Informačná kapacita, spracúvavanie informácií

Ferry

Člen
Čítam ďalej sidorove bájky a zaujímavú vec tam napísal. V spoločnosti nie včetci jedinci vedia / majú záujem spracovávať veľké množstvo informácií a prepájať si ich dokopy.
Sú jedinci čo vnímajú informácie len okolo seba. Či majú čo jesť, či im je teplo v zime. Ostatné ich príliš nezaujíma.
Potom sú jedinci, čo sa nestarajú len o seba ale aj o svoju rodinu.
Ďalej sú jedinci čo dokážu poňať aj informácie z celej dediny. Vedia v akom je stave dedina, susedské vzťahy. Vedia čo by sa dalo zmeniť.
Nad nimi sú ľudia čo dokážu spracovávať informácie veľkosti kraja až štátu. Áno majú rodinu, áno starajú sa o dedinu kde žijú ale pritom stíhajú pozorovať aj dianie v štáte. Jednoducho pre nich otázky typu "Mali by sme zatepliť dom" nerobia problém. Ak taká otázka príde, tak jedinec ihneď zistí kto v dedine/ meste zatepľoval, akým materiálom, za koľko. Proste sa do toho obuje, za pár mesiacov je všetko pripravené, do pol roka zateplené. Nebola to informačná hádanka typu "kto sú kádre GP na Slovensku."
Ešte existujú aj ľudia čo myslia celoplanetárne - ako napríklad Putin a aj ľudia čo myslia o vesmíre ako celku.

Ako myšlienka nie zlá. Tak som začal overovať na realite.
Kolega mi píše v práci - "Veľmi veľa testov softvéru padá." Ja mu na to hneď "Áno, som si všimol, že niekto pokazil testy pár dní dozadu." Ako to, že on si to nevšimol? Jeho pracovný čas je tiež 8 hodín ako môj.
Ďalší píše "Nejde mi toto a tamto". Ja mu na to "na tom a tom kanály písali o tvojom probléme". On odpísal "Hej? Nevšimol som si."
Brat mi hovorí "keď idem do svokry na návštevu, tak tam sa stretnú Piťo a Paly a hneď začnú rozoberať politiku na Slovensku. Nechápem, kedy majú čas také niečo sledovať". Nevedel som veľmi čo na to povedať, pretože aj ja dosť sledujem podobné veci.
Sestra jedná, druhá sa o politiku nezaujímajú vôbec. Nevyčítam im to, len konštatujem.
Na to aj Sidorov napísal (možno si vymyslel a možno nie) zákon - Každý človek môže riadiť len taký veľký okruh spoločnosti, ktorá spadá do jeho chápania / záujmu. Ževraj je to univerzálny zákon.
Ak človek nedodržiava ten zákon, tak ho informačný tlak začne likvidovať. Prídu choroby a jednoducho skončí skoro.
Napríklad brat by asi nemohol byť premiérom, lebo jeho politika veľmi nezaujíma.

