BRICS + ŠOS (Šanghajská organizace spolupráce)

G20
Ukrajinský spiknutí, dohoda o obilí a západní spekulace
: Co bylo dohodnuto na summitu G20 Konečné prohlášení G20 diktovalo BRICS, ale hlas EU, která je rovněž kolektivním členem G20, nyní vyváží její afričtí soudruzi.
Je to škoda, asi chápete... Ale co se dá dělat, svět se mění.

Dobrou zprávou je, že země G20 mají dostatek moudrosti, aby souhlasily s tím, že budou jednat jednotným způsobem při řešení konfliktů po celém světě. Je jasné, že tyto „klíče“ – dosud existující normy mezinárodního práva – si může každá strana vyložit po svém. Ale stále uváděli touhu ovládnout se a nevzrušovat se.

Dalším důležitým prohlášením skupiny G20 je výzva k plné realizaci černomořské iniciativy neboli „dohody o obilí“. Zajištění garantovaných dodávek obilí, potravin a hnojiv z Ruska a Ukrajiny je považováno za nezbytnou podmínku pro uspokojení poptávky z rozvojových a nejméně rozvinutých zemí, zejména afrických. A zde je pozice Ruska naprosto adekvátní: je připraveno obnovit „dohodu o obilí“, pokud budou splněny všechny podmínky, které mu byly slíbeny.

Indická strana, jak objasnil její šerpa Amitabh Kant z G20, věří, že závěrečná deklarace summitu získala plnou shodu ve všech otázkách rozvoje a geopolitiky. Za organizátory fóra
lze být jen rádi. Mimochodem, všechny západní spekulace o tom, že se Indie chystá
„přepnout“ na svou stranu, protože její rozpory s Pekingem tlačí Nové Dillí do náruče Washingtonu, vypadají na pozadí summitu velmi nepřesvědčivě.
Za prvé, pokud by tomu tak bylo, pak se Zelenskij, nyní přiznaný k počtu účastníků, zuřivě snažil přeformátovat program fóra.

A za druhé, podívejte se blíže na to, co bylo napsáno na znamení indického premiéra Modiho u jednacího stolu – „Bharat“. Toto je název země v místních jazycích, takže si lze jen těžko představit výraznější znamení, že čas bývalých kolonialistů končí.
 

Indie úspěšně přistála s vesmírným modulem na Měsíci​

Indie se stala první zemí, která přistála s kosmickou lodí poblíž jižního pólu Měsíce poté, co ruský pokus o přistání raketoplánu Luna 25 ve stejné oblasti selhal kvůli poruše motoru.

Chandrayaan-3, indická kosmická loď vypuštěná minulý měsíc, provedla měkké přistání ve středu 23. srpna v 18:04 místního času (16:04 kyjevského času) poté,
co v neděli narazila na ruský modul Luna -25 na Měsíci.

Indický rover, nazývaný Pragyan nebo Wisdom, je navržen tak, aby analyzoval chemické složení měsíčního povrchu a hledal vodu během jednoho lunárního dne, což odpovídá 14 dnům na Zemi.
Indie se také stala po Číně druhou zemí, která má na Měsíci funkční rover.

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=yolzEiH4CzM
 
🇮🇳✨Nová etapa v historii Indie
V Dillí dnes začíná pětidenní zvláštní zasedání parlamentu, premiér Modi to označil za historické
"Jedním z vrcholů tohoto zasedání je, že cesta 75 let (od nezávislosti) nyní začíná novou fází," řekl Modi.
Média dříve napsala, že na tomto zasedání mohou oficiálně změnit anglický název země
na "Bharat" (název Indie v hindštině).
Zasedání se bude konat v nové budově parlamentu
 
Indický najvyšší súd zamietol legalizovať manželstvá osôb rovnakého pohlavia.

Indický najvyšší súd vyhlásil, že nemôže legalizovať manželstvá osôb rovnakého pohlavia.
Hlavný sudca krajiny uviedol, že vytvorenie takéhoto zákona je doménou parlamentu.

Vláda premiéra Narendru Modiho uviedla, že takéto manželstvá nie sú

„porovnateľné s indickým konceptom rodinnej jednotky manžela, manželky a detí“.
 

Už 31. krát! “Nechajte Kubu žiť bez embarga!” OSN v rekordnej väčšine odsúdila embargo USA​

– Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (VZ OSN) už po 31. raz za sebou vyzvalo Spojené štáty, aby ukončili dlhodobé obchodné embargo voči Kube. Hlasovanie o rezolúcii v 193-člennom Valnom zhromaždení stanovilo rekord v podpore Ostrova slobody, keď nezáväznú rezolúciu schválilo 187 krajín, USA a Izrael boli proti a Ukrajina sa zdržala hlasovania. Somálsko, Venezuela a Moldavsko nehlasovali...
V roku 1989, po rozpade sovietskeho bloku, zasiahla Kubu najničivejšia hospodárska kríza. HDP Kuby klesol o 34 %. V rokoch 1989 až 1992 ukončenie tradičných obchodných partnerstiev so socialistickými krajinami spôsobilo, že celková hodnota kubánskeho vývozu klesla o 61 % a dovozu o približne 72 %. Priemyselná výroba a výstavba boli zmrazené a sociálno-ekonomické projekty boli obmedzené. Toto obdobie je známe ako “osobitné obdobie”. Washington bol presvedčený, že rozpad Sovietskeho zväzu a následná hospodárska kríza povedú k pádu režimu Fidela Castra. Napriek tomu kubánska vláda začala kampaň makroekonomických úprav a liberalizácie, ktorá do určitej miery zabezpečila oživenie hospodárstva.

