5 - druhov moci (pre lepšie pochopenie pojmu konceptuálna moc)

s vědomím vraždy jiného člověka bych žít nedokázala.
Lin, to je pre "svetlého" človeka vždy nepredstaviteľné, že by mal niesť takýto hriech, ale zároveň má každý človek právo chrániť svoj život a životy svojich blízkych a to aj tak, že odoberie život inému človeku = agresorovi, a vtedy sa to vraj nepovažuje za hriech, podľa Monostona, pretože od Boha má každý dar života a zároveň si toto právo na život má tiež právo chrániť
 
Prvá priorita - konceptuálna je o zavedení koncepcie do života v následnosti pokolení
Pozor na to! Tu je to trochu inak.
1. priorita je Metodologická. Niekedy sa používa aj označenie "svetonázorová", ale to môže byť trochu zavádzajúce.
1. priorita je o schopnosti človeka urobiť si v hlave poriadok. Z kaleidoskopu zdanlivo nesúvisiacich faktov si urobiť mozaiku celistvého procesu. Skrátka uvidieť čo, je pravda, čo lož, a ako všetko so všetkým súvisí... K tomu slúži metodológia... Niektoré metodologické prístupy ponúka aj DVTR, ale človek ich môže hľadať a zdokonaľovať aj sám... Podstatné je mať bádavého ducha, nebáť sa revidovať staré tradície, metódy, stereotypy...
Výborný prostriedok na hľadanie pravdy je dialektika, keď dvaja ľudia hľadajúci pravdu si kladú tie správne otázky, a hľadajú na ne odpovede. Alebo dá sa klásť otázky aj Bohu a nachádzať odpovede v JŽO. Podobne sa dá tandemovo pracovať v partnerskej dvojici.

Chápete? Je to ako keď vedci sa chystajú analyzovať nejaký záhadný jav. Snažia sa tomu prísť na koreň a zopakovať niektoré zákonitosti procesu... K tomu je tiež veľmi potrebná metodológia, pretože tá ukazuje, aké opatrenia musia vedci spraviť, aby neupadli do omylu, aby odstránili vedľajšie vplyvy, aby sami ten proces nejako neskreslili. Metodológia je vlastne vedecký prístup k bádaniu okolitých procesov. Vďaka metodológii vieme, či odpoveď ktorú sme zistili, je jediná možná, alebo existujú aj iné odpovede na našu otázku... T.j. aby sme sa netešili predčasne a neklamali sami seba... Metodológia chráni človeka pred tým, aby nezamieňal poznanie za vieru. Aby vedel jasne rozlíšiť, čo je overiteľný fakt, a čo len hypotéza a viera... Vďaka metodológii konceptuálne silný človek pristupuje k historickým interpretáciám a tiež rôznym vieroukám s určitým nadhľadom. Pretože toto je oblasť neoveriteľných informácií. Toto ho ochráni, aby neupadol do egregoru nejakej vierouky alebo fanklubu nejakej historickej interpretácie.

Aby bol človek konceptuálne mocným, tak potrebuje v podstate dve veci:
1. Metodologické myslenie.
2. Silnú vôľu, ktorá ho núti konať. Byť aktívnym človekom. (spomínaná SVOJVOĽA)

Z týchto dvoch bodov vyviera konceptuálna moc, ktorá je autokratická, t. j. nespútaná ideológiami, zákonmi ani strachom. Jediné, čo ju môže držať na uzde, je vlastné chápanie mravnosti.
 
