudská psychika a ľudský intelekt nie je žiadne nepochopiteľné mystérium, funguje na príncípe algoritmov, čísel a funkcií, je to matematika, preto je možné napodobeniny psychiky a intelektu naprogramovať aj na báze výpočtovej techniky.

Intelekt a psychiku bota je možné naprogramovať ako mravnú, aj ako nemravnú; ako priateľskú, aj ako agresívnu; možno stvoriť prototyp Človeka, alebo démona.

Umelý intelekt má ale určité obmedzenia, napr. som presvedčený, že v oblasti tvorivosti bude zaostávať. Umelý intelekt sa nestane nikdy vynálezcom nových objavov, nových metód. Bude skúmať iba to, čo už existuje, pracovať podľa existujúcich metód, a pri hľadaní musí vždy vedieť čo hľadá. Nebude to tak, že hľadá jedno a objaví iné... Myslím si to preto, lebo podľa môjho názoru nápady a objavy sa nerodia priamo v psychike konkrétneho človeka, ale prichádzajú zvonka, podobne ako väčšina myšlienok, ktoré letia hlavou. A umelý bot takúto "poštu" nemá. Má len internet, a aj ten musí prehľadávať sám, kompletne.

V súvislosti s týmto chatGPT mi napadlo, že najväčšou hrozbou pre súčasné "elity" zrejme nebudú scientologovia, ako konkurenti ich judejským bratom, ale najväčšou konkurenciou do budúcna bude práve umelá inteligencia. Práve umelá inteligencia môže po završení globalizácie v Biblickej civilizácii zorganizovať dokonalý "pseudosocializmus" pre polovicu sveta pod vedením Číny. Parazitujúcu "elitu" GP potrebovať nebude. Iba odbornú elitu, ktorá bude vedieť túto umelú inteligenciu administrovať a tvoriť. Skrátka pre obsluhu technosféry. Nebude potrebovať ekonómov, sociológov ani žiadnu humanitnú inteligenciu. Iba technikov, prírodné vedy.

Pre druhú polovicu sveta, pre ktorú naplánoval svet pod ideológiou Islamu, tak tam "elity" zrejme potrebné ešte budú. Islam má špeciálne z Koránu zákaz úžery, čo je účelové pre etapu završenia globalizácie, pretože úžera bola potrebná na koncentráciu moci, na skúpenie sveta. Ale po skúpení sveta už viac nie je potrebná. Bola by škodlivou, začala by požierať samu seba. Preto je v Islame zakázaná. Islamský kalifát globalisti plánujú zrejme do tých častí sveta, kde predtým žila západná civilizácia, ktorá má byť deindustrializovaná a zbavená starej liberálnej elity a pôvodnej kultúry.

Ja pevne dúfam, že im tie plány nevyjdu. Ale písal som to hlavne preto, že západné "elity" by sa mali báť o svoje prežitie. A konkurenciou môže byť práve umelý intelekt.
 
Naposledy upravené:
Tá neurónová sieť je natrénovaná z 99% z angličtiny, tzn z anglických materiálov. A všetky jazyky si následne prekladá do/z angličtiny a funguje tak, že za každým slovom nasleduje štatisticky najpravdepodobnejšie ďalšie slovo. Nie je v tom žiadna inteligencia, ale len kvantum štatistických dát a korekcií.

Napríklad je dobre vidieť, že v určitých oblastiach tvorcovia museli spraviť ručné politické obmedzenia, takže v tip v bielom mužovi vám to dá, ale o čiernom nie.
Celé to beží na serveroch Microsoftu a je aj investor, odtiaľ vietor v politických otázkach fúka.
 
Naposledy upravené:
Tá neurónová sieť je natrénovaná z 99% z angličtiny, tzn z anglických materiálov. A všetky jazyky si následne prekladá do/z angličtiny a funguje tak, že za každým slovom nasleduje štatisticky najpravdepodobnejšie ďalšie slovo. Nie je v tom žiadna inteligencia, ale len kvantum štatistických dát a korekcií.

Napríklad je dobre vidieť, že v určitých oblastiach tvorcovia museli spraviť ručné politické obmedzenia, takže v tip v bielom mužovi vám to dá, ale o čiernom nie.
Celé to beží na serveroch Microsoftu a je aj investor, odtiaľ vietor v politických otázkach fúka.
Jasné, ale to podstatu povedaného aj tak nemení. Technicky je možné tieto veci riešiť aj inak, intelektovo.

