UČTE SA PO RUSKY – ZLOM221

TARZ

Člen
UČTE SA PO RUSKY – ZLOM221

Učte sa po rusky - pdf
==================================================================
Jindřich Vavruška, [26. 6. 2023 17:54]
Hoši (a dívky), naučte se rusky, jinak budete do smrti závislí a budete pořád čekat, až vám někdo něco přeloží 😉

Navíc, jak prorocky tvrdil před více než pěti lety Zaznobin:

"Za pět až deset let bude svět mluvit rusky".

Když jsem to četl v roce asi 2018, připadalo mi to jako scifi, ale letos už se konalo několik tiskovek a mezinárodních akcí, kde byla hlavním jazykem ruština a anglicky tam nikdo nemluvil.

Jindřich Vavruška, [20. 3. 2023 18:27]
Kamarád létal v Africe jako pilot. Sanitka, soukromá přeprava premiéra apod. Říkal, že se všema se dá domluvit rusky, protože většina lidí na rozhodujících postech v letecké přepravě jsou vojáci nebo bývalí vojáci a ti většinou studovali v SSSR 😃

Jindřich Vavruška, [27. 6. 2023 6:30]
Měl bych to uvést na pravou míru. Všechny cizí jazyky jsou důležité: umožňují nezávislost na druhých a přímou komunikaci s jinými lidmi. Nepochybně je důležitá angličtina jako jazyk, ve kterém je dneska dostupná většina odborné a vědecké literatury. Ale rychlý vývoj událostí ukazuje, že zejména znalost ruštiny dokáže ušetřit spoustu času v proudu valících se informací. Kromě toho, zatímco věda a technika na Západě postupně degraduje
(nejviditelnější je to na technice vesmírného výzkumu, kde se na Západě opakují postupy staré 50 a více let, zatímco nový vývoj stíhá jeden neúspěch za druhým - sledujte Konanychina), ruská věda a technika se nenápadně rozvíjí a třeba zrovna v kosmickém výzkumu je na světové špičce, jenom to kvůli PR NASA není moc vidět.
Určitě jsou i další důležité jazyky, ale tyhle dva jsou momentálně nejdůležitější a ruštinu je do budoucna nezbytné zvládnout, pokud člověk nechce zůstat v závislosti nebo nemít přístup k některým informačním zdrojům.

==================================================================

Jabi Pun, [26. 6. 2023 18:00]
Učím se rusky rok a půl, no do 2028 bych snad mohl něco umět

Miroslav, [26. 6. 2023 18:01]
Rýchlo sa ani kura nevysere. Písaný text už zvládam, ale hovorené slovo zatiaľ skôr nie, ako áno. Štúdium Ruštiny je u mňa momentálne voľnočasová aktivita, nie primárny cieľ. Preto budem ešte nejakú dobu odkázaný na preklady.

Jindřich Vavruška, [26. 6. 2023 18:08]
Já jsem sehnal kamarádovi učebnici, titul byl něco jako "Naučte se rusky za šest týdnů" (nebo čtyři? už mi žádná nezbyla a z obchodu zmizela). Chce to hlavně začít a jakmile aspoň trochu rozumíte, poslouchat a poslouchat a poslouchat. Časem se do toho vpravíte. Dobrý zdroj j myslím Dmitrij Konanychin - pracuje v rozhlase, mluví srozumitelně, (nepoužívá tolik idiomů a přísloví jako Pjakin.. 😃 ), a dělá hodinové pořady o vědě a cca dvouhodinové streamy o kosmonautice. Tím chci říct, že to nejsou pětiminutové klipy jako Podoljaka nebo Onufrijenko.
Pjakin má taky dlouhé pořady, kdy nepřetržitě mluví, ale myslím, že pro začátečníka se tam můžou najít obtížně srozumitelná místa.

