DVTR - cvičná otázka

jardob

Člen personálu
Ahojte, študenti KSB,

na úvod mám pre vás všetkých jednu serióznu otázku. Mám ju od jedného kolegu, ktorého profesor na VŠ ju kládol svojim študentom na predmete "Automatizované systémy riadenia". Ten študent, ktorý ju uhádol, dostal výbornú a nemusel do konca semestra chodiť na prednášky.
Ja som sa tiež potrápil, kým som to uhádol. Pritom odpoveď je veľmi jednoduchá a prirodzená, ale človeku to nemusí hneď prísť na um.

Otázka znie: Aká vec alebo proces je nevyhnutným predpokladom toho, aby mohlo následne vzniknúť to, čo voláme riadenie?

Odpoveď by mala byť jednoslovná.


Najlepšie je si predstaviť klasické mechanické riadiace procesy. Ale odpoveď platí aj na úplne všetky druhy riadiacich procesov.
 
  • Súhlas
Reactions: JS
Nebudem na každú nesprávnu odpoveď hovoriť "nie". Ale keď niekto z vás odpovie správne, tak to potvrdím.

@Boleslav , vidím, že ideš až na samotné jadro MIM. Ale nie je to žiadna z priamych zložiek MIM.
 
Ahojte, študenti KSB,

na úvod mám pre vás všetkých jednu serióznu otázku. Mám ju od jedného kolegu, ktorého profesor na VŠ ju kládol svojim študentom na predmete "Automatizované systémy riadenia". Ten študent, ktorý ju uhádol, dostal výbornú a nemusel do konca semestra chodiť na prednášky.
Ja som sa tiež potrápil, kým som to uhádol. Pritom odpoveď je veľmi jednoduchá a prirodzená, ale človeku to nemusí hneď prísť na um.

Otázka znie: Aká vec alebo proces je nevyhnutným predpokladom toho, aby mohlo následne vzniknúť to, čo voláme riadenie?

Odpoveď by mala byť jednoslovná.


Najlepšie je si predstaviť klasické mechanické riadiace procesy. Ale odpoveď platí aj na úplne všetky druhy riadiacich procesov.
Rozhodnutie
 
Správne :)
Naozaj je to pohyb. Je to univerzálna odpoveď pre všetky procesy riadenia. Dokonca ani subjekt, t.j. intelekt, nemôže byť správna odpoveď, lebo intelekt bez vnútorného pohybu ( myšlienok) by tiež nefungoval :)
Opravdu? Jéj... to mám radost. Ale já nejsem tak chytrá - jen mi toto vysvětlil jeden dobrý člověk, když jsem zoufale nevěděla odpověď na otázku jinde (na KSB fóru). Takže to není tak dlouho a já si to ještě pamatuju. :LOL:
 
možno ste boli dvaja študenti rovnakého profesora ;)
Nie, ja som na tú fakultu nechodil. Študoval som niečo celkom iné. Ale mám to naozaj od Sergia. Bavíme sa súkromne, a nedávno ma takto testoval :)
Staré forum som už par mesiacov nesledoval. Nestíham.
 
Naposledy upravené:
Mně první přišlo slovo "výroba". Samo od sebe bez řízení se těžko něco opakovaně vyrobí.

Pohyb je v podstatě skoro synonymum procesu, takže je to trochu tautologie - i proto, že vše kolem nás je pohyb, to slovo je hodně abstraktní označuje se tím skoro vše od hnutí mysli přes po pohyb elementárních částic až k pohybu planet a celých galaxií. Nicméně profesor takhle pojatou otázkou naznačil pro hloubavé studenty, že vše jsou procesy a pro nás co se zajímáme o KSB v zamlčení část "které jsou někým řízené".

Takže když si to zhrneme:
Aby mohlo nastat řízení musí existovat proces (pohyb).

A podle KSB, jestli to dobře chápu:
Neexistují neřízené procesy (náhody) - vždy jsou někým řízené (ne vždy námi samozřejmě).
 
Naposledy upravené:
Pohyb = život. Bez zmeny/dynamiky sa nedeje nič, takže ani niet čo riadiť. Taký systém (s maximálnou entropiou) teoreticky čaká/je odsúdený na externý zásah - t. j. z miesta mimo seba samého.
 
