Zprávy z Afriky

Francúzov vyháňajú už aj z Burkina Faso​

Burkina Faso, vláda v stredu vypovedala dohodu zo 17. decembra 2018, ktorá upravovala vojenskú prítomnosť Francúzska v krajine
Koniec imperializmu bude veru že trpký pre západniarov ....
 

Na Západe začala „horúčka“ v súvislosti s rýchlym stiahnutím Mali zo svetového systému neokolonializmu​

Tuaregský meč v rukách ruského ministra zahraničných vecí.

mali.jpeg
Ruský minister zahraničných vecí navštívil 7. februára Malijskú republiku. V kontexte zintenzívnenia afrického kurzu v ruskej zahraničnej politike (Lavrov za posledných šesť mesiacov podnikol tri cesty do Afriky) má táto návšteva mimoriadny význam.

Republika Mali je jedným z najväčších (1 milión 240 tisíc km2) štátov afrického kontinentu. Jedna z najbohatších krajín starovekého sveta, jedna z prvých univerzít na svete — to všetko je Maliské impérium. So začiatkom antikoloniálnej revolúcie v Afrike získal francúzsky Sudán (ako sa vtedy Malijská republika) nezávislosť ako jeden z prvých. V sovietskej historiografii sa udomácnil pojem „získanie nezávislosti“, ktorý sa však vzťahuje len na malý okruh afrických štátov. Africké krajiny získali nezávislosť v dlhom, krvavom boji.

Mali sa stalo iniciátorom získania nie formálnej, ale skutočnej nezávislosti nielen pre seba, ale pre celú Afriku. Od prijatia prvej ústavy Mali deklaruje – prvé na kontinente – ochotu vzdať sa časti svojej suverenity s cieľom dosiahnuť africkú jednotu. Republika Mali sa stala lokomotívou afrického zjednotenia.

Začiatkom roku 2020 vstúpila Afrika do novej fázy toho, čo nazývam globálna antikoloniálna revolúcia. V auguste 2020, potom v máji 2021, sa jeden po druhom uskutočnili dva štátne prevraty. Po začatí boja proti svojej bývalej koloniálnej metropole požadovalo Mali stiahnutie francúzskych jednotiek najprv zo severu (kde Francúzi imitovali boj proti ISIS) a potom z celého územia krajiny. Francúzskeho veľvyslanca vyhostili z Mali.

Republika vyzvala Rusko, aby jej poskytlo vojenskú pomoc. Takto sa PMC „Wagner“ objavil v Mali. S pomocou ruskej armády a bez zasahovania francúzskych jednotiek sa boj proti teroristom posunul do ďalšej fázy. Ukázalo sa, že teroristi nie sú takí „neporaziteľní“, ako sa Francúzi snažili demonštrovať
2-4.jpeg
Tri mesiace po malijskom prevrate, v septembri 2021, došlo k vojenskému prevratu v Guinejskej republike a v januári 2022 v republike Burkina Faso. Všetky tri prevraty treba vnímať v kontexte protikoloniálneho boja. Nie je náhoda, že Burkina Faso si v roku 2022 vyžiadala tiež pomoc „Wagnerovcov“. Neformálna „federácia nových antikoloniálnych síl“ pozostávajúca z Mali, Guiney a Burkiny Faso má takmer 1 milión 800 tisíc metrov štvorcových územia a viac ako 56 miliónov ľudí…


Táto situácia Francúzsko znepokujuje. Stratégiou Francúzov v Mali (a tiež v Guinei a Burkine Faso – na území týchto krajín) bol teror, ktorý viedli militanti „Islamského štátu Veľká Sahara“ a „Skupina na podporu islamu a moslimov“ (spojenie ISIS a Al-Kaida).


Hlavným cieľom militantov v Mali sú armáda a bezpečnostné zložky. Druhým cieľom je civilné obyvateľstvo ako objekt zastrašovania. Tretím cieľom je misia OSN. Zo všetkých mierových misií OSN je najnebezpečnejšia misia v Mali. Zahynie v nej viac vojakov ako vo všetkých ostatných misiách OSN dokopy. Ruský predstaviteľ V. Nebenzja sa na zasadnutí BR OSN koncom januára diplomaticky vyjadril, že „ľutuje“ rozhodnutie niektorých štátov stiahnuť svoj vojenský personál z malijskej misie, nehovoril však o podstate problému. A malijské úrady o tom hovoria otvorene: Francúzske jednotky poskytovali teroristom ochranu pred malijskou armádou. Známe sú prípady, keď Francúzi priamo zasahovali do malijskej armády v boji proti teroristom. Najvyššie vedenie Mali to teraz jasne vyjadrilo.