Jindřich Vavruška, [26. 6. 2023 18:09]
https://www.linguashop.com/naučit-se-rusky
toto jsem nezkoušel -znáte to někdo?
https://www.lingohut.com/cs/l71/naučte-se-rusky

Jindřich Vavruška, [26. 6. 2023 18:13]
A to je právě důvod, aby ten, kdo ještě nezačal, se do toho co nejdřív pustil :)
Nevím, jestli není lepší postupovat obráceně: nejdřív mluvená řeč a až potom teprve psaný text. Takhle jsem se začal učit čínsky a za pár týdnů jsem se domluvil v restauraci. Teda... samozřejmě až do momentu, než se mě zeptali na něco, co jsme ještě "neprobírali" 😃

Jindřich Vavruška, [26. 6. 2023 18:19]
Ten lingohut není ideální (naprosto tam chybí konverzace, jak koukám na začáteční lekce), na druhou stranu výslovnost je jasná.

Obecně by to chtělo:
  • nějaký úvod do fonetiky
  • rozhovory v reálných životních situacích
To tam nějak nevidím... Například na Chinesepod.com (čínština) byly pro začátečníky kraťoučké lekce, ucelený rozhovor (měl "hlavu a patu"), na něm instruktor vysvětlil slovíčka, výslovnost (fonetiku) i případnou gramatiku, takže člověk měl po 5-10 minutách něco, co dokázal reálně použít.
Budu se pídit po něčem podobném a pokud najdu, dám vědět.
Tím bych za sebe toto téma ukončil.

First Jname Last Jname, [26. 6. 2023 18:24]
Rusky za čtyři týdny ... Ale taky to mám spíš jako volnočasovku.

Miroslav, [26. 6. 2023 18:45]
Som to napísal trochu nešťastne. Samozrejme si dávkujem aj hovorené slovo. V obchode v Moskve som sa dorozumel, aj v pracovných veciach. To ale nieje odborná reč Prigožina, ktorému som nerozumel pomaly ani s titulkami :D

Boletus, [26. 6. 2023 19:06]
Aby si s tou čínštinou nedopadl jako v legendární reklamě

Zdroj: https://youtu.be/7MMS0-_6Ayc


Jindřich Vavruška, [26. 6. 2023 23:50]
HA HA :)
Dělali jsme analýzu, během interview s ajťákem (neuměl anglicky) tlumočila holka z Risku (neměla páru o IT). Nakonec to dopadlo tak, že jsem se ho ptal čínsky a on mi čínsky odpovídal. Problém byli jenom mí dva kolegové , furt mi skákali do řeči stylem "počkej, co řikal, my mu nerozumíme".
To byl rok 2016, hodně jsem toho zapomněl. Od roku 2018 jsem to ani nepoužíval, ani jsem se dál neučil.

P.S. hlavním důvodem bylo, že on jí musel vysvětlovat, co znamená nějaké ajťácké slovo a vyjasňovali si to tam asi 5 minut. Ona nevěděla, jak je to anglicky, protože není ajťačka, on proto, že neuměl anglicky 😃 u nich to není jako u nás, že se "interface" přeloží jako "interfejs", mají na to čínský slova. Ale stačilo mi těch pár minut, abych pochopil ty dvě nebo tři čínská slovíčka z IT, o která tam šlo, a na zbytek stačila běžná slovní zásoba.

Ina, [29. 6. 2023 22:50]
Řekla bych, že teď bude čím dál větší prestiž studovat v Rusku. Koneckonců i nutnost, když se jeden podívá, co se vlastně studuje na Západě 🙈

Ina, [29. 6. 2023 22:50]
🇸🇾🎓Háfiz Asad, nejstarší syn syrského prezidenta Bašára Asada, získal magisterský titul z matematiky na Moskevské Státní univerzitě Michaila Lomonosova.

Předávání diplomů se zúčastnila Asma Asadová. Assadovi mají tři děti: Háfiz, Zeina a Karim. Nejstarší syn dostal jméno po svém dědečkovi, bývalém syrském prezidentovi Háfiz al-Assadovi.

Zdroj: https://t.me/zlom221/59553
 
Naposledy upravené:
Naspäť
Top Bottom