Pripomíname si 33 rokov od štátneho prevratu v Československu

1668691282157.png

Pred 33. rokmi, 17. novembra 1989, sa začala Nežná revolúcia. Masové študentské nepokoje viedli k štátnemu prevratu a následne k likvidácii socializmu v Československu. K moci sa dostali najmä prozápadne orientovaní signatári Charty 77 na čele s Václavom Havlom.

View attachment 141

Kolektívny západ na čele s USA zvíťazil v studenej vojne. Dielo skazy a porážka tzv. "Východného bloku" bola zavŕšená. Gorbačovove reformy v podobe "glasnosti" a "perestrojky" rozvrátili spoločnosť nielen v Sovietskom zväze, ale aj vo vtedajšej NDR, Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku a samozrejme aj v Česko-Slovensku. Vzápätí sa na Balkáne rozpútala "bratovražedná" vojna a vtedajšia Juhoslávia sa definitívne rozpadla. Nevydržal to ani Sovietsky zväz, ktorý sa čoskoro na to rozpadol tiež.

️Výsledkom „Nežnej revolúcie“ bola priam okamžitá dekomunizácia Československa.
Obe krajiny sa dohodli na rozdelení a tie sa stali počas ďalších premien a reforiem úspešnou korisťou kolektívneho západu, ktorý si privlastnil komplexnú strategickú infraštruktúru a spustil bezbrehé rozkrádanie štátu pod názvom privatizácia.

Všade zavial víchor studeného a bezcitného kapitalizmu a zo dňa na deň sa státisíce ľudí ocitli bez práce a bez príjmu. Obrovská nezamestnanosť a vysoká miera inflácie urobili z obyvateľov Česka a Slovenska lacnú pracovnú silu pre nadnárodné koncerny v rukách niekoľkých vyvolených miliardárov. Neviditeľná ruka trhu pripravila státisíce ľudí o strechu nad hlavou a z niekoľkých "vyvolenýchí" sa stali zo dňa na deň oligarchovia.

Pred 33. rokmi vyšli do ulíc státisíce ľudí, ktorí žiadali slobodu a dialóg. Štrngali kľúčmi v nádeji na lepší život v demokracii. Dočkali sa však iba čoraz striktnejších pravidiel, uťahovania si opaskov, postupných zavádzaní rôznych obmedzení a nezmyselných prekážok pre slobodný život. Dialóg sa dnes zakazuje a médiá šíria propagandu horšiu ako za čias socialzmu. Demoraciu nahradil novodobý fašizmus v podobe "liberálneho" dogmatizmu.

Zdroj...
 
Děkuji za připomenutí výročí a lehce ho poopravím.
Toho 17. 11. 1989 se ještě nic tak významného nedělo a statisíce lidí v ulicích nebyly.
Ten den se konal tradiční pochod k uctění památky 17.11., ale v r. 1939. Památka tohoto dne, který byl později vyhlášený za Mezinárodní den studentstva, byla "sametovou" už téměř překryta. Přitom v r. 1939 šlo o tragédii několika týdnů - tk. události od 28.10. vyvrcholily 17.11. a to uzavřením českých vysokých škol. Umřelo několik mladých lidí a kdo chce nějak "nasát" atmosféru této doby, může s epodívat na skvělý film Vyšší princip.
Když se přeneseme do r. 1989, tak onen 17. 11. bylo - jako vždy - o uctění památky této hrozné doby. V kostce - vyšel studentský průvod z Albertova (tradiční - na počest památky Jana Opletala) a byl z neznámých důvodů "nadirigován" na Národní třídu. A ta byla neprodyšně uzavřena policií. Podotýkám, že průvod měl jít původně jinak - kamsi pod Vyšehrad, v tradiční cestě ostatků Jana Opletala - ale šel jinudy. Nevím už přesně - tehdy "někdo" rozhodl, že se půjde na Václavák a pietní pochod se změní v protestní. V tom r. 1989 nic divného, protestních akcí na Václaváku proběhlo v tom roce několik, první už zkraje ledna, kdy byla demonstrace potlačena vodními děly a to v těch mrazech nebylo nic příjemného.
Abych nezdržovala - na té Národní třídě došlo k tlačenici, protože "předek" byl neprodyšně uzavřený a zezadu se tlačila masa dalších lidí. Odtud jsou známé fotky studentů proti policii a také známý pokřik "máme holé ruce".
Když pak policie začala akci rozhánět, v tom stísněném prostoru to nebylo nic k popukání. Dost lidí mělo štěstí, že jim otevřeli obyvatelé v té ulici. A bylo to - jako u každé takové akce - se zraněním. Psalo se, že je víc jak 500 studentů zraněných.
Stále se ale nedělo nic "státotvorného". To až potom, když se roznesla zpráva o "mrtvém studentu Šmídovi". Později se ukázala lživou, ale to už splnila svůj účel. Právě tato zpráva dostala do ulic tisíce lidí s heslem "naše děti nám vraždit nebudou" (nebo tak něco, už nepamatuju).
Další den už se aktivovali Havloidi a studenti vyhlásili na protest násilí stávku. A první velká demonstrace občanů byla na Václaváku - tuším, že až někdy 21. 11. A pak to šlo velmi rychle. Generální stávka, demonstrace na Letné, odstoupení prezidenta a ÚV KSČ... to už je dostatečně známé.
 
