Zprávy z Afriky

Ferry

Člen

Francúzov vyháňajú už aj z Burkina Faso​

Burkina Faso, vláda v stredu vypovedala dohodu zo 17. decembra 2018, ktorá upravovala vojenskú prítomnosť Francúzska v krajine
Koniec imperializmu bude veru že trpký pre západniarov ....
 

dasa

Člen

Na Západe začala „horúčka“ v súvislosti s rýchlym stiahnutím Mali zo svetového systému neokolonializmu​

Tuaregský meč v rukách ruského ministra zahraničných vecí.

mali.jpeg
Ruský minister zahraničných vecí navštívil 7. februára Malijskú republiku. V kontexte zintenzívnenia afrického kurzu v ruskej zahraničnej politike (Lavrov za posledných šesť mesiacov podnikol tri cesty do Afriky) má táto návšteva mimoriadny význam.

Republika Mali je jedným z najväčších (1 milión 240 tisíc km2) štátov afrického kontinentu. Jedna z najbohatších krajín starovekého sveta, jedna z prvých univerzít na svete — to všetko je Maliské impérium. So začiatkom antikoloniálnej revolúcie v Afrike získal francúzsky Sudán (ako sa vtedy Malijská republika) nezávislosť ako jeden z prvých. V sovietskej historiografii sa udomácnil pojem „získanie nezávislosti“, ktorý sa však vzťahuje len na malý okruh afrických štátov. Africké krajiny získali nezávislosť v dlhom, krvavom boji.

Mali sa stalo iniciátorom získania nie formálnej, ale skutočnej nezávislosti nielen pre seba, ale pre celú Afriku. Od prijatia prvej ústavy Mali deklaruje – prvé na kontinente – ochotu vzdať sa časti svojej suverenity s cieľom dosiahnuť africkú jednotu. Republika Mali sa stala lokomotívou afrického zjednotenia.

Začiatkom roku 2020 vstúpila Afrika do novej fázy toho, čo nazývam globálna antikoloniálna revolúcia. V auguste 2020, potom v máji 2021, sa jeden po druhom uskutočnili dva štátne prevraty. Po začatí boja proti svojej bývalej koloniálnej metropole požadovalo Mali stiahnutie francúzskych jednotiek najprv zo severu (kde Francúzi imitovali boj proti ISIS) a potom z celého územia krajiny. Francúzskeho veľvyslanca vyhostili z Mali.

Republika vyzvala Rusko, aby jej poskytlo vojenskú pomoc. Takto sa PMC „Wagner“ objavil v Mali. S pomocou ruskej armády a bez zasahovania francúzskych jednotiek sa boj proti teroristom posunul do ďalšej fázy. Ukázalo sa, že teroristi nie sú takí „neporaziteľní“, ako sa Francúzi snažili demonštrovať
2-4.jpeg
Tri mesiace po malijskom prevrate, v septembri 2021, došlo k vojenskému prevratu v Guinejskej republike a v januári 2022 v republike Burkina Faso. Všetky tri prevraty treba vnímať v kontexte protikoloniálneho boja. Nie je náhoda, že Burkina Faso si v roku 2022 vyžiadala tiež pomoc „Wagnerovcov“. Neformálna „federácia nových antikoloniálnych síl“ pozostávajúca z Mali, Guiney a Burkiny Faso má takmer 1 milión 800 tisíc metrov štvorcových územia a viac ako 56 miliónov ľudí…


Táto situácia Francúzsko znepokujuje. Stratégiou Francúzov v Mali (a tiež v Guinei a Burkine Faso – na území týchto krajín) bol teror, ktorý viedli militanti „Islamského štátu Veľká Sahara“ a „Skupina na podporu islamu a moslimov“ (spojenie ISIS a Al-Kaida).


