5 - druhov moci (pre lepšie pochopenie pojmu konceptuálna moc)

jardob

Člen personálu
Oficiálne nás učia, že v štáte existujú len tri druhy moci: zákonodarná (poslanci tvoriaci zákony), výkonná (vládna garnitúra), súdna (súdy, prokuratúra a policajné zložky).
Učia nás, že o poriadok a chod štátu sa starajú len tieto tri zložky a že sú od seba nezávislé. Absurdnosť tvrdenia o nezávislosti vidíme častokrát na vlastné oči. Poslanecký parlament (zákonodarná moc) a Vláda (výkonná moc) sú jedna ruka. Jedno vzniká z druhého. A dnes na Slovensku zašla vláda tak ďaleko, že na súdy, do súdnej rady, na prokuratúru a do polície si nainštalovala svojich ľudí, ktorých hlavným poslaním je kriminalizovať opoziciu. Je to len časť celého súdno-policajského systému, kde si vytvorili svoju mafiu, svojich chlapcov. No toto chceli spraviť s celým súdnictvom. Preto celkom účelovo začali od začiatku s rétorikou "súdnictvo v SR je skorumpované", "Treba súdnictvo očistiť", "treba vrátiť dôveru ľudí v súdy". Táto rétorika mala iba jeden účel. Mentálne pripraviť ľudí na proces "reformy" súdnictva, kde chceli pomeniť súdnu mapu tak, aby o dosadení každého sudcu rozhodovali iba oni, a takto si dosadili na hlavné súdy len sebe lojálnych ľudí, a tú druhú polovicu poslali do periférií niekde na okresné súdy v zapadákove.

Občas sa hovorí o moci médií, ako 4 moci... Nemá to príliš ďaleko od pravdy, pretože 4. moc je ideologická, a súčasné hlavné médiá sú dozorcami a propagandistami liberálnej demokracie.

Ideologická moc slúži na to, aby vniesla väčšiu stabilitu riadenie tam, kde dolné tri vetvy moci túto úlohu nezvládajú. Cieľom je, aby sa ľudia nechali uniesť ideológiou, aby sa nechali ovládnuť egregorom ideológie (napr. liberálnej demokracie alebo marxizmu), a potom im dodržiavanie zákonov už nebude tak proti srsti. Bude menej vzbúr, ak bude ideológia propagovaná gramotne.

Nad ňou je ešte vyšší a silnejší druh moci. Je to konceptuálna moc. Prečo je silnejšia než zákony, než ideológia? Je silnejšia preto, lebo nie je pod vplyvom egregorov zákonov, ani ideológie. Je od nich slobodná. Konceptuálna moc je ĽUDSKÁ SVOJVOĽA!
A táto SVOJVOĽA môže byť:
1. mravná
alebo
2. nemravná.

Pre mravného
konceptuálne silného človeka je na prvom mieste mravnosť a Boží Zámer. Mravnosť je pre neho vyššie než ideológia, je pre neho vyššie než písaný zákon. Koná svojvoľne na základe mravnosti. Nič ho nezastraší. Preto je pre globalizátorov nebezpečná, lebo ľudská svojvôľa je pre nich nepredvídateľná a neprijateľná.

Pre nemravného konceptuálne silného "démona" je na prvom mieste jeho záujem. Na mravnosti mu nezáleží. Využíva všetky prostriedky na dosiahnutie svojich cieľov. Aj také prostriedky, ktoré druhých zotročujú a ohlupujú, ako sú nemravné zákony a ideológie. A oni sami sú nad zákonmi a ideológiami. Je to vlastne charakteristické pre psychopatov, ktorým na ľuďom nezáleží, necítia s nimi, záleží im len na vlastných cieľoch.


- To jest, väčšina ľudí sa dobrovoľne riadi zákonmi, bez ohľadu na to, či sú dobré, mravné a spravodlivé.

- Menšia časť ľudí je ochotná stať sa vyvrheľmi pred svetskými zákonmi, lebo veria ideológiám, ktoré sa snažia presadiť v spoločnosti. No drvivá väčšina týchto ideológií skrýva v sebe zárodky nespravodlivosti, ktoré sú tam inštalované zámerne s určitým cieľom.

