Írán, uran, Rusko a sousedé

Írán-e1558895010172-800x445.jpg

Peršané jsou samozřejmě neúnavní chlapíci, kteří celému světu ukázali, jak bojovat proti Západu. Za 40 let s nimi Američané nebyli schopni nic udělat a nyní vstupuje do závěrečné fáze logický konec sporu s jadernými zbraněmi Íránu. Včera šéf íránské atomové agentury Mohammad Eslami řekl západnímu světu nepříjemnou zprávu:

Írán zvýšil rychlost obohacování uranu na nejvyšší úroveň v historii jaderného průmyslu země.

Přesný údaj z celkem pragmatických důvodů neuvedl, ale vzhledem k tomu, že na začátku roku dávali západní odborníci na finální vytvoření plnohodnotné jaderné zbraně maximálně 2 měsíce, můžete si udělat závěr sami. Kromě toho má Írán spoustu doručovacích prostředků, od “Zulfiqar” BM-700 po hypersonické, o kterých Írán informoval v prosinci.

Tyto doručovací systémy jsou efektivní a západní systémy protivzdušné obrany se jim často nemohou postavit. Všichni jsme se o tom přesvědčili. Ve skutečnosti není otázkou, zda je Írán vytvoří nebo ne, protože dohoda se Západem nevyšla. Američané si jako obvykle dali na čas a klamali. Otázkou pro Írán je pouze to, kolik vytvořit. A vzhledem k včerejšímu prohlášení Eslamiho byla časová osa vytvoření posunuta ze 2 měsíců na několik dní. To je špatná zpráva pro Západ, Turecko a Izrael.

Nyní je hlavní otázkou, jak fakt tohoto typu odstrašujícího produktu vojensko-průmyslového komplexu změní rovnováhu sil podél perimetru Blízkého východu a jak to ovlivní Rusko?

Za prvé
, Írán již v regionu dominuje. Technologicky je země vyspělejší než Egypt, Turecko, Saúdská Arábie nebo Izrael. Izolace tomuto procesu velmi pomohla. Mají svůj vojensko-průmyslový komplex, svoje doručovací prostředky, svůj vlastní finanční systém a systém pojištění. Společně to dělá Írán největším hráčem v regionu. Spolupráce s Ruskem ve vesmírném sektoru a výrobě motorů však Teheránu otevírá cestu k nespornému vedení. Držení jaderných zbraní zaručuje nedotknutelnost. A Izrael, USA nebo Turecko s tím nemohou nic dělat. Okamžik nápravy je nenávratně ztracen.

princ Salman.jpg
M. bin Salman (Saudská Arábia)

Za druhé, podle bezpečnostní architektury prosazované Ruskem se všichni hráči musí navzájem vyvažovat (více podrobností viz článek „Vítr změny“). Turecko, Egypt, Saúdská Arábie a Írán.

A Putinovi se to v mnohém daří (podrobněji viz článek „Tisíc a jedna noc“).

Existuje však jedno „ale“.

To je Izrael, který tak slepě následuje koridor Američanů, že z tohoto společného díla vlastně vypadl. Každý hlavní hráč našel své místo pod sluncem. Turecko bude mít hlavní uzel – plynový hub, Saúdská Arábie je nezávislý energetický gigant (podrobněji viz článek “Létající koberec“), který se podílí na řízení světových trhů, Egypt je největší tranzitní zemí, která kontroluje Suez a zkouší si roli obilné burzy.

Na Blízkém východě a podél jeho obvodu, jak jsme psali dříve, je pouze 5 regionálních vůdců – Turecko, Írán, Saúdská Arábie, Izrael a Egypt.

A všechny země se vzájemně ovlivňují, integrují se do ekonomických a tranzitních řetězců. Všechny se navzájem vyvažují. A kde je Izrael? Ano, nikde. Byl pozván ke stolu, ale rozhodl se zůstat u amerického stolu pro hosty. Po nějaké době se Izrael stane nejslabším z pětice. Vnitřní problémy Izraele podkopávají státnost této země a o vnějších problémech není třeba mluvit.

Pokud tedy vedení Izraele s tím nepřestane, tak maximálně za dvě desetiletí může izraelský stát potřetí zopakovat svou historii. Dnes z této pětice má pouze Izrael jaderné zbraně. Turecko se nepočítá, protože je jen hřištěm pro americké „hračky“. A to je nejvážnější konkurenční výhoda Izraele. Ale ta brzy zmizí.

