Správy z Rakúska 2024

kulich

Člen
Prvý príspevok bude o novoročnom koncerte Wiener Philharmoniker. Ich prvá skladba tento rok bol vojenský pochod od českého skladateľa Karla Komzáka. Zaujímavá postava, bol napríklad poverený úpravou inštrumentácie rakúskej hymny a jeho vrcholné dielo je opera Edlweiss. Zomrel na srdcový záchvat počas pádu pod vlak, keď sa naň snažil naskočiť.

Čo nám arschlochovia chcú naznačiť? Že nasadia znovu proti SNP jednotku Edelweiss, ale tentoraz skrz Čechov? Zabudnite!

Celý program koncertu nájdete tu a zrejme je tiež hodný analýzy.

 
Naposledy upravené:
Celý program koncertu nájdete tu a zrejme je tiež hodný analýzy.
Toto je program akoby obnovy Rakúsko-Uhorska a polka, polka a polka… ale aké polky, valčíky a overtúra - to je V4+ (bonbónik, perla…, bez bŕzd)
Treba si pozorne prečítať životopis oboch skladateľov - K.Komzák st., K.Komzák ml.
Ja len vyberiem toto: “V roce 1886 byl říšským válečným ministerstvem pověřen úpravou a novou instrumentací rakouské státní hymny. Haydnova skladba Zachovej nám, Hospodine prošla v průběhu let mnoha změnami a Komzák dostal za úkol znovu zavést původní podobu.”
A čo sa týka opery Edelweiss (Protěž), tak tu by som sa neorientoval na hitlerovský SS oddiel Edelweiss ale na Plesnivec alpínsky (https://sk.wikipedia.org/wiki/Plesnivec_alpínsky)
“veľmi známa a chránená európskahorská rastlina z čeľade astrovité (Asteraceae). Na Slovensku sa prirodzene vyskytuje v alpínskom a subalpínskom prostredí vo Vysokých Tatrách, Veľkej a Malej Fatre a v Slovenskom raji
(inak zaujímavá zhoda: K. Ko(m)zák opereta “Dávid a Goliáš” a strelec z UK Dávid Kozák)
 
Naposledy upravené:
Mňa zaujalo, že pásmo začalo vojenským pochodom a skončilo valčíkom menom Delíriá.
Presne tam to Rakušáci smerujú.
 
Zeleni Rakouska posilaji do volebniho boje EU klima-aktivistku, kolumnistku deniku Kronen, videnacku 23letou studentku politologie, Lenu Schilling.
Nema zadnou stranicko-politickou zkusenost, ale je velmi znama a ma velke sebevedomi.
Uz v jejich ctyrech letech ji brali jeji rodice (matka socialni pracovnice a otec bankovni manager) na protesty. Tenkrat za lepsi migracni politiku. Ve skole referovala o Rose Luxemburgove a svoji zaverecnou praci venovala tato aktivistka na plny uvazek protestu zen v Indii.
Ma vyhrady ke stare "Lidove strane (ÖVP)" a rika, ze nynejsi Zeleni predstavuji urcite jine hodnoty, nez my v nasem "Hnuti za zivotni prostredi". "Generelne ztratilo mnoho mladych lidi duveru k parlamentnimu systemu."
Napsala take knihu s nazvem "Radikální změna: Protože máme svět, který musíme vyhrat". Predmluvu v teto knize napsal Konstantin Wecker, hostovsky prispevek Johannes Stangl.
 
Naspäť
Top Bottom