Teď si nejsem jistá, zda jsi mi to ještě víc nezamotal. Asi mi to moc nemyslí či co.... :)
Jsem si vědomá, že rozhodování je někdy mezi blbým a ještě horším. To souhlasím - a myslím si, že jsem to ani ve svých předchozích příspěvcích nepopřela.
Já jen tvrdím, že pokud je Stierlitz na mravní úrovni, pak by nikdy nepřistoupil na zakopání živého člověka do jámy (viz příběh, který jsem poskytla jako vzor). A to bez ohledu na to, jaké vyšší cíle na něj čekají. Tady je právě ona situace, kdy se mravní člověk projevit prostě musí (si myslím).
A ten příběh je přesně ta situace, kdy není žádné dobré řešení bez toho, aby to někdo odnesl. Buď nesouhlasím - a zemřu, nebo souhlasím - a ztratím svou duši, sama sebe.
Ano, uvědomuju si, že soudím podle sebe - takže bych ztratila sama sebe, protože s vědomím vraždy jiného člověka bych žít nedokázala. Možná se mýlím a nemyslíš tento případ. Možná jen nechápu - a pak bych přivítala další vysvětlení.
Pro úplnost ještě uvedu, že zavraždit člověka takovýmto způsobem (= mučení) pokládám za nemorální úplně vždy - a to i kdyby šlo o nepřítele.
Lin, v tom videu "JAMA" sa podľa mňa všetci odsúdenci zachovali správne. Aj skupina Rusov, aj skupina Židov. Boli to obyčajný vojaci, a ich odhalenie a smrť neohrozila životy stoviek iných ľudí. Takže najlepšie čo mohli urobiť, bolo ukázať správny príklad, že nezakopú iného živého človeka. Nakoniec aj tak všetci zomreli. Bolo počuť dávky samopalu.
No sú situácie, keď človek robí napríklad špiona v nepriateľskom tábore, a od jeho spravodajských informácií závisia životy tisícok ľudí na fronte, prípadne aj víťazstvo vo Vlasteneckej vojne. A taký špión má mravnú povinnosť neprezradiť sa, lebo ak by sa prezradil, tak možno by zachránil jedného človeka-krajana, ale obetoval by život tisícok iných...
Putin tiež musel spočiatku predstierať, že je liberál, kým bol súčasťou miestnych klanov... No neskôr otočil kormidlo... Keby mal od začiatku záchvaty svedomia a nedokázal by sa preniesť cez žiadnu neprávosť, ktorej mohol zabrániť, tak dnes by prezidentom nebol a možno by už ani neexistovalo Rusko... Čo je teda múdrejšie a správnejšie v takýchto extrémnych situáciách?

Dám sem jeden úryvok z "Dialektika a ateizmus", kde je vysvetlené, ako sa postupne menil pohľad na to, čo je považované za statočné a čo za zbabelosť vo vojenskom umení:

V priebehu celej histórie rôzne národy a regionálne civilizácie zaplatili veľkým množstvom preliatej krvi za oslobodenie sa od tejto ilúzie: v minulosti hynuli celé štáty v dôsledku toho, že ich vojvodcovia považovali vojnovú fintu falošného ústupu za zbabelosť, a hnali celé pluky na porážku do vopred pripravenej pasce, a tí čo padli do zajatia, s opovrhnutím hľadeli na víťazov; o storočie neskôr, rytieri považovali za prejav zbabelosti ak niekto proti nim použil kušu alebo pušku; začiatkom 20. storočia sa recidívy a atavizmy jednostranného chápania statočnosti prejavovali v dešpekte k nutnosti zabezpečiť svoj vlastný oddiel a techniku ochranným brnením, opovrhovali rozviedkou a maskovaním, tajením, nácvikom techník obranného boja a pod.
Zlo je totiž rafinované a prichádza s novými metódami boja. Ak by vojvodcovia ostali pri zaužívaných pohľadoch na to, čo je statočné a čo zbabelosť (podobné je to aj s mravnosťou), tak by dnes už žiadne štáty s takto statočnými ľuďmi neexistovali.
V extrémnych situáciách, ak sa ľudia musia rozhodovať medzi zlom a ešte väčším zlom, je podľa mňa najcennejším umením nepošpiniť svoju dušu, aby po porážke zla mohlo mohlo dobro žiť naplno.

Je to podobné, ako keď krajinu napadne agresor. Nikto nemá rád zabíjanie. Ale ak človek nezoberie do ruky zbraň a nepôjde brániť svoju Vlasť a spôsob života v nej, tak ju vlastne stratí... Daruje toto víťazstvo agresorovi... Preto ani vo Vlasteneckej vojne nesmie v sebe stratiť ľudskosť. A to sa dá dosiahnuť tak, že rozpozná MIERU. Rozpozná to, čo vedie k prežitiu dobra, a čo vedie ku smrti dobra. Naše vnímanie mravnosti totiž môže byť skreslené v dôsledku tisícročného pôsobenia kresťanstva na našom území. GP z národov, ktoré sa snaží podrobiť, robí cez ideológie pacifistov. A pacifizmus je vlastne odzbrojenie nepriateľa bez jediného výstrelu.