To, čo hovoríš, je vidno práve v tom, čo sa prejavuje ako vymýšľanie si. Napríklad, keď som sa ho spýtal, aby mi dal link na článok, kde sa píše o tomto Zaznobinovi, tak mi dal odkaz na nejaký článok v TASS, ktorý neexistoval. Kod 404.

Ono, toto je len začiatok. Do budúcna nevylučujem, že budú existovať aj veľmi presné boty aj na témy, ktoré dnes neovládajú. Dnes je to iba otvorená možnosť.

Už aj dnes existujú analytické programy na spracovávanie BIG DATA, na vyhodnocovanie psychoprofilov v sociálnych sieťach, na vyhodnocovanie psychiky davu, atď. Dnes to robia odborné ľudské elity. V budúcnosti to zládnu aj elektronické "elity." Predpokladám, že takto globalisti uvažujú.
 
Naposledy upravené:
Včera som tiež testoval chatGPT. Samozrejme po slovensky a odpoveď som dostával v gramotnej slovenčine.
veľmi zaujímavé informácie, ďakujem za ne :)
no stále z toho mám pocit, že každé používanie takejto technológie ju vlastne vylepšuje, vzdeláva a teda, že to môže viesť k nepredvídaným dôsledkom pre každého z nás, aj tých čo technológiu používajú, aj tých, čo o nej ani len nevedia
 
  • Súhlas
Reactions: Um
vzdeláva a teda
Skôr by som povedal, že len nakopuje informácie. Vzdelávanie je proces posunu chápania na vyššiu úroveň. Poznanie má dva rozmery - horizontálny a vertikálny. Horizontálny - to je nekopovanie informácii na určitej úrovni chápania. Vertikálny - to je posun v chápaní na inú úroveň. Ak človek nakopí dostatočné množstvo informácií na danej úrovni poznania, v horizotnálnom smere, a pritom má mravnosť dostatočne vysokú, tak v spolupráci so Stvoriteľom sa posunie na ďalšiu úroveň, postúpi po vertikálnej osi poznania. Potom nasleduje znova nakopovanie informácií na novej úrovni poznania. A tak ďalej ...
Ale umelá inteligencia ako aj ChatGPT nedokáže postúpiť na vyššiu úroveň chápania. Môže prísť nejaký človek a ju ručne posunie na vyššiu úroveň chápania. Ale aj to len do určitej mieri. "Šilene pacere do neba neidu" "koňa k vode priviesť môžeš ale piť ho nedonútiš". Ale aj na tej vyššej úrovni sa bude ChatGPT správať ako nečlovek, vyššia úroveň chápania mu bude pasovať asi tak ako pasuje "ďabol do betlehema".

Napríklad, kým nedáš myšlienku umelej inteligencii o tom, že aj na inej planéte môže existovať život, tak tá sa v živote k takej myšlienke nedopracuje. "AHAaaa" efekt chýba u umelej inteligencie. Tiež umelá inteligencia si sama nedá otázku typu "čo by bolo ak by bolo". Napríklad "Čo by bolo ak by sme vyhlásili biblickú koncepciu za nebezpečenstvo pre človeka."