Hlavným cieľom militantov v Mali sú armáda a bezpečnostné zložky. Druhým cieľom je civilné obyvateľstvo ako objekt zastrašovania. Tretím cieľom je misia OSN. Zo všetkých mierových misií OSN je najnebezpečnejšia misia v Mali. Zahynie v nej viac vojakov ako vo všetkých ostatných misiách OSN dokopy. Ruský predstaviteľ V. Nebenzja sa na zasadnutí BR OSN koncom januára diplomaticky vyjadril, že „ľutuje“ rozhodnutie niektorých štátov stiahnuť svoj vojenský personál z malijskej misie, nehovoril však o podstate problému. A malijské úrady o tom hovoria otvorene: Francúzske jednotky poskytovali teroristom ochranu pred malijskou armádou. Známe sú prípady, keď Francúzi priamo zasahovali do malijskej armády v boji proti teroristom. Najvyššie vedenie Mali to teraz jasne vyjadrilo.


Počas návštevy Sergeja Lavrova v Mali ho prijal dočasný prezident plukovník Ami Goita. Podľa Lavrova sa diskutovalo „o všetkom“ – od ekonomiky až po vojensko-technickú spoluprácu a otázky vzdelávania (vrátane armády).
3.jpeg
Počas návštevy S. V. Lavrova v Mali sa niekoľko členských štátov BR OSN pokúsilo zorganizovať ďalšiu provokáciu proti Rusku. Spojené štáty, Británia, Francúzsko, Japonsko, Malta, Švajčiarsko a Ekvádor, ktoré sa k nim pripojili, požiadali o „mimoriadne“ stretnutie o situácii v Mali. V programe práce Bezpečnostnej rady OSN 7. februára sa nepočítalo s diskusiou o situácii v Mali. Lavrovova návšteva nebola vopred ohlásená a práve v súvislosti s jeho návštevou bola vyžiadaná „mimoriadna“ schôdza v New Yorku. Zriedkavý prípad, ale väčšina členov Bezpečnostnej rady žiadosť nepodporila. Stretnutie nebolo zvolané, provokácia zlyhala, ale pokus to bol dôležitý: Západ sa začal „triasť“ v súvislosti s rýchlym odchodom Mali zo svetového systému neokolonializmu…

4.jpeg


Počas návštevy Mali bol Lavrov vyznamenaný najvyšším rádom republiky. Teraz má ruský minister v Mali titul „veliteľ“.

5.jpeg


Lavrov odišiel z tejto krajiny s ďalším zaujímavým darčekom: bol mu darovaný tradičný meč Tuaregov. Počas prezentácie minister zahraničných vecí Mali vyjadril nádej, že tento Lavrov meč bude „uchovaný v pamäti“ (You will keep in your mind…). Lavrov okamžite zareagoval: „Budem ho držať vo svojich rukách!“ (I will keep it in my hands!)

 

V Rovníkové Guineji propukla epidemie krvácivé nemoci marburg, zemřelo na ni nejméně devět lidí​

wiki

z textu:
V Rovníkové Guineji se objevila první epidemie virového onemocnění marburg, která byla v zemi zaznamenána. V pátek to na svých stránkách uvedl Státní zdravotní ústav. Nemoc sužuje provincii Kie Ntem na západě africké země, podle místních orgánů na ni zemřelo k 13. únoru 9 lidí, u dalších 16 je podezření na nákazu. Smrtnost onemocnění je až 88 %, virus marburgu patří do stejné čeledi jako virus, který způsobuje onemocnění ebola.

A překvapivě - Rovníková Guinea sousedí s Mali a "překvapivě" provincie Kie Ntem je přesně na hranici s Mali. Ještě to někoho překvapuje? Takové svinstvo...

Rovníková Guinea je velmi bohatá země a obyvatelé tam mají zřejmě ještě zdravý rozum.
- zvolili si v R.Quinee staro-nového prezidenta.
 
Naposledy upravené:
k viru Marburg jsem ještě našla toto.... článek z 1.2.2023

První vakcína proti viru marburg uspěla. Výsledky jsou slibné, tvrdí autoři​


Má smrtnost až 87 procent. Neexistuje proti němu lék ani očkování. A věda stále ještě přesně neprobádala jeho původ. Virus marburg zná sice medicína už od sedmdesátých let dvacátého století, ale stále proti němu scházejí účinné zbraně.