- A ešte menšia časť ľudí dokáže prekuknúť aj nespravodlivosť zákonov a odmieta sa nimi riadiť, ale dokáže prekuknúť aj manipulátorstvo ideológií a náboženstiev, a jediné čím sa riadi je idea mravnosti a spravodlivosti (u mravných ľudí), a vlastný záujem (u nemravných ľudí). Toto je konceptuálna moc. Je najsilnejšia, pretože sa dostala najďalej cez všetky priority riadenia. Nenechala sa oblbnúť ani ideológiami a náboženstvami, ani historickými mýtmi, ani chybnou metodológiou (vedúcou ku kaleidoskopu - "gulášu v hlave"). Sama si všetko overuje, a koná svojvoľne, autokraticky. Pre globalizátorov je nepredvídateľná. Čím viac takýchto ľudí, tým sú prognózy globalizátorov neistejšie a krátkodobejšie.
 
Naposledy upravené:
Pre mravného konceptuálne silného človeka je na prvom mieste mravnosť a Boží Zámer. Mravnosť je pre neho vyššie než ideológia, je pre neho vyššie než písaný zákon. Koná svojvoľne na základe mravnosti. Nič ho nezastraší. Preto je pre globalizátorov nebezpečná, lebo ľudská svojvôľa je pre nich nepredvídateľná a neprijateľná.
Moc se mi téma líbí a děkuji za něj. A první, co mě teď napadlo, je reakce na tento odstavec.
Ano - souhlasím. Z tohoto rodu jsou většinou první oběti národa - a to v jakémkoliv režimu. Právě proto, že se nedají zastrašit a jejich mravní přesvědčení je jim nad všechny zákony světa. Nedávno jsem zmiňovala Husa. Ale on k takovým patřil třeba i Komenský. A vůbec nemusí jít o uctívané osobnosti. Může jít i o úplně obyčejné a na pohled nenápadné občany. Za sebe k takovým počítám třeba J.Fučíka nebo M. Kudeříkovou - a mnoho, mnoho našich předků, kteří zahynuli v mašinérii poslední války a za protektorátu.
A ještě jedno zdůrazním. Tito lidé s vysokou mravní sílou jsou nepřáteli (a globalizátory) ubíjeni jako první. Má to svůj účel už od pradávna = oslabí se genofond národa. Když se potom území osídlí ještě i jiným národem, jehož mravní síla zrovna moc vysoká není, pak je dílo zkázy (národa) dokonáno...
Naštěstí Bůh pracuje v oblasti genetiky po svém a tak se i přesto v decimovaném národu objevují čas od času mravně silní jedinci.
 
A ještě jedno zdůrazním. Tito lidé s vysokou mravní sílou jsou nepřáteli (a globalizátory) ubíjeni jako první. Má to svůj účel už od pradávna = oslabí se genofond národa. Když se potom území osídlí ještě i jiným národem, jehož mravní síla zrovna moc vysoká není, pak je dílo zkázy (národa) dokonáno...
Naštěstí Bůh pracuje v oblasti genetiky po svém a tak se i přesto v decimovaném národu objevují čas od času mravně silní jedinci.
Presne tak, Lin.
 
Oficiálne nás učia, že v štáte existujú len tri druhy moci
Mam doma jednu grafiku od Boba Perneckého, grafika a karikaturistu, ktorá to dokonale vystihuje

