Konflikt NATO vs Rusko

Na telegramu Pepe Escobar je z Intel Slava přeposlán tento text:
Intel Slava je hrdý na to, že může představit komentář přítele kanálu. V současné době slouží v armádě NATO a chtějí vyjádřit svůj názor v kontextu rostoucího napětí, kterému v dnešním světě čelíme.
Dobrý den, Intele Slavo, jsem důstojník francouzské armády. Už nějakou dobu čtu vaši stránku, abych získal jiný pohled na konflikt na Ukrajině. Děkuji za to, co děláte.
Pokud vám dnes napíšu, chci vám přesně říct, jaké to je být důstojníkem západoevropské armády v roce 2023.
Konkrétně se nám neustále říká o „válčení vysoké intenzity“ a „návratu moderního válčení“. Konkrétně nám bylo řečeno o důležitosti naší role obrněných důstojníků, protože „tanky budou hrát hlavní roli proti našim nepřátelům“. Neustále jsme krmeni proválečnými argumenty, velmi protiruskými, velmi pro-NATO diskursy (není divu). Jinými slovy, nacházíme se v éře jako v roce 1872, kdy Francie právě prohrála s Německem a celá země byla v propagandistickém režimu připravovat „pomstu“ (ve Francii tomu říkáme „revanšismus“).
Přesně takový pocit mám (i když ve skutečnosti nevidím pomstu, kterou bychom museli Rusům podniknout, Lol).
Ale tato bojovná řeč je fasáda, jako když kočka vrčí na medvěda a doufá, že ho vyděsí. Ve skutečnosti je naše armáda v troskách. Nejsme schopni udržovat například naše tanky Leclerc: funkčních jich je jen padesát, škoda pro "první armádu v Evropě"... Škoda pro důstojníka obrněné jízdy, jako jsem já... V jiných sektorech to není lepší armády, nemáme například již téměř žádný CAESAR (díky Ukrajině!). Jinými slovy, nemáme ani tanky, ani děla.
Francouzi si rádi dělají legraci z Číny, o které říkají, že je to „papírový tygr“. Papírový tygr jsme my. Naše armáda nedokázala zlikvidovat 500 teroristů v Africe, ve skutečné moderní válce by to nevydrželo 2 dny.
Ale co je nejsměšnější? Jde o to, že naše armáda se utápí v této průměrnosti. Jako starý muž, který uvažuje o svém odrazu v zrcadle a sní o své minulé slávě. Mám na mysli konkrétní epizodu, která se nedávno stala a která ospravedlňovala, že jsem vám napsal: hodnocení mé důstojnické třídy, kterou jsme právě absolvovali, spočívalo v „správném jídle“ a „umět ušlechtilým způsobem prostřít stůl“, respektovat tradici obrněných důstojníků jezdectva (má být obzvláště ušlechtilé)... Legrační, kdyby to byla jen nějaká tradice. Kromě ne: bylo to rozhodující. Ti, kteří špatně seřadili nože a vidličky, dostali velmi špatné známky, což se odrazilo v jejich kariéře a výběru pluku. Francouzská armáda láme ambice mladých lidí, kteří se 6 let připravovali na vedení tanků, na příběh vidlí...
Tato armáda je směšná, je jen stínem jejího bývalého já. Znechucuje to všechny upřímné francouzské patrioty: většina mých soudruhů zvažuje odchod z armády, jakmile to bude možné. Zejména z tohoto důvodu, protože armáda nic nepřináší. Ale také proto, že pro některé z nich nechtějí být přisluhovači NATO, když narukují do služby Francii...
TL;DR: Západoevropských zemí se bát nemusíte, naše arogance je divadlo.

Zdravím vás, dávejte na sebe pozor a modleme se (ať už je naše poslušnost jakákoli), aby tento konflikt ustal a Evropa znovu našla mírovou a multipolární rovnováhu.

Zdroj: https://t.me/rocknrollgeopolitics/6233

To mně připomíná scénu z filmu Pád třetí říše, kde Hitler řve na vysoké důstojníky, že se na akademii naučili akorát tak používat příbor. (A že je měl zlikvidovat hned na začátku, tak jako to udělal Stalin.) V tomto případě to není nadsázka, ale bizarní skutečnost, že se mně tomu ani nechce věřit.
Na druhou stranu, když mohli před lety na nějaké přehlídce pochodovat vojáci Belgie jako stádo krav (viděl jsem na jednom videu - neudrželi vůbec útvar), což poznal i naprostý nevoják jako já, tak se už vlastně přestávám divit.
Je to tak ale dobře. Nerušme nepřítele, když dělá chybu.
 