Vědci teď ale oznámili v časopise The Lancet, že experimentální vakcína proti viru marburg funguje. Je bezpečná a u testovaných osob vyvolala imunitní reakci. Vyvinuli ji vědci amerického Národního institutu pro alergie a infekční nemoci (NIAID), kteří doufají, že by se toto očkování jednou mohlo stát důležitým nástrojem reakce na propuknutí epidemie tohoto viru.....
...Autoři pokládají test za takový úspěch, že budou investovat do dalších zkoušek – a to už v v praxi – v Ghaně, Keni a Ugandě. Pokud další údaje potvrdí slibné výsledky zjištěné v první fázi studie, mohla by být vakcína cAd3-Marburg jednou použita v nouzových reakcích na ohniska epidemií.
 
Naposledy upravené:

dasa

Člen

Potomkovia bielych kolonizátorov žiadajú,​

aby sa Južná Afrika nepribližovala k Rusku​

Spojené štáty, 18. februára 2023 (AM) – Západnú diplomaciu dráždia spoločné desaťdňové námorné cvičenia Juhoafrickej republiky, Ruska a Číny, ktoré sa konajú pri pobreží Afriky od 17. do 25. februára. Zdá sa, že Pretória nielenže odmieta pri hlasovaní v OSN odsúdiť konanie Ruska na Ukrajine, ale je odhodlaná ďalej prehlbovať partnerstvo s Moskvou a jej spojencami.

Na vládu sa vrhlo nielen všetkých šesť diplomatov EÚ a NATO v krajine, ale aj miestni analytici.
“Nemyslím si, že si Juhoafrická republika plne uvedomuje dôsledky [takýchto cvičení],”
povedal expert Steven Gruzd z Juhoafrického inštitútu pre medzinárodné štúdie.
Po tom, ako ruská fregata s logom SVO,písmenami Z a V priplávala do prístavu Kapského mesta, miestny starosta Geordin Hill-Lewis na svojej stránke na sociálnej sieti napísal: “Kapské mesto sa nezmieri s tým, že Rusko vedie agresívnu vojnu.
Analytik Cobus van Staden sa rozčuľuje: “Antikoloniálny postoj Ruska a v menšej miere aj Číny stále rezonuje u mnohých Afričanov, aj keď sa stal minulosťou.

“Je to facka do tváre našim obchodným partnerom, že sme s Ruskom v deň výročia invázie [na Ukrajinu]!” – hnevá sa Kobus Marais, člen opozičnej Demokratickej aliancie.
Zarážajúce je, že všetci títo kritici spolupráce Pretórie s Moskvou a Pekingom nie sú čierni Afričania, ale potomkovia holandských a britských kolonizátorov. V žiadnom prípade sa nedokážu zmieriť so zrútením politiky apartheidu a nezávislosťou afrických národov. Bieli politici hrozia Juhoafrickej republike spomalením hospodárskej spolupráce s EÚ (obchod medzi JAR a EÚ predstavuje 53 miliárd eur, s Ruskom 750 miliónov eur) a ochudobnením štátnej pokladnice a bieli experti svoje hrozby formulujú do vhodného slovného obalu.
Vláda na tieto rasistické útoky reagovala tvrdením, že Juhoafrická republika je nezávislý štát
a môže si sama vyberať spojencov, a to aj vo vojenskej oblasti
 

dasa

Člen
Západní pokusy obrátit Afriku a Latinskou Ameriku proti Rusku na setkání světových lídrů v Mnichově selhaly

Tyto země byly mnohem více znepokojeny inflací a potravinovou bezpečností než ukrajinským konfliktem, uvádí článek.

