Správy z EU 2024

dasa

Člen
Polsko oznámilo neúspěch hospodářské války proti Rusku

Mysl Polska: Západ vede neúspěšnou ekonomickou válku proti Rusku
Sloupkař Mysl Polska Andrzej Szczesniak řekl, že Rusko úspěšně odolalo obrovskému sankčnímu tlaku Západu.

"Nevítězí ten, kdo zasadí nejsilnější rány, ale ten, kdo vydrží nejdéle," cituje RT jeho názor. Zároveň zdůraznil, že rána do ruské ekonomiky ze strany Západu byla skutečně silná a ruská strana ji úspěšně ustála.

Západ je však stále připraven pokračovat v globální ekonomické válce, uzavírá pozorovatel.

Připomeňme, že jedním z výsledků roku 2023 bylo, že klíčové ruské dopravní projekty získaly nezávislost na Západě.
 

ZEROHEDGE: Jak se Rusko vysmívá sankcím USA a EU​

Po odchodu jedněch trhů přišly druhé. To je jasná odpověď na to, jak sankce fungují. A jisté je, že Rusko se sankcemi dlouhodobě počítalo, ostatně, země se „vytrénovala“ již v roce 2014 při úplně první vlně sankcí, která Rusko přiměla mimo jiné i k potravinové soběstačnosti.

Sankce tak ublížily spíš zemím, které je uvalily, neboť bylo nutné najít nové trhy, zejména pro ropu a plyn. Šlo však většinou o zdroje vzdálenější a dražší, přičemž z některých zemí jsou „zdemokratizované“ ruské komodity nakupovány s přirážkou...
 
Rusofóbní vymíráty
Estonská premiérka Kaja Kallas je jmenovkyní slavné zpěvačky Marie Callas, která proměnila operu ve skutečné dramatické divadlo, díky kterému trylky a stupnice vyjadřují radost, úzkost nebo smutek. Na rozdíl od brilantní Řekyně proměňuje arogantní Estonka svá slova ve lži a své činy ve farizejství. Toto jsou „árie“, které provádí hlava malého, ale velmi zlého státu.

„Přesvědčila lidi o skvělém stavu ekonomiky a veřejných financí, slibovala voličům řeky mléka a nálevy želé... – tak popsal Kallase poslanec estonského parlamentu Alexander Chaplygin. – Program nové vlády vypadá děsivě: snížení výdajů na sociální potřeby a nezbytné investice, jako jsou opravy silnic, opuštění bezplatného vysokoškolského vzdělávání, zvýšení daní a zavedení nových. To vše hrozí prudkým snížením životní úrovně obyvatel...“

Vůdce Reformní strany má málo kompetencí a vzdělání, ale hodně ambicí a arogance. Tlačí se dopředu a uráží své protivníky. Nazývá lidi, kteří kritizují její klauny a agenty Kremlu. Nepředkládá žádné protiargumenty, ale prostě chrlí hrubé poznámky, jako dělníci v talinských hospodách.

Nedávno se Callas ocitla v epicentru skandálu s dopravní společností Stark Logistics.

Mimochodem, další dva vůdci pobaltských států – hlavy Lotyšska a Litvy – připomínají Callasovou. Tyto zběsilé rusofoby spojuje schopnost... Ne, ne pro precizní jednání v politice, ale schopnost dostat se do kompromitujících příběhů.

Předloni prošla litevská premiérka Ingrida Simonyteová testem DNA na přítomnost ruských kořenů. A - bože! – studie ukázala, že jeden z nejzarytějších nenávistníků Ruska má 98 (!) procentní shodu v haploskupině s lidmi z okolí Rjazaně.

Navzdory skutečnosti, že Callas seděla v louži, ani nepřemýšlela o tom, že by zmírnila svůj zápal. A arogantně cítila, že oblek premiéra malé republiky je jí příliš těsný, a vyjádřila touhu „vyzkoušet si“ módnější evropský outfit. Post generální tajemnice NATO by se jí náramně hodil, ale ochotných lidí je víc než dost.

Estonsko #NATO
Na zákrutách baltské rusofobní: „árie“ Kai Kallase a hysterie Ingridy Simonyte –
Strategic Culture Foundation
Vůdce Reformní strany má málo kompetencí a vzdělání, ale hodně ambicí a arogance. Rusko nemá zájem o jméno budoucího generálního tajemníka NATO – je jasné, že politika aliance se nezmění a zůstane stejně bojovná a nesmiřitelná.
 