bobo-pernecky-3-piliere.jpg
 
Oficiálne nás učia, že v štáte existujú len tri druhy moci: zákonodarná (poslanci tvoriaci zákony), výkonná (vládna garnitúra), súdna (súdy, prokuratúra a policajné zložky).
Keďže 5 druhov moci nie každý chápe, lebo ide o abstrakciu, tak skúsim malý príklad pre objasnenie (ne)fungovania trojdelenia moci:
Vláda SR (vládna moc) počas covid besnenia vydala rôzne nariadenia, napr nemožnosť ísť do prírody, nemožnosť cestovať medzi okresmi, povinnosť nosiť rúška, atď. Mnohé z nich nemali silu zákona (zákonná moc), jednoducho sa to obišlo a súdy (súdna moc) na to nereagovala a nechala vládu robiť si čo chce. Dokonca to zašlo až tak ďaleko, že kým zdraví ľudia sa nemohli nikde združovať, tak preukázateľne chorí poslanci sa zišli v parlamente s tými zdravými, lebo potrebovali hlasovať za svoje zákony a súdy boli ticho. Možné to bolo kvôli tomu, že nad týmito druhmi moci bola tá ideologická, v tomto prípade mala názov "verejné zdravie". A množstvo ľudí to zhltlo, lebo sa s verejným zdravím stotožnilo. Ak by videli, že nad verejným zdravím je tu ešte určitá koncepcia (v tomto prípade hovoríme o koncepcii, ktorá je uvedená v plnej funkcii riadenia a nie o biblickej koncepcii zotročenia ľudstva v mene Boha) s vektorom cieľov zameraným na depopuláciu, tak by to nezhltli.
Druhým krásnym príkladom je odovzdanie migov na ukra-ruinu. Nebolo to schválené parlamentom, je to protiústavné, ale vláda to aj tak urobila. Lebo ideológia je nazvaná "pomoc susedovi v obrane voči ruskému agresorovi" a mnohí to zasa zhltli. Ale koncepcia je zameraná na plnenie vektora cieľov - od oslabenia európy, cez oslabenie ruska, jeho rozdelenie na časti, drancovanie jeho zdrojov, až po depopuláciu.
Mimochodom, keď si písal tento príspevok alebo nad ním rozmýšľal, tak ja som v aute počúval "Sad rastie sám?" a práve tú časť, kde sa hovorí o 5 druhoch moci. Tzn, egregory fungujú.
 
A ještě jedno zdůrazním. Tito lidé s vysokou mravní sílou jsou nepřáteli (a globalizátory) ubíjeni jako první.
A proto být mocným pouze na první prioritě je naprosto k ničemu, když chybí moc na ostatních prioritách řízení. Husa upálili, husitské hnutí se po relativně úspěšném období podařilo rozložit zevnitř, byť to obstojně ovládalo i prioritu šestou, proto neskončilo hned na začátku. Po Fučíkovi dnes už pomalu ani pes neštěkne (čest výjimkám, kterou je např. toto fórum). A tak dále.
 
A proto být mocným pouze na první prioritě je naprosto k ničemu, když chybí moc na ostatních prioritách řízení. Husa upálili, husitské hnutí se po relativně úspěšném období podařilo rozložit zevnitř, byť to obstojně ovládalo i prioritu šestou, proto neskončilo hned na začátku. Po Fučíkovi dnes už pomalu ani pes neštěkne (čest výjimkám, kterou je např. toto fórum). A tak dále.
Být mocným na první prioritě je zásadní a prvotní, i když další priority ještě nejsou ovládnuty, je to jen otázkou času a poskládají se podle priority nejvyšší. Nejvyšší priorita určuje ostatní priority, ne naopak. Sovětský Svaz neměl po první válce skoro nic, ale díky blahodárnějšímu ovládnutí první priority měl po druhé válce všechno. Před smrtí Stalin prohlásil, že teorie (koncepce) je to zásadní, co potřebujeme, ekonomika se dá vždy nějak splácat (,když defenestrujeme "ekonomy").
Všichni lidé s vysokou mravní silou nemusí být nepřáteli ubíjeni jako první. Lidé s vysokou mravní silou nemusí vystupovat z davu a chovat se jako sebevrazi. Nevylučuje se to? Nepodléháme zase jakémusi klišé, které nám GP podsunul? Celé husitské hnutí nestálo jenom na Husovi, stejně tak celý protektorátní odboj nestál jenom na Fučíkovi (ani to zlé nestojí jenom na jednotlivcích, celý německý fašismus nestál jenom na Hitlerovi), a podobně. Kdyby tak bylo, ani o jednom bychom neslyšeli.
Má-li člověk skutečně vysokou mravní sílu, nezajímá ho sláva, ale jenom výsledky, ke kterým přispěl, které způsobil. Zváží-li, že tyto výsledky budou přínosnější, když bude působit skrytě (když se nenechá odstavit při první příležitosti), nemusíme o něm vědět nic. Je jisté, že takových lidí v dějinách bylo mnohem víc, než těch, co nám byli zviditelněni, neprávem je opomíjíme.
 
