Správy z Ruska

Putin podepsal dekret o nové koncepci ruské zahraniční politiky
Jeho hlavní ustanovení:
▪️ Rusko se nepovažuje za nepřítele Západu, neizoluje se od něj a nemá nepřátelské úmysly.
▪️ Moskva očekává návrat k rovnocenné interakci se Západem.
▪️ Kreml považuje kurz USA za hlavní zdroj rizik pro svou bezpečnost.
▪️ Hlavní důraz bude kladen na "odstranění pozůstatků" americké dominance ve světě.
▪️ Rusko usiluje o bezpečnost všech zemí stejně.
▪️ Zvláště důležité je prohloubení vazeb s Čínou a Indií.
▪️ Hlavním cílem na Blízkém východě je "přeměna regionu v zónu míru, dobrého sousedství a prosperity"
 
Putin podepsal dekret o nové koncepci ruské zahraniční politiky
Jeho hlavní ustanovení:
▪️ Rusko se nepovažuje za nepřítele Západu, neizoluje se od něj a nemá nepřátelské úmysly.
▪️ Moskva očekává návrat k rovnocenné interakci se Západem.
▪️ Kreml považuje kurz USA za hlavní zdroj rizik pro svou bezpečnost.
▪️ Hlavní důraz bude kladen na "odstranění pozůstatků" americké dominance ve světě.
▪️ Rusko usiluje o bezpečnost všech zemí stejně.
▪️ Zvláště důležité je prohloubení vazeb s Čínou a Indií.
▪️ Hlavním cílem na Blízkém východě je "přeměna regionu v zónu míru, dobrého sousedství a prosperity"

Koncepcia zahraničnej politiky Ruskej federácie SK
 

Prílohy

  • Koncepcia zahraničnej politiky Ruskej federácie SK.doc
    152 KB · Zobrazenia: 12
Naposledy upravené:
Ruské ministerstvo obrany zahájilo čerpání první z osmi pontonových stanic pro zásobování Donbasu vodou. Co to znamená a kdy voda přijde?
- Jedná se o první a nejsložitější etapu. Plovoucí stanice pro odběr vody byla postavena za 107 dní. Obvykle to trvá několik let.
- Vodovod není přímá trubka. Pokud do něj jen nalijete vodu, vzniknou tam vzdušné zámky. Musíte ho plnit postupně, s vyšším tlakem a upravovat v jednotlivých úsecích. Kdo někdy plnil topný okruh v altánu, ví, o čem mluvím. A teď si představte podobný, ale dlouhý 200 kilometrů!
- Dalším krokem je kontrola činnosti automatiky v různých scénářích a režimech: při opravách, při vypnutém zařízení a dalších.
- Než se voda dostane do kanálu, musí se naplnit 8 zdvihacích stanic a 14 hydraulických nádrží, 49 čerpadel a 400 kilometrů potrubí.
- Tento postup obvykle trvá 3 až 4 měsíce. Ministerstvo obrany slibuje, že práce bude hotova do 30 dnů.
- Vodovod má dva řetězce a bude schopen dodat téměř 300 000 metrů krychlových vody. To by mělo zcela pokrýt potřeby obyvatel Doněcka. Řetězce budou uváděny do provozu jeden po druhém.
- Ocel a válcované trubky pro vodovod dodalo 5 ocelářských společností, včetně Charcyzské válcovny trubek v DNR.
- Na stavbě se podílí celkem 5 300 lidí a 1 400 kusů techniky. Materiál a zařízení se dováží z 9 regionů Ruska. Na stavbě vodovodu se podílí celá země.