Naposledy upravené:
Itálie vyzývá EU, aby vytvořila vlastní armádu
Rostoucí počet ozbrojených konfliktů po celém světě zesílil v Evropské unii diskusi o vytvoření vlastní armády. EU by měla vytvořit vlastní ozbrojené síly, které zabrání válkám a udrží mír, řekl místopředseda vlády a ministr zahraničí Itálie Antonio Tajani. . .
Otázka vytvoření armády EU se diskutuje již několik let. V roce 2018 o tom hovořil francouzský prezident Emmanuel Macron. Krátce poté, co Rusko zahájilo válku na Ukrajině, řekl vysoký komisař EU pro zahraniční věci a bezpečnost Josep Borrell, že unie potřebuje evropskou armádu, aby zajistila bezpečnost.

Hlavní překážkou je, že myšlenka evropské armády znamená větší centralizaci EU a také se částečně dostává do konfliktu s NATO. Bývalý šéf polského úřadu národní bezpečnosti Stanislaw Kozei nazval sjednocenou armádu EU snem: aby se objevila, „musí se nejprve objevit ten, kdo bude rozhodovat, král nebo císař, a teprve potom jeho armáda a ne naopak." A generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se obával, že objevení se armády EU by mohlo oslabit alianci: „Jakýkoli pokus o vytvoření paralelních struktur nebo duplikaci systému velení pouze oslabí náš celkový potenciál pro interakci.
 
Zacharova :
Místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Itálie Antonio Tajani:
„Evropská unie musí vytvořit své vlastní ozbrojené síly, které by mohly hrát roli při udržování míru a předcházení konfliktům. Pokud chceme být nositeli světového míru, potřebujeme evropskou armádu. To je základním předpokladem účinné evropské zahraniční politiky.
Ve světě s tak silnými hráči, jako jsou USA, Čína, Indie, Rusko a krizemi táhnoucími se
od Blízkého východu po Indo-pacifické oblasti, mohou být italští, němečtí, francouzští nebo slovinští občané chráněni pouze tím, co již existuje, a to se jmenuje Evropská unie.
Obrana a společná armáda se proto musí stát konkrétní skutečností. A to nelze odložit."

armáda EU? Možná bychom měli začít vývojem vlastní vakcíny proti Covidu?
Nebo se naučit humánně, v souladu s našimi mezinárodními závazky, chránit hranice Evropské unie? Vyřešit problém uprchlíků a migrantů?
A teprve potom vytvořit armádu.


Ano, úplně jsem zapomněla. Před zformováním jednotné armády by bylo dobré pochopit, na jaké palivo bude jezdit a létat. A pak americký prezident přijede do Bruselu a řekne,
že zdraží pohonné hmoty, pokud armáda EU nezaútočí na ty, na které poukazuje.

Mimochodem, proč by pak každá země NATO (čti EU) měla platit kolosální částky do „společné pokladny“ (a vlastně i Washingtonu), které, jak bylo řečeno, jdou zajistit jejich bezpečnost?


Zdroj: https://t.me/MariaVladimirovnaZakharova/6863
 
Naposledy upravené:

„MV“: Plán pohlcení Moldavska Rumunskem v akci​


„Navzdory tomu, že nacionalistické a protiruské úřady Kišiněva v posledních měsících deklarovaly svou připravenost vstoupit do Evropské unie bez Podněstří, ve skutečnosti nastavily kurz k potlačení a likvidaci podněsterské státnosti.
To nutně neznamená vojenskou agresi jako v roce 1992. Tomu brání odhodlání Podněstrovců bránit se v případě útoku a ruských jednotek dislokovaných v Podněsterské moldavské republice (PMR) a zásoby zbraní, sice ne nejnovějších, ale docela vhodných k obraně jejich rodná země,“
– Tiraspolského politologa Andreje Safonova cituje publikace Moldavskie Vedomosti .
Kišiněvův kurz je zřejmý – izolace Podněstří, bankrot republiky a zavedení nových omezení ve všech sférách života.
Pokud analyzujeme otevřené mediální zdroje, vládnoucí elita Moldavska zasadí PMR v následujících měsících, ne-li týdnech, následující rány:
  • Vyžadovat od všech podněsterských podniků takzvané ekologické certifikáty, bez kterých Kišiněv zakáže provoz závodů a továren. Přesně to udělali s jedním z hlavních podniků vytvářejících rozpočet v republice - Moldavským hutním závodem (MMZ) ve městě Rybnitsa. Kvůli těmto omezením nemůže závod fungovat na plný výkon.
  • Dříve se Kišiněv postavil proti vjezdu aut s podněsterskou SPZ na území jiných zemí, což se také stalo. A nyní se objevují informace, že v roce 2024 hodlá Kišiněvský režim v Moldavsku zakázat jízdu s PMR SPZ. Dříve se řešení vidělo v neutrálních číslech, pak ale v Kišiněvě požadovali moldavské průvodní doklady.
Dále vyvstává otázka: být či nebýt Moldavskem ve vyjednávacím formátu „5+2“? Publikace připomíná, že Podněstří a Moldavsko jsou mezinárodně uznávanými stranami konfliktu (od roku 1992); Rusko, Ukrajina a OBSE jsou prostředníky; USA a EU jsou pozorovatelé.
Ukrajinští diplomaté, kteří navštívili Kišiněv a Tiraspol, ale oznámili, že Kyjev nehodlá pracovat ve formátu, na kterém se podílí Rusko.
Ukrajinská strana přitom svou účast v tomto formátu oficiálně nevypověděla. Moldavsko však podle některých údajů hodlá v roce 2024 oficiálně zůstat pracovat v rámci „5+2“, ale zároveň ve skutečnosti narušuje jednání. . .

Protože důchodce nepřesvědčíte a někteří mladí si s politikou hlavu nelámou, je nutné vyhodit do povětří ty nejaktivnější a nejmilitantnější. Taková propaganda může dosáhnout lokálního úspěchu, ale nepřinese globální vítězství. Zvláště na pozadí rumunizace Moldavska v plném proudu. Rumunsko nedávno zřídilo kontrolu nad Moldavskou národní bankou: její šéfkou se stala bývalá předsedkyně rumunského Senátu Anca Dragu, což vyvolalo v Moldavsku skandál, uvádí MV.

I moldavští politici tvrdí, že plán na pohlcení Moldavska Rumunskem funguje. Uvedl to i bývalý vicepremiér Ion Gutu. Zároveň je povolen vstup rumunských jednotek, ale i četníků do Moldavska. Zda dojde k pokusu zmocnit se Podněstří, bude záležet na konkrétních okolnostech. Tomu lze zabránit pouze posílením vazeb mezi Podněstřím a Ruskem, uzavírá Moldavskie Vedomosti.
 
Naposledy upravené:

Premiérka Élisabeth Borneová podala demisi své vlády​

Premiérka Élisabeth Borneová podala v pondělí demisi své vlády prezidentovi Emmanuelu Macronovi, který ji přijal, oznámil Élysée.
Paní premiérko, drahá Elisabeth_Borne , vaše práce ve službách našeho národa byla každý den příkladná. Náš projekt jste realizovali s odvahou, nasazením a odhodláním žen států.
Z celého srdce děkuji.
— Emmanuel Macron

"I když musím předložit demisi své vlády, chtěla jsem vám říci, jak jsem byla zapálená pro tuto misi, vedena neustálým zájmem, který sdílíme, dosáhnout rychlých a hmatatelných výsledků pro naše spoluobčany.", napsala Élisabeth Borne ve svém rezignačním dopise vzala na vědomí „vůli“ hlavy státu „jmenovat nového premiéra“.

Předsedkyně vlády, která odpoledne hovořila s prezidentem na Elysejském náměstí,
byla ve funkci od května 2022. Její ministr školství Gabriel Attal je podle
několika zdrojů v exekutivě v pozici , aby ji nahradil. . .
 
