Všetko čo sa dá dnes napísať o proteste v Košiciach (2. časť)

autor: Katalin Tara (29.10.2022)

Slovensko-na-1.mieste.jpg

Vraciam sa ďalšou časťou analýzy k včerajšiemu košickému protestu “Slovensko na prvom mieste” a hneď v úvode napíšem pointu a najzávažnejšiu vec zároveň. Tento protest a aktivita jeho organizátorov disponuje dvoma zásadnými fragmentmi - pozitívnym a negatívnym, ktorými dokáže spoločensky bojovať. Ten nesmierne pozitívny je, že táto širšia spoločenská iniciatíva organizátorov má obrovský potenciál spojiť Slovensko - spojiť slovenských ľudí. Ten nesmierne negatívny a zároveň veľmi nebezpečný zásadný fragment je však rovnaký: protest má obrovský potenciál spojiť Slovensko - spojiť slovenských ľudí.

Ľudia na protest neprišli. Teda, presnejšie, nejakí prišli, ale bolo ich málo na to, aby to spoločnosťou dostatočne zarezonovalo. Bolo ich tam rozhodne menej, ako počet ľudí, ktorí protest podporili finančne. Dá sa to na prvý pohľad považovať za spoločenské fiasko. A organizátori? Tí si od toho tiež sľubovali oveľa viac alebo skôr, minimálne v to dúfali. Preto je objektívna realita to, že protest občiansky zlyhal.

Nie však organizačne. V tom problém nie je. Pravých dôvodov je samozrejme viac a postupne si ich všetky spolu rozanalyzujeme, avšak hneď na úvod treba napísať, že primárne pracuje pre znovu-spojenie národov bývalého Československa do jedného celku. A nie iba srdcom, či slovom, ako sa verejnosti prezentuje zámer organizátorov. Metaprocesne, spája táto iniciatíva štáty aj fyzicky.

Dôvod, prečo si myslím, že organizátor koná hlavne skryto a meta-procesne a podporuje opätovné spojenie sa Čechov a Slovákov opieram o viac faktov, ale primárne o ten najprirodzenejší: Česi a Slováci späť-spojenie sa do jednej republiky chápu pocitovo, ako zadné dvierka, ktoré si môžu znovu otvoriť v zlých časoch. Bohužiaľ si myslíme, že takéto časy nastali práve dnes na pozadí ukrajinského konfliktu. Myslíme si (Česi a Slováci), že spolu lepšie prežijeme kruté časy. A ako to už na Slovensku a v Čechách “býva”, celých 33 rokov dobrým zvykom, tak hlavní organizátori protestov túto prirodzenú slovensko-českú danosť iba uchopili a narábajú s ňou. Máme teda čo dočinenia so sofistikovaným metamodelom, ktorý vnáša do podvedomia Čechov a Slovákov pocit potreby a zároveň možnosti, že sa dokážeme spojiť - ak bude najhoršie.

Iniciatíva Slovensko na prvom mieste nie je iba akýsi protest. Písať o ňom znamená sa vyjadrovať k vážnej spoločenskej udalosti. Preto, aby táto analýza nebola len o mojich tvrdeniach a záveroch, som urobila drobný sociálny prieskum, ktorý mal potvrdiť alebo naopak vyvrátiť moju tézu už principiálne. Má potvrdiť alebo vyvrátiť moje tvrdenie, že česko-slovenské protesty, ktoré začali organizovať Česi (dnes už boli českí organizátori rozdelení a sú rozhádaní …) a pridali sa k nim neskôr aj Slováci fungujú metaprocesne tak, že zjednocujú Československo. Prieskum som robila na mojom VKontakte, kde mám približne 4,5 - tisíca virtuálnych priateľov - hlavne Slovákov a Čechov, v pomere približne 50:50.

Napísala som krátku správu, ktorej úlohou bolo vyvolať prirodzenú reakciu malého množstva ľudí a zistiť, či metamodel o ktorom píšem - organizovanie protestov v Čechách na Morave a na Slovensku vytvára v podvedomí Slovákov, Moravanov a Čechov pocit potreby spájať sa do jedného celku. Tá správa znela: “Protest v Košiciach zlyhal - ľudia neprišli. Zmena ktorú organizátori ponúkajú, je nedostatočná. Zmena, ktorú národné podvedomie žiada, je spojenie sa s Ruskom.”