Napíšu ještě jeden komentář - s reakcí.
Dodnes jsem nepochopila, proč se tenkrát cinkalo klíči. V té době jsem byla mladá )ale už paní) a tak jsem byla braná "za blbou" a stejně tak i moje otázky. Bylo mi řečeno, že prostě klíče měl v kapse každý a bylo potřeba udělat nějaký "bordel". Ptala jsem se - klíčema? To se moc velký bordel neudělá. To spíš vypadá, že jim jako odevzdáváme klíče. Ťukali si na čelo. No a dnes svou intuici velmi dobře chápu. My skutečně odevzdávali klíče ke všemu, co jsme jako lidé vlastnili. Protože - za socíku jsme jako občani vlastnili podíl na všem, co tu bylo. I na těch luxusních hotelech či zotavovnách. Na každičké nemocnici i škole, prodejně, obchoďáku. Přehradě či zámku. Na polích, lesích, sadech či vinicích. Dneska?
Psala jsem už několikrát, jak probíhala (nevím která vlna) privatizace. Třeba při prodeji místní samoobsluhy. Ta samoobsluha byla vystavěná sice ze státního stavebního materiálu, ale stavěli ji občani ve svém volném čase - a zadarmo. To byla tenkrát Akce Z a stavělo se tak občanské vybavení v místní lokalitě (školky, školy, hřiště, obchody, kulturní domy....). A pak tuhle samošku kdosi "zprivatizoval". Protože však byla privatizační pravidla šitá horkou jehlou (dost se v tom angažoval nějaký Ježek - a beztrestně), docházelo velmi často k tomu, že stát viděl za samošku i se zásobami tak cca 10 tisíc korun (což byla obvyklá privatizační jistina). Víc ne, protože samošku zprivatizoval nemajetný bílý kůň a okamžitě nechal v katastru přepsat nemovitost na dalšího vlastníka (jako že prodal). Takže stát neměl co vymáhat - a vlastník měl za 10 tis. majetek v hodnotě tak 150 - 200 tis.
U továren to chodilo podobně, ale tam ani nebylo potřeba přepisovat vlastníka. Zmizelo totiž veškeré zařízení a zásoby(většinou na západ), o budovu nikdo nestál.
Takže - ta tzv. "sametová" si zaslouží být v dějinách zapsaná jako obrovská loupež na všech občanech našeho státu. To, co za 40 let nashromáždili, se rázem ocitlo v zahraničí nebo v soukromých rukách. tenkrát sice ještě českých, ale již tenkrát nastrčených pro budoucího zahraničního vlastníka.
 
