LED svetlo

jansu

Člen
Podľa mňa veľa ľudí sa teraz prebudí. Tu je oznam z našej bytovky
View attachment 632
Zvýšenie zálohových platieb pre elektrinu spoločných priestorov o 325%. Asi tak minútu som bol mierne naštvaný a potom si si uvedomil, že je to aj dobre. Nech sa začnú trochu ľudia vzdelávať a starať čo sa deje okolo nich. Malou zmenou po 20 % by žiaden efekt nenastal. Takto prepálili 3X ... Vyvesili to 2 dni pred referendom. :) By ma zaujímalo čo na to dochodcovia, ktorí väčšinu peňazí dajú na lieky, stravu ... tí veru sa budu musieť začať ohľadať čo sa to deje. Rodny s malými deťmi tiež nebudú nadšené. Majú dôvod dvihnúť riť k referendu.
My sme vymenili pôvodné žiarovky 40W za LED 8W, jedna stála asi 2€, teoretický pokles spotreby osvetlenia o 80 percent.
 
Len aby ste o dva roky nemuseli ísť k očnému. Vlastná skúsenosť.
Presne tak. Ved Led svetlo je hnusne. Cista umelina. A nejde len o mozne poskodenie zraku, ale aj o psychicke naladenie.

Uz dost dostavame ledkove davky z PC, ci mobilov, tak aspon nech okolite svetlo to kus kompenzuje.

Za mna jednoznacne halogenove ziarovky.
 
Len aby ste o dva roky nemuseli ísť k očnému. Vlastná skúsenosť.

Presne tak. Ved Led svetlo je hnusne. Cista umelina. A nejde len o mozne poskodenie zraku, ale aj o psychicke naladenie.

Uz dost dostavame ledkove davky z PC, ci mobilov, tak aspon nech okolite svetlo to kus kompenzuje.

Za mna jednoznacne halogenove ziarovky.

Sedím za PC celé dni a tak môžem k tomu dodáť pár vecí.
Tiež som hneď na začiatku vymenil doma všetky žiarovky za LED. Lenže. To nie je LED ako LED.
Ako prvé u LED žiaroviek ide o teplotu sveta. Meria sa v kelvinoch.
1674483598633.png

Ďalším parametrom LED žiaroviek je svietivosť. Meria sa v Lumenoch. https://sk.wikipedia.org/wiki/Lúmen_(jednotka)
Opisuje ako silno žiarovka bude svietiť.
Lumens-chart.png


Kupoval som žirovky zväčša o teplote 2700 K - tjs akoby prírodné teplé slnko a k tomu 4000K.
Do obývačky a kuchyne som kúpil 1 kus 2700 K a 2 kusy po 4000K. Lustre na dvojitý vypínač.
Keď pozerám večer film tak si zapnem jednu žiarovku LED o teplote 2700 K a výkone 470 lm. Ak príde návšteva tak zapnem ešte ďalšie 2 o teplote 4000K a tiež 470 lm. Takto mám akoby mix žltého a bieleho svetla.

V skutočnosti napríklad v lete je teplota svetla slnka na obed cez 4000K, je to čito biela farba. Ale večer už sa približuje viac k žltej farbe.
Nedá sa povedať, že LED svetlo je hnusné. Hnusná môže byť len zle zvolená konfigurácia LED ovetlenia. Treba správne vybrať teplotu farby LED osvetlenia ako aj jej intenzitu.

U LED monitorov je to podobné. Nikdy som nemal nastavený jas na monitore na 100%. Taký silný jas vypáli človeku oči za mesiac. Stále mám jas nastavený na polku alebo ešte menej. Samozjremosťou je používanie dodatočného softvéru na úpravu farieb obrazovky podľa času. Napríklad https://justgetflux.com. Niekto sa sťažuje, že takéto softvéry robia obraz sépiovým. Pravdupovediac keď mi to má zachrániť oči, tak ten sépiový odtieň mi vadiť nebude. Samozrejme na pomaly všetkých mobiloch je už dnes "režim na čítanie", ktorý spraví to isté - odoberie z obrazu modrú zložku. Práve podľa modrej zložky vo svetle telo vylučuje melatonín. Modré svetlo a intenzita osvetlenia vplýva na psychickú pohodu človeka. Tiež som videl výskumy, kde po výmene nočného osvetlenia o teplote 6000K na 3000K sa v oblasti znížila kriminalita. Áno reálne silné modré svetlo provokovalo nedoľudí.
 
Naposledy upravené:
Nejde len o modré svetlo, ale zrejme aj ďalšie vlastnosti LED zdrojov. Myslím, že frekvencia alebo blikanie by mohlo spôsobovať, prečo mi pán optik hovoril, že má momentálne veľa zakaznikov, hlavne detí.
 