Prvé dve reakcie napísali Česi, ktorí spoločné, česko-slovenské protesty vnímajú intenzívnejšie, keďže v Čechách, sa ich zúčastňuje niekoľko-násobne viac ľudí, ako na Slovensku.

Tie reakcie presne odcitujem:
  1. Ladislav Sedlák: “A proč ne s Českem? Československá republika, hlavní město Brno, ono by to šlo, ale politici ne a ne.”
  2. Jelina Jelinovská mu odpovedala: “Ano, všechno jde. Ale první, co musíme udělat, je, vyhradit se jasně proti této fašistické zaprodané vládě, a jasně říci, že Nejsme proti Rusku. Ještě chvíli budou Rusy srát a máme tu horkou válku.”
Toto je samozrejme úplne malý a nepodstatný prieskum, ktorý nič záväzné nedokazuje. No dá sa považovať za symptóm toho, že sa v analytických tvrdeniach nemýlim a protest vzbudzuje v podvedomí strach z vojny a následne pocit, že sa treba znovu spájať dohromady.

Úplne na rovinu, drahí patróni: keby som bola analytička, ktorá dostane za úlohu v tejto spoločenskej situácii vzbudiť chtíč česko-moravsko-slovenského obyvateľstva na spájanie sa, tak to urobím úplne rovnako, ako to robí organizátor Ján Baránek, lebo paralelné protesty v Košiciach, Brne a v Prahe vzbudzujú v ľuďoch pocit spolupatričnosti úplne prirodzene a vôbec nič viac preto, aby sme sa v budúcnosti - v krízovej situácii chceli spájať, urobiť netreba.

Popravde, práve táto paralela - konanie českých protestov so slovenskými, je skrytá podstata. A naozaj neviem, nakoľko si skutočný - budúci spoločenský výsledok týchto protestov uvedomuje zvyšok organizátorov, napr. Harabin či Rostas. Naozaj to netuším, keďže Baránkov metamodel je komplikovaný a niekoľko vrstvový. Netuším, či ľudia, ako je Harabin a Rosatas konajú s vedomím, že protest nikdy neprivedie Slovákov do spojenia sa z Ruskom, ale realita je jednoducho taká, že konajú v neprospech spájania sa s Ruskom - vedomo nevedomo, to je z pohľadu podstaty úplne jedno.

Všetci vieme, že protesty ako také, nikdy žiadne spoločenské problémy nevyriešili a jediné, čo môžu organizátorom priniesť je spojenie sa národa a niekde na konci aj väčšiu popularitu organizátorom (ktorú zúžitkujú neskôr, napr. vstupom do aktívnej politiky). Ale to, čo sa deje teraz je, že paralelné protesty napĺňajú obyvateľstvo dvoch štátom pocitom, že zadné dvierka fungujú a keď bude moc zle, tak sa otvoria a zachránia ich.

Takto nejako, v tomto prípade - v tomto metamodeli, funguje časť následných metaprocesov. Zásadná otázka teda znie: “Ak protesty časom prerastú do značnej spoločenskej sily, lebo opakujem, spoločenský potenciál na to majú - hlavne kvôli spojenu sa rôznych subjektov naprieč spoločenským spektrom - na čo bude ich výslednica použitá?” Bude použitá negatívne alebo pozitívne? V prospech národa alebo proti tradičnému slovenskému národu? Tieto dve otázky považujem za kľúčové, preto im túto analýzu podriadim.

Na Ukrajine zúri vojna medzi USA a Ruskom, ktorej sa Slováci a Česi boja. Popravde, keby sme mohli, tak sa jej my, obyčajní ľudia všetci vyhneme. Na druhej strane, realita je taká, že napr. Rusi sa za svoju bezpečnosť a slobodu bijú na Ukrajine a platia za to krvou. Platia krvou za to, aby vyhnali Američanov - doslova a dopísmena. Preto sa pýtam, prečo si niekto na Slovensku stále myslí, že my, Slováci, na to, aby sme sa oslobodili spod bremena americkej nadvlády nebudeme musieť bojovať? Prečo si myslíme, že môžeme stáť akoby niekde bokom tejto vojny? Alebo sa mýlim a organizátori protestov si to nemyslia?

Tieto otázky sú veľmi zásadné, preto napíšem podstatu ešte inak: Nikto na proteste (okrem Harabina, ktorý to však povedal iba okrajovo a aj to, s veľkou okľukou) nikto iný nepovedal, že Slovensko má aj iné možnosti, ako je EÚ a NATO. Preto sa pýtam, k čomu, k akej spoločenskej zmene majú viesť Baránkove protesty?

