Jadrová energetika

Ferry

Člen

Zdroj: https://youtu.be/yIj-5wrWbB4

Rusko stavia v Turecku prvú jadrovú elektráreň Akkuju.
1682875081751.png
Jadrovka by mala pokrývať 10 % spotreby elektriny v Turecku. Celú jadrovsku stavia Rusko - Rosatom za svoje peniaze. Je to prvá jadrovka, ktorá bude fungovať štýlom - my sa staráme a vy platíte. Rusi jadrovku postavia, budú ju riadiť, udržiavať, voziť do nej palivo a Turci majú za povinnosť platiť fixnú cenu za eletrinu ďalších 25 rokov. Celý objekt je vlastníctvom Rosatomu. Je to projekt výhodný pre oba strany. Turci budú mať elektrinu a Rusi budú môcť pokračovať vo vývoji jadrovej energetiky, keďže budú mať stáleho odberateľa jadrového paliva.

Inak povedané - Rusko si takto vytvorí páku na Turkov. Už tu nebude sprosté podvádzanie, ale Turek sa bude musieť začať správať ako človek a nie ako hajzel.

Nedá sa nevšimnúť, ako je atómovka blízko mora .... isto bude satanistov piecť ruka povaliť tú jadrovku ako povalili Fukušimu. Som zvedavý či to Rosatom bral do úvahy. Spomenuli tam, že brali do úvahy zemetrasenia, ktoré sú v tej lokalite časté.

Samozrejme Cyprus, Grécko a celý západ bol proti postaveniu atómovky. Vyhovárali sa, že to nie je bezpečné a podobne. Reálne ich to pieklo lebo takto prišli o vplyv v regióne a k tomu Turecko sa stalo viac suverénne. Turci s Rusami ukazali prostredník "partňorom zo západu".

Tiež sa vo videu hovorí o tom, že USA budú potrebovať postaviť atómovky o sile 200 GW do roku 2050. To je približne 41 podobných lektrární tej v Turecku.

1682875234910.png
Podľa dnešných zverských kapitalistických trhov to USA bude stáť
3 000 000 000 000 - tri trilióny dolárov. Samozrejme nie je možné dať dokopy toľko peňazí. Azda kapitalizmus je teraz brzdou vo vývoji ľudstva?
Problém je, že v USA je základňa jadrovej energetiky mŕtva. Samozrejme ak nepočítame ohadzovanie nevinných krajín atómovými bombami a ochudobneným uránom. A aj keby im tie elektrárne postavili mimozemšťania, tak nemajú jadrové palivo. USA dneska nedobývajú ako aj neobohacujú urán. Všetok urán majú od Rusov. Možno aj preto USA tlačili na EU aby sa zbavila jadrovej energetiky - aby viac paliva ako aj lacných kontraktov ostalo pre USA. Podľa pravidla zvieraťa - Najprv zožeriem to vaše a až potom to svoje.
Ešte spomeniem, že atlanťania-satanisti aj v zaporožskej elektrárni inštalovali akési ich "zariadenia", ktoré mali šupať do chodu elektrárni. Rosatomom boli tie zariadenia vyhodnotené za nebezpečné a odinštalované. Usa mali za cieľ nejakým spôsobom dovážať jadrové palivo na ukrojinu ale pozor - v zmluve sa písalo, že o odpad sa starať nebudú, že ukrajinci to majú sami zlikvidovať. Nič nečakané od darebáka .... peniaze za palivo vezme - palivo za lacno kúpené od Rusov, ale odpad si brať nebudú. Rusi sa starajú aj o vyhorené palivo a vynašli spôsob ako ho znova použiť v reaktoroch. USA vyhorené palivo skladujú kdesi pod zemou, kde čakajú kedy sa dostane do spodných vôd, prípadne ho dávajú do humanitárnych bômb pre Srbov.

Zatiaľ Rusko stavia atomómovky v Číne, Indii a Egypte.
Tiež Rusi chcú predstaviť svetu novú malú nadzemnú atómovú elektráreň
1682875766433.png
Ktorá sa bude používať na ťažko dostupných miestach ako napríklad v Arktída.

Toto je výborný príklad toho ako sa robí Globálna politika.
 
Naposledy upravené:
Dnes som natrafil na veľmi zaujímavé video, ktoré stojí za zhliadnutie.

Zdroj: https://t.me/Globalsk4/743


Keďže je to po rusky, tak to skúsim trochu priblížiť.
V Ochotskom mori, medzi Kamčatkou a pevninou je Šelichov záliv a v ňom Penžinská zátoka, ktorá má jedinečné vlastnosti, ktoré je možné využiť v energetike. Sú tam obrovské prílivy vo výške 9 až 13 metrov, a denne z toho zálivu odteká a znova priteká obrovské množstvo vody.

