Před 10 lety silný odpor a dnes…?

Autor: Jana S. (Kob-forum.eu | RSS odber)

Jistě si mnoho lidí pamatuje předvolební prezidentskou diskuzi v r. 2013, ve které se střetli kandidáti Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg a ve které Karel Schwarzenberg na dotaz „jak by vystupoval v situaci, kdy by se vláda s parlamentem rozhodly zrušit platnost Benešových dekretů,“ odpověděl, že Benešovy dekrety již neplatí.

Tehdy se proti Karlu Schwarzenbergovi a na podporu Miloše Zemana vyslovili na tiskové konferenci zástupci nejrůznějších sdružení jako Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS), Sdružení Českého národního povstání, Společnosti Ludvíka Svobody, Svazu vojenských veteránů ČR, Slovanského výboru, Kruhu občanů ČR vyhnaných v roce 1938 z pohraničí, Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel, Sdružení zahraničních vojáků II. světové války, Křesťanskosociálního hnutí a Rady seniorů ČR.

Všechny tyto organizace se před druhým kolem prezidentské volby sdružily do zastřešujícího Vlasteneckého fóra.

Do mediálního prostoru se dostal i otevřený dopis brigádního generála v. v. Alexandra Beera, který vyzval Karla Schwarzenberga k ukončení prezidentské kampaně. V dopise stálo:

Já, brigádní generál Alexander Beer, veterán II. světové války, který po boku generála Svobody bojoval za svobodu národů proti fašismu u Sokolova, Kyjeva, Buzovky, Žaškova, v tankové bitvě u Kurska a v těžkých podmínkách v Dukelském průsmyku, osvobozoval Ostravu a na tanku dojel až do Prahy, nositel Řádu Bílého lva a řady dalších vyznamenání, vyzývám Karla Schwarzenderga k odstoupení z kandidatury na post prezidenta České republiky. Svými výroky , které prezentoval v přímém přenosu televize, kdy prohlašoval že Benešovy dekrety, které se týkají odsunu Němců po válce již dvě desetiletí v ČR neplatí, a že československá vláda z roku 1945 včetně prezidenta Edvarda Beneše by se dnes za jejich přijetí asi ocitla v Haagu u Mezinárodního soudního dvora, hrubě degradoval hrdinství českých vlastenců a nás vojáků, kteří na frontách II. světové války, ale i dalších formách boje dávali v šanc své životy za naši vlast, za naši Československou republiku. Ze svých zkušeností mohu potvrdit, že není pravda, že všichni Němci do jednoho nastoupili při mobilizaci do armády. Naopak v pohraničí docházelo ke konfliktům, které v některých případech končili i smrtí českých celníků. Mohu potvrdit, a potvrzují to i němečtí antifašisté, kteří po válce dobrovolně odešli do budoucí NDR, že většina Němců v pohraničí tvořila pátou kolonu, hanebně se zachovala k své vlasti – Československé republice a tak jejich odsun v souladu s mezinárodními smlouvami vítězných mocností byl po II. světové válce opodstatněný a spravedlivý.
Vaše názory a postoje, pane Karle Schwarzenbergu jsou neslučitelné s funkcí prezidenta České republiky. Tyto postoje svědčí o tom, že nemůžete a nebudete prezidentem všech, že nebudete spolehlivě chránit zájmy České republiky a jejího lidu.
Ještě jednou Vás žádám – VZDEJTE SE KANDIDATURY NA POST PREZIDENTA ČESKÉ REPUBLIKY.


Brigádní generál v. v. Alexandr Beer
pamětník bojů Druhé světové války, nositel Řádu Bílého lva




Benešovy dekrety se dostávají na přetřes i dnes, kdy se dočítáme, že zvolený prezident Petr Pavel jedná s lichtenštejnským princem Aloisem ve věci požadavků Lichtenštejnska na majetek zkonfiskovaný právě na základě Benešových dekretů.

Dozvídáme se také, že Petru Pavlovi prý zní sympaticky návrh prince na mimosoudní vyrovnání. Mimosoudní vyrovnání s rodem, který byl zadobře s Hitlerem. P-rezident Pavel shrnul jednání s princem Aloisem následovně: „Lichtenštejnsko nepožaduje navrácení majetku, nepožaduje finanční vyrovnání. O co jim jde, je společná správa toho majetku, jinými slovy vytvoření nějakého fondu nebo nadace mezi Lichtenštejnskem a Českou republikou, který by se společně staral o údržbu a provozování majetku, o kterém se bavíme, především kulturních památek. Pokud by to bylo v této podobě, pak si myslím, že by to bylo velice solidní vyrovnání, ke kterému bychom soud opravdu nepotřebovali.

Petr Pavel zašel ovšem ještě dál: minulý týden řešil rozepři s Lichtenštejnskem se soudkyní Evropského soudu pro lidská práva Kateřinou Šimáčkovou. Právě tento soud přitom bude případ řešit.