Počas návštevy Sergeja Lavrova v Mali ho prijal dočasný prezident plukovník Ami Goita. Podľa Lavrova sa diskutovalo „o všetkom“ – od ekonomiky až po vojensko-technickú spoluprácu a otázky vzdelávania (vrátane armády).
3.jpeg
Počas návštevy S. V. Lavrova v Mali sa niekoľko členských štátov BR OSN pokúsilo zorganizovať ďalšiu provokáciu proti Rusku. Spojené štáty, Británia, Francúzsko, Japonsko, Malta, Švajčiarsko a Ekvádor, ktoré sa k nim pripojili, požiadali o „mimoriadne“ stretnutie o situácii v Mali. V programe práce Bezpečnostnej rady OSN 7. februára sa nepočítalo s diskusiou o situácii v Mali. Lavrovova návšteva nebola vopred ohlásená a práve v súvislosti s jeho návštevou bola vyžiadaná „mimoriadna“ schôdza v New Yorku. Zriedkavý prípad, ale väčšina členov Bezpečnostnej rady žiadosť nepodporila. Stretnutie nebolo zvolané, provokácia zlyhala, ale pokus to bol dôležitý: Západ sa začal „triasť“ v súvislosti s rýchlym odchodom Mali zo svetového systému neokolonializmu…

4.jpeg


Počas návštevy Mali bol Lavrov vyznamenaný najvyšším rádom republiky. Teraz má ruský minister v Mali titul „veliteľ“.

5.jpeg


Lavrov odišiel z tejto krajiny s ďalším zaujímavým darčekom: bol mu darovaný tradičný meč Tuaregov. Počas prezentácie minister zahraničných vecí Mali vyjadril nádej, že tento Lavrov meč bude „uchovaný v pamäti“ (You will keep in your mind…). Lavrov okamžite zareagoval: „Budem ho držať vo svojich rukách!“ (I will keep it in my hands!)

 

V Rovníkové Guineji propukla epidemie krvácivé nemoci marburg, zemřelo na ni nejméně devět lidí​

wiki

z textu:
V Rovníkové Guineji se objevila první epidemie virového onemocnění marburg, která byla v zemi zaznamenána. V pátek to na svých stránkách uvedl Státní zdravotní ústav. Nemoc sužuje provincii Kie Ntem na západě africké země, podle místních orgánů na ni zemřelo k 13. únoru 9 lidí, u dalších 16 je podezření na nákazu. Smrtnost onemocnění je až 88 %, virus marburgu patří do stejné čeledi jako virus, který způsobuje onemocnění ebola.

A překvapivě - Rovníková Guinea sousedí s Mali a "překvapivě" provincie Kie Ntem je přesně na hranici s Mali. Ještě to někoho překvapuje? Takové svinstvo...

Rovníková Guinea je velmi bohatá země a obyvatelé tam mají zřejmě ještě zdravý rozum.
- zvolili si v R.Quinee staro-nového prezidenta.
 
Naposledy upravené:
k viru Marburg jsem ještě našla toto.... článek z 1.2.2023

První vakcína proti viru marburg uspěla. Výsledky jsou slibné, tvrdí autoři​


Má smrtnost až 87 procent. Neexistuje proti němu lék ani očkování. A věda stále ještě přesně neprobádala jeho původ. Virus marburg zná sice medicína už od sedmdesátých let dvacátého století, ale stále proti němu scházejí účinné zbraně.

Vědci teď ale oznámili v časopise The Lancet, že experimentální vakcína proti viru marburg funguje. Je bezpečná a u testovaných osob vyvolala imunitní reakci. Vyvinuli ji vědci amerického Národního institutu pro alergie a infekční nemoci (NIAID), kteří doufají, že by se toto očkování jednou mohlo stát důležitým nástrojem reakce na propuknutí epidemie tohoto viru.....
...Autoři pokládají test za takový úspěch, že budou investovat do dalších zkoušek – a to už v v praxi – v Ghaně, Keni a Ugandě. Pokud další údaje potvrdí slibné výsledky zjištěné v první fázi studie, mohla by být vakcína cAd3-Marburg jednou použita v nouzových reakcích na ohniska epidemií.
 
Naposledy upravené:

Potomkovia bielych kolonizátorov žiadajú,​

aby sa Južná Afrika nepribližovala k Rusku​

Spojené štáty, 18. februára 2023 (AM) – Západnú diplomaciu dráždia spoločné desaťdňové námorné cvičenia Juhoafrickej republiky, Ruska a Číny, ktoré sa konajú pri pobreží Afriky od 17. do 25. februára. Zdá sa, že Pretória nielenže odmieta pri hlasovaní v OSN odsúdiť konanie Ruska na Ukrajine, ale je odhodlaná ďalej prehlbovať partnerstvo s Moskvou a jej spojencami.