Zdroj: https://t.me/swodki/244426
 

Tajný význam návštěvy Si Ťin-pchinga u Michaila Mišustina a rozruch na Západě​

Formát, atmosféra a výsledky třídenní státní návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskvě se staly studenou sprchou pro bujaré hlavy v USA a Evropské unii. Někteří z nich si museli přiznat zjevné: politická a ekonomická izolace Ruska zcela selhala. Potvrzením přátelství a vyjádřením ochoty spolupracovat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem na budování multipolárního světa Si Ťin-pching nejen vyjádřil postoj Pekingu, ale také vyslal jednoznačný signál všem partnerským zemím Číny – a to je většina světa – že americká historka o „budoucnosti bez Ruska” je falešná.
Jak bylo předpovězeno bezprostředně před návštěvou Si Ťin-pchinga v Moskvě, vedoucí představitelé Ruska a Číny potvrdili, že si vzájemně kryjí záda v „rovné a nedělitelné bezpečnosti”. Čínský vůdce prohlásil, že posílení a rozvoj čínsko-ruských vztahů je „strategickou volbou, kterou Čína učinila na základě svých vlastních základních zájmů a obecného světového trendu“.
Rusko a Čína říkají, že jde o spojenectví bez hranic, myslím, že to myslí vážně. To je skutečný problém bez ohledu na to, co se děje na Ukrajině” – řekl Telegraphu bývalý poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost John Bolton.
Sloupkaři Wall Street Journalu Anne Simmons a Austin Ramsey vykreslují pro západní tábor ještě smutnější obrázek:
Ruský prezident Vladimir Putin získal podporu rozvojových zemí a odsouzením zahraniční politiky prosazované USA způsobil na Západě značný rozruch… Si Ťin-pching a Vladimir Putin odsoudili takzvaný geopolitický řád vedený USA a získali podporu pro svou vizi multipolárního světa, zejména mezi rozvojovými zeměmi,” – tak spekulují američtí novináři.
Ve světle těchto nikoli neopodstatněných, ale opožděných amerických obav dává osobní návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga u předsedy ruské vlády Michaila Mišustina zvláštní smysl. Připomeňme, že se uskutečnila druhý, hlavní den státní návštěvy Si Ťin-pchinga v Moskvě. Náš premiér se s vysokým hostem setkal na schodech Domu vlády – etiketa a osobní úcta, znáte to…
Setkání se Si Ťin-pchingem a čínskou delegací se zúčastnilo prakticky celé osazenstvo naší vlády, Elvíra Nabiulina se prý účastnila nejen jednání s prezidentem Vladimirem Putinem, ale i tohoto setkání s Mišustinem. Protokolární informace na vládním webu obsahují oficiální úvodní slova Michaila Mišustina a Si Ťin-pchinga – o velkých úspěších ve vzájemném sbližování, o téměř 190 miliardách dolarů obchodního obratu v roce 2022, o potřebě kontaktů na mezivládní úrovni atd. Důležité a pozoruhodné bylo pozvání premiéra Mišustina do Číny na setkání s novým předsedou Státní rady Číny Li Čchiangem – Si Ťin-pching navrhl, aby Mišustin přijel „co nejdříve”. No a dále nám zpravodajské agentury opět sdělily „Jeden pás, jedna cesta” – no a to jsou všechny informace o Siově návštěvě v našem Domě vlády.
Tak proč tam vlastně byl?! O tom – co nám bylo řečeno – se mohlo mluvit v Kremlu, Mišustin by tam přiletěl jako na zavolanou! Co bylo na našem Domě vlády tak zvláštního, že to vyžadovalo osobní (!) přítomnost samotného předsedy ČLR?!
Jednu z teorií předložil známý ekonom Michail Chazin. Připustil, že Si Ťin-pching svou bezprecedentní návštěvou ukázal všem úředníkům a podnikatelům v Číně, že „Mišustin a jeho lidé jsou spolehliví partneři, věřím jim.“
To je pochopitelné, ale stále to není plnohodnotný důvod – příliš malý na tak ohromující návštěvu.
Podívejme se hlouběji. Myslím, že jde o Mišustinovu osobnost, jeho nedávnou profesní minulost a úspěchy v jeho nedávné službě. Michail Mišustin tedy získal nejprve vzdělání systémového inženýra, „ajťáka” – řečeno moderním žargonem. O něco později získal vzdělání ekonoma a zapojil se do organizace a přenosu informačních toků v rámci ruské daňové služby. Nelehký úkol – vybudovat systém evidence obrovského množství vzájemně se prolínajících a závislých informačních toků, zajistit jejich kontrolu a důvěrnost: Michail Mišustin vytvořil nejlepší automatizovanou daňovou službu v Evropě. Odolnost ruské ekonomiky je mimo jiné i jeho osobní zásluhou.