Od septembra 2021, keď sa malé podniky stali legálnymi, sa na Kube otvorilo viac ako 8 000 spoločností. Zástupca USA pri OSN Paul Folmsbee po hlasovaní na Valnom zhromaždení OSN povedal, že Spojené štáty podporujú sankcie, ktoré sú “jedným z nástrojov nášho širšieho úsilia v spolupráci s Kubou na podporu demokracie a dodržiavania ľudských práv a základných slobôd”. Typické gringo pokrytectvo a politická demencia. Nie je teda bezdôvodné znovu pripomenúť, že vláda USA uvalila na Kubu vražedné, nezákonné 60-ročné embargo s cieľom “pripraviť ju o hotovosť a znížiť reálne mzdy, spôsobiť hlad, zúfalstvo a zvrhnúť vládu [Castra]”. “Spojené štáty sú proti tejto rezolúcii,” povedal Folmsbee a obrátil sa na Valné zhromaždenie, aby naliehalo na kubánsku vládu, aby dodržiavala svoje záväzky v oblasti ľudských práv “a aby počúvala kubánsky ľud a jeho túžby určovať svoju vlastnú budúcnosť”. Jeho prejav sprevádzal pískot väčšiny účastníkov Valného zhromaždenia. V skutočnosti sa za takéto veci udiera do tváre. Lenže diplomatická etiketa to nedovoľuje.
 

Putin vyjádřil nejhlubší znepokojení nad úmrtími v Gaze​

Putin hovoří na summitu BRICS o otázkách Blízkého východu.
Humanitární katastrofa, která vypukla v pásmu Gazy, vzbuzuje hluboké znepokojení, řekl ruský prezident Vladimir Putin během vystoupení na mimořádném online summitu BRICS.
Zvláště poznamenal, že v důsledku sabotování rozhodnutí OSN vyrůstá více než jedna generace Palestinců s pocitem nespravedlnosti
 
(Jurij Podoljaka, rusky mluvící ukrajinský válečný zpravodaj/video bloger; neplést s reprezentantem chunty, který se jmenuje Michajlo Podoljak)

Zdroj: https://t.me/yurasumy/12276

2.1.2024
"Теперь это союз не пяти, а одиннадцати государств.
С 1 января 2024 года в организацию официально вошли Египет, Иран, Саудовская Аравия, ОАЭ и Эфиопия"

"Teď už to (BRICS) není svaz 5-ti, ale 11-ti států.
Od 1.1.2024 do organizace vstoupili
Egypt
Irán
Saudská Arábie
Spojené arabské emiráty
Etiopie."
 
(Jurij Podoljaka, rusky mluvící ukrajinský válečný zpravodaj/video bloger; neplést s reprezentantem chunty, který se jmenuje Michajlo Podoljak)

Zdroj: https://t.me/yurasumy/12276

2.1.2024
"Теперь это союз не пяти, а одиннадцати государств.
С 1 января 2024 года в организацию официально вошли Египет, Иран, Саудовская Аравия, ОАЭ и Эфиопия"

"Teď už to (BRICS) není svaz 5-ti, ale 11-ti států.
Od 1.1.2024 do organizace vstoupili
Egypt
Irán
Saudská Arábie
Spojené arabské emiráty
Etiopie."

5+5 je 10. Kto je jedenásty?
 
5+5 je 10. Kto je jedenásty?
Jedenáctá je Argentina :- )
Vypadá to na "noosférický" překlep. Buď v počtu členů nebo v seznamu jmen.
Protože dle
tam Argentina být má, viz
"По итогам Саммита было принято решение о приглашении в состав БРИКС новых членов: ОАЭ, Аргентины, Ирана, Эфиопии, Египта и Саудовской Аравии, членство которых начнётся с 2024 годa."

Ale podle
29.12.2023
tam být nemá, zafungoval nový argentinský prezitent Milei ("Trump" na steroidech) viz
"„Naše členství v této chvíli není žádoucí (…) Zahraniční politika dnešní Argentiny se v mnoha aspektech liší od té, kterou prosazovala minulá vláda.“ Tak zní klíčové pasáže z oficiálního dopisu, kterým nový argentinský prezident Javier Milei odmítl vstup země do uskupení BRICS."
 