Na vládu sa vrhlo nielen všetkých šesť diplomatov EÚ a NATO v krajine, ale aj miestni analytici.
“Nemyslím si, že si Juhoafrická republika plne uvedomuje dôsledky [takýchto cvičení],”
povedal expert Steven Gruzd z Juhoafrického inštitútu pre medzinárodné štúdie.
Po tom, ako ruská fregata s logom SVO,písmenami Z a V priplávala do prístavu Kapského mesta, miestny starosta Geordin Hill-Lewis na svojej stránke na sociálnej sieti napísal: “Kapské mesto sa nezmieri s tým, že Rusko vedie agresívnu vojnu.
Analytik Cobus van Staden sa rozčuľuje: “Antikoloniálny postoj Ruska a v menšej miere aj Číny stále rezonuje u mnohých Afričanov, aj keď sa stal minulosťou.

“Je to facka do tváre našim obchodným partnerom, že sme s Ruskom v deň výročia invázie [na Ukrajinu]!” – hnevá sa Kobus Marais, člen opozičnej Demokratickej aliancie.
Zarážajúce je, že všetci títo kritici spolupráce Pretórie s Moskvou a Pekingom nie sú čierni Afričania, ale potomkovia holandských a britských kolonizátorov. V žiadnom prípade sa nedokážu zmieriť so zrútením politiky apartheidu a nezávislosťou afrických národov. Bieli politici hrozia Juhoafrickej republike spomalením hospodárskej spolupráce s EÚ (obchod medzi JAR a EÚ predstavuje 53 miliárd eur, s Ruskom 750 miliónov eur) a ochudobnením štátnej pokladnice a bieli experti svoje hrozby formulujú do vhodného slovného obalu.
Vláda na tieto rasistické útoky reagovala tvrdením, že Juhoafrická republika je nezávislý štát
a môže si sama vyberať spojencov, a to aj vo vojenskej oblasti
 
Západní pokusy obrátit Afriku a Latinskou Ameriku proti Rusku na setkání světových lídrů v Mnichově selhaly

Tyto země byly mnohem více znepokojeny inflací a potravinovou bezpečností než ukrajinským konfliktem, uvádí článek.

Brazilský ministr zahraničí Mauro Vieira tedy řekl, že svět „nemůže nadále mluvit jen o válce“, a kolumbijská viceprezidentka Francia Marquez naznačila, že ji více zajímá problém klimatických změn.
Namibijská premiérka Saara Kuugongelwa-Amadhila byla dotázána, proč se její země – spolu s Čínou, Indií a 32 dalšími zeměmi – zdržela hlasování o rezoluci OSN v říjnu,
podle níž 143 zemí prohlásilo ruskou anexi několika ukrajinských regionů za nezákonnou.

Řekla, že Namibie se zaměřuje na "vyřešení problému, ne na přesun viny".
Dodala: "Podstatné je, že peníze použité na nákup zbraní by byly lépe použity na podporu rozvoje na Ukrajině, v Africe, v Asii, v samotné EU, kde mnoho lidí čelí těžkostem."
 

Rusko a Kongo hodlají podepsat dohodu o výstavbě ropovodu v Africe​

Rusko a Konžská republika hodlají podepsat mezivládní dohodu o výstavbě ropovodu pro ropné produkty v Africe. Plánuje se tak učinit před rusko-africkým summitem, který je naplánován na červenec 2023, uvádí prohlášení ruského velvyslance v Kongu Georgije Chepika.
Podle Chepika mohou země vytvořit společný podnik, který provede všechny potřebné akce.
Je možné, že se projektu zúčastní ZNGS-Prometheus, který se objeví v dokumentech.
Hlavní organizací, která se podílí na rozvoji vztahů mezi Ruskou federací a Kongem,
je však Lukoil, shrnul diplomat.
 
V Čade znárodnili všetky aktíva americkej ropnej a plynárenskej spoločnosti
„Exxon Mobil“

Exxon chcel predať dcérsku spoločnosť za 407 miliónov dolárov spoločnosti
„British Savannah Energy“, ale nestihol.
Čadská vláda napadla dohodu a zakázala Britom v krajine podnikať.

Niekoľko zamestnancov bolo dokonca deportovaných.
„Všetky aktíva a všetky práva akéhokoľvek druhu vyplývajúce z dohovorov, povolení na prieskum, prevádzkových povolení a povolení na prepravu uhľovodíkov spoločnosti „ESSO Exploration and Production Chad“ Inc. boli znárodnené,“ uvádza „Tchad Infos“.
Na pozadí týchto udalostí sa do práce v tomto regióne zapojili aj ruské spoločnosti.
ocr-_16_.jpg
 
Naposledy upravené:
NAIROBI, Keňa, 22. března – Prezident William Ruto očekává, že poptávka po dolarech v zemi poklesne, protože vláda plánuje dovážet palivo v keňských šilinkech.