Hluboké znalosti a praktické zkušenosti Michaila Mišustina tak sehrály klíčovou roli při vytváření digitálního rublu v Rusku: Anatolij Aksakov, předseda výboru Státní dumy pro finanční trh, oznámil, že zákon o digitálním rublu bude brzy přijat – mohlo by se tak stát již v dubnu tohoto roku.
Aksakov toto prohlášení učinil 23. března (2 dny po návštěvě Si v Domě vlády) během projevu na Fóru ruského finančního trhu.
Nyní byl zákon schválen v prvním čtení a připravuje se jeho druhé čtení. Jsem si jist, že jej přijmeme v dubnu.”
- upřesnil lidový poslanec.
Přítomnost paní Nabiuliny na jednáních je rovněž pochopitelná, neboť se jedná o… Klíčové aspekty modelu digitálního rublu (podle oficiálních stránek centrální banky):
· Emitentem digitálního rublu je Banka Ruska;
· Digitální rubl je závazkem Banky Ruska;
· Banka Ruska otevírá peněženky finančním institucím a Federálnímu ministerstvu financí, jakož i peněženky fyzickým a právnickým osobám jejich jménem prostřednictvím finančních institucí;
· Pro klienty, finanční organizace a Federální ministerstvo financí je otevřena pouze jedna peněženka v digitálních rublech;
· V peněženkách, umístěných v digitálních rublech nejsou úročeny zůstatky;
· Prostředky v peněžence jsou klientovi k dispozici prostřednictvím jakékoli jiné finanční instituce, kde jsou obsluhovány (seznam pilotních bank byl již stanoven).
Jak vidíte, milý čtenáři, pokud je skupina digitálních rublů opatřena (například) zápisem „z” (zlato), pak lze tuto skupinu digitálních rublů dobře použít jako zlatý slitek v mezinárodním obchodě. A pokud totéž uděláme s digitálním jüanem a digitálními měnami zemí BRICS (například) – máte zde hotovou digitální alternativu k dolaru. Samozřejmě jsme velmi zjednodušeně a názorně popsali vznik nové rezervní digitální světové měny (náhrady dolaru), ale podstatu jsme se snažili sdělit.
A co si o tom myslíte vy? Dne 23. března americká ministryně financí Janet Yellen sdělila Výboru pro rozpočtové prostředky Sněmovny reprezentantů, že ačkoli Rusko a Čína mají motivaci vytvořit alternativu k dolaru, bude to nesmírně obtížné.
"Rozhodně si přeji, aby dolar zůstal světovou rezervní měnou. Rusko a Čína (sotva jen oni dva! – pozn. aut.) jsou motivovány k tomu, aby se pokusily vytvořit jiný systém, který by se vyhnul používání dolaru. Toho je však nesmírně obtížné dosáhnout. A já jsem přesvědčena, že dolar zůstane světovou rezervní měnou ještě dlouho, navzdory různým pokusům o vytvoření systémů, které by ho obcházely.” – řekla Yellen.
Musíme zklamat tuto starou dámu, máme důvěru, že dolar zůstane „světovou rezervní měnou” – pouze v jejich AUKUS světě – „civilizovaném světě” Anglosasů a jejich satelitů.
Při analýze celého řetězce událostí, které se odehrály, se domníváme, milý čtenáři, že Michail Mišustin v Domě vlády podrobně představil Si Ťin-pchingovi infrastrukturu digitálního rublu – celou, od softwarového a hardwarového komplexu až po grafické znázornění technologie jeho výroby a realizace. Takový model samozřejmě nelze zatáhnout do Kremlu – lze si jej prohlédnout pouze na místě. Nyní je jasné, proč musel předseda Si za premiérem osobně.
Pak se nabídka čínského vůdce našemu premiérovi, aby co nejdříve navštívil Čínu, jeví jako naprosto logická a rozumná: Si chce, aby Mišustin rychle, bez průtahů, koordinoval kompatibilitu ruské a čínské infrastruktury pro spuštění digitálních měn. Podle všeho už běží časovač a Anglosasové se mohou svého dolaru zříci každou chvíli. Proto ta nervozita Janett Yellen.
Je příznačné, že ratingová agentura „Moody’s“ 24. března varovala, že další otřesy v americkém bankovním sektoru nelze zvládnout…
 
2 dubna se z iniciativy Spojených států uskutečnil telefonický rozhovor
mezi Sergejem Lavrovem a americkým ministrem zahraničí Blinkenem.


