Slnečná aktivita

Estryd

Člen
pravidelne sledujem rôzne informácie o Slnku, čisto zo zvedavosti, a za relatívne dlhé obdobie som si dnes všimol náhle zvýšenie slnečnej aktivity,
napr. na tomto webe sú zaujímavé údaje o Slnku https://www.swpc.noaa.gov/
podľa ktorých včera v noci presiahol tok protónov (proton flux) silu 10MeV (o sile?),
1677401728889.png

v EN viac tu https://www.swpc.noaa.gov/products/goes-proton-flux
1677402381421.png
z popisu vyberám pár zaujímavostí (strojový preklad):
Toky častíc s energiami ≥ 10 MeV môžu dosiahnuť 43 500 protónov/cm2/s/ster.
Miera rozrušenia jednej udalosti v elektronike kozmickej lode sa zvyšuje s vysokými tokmi, pretože existuje vyššia pravdepodobnosť dopadu na citlivé miesto.
Okrem toho tieto vysokoenergetické častice môžu vstúpiť do polárnej ionosféry a vytvoriť rozšírenú oblasť ionizácie (nazývanú „D-región“), ktorá interferuje s HF rádiovou komunikáciou v týchto oblastiach.

otázka pre znalých (fyzikov): mohla by takto zvýšená slnečná aktivita vplývať aj na pozemské technológie?
prípadne od akej úrovne?

ak niekto máte v tejto oblasti viac znalostí, prosím, napíšte, aké ďalšie dopady môže mať takto zvýšená slnečná aktivita na Zem alebo naše technológie, ďakujem :)
 
Naposledy upravené:
pravidelne sledujem rôzne informácie o Slnku, čisto zo zvedavosti, a za relatívne dlhé obdobie som si dnes všimol náhle zvýšenie slnečnej aktivity,
napr. na tomto webe sú zaujímavé údaje o Slnku https://www.swpc.noaa.gov/
podľa ktorých včera v noci presiahol tok protónov (proton flux) silu 10MeV (o sile?),
View attachment 919

v EN viac tu https://www.swpc.noaa.gov/products/goes-proton-flux
View attachment 920
z popisu vyberám pár zaujímavostí (strojový preklad):
Toky častíc s energiami ≥ 10 MeV môžu dosiahnuť 43 500 protónov/cm2/s/ster.
Miera rozrušenia jednej udalosti v elektronike kozmickej lode sa zvyšuje s vysokými tokmi, pretože existuje vyššia pravdepodobnosť dopadu na citlivé miesto.
Okrem toho tieto vysokoenergetické častice môžu vstúpiť do polárnej ionosféry a vytvoriť rozšírenú oblasť ionizácie (nazývanú „D-región“), ktorá interferuje s HF rádiovou komunikáciou v týchto oblastiach.

otázka pre znalých (fyzikov): mohla by takto zvýšená slnečná aktivita vplývať aj na pozemské technológie?
prípadne od akej úrovne?

ak niekto máte v tejto oblasti viac znalostí, prosím, napíšte, aké ďalšie dopady môže mať takto zvýšená slnečná aktivita na Zem alebo naše technológie, ďakujem :)
Na tohle existují jen teorie . Nám zbývá jen klasika , praxe je kritérium pravdy .
 
Tomuto tématu nerozumím, spíš bych potřebovala polopatické vysvětlení, co co znamená. Ale našla jsem krátkou zprávu, že 3.3. byla supersilná erupce a ta na Zemi způsobila výpadek krátkých vln nad Severní i Jižní Amerikou.
 
Lin, ja som tiež len laik, aj preto som založil túto tému, v nádeji, že sa niekto v komunite nájde a bližšie vysvetlí tie grafy :)
aktuálne sa zase dvíha GOES PROTON FLUX, no odporúčam si pustiť aj krátke videjko nad tým - v okne CORONAL MASS EJECTION, za posledných 24h sú tam jasné 3 'EJECTIONs',
1678699210795.png
laicky za mňa sa potvrduje zvyšovanie slnečnej aktivity, o čom hovorieva aj prof. Staněk, a celkom by ma zaujímalo, ako to bude prebiehať, ak slnečná aktivita má vrcholiť až v roku 2025 - po tieto mediace/roky sa len dvíha, čiže aj po roku 2025 bude postupne klesať (mesiace až roky)...
 
Na tomto videu o počasí na zeměkouli je mj. zpráva o neobvyklém jevu na Slunci = sluneční tornádo (je to cca od 10 minuty). Jev probíhal celý minulý týden.
Sloup tornáda byl vysoký - jestli jsem správně rozuměla - jako "14 zemských disků" - to by mělo být jako 14 zeměkoulí nad sebou? Jestli ano, tak to je pro mě nepředstavitelný jev...

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=-4jNoZ1Nurc
 
Dnešní noci pokryje Zemi další velmi silná magnetická bouře (noc z 30. na 31.3.).
V úterý 28.3. se na rovníku Slunce ukázala díra velká jako 20 našich Zemí.