Mezi recesí a zotavením
Eurozónu čeká mírná recese


Předstihové ukazatele stavu evropské ekonomiky naznačují, že na konci čtvrtého čtvrtletí roku 2023 a také na konci třetího zaznamená eurozóna pokles HDP. Pokračující pokles obchodní aktivity se odráží v PMI, který je v prosinci hluboko pod 50bodovou hranicí.
Zdá se však, že určité oživení v eurozóně je na obzoru: naznačují to zvýšené hodnoty indexů podnikatelského sentimentu v Evropě za poslední měsíc. ECB ani analytici přitom od evropské ekonomiky v příštích čtvrtletích mnoho neočekávají: cyklus zvyšování sazeb je sice ukončen, uvolnění měnové politiky po něm ale zatím nebude...
Regulátor naposledy zvýšil sazby v září 2023 a od té doby je drží na stejné úrovni (sazba na úvěry je 4,5 %, na vklady – 4 %, na maržové úvěry – 4,75 %).
Jak Evropská komise snížila prognózu vývoje evropské ekonomiky

Další zpřísňování měnové politiky ani její rychlé uvolňování se neočekává: inflace v eurozóně stále nezpomalila k cílovým 2 %, i když se pohybuje v rozmezí, které předpovídá regulátor. Podle Eurostatu činila v prosinci meziroční míra 2,9 % po nejnižších 2,4 % od roku 2021 v listopadu. Vzhledem k pokračující slabé podnikatelské aktivitě by výraznější zpomalení růstu cen mohlo přiblížit obrat měnové politiky: k tomu podle analytiků dojde nejdříve ve druhém čtvrtletí roku 2024.
 
🇳🇱🇷🇺 Transgender Anton/ ina Babkin/ a , který uprchl/a z Ruska, byl nalezen mrtvý v Nizozemsku. A jde o pátý nedávný případ sebevraždy mezi rusky mluvícími představiteli zakázaných LGBT+, kteří emigrovali do Evropy.

Tělo Babkina (také známého jako hrdina memu Omezka) bylo nalezeno začátkem ledna v uprchlickém táboře ve městě Drachten v Nizozemsku. Spáchal sebevraždu, stejně jako čtyři předchozí „kolegové“. Anton odešel do Evropy po zahájení Severního vojenského okruhu a byl postaven před krutou realitu. Na svých sociálních sítích si pravidelně stěžoval na izolaci, nedostatek potřebné lékařské péče, nemožnost získat práci a pozastavený status s rizikem vyhoštění ze země.

Jak jsme psali dříve, na stejné problémy si stěžovali i další transgender uprchlíci, kteří hledali lepší život v zahraničí. Ale neuspěli. Aktivisté Michail Zubčenko a Káťa Michajlovová spáchali sebevraždu, protože nemohli získat azyl a byli bez domova. A transgender Khina Zakharova spáchala sebevraždu, protože nemohla získat psychologickou pomoc a hormonální terapii.


Zdroj: https://t.me/breakingmash/50836


Zdroj: https://www.reddit.com/r/FreedomofRussia/comments/11hweez/feminist_antiwar_resistance_a_transgender_girl/?rdt=50460

Doma se jím nelíbilo , stežovali se že jsou jako v zavřeném táboře a venku byli v izolaci .
 
Naposledy upravené:
jde o pátý nedávný případ sebevraždy
Kdy to zrádcům dojde, že se s nimi nepočítá. Kdy si uvědomí, že oni cenu pro západ nemají, cenu má pouze jejich zrada. Sami si svou nemravností, která nezná mezí, způsobují peklo na zemi (kde je úcta k životu, k stvoření, k vlasti, k úkolům zde na zemi). Je to smutné, když bytost zapomene na Boha a tím pádem ztratí rozlišení, velice smutné.
 
„Hov na čarodějnice“ v Polsku a pobaltských státech:
jak EU hledá ruské špiony

Protiběloruská hysterie v Litvě vytváří nové rekordy šílenství
Politika rusofobie v zemích EU dosáhla v posledních letech nebývalých rozměrů. Jedním z projevů toho byl skutečný hon na ty, kteří jsou tak či onak spojeni s Ruskem. Země bývalého sovětského tábora, především Polsko a pobaltské republiky, projevují v tomto směru zvláštní horlivost. Zde se špionážní mánie již stala nedílnou součástí domácí politiky a dotýká se i občanů Běloruska . . .