V souvislosti s diskusí o otázce vznesené ministrem zahraničí o zadržení amerického občana
E. Gerškoviče, podezřelého ze špionáže v Rusku. Byl Blinken upozorněn na potřebu respektovat rozhodnutí ruských orgánů přijatá v souladu s právními předpisy a mezinárodními závazky Ruské federace. Byla zdůrazněna nepřípustnost eskalace humbuku ze strany úředníků z Washingtonu a západních médií s jasným záměrem dát tomuto případu politické zabarvení.
Sergej Lavrov zdůraznil, že E. Gerškovič byl přistižen při pokusu o získání tajných informací, přičemž pod rouškou novinářského statusu prováděl sběr dat tvořících státní tajemství .
S ohledem na zjištěné skutečnosti o protiprávní činnosti amerického občana, jehož zadržení bylo oznámeno velvyslanectví USA v Moskvě
v souladu se stanoveným postupem, rozhodne o jeho dalším osudu soud.
Během rozhovoru byly zmíněny i některé aktuální otázky bilaterální povahy.
Připomeňme, že o zatčení novináře z The Wall Street Journal se vědělo 30. března ráno.
FSB se domnívá, že novinář „na pokyn americké strany shromáždil informace představující státní tajemství o činnosti jednoho z podniků ruského vojensko-průmyslového komplexu“.
 
Další teroristický čin na území Ruska. A opět v režii ukrajinské rozvědky.
Včera došlo k teroristickému útoku v Petrohradu, dnes je to Mělitopol v záporožské oblasti. Vybuchlo auto člena administrativy.
V případě útoku v kavárně v Petrohradu je za činem ukrajinská rozvědka (vyšetřeno), v dnešním útoku k rozvědce vedou všechny stopy. Je vidět, že ukři se dali plně na cestu terorismu, protože útočí na civilisty v obydlených oblastech.
 
Tento den přišel!
Peníze FNB nyní pracují pro Rusko
Jen málo lidí věnovalo pozornost jednomu důležitému dokumentu přijatému tento týden - vládnímu nařízení č. 482, podle kterého jsou zrušena důležitá omezení týkající se využívání finančních prostředků z Fondu národního blahobytu Ruska.
Jaká jsou tato omezení, co se obecně stane s fondem po krádeži jeho finančních prostředků západními zeměmi a jaké rozvojové projekty nás čekají, stejně jako o nových dějinách
hrdinské spásy, řekneme v tomto čísle po shrnutí pozitivních zpráv.

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=s5rIMHLfPdQ

GetImage
 
Naposledy upravené:
Putin podepsal dekret o nové koncepci ruské zahraniční politiky
Jeho hlavní body jsou:
▪️Rusko se nepovažuje za nepřítele Západu a neizoluje se od něj, nemá nepřátelské úmysly.
▪️Moskva počítá s návratem k rovné interakci se Západem.
Kreml považuje americký směnný kurz za hlavní zdroj rizik pro svou bezpečnost.
▪️Hlavní důraz bude kladen na „odstranění pozůstatků“ americké dominance ve světě.
▪️Rusko se snaží zajistit bezpečnost stejně pro všechny země.
▪️Prohlubování vazeb s Čínou a Indií je obzvláště důležité.
▪️Hlavním cílem v Blízkém zahraničí je „proměnit region v zónu míru, dobrého sousedství a prosperity“.