A jeden divný úkaz nad Moskvou:
 
Lin, veľmi pekne Ti ďakujem za info, som zvedavý, ako silno to bude pôsobiť na ľudí, keď tam píšu, že tá magnetická búrka bude výnimočne silná, uvidíme...

Потоки солнечного ветра от новой корональной дыры достигнут нашу планету уже сегодня, 30 марта. К утру 1 апреля люди почувствуют влияние мощной магнитной бури особенно сильно.

ak budete v tejto súvislosti ktokoľvek niečo pociťovať, alebo mať info o nejakých výpadkoch elektroniky a pod. - prosím dajte sem vedieť :)
 
@Estryd
Můžu ti napsat už nyní, že minulé dny velmi silné bouře (v neděli vrcholila, trvala zhruba od soboty do úterý) mi bylo blbě. Točila se mi dost hlava, taky bolela. A to nejen mně, mám to od dalších cca 4 lidí, kde 1 věděl, že je sluneční bouře, další 3 nevěděli nic. Všichni si stěžovali na silnou bolest hlavy, 2 lidi měli i motání se.
No a já se v noci z neděle na pondělí vzbudila asi po půl jedné a potřebovala na záchod. Vstala jsem normálně (a klidně), došla tam i zpět, opět si lehla - a myslela jsem si, že je to má poslední hodinka. Všechno se se mnou točilo, hučelo v uších, udělalo se mi zle od žaludku, polil studený pot. Nevím, jak dlouho to trvalo, zdálo se mi to nekonečně dlouhé, i když to spíš nebylo víc jak 10 minut.
Pak točení hlavy pomalu ustávalo, hučení v uších taky... jen jsem se potila jak... Když jsem byla schopná vstát, musela jsem se celá převléknout a vyměnit si deku i polštář.
Tak to je můj zážitek a jak jsem psala - podobné prožitky mají i jiní, kteří se mi svěřili, aniž by o něčem věděli.
PS: A co si myslíš o tom černém kruhu nad Moskvou?
 
Naposledy upravené:
Lin, na toceni hlavy je dobry vit. C. Ja to mela asi pred mesicem, sice bez poceni, ale s tocenim hlavy a jakoby tinnitus. Trvalo to 3 dny, prvni den, par hodin to bylo nejhorsi, pak uz to jen slablo, no byla jsem nucena si vzit Torekan, jinak bych se asi pob..... Pak uz jen vit. C. Ma to co do cineni s vnitrnim uchem. Po akutni fazi je dobry B-komplex forte, klidni nervy (hlavne Tiamin) a vit. C snizuje histaminy.
 
A jeden divný úkaz nad Moskvou:
Čo viem, tak Moskva je umiestnená v geopátogénnej zóne.

Raz som čítal ako niekde pri mori videli ľudia UFO, ktoré ťahalo vodu z mora. Bolo tam asi pol hodiny. "Nuž čo ufo neufo, ľudia sú hlúpi a poverčiví"..... Neskôr sa náhodne prišlo na to, že voda v tom mieste bola na toľko znečistená, až bola škodlivá pre tam prítomných ľudí. Takže UFO môže nie len škodiť ale aj pomáhať....
 
PS: A co si myslíš o tom černém kruhu nad Moskvou?
ahoj Lin, k videjku sa neviem vyjadriť, z jednej strany by mohlo ísť o upravené video - tu nie som odborník, aby som to vedel odhaliť - a z druhej, ak by to bolo aj reálny úkaz, tak by som len hádal, nič podobné som ešte nevidel naživo, ale zaujímavé to je :)

za posledné dni som vo svojom okolí nebadal výrazné zmeny v náladách ľudí ani inak zvláštne zdravotné problémy (bolesti hlavy, nadmerný stres bez viditeľného zdroja, ...), tak mám dojem, že tá silná slnečná energia minula minimálne moje okolie :)
 
K tomuto dodám tento telegramový príspevok.

Zem zasiahla taká silná magnetická búrka, že polárna žiara dosiahla Moskvu: "Podľa Inštitútu aplikovanej geofyziky silná magnetická búrka spôsobila polárnu žiaru, ktorú videli v Moskve, Petrohrade, Tveri, Vologde a dokonca v Riazani. Stupeň rozrušenosti magnetického poľa Zeme za posledných 24 hodín dosiahol úroveň G4 (na stupnici, kde G5 je mimoriadne silná a G1 je slabá).


Zdroj: https://t.me/dimsmirnov175/47108
 
Zemi probíhá silná magnetická bouře.
Stupeň narušení magnetického pole Země nyní stoupl na úroveň G4 – velmi silný na škále pěti indikátorů, kde G5 je extrémně silný a G1 slabý.

Pozorování a předpověď geomagnetické aktivity NOAA​

 
Těch supersilných bouří už je tolik, že to začíná být "realitou všedního dne". Kolikpak jim zase spadne satelitů? Myslím si, že v poslední době padají velmi často. Ten nad Kyjevem byl třetí v poslední době (jestli to vůbec byl satelit).
 
Naspäť
Top Bottom