Je to hloupé - zase já. :)
Nikdo se nepřidal a já bych velmi ráda ještě něco dodala. Zvláště za situace, že jako pamětník se setkávám s "různodivnými" interpretacemi této přelomové doby. Přelomová zcela určitě byla, protože zvrátila vývoj naší země, ovlivnila životy všech a jak je vidět dneska - vrátila nás ve vývoji "v čase" zpět. Někdo říká do padesátých let - někdo si myslí, že až do první republiky.
Tu "slavnou sametovou" bychom mohli směle označit také za "ukradenou" revoluci, protože ona ukradená vskutku byla. Studenti, kteří jako první vyhlásili stávku kvůli policejnímu zásahu na Národní třídě, byli během pár týdnů úplně odsunuti.
"Revoluční vlna" od studentů na sebe nabalovala herce (od té doby si uzurpují právo do všeho kafrat), pak známé a důvěryhodné osobnosti (nemyslím celebrity, ale hlavně lidi z vlády r. 68), pak lidi s řečnickým nadáním a dobrými nápady - a teprve pak Havloidi. Havla začali vystrkovat už na Václaváku a troufám si tvrdit, že ho naprostá většina lidí u nás neznala.
Mnohá tehdejší jména už jsou zapomenuta a dají se i hůře vyhledat. Neustále se propagují jména notoricky známá jak Benda, Pithart, Klaus... ale ta byla tehdy úplně neznámá.
Nejprve utvořili tzv. "vládu národního porozumění", která byla lidmi oblíbená a měla velkou důvěru. Vláda odborníků, málokdo tam byl politik. Odborníci s velmi dobrými vizemi. Z prognosťáku to byl pan Valtr Komárek, pak připomenu Petra Millera, velmi oblíbeného dělnického předáka. po prvních volbách v r. 1990 to byla "vláda národní oběti".
Zpočátku nic nenasvědčovalo, že věci vezmou úplně jiný vývoj, než bylo hlásáno a než lidi očekávali. Dokonce lidi brali vážně i Klausovo "utahování opasků", protože věřili, že nás komunisti fakt přivedli ke krachu a že je třeba se ekonomicky urychleně postavit na nohy.
A ano - jak se píše v článku, Havel na tribuně sliboval, že nebude zdražení, nebude propouštění z práce, nebude inflace - že prý to je "komunistická propaganda", kterou schválně šíří komunisti. Co se ale skutečně stalo - to bylo dost šílené. Ze dne na den zdražilo všechno zboží v obchodech. Hlavně potraviny. tenkrát to zdůvodňovali, že tyto ceny se musí "narovnat", protože je komunisti dotovali, aby se jim lidi nebouřili. A nyní, když se postupně "otvírají hranice", tak by nám toto dotované zboží vykupovali cizinci - proto musí zdražit. Byla to, samozřejmě, pitomost - ale to v té době nikdo netušil. Jak říkám - byla to doba absolutní důvěry vládě, poslancům médiím.
Později - ruku v ruce s privatizací - přišlo rušení podniků a tím i rušení pracovních míst. První se začalo se zemědělskými podniky (družstva a státní statky), zdůvodňované tenkrát sloganem "vracíme, co komunisti ukradli". Dneska víme, proč to tak bylo - proč zemědělství muselo být jako první zničeno.
Pak už to šlo jak na běžícím pásu a málokdo se ptal, co se to děje. Lidé byli jak opilí kupónovou privatizací a možností vycestovat "na západ". Hlavně za nákupy naprostých krámů. Dovolené přišly až mnohem později. Bylo až směšné, jak se najednou každý cítil být "podnikatelem". A už to jelo. Podvody, krádeže, vraždy... Šílená doba devadesátek, kdy z policie udělali "nástroj zla" a tak jim osekali pravomoce, že byli bezzubí a tak k ničemu. Teprve později se jim začalo "povolovat" pracovat. Není divu, že mnoho jich odešlo.
Odcházely i jiné profese a to velmi důležité profese. Z vlastní zkušenosti mohu říci, jak to tenkrát chodilo s novými zákony - konkrétně v oblasti daní, majetku, podnikání...
Ti nejlepší odborníci tvořili týmy a každý z nich pracoval na jiné oblasti. Ale tak, aby zákony byly navzájem propojené a ustanovení v jednom nepopíralo či neodporovalo ustanovení v druhém. K projednání do parlamentu byly předkládané hotové a několikrát odkontrolované verze. Jenže... pan poslanec XY byl podplacen lobistou ZY, aby se při čtení ohradil proti větě xxx a trval na jejím zrušení. Poslanec sice nevěděl proč, ale lobista ano. Pokud z hotového a provázaného zákona zmizela byť jen jedna věta nebo bylo pozměněno slovo "musí" za "může", stalo se, že určité "činnosti" nebyly trestně postižitelné, protože zákon je nezakazoval. Důsledky známe - toto bylo nejčastější příčinou krvácení republiky a rozkrádání na všechny strany.
A důsledek takových "lobistických zásahů"? Zákonodárný tým odborníků, který znal zákony a předkládal smysluplné - ten odešel. Většinou do soukroma nebo do zahraničí.
A uzavřu, aby vůbec někdo byl schopný si traktát přečíst:
Za socialismu jsem nikdy nezažila takové rozkrádání a devastaci jako v devadesátkách.
 
