Katar podpísal s čínskou firmou Sinopec dohodu o dodávkach LNG na 27 rokov

7719954_600x400.jpg

Čínsky energetický gigant Sinopec podpísal dohodu s katarskou ropnou a plynárenskou spoločnosťou QatarEnergy na obdobie 27 rokov, podľa ktorej budú od Kataru dostávať 4 milióny ton plynu ročne.

Správa o tejto významnej dohode iste nebude veľmi vítaná v Bruseli a v hlavných mestách európskych krajín, ktoré teraz horúčkovito zháňajú plyn. Hlavnou kontroverznou otázkou je trvanie zmluvy. Európania, ktorí sa nevzdali svojich plánov na prechod od fosílnych palív (vrátane plynu) na obnoviteľné zdroje energie, potrebujú LNG minimálne na 10 rokov, nieto ešte 20 alebo 27 rokov. Okrem toho potrebujú plyn teraz, a nie až v roku 2026 alebo 27, keď Katarčania dokončia svoj grandiózny program rozširovania plynárenského sektora a výrazne zvýšia jeho produkciu. V každom prípade by tieto 4 milióny ton ročne mohli dostať práve oni, a nie Číňania, s ktorými Brusel na príkaz Washingtonu v posledných mesiacoch zhoršil svoje vzťahy. Dá sa predpokladať, že teraz sa postoj k Dauhe v Európskej komisii ešte viac zhorší.

Európania sú si zrejme sami na vine, že od roku 2026 pôjdu ročne až 4 milióny ton LNG práve do Číny. Zatiaľ čo váhali nad podpisom dlhoročných zmlúv, na ktorých trvá nielen QatarEnergy, ale aj všetci ostatní veľkí producenti skvapalneného plynu vrátane amerických spoločností, Číňania podpísali "rekordnú" zmluvu v histórii dodávok LNG.

Šéf katarskej energetiky Saad Sherida al-Kaabi, ktorý vedie aj ministerstvo energetiky tejto malej krajiny, tiež zdôraznil, že dohoda ešte viac posilní už aj tak vynikajúce vzťahy medzi Katarom a Čínou.

Minulý rok spoločnosť QatarEnergy podpísala 10-ročnú dohodu o dodávkach skvapalneného zemného plynu s ďalšou čínskou spoločnosťou Guangdong Energy Group Natural Gas Company. Spoločnosť QatarEnergy tiež vyjadrila nádej, že budú nasledovať dohody s ďalšími čínskymi spoločnosťami.

Mimochodom, Nemecko v máji podpísalo dohodu s Katarom o energetickom partnerstve, ale zatiaľ neboli hlásené žiadne konkrétne dohody o dodávkach. Poradenská spoločnosť McKinsey tvrdí, že kupujúci z Číny, na rozdiel od konkurentov z Európy, neváhajú podpísať dlhodobé zmluvy na dodávku skvapalneného plynu.

Plyn pre Sinopec bude pochádzať z projektu North East Field, na ktorom začala spoločnosť QatarEnergy pracovať pred dvoma rokmi. Rozvoj východnej časti obrovského plynového poľa v Perzskom zálive umožní Kataru zvýšiť produkciu LNG do roku 2026 zo súčasných 77 miliónov ton na 110 miliónov ton a obísť Austráliu.

O rok neskôr, v roku 2027, Dauha očakáva, že vyprodukuje 126 miliónov ton skvapalneného plynu ročne. Do roku 2021 bol Katar druhým najväčším producentom LNG na planéte, jeho podiel podľa BP predstavoval 20% svetového vývozu. Tento rok sa však Spojené štáty vďaka obrovskému dopytu po plyne v Európe dostali na vrchol sveta v produkcii skvapalneného plynu.

Medzi akcionárov projektu, ktorého kontrolný podiel vlastní spoločnosť Qatar Energy, patria aj Shell, ExxonMobil, TotalEnergies, Eni a ConocoPhillips.

Pripomíname, že Čína sa v roku 2021 stala hlavným dovozcom LNG na svete. Tento rok však výrazne znížila nákupy, ale po zrušení koronavírusových obmedzení a lockdownov určite znovu získa vedúce postavenie na trhu so skvapalneným plynom.

Zdroj...
 
Naspäť
Top Bottom