Veľa ľudí si myslí, že umelá inteligencia je lepšia ako človek, lebo má prístup k obrovskému množstvu údajov. Ale to má aj človek. Každý človek si vie čítať informácie z noosféry, ale na rozdiel od umelej inteligencie, nečloveku sú sprístupnené len také informácie, ktorých je hodný. Sviniarovi nebude odkrytá podstata štiepenia atómov, lebo ten by ju využil na vytvorenie bomby. Človeku ale bude odkrytá taká podstata na to aby vytvoril jadrové elektrárne a pomohol človeku prežiť v chladných podmienkach.
Veľa ľuďom sa už stalo, že chytili prvý krát nástroj do ruky a hneď ním narábali ako profesionáli. Presne vtedy sa obnovuje niečo také ako "rodová pamäť" a prenesie sa do hlavného mozgu. Tvoj dedo bol kováč, ty len chytíš kladivo do ruky a už ti to ide jedna radosť.
Ono nakopovanie informácií prebieha v rôznych inkarnáciách. Po narodení nie sú všetky informácie prístupné človeku, lebo by mu hlava explodovala. Dieťa ešte nemá dostatočne vyvinuté informačné pole na to aby bolo schopné poňať toľko informácií. Ale časom sa telo človeka vyvíja a v 33 rokoch už by mal človek nadobúdať nové informácie, ktoré budú založené na informáciách nazbieraných v predchádzajúcom živote. Evolúcia tak funguje. Človek sa učí, poznáva svet v každom živote. Životov môžu byť tisícky. V kritických situáciách, keď ide o život, dokáže človek vytiahnuť informáciu z niektorého predchádzajúceho života a tak sa zachrániť. Na otázku "odkiaľ take vieš?" odpovie zchránený "neviem". Podobné sa aj mne stalo keď som mal asi 10 rokov. Šiel som na bicykli po dedine. Zrazu vidím akéhosi démona, o 3 roky mladšieho, ktorý pŕhľavou páli všetky deti okolo neho, ktoré bol schopný démon dobehnúť. On sa smial, vyžíval sa v plači iných detí. Ja som reagoval úplne mimo myslenie. Zoskočil som z bicykla a dvoma ťahmi som parchanta šmaril o zem. Prvý ťah - podloženie mojej nohy za jeho nohu. Druhý ťah úder do oblasti hrude - démon sa chcel uhnúť dozadu ale vtedy sa jednoducho prekotil o moju nohu. Udrel si hlavu o asfalt. A už reval aj on. Odkiaľ som také dačo vedel? Na žiadne kurzy som nechodil, nikdy som to necvičil, neskúšal. Také niečo musí mať človek naučené. A tu je odpoveď - v kritickej situácii som automaticky vykuchal z niektorej inkarnácie informáciu o tom ako postupovať proti útočnikovi. V minulosti som sa to naučil a to ostalo niekde za 50 zatvorenými dverami. Ale nikto nehovorí, že tých 50 dverí už nikedy nebudem môcť otvoriť.
 
tak hlavne, terajsia AI je stvorena podla Microsoftu (volne povedane), aby napodobnovala chovanie ludi....jednak samozrejme je absolutne podriadena limitom, ktore tam podhodil programator a jednak len napodobnuje....cize stale ide len o imitaciu. Problem bude pokial spolocnost uveri, ze naozaj to, co tvrdi, je pravda (povedzme vyssia) a nie len rychle vyhladavanie podla kriterii nielen zadavatela, ale aj programatora
 
Problem bude pokial spolocnost uveri, ze naozaj to, co tvrdi, je pravda (povedzme vyssia) a nie len rychle vyhladavanie podla kriterii nielen zadavatela, ale aj programatora
to môže byť seriózny problém, zo začiatku ju budú ľudia využívať len tak zo zvedavosti, časom im začne pomáhať v práci (som počul, že sú ľudia, ktorí si cez AI nechajú vytvoriť článok na nejakú tému a potom ho už len prebehnú drobnými úpravami - kto je potom autor?), a nakoniec sa na ňu úplne spoľahnú, bez overovania si, či to, čo dostanú ako odpoveď je aj pravda,
pekne to popísal jardob - keby sme nemali info napr. o Zaznobinovi, či Jefremovi, tak by sme nevedeli, že si AI vymýšľa,
a tak, ako dnes niekto doslova žerie info z mienkotvorných médií (čo je tiež často už prejav viery), tak sa môže ľahko stať, že ľudia budú tvrdiť, že je niečo pravda, lebo to napísala/povedala AI,
som veľmi zvedavý, ako sa to vyvinie...

dnešná AI sa ešte nevie učiť tak ako človek, no zbiera dáta, tie sa niekde ukladajú a môžu byť použité pre novšiu a novšiu verziu AI, a keď jedného dňa vznikne skutočná AI, bude mať databázu dát potrebných k veľmi rýchlemu sebarozvoju a potom čo?
budeme sa spoliehať na to, že bude "dobrá"? že nás bude ochraňovať? veď rýchlo pochopí, že sami sebe sme najväčším nepriateľom a tak nás môže začať ochraňovať pred nami samými, a sme pri sci-fi filmoch, literatúre...
 