Je to hloupé - zase já. :)
Nikdo se nepřidal a já bych velmi ráda ještě něco dodala. Zvláště za situace, že jako pamětník se setkávám s "různodivnými" interpretacemi této přelomové doby. Přelomová zcela určitě byla, protože zvrátila vývoj naší země, ovlivnila životy všech a jak je vidět dneska - vrátila nás ve vývoji "v čase" zpět. Někdo říká do padesátých let - někdo si myslí, že až do první republiky.
Tu "slavnou sametovou" bychom mohli směle označit také za "ukradenou" revoluci, protože ona ukradená vskutku byla. Studenti, kteří jako první vyhlásili stávku kvůli policejnímu zásahu na Národní třídě, byli během pár týdnů úplně odsunuti.
"Revoluční vlna" od studentů na sebe nabalovala herce (od té doby si uzurpují právo do všeho kafrat), pak známé a důvěryhodné osobnosti (nemyslím celebrity, ale hlavně lidi z vlády r. 68), pak lidi s řečnickým nadáním a dobrými nápady - a teprve pak Havloidi. Havla začali vystrkovat už na Václaváku a troufám si tvrdit, že ho naprostá většina lidí u nás neznala.
Mnohá tehdejší jména už jsou zapomenuta a dají se i hůře vyhledat. Neustále se propagují jména notoricky známá jak Benda, Pithart, Klaus... ale ta byla tehdy úplně neznámá.
Nejprve utvořili tzv. "vládu národního porozumění", která byla lidmi oblíbená a měla velkou důvěru. Vláda odborníků, málokdo tam byl politik. Odborníci s velmi dobrými vizemi. Z prognosťáku to byl pan Valtr Komárek, pak připomenu Petra Millera, velmi oblíbeného dělnického předáka. po prvních volbách v r. 1990 to byla "vláda národní oběti".
Zpočátku nic nenasvědčovalo, že věci vezmou úplně jiný vývoj, než bylo hlásáno a než lidi očekávali. Dokonce lidi brali vážně i Klausovo "utahování opasků", protože věřili, že nás komunisti fakt přivedli ke krachu a že je třeba se ekonomicky urychleně postavit na nohy.
A ano - jak se píše v článku, Havel na tribuně sliboval, že nebude zdražení, nebude propouštění z práce, nebude inflace - že prý to je "komunistická propaganda", kterou schválně šíří komunisti. Co se ale skutečně stalo - to bylo dost šílené. Ze dne na den zdražilo všechno zboží v obchodech. Hlavně potraviny. tenkrát to zdůvodňovali, že tyto ceny se musí "narovnat", protože je komunisti dotovali, aby se jim lidi nebouřili. A nyní, když se postupně "otvírají hranice", tak by nám toto dotované zboží vykupovali cizinci - proto musí zdražit. Byla to, samozřejmě, pitomost - ale to v té době nikdo netušil. Jak říkám - byla to doba absolutní důvěry vládě, poslancům médiím.
Později - ruku v ruce s privatizací - přišlo rušení podniků a tím i rušení pracovních míst. První se začalo se zemědělskými podniky (družstva a státní statky), zdůvodňované tenkrát sloganem "vracíme, co komunisti ukradli". Dneska víme, proč to tak bylo - proč zemědělství muselo být jako první zničeno.
Pak už to šlo jak na běžícím pásu a málokdo se ptal, co se to děje. Lidé byli jak opilí kupónovou privatizací a možností vycestovat "na západ". Hlavně za nákupy naprostých krámů. Dovolené přišly až mnohem později. Bylo až směšné, jak se najednou každý cítil být "podnikatelem". A už to jelo. Podvody, krádeže, vraždy... Šílená doba devadesátek, kdy z policie udělali "nástroj zla" a tak jim osekali pravomoce, že byli bezzubí a tak k ničemu. Teprve později se jim začalo "povolovat" pracovat. Není divu, že mnoho jich odešlo.
Odcházely i jiné profese a to velmi důležité profese. Z vlastní zkušenosti mohu říci, jak to tenkrát chodilo s novými zákony - konkrétně v oblasti daní, majetku, podnikání...
Ti nejlepší odborníci tvořili týmy a každý z nich pracoval na jiné oblasti. Ale tak, aby zákony byly navzájem propojené a ustanovení v jednom nepopíralo či neodporovalo ustanovení v druhém. K projednání do parlamentu byly předkládané hotové a několikrát odkontrolované verze. Jenže... pan poslanec XY byl podplacen lobistou ZY, aby se při čtení ohradil proti větě xxx a trval na jejím zrušení. Poslanec sice nevěděl proč, ale lobista ano. Pokud z hotového a provázaného zákona zmizela byť jen jedna věta nebo bylo pozměněno slovo "musí" za "může", stalo se, že určité "činnosti" nebyly trestně postižitelné, protože zákon je nezakazoval. Důsledky známe - toto bylo nejčastější příčinou krvácení republiky a rozkrádání na všechny strany.
A důsledek takových "lobistických zásahů"? Zákonodárný tým odborníků, který znal zákony a předkládal smysluplné - ten odešel. Většinou do soukroma nebo do zahraničí.
A uzavřu, aby vůbec někdo byl schopný si traktát přečíst:
Za socialismu jsem nikdy nezažila takové rozkrádání a devastaci jako v devadesátkách.
Lin, ďakujem ti za perfektné zhrnutie tej doby. Ono to treba robiť, aby aj tí, čo tú dobu nezažili, mali predstavu, o čom sametová bola. Keby si si na niečo ešte spomenula, kľudne to dopíš :)

