Predzvesť rozpadu systému medzinárodného práva

Autor: Judr. Peter Weiss (https://akw.sk/blog/ | RSS odber)

karim-khan-scaled.jpeg


17. marca 2023 vydal Medzinárodný trestný súd v Haagu (ďalej len ICC) zatykač na Vladimíra Putina a Máriu Ľvov-Belovú v súvislosti s konfliktom na Ukrajine. Všetko by bolo teoreticky fajn (nekomentujem dôvodnosť rozhodnutia), pokiaľ by právne východiská neboli nasledovné:

  1. Ukrajina ani Ruská federácia nie sú signatármi tzv. Rímskeho štatútu, t.j. ICC nemá v priamej súvislosti s týmito štátmi danú právomoc.
  2. Ak by aj ICC nepriamo vyvodil nejakou neštandardnou právnou analýzou svoju právomoc, jeho rozhodnutie bude výlučne politicky motivované. V minulosti totiž odmietlo stíhať pre nedostatok právomoci napríklad očividné zločiny proti ľudskosti práve kvôli nedostatku právomoci (mučenie tzv. waterboardingom väzňov v Abu Ghraib). Ak by boli SŠA signatárom Rímskeho štátu, museli by sa za tieto zločiny zrejme zodpovedať.
  3. Blamáž zažil ICC už aj v prípade pokusu o vydanie Omara Al-Bašíra z Južnej Afriky v roku 2017. Celé fiasko s jeho pokusom o vydanie skončilo naopak pokusom o odstúpenie Južnej Afriky od Rímskeho štatútu. Mimochodom, rovnako ho nevydalo ani Jordánsko.
  4. Novozvolený britský hlavný prokurátor Khan sa po prijatí podnetov od advokátov zo Slovenska, ČR, Francúzska a Veľkej Británie v tzv. kovidových veciach rýchlo po ich podaní oficiálne stretol s predstaviteľmi štátov priamo označenými v podnetoch ako osobami podozrivými zo spáchania zločinov proti ľudskosti, napríklad s Emmanuelom Macronom. Tak, ako ICC expresne koná pri rusko-ukrajinskom konflikte, tak ostáva dlhodobo nečinný pri spoločnom podaní, ktoré identifikuje konanie s počtom obetí rádovo vyšším, ako má spomenutý konflikt.

ICC je už dlhšiu dobu pod politickým tlakom a diktátom politickej korektnosti. Neplní si svoje úlohy, pre ktoré bol zriadený. To nie sú len moje slová, ale aj slová bývalej hlavy štátu, Jacoba Zumu. Práve kritika fungovania medzinárodných inštitúcií pod taktovkou jedného štátu, stála Zumu slobodu.

ICC prekročilo svoju právomoc. Ak by toto urobil slovenský sudca v podmienkach slovenskej justície, už by mal zrejme pozastavený výkon funkcie sudcu a čakalo by ho nepríjemné disciplinárne stíhanie.

ICC je pod kontrolou konkrétnej politickej moci jedného konkrétneho štátu. Rovnako, ako slovenská vláda v demisii.

Osoby konajúce v mene ICC si zrejme neuvedomujú, že takýmto znásilnením práva na pokyn konkrétnej cudzej moci, ktorá ani nie je signatárom Rímskeho štatútu, konajú v prospech gradácie vojnového konfliktu. Spreneverili sa svojmu poslaniu. ICC svojím rozhodnutím v rozpore s platným právom nielenže devalvovalo svoju úlohu, znížilo v očiach verejnosti vnímanie systému medzinárodného práva, ale aj priamo prispelo k možnosti, že lokálny konflikt sa stane svetovým. Logicky by osoby podpísané pod rozhodnutím mali byť v budúcnosti sami súdení podľa Rímskeho štatútu. Kam sme sa to dopracovali?

Po rozpade právneho štátu na Slovensku a v ďalších krajinách nás zrejme čaká rozpad systému medzinárodného práva na pozadí rastúcej bankovej krízy. Nie sú to dobré vyhliadky. Plní sa predpoveď, ktorú som vyslovil v interview pre MUDr. Bukovského (TU). A nijako ma to neteší.

Vysoká inflácia bola vždy predzvesťou vojnového konfliktu. Kto dejiny neovláda, opakuje rovnaké chyby. Kto dejepis ovláda, urobí všetko preto, aby sa cyklus s rovnakými katastrofickými následkami neopakoval. Kto však dejiny naozaj ovláda, nezodpovedá už len sám za seba.

Uzavrime túto tému mojím obľúbeným Einsteinom: „Nebezpečenstvom pre tento svet nie sú ľudia, ktorí páchajú zlo, ale tí, čo sedia doma a dovolia im toto zlo páchať.“.Príspevok Predzvesť rozpadu systému medzinárodného práva je zobrazený ako prvý na Weis & Partners.

Zdroj článku...
 

Ferry

Člen
Najväčšie svetlo na problém hádže práve slovné spojenie Rímsky štatút. Lebo hneď sa vynára rada ďalších otázok.
Existuje ešte rímska ríša? - Zrejme áno, keďže stále sú dokumenty kde slovo Rímsky sa používa
Ale lepšia otázka je - Kto je hlavou dnešnej rímskej ríše? A kto volil tú hlavu dnešnej skrytej rímskej ríše?
A tu už vzniká malý problém, pretože na svetlo sveta sa dostáva fakt, že v európe existuje akýsi skrytý rímsky riadiaci prvok, nikým nevolený, a ten je v hierarchii nad všetkým ostatným. Veď ako išla čaputová po noty do ríma k pápežovi na koberček. Alebo keď musel ísť fico s jarmulkou k tomu židovskému múru nárekov.

Takže to jednoznačne hovorí o tom, že európa je pod rímskou - biblickou koncepciou.
USA pod rím patria tak viac menej, naoko. USA pri vzniku neboli jednoznačne rímskym majetkom. Síce biblickú koncepciu tam presadzovali ale akosi to "nevyšlo" a teraz sa to úplne zrútilo do maximálneho satanizmu, materializmu.

Rusko má svoju koncepciu už tisícročia. Je to koncepcia evolúcie človeka. Je to koncepcia nasmerová opačným smerom ako je biblická koncepcia. Biblická koncepcia ma za úlohu zotročiť človeka.
 

jardob

Člen personálu
Alebo keď musel ísť fico s jarmulkou k tomu židovskému múru nárekov.
Pozor nato. Múr nárekov je židovské posvätné miesto a tam vás bez pokrývky hlavy nepustia. Ak nemáš, tak ti požičajú (jarmulku). Ani na židovský cintorín ťa nepustia bez pokrývky hlavy. Do synagógy už ani nehovorím.
 
Naposledy upravené:
Top Bottom