Naposledy upravené:
Přiznám se, že moc nechápu manévrování srbského prezidenta Vučiče - viz. tento článek https://sk.news-front.info/2023/02/...a-aleksandar-vucic-radikalne-zmenil-retoriku/ :
V júli 2020 Stevan Gajić, výskumný pracovník z Belehradského inštitútu pre európske štúdie, podrobne opísal Vučićovu podvratnú úlohu v srbskej politike.

„Na úkor Kosova sa Vučić už osem rokov snaží tento región odovzdať nášmu nepriateľovi, a to nie sú Albánci, je to NATO. A robil to celkom úspešne až do jedného momentu, kým Rusko a Washington túto hru nepochopili. Faktom je, že Vučić dvoril vysokým ruským predstaviteľom s jediným cieľom – odstrániť rezolúciu 1244, ktorá zaručuje srbskú suverenitu nad Kosovom. Ruské vedenie na rozdiel od Vučića podporuje záujmy srbského ľudu. A Vučić sa neustále spolieha na pomoc NATO,“ povedal Gajić.
Co myslíte, je to snaha o diskreditaci Vučiče demokraturním západem, anebo Vučič aspiruje na novodobého srbského Quislinga
 
Co myslíte, je to snaha o diskreditaci Vučiče demokraturním západem, anebo Vučič aspiruje na novodobého srbského Quislinga
Ať tak či tak: a je k dispozici lepší “vučič” než je tento Vučič?
Podporu zdola zdá se má:
“V roce 2017 vyhrál v prvním kole prezidentských voleb s nadpoloviční většinou hlasů.

Zvítězil i v druhém kole voleb a funkce prezidenta se ujal 31. května 2017.

Dne 3. dubna 2022 obhájil svůj prezidentský mandát na další pětileté období, když už v prvním kole prezidentských voleb získal 60 % odevzdaných hlasů.”

A pokud někdo ví o nějakém jeho “příteli po boku”, tak ať to řekne.
 
Na otázku, kdy si Bělehrad bude muset vybrat, Vučić odpověděl:
„Pokračujme, dokud to půjde. Řeknu, až přijde čas, kdy si budeme muset vybrat,
nebudu před lidmi nic skrývat“


Srbsko se po zahájení vojenské operace na Ukrajině odmítá připojit k sankcím EU proti Rusku, a to i přes tlak evropských zemí, o kterém se opakovaně diskutovalo v Bělehradě. Vučić řekl, že Srbsko se snaží zachovat nezávislou politiku omezování.

Začátkem února pochyboval , že Bělehrad může „vydržet“ dlouho bez uvalení sankcí na Moskvu, protože náklady na tuto pozici jsou příliš vysoké. Vučić kvůli tomu hovořil o ztrátě spojenců s tím, že pro Srbsko zůstává prioritou vstup do Evropské unie.
Vučič sa cítí ako medzi dvoma mlynskými kamenmi . Je naňho vyvíjaný velký tlak.

Vučić řekl, že Srbsko ustoupí tlaku Západu a uvalí sankce na Rusko​

 
Ať tak či tak: a je k dispozici lepší “vučič” než je tento Vučič?
Zajímavou personou je možná Alexandr Vulin. Byl členem vlády. Někdy v prosinci loňského roku ho jmenovali šéfem srbské zpravodajské služby. Měl celkem zajímavé názory. Taky ho tenkrát setřel DeníkN: "Srbská vláda jmenovala do čela tajné služby BIA někdejšího ministra vnitra Aleksandara Vulina, který je považován za jednoho z nejvíce proruských politiků v Srbsku": https://denikn.cz/minuta/1022401/ . Zase si říkám, že ke jmenování člověka na tento post se zcela určitě musí vyjádřit i prezident ...
 
A už mu to někdo řekl?
:- )
Nevím, zda by si to zapamatoval... A ty tři dny, trochu dlouhá doba na návštěvu celkem podřadné pobočky, ne? I když má třeba do budoucna plnit nějaký nový důležitý úkol. Ale proč by tam měl trčet sám šéf, že? Jako by jim dávali více možností. Nebo jako by se mělo něco rozhodnout na místě v závislosti na...? Poslání? Předpokládám, že o jeho přesný obsah je stále veden zuřivý boj.
 