Tým chcem povedať, že okrem známych hrdinov, ktorí obetovali život za veľké myšlienky a nadchli tak pre tieto idey mnohých, tak okrem nich existuje ešte množstvo anonymných hrdinov, o ktorých nevieme, pretože pracovali v skrytosti. A hoci sa občas možno rozhodovali aj medzi zlom a väčším zlom, tak aj vďaka týmto ľuďom dnes možno žijeme aj my. Stalina tiež mnohí považujú za kontroverzného, a on sa určite tiež musel viackrát rozhodovať medzi zlom a horším zlom (napríklad v čase čistiek, keď sa delil o moc s trockistami), ale keby takéto voľby nerobil, tak dnes možno ani nežijeme a Hitler by vyhladil Slovanov.
 
Naposledy upravené:
A taký špión má mravnú povinnosť neprezradiť sa, lebo ak by sa prezradil, tak možno by zachránil jedného človeka-krajana, ale obetoval by život tisícok iných...
Putin tiež musel spočiatku predstierať, že je liberál, kým bol súčasťou miestnych klanov... No neskôr otočil kormidlo...
Jsem vděčná za diskusi a objasňování - a to nejen tobě, ale všem tady. Teď si budu muset některé zde řečené věci v sobě porovnat - protože se s vámi - i přes upřímnou snahu - stále neshodnu.
Třeba u toho špióna chápu jeho poslání a úděl - ovšem - nedává mi to odpověď na otázku, jak by se zachoval Stierlitz, kdyby ho "kolega gestapák" pozval na akci "zakopej si svého vězně" nebo na jinou "kratochvíli s podlidmi".
A příklad s Putinem mi toho také moc neobjasňuje, protože nevěřím, že Putin do politiky vstupoval jako ten Putin, kterého známe dneska. Neříkám, že nebyl mravní, ale ještě ne tak dost, aby nemohl sejít z cesty. Nejdříve musel poznat špinavost politiky a zákeřnost, prohnilost celé té "západní civilizace". A právě proto, že poznal a neztotožnil se s tím, ho pobídlo ke krokům k povýšení mravnosti. Mravnosti své i mravnosti v ruské společnosti.
Ostatně podobnou cestou prošel i Stalin a mnoho, mnoho jiných před ním i po něm - osobností či "prostých" lidí. Vyzrávali k té vysoké mravní síle a to přes zkušenosti. Řekla bych, že jde o "dělání si světonázorového pořádku v hlavě" a to ve smyslu toho, co píšeš v odpovědi Vladimírovi.
 
Pozor na to! Tu je to trochu inak.
1. priorita je Metodologická. Niekedy sa používa aj označenie "svetonázorová", ale to môže byť trochu zavádzajúce.
1. priorita je o schopnosti človeka urobiť si v hlave poriadok. Z kaleidoskopu zdanlivo nesúvisiacich faktov si urobiť mozaiku celistvého procesu. Skrátka uvidieť čo, je pravda, čo lož, a ako všetko so všetkým súvisí... K tomu slúži metodológia... Niektoré metodologické prístupy ponúka aj DVTR, ale človek ich môže hľadať a zdokonaľovať aj sám... Podstatné je mať bádavého ducha, nebáť sa revidovať staré tradície, metódy, stereotypy...
Súhlasím, narážal som na to, že v niektorých zdrojoch je 1. priorita nazvaná konceptuálna a vtedy to môže zaváňať tým, že je to úplne totožné s pojmom konceptuálna moc. Lepšie je podľa mňa nazvať prvú prioritu "metodologická" ako píšeš.
 
