DVTR - cvičná otázka

jardob

Člen personálu
Ahojte, študenti KSB,

na úvod mám pre vás všetkých jednu serióznu otázku. Mám ju od jedného kolegu, ktorého profesor na VŠ ju kládol svojim študentom na predmete "Automatizované systémy riadenia". Ten študent, ktorý ju uhádol, dostal výbornú a nemusel do konca semestra chodiť na prednášky.
Ja som sa tiež potrápil, kým som to uhádol. Pritom odpoveď je veľmi jednoduchá a prirodzená, ale človeku to nemusí hneď prísť na um.

Otázka znie: Aká vec alebo proces je nevyhnutným predpokladom toho, aby mohlo následne vzniknúť to, čo voláme riadenie?

Odpoveď by mala byť jednoslovná.


Najlepšie je si predstaviť klasické mechanické riadiace procesy. Ale odpoveď platí aj na úplne všetky druhy riadiacich procesov.
 
  • Súhlas
Reactions: JS
Vladimíre, Vladimíre... Ty mi v tom děláš pěkný bordel... :(
Takovou radost jsem měla, že něco chápu - a jsem zase tam, kde jsem byla...
Jako - že může být jen pohyb, přitom není to, co se hýbe? o_O
Skús si vytvoriť obraz pohybu alebo nakresliť. Vždy si ho vytvoris len tak, že niečo (objekt) sa hýbe. A ak sa niečo hýbe, tak niečo musí byť tým hybatelom (subjekt). Aj keď nie vždy si pri vytváraní obrázku pohybu nakreslime aj toho hybatela, ale je tam (to je inak analógia riadenia procesu globalizácie - väčšina ľudí vidí, že sa niečo deje, teda pohyb a objekt, ale nevidí svetové zákulisie). Tieto 3 zložky tam proste musia byť, aby bolo možné riadenie. Súčasne ak sa niečo pohybuje, tak to niečo je materia (hmota, energia) , ktorá je v pohybe nejakým spôsobom, ktorý sa dá vyčísliť - rýchlosť, smer, doba pôsobenia, atď (miera) a vieme to popísať niekomu (informovať ho). Príklad z hokeja: puk (objekt, materia) letí (pohyb) na bránu rýchlosťou 100 km/h (miera). Toto je informácia, ktorá útočníkovi (subjekt 1) naznačí, či to bude gól alebo nie a čo treba urobiť do buducna, aby to bol gól a brankár (subjekt 2) na základe nej urobí riadiaci manéver (pohyb), ktorý bude zameraný na chytenie puku. Ak by sme povedali, že len pohyb je nevyhnutnou podmienkou riadenia, tak riadenie nedokážeme definovať. Nevieme čo letí, kam, odkiaľ, prečo, ... Takže pohyb je nevyhnutnou podmienkou riadenia, ale nie postacujucou, nie jedinou.
 
@Michaela1 , @Vlad i mir
Ano, chápu ty tři složky. Hráč, balón a síla, která balón vykopne. Chápu dokonce i to, že většina smrtelníků sleduje jen ten letící balón a nikoliv hráče, natož celý proces.
Víc tomu nerozumím....
Protože - podle mého nemůže stát hráč i balón a existovat jen ten let. Kdo by sledoval neviditelný let? Byl by nějak zjistitelný, kdyby hráč stál u lavičky a balón ležel v klidu na trávníku?
Nevím, ale takto v tom mám jen další obří zmatek.
Jestliže je pohyb podmínkou pro řízení, pak ten proces musím přece vysvětlit jinak.
Já jsem hráč, vidím tu balón a ten balón chci nějak rozpohybovat, někam ho dostat. Řiditelem se stávám až tehdy, když dostanu balón do pohybu a snažím se ho dostat tam, kam chci já. (?)
 
Ale pozor na to. Pohyb je síce nevyhnutná podmienka, ale nie je jediná podmienka. Pohyb bez subjektu je len abstrakcia, lebo nie je čo na ten pohyb naviazať. Ak sa bavíme o riadení, tak riadenie sa nevyhnutne viaže na subjekt a objekt riadenia, nech už si pod tým predstavíme čokoľvek. To sú podľa mňa ďalšie nevyhnutné podmienky. Čiže si myslím, že profesor nezadal otázku správne.
Pozor na to Vladimír. Aby subjekt mohol niečo riadiť, tak potrebuje intelekt. Bez intelektu nie je subjektom. Čo je prvotné, intelekt alebo pohyb? Môže intelekt fungovať bez pohybu? Veď práca intelektu spočíva v pohybe myšlienok, v pohybe informácií. Môže teda bez pohybu fungovať intelekt?

Ja si myslím, že profesor zadal otázku správne, aj keď on ju kládol čisto v materiálnej rovine. Len on prvotnú kategóriu, akou je miera nepozná. A pohyb je vyjadrením Miery. Bez pohybu by neexistovalo to, čo vnímame ako čas.

Je zrejmé, že tento svet má svojho Stvoriteľa. Veď intelekt a inteligentné veci môžu vzniknúť len z inteligencie. Nikdy nie z chaosu. A svet je inteligentný dosť.
Materiálny svet sa skladá z Matérie+Informácie+Miery... Je nepochybné, že aj Stvoriteľ pri svojom tvorení riadi... Potrebuje nutne ku svojmu riadeniu aj matériu? Alebo si vystačí s Informáciou a Mierou? Ide o to, že ak by niekto tvrdil, že Boh potrebuje na riadenie/myslenie aj matériu, potom by vlastne tvrdil, že Svet a Boh sú jedno, čo je panteizmus.
 
Naposledy upravené:
Pozor na to Vladimír. Aby subjekt mohol niečo riadiť, tak potrebuje intelekt. Bez intelektu nie je subjektom. Čo je prvotné, intelekt alebo pohyb? Môže intelekt fungovať bez pohybu? Veď práca intelektu spočíva v pohybe myšlienok, v pohybe informácií. Môže teda bez pohybu fungovať intelekt?

Ja si myslím, že profesor zadal otázku správne, aj keď on ju kládol čisto v materiálnej rovine. Len on prvotnú kategóriu, akou je miera nepozná. A pohyb je vyjadrením Miery. Bez pohybu by neexistovalo to, čo vnímame ako čas.

Je zrejmé, že tento svet má svojho Stvoriteľa. Veď intelekt a inteligentné veci môžu vzniknúť len z inteligencie. Nikdy nie z chaosu. A svet je inteligentný dosť.
Materiálny svet sa skladá z Matérie+Informácie+Miery... Je nepochybné, že aj Stvoriteľ pri svojom tvorení riadi... Potrebuje nutne ku svojmu riadeniu aj matériu? Alebo si vystačí s Informáciou a Mierou? Ide o to, že ak by niekto tvrdil, že Boh potrebuje na riadenie/myslenie aj matériu, potom by vlastne tvrdil, že Svet a Boh sú jedno, čo je panteizmus.
Intelekt je podľa mňa až v druhom slede, je to nálepka na subjekt. Rovnako by sme mohli povedať, že je potrebné mať aj plán, cieľ, atď. Ale to už ideme viac do detailov.
Boh potrebuje mať objekt riadenia a neviem, či to môže byť niečo mimo materie. Zároveň ale som si nie istý tým, že Boh a svet sú jedno, ak potrebuje na riadenie materiu.
 
Naspäť
Top Bottom