Brazilský ministr zahraničí Mauro Vieira tedy řekl, že svět „nemůže nadále mluvit jen o válce“, a kolumbijská viceprezidentka Francia Marquez naznačila, že ji více zajímá problém klimatických změn.
Namibijská premiérka Saara Kuugongelwa-Amadhila byla dotázána, proč se její země – spolu s Čínou, Indií a 32 dalšími zeměmi – zdržela hlasování o rezoluci OSN v říjnu,
podle níž 143 zemí prohlásilo ruskou anexi několika ukrajinských regionů za nezákonnou.

Řekla, že Namibie se zaměřuje na "vyřešení problému, ne na přesun viny".
Dodala: "Podstatné je, že peníze použité na nákup zbraní by byly lépe použity na podporu rozvoje na Ukrajině, v Africe, v Asii, v samotné EU, kde mnoho lidí čelí těžkostem."
 

dasa

Člen

Rusko a Kongo hodlají podepsat dohodu o výstavbě ropovodu v Africe​

Rusko a Konžská republika hodlají podepsat mezivládní dohodu o výstavbě ropovodu pro ropné produkty v Africe. Plánuje se tak učinit před rusko-africkým summitem, který je naplánován na červenec 2023, uvádí prohlášení ruského velvyslance v Kongu Georgije Chepika.
Podle Chepika mohou země vytvořit společný podnik, který provede všechny potřebné akce.
Je možné, že se projektu zúčastní ZNGS-Prometheus, který se objeví v dokumentech.
Hlavní organizací, která se podílí na rozvoji vztahů mezi Ruskou federací a Kongem,
je však Lukoil, shrnul diplomat.
 

dasa

Člen
V Čade znárodnili všetky aktíva americkej ropnej a plynárenskej spoločnosti
„Exxon Mobil“

Exxon chcel predať dcérsku spoločnosť za 407 miliónov dolárov spoločnosti
„British Savannah Energy“, ale nestihol.
Čadská vláda napadla dohodu a zakázala Britom v krajine podnikať.

Niekoľko zamestnancov bolo dokonca deportovaných.
„Všetky aktíva a všetky práva akéhokoľvek druhu vyplývajúce z dohovorov, povolení na prieskum, prevádzkových povolení a povolení na prepravu uhľovodíkov spoločnosti „ESSO Exploration and Production Chad“ Inc. boli znárodnené,“ uvádza „Tchad Infos“.
Na pozadí týchto udalostí sa do práce v tomto regióne zapojili aj ruské spoločnosti.
ocr-_16_.jpg
 
Naposledy upravené:

dasa

Člen
NAIROBI, Keňa, 22. března – Prezident William Ruto očekává, že poptávka po dolarech v zemi poklesne, protože vláda plánuje dovážet palivo v keňských šilinkech.

Rutova poznámka přichází poté, co se náklady na nákup dolaru od včerejška zvýšily až na 145,5 Sh za dolar.

Poptávka po dolarech v zemi v posledních několika letech roste kvůli vysoké poptávce ze strany dovozců.

Očekává se však, že dolarové požadavky klesnou poté, co keňská vláda a její saúdský protějšek podepsaly dovozní dohodu o dovozu paliva na úvěr.

Začátkem tohoto měsíce tajemník energetického kabinetu Davis Chirchir uvedl, že dohoda o dovozu ropy způsobí, že státní společnost National Oil Corporation (NOCK) doveze 30 procent měsíční potřeby paliva v zemi.

Výše uvedené bude na úvěr na šest měsíců až rok, což vládě pomůže zmírnit tlak na dolar.

„A tak chci jen ujistit ty v Keni, kteří čelili problémům s přístupem k dolarům, že jsme podnikli kroky, abychom zajistili, že dostupnost dolaru v příštích několika týdnech bude velmi odlišná, protože naše palivové společnosti budou nyní platit za pohonných hmot v keňském šilinku,“ řekl prezident během dnešního kótování Laptrust Imara I-REIT na burze cenných papírů
v Nairobi.