Kupoval som žirovky zväčša o teplote 2700 K - tjs akoby prírodné teplé slnko a k tomu 4000K.
O teplote, to mi je vsetko zname. Ja skor poukazujem na umelost, neprirodzenost a neprijemnost daneho osvetlenia. Jasne, ze pri urcitych pracovnych cinnostiach je vyhodne mat bielse svetlo, ako z beznych ziaroviek, ale co sa tyka domacnosti, tak tam by som ledky ja osobne neriesil.
 
Frekvencia teoreticky môže byť problém. LED žiarovky používajú vysokofrekvenčné zdroje, ktoré sú oveľa účinnejšie. Napríklad keď sa započúvam, tak dokážem počuť vysokofrekvenčný zvuk z žiarovky lampy čo mám na stole. Ale tá frekvencia sa bude meniť u každého výrobcu. Podobné zdroje používajú aj nabíjačky na telefóny, počítačové zdroje ...
Ohľadom frekvencie svetla, LED panelov. Tam je to trochu zložitejšie. Klasická žiarovka, napríklad aj halogénová beží na 50 Hz. Tjs 50 X za sekundu preblikne. Film má 24 Hz - takú frekvenciu už nie je schopné rozoznať ľudské oko. LED panel má okolo 60 HZ. Vyrábajú sa už aj lepšie 120 Hz, 240 Hz panely. Ale žeby tá frekvencia nejako vplývala na oko ... to neviem. Tiež povrchy LED žiaroviek sú ošetrené luminiscenčným prvkom, ktorý má odozvu pri dopade svetla na neho. Odozva je v milisekundách. Takže frekvencia je ešte menej badateľná. Treba kupovať matné LED, ktoré majú takúto povrchovú úpravu.
Matná vs číra.
1674486849380.png
Skôr som si všimol, že problém je vo výchove detí. Rodičia nechajú dieťa čumieť na obrazovku aj pol dňa len aby mali pokoj od neho. Dieťa doslova civí na obrazovku s otvorenými ústami, nepozerá či má dobrý jas, správne osvetlenie ... a potom prídu problémy s očami. U detí by mal byť čas za monitorom obmedzený.
Podobne kolega si zničil oči, lebo mu asi mamka nepovedala, že sa na monitore aj dá znížiť jas a aj sa dá použiť softvér na úpravu farieb.
Keď si na svojom pracovnom PC vypnem FLUX tak do hodiny ma bolia oči.

Ja skor poukazujem na umelost, neprirodzenost a neprijemnost daneho osvetlenia.
To musíš lepšie opísať. Nepríjemné mi bolo pozerať do LED svetla o sile 10 W v noci. Ale také isté nepríjemné by mi to bolo aj u halogénového svetla. Za umelú by sme mohli považovať aj klasickú teslovu žiarovku založenú na volfráme.
 
Naposledy upravené:
LED žiarovky boli hnusné asi tak 10 rokov dozadu. To bolo to nepriemne neprirodzené modrasté svetlo, alebo neprirodzené žlté.
Medzitým vývoj už o dosť pokročil. Za predpokladu, že si doma nainštalujete kvalitné LED svetlo ktoré nepleští do očí, je to relatívne OK. Najlepšie svietodlo je, ktoré svieti cez mliečne sklo, svetlo sa tak prirodzenejšie rozptýli do priestoru.
Stroboskopický efekt 50Hz maju dnes snáď už len tie najšmejdovejšie čínske svietidlá. Úspora, návratnosť, ekológia a bezúdržbovosť sú reálne ;) Za mňa LEDky áno, ale ako všade treba dodržať správnu mieru.
 
To musíš lepšie opísať. Nepríjemné mi bolo pozerať do LED svetla o sile 10 W v noci. Ale také isté nepríjemné by mi to bolo aj u halogénového svetla. Za umelú by sme mohli považovať aj klasickú teslovu žiarovku založenú na volfráme.
Ono to je tazko opisat. Tu nejde ani o silu. Ono bezne v praci si to clovek neuvedomi, ale doma v klude to led svetlo mi proste nereze.

Ale dolezite, ako Dobrodej napisel, radsej investovat do kvalitnych led.
 
Toto video je síce 5 rokov staré, ale autor sa venuje veľmi podrobnému rozboru žiaroviek a ich parametrov. Oplatí sa pozrieť. Video v ruštine.

Zdroj: https://youtu.be/CHcn0NujBY4


Tu je odkaz na stránku, ktorej autor testuje všetky druhy žiaroviek. Všetky možné parametre.
 
Sice mě mnozí mají za pračlověka, ale pro běžné svícení používám jedině klasické žárovky.
A úplně nejlepší bylo, když na chatu před pár lety koupil táta žárovku snad z 30. let nebo ještě trochu starší.
Nejen to, že žárovka dokáže fungovat tak dlouho, ale i to příjemné světlo, to byla nádhera, když jsem ji spatřil. Skoro jako maličkaté Slunce.