Nuž zákon ako zákon, aj ja sa môžem zahrať na Sidorova a dačo si vymyslieť.
Hľadal som príklad, kde reálne ten zákon bol porušený a malo to neblahé následky na človeka. Poznám jedného starostu v dedinke a tam presne to nastalo. Pár krát som sa u toho starostu zastavil na pokec. Nedalo si nevšimnúť, že jeho chápanie sveta bolo dosť nízke ale pritom bol starosta. Ešte pred voľbami ľudia hovorili, že nemá na starostovanie schopnosti. Musím povedať, že starostovanie mu ako tak ide. Lavíruje tu a tam. Ale ako to s naším zákonom hovoriacim, že on by starostom nemal byť? A tu sa dostávame k tomu čo to starostovanie s ním spravilo. Predtým pracoval kdesi ako SBS. Pivný pupok. Vysmiaty. Teraz pupok zmizol. Prišla cukrovka. Predtým dokázal vypiť aj pol fľašky a teraz ho zložili 3 poháriky. Jeho žena povedala, žo to kvôli stresu, ktorý mu spôsobuje starostovanie. Inak povedané - keďže ten človek si nikdy nevypestoval dostatočné algoritmy na spracúvavanie informácií, tak pri určitej úrovni začal nestíhať, prišiel stres a choroby. Podobne ako to opísal bájkarov "zákon".
Mohli by sme povedať, a čo naši politici? Im nič nehrozí? Nuž pamätáte si ako matovič plakal na tlačovke? Jeho chápanie informačného okruhu bolo na úrovni "JA A MOJA RODINA" a tu odrazu mal riadiť štát s miliónom problémov a požiadaviek zo strany satanistov. Klaun nie klaun ale je vidno ako ho to ničí.
Spomenul som si aj opačné príklady, kedy sa do pozície dostal človek, pozície hodný. To znamená - okruh jeho chápania vecí bol dostatočný na to aby bol starostom alebo premiérom. Takto starosta inej obce, nie len že stíha všetku agendu spojenú s obcou ale ešte aj príde traktorom odhrnúť sneh ocovi z dvora. Vnucuje sa otázka "Ako to všetko môže stíhať?" Odpoveď je asi jednoznačná "Má na to schopnosti". Ťažko povedať na koľko vrodené a na koľko nadobudnuté. Veľa ľudí povedalo, že oni by takú prácu nezvládali.
Podobne keď pozriem kolegovi občas na monitor. Tisícky správ neprečítaných kde tu po informačných kanáloch, neprečítané maily. Mohli by sme povedať, "Možno sú tie informácie pre neho nepodstatné." Lenže ne raz sa stalo, kedy neprečítaná správa mu potom chýbala pri riešení problému. Zrejme je toľko správ na neho veľa. Nehovorím, že je menejcenný, alebo že je hlupák. Proste jeho okruh informácií, ktoré spracúvava je JA A RODINA, a aj tak ešte povedal, že žena mu dáva zabrať. O politiku a svetové dianie sa nezaujíma.
Mohli by sme povedať, že každý človek má určité množstvo talentu na spracovávanie informácií z informačných štruktúr. Ak je informácia mimo jeho levelu, tak je pre neho informácia nezaujímavá, prípadne mu spôsobuje problémy ak má reálne s takou informáciou pracovať a zahrnúť ju do života.
Aj spoločnosť človečenská je postavená na takom princípe. Už samotná spoločnosť je schopná spomedzi seba vyčleniť jednotlivcov, ktorí dokážu spracúvavať určité množstvo informácií, ktorí chápu čo je potrebné chápať. Následne je takýto človek donútený zastupovať určitú pozíciu v spoločnosti, pretože má na to kvality.
V dnešnom systéme je to naopak. Vyberie sa akýkoľvek krivák, najlepšie taký čo leda chápe 2+2 a toho natlačia kde príde. Ako matelka nám, ako zelenského na ukrajine, ako pročka do parlamentu a podobne. Toto sa robí kvôli tomu, aby spoločnosť človekov začala upadať kvôli neschopnosti riadiacích pracovníkov. Samozrejme, nie len že zničia spoločnosť, ale zároveň sa u nich objavia choroby, začne sa proces likvidácie organizmu. Prečo? Pretože každý človek má určitú energo-informačnú kapacitu. Niekto je unavený po tom ako prečíta 3 strany textu, iný človeka zase môže prečítať bez problémov 30 strán. Ak je informácii na človeka veľa, tak mu to berie energiu. Energiu ktorá je potrebná pre fungovanie organizmu. Tak organizmus začne chradnúť.

Tos taký kratký postreho od bájkara. Myslím si, že bájkar povedal približne to isté čo aj hovorí KSB, len inými slovami.
 
Naposledy upravené:
Naspäť
Top Bottom