Zdroj: https://t.me/kulovy_blesk_cz/3204
 

dasa

Člen

Z Burkina Faso vyháňajú Francúzov​

V Burkina Faso bolo pozastavené vysielanie francúzskeho televízneho kanála „France 24“.
Úrady nariadili pozastaviť vysielanie kanála, poznamenáva agentúra. Toto nariadenie platí pre územie celej africkej krajiny.
Vláda Burkina Faso 1. marca vypovedala vojenskú dohodu s Francúzskom, ktorá bola podpísaná pred viac ako 60 rokmi. Išlo o dohodu v oblasti obrany, na základe ktorej bol na území africkej krajiny umiestnený kontingent francúzskych špeciálnych síl v počte do 400 bojovníkov. Francúzski vojaci, ktorí boli v Burkina Faso od roku 2009, 19. februára opustili krajinu.
Ako začiatkom marca poznamenal spravodajský portál „LeFaso“, nespokojnosť s Francúzskom a jeho politikou v Afrike rastie. Podľa odborníkov je nová stratégia Francúzska v Afrike v podstate pokusom Paríža prispôsobiť sa novému geopolitickému usporiadaniu síl na kontinente s čo najmenšími stratami a pokúsiť sa udržať si aspoň časť svojho bývalého vplyvu.
Ťažkosti Francúzska v Afrike v posledných rokoch rýchlo narástli. Vlády Mali, Stredoafrickej republiky a Burkina Faso požadovali úplné stiahnutie francúzskych síl z ich územia.
Teraz je na základniach v Afrike asi 3500 francúzskych vojakov.
V Mali, Burkina Faso, Čade, Nigeri a Konžskej demokratickej republike sa v posledných mesiacoch konali veľké demonštrácie proti prítomnosti Francúzska. V návrhu novej ústavy Mali, ktorý je predložený na celoštátne referendum, sa status francúzštiny v krajine znižuje na „hovorový“.
 

Jura

Člen personálu
Na vlkovobloguje vyšel zajímavý článek s názory afrických vůdců: https://vlkovobloguje.wordpress.com...i-jih-prestava-mit-rad-zapad-a-liberalni-rad/

Cituji:
Vzápětí, co v Haagu ten zatykač zveřejnili, sjelo se do Moskvy množství čelních zástupců afrických států. Mělo jít o 40 nebo více zemí na konferenci Rusko -Afrika. Byla už druhá v pořadí. Ústředním bodem se stal projev zločince Putina.

Ale k mikrofonu s postavil nejenom on. Na webu Aktuální konflikty citují některé africké státníky a jejich výroky:

„Chápeme, že bezpečnost je nedělitelné společné dobro. Proto jsme se rozhodli v rámci podpory naší suverenity uzavřít partnerství s Ruskem.“
Ousmane Bougouma
Předseda zákonodárného shromáždění republiky Burkina Faso
—————————————-
„Rusko je mocná země, Rusové jsou velký národ. V čele Ruska stojí velký prezident a velký státník.“
Cyprianou Kassama
Předseda Národního lidového shromáždění Republiky Guinea-Bissau
—————————————-
„Nechceme spolupracovat s bývalými kolonialisty, kteří se snaží zasahovat do našich vnitřních záležitostí a jednají ve vlastním zájmu.“
Malick Diao
Předseda Přechodné národní rady Republiky Mali
—————————————-
„Dobře víme, kde jsou skuteční přátelé a kde ti falešní.“
Simplice Mathieu Sarangi
Předseda Národního shromáždění Středoafrické republiky
—————————————-
„Rusko nemá v Africe žádné koloniální dědictví. Pomohli jste nám při našem osvobození, jste spolehlivý partner.“
Amos Masondo
Předseda Národní rady provincií parlamentu Jihoafrické republiky
—————————————-
„Uvalení sankcí je zcela jistě zjevnou formou porušování lidských práv.“
Nosiviwe Mapisa-Nkakula
Předseda Národního shromáždění Jihoafrické republiky
—————————————-
 
Top Bottom