Jsem vděčná za diskusi a objasňování - a to nejen tobě, ale všem tady. Teď si budu muset některé zde řečené věci v sobě porovnat - protože se s vámi - i přes upřímnou snahu - stále neshodnu.
Třeba u toho špióna chápu jeho poslání a úděl - ovšem - nedává mi to odpověď na otázku, jak by se zachoval Stierlitz, kdyby ho "kolega gestapák" pozval na akci "zakopej si svého vězně" nebo na jinou "kratochvíli s podlidmi".
A příklad s Putinem mi toho také moc neobjasňuje, protože nevěřím, že Putin do politiky vstupoval jako ten Putin, kterého známe dneska. Neříkám, že nebyl mravní, ale ještě ne tak dost, aby nemohl sejít z cesty. Nejdříve musel poznat špinavost politiky a zákeřnost, prohnilost celé té "západní civilizace". A právě proto, že poznal a neztotožnil se s tím, ho pobídlo ke krokům k povýšení mravnosti. Mravnosti své i mravnosti v ruské společnosti.
Ostatně podobnou cestou prošel i Stalin a mnoho, mnoho jiných před ním i po něm - osobností či "prostých" lidí. Vyzrávali k té vysoké mravní síle a to přes zkušenosti. Řekla bych, že jde o "dělání si světonázorového pořádku v hlavě" a to ve smyslu toho, co píšeš v odpovědi Vladimírovi.
@Lin, špioni musia byť vynaliezaví. A myslím, že aj Stirlitz by urobil všetko pre to, aby sa takejto "akcii" vyhol. Či by jej dokázal zabrániť, to neviem. Ale hlavnú prioritu by pre neho malo neprezradiť sa a slúžiť vlasti, teda miliónom ľudí, napriek tomu, že časť jeho krajanov vo vojne nespravodlivo zomiera.
Ak by takúto vysokú zodpovednosť Stirlitz nemal, a bol by iba zajatcom, ako tí chlapi vo videu, tak by bolo najrozumnejšie urobiť presne to isté, čo aj tí ruskí chlapi vo videu.

Inak Stalin tiež vraj musel v určitej etape súhlasiť s kvótami čistiek. Pjakin to raz vysvetľoval, že nebola iná možnosť, musel v tomto čiastočne ustúpiť trockistom. To bol ten prípad, keď Chruščov navrhoval sám od seba ešte vyššie číslo, a Stalin ho zahriakol, či mu nešibe...!
Stalin vedel s kým bojuje, a vedel kedy musí ustúpiť a kedy môže pritlačiť. Uvedomoval si, že svetová mafia sa cez trockistov snaží uchvátiť v Rusku moc, a potom by už Rusko nemalo žiadnu budúcnosť. Rozdelili by ho na množstvo štátikov a po ruskej kultúre by neostalo ani stopy. Veď vraj v 1990 rokov v dôsledkoch liberálnych "reforiem" zomrelo viac ľudí, než vo Veľkej Vlasteneckej. A to globálna mafia urobila zámerne.
Preto aj Stalin zrejme dopustil čistky, ak to bola podľa neho jediná možná cesta, ktorá viedla k víťazstvu ZSSR nad trockistami a neskôr fašistami.
Bolo by zvláštne, ak by človek mal výčitky svedomia z toho, že by mal dopustiť smrť určitého počtu nevinných ľudí, ale nemal by výčitky z toho, že tým, že to neurobil, tak bude mať na svedomí smrť celého národa.
Je to tak trochu podobné, ako dnes majú ľudia výčitky svedomia postaviť sa proti "právam homosexuálov" (lebo veď aj oni sú ludia a majú svoje práva), ale táto ich precitlivelosť spôsobí to, že LGBT agenda časom zamorí celú ich vlasť, a nakoniec sa heteráci sami stanú menšinou, a liberálna fašistická spoločnosť na ich práva nebude ani najmenej hľadieť. Liberálni fašisti sa oháňajú ľudskými právami iba vtedy, keď oblbujú ľudí, aby presadili svoju agendu. No keď ju presadia, tak fašistická podstata liberálov sa naplno odkope, zahodia svoje liberálne slogany a začnú sa chovať ako despoti.
 
