Pyramída poznania a vzdelávania

Pýtal som sa aj preto, lebo pre toto nemáme žiadnu jednotnú definíciu, a často sa to používa bez predbežného vyjasnenia termínov.

V KSB sa používa termín nevedomie, podľa mňa preto, lebo to súvisí s rozdelením psychiky na dve zložky: vedomú a nevedomú. Vedomá zložka sa spája s vedomím. Nevedomá zložka s nevedomím. Vedomá je charakteristická tým, že si v nej uvedomujeme prebiehajúce procesy: vnímame informácie z jednotlivých zmyslov (zmyslové vnemy). Vnímame emócie a city. Vnímame logické intelektuálne procesy - činnosť umu.

To, čo sa deje v nevedomej zložke, nevnímame. Preto sa to nazýva nevedomie.

Ale správne poukazuješ na to, že nevedomie je širší pojem ako podvedomie. Podvedomie je v povedomí ľudí známejší pojem, a spája sa hlavne so skrytými procesmi jednotlivca.
Presne toto som postrehol, že sa to v KSB nejak silno nepitve, i keď myslím, že rozdelenie na vedomie/nevedomie ako to hore uviedol @Atom je plne dostačujúce na chápanie týchto vecí.

Osobne v tomto smere za veľký prínos pokladám psychológiu C. G. Junga, ktorý spravil takú jednoduchú schému, čo je vlastne čo. Ty ju poznáš, je uvedená aj vo vlákne tu:
Pričom to, čo bežne označujeme ako podvedomie je vlastne v schéme zakreslené ako tieň a je priamo protikladný persóne - maske (EGU). Rovnako tak zo schémy vyplýva, že EGO je iba časť vedomia, a to tá, ktorú(ou) vedome vnímame najviac (ale len smerom von) a tak isto z nej plynie, že tieň (podvedomie) je iba časť nevedomia, a tiež tá, ktorú sme schopní vnímať najviac, pretože ak s ňou začneme pracovať, je kvázi nášmu vnímaniu najbližšie.
 
Mimochodom, skrytá hypnóza najčastejšie vyzerá ako priateľský rozhovor zo srdca. A skrytý hypnotizér býva najčastejšie veselý príjemný človek so zmyslom pre humor. Skrytú hypnózu nie je ľahké odhaliť. Veď tento jav sa vyskytuje v biznise, v marketingu, v médiách, a málokto si to aj tak uvedomí. Nikde sa o tom nepíše a nehovorí.

Podstatou skrytej hypnózy je navodiť atmosféru dôvery (bez nej to nebude fungovať). Preto sa dotyčný musí chovať priateľsky a uveriteľne.
Potom je snaha navodiť človeka do stavu ľahkého tranzu (navodiť radosť, vystrašenie, donútiť ho zamyslieť sa a pod., skrátka zamestnať intelekt činnosťou alebo nejakou silnou emóciou).
Počas týchto pár sekúnd tranzu (keď vedomie nevníma) sa bude dotyčný snažiť povedať nejakú "inštrukciu" (návrh vo svoj prospech), ale iba medzi rečou, rozpustiac to v širšej vete, v ďalších slovách. A potom to ešte zahovorí, zahladí stopy, odvedie reč na inú tému.

Toto je jedna mína. Ale takých mín treba do psychiky vložiť viacej. Všetky "nevybuchnú" a dokonce ani nevieme, kedy vybuchnú a koľko. Ale práve tieto míny sa postarajú o to, že človeku sa "zachce" presne tak, ako si to želal dotyčný, ak to nebude v rozpore so svedomím hypnotizovaného.

A napadlo mi, že aj obchodné večere, keď partneri idú dojednávať nejaký kontrakt a robia to pri spoločnom stole počas jedla. Tak zrejme to tiež súvisí s tým, že počas jedla (najmä keď je dobré) je človek častejšie v ľahkom tranze a je ľahšie ho zmanipulovať, prepašovať mu do podvedomia impulzy, aby konal v prospech obchodného partnera. Ale len v prípade, ak obchodný partner ovláda praktiky skrytej hypnózy.

Inak informácie o skrytej hypnóze čerpám zo stránok avernus.ru Majú tam o tom dosť veľa materiálov. Voľných aj spoplatnených.
Charakterizoval si to presne. A konkrétne si použil negatívny vplyv takejto hypnózy. No existuje aj pozitívny vplyv. Všetko zavisí od "hypnotizéra" a jeho zámeru. Veselý príjemný človek dokáže napríklad prebrať zo stavu "zombie/biorobot" či "démon" človeka, ktorému dokáže predložiť informáciu správne, správne mu ju podať. No tu už by som ho neoznačoval za hypnotizéra, ale za kvázi osobu, ktorú poznali v staroslovenskej kultúre ako "volchva", t. j. učiteľa, odovzdávajúceho poznanie i skrze veselosť, príbehy a hry. Takto vie aj naopak - t. j. pozitívne - človek vplývať na "zabednencov" = ľudí, ktorí inak odmietajú spochybniť svoj omyl.
 
Charakterizoval si to presne. A konkrétne si použil negatívny vplyv takejto hypnózy. No existuje aj pozitívny vplyv. Všetko zavisí od "hypnotizéra" a jeho zámeru. Veselý príjemný človek dokáže napríklad prebrať zo stavu "zombie/biorobot" či "démon" človeka, ktorému dokáže predložiť informáciu správne, správne mu ju podať. No tu už by som ho neoznačoval za hypnotizéra, ale za kvázi osobu, ktorú poznali v staroslovenskej kultúre ako "volchva", t. j. učiteľa, odovzdávajúceho poznanie i skrze veselosť, príbehy a hry. Takto vie aj naopak - t. j. pozitívne - človek vplývať na "zabednencov" = ľudí, ktorí inak odmietajú spochybniť svoj omyl.
To je dobrý postreh.
 
No existuje aj pozitívny vplyv. Všetko zavisí od "hypnotizéra" a jeho zámeru.
Já si zase všimla toho, že pokud chci po určité osobě, která má diametrálně odlišný pohled na určité téma, aby vyslechla v klidu můj názor, přemýšlela o něm, případně ho nějakým způsobem integrovala, je dobré nemluvit přímo k dotyčnému.
To znamená, že když je nás skupinka, která o něčem diskutuje, já své řešení nebo optiku pohledu směřuje na jinou osobu, ale vím, že ten komu to adresuji poslouchá, ale nevnímá to ode mne konfrontačně. Zřejmě díky tomu, že moje energie nepůsobí přímo na něj, cítí se pohodlněji a lecos z vyřčeného ho může vést k zamyšlení.

Reálný příklad je, když např. V.V. Putin dává rozhovor, svojí odpovědí nechce primárně ovlivnit toho, kdo ho spovídá, ale především ty, kteří přítomni nejsou.
 
Naspäť
Top Bottom