1682884723460.png

Samotná zátoka má rozlohu okolo 21 000 km2. Čo je veľkosť približne ako Krym.
Za jeden deň ňou pretečie 500 km3 vody. To je veľké množstvo, ak si vezmeme, že riekou Voľga pretečie rovnaké množstvo za 2 roky. Riekou Don za 25 rokov. A najväčšou riekou sveta Amazonkou za 25 dní.

Toto je možné využiť na postavenie priehrady, ktorá by obsahovala prílivovú elektráreň, ktorá vyrába energiu iba tým, že pri prílivoch a odlivoch cez ňu preteká voda. Voda zasa poháňa turbíny, ktoré vyrábajú energiu. A o všetko sa stará zemská gravitácia, čiže netreba žiadne palivo. Náklady na túto elektráreň by boli síce vysoké, ale tie by sa časom vrátili.

1682885457088.jpeg

Čo sa týka výkonu elektrárne. Môžeme si urobiť porovnanie.
- Černobyľ mal výkon 1GW za hodinu.
- Nová Turecká elektráreň bude mať 4,8 GW/h
- Najsilnejšia vodná elektráreň v Rusku (Sajano-Šušenská) má 6,4GW/h
- Najsilnejšia čínska vodná elektráreň má 22GW/h
A Pendžinská prílivová elektráreň, o ktorej je dnes reč, by mala až 100GW/h. Prílivová elektráreň je úplne čistá ekologická elektráreň bez exhalátov. V prípade katastrofy nehrozí ekologické znečistenie, zatopenie ani smrť obsluhy.

Projekty na túto elektráreň mali existovať už takmer pred 100 rokmi, ale nepostavila sa, pretože jednak to bol veľmi drahý projekt. Dnes náklady na stavbu vychádzajú približne na 60 miliárd dolárov. A po druhé, z tej oblasti nie je veľmi kam elektriku dodávať. Dnešná Kamčatka, Chabarovský kraj, Sachalin a Magadan už energiu majú. A ak by chceli ťahať elektriku do Japonska, Číny, Kórey, tak by to bolo ešte nákladnejšie, než samotná stavba elektrárne. Okrem toho, oni už energiu majú, a pri takých dlhých rozvodoch by dochádzalo aj k veľkým stratám energie v distribučnej sústave.

No prišli s nápadom, že nemusia predávať elektrinu, ale produkt vyrobený z elektriny. Konkrétne - vodík. Dopyt po ekologickom vodíku stúpa po celom svete. Jeho výroba je nákladná, ale v prípade elektrárne, ktorá vyrába energiu zadarmo (silou gravitácie), by bola aj výroba vodíka veľmi lacná. A vodík sa dá vyrobiť rovno z vody. Mohol by sa na jednom mieste vyrábať vodík, tam ho aj skladovať a rozvážať odtiaľ do sveta. Príjem by mohol byť niekoľko desiatok miliárd dolárov ročne. Vďaka tomu by sa Rusko mohlo stať do budúcna energetickou veľmocou. A projekt sa už vraj začal realizovať.
 
Naposledy upravené:
Možno niektorí vedia, ešte predtým ako buchla jadrovka v Černobyle v roku 1986, sa podobné stalo aj v USA ale pár rokov skôr, v roku 1979. O tom je aj tá miniséria na netflixe.

Čo sa tam vlastne stalo. v USA začala jedna spoločnosť stavať jadrovku v centre Pennsylvanie. Jadrovka vyzerá asi takto.

1687966215078.png

Uprostred rieky je postavená jadrovka. Je pri rieke, pretože jadrovky potrebujú dosť vody na to aby sa chladili.