Dobře . SSSR za 2 sv. války . Jak se projevila tehdy moc na 6 prioritách .
Šestá priorita bylo o materiální připravenosti na válku . Sovětské dělostřelectvo bylo tehdy nejmocnějším na celém světě , kalašnikov je hvězdou stále , kaťuša byla nepřekonatelná zbraň , úspěchy jsou zaznamenané i v letecké technice .
Pátá priorita představovala materiální zabezpečení všeho obyvatelstva , od potravin až po vlastní funkční zdravotnictví . Mimo jiné .
Čtvrtou prioritu představovala pevná měna , podložená zlatem , surovinová soběstačnost a pracovitost celého národa .
Třetí priorita se plně přetavila do Velké vlastenecké války , kdy boj za Rodinu znamenal vše .
Druhou prioritou byla Paměť národa , kdy odkaz předků znamenal Svatou povinnost pro potomky .
A prvou prioritou bylo vědomí o tom , že Ruský Pravděvěrný národ , je na této planetě plným Právem a nikdo mu toto právo nemůže vzít .

Jak by to dopadlo , pokud by bolševismus nebyl připraven na všech šesti prioritách !

Zde nemá smysl zmiňovat Jefremova . Ale zmíním jiné dva autory , které považuji za poutníky , směřující v řečišti načrtlém Jefremovem .


Znáte někdo jeho Alenku z planety Země , která žije v budoucnosti , sto let vzdálené .? A jak tato budoucnost vypadala ? Jako u Jefremova . Každý člověk se zde snažil pracovat pro lidstvo coby celek a snažil se studiem i pilnou prací budovat v člověku Člověka . Znamenalo to i být připraven na různé problémy a v případě potřeby postavit se nepřátelům , i se zbraní v ruce , I zemřít , pro ostatní .
Co k tomu bylo potřeba ? Být připraven na všech šesti prioritách .
Mimochodem , v SSSR byl tehdy natočen o Alence seriál a dodnes má velkou sledovanost , o čemž se můžete na internetu přesvědčit .

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=KxuEAsChWdY&t=10s


Zde je další autor , který ukazoval svět lidí a človíčků , pro Lidi a Človíčky .

Příběhy Neználka a jeho kamarádů , jsou příběhem lidí , pohledem ruské filozofie .
Všiml jste si někdo , jak ruská filozofie vztahů člověka k člověku , je odlišná od té západní ?
Sluneční město byl obrázek lidí - človíčků , už ve vzdálenější budoucnosti , kde na rozdíl od Kvítečkova , kde ještě pořád bujel v lidských vztazích neřád neřádský , zde byla populace , která SpoluPracovala , pro blaho všech .
Ale stačil jeden neřád z Kvítečkova , podceněná šestá priorita a celé město se ocitlo v ohrožení .
Neználek na Měsíci velmi pravdověrně popsal západní NeMorálku .
Svět , kde je každý človíček človíčku vlkem . Neználek při snaze pomoci všem človíčkům na Měsíci , byl zneužit podvodníky a nebýt pomoci jeho ostatních kamarádů , nebyl by nikdy schopen měsíčním človíčkům pomoci žít životem človíčka - Člověka .
Těch šest priorit bylo ukryto v jeho kamarádech .

A co jsem tím vším chtěl naznačit ? To , že každý člověk , každý národ , každá společnost , musí být pevně obutá-tý , do všech šesti priorit řízení .
Jinak hrozí nepříjemná srážka s realitou .

Kira som ako decko mal prečítaného snád 1000x. Ešte stále už ako otec sa smejem na tom, ako mi to teraz umožnilo pochopiť rozdiel medzi pohľadom na svet malych a veľkych, keď na vnukovo nedoletela ta delegácia a potom ich našla nasa hrdinka a priniesla ich ufúľanych od tej jahody, co sa s nimi rozdelila :)
Holt na velkosti záleží, hlavne ked sa jedna o hľadanie mimozemskej delegácie...

Len mám z jednej knihy aj teocha traumu, a to, ked to jedno dieta premenili na automat na známky. to som doteraz nepochopil, preco tam dali. predikcia borgov v literatúre zssr.brrrrr..
 
Naspäť
Top Bottom