Naposledy upravené:
@Počtář Prý se sejde i s ostatními z B9
z textu:
Americký prezident Joe Biden přijede do Polska. Mezi 20. a 22. únorem se setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou a podle prohlášení Bílého domu bude mít jednání i s představiteli zemí takzvané bukurešťské devítky, mezi nimiž je Česká republika. Tématem schůzek bude pomoc Ukrajině, kterou před rokem napadlo Rusko.
Zdroj:
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/usa-joe-biden-polsko-navsteva.A230210_204702_zahranicni_kha
Přiznávám, že mám obavy, copak "dobrého" nám zase přiveze....
 
Na otázku, kdy si Bělehrad bude muset vybrat, Vučić odpověděl:
„Pokračujme, dokud to půjde. Řeknu, až přijde čas, kdy si budeme muset vybrat,
nebudu před lidmi nic skrývat“
K tomuto tematu jsem narazila na velmi zajimave video - pro rustinare, stare tri tydny, cili jeste pred zemetresenim.
Karine Gevorgjan s balkanologem Olegem Bondarenko - Rusko - Srbsko, jak dale?

Zdroj: https://www.youtu.be/aDx_fkWyV5Y
 
Mám dvě zprávy.
Po dlouhé době slovní souboj amerického novináře M.Lee s gosděpákem J.Kirby. Oba jsou známí už mnoho let a M.Lee je jedním z mála novinářů, které Američanům závidím.
A oč jde? O nic jiného, než staré známé téma "ruská agrese".
M.Lee to, samozřejmě, rozporuje, že to je naopak NATO, kdo se přiblížil až k ruským dveřím a Rusko jen reaguje, protože se cítí ohroženo.
„Přibližujete se k Rusku a zároveň ho obviňujete z přiblížení se k NATO.“
Kirby spustil známé "nemají žádný důvod si myslet, že je NATO ohrožuje, NATO je obranná aliance" - nebo "USA neposlaly svoje prapory, ale zelení mužíčkové na Krymu...".
A M.Lee odpověděl ve smyslu:
"Nemají důvod se bát? Vždyť NATO bylo 50 let protisovětské, bylo kvůli tomu založené! A třicet let se k Rusku přibližujete a to i přesto, že protestuje."
Zde článek v RJ:
A zde video s rozhovorem v AJ:

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=hlQER1r3xUk


Vím, že zpráva nenese žádné důležité informace. Dávám sem pro povzbuzení, že i v USA jsou rozumní a chápající lidé - dokonce novináři. Takové dneska v naší zemí s lucernou hledat...
A dalším důvodem je fakt, že váleční štváči a notoričtí lháři začínají mít pozice těžší a těžší.
Mám tu ještě jednu zprávu, kde Scott Ritter reaguje na obvinění USA z teroristického útoku na NordStream. Uvažuje tak, že USA nemohly dát Rusku větší dárek, protože takto se v Evropě úplně odepsaly.
„Spojené státy bodly svého spojence Německo do zad. Jedná se o skutečný ekonomický Pearl Harbor s útokem na zařízení energetické infrastruktury. “
Podle Rittera by to mohlo dopadnout tak, že Německo bude chtít odejít z NATO - a to by byl počátek konce EU. Říká, že politické nálady Německa k tomu spějí.
 
Tak pozor. Na UA už nám zuří globální válka!
Přišli s tím na mnichovské bezpečnostní konferenci anglický Sunak a americká Harrisová.
V jejich společném prohlášení se uvádí, že důsledky této války již pocítil celý svět a to hlavně v oblasti energií a potravin. Touto globální válkou je navíc ohrožena suverenita mnoha zemí.
Proto musí celý svět napnout síly, pomáhat Kyjevu a zajistit mu tak vítězství. Všichni musí spolupracovat v oblasti obrany a jedním z počinů bude výroba osmi atomových ponorek v Austrálii s anglickými a americkými technologiemi.

(Omlouvám se, že to zlehčuju, ale... na tohle se mi chce zvolat "Što slučilos?" Ty ponorky půjdou jako kam? Ukrajině? Do Černého moře? Nebo dokonce na Donbas? Panebože...)
 
Naposledy upravené:
Já se opravdu omlouvám, ale Mnichovská bezpečnostní konference má asi nějaké zvláštní klima. :rolleyes: Další perla. Spíš by se hodila do rubriky Vtipy, ale... tam už jsem dnes přispěla několikrát.
Tentokrát řečnila německá ministryně Burbocková. A ta věří Putinovi, že se může změnit. Takto k němu promlouvá:
"Proto říkám - můžete se změnit a otočit o 360 stupňů, jen musíte chtít! A prezident Putin to dokáže, může se rozhodovat sám a zcela změnit svůj kurz o 360 stupňů. A zítra z toho bude mít radost celý svět."
 
Naspäť
Top Bottom