Naposledy upravené:
Pokusím se odpovědět na oba příspěvky:
@Boleslav
Neumím určit, zda je to naprosto k ničemu. Spíš si myslím, že ne tak docela. Nebo jsem špatně pochopila.
Já pochopila Jardobův příspěvek - v té konečné části - jako svobodnou vůli (on píše svévoli) v činech. A dobře, jestli bych měla brát individuální rozvoj na stupních vývoje, pak člověk, který dosáhl první priority, musel předtím projít i prioritami (stupni) ostatními. Vysoce mravní člověk se přece může umět poprat, může umět podvádět nebo manipulovat - ale nechce to dělat, zcela vědomě.
Příklady, které jsem uvedla a tys je převzal, mají tragické konce, to ano. Jenže já si myslím, že ne kvůli neovládnutí ostatních priorit - ale kvůli tomu, že se nelze sám ubránit proti mašinérii nemravného systému. Většinou je to o tom, že lidé okolo tolik mravnosti nemají a tak často vůbec nechápou, proč atakovaný jedinec neodvolá.

@Anjuška
Působit skrytě... to je právě to ono. Nemyslím si, že vysoce mravní lidé by byli nějací hrdinové v lesklé zbroji, kteří by se dobrovolně pouštěli do sebevražedných bojů s nemravným systémem. Myslím si, že nechtějí vystupovat z davu a jakýmkoliv způsobem se zviditelňovat. Jenže... nejsem si jistá, zda to vůbec takto jde. Protože vždycky přijde situace, která vyžaduje "nedržet hubu" a říci názor. Projevit se. Musí se projevit, protože nemůžou konat proti svému svědomí. To nelze - i kdyby tisíckrát chtěli.
No a myslím si, že ti nemravní (podle Jardobova termínu) mají vysoce vyvinutý smysl rozpoznat toho mravního.
Těmi svými příklady jsem chtěla uvést osoby nějak známé všem. Ale vím, kolik bylo těch bezejmenných. Možná bych mohla uvést profesora z Vyššího principu:

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=PLbqY95WiOc

Napadl mě ještě tento příběh z ruského cyklu příběhů z války. Už jsem z něj dávala několik videí, možná i tento s názvem Jáma. Překlad nejspíš netřeba:

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=q_4nAxMGPQY
 
Myslím si , že nosná myšlenka toho , o čem píše Boleslav je v tom , být dostatečně mocný na všech šesti prioritách .
Být připraven a nespoléhat se jen na vyšší priority .
Co to způsobuje , můžeme pozorovat od minulosti , až po dnešek .
 
Myslím si , že nosná myšlenka toho , o čem píše Boleslav je v tom , být dostatečně mocný na všech šesti prioritách .
Být připraven a nespoléhat se jen na vyšší priority .
Co to způsobuje , můžeme pozorovat od minulosti , až po dnešek .
Díky - ale stejně to nechápu. Já téma chápu tak, že i když jsi dostatečně mocný na všech prioritách, tak tě ta nejvyšší - mravní své/vůle - stejně nepustí. Ta je tak mocná, že prostě nemůžeš konat proti ní - bez toho, abys ztratil sám sebe.
Potřebovala bych, abys mi s Boleslavem na příkladě vysvětlil, co myslíš. Nemůžu přijít ani na jeden příklad, kdy se stane to, co tvrdíte.
 
Naposledy upravené:
nechtějí vystupovat z davu a jakýmkoliv způsobem se zviditelňovat. Jenže... nejsem si jistá, zda to vůbec takto jde. Protože vždycky přijde situace, která vyžaduje "nedržet hubu" a říci názor. Projevit se. Musí se projevit, protože nemůžou konat proti svému svědomí. To nelze - i kdyby tisíckrát chtěli.
To, že si nedokážeš představit takové situace, kdy se Ti vysoce mravní právě z důvodu svého svědomí neprojeví, neznamená, že takové situace nejsou. Vysoká mravnost pro mě znamená vysokou zodpovědnost a ta znamená zvažování takových souvislostí, které mohou být pro nízké mravnosti neviditelné. Ani Putin nemůže vždy prohlašovat vše, co si myslí, a nechat se tak odstavit a zradit tak důvěru do něj vloženou a z jeho pohledu vyšší blaho. Cesty páně jsou nevyzpytatelné a často se musíš rozhodovat i s vědomím toho, že někomu ublížíš. Život není to, co dávají v kině.
 
