Zdroje k studiu procesov v ČSR v 50. rokoch

Pozdravujem vsetkych ludi na fore,
vedeli by ste mi, prosim, odporucit nejaky vierehodny material na pochopenie osobnosti K. Gottwalda a tiez procesov v 50. rokoch v ČSR? Či bol Gottwald v analogickej pozicii Stalina pri trockistickych procesoch v ZSSR v 1937 alebo či sám bol trockista. Ďakujem
 
Ještě jsem tu knihu nečetl, ale už jsem si jí kopil a chystám se na ní příští rok. Ovšem ještě chci napřed dočíst základy sociologie 5 a 6. Na internetu jsem zatím pochytal několik načtených pasáží. Není to přímo o K. Gottwaldovi a 50. letech 20.stol. Je to spíše o válečné době a nejen politických procesech té domy, které měly dopad na náš stát. Toto období předcházelo 50. létům.

Mám na mysli knihu: Z Buzuluku do Prahy.
 
O Klementu Gottwaldovi jsem ve svém archivu našel 6 let starý článek. Byl zveřejněn u příležitosti 120 let od jeho narození na stránkách, které dnes už neexistují. Dávám ho sem do přílohy. Autora článku, kterého znám, se mohu zeptat na prameny, ze kterých čerpal.

Původně to byl HTML soubor, ale ten sem nešel dát, tak jsem to zkopíroval do MS Wordu. (HTML je vhodnější, ne každý má na svém počítači Word).

Z procesů v 50. letech mohu doporučit publikaci Svědectví plukovníka, která pojednává o procesu se Slánským a spol. Napsal ho jeden z vyšetřovatelů, který potom sám byl odsouzen - v době rehabilitací. To nejdůležitější na tom je, že Slánský nikdy nebyl během vyšetřování bit (bit byl jako jediný Schling) ani jinak mučen a přiznal se pod tíhou důkazů - pochopil, že zapírat už nemělo smysl. Autor vyvrací i názor, že za procesem se Slánským stály západní služby s cílem kádrově oslabit KSČ.
 

Prílohy

  • gottwald_a_dnesek.docx
    27.8 KB · Zobrazenia: 16
Naposledy upravené:
Naspäť
Top Bottom