K tomu cinkaniu kľúčami... Na symbolickej úrovni to bolo presne ako hovoríš. Odovzdali sme im dobrovoľne a zadarmo kľúče od národného majetku, ktorý jastraby získali za hubičku.
Ale mne to cinkanie pripomenulo aj inú vec. Napadlo mi, ako Ratnikov hovoril o cigánskej hypnóze. Je to špeciálny druh mäkkej hypnózy (hovorí sa tomu Raport), keď je človek normálne pri vedomí, ale zároveň je dostatočne uvoľnený a naladený na vlnu podvodníka, aby ho ten mohol manipulovať.
Agresor sa snaží navodiť priateľskú atmosféru, napr. požiada o pomoc, hľadá nejakú ulicu, potom sa snaží povedať niečo otvorené a úprimné, čím navodí atmosféru priateľskosti, potom vás pochváli, že ste sympatický človek. A keď je obeť pripravená (v mäkkej hypnóze), tak sa mu rozhodne darovať nejaké luxusné veci, ktoré ako luxusné iba vyzerajú, no ide o brak, bižutériu. A ten, keď sa začne zo slušnosti zdráhať, tak mu povie, tak mi daj aspoň symbolickú sumičku (ale bude ho usmerňovať a hecovať, aby suma nebola symbolická, ale primeraná). Na toto obeť skočí, ak je aspoň trošíčka chamtivá a ak sa mu dané veci páčia. Bude omámený tou priateľskosťou, vďaka čomu nebude podozrievať, že tak dobrý a priateľský človek by mu mohol dať za peniaze bezcenný brak.