Tu je niečo na wiki o tej havárii.
Na wiki sa píše, že do 12 hodín bol reaktor pod kontrolou. Ale v tom seriály, ľudia čo reálne tú nehodu prežili tvrdia, že najmenej 3 dni nemerateľne veľké množstvo radiácie unikalo do okolitého prostredia. V tých časoch nemali meracie prístroje, ktoré by boli schopné merať takú veľkú radiáciu.
Príčina havárie bola .... kapitalizmus. Súkromná firma, ktorá stavala reaktor sfalšovala všetky papiere o poruchách a bezpečnostných nedostatkoch pri kontrole bloku elektrárni. Problémový bol hlavne jeden ventil, ktorý sa zasekával. Samozrejme, peniaze na západe zalepia každý hlas a tak sa reaktor bloku 2 spustil. Ventil sa zasekol. Potom nejakých profesionálov napadlo zastaviť prietok vody v reaktore, reaktor sa prehrial a roztavil. K výbuchu reaktoru bolo potrebných tak 30 - 60 minút pokračovania prehrievania reaktora. Ale inžinieri nejako dokázali zastaviť prehrievanie. Ak by to vybuchlo tak celé východné pobrežie by bolo zamorené radiáciou.
Zaujímavé bolo ako na také dačo reagovali elity v ten čas. Zapieranie, dezinformácie. Povedali čokoľvek, len aby neprišli o svoj tepľučký flek. V USA je aj inštitúcia, ktorá sa zaoberá bezpečnosťou v oblasti jadrovej energetiky NRC - Nuclear Regulatory Commission. A tá zapierala a zapierala. Už v prvý deň mali evakuovať asi milión ľudí, keď nedokázali zmerať množstvo unikajúcej radiácie. A oni ticho spolu aj s elitami v najvyšších postoch ako sú lokálni politici a spol. Až neskôr dali pokyn na evakuáciu techotných žien a detí v nejakom blízkom okruhu. Samozrejme, ľudia sa dožadovali pravdy. Už pár dní po udalosti ľud prišiel na to, že jelity klamú len sa tak práši. Ľud prestal veriť elitám, korporátom, dokonca aj polícii.
Po havárii sa rozhodli upratať ten bordeľ čo tam ostal. A tam samozrejme sa prisala ďalšia pijavica, čo na tom chcela zarobiť. Vznikol konflikt o tom, či sa môže na vytiahnutie použiť žeriav, ktorý bol v tom bloku. Veľa inžinierov malo o tom pochybnosti, lebo žeriav bol dlho vystavený radiácii a tiež sa akosi nedala nájsť príručka k tomu žeriavu. Isto zase ju zlikvidovali, lebo sa tam našli nejaké bezpečnostné problémy. A tu sa dal do boja proti korporátu jeden pracovník, ktorý bol vedúcim pri odstraňovaní dôsledkov havárie. Ten bol proti tomu aby bol žeriav použitý. Ale korporátu hrozilo, že príde o peniaze, keď nesplní harmonogram odstráňovania škôd. Tak začal tlačiť na toho báčika, že si nemôžu dovoliť sklz v prácach lebo prídu o zisk, nehľadiac na to, že bude nová jadrová katastrofa. Skončilo to tak, že náš bačik šiel s dôkazmi vonku, všetko zverejnil a tak aj NRC zmenila názor a zakázala použiť žeriav. Neskôr sa to ukázalo ako dobrý krok, lebo aj keď neskôr použili už "opravený žeriav" tak sa stále zasekával. Keby ho použili bez opravy tak ako plánovali, tak by im pri vyťahovaní jadro upadlo a celé by to vybuchlo. Ešte horšie následky ako samotná havária.
Samozrejme ako v akčných filmoch na nášho bačika poslali korporáty mafiánsku háveď, ktorá sa mu vlúpala do bytu a chcela ukradnúť dôkazy o bezpečnostných problémoch.
Neskôr začali nášho báčika chrániť rôzne orgány zaujimajúce sa o whistleblower'ov - ľudí bojujúcim proti korporátom.

Výsledok celej katastrofy - od roku 1979 USA licencovali len 2 nové reaktory, aj tie mali obrovské bezpečnostné problémy a niekoľko krát sa dofinancúvali, lebo stále sa nachádzali nové a nové problémy. A ani tie 2 nové reaktory nie sú v prevádzke.

Ako povedal ten báčik bojujúci proti tým korporátom čo sa chceli namastiť na jadrovke - nie je možné stavať jadrovú elektráreň s úmyslom zisku. Lebo v tom prípade zisk a cena nahradí všetky bezpečnostné problémy a vznikne katastrofa.
Teraz po katastrofe oficiálne úrady nepripúšťajú žiadne zhoršenie zdravia ľudí v okolí elektrárne. Oficiálne úrady sa tvária, že vtedy sa nič nestalo. Reálne "amatéri" pomocou smeru prúdenia vetra v čase havárie, dokázali identifikovať oblasť, v ktorej sa množstvo rakoviny zvýšilo 2 - 3 násobne. U niektorých ľudí sa dôsledky ožiarenia dostavili až po 20 rokoch. A to samozrejme úrady ignorujú. Z toho čo tí ľudia hovorili bolo jasne cítiť, že systém všetkých tam prítomných ľudí nenávidel, lebo oni mu vyčítali nezodpovednosť, nenažranosť po zisku.
2 zaujímavé fakty
1. 12 dní pred haváriou išiel v USA kinách film-trhák Čínský syndrom o havárii v elektrárni. V tom filme šlo o to, že sa jadrový reaktor roztaví a nepretaví sa cez jadro planéty až do číny ale exploduje do ovzdušia. Tiež tam bola akcia o tom, ako budú nahánať a vydierať človeka, ktorý bude chcieť vyniesť pravdu na svetlo sveta. Ten film bol akoby návod na katastrofu čo sa stala. Programovanie noosféry?
2. Samozrejme satanisti v USA sa veľa naučili z tej havárie a potom pomohli černobyľu k výbuchu?

