Dlouhý výlet autem, posedlost Kantem a překvapivé poznání o půl roku později

Autor: Ježek pichlavý (Kob-forum.eu | RSS odber)

V loňském roce mě jeden kamarád pozval na výlet do Kaliningradu. Výlet mě lákal, ostatně dlouho jsem o podobném podniku uvažoval, ale nemohl jsem se rozhoupat. Příležitost jsem tedy s nadšením využil, abych to stihl dříve, než by případně došlo k uzavření hranic (což se k datu sepsání tohoto článku již částečně stalo).

IMG_20231026_082510-1024x578.jpg


Přeskočím nudné části cesty, jako je vyhýbání se skákajícím jelenům a srncům během noční jízdy Polskem nebo několikahodinové „odbavení“ na hraničním přechodu Grzechotki (nyní uzavřeném).

image-2.png


Ubytovali jsme se přímo v centru, pár set metrů od tzv. Kantova ostrova (dřívější název Kneiphof označoval čtvrť, která se na ostrově nac). Atrakcí je v samotném městě spousta, někdo stihl koncert, Muzeum oceánu i cirkus, někdo jen něco z toho. Město je čisté, budovy jsou kvalitně udržované nebo zrekonstruované. Je tam spousta míst, kde se dá dobře najíst a vypít výborný rakytníkový nebo řešetlákový čaj. (Ale taky, když udeřil hlad, jsem našel jedno místo, kde vaří dost hrozné blivajzy vydávané za čínské či thajské nudle.)

KG44-1024x577.jpg


Největší naší společnou akcí byl společný výlet do Zelenogorsku a Kurskou kosu, přírodní rezervaci s písečnými dunami (a spoustou koček – odkud se ta zvířata pořád berou?). V Zelenogorsku mají pěkné, hezky zrekonstruované nádraží, které mě inspirovalo k jízdě vlakem zpátky do města (k čemuž nakonec nedošlo). Lákavá byla i cena jízdenky (cca 18 korun v přepočtu, vzdálenost cca 30 km) i to, že na některých spojích jezdí soupravy „Lastočka“ (vypadají trochu podobně jako třeba Leo Express nebo jiné moderní soupravy).

image-3.png


O tom všem jsem ale vlastně vůbec nechtěl psát, nejsem ani cestovatel ani cestopisec.

Když chodíte po Kaliningradu, nejvýraznějšími obrazy, které vás všudypřítomně obklopují, jsou – číslo 39, kočky a suvenýry zobrazující kočky, jantar, a suvenýry a knihy s motivy a obrazy Immanuela Kanta.

Immanuel Kant (1724-1804), obyvatel Königsbergu (dnes Kaliningradu) a významný filosof, je v Kaliningradu snad na každém rohu. Navštívil jsem místo, kde se nachází jeho hrobka, v rohu bývalé katedrály na Kantově ostrově.

IK98-1024x482.jpg


Bývalá katedrála na Kantově ostrově, která dnes slouží jako koncertní sál s unikátním varhanním komplexem, je prakticky jedinou budovou na ostrově (kromě asi dvou přízemních kaváren). Zbytek ostrova zaplňují stromy a parkové uličky. Na různých místech ostrova najdete sloupky, na kterých jsou názvy bývalých ulic (ostrov byl před 2. světovou válkou hustě obydlen) a na každém i dobová fotografie dotyčné ulice v původním místě a v odpovídající orientaci.

IK99-1024x397.jpg


Nevzdělaný, historií nepolíbený a propagandou zpracovaný český turista si v tu chvíli asi udělá rychlý závěr, ze kterého vznikne následující mylná představa:

  • Sovětští komunisté pronásledovali všechna náboženství, nejvíce ta „západní“, a proto katedrálu zabrali a předělali na koncertní sál.
  • Zástavbu na ostrově srovnali se zemí, aby se tak pomstili poraženým Němcům.
  • Přivlastnili si německého filosofa Kanta a udělali si z něj artikl pro turisty.

Při hlubším pohledu do dávnější i nedávné historie se však objeví úplně jiný obrázek.

Prvním překvapivým zjištěním pro někoho může být, že pruský filosof Immanuel Kant byl v letech 1758 – 1762 poddaným ruské carevny Kateřiny II. (mimochodem, to byla taky Němka, Sophie Augustа Friederikа von Anhalt-Zerbst-Dornburg, ale to jsem hodně odbočil), která připojila Východní Prusko a některé části rozpadlého Polského království k Ruské říši. Není tedy pravda, že Kant by byl ve vztahu k Rusku „úplně cizí“.

Další překvapení přineslo zjištění, že likvidaci veškeré výstavby na Kantově ostrově (včetně katedrály!) má vlastně na svědomí britské letectvo, které mnohokrát bombardovalo Königsberg a konkrétně Kantův ostrov srovnalo se zemí v létě 1944. Z katedrály zbyly jen trosky obvodových zdí, podobně jako Frauenkirche v Drážďanech (tam se pro změnu „vyznamenalo“ americké letectvo v roce 1945). Mimochodem, každý historický artefakt na Kantově ostrově je označen tabulkou s registračním číslem v katalogu památkové péče Ruské federace.

IIK30.jpg


Katedrála, nově zrekonstruovaná v devadesátých letech 20. století podle původních plánů a fotografií, sice neslouží původnímu účelu, ale uvnitř byly zřízeny dvě kaple: jedna luteránská (státním náboženstvím ve Východním Prusku byl luteránský protestantismus) a druhá pravoslavná.

Nakonec to tedy vypadá, že „posedlost Kantem“ v této části soudobého ruského státu má autentické kořeny, byť bylo toto území součástí ruské říše pouhých pět let v polovině osmnáctého století.

image-1.png


Záhada statisticky nadprůměrného výskytu koček ve všech částech Kaliningradské oblasti včetně lesů a písčitých pláží Baltského moře mi však zůstává neodhalena dodnes.

Zdroj článku...
 
Naspäť
Top Bottom