Zdroj: https://t.me/putin_today/39951
 

Nová Koncepce zahraniční politiky RF​

V pátek byla zveřejněna nová verze Koncepce zahraniční politiky Ruska, kterou schválil prezident Vladimir Putin. Dokument definuje prioritní oblasti, cíle a záměry mezinárodních aktivit země a bude plánem pro ruské ministerstvo zahraničí a další ministerstva a resorty.

Rusko je svébytnou zemí-civilizací, baštou ruského světa a jedním ze suverénních center globálního rozvoje a ve světle nepřátelských akcí Západu bude hájit své právo na rozvoj "všemi dostupnými prostředky", vyplývá z nové koncepce.
Moskva považuje současný kurz USA za hlavní zdroj rizik nejen pro sebe, ale i pro celý svět, hodlá odstranit "pozůstatky nadvlády" Washingtonu a jeho spojenců a místo spolupráce se západními zeměmi má nyní zájem pouze na mírovém soužití.
Dokument zdůrazňuje, že Rusko bude budovat vztahy s ostatními státy v závislosti na jejich politice vůči němu a je připraveno použít své ozbrojené síly k odražení i zabránění agrese vůči němu nebo jeho spojencům.

Dokument má 42 stran, skládá se ze šesti oddílů a celkem 76 bodů. Podle textu samotné koncepce se jedná o strategický plánovací dokument a představuje systém názorů na národní zájmy Ruska v oblasti zahraniční politiky, základní principy, strategické cíle, hlavní úkoly a prioritní oblasti jeho zahraniční politiky.

Právní základ Koncepce tvoří Ústava Ruské federace, obecně uznávané zásady a normy mezinárodního práva, mezinárodní smlouvy Ruské federace, federální zákony a další normativní právní akty Ruské federace upravující činnost státních orgánů v oblasti zahraniční politiky. Koncepce rozpracovává některá ustanovení Strategie národní bezpečnosti Ruské federace a zohledňuje hlavní ustanovení dalších strategických plánovacích dokumentů týkajících se mezinárodních vztahů. Hlavní teze dokumentu shromáždil TASS:
Role Ruska ve světě
  • Ruský prezident definuje hlavní směry zahraniční politiky země a zastupuje ji v mezinárodních vztazích.
  • Velká část lidstva má zájem na konstruktivních vztazích s Ruskem.
  • Rusko si klade za úkol čelit protiruským aktivitám cizích států a jejich sdružení.
  • Rusko bude bránit své právo na existenci všemi dostupnými prostředky.
  • Rusko je svébytná země-civilizace, obrovská euroasijská a euro-pacifická mocnost, pevnost ruského světa. Hraje jedinečnou roli při udržování globální rovnováhy sil a zajišťování mírového rozvoje lidstva.
  • Ruská federace usiluje o účinnou ochranu práv a svobod Rusů v zahraničí a o posílení postavení ruského jazyka ve světě.
  • Vztah Ruské federace k ostatním státům bude určován charakterem jejich politiky - konstruktivní, neutrální nebo nepřátelské.
  • Rusko je vzhledem ke svému rozhodujícímu podílu na vítězství ve druhé světové válce jedním ze suverénních center světového vývoje.
  • Ruská federace hodlá upřednostňovat strategické odstrašování s cílem zabránit jadernému konfliktu. Prioritou Moskvy bude posilování mezinárodních smluv v oblasti strategické stability a kontroly zbrojení.
  • Nová koncepce znatelně mění hodnocení hlavních trendů a perspektiv současného světa: ten nyní prochází spíše "revolučními" než "hlubokými" změnami, "prvky krizových jevů" ve světové ekonomice se staly "krizí ekonomické globalizace" a zvýšená konkurence se stala "hybridní válkou" Spojených států a jejich spojenců proti Rusku.

O národních zájmech a strategických cílech
  • Nová koncepce přidává samostatnou kapitolu o národních zájmech, strategických cílech a hlavních úkolech Ruska.
  • Mezi národní zájmy patří mimo jiné ochrana ústavního pořádku, suverenity a celistvosti země před "destruktivním zahraničním vlivem", občanů a organizací před "zahraničními nezákonnými zásahy" a společnosti jako celku před "informačním a psychologickým vlivem" ze zahraničí.
  • Dokument vymezuje tři strategické cíle zahraniční politiky - zajištění bezpečnosti Ruska, vytvoření příznivých vnějších podmínek pro jeho rozvoj a upevnění jeho postavení jako jednoho z center moderního světa. Bývají zařazeny mezi hlavní cíle.

