Lipavský na správné cestě

Autor: Hloupý Honza (Kob-forum.eu | RSS odber)

Nemine den, aby se na Seznamu.cz neobjevila nějaká kontroverzní zpráva.
Dnes Seznam pozoruhodně citoval Lipavského:

https://www.novinky.cz/clanek/zahra...vuLHdooFBLEhyy8hOF4t2CtifmfktL9ifu1d6daQh6yt4

„Rusko chce změnit mezinárodní řád. Chce svět rozdělený na sféry vlivu, kde neokoloniální vztahy nahradí rovnoprávné partnerství.“


– Souhlasím, s tvrzením, že Rusko chce svět rozdělený na sféry vlivu. Každý to chce. Je to naprosto přirozené chování každého státu. Například po rozpadu Československa s Slovensko stalo přirozenou sférou vlivu, kam nejvíce vyvážíme a kterou se nejvíce kulturně ovlivňujeme. V předešlých desetiletích se celá planeta stala sférou vlivu USA. Mocnostem se to nelíbí a ty, které si troufají, se snaží své sféry vlivu vymanit… jak umí.
– Souhlasím i s druhým tvrzením Lipavského, když říká, že Rusko chce neokoloniální vztahy nahradit rovnoprávným partnerstvím. To bych měli vítat!

Takže chválím, jen tak dál pane ministře. Jen pozor na Vaše tiskové oddělení. Překlad do angličtiny překroutili!

https://www.mzv.cz/jnp/en/issues_an...statement_by_minister_of_foreign_affairs.html

Zdroj článku...
 
„Rusko chce změnit mezinárodní řád. Chce svět rozdělený na sféry vlivu, kde neokoloniální vztahy nahradí rovnoprávné partnerství.“
To je opravdu zvláštní, kde se tam ta věta vzala ?

když jinak je celý článek v duchu:
"V zájmu obnovení mezinárodního míru a bezpečnosti je nezbytné říci ruskému imperialistickému plánu jasné ne. Pokud nebudeme jednat nyní, pak akceptujeme nový mezinárodní řád založený na využívání brutální síly, založený na kolonialismu"
 
To je opravdu zvláštní, kde se tam ta věta vzala ?

když jinak je celý článek v duchu:
"V zájmu obnovení mezinárodního míru a bezpečnosti je nezbytné říci ruskému imperialistickému plánu jasné ne. Pokud nebudeme jednat nyní, pak akceptujeme nový mezinárodní řád založený na využívání brutální síly, založený na kolonialismu"
Možno problém je v tom, že tá veta "kde neokoloniální vztahy nahradí rovnoprávné partnerství." sa dá chápať aj opačne. Kto bude nahradený: vzťahy alebo partnerstvo? To v tejto vete nie je jasné, iba ak by sme predpokladali, že vo vete bude podmet vždy pred predmetom. Ale to sa vždy nedodržuje.

Tomu sa dá vyhnúť, keď sa použije trpné príčastie "kde neokoloniálne vzťahy budú nahradené rovnoprávnymi partnerstvami"

Pán Lipavský to chcel asi postaviť nahlavu: západný kolonializmus je rovnoprávne partnerstvo. Ale nepodarilo sa.
 
lingvistická vsuvka
Možno problém je v tom, že tá veta "kde neokoloniální vztahy nahradí rovnoprávné partnerství." sa dá chápať aj opačne. Kto bude nahradený: vzťahy alebo partnerstvo?
V češtině je přirozenější: nahradit co čím než nahradit čím co (díky to by mě nenapadlo). Tohle je tak trochu anglikanismus, vždy mě bylo proti srsti při dřívějším programování, že v parametrech funkce například při kopírovaní se uvádí nejdříve cíl až pak zdroj copy(destination,source) pro ně je přirozené odkud kam a ne kam, odkud.

Je vidět, že Lipavský má již angličtinou přeprogramované myšlení už nemyslí "česky". V anglickém světě je více věcí pro mě převrácených, jezdí vlevo, nepoužívají metrickou soustavu... To vše by nevadilo, kdyby neměli převrácenou morálku.
 
Naposledy upravené:
lingvistická vsuvka

V češtině je přirozenější: nahradit co čím než nahradit čím co (díky to by mě nenapadlo). Tohle je tak trochu anglikanismus, vždy mě bylo proti srsti při dřívějším programování, že v parametrech funkce například při kopírovaní se uvádí nejdříve cíl až pak zdroj copy(destination,source) pro ně je přirozené odkud kam a ne kam, odkud.

Je vidět, že Lipavský má již angličtinou přeprogramované myšlení už nemyslí "česky". V anglickém světě je více věcí pro mě převrácených, jezdí vlevo, nepoužívají metrickou soustavu... To vše by nevadilo, kdyby neměli převrácenou morálku.
Aj básnici s tým mávajú problém. V poézii sú pravidlá gramatiky oveľa voľnejšie.
Ja síce nie som básnik, ale pri čítaní tej frázy som to tiež pochopil opačne. Možno preto, že podvedome som od takej osoby čakal rusofóbnu reakciu.
 
Naspäť
Top Bottom