Kosovská hra GP se Srbskem

JS

Člen personálu
Vzpomínáte, když za Švýcarsko rozhodl proti Srbsku na mistrovství světa v Rusku 2018 kosovský Albánec Shaqiri?


1670020731832.png
"Vyvolali vlnu vášní, když předvedli gesto zkřížení rukou, které připomínalo orla ze znaku Albánie, kde mají oba hráči své kořeny."

Nevzpomínám si přesně, ale myslím si, že v tom zápase mohlo Srbsko vyhrát, jenomže takový nebyl scénář a rozhodčí je okradli.
Teď, když takovou zmínku hledám, nenacházím, což je pochopitelné.

Dnes spolu tito soupeři hráli znovu a skóre tentokrát otevřel Shaqiri (na fotografii), který minulý duel rozhodl.

Pokud bychom rozebrali srbský tým, tak jako první se mi vybavil asi útočník Mitrovič, který byl jedním z nejdůležitějších hráčů minule též.
Dnešní zápas jsem neviděl, ale tento opakovaný souboj je už velice okatý.

Minule se hrálo v Rusku, letos raději rovnou bez Rusů.

Co myslíte, že se světu, potažmo Srbsku, snaží GP sdělit?
 

dasa

Člen

V Kosove to vrie, pribudli jednotky NATO no srbská armáda tam nesmie​

-– V Kosove a Metohiji pokračujú protesty civilného srbského obyvateľstva proti teroru prištinských úradov. Kvôli najnovším provokáciám kosovských Albáncov rastie počet demonštrantov a počet vybudovaných barikád. Hraničné priechody „Jarinje“ a „Brnjak“ na administratívnej čiare sú naďalej kosovskou políciou uzavreté. Doprava so stredným Srbskom sa neobnovila. Srbi už postavili barikády v siedmich osadách na severe regiónu. V stanovom mestečku v Rudare je napriek chladu a sneženiu stále veľa ľudí. Protestujúci si však už teraz predkladajú svoje podmienky, do splnenia ktorých nehodlajú zátarasy rozháňať a rozoberať. A medzi požiadavkami je aj prepustenie všetkých nezákonne zadržiavaných krajanov.
 

dasa

Člen
Orgány Srbska a Kosova pokračují v stahování bezpečnostních sil a speciální techniky
k hranicím
. Obě strany konfliktu také přesouvají vojenskou techniku ke kosovským hranicím. Připomeňme, že srbští obyvatelé Kosova po tlaku na ně ze strany úřadů regionu začali
stavět barikády, Kosovo hrozilo provedením vojenské operace.

Ruský velvyslanec v Bělehradě řekl , že situace se skutečně vyhrotí a vyvíjí se „podle velmi, velmi nebezpečného scénáře“. Podle něj je třeba očekávat jakékoliv provokace z kosovské strany. Stažení kontingentu NATO k hranici se Srbskem bylo dříve zaznamenáno současně
v několika oblastech na severu regionu.

Srbský prezident Vučič již dříve řekl , že Srby v Kosovu chtějí „zničit a rozdrtit“.

Podle něj za to může konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou.
Provokace Kosovanů a požadavky západních politiků na okamžité odstranění barikád Srbů,
kteří hájí legitimní práva svých občanů, mohou vést k eskalaci konfliktu.
 

dasa

Člen
Bruselské dohody mezi Bělehradem a Prištinou jsou stejným klamem jako dohody z Minska o Ukrajině.

Uvedl to srbský ministr zahraničí Ivica Dačić.

🗣„Nebyli jsme nadšení z bruselských dohod, byl to akt dobré vůle Bělehradu. A po tom všem jsme se ocitli v situaci, kdy se ukázalo, že to byl velký podvod jako s minskými dohodami.“

▪️Bruselské dohody byly uzavřeny v roce 2013 mezi vládou Srbska a neuznaným Kosovem pod zárukou EU. Jejich cílem je normalizace vztahů.

▪️Na základě dohody Bělehrad učinil ústupky: Kosovo vytvořilo vlastní policii, pořádalo volby a soudy podle vlastních zákonů atd.

▪️Jako zpětný ústupek bylo v Kosovu zřízeno Společenství srbských obcí, které má být zodpovědné za ekonomiku, školství a zdravotnictví těchto oblastí.