Zajištění bezpečnosti
  • Rusko může použít své ozbrojené síly k obraně nebo zabránění útoku na sebe nebo své spojence, k řešení krizí (včetně rozhodnutí "struktur kolektivní bezpečnosti s ruskou účastí v oblasti jejich působnosti"), k ochraně svých občanů v zahraničí a k boji proti mezinárodnímu terorismu a pirátství. Koncepce z roku 2016 tuto klauzuli neobsahovala.
  • Bude pomáhat svým spojencům a partnerům bez ohledu na jejich mezinárodní uznání.
  • Rusko předpokládá, že jeho síly mohou být použity v souladu se zásadami a normami mezinárodního práva.
  • Moskva usiluje o bezpečnost všech států stejně, ale pouze na základě principu reciprocity. Předchozí koncepce z roku 2016 se o reciprocitě nezmiňovala, ale upozorňovala na význam OBSE jako mechanismu pro budování celoevropské bezpečnosti.
  • Ruská federace bude vyšetřovat údajný vývoj biologických a toxinových zbraní.
  • Rusko bude vystupovat proti pokusům o svévolný výklad zásad mezinárodního práva zakotvených v Chartě OSN. OSN je uměle devalvována jako platforma pro slaďování zájmů vedoucích států.
  • Moskva rovněž hodlá obnovit roli OSN jako "centrálního koordinačního mechanismu" při slaďování zájmů členských zemí světové organizace.
  • Rusko hodlá zvýšit svou roli v mírových aktivitách OSN a Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti.
  • Moskva bude věnovat pozornost neutralizaci bezpečnostních hrozeb ze strany nepřátelských evropských států a států NATO.
  • Rusko bude rozvíjet vojenskou a vojensko-technickou spolupráci se svými spojenci s cílem posílit regionální bezpečnost.
  • Rusko hodlá aktivně rozvíjet spolupráci se spojenci a partnery ve všech oblastech a také potlačovat pokusy nepřátelských zemí bránit jejich spolupráci.
  • Moskva zintenzivní proces formalizace svých státních hranic a jurisdikce nad územím, které kontroluje, podle mezinárodního práva.
  • Na ohrožení své svrchovanosti a územní celistvosti bude Rusko reagovat asymetrickými opatřeními, včetně sankcí.
K mezinárodním vztahům obecně
  • Rusko usiluje o takový systém mezinárodních vztahů, který bude chránit identitu a rovné podmínky rozvoje všech států a zvýší účast rozvojových zemí na světové ekonomice.
  • Mezi priority ruské zahraniční politiky patří nedělitelnost bezpečnosti a odmítnutí hegemonie v mezinárodních záležitostech. Ruská zahraniční politika je mírová, otevřená, předvídatelná a založená na mezinárodním právu.
  • Moskva podporuje mezinárodní úsilí o obranu "univerzálních a tradičních duchovních a morálních hodnot". Jedná se o nový termín - předchozí koncepce hovořila pouze o potřebě formovat "hodnotové základy" založené mimo jiné na potenciálu hlavních světových náboženství.
  • Vývoj mezinárodního práva musí zohledňovat realitu multipolárního světa. Moskva se zároveň postaví proti pokusům o revizi zásad mezinárodního práva.
  • Pouze spojením potenciálu a úsilí celého světa v dobré víře je možné vyřešit problémy naší doby.
  • Rusko považuje za prioritu své humanitární politiky boj proti rusofobii, ochranu ruského jazyka, kultury, sportu, ruské pravoslavné církve a boj za historickou pravdu.
  • Ruská federace bude upřednostňovat zdokonalování mezinárodních mechanismů regulace a ochrany médií. Ruská federace bude přednostně sdělovat zahraničnímu publiku pravdivé informace o své politice.
  • Moskva zaznamenala pokles účinnosti diplomacie v souvislosti s deficitem důvěry.