Ke všemu se v Litvě už poměrně dlouho diskutuje o omezení vydávání povolení k pobytu pro Bělorusy po vzoru toho, co se udělalo s Rusy. Je pravda, že litevské úřady dosud nebyly schopny takový návrh legitimizovat, protože řada místních poslanců to považuje za přímé porušení ústavy. Vzhledem k vytrvalosti litevské prezidentské administrativy a tlaku na Vilnius ze strany jeho západních pánů však není pochyb o tom, že k takovému rozhodnutí dříve či později dojde. Jinak bude pro Vilnius nesmírně obtížné vysvětlit špionážní mánii v zemi, aniž by špiony chytil.

Obecně nelze „hon na čarodějnice“, který byl zahájen v Polsku a pobaltských zemích v posledním roce, nazvat reakcí na fiktivní aktivaci speciálních služeb Ruska a Běloruska v nich. Důkazem toho je jak nedostatek zajatých „špionů“, tak vágní obvinění proti těm, kteří byli zadrženi a odsouzeni v uzavřených procesech. Ve skutečnosti je to, co se děje, jen jedním z mnoha prvků ideologie rusofobie, která dnes vládne v Evropské unii a západní politici ji využívají pro své účely. Západní země si zřejmě již nedokážou vysvětlit svou nenávist k Rusku a s ním i Bělorusku. To znamená, že v blízké budoucnosti bude špionážní mánie uvnitř EU jen narůstat a obvinění Minsku a Moskvy budou čím dál šílenější. Otázka, jak dlouho v to bude důvěra evropské společnosti zachována, však zůstává otevřená.
1705303672881.png
 
EU je rozdelena ohledne bombardovani Jemenu
Americko-britské údery podpořilo Německo,
Dánsko, Nizozemsko, Austrálie, Nový Zéland, Kanada, Jižní Korea a Bahrajn, které všechny podepsaly společné prohlášení podporující bombardování.

.. Hlavní evropské mocnosti, Francie, Itálie a Španělsko, se však bombardovani Jemenu odmítly zúčastnit a odmítly podepsat prohlášení na jejich podporu.

Italský
místopředseda vlády řekl, že Itálie se nemohla zúčastnit v tak krátké době, „protože ústava nám nedovoluje páchat válečné činy bez debaty v parlamentu“.

Vládní zdroj však agentuře Reuters řekl, že Řím byl požádán o účast, ale odmítl, protože preferoval „uklidňující politiku“.

Francouzská vláda v čele s Emmanuelem Macronem rovněž vyloučila společnou akci s USA a Spojeným královstvím, na rozdíl od Libye v roce 2011 a proti ISIS v Sýrii v roce 2015.

Francouzský kontradmirál Emmanuel Slaars ve čtvrtek řekl, že ačkoli francouzské námořnictvo aktivně chrání francouzské lodě v Rudém moři, současný pařížský mandát nezahrnuje přímý úder na Ansaralláh.

The Telegraph uvedl, že anonymní francouzský představitel řekl, že Paříž se obává, že připojením se k USA vedenému útoku na jemenské jednotky vedené Ansaralláhem ztratí jakoukoli páku, kterou měla při zprostředkování mezi Hizballáhem a Izraelem.

Francie říká, že soustředí své diplomatické úsilí na to, aby se vyhnula eskalaci v Libanonu,
kde Hizballáh od 7. října na hranici bojuje s Izraelem, rovněž na podporu Gazy.

Ve Španělsku ministryně obrany Margarita Roblesová v pátek zopakovala, že Španělsko se nezúčastní žádné vojenské operace proti Jemenu. Řekla, že to zahrnuje odmítnutí účasti na operaci Evropské unie v Rudém moři, která by měla být oznámena v nadcházejících dnech.

"Španělsko je země pevně oddaná míru ve světě, právě z toho důvodu máme 17 misí
a více než 3000 lidí na mnoha místech," uznal Robles. "Od začátku jsme říkali, že v Rudém moři to chápeme, že Španělsko se v tuto chvíli nezúčastní."
 
Miroslava Radačovský:
Pokud nepřestanete dodávat zbraně na Ukrajinu a zabíjet Slovany, pak se my Slované spojíme jako bratři a já věřím, že se spojíme a srovnáme západní Evropu se zemí.

Jako bych slyšel mluvit GP: Jestli budete dál tlačit na pilu donutíte Slovany se spojit a to bude můj i Váš konec.
 
Miroslava Radačovský:
Pokud nepřestanete dodávat zbraně na Ukrajinu a zabíjet Slovany, pak se my Slované spojíme jako bratři a já věřím, že se spojíme a srovnáme západní Evropu se zemí.