▪️Rovněž bylo stanoveno, že kosovské bezpečnostní složky nemají právo vstupovat do oblastí obývaných Srby bez povolení vedení těchto obcí.

▪️Poslední podmínka je neustále ignorována ze strany Prištiny.

Zdroj: https://t.me/neCT24/24776
z Telegramu
 

dasa

Člen
Prezident Srbska se domnívá, že premiér samozvaného Kosova se snaží představit se jako nový Zelenskyj.

Alexander Vučić to prohlásil, když komentoval slova Albina Kurtiho ohledně toho,
že „hranice Srbska a Kosova se stala hranicí NATO a Ruské federace“.

„Máme své vlastní hranice, stanovené Chartou OSN a rezolucí č. 1244. Toto je další zoufalý politický pokus Kurtiho prezentovat se jako velká oběť a jakýsi nový Zelenskyj,“ řekl Vučić na sobotní tiskové konferenci.
Telegram
Zdroj: https://t.me/neCT24/24846
 

dasa

Člen

Srbsko v rámci plánu EÚ nebude zasahovať do členstva Kosova v medzinárodných organizáciách​

Z plánu normalizácie vzťahov medzi Belehradom a Prištinou, ktorý navrhla EÚ, vyplýva, že Srbsko nebude proti členstvu Kosova v medzinárodných organizáciách, vyplýva zo zverejneného textu dokumentu, na ktorom sa už strany dohodli.

„Strany vychádzajú zo skutočnosti, že ani jedna z nich nemôže zastupovať druhú stranu na medzinárodnej scéne ani konať v jej mene. Srbsko nebude brániť členstvu Kosova v žiadnej medzinárodnej organizácii,“ uvádza sa v správe.

Okrem toho plán predpokladá uznávanie poznávacích značiek, pasov a iných dokumentov, vytváranie zastupiteľských úradov a zintenzívnenie vzťahov v rôznych oblastiach. Okrem toho by žiadna zo strán nemala blokovať kroky tej druhej na ceste k vstupu do EÚ.

Belehrad a Priština v rámci možnej normalizácie budú musieť pod predsedníctvom EÚ vytvoriť spoločný výbor, ktorý bude monitorovať plnenie bodov dohody.

V pondelok sa v Bruseli pod záštitou EÚ uskutočnilo nové kolo rokovaní medzi srbským prezidentom Aleksandarom Vučićom a lídrom samozvaného Kosova Albinom Kurtim.

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell v pondelok uviedol, že strany sa dohodli, že pôjdu cestou normalizácie vzťahov, ktorú navrhuje Európska únia.

Vučić už skôr vyhlásil, že „nikdy neuzná nezávislosť Kosova a je proti vstupu Prištiny do OSN“. Ubezpečil tiež, že Belehrad bude pokračovať v politike vojenskej neutrality a „pokúsi sa vydržať bez uvalenia sankcií proti Rusku, pokiaľ to bude možné“. . .
 

dasa

Člen

Srbský prezident Vučič kvôli Kosovu avizoval vznik ľudového hnutia „za štát“​


Hlava štátu zopakovala, že neuzná nezávislosť Kosova​

00-Vucic_screen_RTS-2.jpg



Ilustračné foto: A. Vučič.
Srbský prezident Aleksandar Vučič chce vytvoriť „ľudové hnutie za štát“ vzhľadom na tlak Západu na normalizáciu vzťahov Srbska so susedným Kosovom.
Vučič to vyhlásil v sobotu na mítingu v juhosrbskom meste Vranje, informuje tlačová agentúra DPA.
Prezident pred početnými aktivistami vyzval ľudí, aby sa pridali k jeho novému „nestraníckemu“ hnutiu, ktoré má byť založené začiatkom júna. Cieľom tohto hnutia je „múdra, rozvážna a zodpovedná politika„, povedal Vučič.
Pokiaľ ide o Kosovo, Srbsko očakáva „mnoho ťažkých situácií„, povedal Vučič deň predtým v srbskej televízii ako zdôvodnenie tohto kroku, ktorým chce konkrétne osloviť ľudí mimo strán.
Hlava štátu zopakovala, že neuzná nezávislosť Kosova „ani de facto, ani de jure„. To je v rozpore s plánom normalizácie vzťahov, ktorý EÚ vlani na jeseň navrhla obom krajinám.
Tento plán okrem iného predpokladá, že Srbsko už nebude brániť členstvu Kosova v medzinárodných organizáciách, ako je OSN. Priština by mala zasa umožniť kosovským komunitám s väčšinovým srbským etnikom vytvoriť vlastné združenie.
Ďalší pokus o sprostredkovanie dialógu zo strany EÚ je naplánovaný na 18. marca v Ochride v Severnom Macedónsku na stretnutí Vučiča s kosovským premiérom Albinom Kurtim.
Kosovo vyhlásilo nezávislosť od Srbska v roku 2008. Túto skutočnosť uznali takmer všetky štáty Európskej únie, Slovensko a ďalšie štyri krajina únie však nie. Srbsko aj Kosovo sa usilujú o vstup do EÚ.
 