Naposledy upravené:
Díky - ale stejně to nechápu. Já téma chápu tak, že i když jsi dostatečně mocný na všech prioritách, tak tě ta nejvyšší - mravní své/vůle - stejně nepustí. Ta je tak mocná, že prostě nemůžeš konat proti ní - bez toho, abys ztratil sám sebe.
Potřebovala bych, abys mi s Boleslavem na příkladě vysvětlil, co myslíš. Nemůžu přijít ani na jeden příklad, kdy se stane to, co tvrdíte.
Dobře . SSSR za 2 sv. války . Jak se projevila tehdy moc na 6 prioritách .
Šestá priorita bylo o materiální připravenosti na válku . Sovětské dělostřelectvo bylo tehdy nejmocnějším na celém světě , kalašnikov je hvězdou stále , kaťuša byla nepřekonatelná zbraň , úspěchy jsou zaznamenané i v letecké technice .
Pátá priorita představovala materiální zabezpečení všeho obyvatelstva , od potravin až po vlastní funkční zdravotnictví . Mimo jiné .
Čtvrtou prioritu představovala pevná měna , podložená zlatem , surovinová soběstačnost a pracovitost celého národa .
Třetí priorita se plně přetavila do Velké vlastenecké války , kdy boj za Rodinu znamenal vše .
Druhou prioritou byla Paměť národa , kdy odkaz předků znamenal Svatou povinnost pro potomky .
A prvou prioritou bylo vědomí o tom , že Ruský Pravděvěrný národ , je na této planetě plným Právem a nikdo mu toto právo nemůže vzít .

Jak by to dopadlo , pokud by bolševismus nebyl připraven na všech šesti prioritách !

Zde nemá smysl zmiňovat Jefremova . Ale zmíním jiné dva autory , které považuji za poutníky , směřující v řečišti načrtlém Jefremovem .


Znáte někdo jeho Alenku z planety Země , která žije v budoucnosti , sto let vzdálené .? A jak tato budoucnost vypadala ? Jako u Jefremova . Každý člověk se zde snažil pracovat pro lidstvo coby celek a snažil se studiem i pilnou prací budovat v člověku Člověka . Znamenalo to i být připraven na různé problémy a v případě potřeby postavit se nepřátelům , i se zbraní v ruce , I zemřít , pro ostatní .
Co k tomu bylo potřeba ? Být připraven na všech šesti prioritách .
Mimochodem , v SSSR byl tehdy natočen o Alence seriál a dodnes má velkou sledovanost , o čemž se můžete na internetu přesvědčit .

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=KxuEAsChWdY&t=10s


Zde je další autor , který ukazoval svět lidí a človíčků , pro Lidi a Človíčky .

Příběhy Neználka a jeho kamarádů , jsou příběhem lidí , pohledem ruské filozofie .
Všiml jste si někdo , jak ruská filozofie vztahů člověka k člověku , je odlišná od té západní ?
Sluneční město byl obrázek lidí - človíčků , už ve vzdálenější budoucnosti , kde na rozdíl od Kvítečkova , kde ještě pořád bujel v lidských vztazích neřád neřádský , zde byla populace , která SpoluPracovala , pro blaho všech .
Ale stačil jeden neřád z Kvítečkova , podceněná šestá priorita a celé město se ocitlo v ohrožení .
Neználek na Měsíci velmi pravdověrně popsal západní NeMorálku .
Svět , kde je každý človíček človíčku vlkem . Neználek při snaze pomoci všem človíčkům na Měsíci , byl zneužit podvodníky a nebýt pomoci jeho ostatních kamarádů , nebyl by nikdy schopen měsíčním človíčkům pomoci žít životem človíčka - Člověka .
Těch šest priorit bylo ukryto v jeho kamarádech .

A co jsem tím vším chtěl naznačit ? To , že každý člověk , každý národ , každá společnost , musí být pevně obutá-tý , do všech šesti priorit řízení .
Jinak hrozí nepříjemná srážka s realitou .
 