A toto robia aj pri mítingoch... Snažia sa navodiť priateľskú atmosféru, aby sa ľudia uvoľnili a naladili na vlnu organizátorov, a keď sú uvoľnený, tak skúšajú, či sú v mäkkej hypnóze. Vyzvú ich "Kto neskáče je gorila"! a všetci, ktorí podľahli raportu, skáču. Alebo ich vyzvú masovo cinkať kľúčami, alebo svietiť telefónmi...
A keď je odozva masová, masa je v mäkkej hypnóze, tak ich môžu oblbovať a programovať, lebo obranné mechanizmy psychiky sú vypnuté. Ľudia v takom stave uveria hocijakej hlúposti. Jediné, čo by jedinca prebudilo z tohto stavu, je ak by ho vyzvali urobiť niečo v rozpore s jeho mravnosťou...
No v tomto stave je možné prebudiť aj všetkých vnútorných démonov človeka, prebudiť jeho nedobré vlastnosti. Preto v masovej psychóze sú ľudia schopný vecí, ktoré by inak neurobili, lebo v normále sa dostatočne kontrolujú...
 
Velmi děkuji za zásadní informace na 2. prioritě ZPŘ, potvrzuje to i má osobní zkušenost. Je o to naléhavější ve srovnání s tím, co se teď "nalévá do hlav" našim dětem na základních školách.
"SAMETOVÁ REVOLUCE" Z ROKU 1989 byl jenom převrat naplánovaný agenty Státní bezpečnosti, která v té době byla již pod vlivem tajné služby Sovětského Svazu. Ta v té době už sloužila nadnárodním zájmům, nikoliv občanům. "Revoluční" hnutí bylo uměle vyvolané, o žádnou živelnost se nejednalo.
Po smrti Stalina v roce 1953 začaly státní orgány Sovětského Svazu postupně prorůstat vlastizrádci a tak se to odrazilo i na tajných službách celého východního bloku.
Nasledující článek používá zavádějící, nepřesné pojmy, je rusofobní a nezohledňuje 3 základní fáze Sovětského Svazu:
1917 - 1937 boj mezi Trockisty a Stalinisty
1937 - 1953 skutečné budování komunismu
1953 - 1991 rozpad Sovětského Svazu
Přesto si myslím, že dává dobrou představu o samotné organizaci "našeho" převratu. Část tomu věnovaná je u konce celého článku, který rozebírá i další zajímavé náměty našich novodobých dějin.
Moc by mě zajímalo vaše zhodnocení tohoto rozboru. Děkuji!
 
Naposledy upravené:
Od nás chcú, aby sme mali zjednotený pohľad na 17. november, vyhodia z RTVS 4 ľudí zato, že odvysielali snem Smeru, ale keď si prečítate napr. tento rozhovor, tak zistíte, že ani aktéri revolúcie v tom nemajú jasno a idú si po krku. Ale od nás chcú, aby sme tú dobu velebili. Hlavne pietne...

 
Moc by mě zajímalo vaše zhodnocení tohoto rozboru. Děkuji!
Já nevím, jestli jsem dobře pochopila text. Těžko se mi čte. Ale - jestli tam autor tvrdí, že jak r. 1968, tak rok 1989 jsou výsledkem "práce" tajných služeb - pak ano, souhlasím.
Moc mě mate to označení "čekistická mafie KGB". Však čekisté byli bojovníky proti všemu, co by podrývalo nebo ničilo moc Sovětů. Nevím, proč to autor použil a jestli mi to kdo umí vysvětlit, budu ráda.
Autor se také dost spoléhá na seznamy Petra Cibulky - no a to mě taky mate. Cibulka není tak docela čistý a jeho seznamy jsou sporné.
A v poslední řadě - nesdílím takové nadšení z článku, jako sdílejí ti, co ho uveřejnili. Z mého hlediska ta analýza nepřináší nové informace a - opět z mého hlediska - některé situace "zamlžuje" nebo je činí "méně pochopitelnými".
Mám k vysvětlení raději materiál, který se objevil "v samizdatu" (tj. byl lidmi přepisován a množen - v té době kopírky ani internet nebyly) - analýza pana Mirka Dolejšího.
Text to je dlouhý, byla šířena jeho první část, která se týkala "sametové". K pochopení jasnější a časem prověřené, že to tak nejspíš fakticky bude. :)