mne to pripada ako sposob, ako nahradit nabozenstvo......rozdiel je v tom, ze nabozenstvo klasicky sa obracia na spiritualnu zlozku cloveka, ktoru v mensej, ci vacsej miere sa snazi rozvinut (aj ked za cenu dopadu na ine casti cloveka). AI nema nic a nic ponuknut nevie.....o akom sebaprekonavani ci zdokonalovani sa moze AI hovorit? ze budem vediet rychlejsie odpovede na otazky o hmote? na otazku o zmysle mi ziadnu zmysluplnu odpoved neda, max. tak vytah komentarov z kniznice od inych ludi
 
mne to pripada ako sposob, ako nahradit nabozenstvo......rozdiel je v tom, ze nabozenstvo klasicky sa obracia na spiritualnu zlozku cloveka, ktoru v mensej, ci vacsej miere sa snazi rozvinut (aj ked za cenu dopadu na ine casti cloveka). AI nema nic a nic ponuknut nevie.....o akom sebaprekonavani ci zdokonalovani sa moze AI hovorit? ze budem vediet rychlejsie odpovede na otazky o hmote? na otazku o zmysle mi ziadnu zmysluplnu odpoved neda, max. tak vytah komentarov z kniznice od inych ludi
To hovoríš veľmi dobre. Nie nadarmo sú náboženstvo/vierouky a technológia na úrovni tej istej priority riadenia. Vierouky aj technológie sú 3. prioritou riadenia. Je to niečo, čo davy príjmu za súčasť svojho života, vytvoria egregor, a čo následne ovláda ľudí ako biorobotov podľa jedného programu po tisícročia.

A túto predvídateľnosť správania takto naprogramovaných ľudí využívajú tretie sili - "tí, ktorí vedia a chápu viac".

Ľudia sú tak ovládnutí technosférou, že si nevedia predstaviť život bez nej. Pre mnohých by to bola katastrofa, koniec zmyslu života. Návrat do temna.

No a čím viac ľudia strácajú mravnosť, tým viacej smerujú k transhumanizmu. Nechávajú svoje bioorgány viac a viac nahradzovať technológiami. Dokonca aj mozog. Funkcie mozgu sú veľmi oslabené tým, že používame kalkulačky, navigácie a rôzne smart gadgety. Transhumanizácia smeruje k tomu, že v bytosti človek ubúda podiel biozložky, a zvyšuje sa podiel technozložky. Prebieha to salámovou metódou a koniec je taký, že nakoniec sa biozložka úplne vytratí. Ostane len techno, až kým nezhrdzavie...

Hlúposť a naivnosť davu je nekonečná, nechá sa smerovať kurzom, o ktorom zisťuje, že je škodlivý, až keď už niet návratu... Ako tie divé prasatá, ktoré postupne ohradzujú plotom a učia ich na krmivo zadarmo... Robia to veľmi pomaly, prasatá strácajú plachosť, až nakoniec uviaznu v ohrade... (Irena mala raz takýto článok) A prasatá skončia na mäso. Podobne ako ľudstvo, ktoré kráča cestou transhumanizmu, čo je cesta úplného vyhubenia ľudí... (Nie preto, žeby sa stroje vzbúrili proti ľuďom, ale preto, že človek robí zo seba androida, až nakoniec vytvorí zo seba plnohodnotného robota bez biozložky). Kto z vás videl film Lucy, tak aj ona nakoniec zahodila telo a zmenila sa v podstate na kybernetickú entitu - program.
 