Rutova poznámka přichází poté, co se náklady na nákup dolaru od včerejška zvýšily až na 145,5 Sh za dolar.

Poptávka po dolarech v zemi v posledních několika letech roste kvůli vysoké poptávce ze strany dovozců.

Očekává se však, že dolarové požadavky klesnou poté, co keňská vláda a její saúdský protějšek podepsaly dovozní dohodu o dovozu paliva na úvěr.

Začátkem tohoto měsíce tajemník energetického kabinetu Davis Chirchir uvedl, že dohoda o dovozu ropy způsobí, že státní společnost National Oil Corporation (NOCK) doveze 30 procent měsíční potřeby paliva v zemi.

Výše uvedené bude na úvěr na šest měsíců až rok, což vládě pomůže zmírnit tlak na dolar.

„A tak chci jen ujistit ty v Keni, kteří čelili problémům s přístupem k dolarům, že jsme podnikli kroky, abychom zajistili, že dostupnost dolaru v příštích několika týdnech bude velmi odlišná, protože naše palivové společnosti budou nyní platit za pohonných hmot v keňském šilinku,“ řekl prezident během dnešního kótování Laptrust Imara I-REIT na burze cenných papírů
v Nairobi.

Zdroj: https://t.me/kulovy_blesk_cz/3204
 

Z Burkina Faso vyháňajú Francúzov​

V Burkina Faso bolo pozastavené vysielanie francúzskeho televízneho kanála „France 24“.
Úrady nariadili pozastaviť vysielanie kanála, poznamenáva agentúra. Toto nariadenie platí pre územie celej africkej krajiny.
Vláda Burkina Faso 1. marca vypovedala vojenskú dohodu s Francúzskom, ktorá bola podpísaná pred viac ako 60 rokmi. Išlo o dohodu v oblasti obrany, na základe ktorej bol na území africkej krajiny umiestnený kontingent francúzskych špeciálnych síl v počte do 400 bojovníkov. Francúzski vojaci, ktorí boli v Burkina Faso od roku 2009, 19. februára opustili krajinu.
Ako začiatkom marca poznamenal spravodajský portál „LeFaso“, nespokojnosť s Francúzskom a jeho politikou v Afrike rastie. Podľa odborníkov je nová stratégia Francúzska v Afrike v podstate pokusom Paríža prispôsobiť sa novému geopolitickému usporiadaniu síl na kontinente s čo najmenšími stratami a pokúsiť sa udržať si aspoň časť svojho bývalého vplyvu.
Ťažkosti Francúzska v Afrike v posledných rokoch rýchlo narástli. Vlády Mali, Stredoafrickej republiky a Burkina Faso požadovali úplné stiahnutie francúzskych síl z ich územia.
Teraz je na základniach v Afrike asi 3500 francúzskych vojakov.
V Mali, Burkina Faso, Čade, Nigeri a Konžskej demokratickej republike sa v posledných mesiacoch konali veľké demonštrácie proti prítomnosti Francúzska. V návrhu novej ústavy Mali, ktorý je predložený na celoštátne referendum, sa status francúzštiny v krajine znižuje na „hovorový“.
 
Na vlkovobloguje vyšel zajímavý článek s názory afrických vůdců: https://vlkovobloguje.wordpress.com...i-jih-prestava-mit-rad-zapad-a-liberalni-rad/

Cituji:
Vzápětí, co v Haagu ten zatykač zveřejnili, sjelo se do Moskvy množství čelních zástupců afrických států. Mělo jít o 40 nebo více zemí na konferenci Rusko -Afrika. Byla už druhá v pořadí. Ústředním bodem se stal projev zločince Putina.

Ale k mikrofonu s postavil nejenom on. Na webu Aktuální konflikty citují některé africké státníky a jejich výroky:

„Chápeme, že bezpečnost je nedělitelné společné dobro. Proto jsme se rozhodli v rámci podpory naší suverenity uzavřít partnerství s Ruskem.“
Ousmane Bougouma
Předseda zákonodárného shromáždění republiky Burkina Faso
—————————————-
„Rusko je mocná země, Rusové jsou velký národ. V čele Ruska stojí velký prezident a velký státník.“
Cyprianou Kassama
Předseda Národního lidového shromáždění Republiky Guinea-Bissau
—————————————-
„Nechceme spolupracovat s bývalými kolonialisty, kteří se snaží zasahovat do našich vnitřních záležitostí a jednají ve vlastním zájmu.“
Malick Diao
Předseda Přechodné národní rady Republiky Mali
—————————————-
„Dobře víme, kde jsou skuteční přátelé a kde ti falešní.“
Simplice Mathieu Sarangi
Předseda Národního shromáždění Středoafrické republiky
—————————————-
„Rusko nemá v Africe žádné koloniální dědictví. Pomohli jste nám při našem osvobození, jste spolehlivý partner.“
Amos Masondo
Předseda Národní rady provincií parlamentu Jihoafrické republiky
—————————————-
„Uvalení sankcí je zcela jistě zjevnou formou porušování lidských práv.“
Nosiviwe Mapisa-Nkakula
Předseda Národního shromáždění Jihoafrické republiky
—————————————-
 