Ja nechcem byť kritická a haniť organizátorov, o to teraz naozaj nejde. Iba poukazujem na to, čo Ján Baránek zneužíva. On spojil ľudí z mnoho spoločenských vrstiev, lebo je analytik a vie, že iba širokospektrálne spojenie spoločenských subjektov dokáže z iniciatívy “Slovensko na prvom mieste” urobiť silné hnutie. Presne to sa totiž stalo v roku 1989 - v Československu sa spojili ľudia naprieč celým spoločenským spektrom, preto mali protesty Nežnej revolúcie takú gigantickú spoločenskú silu. A Ján Baránek to vie, lebo on ich organizoval. A faktom je aj to, že tie protesty boli v konečnom dôsledku zneužité proti tradičnej spoločnosti. Všade v Európe, nie iba u nás. Mimochodom, spôsobom, akým to robí Baránek sa dá znovu spojiť takmer celá východná Európa. Paralelné protesty v rovnakých štátoch v rovnaký deň, majú v súčasnej situácii obrovský potenciál spájať ľudí naprieč Európou.

Spýtam sa ešte inak: myslí si na Slovensku niekto, že ak toto hnutie, takýmto spôsobom dokáže vyburcovať masy, že to nakoniec neskončí, ako v roku 1989, kedy boli masy v uliciach zneužité proti našim národom? Ono totiž - znovu to opakujem, lebo to je úplne najprioritnejšia vec: iniciatíva Slovensko na prvom mieste má na to potenciál, aby vzbudila masy. Ale čo bude ďalej? Bude štátny prevrat? Iniciatíva žiada predčasné voľby, čo je bez dovolenia americkej ambasády na Slovensku nedosiahnuteľná vec a Ján Baránek to dobre vie. Tak sa pýtam znovu, čo má byť cieľom týchto protestov?

Opakujem: ja tento protest nekritizujem. Naopak, želám si odchod vlády rovnako ako Vy všetci. Medzi organizátormi sú dokonca ľudia, ktorým verím už principiálne, napr. kňazovi prof. Jánovi Šafinovi, ktorému verím jeho zámery asi najviac. Analyzujem a pozorujem tohto človeka už od roku 2015 a ak sa v tom zoskupení dá naozaj niekomu veriť, tak je to práve Ján Šafin. A svojim spôsobom do istej miery sa dá veriť aj Štefanovi Harabinovi a Tiborovi Rostasovi - minimálne v tom, že nechcú zopakovať rok 1989, ale dopadne to nakoniec tak a naozaj sa nemá zopakovať rok 1989, ktorý iba upokojí situáciu a zavädie nás na úplne inú cestu, ako bolo pre národ správne? Všetci vieme, že pri prevrate v roku 1989 bola Nežná revolúcia zneužitá. A bola zneužitá aj napriek tomu, že v iniciatíve (VPN) bolo veľa ľudí, ktorí to mysleli s národom dobre. A Ján Baránek ju vtedy pomáhal organizovať.

Mne teraz nejde o to, aby som dokázala nekompetentnosť niektorých organizátorov. Poviem vam na rovinu, čo si o tejto aktivite myslím. Myslím si, že ak iniciatíva naberie na obrátkach - lebo opäť - Baránkove analytické postupy majú na to správne našliapnuté (najmä správnym systémom združovania ľudí a vedenia vznikajúceho hnutia), tak začne s jeho masou v uliciach kalkulovať mocní tohto sveta, ktorí ho dnes riadia. A čo potom? Položil si niekto otázku takto?

Číro analyticky a úplne otvorene: existujú iba dve možnosti - buď bude efekt z masy v uliciach použitý v prospech anglosaského alebo ruského vplyvu - iná, tretia - číro proslovenská alternatíva neexistuje. Niekto nám totiž našu budúcnosť a zvrchovanosť garantovať musí. Preto sa pýtam na názor Vás, mojich patrónov: “Je Baránek pripravený použiť slovenskú masu v uliciach proti vplyvu USA? Lebo, ak áno, potom si treba uvedomiť, že to automaticky znamená občiansku vojnu. Anglosasi a ich európski spojenci totiž nikdy nedovolia, aby sme sa vymanili spod ich bremena bez toho, aby na Slovensku netiekla krv. O tom nepochybujem jedinú sekundu. A popravde, to na Slovensku nikto nechce. Ani Baránek, ani Rostas a ani Harabin. To sú v skutočnosti - z hľadiska odhodlania zomrieť za národ slovenský, úplní sráči. Tí ľudia rozhodne na to, aby zomreli vo vojne za mňa či za Vás nemajú ani gule a ani vlohy. Tak o čo im teda ide?