Benjamin Netanjahu.jpg
Benjamin Netanjahu (Izrael)

Za třetí, a to nejdůležitější, je úplný odchod Američanů z Blízkého východu. To je pro Západ největší problém, protože konečná ztráta kontroly nad ložisky zdrojů nevyhnutelně povede ke změně struktury západní ekonomiky. Nebudou žádná blízkovýchodní ložiska – nebudou žádné levné produkty západní výroby, nebude taková poptávka po amerických a evropských měnách, nebudou potřeba americké a britské burzy. Ve skutečnosti nejdůležitější region světa bude mimo americký vliv. To vše přemění USA ze supervelmoci v obyčejnou zemi. To je ten zcela nový mezinárodní světový řád, kde centry moci je několik zemí najednou.

Závěr: Peršané jsou silní, dovedně dokázali proměnit izolaci v technologický průlom. Chyby soupeřů dokázali využít ve svůj prospěch i proti nim. Rusko a Írán dnes otevřely novou stránku spolupráce. V mnohém vynucenou, ale je to fakt. Právě tato spolupráce je silnou protiváhou choutkám Turecka, což je pro naši zemi výhodné.

Putin a Paisi.jpg
Putin a Raísí

Podél perimetru Blízkého východu bude nastolen relativní pořádek díky úsilí Ruska a klíčových hráčů.

S Izraelem nebo bez něj. A pokud Izrael nezreviduje svou politiku, pak za 20 let nebude co revidovat. Nebo možná mnohem dříve.

Preklad: Janinna
Zdroj...
 
Konec konglomerátů, začínají se tvořit blokové struktury ?
Považují za nejpravděpodobnější vývoj.

Analogicky co v IT, kdy nepřehledný slepovanec velkého a složitého kódu jedného velkého programu je již obtížně řízen (udržován a rozvíjen) je nahrazen strukturovanými samostatnými bloky (objektově orientované programování), které mají definované vlastnosti a vzájemně interakce. Takový program je mnohem obtížnější na začátku sestavit, ale pak se mnohem lépe udržuje rozvíjí, než souvislý kód, kde to ze začátku, ale jde mnohem rychleji.

Hodina Býka na Zemi nenastane (Jefremov ukázal mrvou větev vývoje lidstva). Blokové struktury jsou ohlášené již od "Svatoplukových prutů", ale proč a kdo neustále tlačil a tlačí elity tvořit ze společnosti"homogenizované kaše", které nemohou fungovat ?
 
Naposledy upravené:
ale proč a kdo neustále tlačil a tlačí elity tvořit ze společnosti"homogenizované kaše", které nemohou fungovat ?
Kto - nenávistný nikto. Niekto, kto nenávidí rasu ľudí na planéte.
Proč - aby mohol manipulovať kašou.
 
Kto - nenávistný nikto. Niekto, kto nenávidí rasu ľudí na planéte.
Ohľadom Ni(e)kto to nie je o nenávisti k ľuďom a ani nikdy nebolo. To bolo o túžbe po moci, o realizàcii vlastnej predstavy riadenia civilizācie Zeme. Žiadna nenàvisť, žiadne emócie, ale čistý pragmatizmus démonického stroja psychiky.
 
Myslím, že @Ferry iba parafrázoval Polyféma z Odyseovho príbehu. Kyklop Polyfémus zajal Odyseovu družinu a chystal sa ich zjesť. Ale Odyseovi sa podarilo kyklopovi vypichnúť jeho jediné oko a utiecť. Na Polyfémov rev pribehli ostatní kyklopovia a pýtali sa ho, kto mu to spravil. Lenže Odyseus sa Polyfémovi predstavil pod menom Nikto. A tak Polyfémus ostatným odpovedal: "Urobil mi to zákerný nikto!" Z takejto odpovede boli kyklopovia zmätení a Polyféma nechali samého...

Takže nie nenávistný, ale zákerný. Nenávisť u Odysea naozaj nebola, ale vypichnutie oka mohol Polyfémus zo svojho hľadiska považovať za zákerné...

Hoci šlo o činy, ktoré sú v prírode povolené a bežné: príroda umožňuje zabíjať kvôli potrave a kvôli obrane (seba, členov druhu alebo teritória)
Neprirodzené je zabíjať alebo ubližovať kvôli zábave... (vrátane športu)
 
Naspäť
Top Bottom