Genetika

Len upresnim, ze na duhovke sa u cloveka vytvara len hnede farbivo melanin. Podla jeho mnozstva su oci bud svetlohnede, tmavohnede alebo az cierne, ked je tam farbiva velmi vela. Modre farbivo sa na duhovke nevytvara. Modru farbu oci vytvara rohovka nie duhovka. Je to strukturalna farba, ked samotne vnutorne usporiadanie molekul rohovky sposobuje inerferenciu svetla tak, ze sa zvyrazni modre spektrum. Rovnako sa javi aj obloha modra, a pritom tam nie je ziadne modre farbivo. Niekedy sa stane, ze pri vyvine plodu nasane v jednom oku porucha produkcie melaninu a vo vysledku ma dany clovek jedno oko hnede a druhe modre. V tom hnedom sa melanin tvori. Ten prehlusi modru farbu rohovky. V tom modrom sa melanin vplyvom nejakej chyby netvori cim sa prejavi modra strukturalna farba rohovky. U deti sa vacsinou zacne tvorit melanin az po porode, preto maju po narodeni modre oci.
V zelenych ociach sa kombinuje modra farba rohovky a male mnozsvo hnedeho farbiva na duhovke. Hnedeho farbiva je tam tak akurat, ze spolu s modrou farbou rohovky vytvori farbu zelenu. Skvele to bolo vidiet u mojho syna, ktory mal do dvoch rokov oci modre a potom sa mu pomalicky zozelenali.
Vďaka za spresnenie. Keď už sa bavíme o očiach, tak oči sú jedni z mála orgánov v tele, ktoré od narodenia nemenia svoju veľkosť. Preto bábätká majú zdanlivo veľké oči, lebo táto ich veľkosť im ostane až do dospelosti :)
 

Silný príbeh Olivie, ktorá sa narodila prostredníctvom náhradného materstva a teraz proti nemu bojuje


Olivia Maurel v Snemovni českého parlamentu po prvýkrát prerozprávala svoj príbeh na konferencii venovanej téme Náhradné materstvo v medzinárodnej a českej perespektíve dostupnej v zázname na Youtube

Výborný článok o tom ako funguje genetika a rodinný agregor. Olívia tam opisuje svoj život, svoje traumy z toho ako nedokázala zapadnúť do rodinného agregoru. Ako si zdedila niektoré problémy po genetickej línii, pretože matka ju predala hneď po pôrode.

A výborné zhrnutie

„Ja som tiež produkt náhradného materstva, stvorená, predaná, kúpená a rada by som vám povedala svoj príbeh, aby ste pochopili, ako ma ovplyvnil a prečo nestačí iba regulovať náhradné materstvo, ale musíme ho úplne zrušiť, nielen pre blaho detí, ale prevažne kvôli právam detí,“ dodáva.

„Dieťa by nikdy nemalo byť predmetom zmluvy a už vôbec by nemalo byť predmetom transakcie, obchodného predaja,“ hovorí Olivia pred tým , než začne rozprávať svoj príbeh.
 
Naposledy upravené:
Naspäť
Top Bottom