Inými slovami, Baránek je zbehlý analytik, ktorý pozná metaprocesy a vie, kam to celé môže zaviesť, lebo - ešte raz, robí to dobre - s veľkým potenciálom vzbudiť široké masy. Keď bude pokračovať, tak sa mu to aj podarí, lebo spoločenská nálada, teda presnejšie, dnešný stupeň radikalizácie spoločnosti tomu zodpovedá. Ale ten proces o ktorom píšem, môže trvať aj desať rokov, dokonca možno viac, možno dvadsať rokov. Pokojne to môže trvať taký čas, že sa toho Baránek nedožije.

Ale dve veci primárne fungovať budú. Ľudia budú túto iniciatívu dlhodobo, po troškách financovať a druhá - oveľa podstatnejšia vec, ktorá bude fungovať aj dvadsať rokov: táto iniciatíva sa nikdy nestane predmetom skutočných zmien. Na to je totiž treba bojovať proti USA na mnoho frontoch, ako to dnes robia Rusi a na to, táto iniciatíva určite postavená nie je.

A iba mimochodom, pódiové bláboly o odvolaní vlády kvôli energiám si môže Baránek strčiť za klobúk, pretože ak by to myslel vážne, tak by primárny dôvod nedostatku a vysokých cien energií - to, že Slovensko dodáva svoju vlastnú elektrickú energiu Ukrajine na proteste povedal.

Ale nepovedal. Na Slovensku bolo dodnes povedané iba to, že el. energiu ktorú malo Slovensko navyše sme predali za nízke ceny a za draho ju nakupujeme naspäť, ale to, že energiu ktorú sme mali odloženú pre seba nás Brusel prinútil predať “na sekeru Ukrajincom” a, že ju dnes v realite posielame Ukrajincom, nepovedal dodnes jediný slovenský analytik. Skutočná pravda o energiách je teda úplne inde, ako ju vykresľuje Baránek a ak by niekto chcel skutočne pád vlády, tak by si takéto tromfové esá v rukáve nenechával a povedal by ich na proteste.

Ja uznávam, že niektorí organizátori určite kalkulujú s možnosťou, že veci sa neskoršie môžu zvrtnúť, Rusko vyhrá na Ukrajine a vtedy bude treba mať pripravenú platformu so spoločenským zázemím na spoluprácu. Ale, to nebude také jednoduché, ako sa to zdá. Na Slovensku sa už nikdy nezopakuje revolúcia, ktorá bude Nežná. Ono totiž, Nežná bola preto, lebo to dovolili v roku 1989 Rusi, ale vymaniť sa spod vplyvu USA, nie je takýmto spôsobom, dnes, jednoducho možné. To si môže myslieť iba snílek - niekto, kto nepozná pravú povahu Američanov. Oni nám nikdy slobodu bez toho, aby nepreliali našu krv nevrátia.

Prepáčte mi prosím moju priamosť. Tieto riadky určite nie sú jednoducho stráviteľné a ja rozhodne nechcem byť na Vás tvrdá a drásať Vaše nervy. No som si zároveň istá, že Slováci si budú musieť svoju slobodu nakoniec vybojovať a to si vyžaduje iný typ prípravy, ako iba objímanie sa na proteste.

Ešte raz, prepáčte mi moju autorskú necitlivosť. Snažila som sa byť jemná, ale niektoré veci sa jednoducho jemne podať nedajú. Spojiť dnes Slovákov v jedno, je krásne a ja si to veľmi prajem. Na druhej strane viem, že tak lacno, ako nám darovali slobodu Rusi v roku 1989, nám ju už nikdy nikto nedaruje.

Posledná vec je, že V. Putin doslova vyzval pred dvomi dňami na Valdajskom klube národy východnej Európy, aby sa spojili s Ruskom a bojovali proti neoliberalizmu spoločne. Doslova pohodil rukavicu a ponúka pomoc Ruska všetkým, ktorí chcú spolupracovať. Tak o čom je táto iniciatíva naozaj? Ako si niekto predstavuje napr. vystúpenie z EÚ a zároveň rozpráva o Putinovi, ako o človeku, ktorý je propagandista, ako to urobil Baránek v poslednom rozhovore v Zem&Vek?

Zdroj...
 
Naspäť
Top Bottom