Prvá prekvapivá obeť dedolarizácie

Autor: Judr. Peter Weiss (https://akw.sk/blog/ | RSS odber)

euro-76018_1280.jpg


Vo svete sa počas ukrajinského konfliktu používa naratív tzv. dedolarizácie. Ide najmä o dve roviny.

Prvá je znižovanie dolárových rezerv veľkých (nie priateľsky naladených) ekonomík. Čo je logické, lebo držať rezervy v mene nepriateľa, ak s ním reálne hrozí ozbrojený konflikt, je ekonomická samovražda.

Druhá línia je mediálizácia znižovania objemu transakcií v dolároch. Tu ide o tzv. petrodolár, t.j. naviazanie finančných transakcií za ropu a plyn na americký dolár.

Správ (aj pravdivých) o znižovaní objemu dolárových obchodov bolo za posledné obdobie tak veľa, že tento naratív začali brať vážne veľké bankové domy a hedžové fondy. A to až nekriticky. Stratili ostražitosť. Zamerali sa na woke agendu a stratili súdnosť. Ak sa zameriate na kraviny typu uhlíková neutralita a rovnosť zastúpenia genderov na pracovných pozíciách, neostane veľa času na klasickú prácu. Stačí, že o správnosť informácií sa postarajú komplexne tí, ktorí sa hrdia používaním moderného nástroja, tzv. fact checku.

Čo však ukazujú reálne dáta?

Prekvapivo to, že celkový objem dolárových operácií paradoxne rastie (alternatíva bude teraz v šoku). Amerika po strate Ruska, Číny a Indie začala hľadať kompenzačné mechanizmy. A našla si svoju servilnú „obeť“ v politicky istých vodách. Tou obeťou je Európska únia, presnejšie krajiny menovej únie. Vedenie EÚ urobí bohužiaľ všetko, čo vidí na očiach svojho staršieho brata, s ktorým momentálne nekriticky zdieľa všetky (aj tie podivné) hodnoty. A to až do takej miery, že aktuálne dáta ukazujú, že euro už v tomto čase nutne potrebuje umiestnenie na pľúcnu ventiláciu.

Počujete dobre. Obeťou je euro. A nie je v jednoduchej situácii. A všade počuť ticho. V tom tichu sa hompáľajú tvrdé dáta zo systému SWIFT.

Link na dáta TU.

Gratulujeme slovenskej vláde, že oceňuje toto ticho. Je to ticho pred búrkou. Inflácia je oproti tomu nič. To naše slovenské plavidlo bolo už v roku 2019 deravé a príliš často sme z neho pumpovali vodu z podpalubia. Avšak plandemické obdobie bolo zásadné. Plachty slovenskej ekonomiky zapálil Igor, kormidlo utrhol Rišo, veslá zahodil Edo. Kurz skazy vyrátala Veronika. A do toho tá nešťastná dedolarizácia, však? Čo urobia v tejto ošemetnej situácii noví? Majú na riešenie situácie adekvátne vzdelanie, prívlastok odborní a málo času. Čo však guráž? To je zásadná otázka. Museli by začať kritizovať tých, ktorých je kritizovať zakázané. A to nie je politicky korektné.

Zrejme však neuvidíme do volieb nič. Len blížiacu sa búrku a tiché modlitby pasažierov v podpalubí.


Príspevok Prvá prekvapivá obeť dedolarizácie je zobrazený ako prvý na Weis & Partners.

Zdroj článku...
 
Nevím sice proč píše překvapivá? Východní Evropu dojí USA státní elita již od převratu a západní začala dojit zhruba od začátku SVO (veřejně známý fakt). Vše se potvrdilo vyhozením severního proudu. Šídlo v pytli neutajíš a tak se bude o tom psát více a více i navzdory vniklé a již se neskrývající totalitě.

Co je ještě zajímavější, že se objevují hlasy, že když USA zničí hlavního spojence Evropu, tak hegemon padne (vím, víme od začátku). Jenže oni nejsou schopni přestat (jalově hrabat, bez ohledu na okolnosti), což se potvrdilo tím, že nejsou schopni ani zafinancovat novou zbrojní výrobu v USA. Tak vše bude trvat až do jejich hořkého konce (litovat je nebudu).

Nemají (USA státní elita) vůli, nemají znalosti, nemají odhodlání, mají pouze podvod, klam, korupci a media. Překvapivé je pro mě tedy spíše to, co vyjádřím (údajně Jeshuovými slovy, ale s jiným významem): "Jak si mohlo takové bohatství (materiální) najít v takové bídě domov (mentální)?"
 