Dodatek: Podíval jsem se, jaký mám nastavený jas monitoru a je to 41%.
 
Naposledy upravené:
K problematike svetla a jeho vplyve na nevedomej úrovni na človeka odporúčam pozrieť blog a videá Hynka Medřického.
Aj pri (LED) svetle platí, že treba mať správnu mieru informácie o matérii.
 
česká firma EMOS má novinku, žlutou žárovku s redukovanou modrou složkou světla...světlo je příjemně žluté, nekmitá.. https://www.emos.cz/led-zarovka-true-light-7-2w-e27-tepla-bila-3-ks
Na to modré svetlo existuje viac rozdielnych názorov, ktovie ako to je. https://zive.aktuality.sk/clanok/11...e-vykon-zelene-zlepsuje-spanok-zistil-vyskum/ https://zive.aktuality.sk/diskusia/138343/modre-svetlo-zveliceny-strasiak-alebo-skutocna-pohroma/
Ten článok vyvoláva zmätok a neistotu. Je nevedecký a nemožno ho brať vážne. Podobne ako niektoré názory diskutérov. Pri umelom osvetlení treba brať do úvahy cca 20 parametrov. Kombinácia týchto cca 20 prarametrov robí reálny výsledok. Nie je vhodné si vytrhovať jednotlivé parametre a robiť závery. Ľudstvo si umelým svetlom svieti cca 200 000 rokov. Umelé svetlo v noci nikdy nemalo modrú zložku! (Blesk a svit mesiaca je samostatná kapitola.) Všetky procesy v prírode fungujú na 24 hodinovom cykle a iba človek dokázal do toho negatívne zasahovať. Modrá zložka v SPD aj v malej intenzite je nežiadúca. Vníma ju aj slepý človek. Modrá zložka má preukázateľne negatívny vplyv aj na rastliny, živočíchy a životné prostredie. Tma má vplyv aj na samočistenie vzduchu v noci. Nebudem tu dávať žiadne linky ani odkazy z časových dôvodov. To bolo v krátkosti k modrej zložke. Niekto tu písal o Kelvinoch... to sa už dávno nemá používať. Má sa používať rádiometria - SPD. Jedného dňa sa možno dočkáme, kedy výrobcovia nám ukážu „farbu“. Najhoršou vlastnosťou LED technológie je oslnenie. Priestorové rozloženie svetla - Lambertian. Ak si niekto myslí že má na výber „teplú“ alebo „studenú“ LEDku má vlastne na výber sladký a horký jed. Väčšina výrobkov nie je vhodná na účel, na ktorý sa používa! Poznámka k blikaniu - okrem výrobkov s DC napájaním, skoro všetky svetelné zdroje blikajú. Najhoršie blikajú LED. Okrem frekvencie si treba zistiť aj tvar priebehu blikania. To som ešte neuviedol ďalšie parametre...
 
Najhoršie blikajú LED. Okrem frekvencie si treba zistiť aj tvar priebehu blikania.
Možno by, pri dobre navrhnutej elektroinštalácii v dome/byte, stálo za úvahu "centrálne" prerobiť napájanie okruhov osvetlenia na jednosmerných 12V, resp. 24V. Tým by sa odstránilo aspoň to blikanie...
 
Možno by, pri dobre navrhnutej elektroinštalácii v dome/byte, stálo za úvahu "centrálne" prerobiť napájanie okruhov osvetlenia na jednosmerných 12V, resp. 24V. Tým by sa odstránilo aspoň to blikanie...
Poznám človeka, ktorý má 12V svetelné okruhy oddelené od klasickej 240V siete. Napájanie má vyriešené cez batérie-vietor-solar. A mal to tak spravené už pred 20-timi rokmi.

Uvažujem nad rovnakým spôsobom.
 
Naposledy upravené:
Možno by, pri dobre navrhnutej elektroinštalácii v dome/byte, stálo za úvahu "centrálne" prerobiť napájanie okruhov osvetlenia na jednosmerných 12V, resp. 24V. Tým by sa odstránilo aspoň to blikanie...
Načo centrálny rozvod? Stačí kvalitný zdroj pre konkrétny spotrebič. Buď podomácky vyrobiť či overiť kupovaný na osciloskope. No najjednoduchšie a funkčné aj bez testovania: u kúpeného zdroja jednosmerného napätia doplniť vyhladzovací kondenzátor s veľkou kapacitou paralelne k pripojenej záťaži (LED pás alebo 12V žiarovka). To už zvládne každý domáci majster. Akurát by som premeral vplyv kondenzátora, či nezdvihne výstupné napätie - to by bol problém.
Len mi ešte vŕta v hlave, či samotný spínaný vysokofrekvenčný zdroj neprodukuje niečo škodlivé (elektromagnetické vlny + ultrazvuk). To nám však "vedecké kapacity" neprezradia.
 