Keď si uvedomím, že Rusi stavajú reaktory dodnes, tak zrejme kapitalizmus a západ nie je to najlepšie pre človeka ....
 
Naposledy upravené:
Jen po paměti - v 80. letech jsem pracoval na chování jaderného paliva v tzv. nadprojektových haváriích. Pokud se pamatuji, tak havárie na Třímílovém ostrově spočívala v tom, že se po opravě zasekla jedna chladící smyčka. Následkem byla tzv. LOCA havárie (stav, kdy palivo přestane být chlazené vodou - většinou proto, že jej obalí pára) - ale nejhorší bylo to, že obsluha reaktoru sice bezvadně znala všechny zákony a předpisy, ale neznala fyziku reaktoru. Proto tam nakonec došlo k tavení aktivní zóny. Ale většinu průšvihu zachytil kontejment, když ven byl upuštěn jen nějaký přetlak.
V Černobylu zase obsluha sice znala fyziku reaktoru, ale od dodavatele měli příručky, povolující provoz s hodně nízkou zásobou reaktivity (RBMK v té době začalo ztrácet na VVER a tak to projekční kancelář "doháněla" právě snížením nezbytné zásoby reaktivity - ta však pomáhá udržovat předvídatelnost neutronového pole v reaktoru).
Jinak radioaktivita je sice případně i nebezpečný, ale především strašák. Ona je totiž všude kolem nás - a přesto žijeme. Sice uran a plutonium jsou jako těžké kovy navíc jedovaté, ale máme to za nebezpečné především právě proto, že se o tom tolik vykládá. Kdyby se stejně psalo i o automobilových haváriích, nikdo by nechtěl jezdit autem (a to nemluvím o zničujícím vlivu automobilizmu na oběh vody v přírodě - čímž přímo ohrožujeme samotný život - a tedy i život nás samotných). Zkuste se podívat na knihu S. G. Kara-Murzy - Manipulace vědomím. Tam přímo popisuje "hrůzy" jaderných havárií a výbuchů a uvádí k tomu čísla z literatury.
 
Jinak radioaktivita je sice případně i nebezpečný, ale především strašák.
Z toho ako opisovali ľudia tú haváriu a následky, ktoré mali o desiatky rokov, by som povedal, že raioaktivita je len urýchľovač problémov. Ak človek fajčí každý deň a dostane dávku rádioaktivity, tak skôr u neho prepukne rakovina.
 
Jen po paměti - v 80. letech jsem pracoval na chování jaderného paliva v tzv. nadprojektových haváriích. Pokud se pamatuji, tak havárie na Třímílovém ostrově spočívala v tom, že se po opravě zasekla jedna chladící smyčka. Následkem byla tzv. LOCA havárie (stav, kdy palivo přestane být chlazené vodou - většinou proto, že jej obalí pára) - ale nejhorší bylo to, že obsluha reaktoru sice bezvadně znala všechny zákony a předpisy, ale neznala fyziku reaktoru. Proto tam nakonec došlo k tavení aktivní zóny. Ale většinu průšvihu zachytil kontejment, když ven byl upuštěn jen nějaký přetlak.
V Černobylu zase obsluha sice znala fyziku reaktoru, ale od dodavatele měli příručky, povolující provoz s hodně nízkou zásobou reaktivity (RBMK v té době začalo ztrácet na VVER a tak to projekční kancelář "doháněla" právě snížením nezbytné zásoby reaktivity - ta však pomáhá udržovat předvídatelnost neutronového pole v reaktoru).
Jinak radioaktivita je sice případně i nebezpečný, ale především strašák. Ona je totiž všude kolem nás - a přesto žijeme. Sice uran a plutonium jsou jako těžké kovy navíc jedovaté, ale máme to za nebezpečné především právě proto, že se o tom tolik vykládá. Kdyby se stejně psalo i o automobilových haváriích, nikdo by nechtěl jezdit autem (a to nemluvím o zničujícím vlivu automobilizmu na oběh vody v přírodě - čímž přímo ohrožujeme samotný život - a tedy i život nás samotných). Zkuste se podívat na knihu S. G. Kara-Murzy - Manipulace vědomím. Tam přímo popisuje "hrůzy" jaderných havárií a výbuchů a uvádí k tomu čísla z literatury.
Raz som natrafil na nejaké video o radioaktivite, ukazovali tam aj ľudí, čo normálne "žijú" v černobylskom lese a nič im nie je. Pamätám si, že tam hovorili niečo v zmysle (ak si to dobre pamätám), že radioaktivita je nebezpečná len pod určitým limitom a nad určitým limitom. Ale v tom strednom pásme sa vie telo na žiarenie veľmi dobre prispôsobiť a chrániť samo. To je ten prah, keď už telo radioaktivitu vníma a vie na to reagovať. Podprahová radioaktivita má byť nebezpečná preto, lebo telo ju nedetekuje. A nadprahová preto, lebo už je príliš silná a nebezpečná...
 