Správne :)
Naozaj je to pohyb. Je to univerzálna odpoveď pre všetky procesy riadenia. Dokonca ani subjekt, t.j. intelekt, nemôže byť správna odpoveď, lebo intelekt bez vnútorného pohybu ( myšlienok) by tiež nefungoval :)
Ale pozor na to. Pohyb je síce nevyhnutná podmienka, ale nie je jediná podmienka. Pohyb bez subjektu je len abstrakcia, lebo nie je čo na ten pohyb naviazať. Ak sa bavíme o riadení, tak riadenie sa nevyhnutne viaže na subjekt a objekt riadenia, nech už si pod tým predstavíme čokoľvek. To sú podľa mňa ďalšie nevyhnutné podmienky. Čiže si myslím, že profesor nezadal otázku správne.
 
A ešte to doplním. Ak platí, že riadenie je proces informačný, potom je to v podstate len slovné vyjadrenie rovnice, kde je na jednej strane riadenie a na druhej strane pohyb informácií. Čiže určite je nevyhnutnou podmienkou aj informácia a ak je tam informácia, potom aj materia a miera. Nenadarmo sú to zovseobecnene kategórie...
 
Začína podnetom - "na začiatku bolo slovo".
Slová vibrujú vo vzduchu, je to frekvencia, vibrácia, pohyb častíc. Takto by tomu ale asi pastier oviec pred 2 000 rokmi nepochopil.


Ale pozor na to. Pohyb je síce nevyhnutná podmienka, ale nie je jediná podmienka. Pohyb bez subjektu je len abstrakcia, lebo nie je čo na ten pohyb naviazať. Ak sa bavíme o riadení, tak riadenie sa nevyhnutne viaže na subjekt a objekt riadenia, nech už si pod tým predstavíme čokoľvek. To sú podľa mňa ďalšie nevyhnutné podmienky. Čiže si myslím, že profesor nezadal otázku správne.
Ja som dal včera Jardobovi súkromne odpoveď aby som tu nekazil zábavu
Prúd/tok
alebo
subjekt

Ako to myslíš s tým prúdom?

no musí byť pohyb, energie aby si mohol riadiť jej tok

Správna odpoveď je POHYB. Ak chceš čokoľvek riadiť, musí sa to hýbať.
ono to krásne vidieť v prírode kaluži, v nej sa voda nehýbe, množia sa tam baktérie, je to hnilobná voda. Voda ktorá sa hýbe sa okysličuje a i filtruje

ešte jeden príklad, všetko vibruje, si zober keby hmota nevybrovala, čo by sa stalo, tak Boh tú vibráciu riadi, super na pochopenie toho od atómov až k vesmíru je kniha Tajemství a síla kyvadla. Celá popisuje pohyb.

ale podla mňa by bolo správne i ten Subjekt, lebo samo sa to neriadi, vždy je nejaký subjekt nad tým, ktorý vibrujúci objekt ani ako viacobjemný subjekt nemusí chápať alebo čo i len vnímať

Čo ak je teba Boh samotný pohyb? Skúste si to predstaviť, Boh je ta samotná sila, čo zo všetkým hýbe. Je vo všetkom, všetko všeobjíma. Je teda subjekt ale i inštancia pohybu. Alebo, že by sa to všetko hýbalo, vibrovalo samó-sató?
 
Ale pozor na to. Pohyb je síce nevyhnutná podmienka, ale nie je jediná podmienka. Pohyb bez subjektu je len abstrakcia, lebo nie je čo na ten pohyb naviazať.
Vladimíre, Vladimíre... Ty mi v tom děláš pěkný bordel... :(
Takovou radost jsem měla, že něco chápu - a jsem zase tam, kde jsem byla...
Jako - že může být jen pohyb, přitom není to, co se hýbe? o_O
 
Jako - že může být jen pohyb, přitom není to, co se hýbe?
To bylo první, co mě zmátlo na té odpovědi na položenou otázku. (Druhé bylo to, že aby vznikl samotný pohyb, je třeba nějaké síly, resp. několika sil v nerovnováze, a správnou odpovědí by pak byla ta síla). Ale proč nakonec nepřipustit i takovou možnost? Co když jde jen o to, že se zatím neocitla v okruhu nám známých pojmů? Co když je za tím ten "Duch, který vane, kam se mu zachce"...? (Ehm, přítomným odborníkům se hluboce omlouvám.)
 
Naspäť
Top Bottom