To, že si nedokážeš představit takové situace, kdy se Ti vysoce mravní právě z důvodu svého svědomí neprojeví, neznamená, že takové situace nejsou. Vysoká mravnost pro mě znamená vysokou zodpovědnost a ta znamená zvažování takových souvislostí, které mohou být pro nízké mravnosti neviditelné. Ani Putin nemůže vždy prohlašovat vše, co si myslí, a nechat se tak odstavit a zradit tak důvěru do něj vloženou a z jeho pohledu vyšší blaho. Cesty páně jsou nevyzpytatelné a často se musíš rozhodovat i s vědomím toho, že někomu ublížíš. Život není to, co vidíš v kině.
Myslím si, že se nám to poněkud zamotává. Zcela určitě nemluvíme o tom samém.
Já ten zcela první Jardobův příspěvek (nad kterým tu diskutujeme) pochopila tak, že (řečeno mými slovy) - nad mocí světskou v podobě zákonů a nařízení je ještě moc lidská = síla vlastních rozhodnutí, sebe/řízení. A ta je buď nemravní - nebo mravní. Jestliže jednou dosáhnu mravního sebeřízení, pak už nepotřebuju žádné lidské zákony = ony tři stupně státní moci. Proč? Protože sebe/řízení mě nepustí chovat se jinak než podle svědomí. A nepotřebuju nad sebou žádného drába, protože vím, čím platím při neuposlechnutí hlasu svědomí.
Takto to chápu.
Ale nechápu, jak s tím souvisí tvůj příklad s Putinem - nebo vůbec s tím o prohlašování nebo ubližování. Přece - když se chovám podle svědomí a vnitřní mravnosti, nevylučuje to, že se chovám zároveň zodpovědně. O hlásání svých myšlenek ani nemluvím, protože nejsem povinná každému na potkání hlásit co si myslím, co mám v hlavě. Když jsem psala o nutnosti projevení se, pak je to v určitých případech, které to žádají. Dám pro jistotu příklad, protože se nechápeme: - třeba když se mi povede v kolektivu cosi způsobit, tak se přiznám a nenechám za sebe pykat jiného nebo všechny. A toto jsou také ty případy, kdy nemravní vyhmatávají ty mravné a zbavují se jich.
Je to obrazně řečené = aby bylo pochopitelné, co myslím = mravní nemůže dělat mrtvého brouka, když místo něj stíhají nebo trestají někoho jiného.
Jestliže kdy nechám za sebe trpět jiného, pak to neomluví vůbec nic. To je můj názor.
 
Dobře . SSSR za 2 sv. války . Jak se projevila tehdy moc na 6 prioritách .
Šestá priorita bylo o materiální připravenosti na válku . Sovětské dělostřelectvo bylo tehdy nejmocnějším na celém světě , kalašnikov je hvězdou stále , kaťuša byla nepřekonatelná zbraň , úspěchy jsou zaznamenané i v letecké technice .
Pátá priorita představovala materiální zabezpečení všeho obyvatelstva , od potravin až po vlastní funkční zdravotnictví . Mimo jiné .
Čtvrtou prioritu představovala pevná měna , podložená zlatem , surovinová soběstačnost a pracovitost celého národa .
Třetí priorita se plně přetavila do Velké vlastenecké války , kdy boj za Rodinu znamenal vše .
Druhou prioritou byla Paměť národa , kdy odkaz předků znamenal Svatou povinnost pro potomky .
A prvou prioritou bylo vědomí o tom , že Ruský Pravděvěrný národ , je na této planetě plným Právem a nikdo mu toto právo nemůže vzít .
Ajaj - moc ti děkuju. Takto souhlasím a to úplně. :)
Neználka znám - má knížka z dětství a ještě jsem z ní předčítala bráchům.
Fakt jsem to z této stránky neuchopila. Ještě jednou díky!
 
Myslím si , že nosná myšlenka toho , o čem píše Boleslav je v tom , být dostatečně mocný na všech šesti prioritách .
Být připraven a nespoléhat se jen na vyšší priority .
Co to způsobuje , můžeme pozorovat od minulosti , až po dnešek
Máš-li ujasněnou první prioritu SAMOZŘEJMĚ řešíš všechny ostatní a nespoléháš se jenom na ní, protože jí chceš udržet co nejdéle. Musíš pro ní hořet, ne jen doutnat, když zafouká. Vy píšete o těch, co ujasněnou první prioritu nemají a plácají se někde mezi, někdy tak, a někdy jinak, do ráje by rádi, ale nejlépe na cizích zádech, slovy ano, ale skutky ne, ještě není tak špatně, aby nebylo ještě hůř, apod. Ano, a minulost to dosvědčuje. Stejně, jako můžeme být na předky hrdí, tak se za ně můžeme stydět.
Nabízí se pak otázka: Kdo může s takovým "materiálem" vytvořit něco lepšího? Proč dávat zvířatům ráj, když z něj obratem udělají peklo? Aby to na Zemi dopadlo jak v Calhounově pokusu? Co když lidstvo vděčí za své přežití právě schopnostem GP? Co když je právě on ten nejmravnější? 😯
 
