Oči a starostlivosť o ne

Ferry

Člen
Na starom fóre bola téma oči,

Keďže som v práci vyfasoval 2 krásne monitory http://focus.sk/24-led-philips-240b7qpteb-wuxga-ips-dpio-r-p-35484,
tak sa podelím o skúsenosti.
Takže som si vymenil moje 2 staré monitory s rolíšením
16X9 - 1920 X 180
za novšie s rozlíšním
16X10 - 1920 X 1200
Novší monitor má vyšší obraz asi o 6 cm, asi o 10 riadkov viac je na ňom vidno. Tiež stojan je výborne polohovateľný výškovo aj s rotáciou do všetkých strán. No proste super. Až na jedno, že moje nastavenia starého monitora šli do koša.
Už po hodine civenia do nového monitora ma začali rezať oči. Tušil som, že sa také niečo stane, pretože monitory majú rôzne zobrazovacie jednotky. Takže som sa dal k nastavovaniu parametrov monitora.
Na výber tam bol jas, ostrosť obrazu a ešte jedna položka. Vedel som, že jas monitora to je zlo. Takže šiel z 50 % na 15 %. Ostrosť obrazu som zatiaľ nemenil. Nuž tak som civel do neho deň. Samozrejme večer po práci oči režú. Musel som si dávať povinné prestávky pri práci, lebo oči rezali. Myslel som si, že to je kvôli tej prvej hodine, kedy som si musel zvykať na nový monitor. Ďalší deň prebiehal podobne. Takže na konci dňa boli ďalšie úpravy v nastaveniach. V programe flux https://justgetflux.com som ubral svietivosť počas dňa. Tiež som ešte ubral jas na 10 % a kontrast spolu s ešte jedným nastavením som zmenil z 50 % na 40 %. Niektoré aplikácie som prepol na tmavú tému. Prišiel ďalší deň. Už to bolo lepšie, ale stále mi vadil odraz v monitore. Takže som zmenil uhol náklonu monitora, mierne som ho namieril na stôl. Asi len 2-3 stupne. Tiež som zmenil výšku monitora, nastavovateľný stojan sa dobre osvedčil. Po pracovnej dobe, už to bolo oveľa lepšie ako v prvý deň. Rezanie v očiach takmer ustúpilo. V ďalší deň som už spravi len malé zmeny. Flux som vrátil na predchádzajúcu hodnotu a jas obrazovky som ubral až na 6. Keď som po 5 dňoch pozrel na monitor, tak som videl presne to čo som potreboval - obraz bez tupého vyžarovania. Dokonca som sa mohol vrátiť späť k svetlej téme vo viacerých aplikáciách, bez vedľajších dôsledkov. Monitor má obraz zobrazovať a nie obraz vyžarovať. Keď budem chcieť ožiarovanie tak pojdem do černobyľu.
Takže asi týždeň som nastavoval nový monitor do takého stavu aby som pri sledovaní jeho obrazu necítil žiadne utrpenie. Zaujímavé bolo, že nestačilo len ubrať jas, ale aj kontrast, lebo ten tiež neskutočne vplýval na výslednú svietivosť obrazu. Ma prekvapilo, že som sa dostal s jasom z 50 % až na 6 %. Nechápem, kto dokáže do toho monitora pozerať celý deň pri základnej svietivosti 50%. Veď to človeku vypáli sietnicu za pár rokov. Tiž kolega mi písal, že akosi ho trápi monitor, tak som mu poradil aby si ubral modrú zložku v programe flux. Na to reagoval, že "veď tá modrá zložka obrazu sa má uberať cez deň", som mu povedal, že mmodrá zložka nevplýva len na farbu obrazu ale aj na svietivosť. Takže si ubral asi 10 % a hneď povedal, že to bola úľava pre oči.

Nemyslite si, že keď príde monitor z výroby tak je hneď dobre nastavený. Každý by si mal nastaviť monitor tak aby aj po 8 hodinách sledovania jeho obrazu mohol kludne ďalej pokračovať v živote bez zdravotných dôsledkov.
 
Pri všetkej úcte k tebe, toto bude poznámka skôr na tvojho zamestnávateľa, lebo ten monitor je kancelársky odpad. To je monitor za trest a na ničenie očí.

Pri každom displeji je najdôležitejší parameter PPI (pixel per inch) - hustota pixelov na palec. Čím vyššia, tak tým lepšie, písmo aj všetky elementy na obrazovke na ktoré ostríš zrak - sú detailne vykreslené. Pretože práve tá kostrbatosť vykreslovania najviac namáha oči, pretože miliónkrát za deň robia mikro-ostrenie, pretože tá kostrbatosť im hovorí "hej asi sme zle zaostrili, skúsime to inak".

Ja mám na DELL P2723QE, 163 PPI a to mi príde ako dnešný štandard, nižšie by som nešiel. (Ten tvoj má len 94 ppi.)
Na macbooku s XDR mám 254 ppi, to už je luxus.

Jas sa má nastavovať podľa svetelných podmienok okolia, ja mám cez deň kľudne i 100% ale večer 50 - 70 %.

Áno, kontrast ti znižuje svietivosť bielej farby ale tak isto uberá aj farebnosť, takže napríklad od určitého bodu neuvidíš slabé odtiene šedej, to isté platí aj pri prepálení. Ja ho mám tuším na 74%.

Modré svetlo je dobré uberať s tým ako sa blíži večer (blokuje tuším tvrobu melatoninu a podporuje serotonin) inak tiež veľmi ovplyvňuje farby.

Takže na tvojom mieste, ak by som mal používať max 24" monitor, tak by som si cez napr. Alza filter hľadal taký, čo má čo najvyššie rozlíšenie. Kedysi som videl 24", také čo mali nad 150 ppi.
Treba si ale skontrolovať, že to utiahne tvoja grafika. Nemusíš potom používať to najväčšie rozlíšenie čo ten monitor dokáže (inak by si mal všetko prťavé) ale dáš si trocha nižšie rozlíšenie ako je max a tá rezerva sa ti premietne do ostrosti vykreslenia.

Dnešné mobily majú najčastejšie ppi 350 - 450, silný kontrast a dynamický jas, preto sa ľudia nesťažujú a trávia pri nich dobrovolne hodiny.
 
Naspäť
Top Bottom