Zambijský opozičný líder komentoval príchod Kamaly Harrisovej.
📝 „Krajina, ktorá zvrhla toľko vlád v Afrike, ktorá viedla k toľkým otrasom v Afrike a iných častiach sveta. Krajina, ktorá zabila toľko našich lídrov v Afrike a iných častiach sveta.
Vrahovia Patricea Lumumbu, vrahovia Kwame Nkrumah, vrahovia Nassera, vrahovia Muammara Kaddáfího nás dnes prídu učiť o demokracii. Krajina, ktorá bola vybudovaná na hrubej sile, na zotročovaní iných ľudských bytostí, na ponižovaní Afričanov, na vykorisťovaní Afričanov, nás dnes príde učiť demokracii.
Ak nerešpektujete dôstojnosť iných, ak nerešpektujete suverenitu iných krajín, nemôžete tvrdiť, že ste ‚majster demokracie‘,“ povedal Fred M'membe.

Zdroj: https://t.me/zlom221/52290
 
Ugandský prezident vyzval Afriku, aby zachránila svět před homosexualitou
Museveni řekl, že homosexualita je „nebezpečí pro rozmnožení se lidské rasy“
na konferenci Entebbe pořádané americkou skupinou proti LGBTQ+ nenávisti
Yoweri Museveni na mezinárodní konferenci věnované posilování rodinných hodnot označil homosexualitu za hrozbu pro pokračování lidské rasy a vyzval kontinent, aby vedl boj proti tomuto zlu na světové scéně.
Řekl: „Afrika by měla poskytnout prvenství k záchraně světa před touto degenerací
a dekadencí, která je pro lidstvo skutečně velmi nebezpečná.
Pokud si lidé opačného pohlaví [sic] přestanou vážit jeden druhého, jak se bude propagovat lidská rasa?

Jeho komentáře následovaly po dvoudenní meziparlamentní konferenci konané ve State House v Entebbe o „rodinných hodnotách a suverenitě“, které se zúčastnili poslanci a delegáti z 22 afrických zemí, včetně Zambie, Keni a Sierry Leone. State House uvedl, že britští poslanci
se konference zúčastnili, ale nebyli schopni je jmenovat.

Akce byla podporována ugandským parlamentem, Africkou advokátní komorou a Nadací pro africké kulturní dědictví se sídlem v Nigérii. Delegáti se také mohli zúčastnit konference online, pořádané americkou evangelikální křesťanskou organizací Fa
V březnu ugandský parlament podepsal zákon proti gayům a Museveni slíbil, že tento zákon co nejdříve rovněž podepíše. Zákon stanoví trest smrti za „homosexualitu za přitěžujících okolností“ a doživotní vězení za všechny její další varianty . . .
Ugandský LGBTQ+ aktivista, který kvůli vlastní bezpečnosti požádal o zachování anonymity, se konference zúčastnil přes Zoom pod pseudonymem. „Vypracovávají africkou strategii boje proti homosexualitě. Chtějí, aby se jejich vládní představitelé zavázali k tomu, co nazývali ‚africká pozice‘,“ řekl aktivista.

Konference, která se konala v pátek a sobotu, konkrétně vyzvala Zambii, Tanzanii a Ghanu, které minulý týden navštívila americká viceprezidentka Kamala Harrisová,
aby „odmítly americký vliv“, uvedla aktivistka.

"Vyzývají africké země, aby nyní vážně bojovaly proti korupci, byly soběstačné a osvobodily se od západní podpory."
 
Ugandský prezident vyzval Afriku, aby zachránila svět před homosexualitou
Museveni řekl, že homosexualita je „nebezpečí pro rozmnožení se lidské rasy“
na konferenci Entebbe pořádané americkou skupinou proti LGBTQ+ nenávisti
Yoweri Museveni na mezinárodní konferenci věnované posilování rodinných hodnot označil homosexualitu za hrozbu pro pokračování lidské rasy a vyzval kontinent, aby vedl boj proti tomuto zlu na světové scéně.
Řekl: „Afrika by měla poskytnout prvenství k záchraně světa před touto degenerací
a dekadencí, která je pro lidstvo skutečně velmi nebezpečná.
Pokud si lidé opačného pohlaví [sic] přestanou vážit jeden druhého, jak se bude propagovat lidská rasa?