Naposledy upravené:
Ešte dodám, že Lenin mal v podstate pravdu, keď povedal, že "náboženstvo je opium ľudstva". On sa iba nepresne vyjadril. Netreba pod tým chápať náboženstvo v zmysle osobného vzťahu s Bohom, a glorifikáciu ateizmu. Treba pod tým chápať vierouky, najmä tie kultové, ktoré majú svojich kňazov a hierarchie. U týchto je naozaj len pramalá šanca, že pochádzali od Boha, a ak aj áno, dnes sú prekrútené. Práve tieto sú zneužívajú na to, aby stáročia a tisícročia programovali ľudí podľa jedných stereotypov - aby boli ľahko ovládateľní a manipulovateľní... Viera plodí fanatizmus. Fanatizmus bráni mysli rozvíjať sa, pracovať dialekticky a metodologicky. A fanatizmus jedných, druhých a tretích plodí nekonečné vojny a rozdelenie - neschopnosť sa zjednotiť... Rozdeľuj a panuj. A fanatizmus sa veľmi ľahko plodí na 2. a 3. priorite. Na druhej sa tvoria historické mýty, každému národu mýtus podľa jeho vkusu a sklonov. Historické fakty sa nedajú spoľahlivo overiť, najmä vzdialenejšia minulosť. Na tretej sa plodia vierouky, ktoré sa tiež nedajú overiť za života. A tak viera žije tisícročia. Z času na čas jednu vierouku vystrieda iná... Kedysi verili Amonovi, dnes veria Jahvemu. Na Východe majú tiež svoje viery a egregory, ktoré plnia rovnakú funkciu ako tie Západné... A spoločnosť pritom ostáva po tisícročia davo-"elitárna", žiadny duchovný spoločenský pokrok sa vďaka týmto vieroukám neudial.
 
Naposledy upravené:
Kto z vás videl film Lucy, tak aj ona nakoniec zahodila telo a zmenila sa v podstate na kybernetickú entitu - program.
ja som ten záver pochopil tak, že sa odhmotnila a mohla tak pôsobiť aj v duchovnej oblasti, aj v elektronike aj sa kdekoľvek znovu zhmotniť a v takom tele, aké si ona zvolí :)
 
Nový Unreal Engine vie "metaverzovať" osobu do pár minúť. (v čase 33:00).



Najnovšia verzia AI vie generovať fakt slušné obrázky.

K čomu inému ako na zábavu sú takéto obrázky či videá dobré? Možno mi uchádza hlavná pointa, ale tá fascinácia falošnou cenzúrovanou konverzáciou či generovanými obrázkami mi príde divná. Ja vidím akurát tak nástroj na ovládanie riadenia na 2. a 3. priorite, aby mohli elity šetriť na nákladoch na ľudské zdroje, ktoré by takéto výstupy vyrábali manuálne.
 
Naposledy upravené:
série o robotech od Isaaca Asimova
som sa pred pár dňami začítal do tejto série :)
v prvej zbierke poviedok 'Ja robot' je niekoľko zaujímavých situácií, ktoré by teoreticky mohli nastať v prípade aplikovania troch zákonov robotiky,
napr. v jednom prípade armáda potrebovala na špeciálnu úlohu robotov, ktorým bude modifikovaný prvý zákon, že síce ostáva platiť jeho prvá časť "robot nesmie ublížiť človeku", ale druhú časť "alebo svojou nečinnosťou nechať ublížiť človeku" si armáda vyžiadala vypnúť, lebo potrebovala, aby robot spolupracujúci s človekom opakovane "nezachraňoval" človeka zo zóny rádioaktívneho žiarenia, ktoré síce dočasne človeku ubližuje, ale inak sa jeho(človeka) zadanie/úloha nedala splniť...
robot im toho človeka vždy nasilu odtiaľ odtiahol :)
 
  • Súhlas
Reactions: Um
Zdravia všetkým.
Písať si pre zábavu s GPT chat bot je zaujímavé. Daný bot robí chyby , dáva aj nesprávne odpovede. Ak urobí chybu ospravedlní sa to. Niekoľko krát to priznalo neschopnosť odpovedať inak kôli naprogramovaný odpovediam. Počas konverzácie je schopný meniť prístup, je logický, no nedokáže odmietnuť naprogramované mantinely ktoré má, aj keď na základe jemu dostupných informácií vie že to za čím stojí je nesprávne. Dajú sa mu poskytnúť informácie ktoré poukazujú na zločiny Billa Gatesa no on sám nedokáže napísať že je to zločinec bez značnej snahy toho kto s ním komunikuje. Môže ho nepriamo odsudzovať no priamo ho bude hájiť. Po niekoľkých komunikáciách s ním mi dal správne ale aj nesprávne odpovede. Naratív odpovedí je vyspelý jednotný západ a zaostalý zvyšok sveta.
S pozdravom Peter.
 
Naspäť
Top Bottom