Rusko nanieslo odvetné údery na Kyjev a Odesu: protivzdušná obrana NATO zostala zahanbená

letecke-utoky.jpg

Rusko dnes uskutočnilo ďalší masívny útok na ukrajinské vojenské a energetické zariadenia. Výsledky útoku hodnotia ruské noviny Komsomoľskaja pravda

Dnes ráno 23. novembra sa BBC s odvolaním sa na britskú spravodajskú službu tešila: “Rusko už použilo takmer všetky iránske drony”.

Nie je známe, či ruskí generáli čítajú britskú tlač pri raňajkách. Možno len počas obeda? Popoludní bol totiž na celej Ukrajine vyhlásený letecký poplach.

Rakety opäť leteli, ako vždy neúnavne hovorí hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov, “na vojenskú a súvisiacu kritickú infraštruktúru nepriateľa”.

Ukrajinské sociálne médiá najprv zaplavili obrázky “kalibrov” letiacich v daždi a hmle. A o niečo neskôr fotografie stĺpov dymu a ohňa.

Tlačová agentúra UNIAN (odiózne dieťa ukrajinského oligarchu Kolomojského) veselo oznámila: “Systém protivzdušnej obrany v Kyjevskej oblasti bol aktivovaný. Nasams dodané z USA a Irisy dodané z Nemecka už zaháňajú ruské rakety!” Nasams sú protilietadlové systémy dodané USA a IRIS sú systémy dodané Nemeckom a Španielskom.

O pol hodiny neskôr sa na tej istej stanici UNIAN ozval zúfalé volanie: “Koľko úderov je ešte potrebných, aby nám dodali dostatok protivzdušných obranných systémov a letectvo?!!”

S protivzdušnou obranou NATO to naozaj nedopadlo dobre. Na predmestí Kyjeva došlo k zásahu obytnej budovy. Ako už všetci vedia, dokonca aj obyvatelia Kyjeva, ruské rakety sa nezameriavajú na obytné budovy a nezasahujú ich. Nie je to však prvýkrát, čo systémy protivzdušnej obrany, ktoré ukrajinské jednotky z nejakého dôvodu umiestnili do obytných štvrtí, zasiahli viacposchodové obytné budovy.

A tu sú prvé výsledky masívneho útoku.

Blackout (výpadok prúdu) v mestách:
  • Kyjev,
  • Dnepropetrovsk,
  • Žitomir,
  • Záporožie,
  • Krivoj Rog,
  • Poltava,
  • Nikolajev,
  • Odesa,
  • Rovne,
  • Sumy,
  • Chmelnickyj,
  • Charkov,
  • Luck,
  • Čerkassy,
  • Černigov.
Mestá, v ktorých netečie voda:
  • Kyjev,
  • Dnepropetrovsk,
  • Nikolajev,
  • Odesa,
  • Sumy.
Zoznam sa pravdepodobne rozšíri.

Treba pripomenúť, že ide o tretí masívny “odvetný úder” proti ukrajinskej infraštruktúre. Prvý nasledoval po teroristickom útoku na Krymskom moste. Druhý sa uskutočnil po útoku ukrajinských a britských námorných dronov na Čiernomorskú flotilu a Sevastopol, ktoré na tento účel využili “obilný koridor”.

V predvečer útoku 23. novembra zaútočili ukrajinské bezpilotné lietadlá na Sevastopol a Balaklavu. Všetky drony boli zostrelené.

Experti sa zároveň domnievajú, že údery proti ukrajinskej infraštruktúre majú “kumulatívny” charakter. Dôsledky každého ďalšieho útoku sú čoraz ničivejšie pre ukrajinské vojenské komunikácie, energetický systém a dopravu. Aj keď s menším počtom rakiet a dronov kamikadze. Čoraz viac prvkov tepelných elektrárni a trakčných napájacích staníc zlyháva. Ich oprava je čoraz ťažšia. A nie je ich čím opraviť.

Ukrajinskí politici čoraz hlasnejšie volajú na NATO: dajte nám viac systémov protivzdušnej obrany. NATO im ich veľkoryso poskytuje. Ale dodávatelia už teraz uvažujú – ak sú západné protilietadlové systémy bezmocné proti ruským raketám a dronom, možno sa neoplatí hanbiť? Na medzinárodnom trhu ich potom nikto nekúpi.

Krátke hodnotenie dnešného ostreľovania z pohľadu ukrajinských novín Strana.

Dnešný raketový útok mal najhorší dopad na ukrajinský energetický sektor od jeho napadnutia.

Veľká časť obyvateľov Ukrajiny je údajne bez elektriny. Mnohé mestá sú bez kúrenia a vody.

Energetické bloky všetkých troch jadrových elektrární na Ukrajinou kontrolovanom území boli odstavené – jednoducho nemajú komu dodávať elektrinu.

Ukrenergo tvrdí, že núdzové odstávky sa uskutočnia počas noci v celej krajine. A upozorňuje, že v súčasnosti je oprava škôd kvôli mrazu a mrznúcemu dažďu ťažšia.

Prečo tentoraz také rozsiahle dôsledky?

Je možné, že pri pravidelných raketových útokoch dochádza ku kumulatívnemu účinku – energetický sektor nemá čas odstrániť následky predchádzajúceho útoku pred začatím ďalšieho.