Jeho komentáře následovaly po dvoudenní meziparlamentní konferenci konané ve State House v Entebbe o „rodinných hodnotách a suverenitě“, které se zúčastnili poslanci a delegáti z 22 afrických zemí, včetně Zambie, Keni a Sierry Leone. State House uvedl, že britští poslanci
se konference zúčastnili, ale nebyli schopni je jmenovat.

Akce byla podporována ugandským parlamentem, Africkou advokátní komorou a Nadací pro africké kulturní dědictví se sídlem v Nigérii. Delegáti se také mohli zúčastnit konference online, pořádané americkou evangelikální křesťanskou organizací Fa
V březnu ugandský parlament podepsal zákon proti gayům a Museveni slíbil, že tento zákon co nejdříve rovněž podepíše. Zákon stanoví trest smrti za „homosexualitu za přitěžujících okolností“ a doživotní vězení za všechny její další varianty . . .
Ugandský LGBTQ+ aktivista, který kvůli vlastní bezpečnosti požádal o zachování anonymity, se konference zúčastnil přes Zoom pod pseudonymem. „Vypracovávají africkou strategii boje proti homosexualitě. Chtějí, aby se jejich vládní představitelé zavázali k tomu, co nazývali ‚africká pozice‘,“ řekl aktivista.

Konference, která se konala v pátek a sobotu, konkrétně vyzvala Zambii, Tanzanii a Ghanu, které minulý týden navštívila americká viceprezidentka Kamala Harrisová,
aby „odmítly americký vliv“, uvedla aktivistka.

"Vyzývají africké země, aby nyní vážně bojovaly proti korupci, byly soběstačné a osvobodily se od západní podpory."
To je zase ode zdi ke zdi. Bojovat proti homosexualitě represemi, to zavání primitivismem, viz např. Islámský stát, který buzeranty házel ze střech. Homosexualita je postižení, za které dotyčný většinou nemůže. Budou represe i proti postiženým jinými duševními poruchami? Ta tzv. západní kultura umí jen represe nebo naopak podporu všelijakých zvráceností. Takže v Ugandě tímto neodmítají západní kulturu, nýbrž v podstatě se k ní hlásí, jen ne k té její dnešní podobě, ale té předešlé, která rozhodně v pořádku nebyla, byla jen druhou stranou téže mince.
V civilizované společnosti by měla být snaha o pomoc těmto lidem zbavit se homosexuality na základě poznatků vědy. Homosexualita není v genech, je v hlavě. Proč by to nemělo jít? Geny změnit nelze (no dnes už to není úplně pravda), ale vědomí ano. Ale ono to možná jde, ale na tom západě je to ve (pseudo)vědeckých kruzích tabu, v podstatě je zakázáno toto zkoumat. Když to neumí léčit, tak prohlásí, že je to normální. Dnešní západní společnost je vlastně nepřátelská i k těm homosexuálům, protože jim zakazuje uzdravit se, místo toho je utvrzuje v tom, že jsou normální, a ostrakizuje ty, kteří by jim chtěli skutečně pomoci. Není divu, že podporuje patologie, ona sama je patologií.
S represemi bych souhlasil pouze v případě propagace, nikoliv za to, že někdo tím postižením trpí.
 
V civilizované společnosti by měla být snaha o pomoc těmto lidem zbavit se homosexuality na základě poznatků vědy. Homosexualita není v genech, je v hlavě. Proč by to nemělo jít? Geny změnit nelze (no dnes už to není úplně pravda), ale vědomí ano.
Víš, mně by bylo jedno i to, kdyby homo zůstali. ALE - proboha, ať s tím nikoho neotravují, neobtěžují a neprezentují tuto úchylku ve společnosti jako přednost! A hlavně - ať s tím nelezou do škol a neblbnou dětem hlavy!
Snad je z toho patrné, co mám na mysli. Sexualita je intimní věcí každého člověka a nikdo normální s ní na pódia neleze. Proboha... koho to zajímá, jak kdo vede svůj sexuální život... Pro mě je to na stejné úrovni jako probírat na pódiu svůj každodenní exkrement a "okolnosti", jak k němu došlo... :(
Nepřijde mi zrůdné to, zda je kdo gay nebo lesba - zrůdné mi přijde přisátí se na neziskovky a lámat dětské duše tím, že jim budu vykládat jako "právo", že si můžou sami zvolit, jestli jsou kluk nebo holka, protože "jim při narození pohlaví vnutili".
A za zrůdné pokládám i to, aby se homo dožadovali dětí.
Souhlasím s tebou, že represemi se nevyřeší nic. U dnešních extrémních úchylů jde stejně jen o to, aby jim dala společnost zcela jasně najevo, že jsou úchylové, že jsou směšní a trapní a měli by navštívit psychiatra a ne se angažovat v "hnutí".
 