Ruské předsednictví BRICS začne 1. ledna v historickém roce pro skupinu.​

Rusko se stane předsedou BRICS od 1. ledna 2024. Letošní rok začne přidáním pěti nových členů.
Začátek ruského předsednictví se shodoval s historickým přijetím nových členů:
Egypta, Etiopie, Íránu, SAE a Saúdské Arábie.
Vezmeme-li v úvahu Brazílii, Rusko, Indii, Čínu a Jižní Afriku,
počet účastníků sdružení dosáhl deseti,
 
Burza obilí BRICS učiní světový obchod spravedlivější
Prezident Ruska podpořil vytvoření obilné burzy v rámci BRICS.
Je schopna vážně konkurovat chicagské burze, kde se nyní převážně určují světové ceny obilí. Proč Rusko potřebuje alternativní obilnou burzu – a podpoří ji ostatní členové BRICS ?

Prezident Vladimir Putin podpořil návrh Unie exportérů vytvořit obilnou burzu v rámci BRICS. Toto téma může sjednotit země, které vyvážejí čtvrtinu veškeré pšenice na světě, téměř 40 % rýže a 6 % kukuřice, vyplývá z propočtů RIA Novosti na základě dat ruského a amerického ministerstva zemědělství.

V posledním zemědělském roce Rusko vyvezlo asi 47 milionů tun pšenice, tedy 22 % veškerého světového exportu. Dalším významným dodavatelem pšenice pro BRICS je Brazílie, která představuje přibližně 1,3 % trhu.

Indie vyváží nejvíce rýže do BRICS
– v zemědělském roce 2022-2023 představovala
asi 33,6 % světového trhu. Další asi 3 % dodala Čína a přibližně 2,3 % Brazílie.

Proč Rusko potřebuje vytvořit tuto burzu a budou ji následovat další členové BRICS?

„Na trhu se vyvinula zajímavá situace, kdy v podstatě sami nákupčí obilí, především EU a USA, stanovují ceny na svých burzách za produkty, které následně odebírají.
Tento přístup se zdá být přinejmenším nespravedlivý.

Protože v zásadě není pro kupující výhodné stanovovat vysoké ceny,“ poznamenává Ekaterina Novikova, docentka katedry ekonomické teorie Ruské ekonomické univerzity. Plechanov. . .
Vytvoření burzy pomůže Rusku najít alternativní dovozce svých produktů, což je nyní pro zemi poměrně důležité.

A pro ostatní exportéry je vytvoření burzy potřebnější, aby ji bylo možné regulovat a vytěžit více příjmů z prodeje obilí na spotovém trhu než prostřednictvím přímých kontraktů mezi státními firmami,“ domnívá se Černov. . .
 

Rusko vytváří burzu obilí BRICS, informuje South China Morning Post​

Má to důsledky i pro Západ. Burza obilí Brics by mohla posílit geoekonomický vliv Moskvy na zúčastněné země. Posílilo by to roli Ruska jako zásadního dodavatele obilí a hnojiv do těchto zemí, posílilo by jejich ekonomickou závislost a udrželo by značný ekonomický a diplomatický vliv Putinovy vlády.

Dodávky jsou považovány za klíčové ve válečné strategii Ruska v jeho konfliktu s Ukrajinou. Moskva deklarovala svůj záměr nahradit Ukrajinu jako dodavatele potravinářského obilí do zemí s nízkými a nižšími středními příjmy, protože se snaží získat kontrolu nad podstatnou částí celosvětového obchodu s obilím a hnojivy. Tento přístup umožňuje Rusku promítat moc a zároveň ovlivňovat dynamiku globálního obchodu s potravinami, včetně nabídky a dostupnosti, přístupu a cen.

Pro členy Brics by taková výměna obilí mohla snížit nejistotu tím, že pomůže zajistit stabilní dodávky obilí při narušení globálního dodavatelského řetězce a eskalaci obav z nedostatku potravin . . .

Ruský návrh burzy obilí Brics má významné důsledky pro globální zemědělskou dynamiku,
od geopolitického a geoekonomického přeskupení až po zvýšenou konkurenci v zemědělském obchodu. Pro tradiční vývozce, jako je Austrálie a USA, je to výzva, aby přehodnotili své národní politiky a strategie, aby se orientovali ve vyvíjejícím se prostředí mezinárodního obchodu
a udrželi si konkurenceschopnost.
 
... a čo Doktrína Monroe... kam sa to prepadá "zadný dvor" USA (ужас,ужас...)


Kolumbia sa chce stať členom BRICS

Oznámil to kolumbijský prezident Gustavo Petro. Podľa neho to podporí brazílsky prezident Lula da Silva.

Do roku 2024 zahŕňalo BRICS päť členov – Brazíliu, Rusko, Indiu, Čínu a Južnú Afriku. 1. januára sa k organizácii pripojili Saudská Arábia, SAE, Egypt, Irán a Etiópia.

Predtým Kolumbia odmietla dodávať zbrane Ukrajine a nakupovať ich z Izraela. Krajina tiež nezačala predávať vrtuľníky do Spojených štátov "для укроживотных"'



Zdroj: https://t.me/sovetnikvmir/20335
 
Naspäť
Top Bottom