Raz som natrafil na nejaké video o radioaktivite, ukazovali tam aj ľudí, čo normálne "žijú" v černobylskom lese a nič im nie je. Pamätám si, že tam hovorili niečo v zmysle (ak si to dobre pamätám), že radioaktivita je nebezpečná len pod určitým limitom a nad určitým limitom. Ale v tom strednom pásme sa vie telo na žiarenie veľmi dobre prispôsobiť a chrániť samo. To je ten prah, keď už telo radioaktivitu vníma a vie na to reagovať. Podprahová radioaktivita má byť nebezpečná preto, lebo telo ju nedetekuje. A nadprahová preto, lebo už je príliš silná a nebezpečná...
Pokud si pamatuji, tak jsou dva základní pohledy na radioaktivitu: Jeden říká, že každé radioaktivní ozáření je nebezpečné, druhý, že do určité úrovně radioaktivita udržuje imunitní systém v pohotovosti - a tak snižuje nemocnost. Při nižších dávkách ozáření je potom vyšší nemocnost a v určitém místě se ta křivka lomí. Potíž je v tom, že se na tom zlomu hygienici nikdy nedomluvili - protože jsou zase pod tlakem politiků.
 
Lebo v tom prípade zisk a cena nahradí všetky bezpečnostné problémy a vznikne katastrofa.

To mi připomnělo film "Erin Brockovich" kde sice nejde o jádro, ale o kontaminovanou spodní vodu. Když si člověk uvědomí ten rozsah devastace přírody, chce se brečet.

 
Rusko zastavilo vývoz uránu z Petrohradu do USA. Oficiálnym dôvodom je chýbajúce poistné krytie. Informovala o tom oficiálna publikácia Rosatomu “Strana Rosatom” na svojom kanáli Telegram

Takže predsa len majú USA urán od Rusov. A to Westinghouse sa tlačí do našich elektrárni aby z toho vytĺkol zisky. A aké palivo dá do tých reaktorov, keď im Rusi jadrove palivo nepredajú? Azda budu namiesto jadrového paliva používať uhlie??
francúzi spolu s kanaďanmi kradli urán z afriky, lebo odrazu už ho nepredávajú, predávajú v malých množstvách.
 

Pre Slovensko a Maďarsko je to teraz dobrý zdroj príjmov, dobre zarábajú na exporte elektriny napríklad do Nemecka, kde zatvorili jadrové elektrárne. V západnej Európe ako celku je nedostatok udržateľných kapacít, ktoré dokážu stabilne dodávať elektrinu. Pretože existuje veľa nestabilného výkonu v podobe veterných turbín a solárnych panelov, ktoré sú však mimoriadne nestabilné. Ak budú Maďarsko a Slovensko nútené zavrieť svoje jadrové elektrárne, tak samozrejme o túto výhodu prídu a stanú sa dovozcami elektriny. Bude to rana pre ich národné ekonomiky, a preto vystupujú voči sankciám,“ vysvetľuje Anpilogov.

Zaujímavý článok o tom ako to je s jadrovou energetikou na Slovnesku a v jewRope.
 
Koľkýkrát už? To vypustili do vody?
Aj vám príde už samotný titulok tak trápne protirečivý?

Z Fukušimi unikla rádioaktívna voda, kontamináciu nezaznamenali​

To ako keď ti niekto povie: "Motor funguje, ale z výfuku kvitnú kvety."
Je možné nezaznamenať kontamináciu, ktorá sa tu deje od r. 2011 permanetne?
Hlavneže ZSSR bol zaostalý a Černobyľ bola najväčšia atómová katastrofa v ľudskej histórii. Samozrejme, Hirošima/Nagasaki sa sem nepočíta. Však nie?
 
Naspäť
Top Bottom