No a v kostce ze všeho vyplývá to, co se říkalo už v tom roce 1990:
Část mocenských složek (všech, nejen zpravodajci či politici) kolaborovala se "západem" již delší dobu a to z jistých důvodů = mamon. Jenže - v těch socialistických státech svůj mamon nemohla plně využít ani vystavit "na odiv", protože podle ideologie si byli "všichni rovní" a běžnými výdělky si nikdo nemohl vydělat na palác - ani politik. Tak své bohatství nejdřív skrývali, později ukládali své peníze v zahraničí (hlavně Švýcarsko), ještě později si začali kupovat "na západě" nemovitosti (ale to nebylo jisté, čas od času se stalo, že to nějaký novinář vyšťoural a byl z toho poprask) - a pak to "revolucemi" všechno legalizovali. Stačí se podívat na Gorbyho. Když "slil" SSSR, už nemusel odpovídat na nepříjemné otázky, kde jeho Raisa vzala na šaty v hodnotě pěti měsíčních platů ruského dělníka. Raisa se po "revoluci" mohla oblíkat jak chtěla - a pokud se kdo zeptal, kde na to vzala, odpovědí byla i u nás tolik používaná mantra - "závist".
Protože - i u nás všichni, kdo měli peníze do privatizace, byli bývalí "mocní", kteří pomáhali všechno zbořit pro svůj vlastní mamon.
 
Děkuji za připomenutí výročí a lehce ho poopravím.
Toho 17. 11. 1989 se ještě nic tak významného nedělo a statisíce lidí v ulicích nebyly.
Ten den se konal tradiční pochod k uctění památky 17.11., ale v r. 1939. Památka tohoto dne, který byl později vyhlášený za Mezinárodní den studentstva, byla "sametovou" už téměř překryta. Přitom v r. 1939 šlo o tragédii několika týdnů - tk. události od 28.10. vyvrcholily 17.11. a to uzavřením českých vysokých škol. Umřelo několik mladých lidí a kdo chce nějak "nasát" atmosféru této doby, může s epodívat na skvělý film Vyšší princip.
Když se přeneseme do r. 1989, tak onen 17. 11. bylo - jako vždy - o uctění památky této hrozné doby. V kostce - vyšel studentský průvod z Albertova (tradiční - na počest památky Jana Opletala) a byl z neznámých důvodů "nadirigován" na Národní třídu. A ta byla neprodyšně uzavřena policií. Podotýkám, že průvod měl jít původně jinak - kamsi pod Vyšehrad, v tradiční cestě ostatků Jana Opletala - ale šel jinudy. Nevím už přesně - tehdy "někdo" rozhodl, že se půjde na Václavák a pietní pochod se změní v protestní. V tom r. 1989 nic divného, protestních akcí na Václaváku proběhlo v tom roce několik, první už zkraje ledna, kdy byla demonstrace potlačena vodními děly a to v těch mrazech nebylo nic příjemného.
Abych nezdržovala - na té Národní třídě došlo k tlačenici, protože "předek" byl neprodyšně uzavřený a zezadu se tlačila masa dalších lidí. Odtud jsou známé fotky studentů proti policii a také známý pokřik "máme holé ruce".
Když pak policie začala akci rozhánět, v tom stísněném prostoru to nebylo nic k popukání. Dost lidí mělo štěstí, že jim otevřeli obyvatelé v té ulici. A bylo to - jako u každé takové akce - se zraněním. Psalo se, že je víc jak 500 studentů zraněných.
Stále se ale nedělo nic "státotvorného". To až potom, když se roznesla zpráva o "mrtvém studentu Šmídovi". Později se ukázala lživou, ale to už splnila svůj účel. Právě tato zpráva dostala do ulic tisíce lidí s heslem "naše děti nám vraždit nebudou" (nebo tak něco, už nepamatuju).
Další den už se aktivovali Havloidi a studenti vyhlásili na protest násilí stávku. A první velká demonstrace občanů byla na Václaváku - tuším, že až někdy 21. 11. A pak to šlo velmi rychle. Generální stávka, demonstrace na Letné, odstoupení prezidenta a ÚV KSČ... to už je dostatečně známé.
k porozuměmi teto doby ješte toto: https://www.konceptualcz.cz/post/př...zu-která-velice-pomáhá-vyjasnit-současné-dění
 
Naspäť
Top Bottom