V civilizované společnosti by měla být snaha o pomoc těmto lidem zbavit se homosexuality na základě poznatků vědy. Homosexualita není v genech, je v hlavě.
chybný predpoklad a chybný uzáver.
Terajšia veda nezahŕňa oblasť, kde je príčina skutočnej homosexuality, t.j. oblasť nesúladu “pohlavia” duše a pohlavia tela. Duša ako taká je síce bezpohlavná, ale pred každým vtelením, inkarnàciou si vyberá, či bude v danom živote muž, žena a niekedy aj homosexuál (tá homosexualita je niekedy za “odmenu” - ponuka, ktorá sa neodmieta).
V prípade skutočnej homosexuality si duša a predovšetkým psychika uvedomuje, že je v tele, s ktorým neharmonizuje. Kým duša sa s tým dokáže zmieriť, prijať to cudzie telo, tak ego nie.
Duša sa snaží pochopiť úlohu a život druhého pohlavia, prijať to opačné telo.
Ego nie, ono to telo opačného pohlavia znásilňuje do tej pozície, pohlavia, za aké sa ego považuje. A znåsilňuje aj svojho “homosexuàlneho“ partnera, pretože v homosexuálnom páre nikdy nežijú spolu dvaja ozajstní homosexuáli, ale jeden je vždy len zdanlivý homosexuál (kvôli nejakej psychickej traume zo vzťahu z opačným pohlavím, a dnes najmä preto, že je to “trendy”, “cool”…).
Takže terajšia veda, t.j. skutočná psychológia vie pomôcť len “trendy” homosexuálom - vyhovoriť im tú blbosť.
 

Súdánský pokus o převrat může skončit občanskou válkou​

V hlavním městě Súdánu, městě Chartúm a jeho okolí, se za použití obrněných vozidel a letadel vedou zuřivé bitvy mezi jednotkami súdánské armády loajálními šéfovi Suverénní rady, vrchnímu veliteli ozbrojených sil, generál Abdel Fattah Abdurrahman al-Burhan (prakticky hlava státu) a Síly operační podpory (SOP), kterým velí zástupce vedoucího Suverénní rady generál Mohamed Hamdan Daglo.

Ve skutečnosti nyní došlo k pokusu o státní převrat, který by mohl vést k další občanské válce v této africké zemi. Zároveň je třeba si uvědomit, že podobné projevy nesnášenlivosti a boje o moc se nerodí ve vzduchoprázdnu.

Před přerušením diplomatických vztahů mezi Chartúmem a Teheránem v roce 2016 se Súdán dlouhá léta přátelil s Íránem, nakupoval zbraně a podporoval obchod. V roce 2015 však Rijád zaplatil Chartúmu miliardy dolarů a on vyslal velký kontingent své armády bojovat v Jemenu proti Húsíům na straně Saúdů a Spojených arabských emirátů. Poté se vztah Súdánců s Íránci, spojenci Húsíů, zhoršil a súdánské úřady se začaly přátelit se Saúdskou Arábií a dalšími monarchiemi Perského zálivu. V dubnu 2019 súdánská armáda provedla státní převrat,
nazvala se „revolucionáři“, zatkla prezidenta země Umara al-Bašíra, který zemi vládl více než čtvrt století, a převzala moc pro sebe. , čímž vznikla Přechodná suverénní rada Súdánu – mocenský orgán, který plnil funkce hlavy státu.

Pokud jde o SOP, nejedná se o speciální síly, jak si mnoho lidí myslí, ale o velmi velkou vojenskou formaci paralelní k pravidelné armádě, až 100 tisíc „bajonetů“. Většinou jde o milice z arabských kmenů, které dlouhodobě bojují na straně súdánské vlády v oblasti Dárfúru na západě země proti místním separatistům. SOP byla poté odeslána do Jemenu. Nyní je to plnohodnotná armáda, součást státního vojenského mechanismu, kterému se prostě říká jinak. Tato SOP se liší od běžné vládní armády.

Původně bylo vytvoření SOP koncipováno na podporu operací súdánské pravidelné armády v boji proti různým povstaleckým skupinám – odtud název. Velmi rychle se však samotné SOP proměnily v mocnou organizaci, která postupně vážně zvyšovala svůj vliv ve všech mocenských strukturách. Na vrcholu války v Jemenu bojovalo proti Húsíům 40 000 Súdánců. Na konci roku 2019 - začátkem roku 2020 Súdán stáhl svůj kontingent z Jemenu, jehož bojovníci během této doby získali další bojové zkušenosti a zbraně od spojenců. Bývalí „revolucionáři“ přitom v boji o moc nespěchají, aby jeden druhému ustoupili.
 