dasa

Člen

Memento: 24 rokov po bombardovaní bývalej Juhoslávie​

Slovensko, 17. marec 2023 (AM) – Dňa 24. marca 1999 sa začala operácia Spojenecká sila, čiže bombardovanie Juhoslávie NATO-m, prvýkrát v dejinách bez sankcií BR OSN (do 10. 6. 1999 vyše 35 tisíc bojových letov, 2300 leteckých útokov na 995 objektov).

Pri porušení Helsinského záverečného aktu má 19 štátov NATO na svedomí zhodenie 10 tisíc ton výbušniny (v tritolovom ekvivalente je to 5-krát viac ako sila atómovej bomby zhodená na Hirošimu), čo predstavuje 14 tisíc bômb za 78 dní. Na hlavy Juhoslovanov zhodili aj 15 ton ochudobneného uránu. Podľa srbského akademika Ľjubišu Rakiča by toto množstvo stačilo na výrobu 170 atómových bômb.
NATO však ničilo nielen vojenské objekty, zbombardovalo aj 300 škôl a vyše 20 nemocníc, mosty, osobné vlaky… Najmenej 40 tisíc domov bolo buď úplne zničených alebo poškodených. Zdevastovaných bolo približne 90 historických a architektonických pamiatok. Natovskí agresori to nazvali „humanitárnou intervenciou“.

Za bombardovanie bývalej Juhoslávie nesie vinu aj bývalý premiér Mikuláš Dzurina a jeho vláda, ktorá odobrila prelety bombardérov NATO cez naše územie. Za tento skutok podal na Dzurindu trestné oznámenie vtedajší sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin.

Velikášske priznanie Joe Bidena
„Navrhoval som bombardovať Belehrad. Navrhoval som poslať tam amerických letcov a vyhodiť do vzduchu všetky mosty na rieke Drina. Navrhoval som zastaviť všetky dodávky paliva. Navrhoval som veľmi špecifické činnosti.“ „Musíme si priznať, že budú americké straty. Musíme vstúpiť do tohto štátu a okupovať ho v japonsko-nemeckom štýle.“ . . .
Aleksandar Vučič tvrdí, že maďarský premiér Viktor Orbán počas vojny v Kosove v roku 1999 čelil veľkému tlaku, aby zaútočil pozemnými silami na Srbsko.
„Americký prezident Bill Clinton, ako aj Briti, od neho chceli, aby napadol Srbskú republiku zo severu, aby sme tak museli roztiahnuť svoje sily až do Vojvodiny,“ konštatoval srbský prezident.

Orbán túto požiadavku Washingtonu a Londýna odmietol napriek veľkému tlaku. V Bielom dome mal vraj Orbánovi pomôcť odraziť tento tlak nemecký kancelár Gerhard Schröder. Následne vraj V. Orbán odletel do Veľkej Británie, kde sa stretol s premiérom Tonym Blairom a navštívil aj bývalú ministerskú predsedníčku Margaret Thatcherovú. Niekdajšia britská premiérka ho vraj kritizovala už vo dverách.

„Veľmi mi prekáža, že si odmietol napadnúť Srbsko, pre to zomrie oveľa viac britských vojakov,“ opísal Vučič údajné slová Thatcherovej.


ULOUPENÉ KOSOVO JE AKTUÁLNÍM MEMENTEM

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=62Ko2QahdJ4
 
Naposledy upravené:
Top Bottom