Doplňujem zoznam o nezmienené negatíva LED žiaroviek a možné východisko na konci.

Žiarovky s papierovou životnosťou >20 000 hod vydržia spravidla menej ako 3 000 hod. To je ekológia!! Vyrábajú sa nekvalitne. Drvivá väčšina, čo mi zatiaľ prešli rukami, skapali na úmyselne poddimenzované chladenie. Najčastejšie zhorí 1 LED čip a zhasne celá žiarovka, lebo LEDky sú zapojené v sérii. To sa dá aspoň ľahko opraviť - premostiť kúskom medeného drôtu - zdroj (ak nemáte pred sebou úplnú haraburdu) by mal udržovať stabilný prúd, takže premostením aj niekoľkých zhorených LEDiek sa nič nemení. ALE keď už raz pacienta otvoríte, určite nezabudnite naniesť teplovodivú pastu pod hliníkovú doštičku s LEDkami. Výrobcovia velice radi na nej šetria. To by vlastne nebolo zlé urobiť ihneď po kúpe, ale padne tým záruka.
Často sa prehrieva aj zdroj samotný, umiestnený v pätici. V jednej žiarovke mi takto najprv praskol od teploty rezistor. Po jeho výmene za nový kvalitnejší žiarovka opäť slúžila dlhé mesiace, až kým sa tento rezistor neodspájkoval vlastnou pracovnou teplotou. Tragikomédia ako sa patrí.
Ďalším neduhom je tzv. ekospájka bez olova, navyše používaná naozaj v minimalistických množstvách. Studený spoj alebo prasknutie vplyvom dilatácie nie sú ničím výnimočným. To je rizikom u všetkých súčasných elektro výrobkov. No bežná žiarovka týmto nedostatkom netrpí, tam žiadne plošné spoje nie sú.
A ešte jeden postreh. Ako mi hovoril kamarát elektrotechnik s tými zdrojmi to je naozaj pestré. Vraj videl LED žiarovku, kde namiesto zdroja bol iba kondenzátor zapojený do série s LEDkami (namiesto rezistoru). Teda stroboskop 100Hz. Nehovoriac o účinníku na hony vzdialenom od čísla 1. Avšak ako som zistil ani pri tých kvalitnejších žiarovkách žiadna sláva. V diskusii zmienená lepšia žiarovka od EMOSu má účinník cosφ= 0,57!! https://www.emos.cz/led-zarovka-true-light-7-2w-e27-tepla-bila Otázne je, či ide o induktívny alebo kapacitný fázový posun. Výrobca nepíše. Predstavte si, že ste podnikateľom, osvetlíte si priestory práve niečím takýmto, aby ste ušetrili a príde vám taxa navyše za nedodržanie účinníka. Viď tu: https://www.sse.sk/newsletter/ucinn...lektriny-a-znizte-svoje-naklady?page_id=10691

A východ z bludiska?
Jedno z nepísaných pravidiel kapitalizmu hovorí, že každú slepú uličku vývoja treba využiť a vytrieskať z nej čo sa dá, kým sa dôjde na jej koniec. Myslím, že LEDky sú tiež takouto vítanou uličkou. Už pred niekoľkými rokmi robili na MIT pokusy s inovovanou žeraviacou žiarovkou. Princíp je veľmi jednoduchý: Keďže klasická žiarovka vyžaruje väčšinu spektra v infračervenej oblasti (tepelné žiarenie), treba toto teplo vrátiť späť do vlákna, nedopustiť jeho únik. Prakticky asi vlákno bude obklopovať sklo s IR filtrom, ktoré neprepustí infračervené lúče von, ale odrazí späť k vláknu. V publikovanom článku píšu, že dosiahli v rámci experimentu účinnosť 6,6%. Klasická žiarovka vraj 2 - 3%. A autori predpokladajú, že možno dosiahnuť danou technológiou účinnosť až 40%. Hľa, pôvodný článok: https://news.mit.edu/2016/nanophotonic-incandescent-light-bulbs-0111 Publikované v januári 2016, 7 rokov a nič! Počujete to ticho? Ešte nie sme na konci slepej uličky.
 
Načo centrálny rozvod? Stačí kvalitný zdroj pre konkrétny spotrebič.
Načo riešiť zdroj 30x pri každej žiarovke, keď sa to dá (ak je umne spravená elektorinštalácia) na jednom mieste - v elektroskrini. Tiež si myslím, že vhodný filtračný kondenzátor pre lampu (s dostatočnou kapacitou pre danú záťaž) sa do stiesnených priestorov v žiarovke nezmestí + rýchlejšie "starne" kvôli teplote.
 
Naspäť
Top Bottom