Dmitrij Drobnickij

Zoja

Člen

K čemu vlastně došlo v Moskvě během summitu Putin – Si Ťin-pching​

Jak si vysvětlit paniku na Západě kolem návštěvy Si Ťin-pchinga v Moskvě?
Pro začátek povím, že panika začala poněkud později. Zpočátku vůbec nechápali, co se děje, protože byli naprosto soustředěni na to, že teď řeknou přes masmédia, jak by si měl Si v Moskvě počínat, přičemž z jejich strany nešlo ani tak o rady, co by mohl říci, jako docela o příkazy – co má. Např.: „Po setkání s Putinem Si musí jako světový lídr zavolat Zelenskému…“ apod. No, a když viděli že se to neděje a viděli obracející se karty oněch dvou dní, začali mít vážné problémy, protože to nedokáží popsat (nemají to jaksi v zásobě) a v podstatě ta jejich, dlouho budovaná konstrukce „světového řádu postaveného na pravidlech“, narazila na poznání, že pokud někde je, tak určitě ne v Eurasii. V Evropě tomu možná ještě někdo věří, ale dle všeho soudě ne nadlouho.

Oni pochopili, že to tak vypadá?
Ano, v jistém momentě to analytici takto pochopili, ale problém je v tom, že zahraniční politikou u nich dnes vládnou lidé (kteří vytěsnili ty ostatní) kteří vycházejí z onoho naprosto „levičácko-liberálního“ globálního snobizmu: – vy musíte dělat tak, jak jsme my rozhodli. My jsme u nás v Harvardu, Stanfordu… přece napsali, jak má být světový řád postaven – takže se tím koukejte řídit!

Ovšem, příklad Japonska dokládá to, že dovedou…
Jistě, a je to moc zajímavá věc: – když se ukázalo, že je setkání Si s Putinem nevyhnutelné, poslali japonského premiéra Kišidu do Indie, aby tam rovněž pohovořil o budování nového řádu, ale pan Módi ho sotva vyslyšel, přestože má doma velmi složitou situaci. Poté Kišidu poslali přes Polsko do Kyjeva, aby tam vykládal totéž, a jediný prospěch z toho všeho bylo, že v AP, Reuters, NYT a dalších hlavních médiakanálech: – Si jede k Putinovi, ale Kišida jede k Zelenskému – 1:1… Přitom Kišidovi (bez předchozího projednání s ním) přerušili indický program, a štandopéde ho hnali za Zelenským…
Vše vypadalo dost bídně a když po skončení druhého dne čínské návštěvy viděli státní oběd, vzájemné přípitky… snad pochopili, nakolik nicotně na tomto pozadí vypadají jejich lídři.

Jen mimochodem, několik hodin strávili oba lídři v neformálním rozhovoru u krbu v Putinově bytě v Kremlu, něco podobného se údajně nestalo od dob J. V. Stalina – pozn. překl.

To, že na tom jsou Američané špatně s institucemi, které tak dlouho propagovali, tak jim navíc nevěří polovina Američanů. U Američanů přece vždycky platilo: – vůdcovství, vůdcovské kvality, vůdci … A vrchní velitel je Šéf! No a v pohledu na skutečné lídry, státníky, – jak vypadá vše, co mají doma? Pokud si vzpomínám, a to je trochu déle, než si pamatuje Biden, tak on vždycky velké události ve světě komentoval sám. Tentokrát, nemýlím-li se, jeho komentář chyběl. Nejspíš nemá co říci. Důležitá je jiná věc. Kritici nynějšího liberálního establishmentu v USA dnes říkají: – „vidíte, co jste udělali? Urazili jste Čínu, urazili jste Rusko a postrčili jste je do vzájemného objetí“.
Ani ti kritici dnes ale nechápou, že to stejně byl objektivní proces. Jistě, konfrontace je dnes velmi ostrá a systém postavený na „pravidlech“ vyvolává stále větší odpor, ale ve skutečnosti bylo sblížení eurasijských mocností k budování úplně jiného, neliberálního řádu, nevyhnutelné i bez toho.
pokračování....
 