Naposledy upravené:
Ajaj - moc ti děkuju. Takto souhlasím a to úplně. :)
Neználka znám - má knížka z dětství a ještě jsem z ní předčítala bráchům.
Fakt jsem to z této stránky neuchopila. Ještě jednou díky!
A okrem toho, Lin, v živote sa vždy nerozhoduješ iba medzi dobrom a zlom, ale častokrát medzi zlom a ešte horším zlom... Napríklad, keby si bola Stierlitz, nemohla by si jednoducho zachraňovať každého trpiaceho v nacistickom hniezde (napríklad nejakých zajatých krajanov a pod.), pretože tvojím cieľom by bolo chrániť celú Vlasť, čo by si ako špion v tábore nepriateľa zabezpečovala. Ak by si sa prezradila, škody by boli neporovnateľne väčšie, než pár nespravodlivo zabitých.

Podobne aj v živote stačí otvoriť oči, a uvidíš okolo seba obrovské množstvo neprávosti... No nemôžeš pomôcť všetkým a teraz hneď... Ak chceš ľuďom naozaj pomôcť, tak to treba naplánovať tak, aby sa ten plán naozaj podaril, a to môže znamenať, že najprv možno budeš budovať len "podhubie" novej spoločnosti... Netreba byť hrdina, a nechať sa "ukrižovať" nepriateľmi hneď v prvej kapitole scenáru/matrice... To by znamenalo zmarenie plánu a vzdanie sa...
Je to v podstate dlhodobé plánovanie, predikovanie... vyšliapavanie odbočky zo slepej uličky do svetlého cieľa. Novej varianty rozvoja... A v tejto fáze sa môže stať, že uvidíš neprávosť, ale nemôžeš konať tak, aby si zničila túto cestu k cieľu a víťazstvo nechala nepriateľovi...

Pretože aj GP, ktorý nie je mravný, je konceptuálne silný... Jeho konceptuálna sila nevyviera z mravnosti, ale z jeho silnej svojVOLE a z toho, že vie viac, ako ostatní všetci dohromady...

U mravného človeka vychádza jeho konceptuálna MOC tiež z jeho silnej svojVOLE a z toho, že vďaka správnej metodológii vypracováva v sebe vedomosti, ktoré sa rovnajú tým, ktorými disponuje GP.
Skrátka sa vyhýba všetkým omylom a polenám, ktoré ľuďom GP hádže pod nohy, aby ich zmiatol a urobil im v hlave "guláš".
Mravný človek má za cieľ vnášať harmóniu a rozvoj do svojho života i života ľudí... Nastoľovať stabilitu a rozvoj medzi ľuďmi navzájom, aj medzi ľuďmi a biosférou (takto ja chápem Boží Zámer, t.j. objektívnu mravnosť).

A na zemi prebieha súboj/vojna medzi dobrom a zlom. Medzi dobrými ľuďmi a zlými ľuďmi, dobrou koncepciou a zlou koncepciou. Takže ak chcú tí dobrí vyhrať, musia uvažovať strategicky a takticky zároveň. Taktika bez stratégie nefunguje. A stratégia bez taktiky je ako "pretekanie sa" v lete na saniach...
Cesta ku globálnemu víťazstvu je riadiaca úloha, a tak k tomu aj treba pristupovať. Tu sa oddeľuje zrno od pliev. Prax je kritérium pravdy, a práve tu sa v praxi ukazuje, kto je aký "manažér" života. Kto ako vie riadiť... Ak hlavný hrdina zomrie hneď v prvom diely, a jeho myšlienka zomrie s ním a nemá nasledovateľov, tak to je totálne zlyhanie riadenia... Ak zomrieť, tak len preto, aby človek svojim príkladom nadchol ľudí k nasledovaniu... Ale nie k tomu, aby aj oni zomierali (!) (to by sme GP veľmi uľahčili prácu - kolektívnou sebevraždou), ale k tomu, aby žili čestne a múdro... A k tomu, aby nakoniec strategicky zvíťazili (!).