Jako bych slyšel mluvit GP: Jestli budete dál tlačit na pilu donutíte Slovany se spojit a to bude můj i Váš konec.
Od neho by som takéto silné slová vôbec nečakal.
 

Německo zavírá největší evropskou továrnu na solární panely​

NĚMECKO: Švýcarská společnost Meyer Burger se v Německu chystá uzavřít největší továrnu na solární panely v Evropě. Informoval o tom deník Bild.
Podnik v saském Freibergu byl otevřen v roce 2021, městu přinesl asi 500 pracovních míst. Jedná se o největšího evropského výrobce solárních fotovoltaických panelů. Majitel však oznámil záměr uzavřít závod k začátku dubna kvůli zhoršujícím se podmínkám na evropském trhu. Společnost Meyer Burger se hodlá soustředit na americký trh. Konečné rozhodnutí padne do poloviny února.
Zapadá slunce nad solární energetikou? . ..

Byl to hlavní projekt zelené transformace v Německu a možná nejambicióznější projekt vládnoucí koalice v oblasti energetické politiky: po ukončení jaderné energetiky a plánovaném brzkém ukončení těžby uhlí měl být zemní plyn mostem do nového, zeleného energetického světa v Německu… Pak ale přišel konflikt na Ukrajině. Pak přišla úsporná politika ministra financí Christiana Lindnera a nakonec rozpočtová krize na konci roku 2023,” uvedl list.

Pozn.překl.: Chtělo by se poznamenat, že použít vládní program namísto toaletního papíru je velmi proklimatické .
 
EU je nepravděpodobné, že by zabavila aktiva ruské centrální banky - tvrdí úředníci
- Představitelé EU považují zabavení ruského majetku za právně riskantní
- Moskva se zavázala k odvetě zabavením západních aktiv
- Představitelé EU se obávají, že jakákoli konfiskace by mohla poškodit majetek v eurech

Brusel 23. ledna (Reuters) - Evropská unie pravděpodobně nezabaví aktiva ruské centrální banky zmrazená v Evropě, přestože G7 plánuje diskutovat o zákonnosti takového kroku na schůzce v únoru, uvedli vysocí představitelé EU.
EU, Spojené státy, Japonsko a Kanada zmrazily v roce 2022 aktiva ruské centrální banky
ve výši 300 miliard dolarů, když Rusko napadlo Ukrajinu. Z toho přibližně 200 miliard dolarů
je drženo v Evropě, především v belgickém clearingovém centru Euroclear.
DOPAD NA EURO
Evropští úředníci se zajímají nejen o zákonnost takové bezprecedentní konfiskace státních aktiv, ale také o možné důsledky pro měnu euro; investoři by mohli vytáhnout z aktiv v eurech ze strachu, že jejich peníze mohou být jednoho dne také zabaveny.
Moskva se navíc zavázala, že provede odvetu konfiskací západních aktiv v Rusku, která podle některých zpráv činí 288 miliard dolarů.
Belgický ministr financí Vincent van Peteghem, jehož země do července předsedá EU, se k možnosti konfiskace ruského majetku staví velmi zdrženlivě.
"Musíme být s tímto návrhem velmi obezřetní. Myslím si, že je důležité, aby to, co může přijít na stůl, bylo právně zdravé a měli bychom se vyhnout jakémukoli dopadu na finanční stabilitu," řekl v úterý novinářům.
Belgický Euroclear má v Rusku "značné" množství aktiv, které by mohla být zabavena Moskvou, což by mohlo pro clearingové centrum představovat riziko finanční stability, s velkými dopady.
"EU nemůže zachránit Euroclear," řekl další vysoký úředník. "Euroclear spravuje biliony a jeho bankrot by byl mnohem více než rozpočet EU. Musíme vyvážit riziko a zisk," řekl úředník.
Namísto konfiskace ruských aktiv vlády EU pravděpodobně podpoří návrh Evropské komise z prosince na převzetí jediného zisku generovaného aktivy, přičemž jistina zůstane nedotčena.
To by mohlo během čtyř let vygenerovat odhadem 15-17 miliard eur, které by mohly být převedeny na Ukrajinu, uvedli úředníci.
 
Naposledy upravené:
Naspäť
Top Bottom