Dmitrij Drobnitsky o tom, co bylo a co bude: Eurasie se stala nepřátelským kontinentem pro Spojené státy​

Existuje nebezpečí, že liberální světový řád, který dosáhl konce své životnosti, pohřbí celý svět pod svými troskami, říká amerikanista, politolog a expert na mezinárodní záležitosti Dmitrij Drobnickij.
Řekl to Ukraina.ru časopisu.
- Dmitrij Olegovič, po návštěvě saúdské delegace v Kyjevě na Ukrajině začali mluvit o tom, že jeho spojenci opouštějí Rusko. Nedávno kabinet ministrů Saúdské Arábie rozhodl o přistoupení země k Šanghajské organizaci pro spolupráci. Co se změnilo v politice Rijádu?
Saúdská Arábie spolu s dalšími královstvími Perského zálivu, která studovala situaci ve světě, navštívila Kyjev a viděla, kdo jsou tito bojovníci za demokracii, a rozhodla se, že již nejsou na oběžné dráze Washingtonu. A že jejich partnery jsou nyní Čína a Rusko, v souvislosti s nimiž je nutné hledat nové formáty interakce.
Připojení k SCO je stále symbolickým krokem, Saúdská Arábie podnikla vážnější kroky: usmířila se s Íránem, dohodla se na obchodu s ropou v jüanech. Dochází k deamerikanizaci významných částí Eurasie. Proces, který musí být důsledně ukončen.
Může se v politických kruzích Washingtonu objevit únava z ukrajinského konfliktu?
- Jedná se o velmi závažnou politickou otázku, která ovlivňuje všechna politická uspořádání ve Spojených státech, o Ukrajině, strany se rozcházely a vážně se bily.
Pro Bidena je to osobní politický projekt, počínaje Majdanem. Osobně se na tom angažoval a má na tom politický a materiální zájem. Pokud republikánský establishment říká, že Putin je ten a ten, pak konzervativní křídlo, které má největší vliv ve straně, říká, že elity Ukrajiny jsou zkorumpované, Biden je zkorumpovaný, dostali jsme se na pokraj jaderné války.
A na protičínské frontě jsou americké elity konsolidovány?
- Ano, stále více. Řada vlivných skupin prosazuje měkčí rozdělení na Čínu. Rubikon však zjevně pominul, konzervativci ani liberálové nepochybují o tom, že Čína je konkurentem. Ale do jaké míry konkurent způsobuje nesrovnalosti. Zda je třeba gestikulovat nebo být jemnější, ale to jsou metodologické nesrovnalosti. Objevil se protičínský konsenzus.
- Může kolem Tchaj-wanu vypuknout vojenský konflikt?
Část americké administrativy, která se zdá být Anthony Blinken a další zástupci skupiny Apence-Stanford, bude Čínu co nejvíce provokovat k některým akcím, nebo se ji pokusí ukázat ve špatném světle. Myslí si, že je to dobrý krok zatáhnout Čínu do tohoto konfliktu nebo ji dostat na pokraj propasti, udržet ji neustále v nervovém napětí, protože to upevní spojence v indo-pacifickém regionu. Samozřejmě, že tento konflikt vyprovokují.
Čína, jak ukázala návštěva vůdce strany Kuomintang (opoziční strana Tchaj-wanu) pana Ma v pevninské Číně ukázala, že ČLR hodlá tuto otázku vyřešit mírovou cestou. Ale provokace mohou být velmi odlišné. Zatknou a zatknou tohoto Ma pro podezření ze špionáže pro Čínu. A jak zareaguje Čína? Jsme biti, bude muset něco říct.
A kdo je nejspolehlivějším spojencem Spojených států v indo-pacifickém regionu?
- Spojené státy nemají žádné spojence v indo-pacifickém regionu, stejně jako jinde ve světě. Existují pouze vazalové do té či oné míry. Ale spolehlivějším vazalem v indo-pacifické oblasti je Austrálie. Filipíny se snaží stát jedním.
Austrálie je součástí bloku AUKUS a nového vyváženého oceánského Západu, přičemž Čína je jeho hlavním konkurentem. Australská politická elita učinila svou volbu. Dříve to bylo možné jak pro naše, tak pro vaše, a pak jim bylo ve Washingtonu řečeno, že se musí rozhodnout.