Strategický boj je niekedy ako proces liečenia choroby... Lekárske zákroky niekedy dosť bolia, ale bez nich by sa človek neuzdravil... Počas vojny sa nedá vždy pomôcť všetkým, zachrániť každého, ale ak dobrí ľudia vojnu nevyhrajú, tak nakoniec aj tak všetci zahynú, a to je väčšie zlo. A toto predsa nechceme. Pretože ak zomrieme pre mravnosť a mravnosť zomrie s nami všetkými, tak zvíťazí zlo bez jediného výstrelu. Preto je asi najdôležitejšie hľadať vo všetkom tú správnu MIERU, ALGORITMUS, a vtedy sa všetko podarí.
 
Naposledy upravené:
Ja by som ešte v skratke, po tom, čo je tu napísané, skúsil doplniť môj príspevok. Myslím, že treba rozlišovať medzi konceptuálnou mocou a prvou - konceptuálnou prioritou všeobecných prostriedkov riadenia. Sú veľmi podobné, ale nie totožné, aspoň ja to tak vnímam.
Prvá priorita - konceptuálna je o zavedení koncepcie do života v následnosti pokolení (ak platí podmienka, že 6 priorít vzťahujeme na riadenie štátov/vedenie vojny medzi nimi) pre čo najväčší počet obyvateľov planéty. Zatiaľ tu dominuje koncepcia "biblická", teda zotročenie ľudí v mene Boha. Aby mohla byť porazená, tak musí existovať silnejšia koncepcia, a tá je predstavená práve v dielach VP SSSR, je to koncepcia spoločenskej bezpečnosti. Neviem o tom, že by bola k dispozícii ešte nejaká iná koncepcia. KSB sa líši od biblickej tým, že je postavená na mravných základoch a na poznaní, že existuje biblická koncepcia. Voľa presadiť sa je asi u oboch rovnako veľká.
Kdežto konceptuálna moc nemusí byť chápaná len ako prvá priorita riadenia/vedenia vojny. Môže byť použitá aj vnútroštátne na menej strategické ciele, viď môj prvý príspevok. Môžete ju použiť napr aj pri riadení firmy - vo firme máte tiež 3 -delenie moci. výkonná sú rôzni zamestnaci na riadiacich pozíciách, zákonodárna sú napr odbory, zamestnanecká rada, dozorná rada,..súdna sú tiež zamestnanci rôznych riadiacich úrovní, ktorí majú právomoc trestať. Ako majiteľ (konceptuálne zdatný) presvedčíte riaditeľa, že treba v krátkej dobe dosiahnuť maximálny zisk (dáte mu ideológiu vedenia firmy) a pritom to potrebujete na to, aby ste mohli ako super progresívna firma vstúpiť na burzu alebo predať ju za čo najdrahšie, lebo už sa vám už nechce robiť, ale radšej ležať pri mori.
 
A okrem toho, Lin, v živote sa vždy nerozhoduješ iba medzi dobrom a zlom, ale častokrát medzi zlom a ešte horším zlom... Napríklad, keby si bola Stierlitz, nemohla by si jednoducho zachraňovať každého trpiaceho v nacistickom hniezde
Teď si nejsem jistá, zda jsi mi to ještě víc nezamotal. Asi mi to moc nemyslí či co.... :)
Jsem si vědomá, že rozhodování je někdy mezi blbým a ještě horším. To souhlasím - a myslím si, že jsem to ani ve svých předchozích příspěvcích nepopřela.
Já jen tvrdím, že pokud je Stierlitz na mravní úrovni, pak by nikdy nepřistoupil na zakopání živého člověka do jámy (viz příběh, který jsem poskytla jako vzor). A to bez ohledu na to, jaké vyšší cíle na něj čekají. Tady je právě ona situace, kdy se mravní člověk projevit prostě musí (si myslím).
A ten příběh je přesně ta situace, kdy není žádné dobré řešení bez toho, aby to někdo odnesl. Buď nesouhlasím - a zemřu, nebo souhlasím - a ztratím svou duši, sama sebe.
Ano, uvědomuju si, že soudím podle sebe - takže bych ztratila sama sebe, protože s vědomím vraždy jiného člověka bych žít nedokázala. Možná se mýlím a nemyslíš tento případ. Možná jen nechápu - a pak bych přivítala další vysvětlení.
Pro úplnost ještě uvedu, že zavraždit člověka takovýmto způsobem (= mučení) pokládám za nemorální úplně vždy - a to i kdyby šlo o nepřítele.
 
Naposledy upravené:
Naspäť
Top Bottom