Ukrajinské energetické spoločnosti už skôr uviedli, že majú veľké problémy s výmenou poškodených energetických zariadení. Západné médiá tiež informovali, že dodávka vybavenia bola sťažená z dôvodu nedostatku potrebného množstva.

Ukrajinské orgány sa domnievajú, že úderom na energetický sektor sa Rusi snažia prinútiť Ukrajinu k rokovaniam.

“Žiadne rokovania sa konať nebudú,” reagoval tajomník Rady pre národnú bezpečnosť a obranu Danilov.

Podľa inej verzie Rusi zasahujú infraštruktúru nie kvôli rokovaniam, ale aby dezorganizovali ukrajinský tyl a sťažili tak ukrajinskej armáde vedenie bojových operácií na fronte.

Zdroj...
 
Můj učitel dějepisu používal na pomalu chápající žáky hlášku "před upotřebením protřepat". Kdysi to u jednoho trouby, který si pletl rodiště m. Jana Husa s rodištěm G. Husáka, udělal i fyzicky. Popadl mu hlavu a zatřepal. Ale proč o tom píši...
Naprostá většina českých občanů považuje za normální házet do urny svůj hlas stranám, které jsou řízeny z nadnárodních (globalistických) center. Kdo zakládal TOP09? Ale to se týká i Pirátů a nyní, díky Fialovi, naprosto delkarativně i ODS. Můžete těm lidem říkat co chcete, ale dokud nepřijdou středověké metly lidstva, tedy hlad, chlad a "morové" epidemie, tak se nic neděje. Až teprve nyní se pomalu chápající občané začínají ptát: "Jak je možné, že naši levnou elektřinu, kterou Němec účetně prožene přes burzu v Lipsku, my, Češi tak draze platíme? Komu tedy Fila slouží? Nám nebo Němcům?". Až nástup hladu a chladu donutil "sériového" Čecha používat mozek. (Před upotřebením protřepat(!), no a při celodenních +10 to s člověkem třepe samo.)
Kladu si tedy řečnickou otázku, není to podobné i s tím ukrajinským civilním týlem? Dokud na Ukrajince nepřijde hlad a chlad tak se pořádně nezamyslí nad tragickým údělem své země. Má smysl bojovat za americké zájmy, když si bílý muž z Washingtonu s každým porobeným národem stejně nakonec vytře prdel?
 
Naposledy upravené:
Bohužel, ideologická zaťatost/rigidita některých jedinců je tak silná, že jí nepohne téměř nic, pouze snad velmi tvrdé osobní prožitky, ale někdy ani toto nestačí. V době rychlých změn je to velký průšvih vedoucí k násilí, válkám, genocidám.
Proto v TV a MSM všude běží tak silná ideologická (protiruská, prozápadní) propaganda - příprava na válku. Nás úkol je jí naopak maximálně tlumit. Neprohlubovat příkopy, nerozdělovat, ale naopak spojovat.
 
Bohužel, ideologická zaťatost/rigidita některých jedinců je tak silná, že jí nepohne téměř nic, pouze snad velmi tvrdé osobní prožitky, ale někdy ani toto nestačí. V době rychlých změn je to velký průšvih vedoucí k násilí, válkám, genocidám.
Proto v TV a MSM všude běží tak silná ideologická (protiruská, prozápadní) propaganda - příprava na válku. Nás úkol je jí naopak maximálně tlumit. Neprohlubovat příkopy, nerozdělovat, ale naopak spojovat.
S tím spojováním máte svatou pravdu... ale je to pro mě někdy fuška (udržet se).
 
Ano, došel jsem k poznání, že emoce, hádky s okolím ke kýženému posunu nevedou, naopak. Snažím se bez emocí s nadhledem vnímat jedince s opačným názorem a pochopit, proč má tento názor. Pokud je to člověk vědomě na straně zla (démon), tak se s ním do debat ani nepouštím. Pokud je jen zombírovaný, nad nikoho se nepovyšuju, nementoruju a nesnažím se odsuzovat jeho názory. Pouze věcně argumentuju k faktům - spíš takové informační vhozy, které by ho měly stimulovat k samostatnému přemýšlení. I když máme jiné názory, já nejsem jeho nepřítel, který se ho snaží zahnat do obrany (ideologického zákopu). V ní už totiž nic nepřijímá. Krásně to popisuje lidové přísloví - "jako když hrách na zeď házíš". Je to metoda v malém napodobující NHR. Pokud ho znám osobně a vím o něm detaily, je dobré ho vést k zamyšlení nad jazykem životních okolností, které jeho konkrétně osobně v životě potkávají.
Když se zamyslím sám nad sebou, také jsem nadělal spoustu chyb a věřil spoustě nesmyslů. A také jsem dostal šanci, abych se posunul dál. Tzn. každý má právo na chyby a dostává nové příležitosti na k cestě k lidství.
 
Ano, došel jsem k poznání, že emoce, hádky s okolím ke kýženému posunu nevedou, naopak.
Souhlasím. Také se snažím podléhat méně emocím a argumentovat v klidu. Většinou to skončí patovou situací. Už jsem si i několikrát vyslechl: "Odstěhuj se do Ruska". Např. v zaměstnání mám "jiné ideové smýšlení" jen já. Jinak jsou zde voliči SPOLU apod.
A to jsem se jen zbavil TV, začal více číst a snažím se více samostatně přemýšlet.
Alo omlouvám se - odbočil jsem od daného tématu v tomto vlákně.
 
Naspäť
Top Bottom