Slnečná aktivita

z toho istého webu dnes
1683654335436.png

R2 (MODERATE) HF RADIO BLACKOUT EVENT ON 09 MAY, 2023 (UTC)
published: Tuesday, May 09, 2023 06:05 UTC
R2 (Moderate) HF Radio Blackouts occurred on 9 May, 2023 (UTC) due to an M6.5 flare from Region 3296. Analysis is underway to determine if a Coronal Mass Ejection (CME) was associated with this flare and, if so, if there is any Earth-directed component of that CME. This Region has a history of producing M-Class flares during its transit across the solar disk, with the latest M6.5 flare becoming the sixth since 04 May. Region 3296 has exhibited development in both number of spots and its magnetic complexity, giving it an increased chance of producing more flares. Continue to monitor our website for additional information, updates, and forecasts.

nie som angličtinár, tak to radšej nechám bez prekladu
 
Mám doma meteostanicu, a jednu z prvých vecí, ktorú som si všimol je to, že aj keď je vonku úplne jasná obloha bez obláčiku, tak údaje o slnečnom žiarení nie sú každý deň rovnaké, niekedy kolíšu aj v rozsahu 200 watov/m2. Napríklad toto sú údaje za august:
1693051042522.png
Kde je žltá vlnovka pekne oblá, tak to svedčí o jasnom bezoblačnom počasí. Tak kde je to zúbkované, tam bolo oblačno. Tak mi teda napadá, že aj slnečné žiarenie v infra pásme zrejme dosť kolíše.
A čo je paradox na tomto grafe (červená je teplota, zelená rosný bod), tak v dňoch, keď bola slnečná radiácia až na 1000 w/m2, teplota vzduchu bola okolo 25 stupňov, a v dnešných dňoch, keď sú teploty vysoko nad 30, tak je slnečná radiácia pod 800w/m2.
Asi bude dosť veľká otázka v tom, aké frekvenčné spektrum žiarenia vlastne meria ten solárny senzor.
 
Naposledy upravené:
@jardob

Treba brať do úvahy množstvo aerosolu vo vyšších vrstvách atmosféry, vodných pár a rôznych iných častíc, smogu a podobne. Aj toto sa berie do úvahy napríklad pri predikciach výroby FVE. Dôležité je meranie výkonu prichádzajúceho slnečného žiarenia zo slnka priamo satelitmi. Tento výkon má obvykle nízku variabilitu +/- 1 percento.
 
@jardob

Treba brať do úvahy množstvo aerosolu vo vyšších vrstvách atmosféry, vodných pár a rôznych iných častíc, smogu a podobne. Aj toto sa berie do úvahy napríklad pri predikciach výroby FVE. Dôležité je meranie výkonu prichádzajúceho slnečného žiarenia zo slnka priamo satelitmi. Tento výkon má obvykle nízku variabilitu +/- 1 percento.
Super, vďaka.
 
Naspäť
Top Bottom