Toto jednání odsoudili někteří právníci. Podle názoru jednoho z nich prezident jedná v rozporu s ústavou. „Předložený text mediální zprávy, pakliže je pravdivý, vzbuzuje oprávněné obavy, že prezident České republiky Petr Pavel s lichtenštejnským princem Aloisem ohrožuje svrchovanost České republiky. A jedná tedy v rozporu s ústavou.“

Právník také vysvětlil, že zřízením společné správy s jiným svrchovaným státem nad některým nemovitým majetkem na území České republiky, který je ve vlastnictví státu či soukromých a veřejných vlastníků, by jednoznačně došlo k omezení vlastnického práva těchto vlastníků, a to v otázce jakékoli dispozice tímto majetkem. Především by však český stát nemohl garantovat svou svrchovanost při ochraně tohoto majetku. Byl by vázán stanoviskem jiného svrchovaného státu a musel by ho respektovat.



Kde je nějaké vzedmutí odporu proti jednání p-rezidenta? Slyšíme názory jednotlivců, ale nějaké masivní vyjádření nespokojenosti s „angažovaností“ p-rezidenta Pavla nevidíme. Je to lidem jedno?

Co se za těch 10 let stalo?

Organizace, které v r. 2013 byly aktivní a postavily se proti Karlu Schwarzenbergovi, byly postupně mediálně i jinak diskreditovány nebo svoji činnost ukončily nebo se vyměnilo jejich vedení:

Ministryně obrany Černochová v květnu 2022 prohlásila, že „Český svaz bojovníků za svobodu nedostane na provoz už ani korunu„. Navíc svaz musel vyklidit kanceláře, které měl pronajaté od ministerstva obrany. Nefungují už ani oficiální stránky svazu. Stránky lze najít pouze v archivu.

Útok na organizaci byl ale už mnohem dříve. Předseda svazu Jaroslav Vodička byl v roce 2016 během evropské migrační krize kritizován za své protiuprchlické výroky pronesené v projevu v rámci terezínské tryzny. Ukončení spolupráce se svazem bojovníků zvažovalo Ministerstvo obrany už za minulé vlády, v r. 2019.


U další organizace, Společnosti Ludvíka Svobody, není vidět žádná aktivita od r. 2019.

O činnosti ostatních organizací není také ani vidu ani slechu.

„Pamětníci“ umírají a ke slovu se dostává nová generace vychovávaná v duchu liberalismu. Na formování názorů mladých lidí se hlavní měrou podílejí sdělovací prostředky hlavního proudu a různé neziskové organizace, jako např. Post Bellum, Člověk v tísni a další.

Organizace Post Bellum zapojuje žáky a studenty do projektů, které prý „přibližují moderní dějiny nejmladší generaci“. Přitom jí manipuluje, vyzývá k sebemrskačství za vyhnání Němců z Československa po druhé světové válce, pomáhá dětem „správně chápat“ rok 1968, přibližuje jim „ukrajinskou historii“ apod.

Organizace Post Bellum se podílí na překrucování dějin. Jako příklad takového překrucování je možné uvést události na samém sklonku druhé světové války v obci Zákřov, kde nacisté zavraždili místní obyvatele. V r. 2012 natočila Česká televize reportáž o zabití 20 obyvatel Zákřova nacisty, ale po několika letech pak na svých webových stránkách doplnila k reportáži text: Organizace Post Bellum, která dokumentuje příběhy pamětníků v projektu Paměť národa, v roce 2016 označila za viníky tragédie v Zákřově „německé fašisty a ruské kolaborantské vojáky z 574. kozáckého praporu“. Pamětníci ze Zákřova sice mluví o takzvaných vlasovcích, kozácká jednotka ale součástí Ruské osvobozenecké armády nebyla,“ tvrdí Post Bellum.

Pro jistotu ČT natočila v r. 2019 novou reportáž, kde už za viníky označuje ruské kozáky.

image-2-512x1024.png

image-3-512x1024.png







Kam to vše povede? Dojde ve společnosti k uvědomění, že záleží na každém z nás a že je třeba vyslovovat nesouhlas s manipulaci a se zamýšlenými vlastizrádnými kroky prezidenta, případně vlády? Je třeba se poučit z minulosti, kdy se lidé dokázali sjednotit, organizovat se a dokázali prosazovat názory a ovlivňovat tak politiku. Jde o naše přežití, o naší státnost.

Pamatujme: ŘÍZENÍ JE PROCES INFORMAČNÍ.

Zdroj článku...
 
Volba Miloše Zemana jeho vlastenecké podporovatele uspokojila, dříve započaté zhoubné procesy pokračovaly i za jeho prezidentování, ale nějak přestaly vadit, nebyly tak viditelné - hlavně že byl Zeman zvolen prezidentem. To, co mělo být jen prvním krokem, bylo považováno za dosažení vrcholu. Došlo k útlumu aktivity vlasteneckých organizací a později k jejich úpadku až rozkladu. "Vítězství" v roce 2013 vlastně žádným vítězstvím nebylo. Kvalitní organizaci nelze zničit pouhým ukončením finanční podpory od státu, ta musí být schopna fungovat bez podpory zvenčí. Např. KSČ za první republiky stát nefinancoval, drtivou většinu výdajů pokryly členské příspěvky, a to přes nuzné podmínky, ve kterých její členové žili. Takže příčiny hledejme spíše uvnitř těch organizací. Naříkat nad tím, že nás nepřítel nepodporuje, nemá smysl. Je to přece nepřítel, ten proti nám bojuje.
Proto bratři Slováci pozor, nedělejte stejnou chybu, nepodlehněte uspokojení, že vyhrál volby Fico, a nepolevujte v aktivitě.
 
Naspäť
Top Bottom