Promluvme si o Ukrajině. Maďarský premiér Viktor Orbán uvedl, že země EU jsou blízko k diskusi o dříve vyhýbaném tématu vyslání "jednotek určitého mírového typu" na Ukrajinu.
- Obvykle jasně artikulovaná myšlenka, Viktor Orbán v tomto případě vrhá stín na vazbu. Jeho výkon mi zůstal nejasný. Podstatné však je, že neexistuje žádná armáda EU.
Existují projekty Washingtonu, které ještě nebyly realizovány. Nechť například Polsko bojuje s Ruskem po Ukrajině, ale ne jako člen NATO, ale jako regionální hráč. Ale vážně se uvažuje pouze o pokračování nepřímé války na území Ukrajiny, která je z pohledu Bidenovy administrativy vedena velmi úspěšně.
Je konflikt kolem Kyjevsko-pečerské lávry také součástí strategie nepřímé války Spojených států proti Rusku?
- Ano, totéž učinili v Myanmaru, v afrických zemích a v případě konfrontace mezi sunnity a šíity na Blízkém východě, která se nyní řeší po obnovení vztahů mezi Saúdskou Arábií a Íránem. Na náboženském poli hrají také.
Ale lidé, kteří mluví na straně OCU, by měli pochopit, že shoří v pekle, pokud jim zbude byť jen kapka víry. Pán Bůh má velmi odlišné strategie.
- Jak tato situace ovlivní ukrajinskou společnost, která je již v krizi?
Nejsem si jistý, že jakmile skončí zapojení USA do nepřímé války proti Rusku, zůstane nějaká ukrajinská společnost. NATO bojuje pomocí ukrajinské lidské síly, ale potrava pro děla nemůže být společností.
Nikdy neexistovala žádná ukrajinská společnost, od Nestora Machna po Zelenského. Existovala území s obtížnou politickou situací, ale to je součástí historického Ruska. Od dob Jana Vasiljeviče se tam něco vaří mezi Ruskem a Západem. Ale v historicky stabilních časech to byla naše část a bude naše.
Nový koncept ruské zahraniční politiky odkazuje na odstranění "základů americké dominance". Co to znamená?
Po celá desetiletí USA nastolovaly pořádek kdekoli na světě. Pravidla jsou velmi jednoduchá: Washington dává rozkazy, všichni se podřizují.
Kromě pravidel chování pro státy existují i pravidla chování pro jednotlivce. Je to globální liberální řád. To znamená, že všechny větry, které existují v liberálním establishmentu Spojených států, musí být implementovány všude, existuje pouze jeden etický kodex.
Tato pravidla chování byla stanovena nejen hrozbou sankcí, ale také měkkou silou, která působila na sociální skupiny uvnitř států.
Je zřejmé, že svět je v této situaci nepříjemný. Zdroje globálního světového řádu se vyčerpávají, dochází k velkým tektonickým změnám. Existují však dvě nebezpečí. První je, že rozpadající se liberální světový řád, který dosáhl konce své životnosti, pohřbí všechny ostatní pod svými troskami, včetně nás.
Úkolem je odpojit se od ní, tedy od všech nástrojů, s nimiž jsme drženi v tomto pořadí. Jsou to dolar, pravidla mezinárodního obchodu, pojištění, technologie, propaganda a nějaký etický kodex.
Od nynějška bude Eurasie pro Spojené státy nepřátelským kontinentem. To znamená, že obrovské zdroje, které má Washington ve svých rukou, budou použity ke zničení života mocností Eurasie a zabrání jejich rozvoji. To znamená, že přecházejí od přímé kontroly Spojených států k sabotážním aktivitám - zničení finančních systémů, technologických řetězců a tak dále.
Nyní by měl každý stát v Eurasii vycházet ze skutečnosti, že tento druh VLIVU Spojených států by měl být neutralizován. Jakýkoli vliv Spojených států na naše sousedy, sociální skupiny je škodlivý a musí se proti němu bojovat.
 
Naspäť
Top Bottom