Naposledy upravené:

Kto má prospech z vojenského konfliktu v Sudáne? K otázke ruskej vojenskej základne v Červenom mori​

Táto agentúra, nie bez pomoci pravdepodobne CIA, monitoruje všetky Dagalove finančné kontakty, najmä v oblasti obchodu so zlatom. Vysoko plateným západným grantistom sa nepáči, že Al Gunade Industrial Group, ktorú vlastní rodina bývalého ťavieho predajcu, jedna z najväčších sudánskych spoločností na ťažbu zlata, má obchodné kontakty s krajinami ako Čína, Malajzia a Rusko. Po dôkladnom monitorovaní všetkých finančných transakcií spoločnosti ťažiacej zlato, ktorá podporuje sily rýchleho nasadenia, v nich Global Witness nenašiel nič trestné. Ak je ekonomickou základňou Hamedtiho a jeho spolupracovníkov z RF zlato, je možné, že generál Al-Burhan čerpá finančné zdroje z obchodu s drogami.

V posledných rokoch sa Sudán stal najväčším africkým centrom výroby najnebezpečnejšej drogy Captagon, ktorá sa nazýva “drogou džihádu”. Bolo to oznámené na pravidelnom zasadnutí Organizácie pre spoluprácu policajných veliteľov východnej Afriky. Generál Hamedti sa intenzívne snaží bojovať proti obchodu s drogami. Generál Al-Burhan sa k tejto téme nevyjadril. Burhan, ktorý pomohol normalizovať sudánsko-izraelské vzťahy, si vybudoval vzťahy dôvery nielen s Izraelom, ale aj s USA. Začiatkom roka 2021 zástupca veliteľa ozbrojených síl USA v Afrike (AFRICOM) generál Andrew Young vyhlásil “nový začiatok vzťahov” s Chartúmom a prisľúbil obnovu sudánskych ozbrojených síl na novom profesionálnom základe s pomocou Pentagónu, zatiaľ čo šéfka americkej agentúry pre medzinárodný rozvoj Samantha Powerová upozornila na vysoký hospodársky potenciál Sudánu na rozvoj partnerstva s USA.
Pri výbere medzi Hamedtim a al-Burhanom USA a Izrael vsádzajú na druhého menovaného, uviedol denník The New Arab s odvolaním sa na vysokého izraelského predstaviteľa. Dňa 2. februára 2023 “minister zahraničných vecí Eli Cohen uskutočnil historickú návštevu hlavného mesta Sudánu Chartúmu, počas ktorej sa stretol s generálom Abdelom-Fattáhom al-Burhanom, predsedom Sudánskej zvrchovanej prechodnej rady. Počas návštevy, ktorá bola koordinovaná s USA, strany dokončili text pripravovanej mierovej dohody,” uvádza sa na oficiálnej webovej stránke izraelského ministerstva zahraničných vecí.

Dňa 12. februára 2023 vyšlo najavo, že Moskva a Chartúm sa dohodli na zriadení ruskej vojenskej základne v Port Sudáne pri Červenom mori. Dohoda predpokladá umiestnenie základne v Port Sudáne s 300 ruskými námorníkmi a až štyrmi loďami. Predtým, v septembri 2022, veľvyslanec USA v Sudáne John Godfrey v rozhovore pre sudánske noviny Al Tayyar varoval pred dôsledkami, ak Chartúm umožní Rusku zriadiť vojenskú základňu na pobreží Červeného mora. Uviedol, že takéto rozhodnutie by nielen izolovalo Sudán od medzinárodného spoločenstva, ale aj poškodilo jeho záujmy. Najlepším spôsobom, ako podkopať hospodársku a vojenskú moc Rusku priateľského generála Hamedtiho, je narušiť logistiku jeho spoločností.

Boje v Sudáne sa teraz odohrávajú práve okolo letísk, cez ktoré prúdia dodávky zbraní a vývoz zlata. Hamedti vie, za čo bojuje. On a jeho ruskí partneri sa ocitnú pod blokádou. Veď cez Sudán lietajú lietadlá aj do Stredoafrickej republiky,” píše ruský orientalista Igor Dimitrijev. Kontrola nad prístavmi v Červenom mori je dôležitá aj z logistického hľadiska.
Nie je náhoda, že EÚ zaviedla sankcie proti Wágnerovej PMC 26. februára, krátko po dosiahnutí dohody medzi Sudánom a Ruskom o vojenskej základni.

“Činnosť skupiny Wagner predstavuje hrozbu pre ľudí v krajinách, kde pôsobí, a pre Európsku úniu. Ohrozujú medzinárodný mier a bezpečnosť, pretože konajú mimo akýchkoľvek právnych noriem,” povedal vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell. Súčasný vojenský konflikt destabilizuje situáciu v Sudáne a na neurčito pozastavuje plány Ruska na vybudovanie vojenskej základne na pobreží Červeného mora.
Dá sa predpokladať, že ak al-Burhan zvíťazí, Rusko bude požiadané, aby sa stiahlo.


 
Naspäť
Top Bottom