Naposledy upravené:
Co je ještě zajímavější, že se objevují hlasy, že když USA zničí hlavního spojence Evropu, tak hegemon padne (vím, vme od začátku). Jenže oni nejsou schopni přestat (jalově hrabat, bez ohledu na okolnosti), což se potvrdilo tím, že nejsou schopni ani zafinancovat novou zbrojní výrobu v USA. Tak vše bude trvat až do jejich hořkého konce (litovat je nebudu).
Doplním tě.
Četla jsem zajímavý názor, proč USA ničí Evropu. Nejen kvůli konkurenci.
Jde jim o to, aby se výrobní firmy a potřebné mozky přesídlily do USA. Asi tak, jak se stalo před poslední válkou, během ní a i po ní. USA si zajištěním krutých podmínek v Evropě (a to včetně zeleného děsu) zajistí "investice" ve svých státech - protože tam budou podmínky pro výrobu velmi příznivé. A s výrobou a podnikáním odejdou i nejschopnější evropské mozky vynálezců, vědců, zlepšovatelů...atd. A o prosperitu USA bude postaráno. Jenže...
Ti, kteří to takto vymysleli, nepočítali v té době s energetizací Indie a Číny (a vůbec Asie). Tím, že mají tyto země nyní dostatek energií (díky Rusku), mohou lákat investory na daleko lepší podmínky, než státy USA. Dokonce i Turecko, popř. Írán. A hlavně - mají mnohem levnější vstupy a pracovní sílu. Takže průmysl Evropy se nepřesouvá do USA, ale do výše jmenovaných oblastí. Možná k těm oblastem přibude co nejdřív i Afrika.
Plánovači plánovali - ale síly, které si vybrali k uskutečnění, nemají kreativitu, předvídavost a dokonce ani obyčejný lidský úsudek. "Jedou" podle původních plánů a zcela jim uniká, že ostatní svět je několik kroků před nimi.
Pokud padne euro, bude to velký problém pro země, které euro používají. Velký - ale ne neřešitelný nebo likvidační. V důsledku se umělý konstrukt EU rozpadne zcela sám a všechny jeho státy se vrátí ke svým národním měnám.
 
O tom rozpade eura hovoril aj Chazin. Naznačoval návrat národných mien (marka, frank). Pre strednú a východnú Európu by to mala byť mena BRICS. Tak uvidíme.
 
  • Súhlas
Reactions: Lin
@Atom vyriešil som minulý rok hypotéku. všetci mi tukali na celo, že ci som debil, ze co sa bojim.
Nech sa paci katastrofa menom hypokríza....

Naozaj pre ľudí z davu je to prekvapenie a peter weis vysvetluje, v tom je jeho neskutocna sila
 
Naozaj pre ľudí z davu je to prekvapenie
Zajímavé asi se to bude týkat davu mladých, v mém okolí každý vidí a viděl, že nás bral západ na hůl. I rozbíjení strojů a ničení konkurence po převratu, ale hlavně všechno co fungovalo se prodalo a odevzdalo za rychlý prachy a teď se brečí. A když kouknu třeba ve firmě jaké výpalné platíme cizákům od odpadů (popelnice Marius Pedersen) přes stravenky (Edenred, Up ...) kolem PC (microsoft), voda prostě všechno kolem nás patří korporacím ... nejdražší mobilní služby, nejdražší energie, a vůbec nejdražší služby ... Hold mládí má většinově asi jiné starosti (byl jsem také takový) než se rozhlížet kolem sebe.
 
Naposledy upravené:
O tom rozpade eura hovoril aj Chazin. Naznačoval návrat národných mien (marka, frank). Pre strednú a východnú Európu by to mala byť mena BRICS. Tak uvidíme.
Po summitu BRICS v Jihoafrické republice Chazin vysvětloval, že žádná měna BRICS nebude, že to je jenom vhoz západní propagandy, aby po summitu mohla slavnostně hlásit, že BRICS selhává, protože žádnou měnu nepřipravil - že bude a připravuje se něco jako clearingový mechanismus mezi měnami samostatných valutových zón (rubl, juan, rupie, real), které jsou přeci ekonomickou podstatou multipolárního světa jako základní vize BRICS.
Takže k tomu, aby střední a východní Evropa přijala měnu BRICS, budou dlouho chybět dva základní předpoklady: 1) měna BRICS, 2) střední a východní Evropa, na jejímž oddělení od rozpadající se EU a sjednocení v jeden nebo více funkčních celků (podle projektů Intermarium, Rakousko-Uhersko II, ČSSR II apod.) pracují všechny subjekty řízení, ale je to proces dlouhodobý a díky množství pracujících subjektů i proces s nejasným výsledkem a dost možná i s množstvím mezistupňů.
Takže výsledek, jestli budeme součástí rublové zóny nebo dolarové/librové zóny nebo se pokusíme hypoteticky o vlastní měnovou zónu (i když takový pokus je asi předem odsouzen k neúspěchu pro nedostatek zdrojů - minimální trh pro valutovou zónu by měl zahrnovat 500 miliónů lidí), je opravdu daleko a nestane se sám o sobě, ale budeme ho muset odpracovat všichni.
 
Tak Jefimov je samozřejmě větší váha, i kdyby nebyl nijak spojený s BRICS.
nejde o autoritu, ale o to, ze Jefimov je priamo hlava ekonomickej komisie BRICS. Co znamena asi tolko, ze v tej base bol za to, ze amici vedeli, ze ak BRICS bude pocuvat jeho rady, su v anale aj s petrodolarom. A vyzera, ze aj su
 
Naspäť
Top Bottom