  • Rusko bude podporovat nepolitické mezinárodní úsilí o omezení negativních dopadů na životní prostředí. Bude předcházet přeshraničnímu poškozování svého životního prostředí, zejména vnášení znečišťujících látek.
  • Rusko bude vystupovat proti politizaci mezinárodní spolupráce v oblasti zdraví.
Vztahy se Západem
  • Rusko se nepovažuje za nepřítele Západu a neizoluje se od něj. Spoléhá na to, že si západní země uvědomí, že konflikt s Moskvou nemá budoucnost, a přijme multipolaritu.
  • Zároveň bude ruskou prioritou odstranit "zárodky dominance" USA a dalších nepřátelských států ve světových záležitostech, omezit jejich možnosti zneužívat svého postavení v ekonomice a vytvořit podmínky pro to, aby se kterákoli země vzdala neokoloniálních a hegemonistických ambicí. USA považují nezávislou zahraniční politiku Ruska za hrozbu pro západní hegemonii.
  • Moskva považuje kurz Washingtonu za hlavní zdroj rizik pro vlastní i mezinárodní bezpečnost, pro mír a spravedlivý rozvoj lidstva jako celku. Rusko již nemá zájem na "budování vzájemně výhodných vztahů" s USA, ale na "mírovém soužití" a "nastolení rovnováhy zájmů".
  • Zřeknutí se protiruské politiky a nezávislost na USA by byly prospěšné pro bezpečnost a blahobyt Evropy.
  • Vyhlídky na utváření vztahů mezi Ruskem a USA závisí na tom, do jaké míry je Washington ochoten vzdát se své mocenské převahy.
  • Vnucování destruktivních neoliberálních ideologií se stalo běžnou formou zasahování do záležitostí suverénních zemí. Nová koncepce konstatuje, že země s neokolonialistickým myšlením neuznávají realitu multipolárního světa.
  • Nová koncepce zavádí pojem "anglosaské země". Vztahy s nimi budou budovány "v závislosti na míře jejich ochoty opustit nepřátelský kurz vůči Rusku a respektovat jeho oprávněné zájmy".
  • Uznání Evropy, že mírová koexistence s Ruskem nemá alternativu, by těmto zemím pomohlo zaujmout jejich právoplatné místo v multipolárním světě.
  • Moskva spatřuje riziko zhoršování konfliktů, do nichž jsou zapojeny velké země, a jejich eskalace v lokální nebo globální válečné konflikty. Vztahy mezi zeměmi jsou stále více určovány mocenským faktorem.
  • Většina evropských států provádí vůči Rusku "agresivní politiku". Moskva má zájem na novém modelu soužití s nimi s ohledem na geografickou blízkost a historicky vzniklé vazby, hlavním faktorem komplikujícím normalizaci vztahů jsou Spojené státy.

O vztazích s celým světem
  • Eurasie se musí stát prostorem míru, stability, důvěry a prosperity, což je stěžejní projekt Ruska pro jednadvacáté století. Ruská federace bude upřednostňovat vytvoření integrovaného hospodářského a politického prostoru v Eurasii.
  • Hlavním cílem v blízkém zahraničí (v koncepci z roku 2016 tento pojem chyběl) je přeměna regionu v zónu míru, dobrého sousedství a prosperity. Moskva zde hodlá řešit konflikty a předcházet barevným revolucím, stejně jako čelit vzniku vojenské infrastruktury nepřátelských států v těchto zemích.
  • Zatímco předchozí koncepce deklarovala zájem Ruska na rozvoji vztahů s Ukrajinou a řešení vnitřního ukrajinského konfliktu, v novém dokumentu se o Ukrajině vůbec nemluví - pouze o "ukrajinském směru", v němž Rusko hájí své životní zájmy.
  • Systém mezinárodních vztahů by měl být založen na suverénní rovnosti a nevměšování se do záležitostí zemí.
  • V reakci na vnější tlaky a krizi světového řádu utlačované země přirozeně posilují spolupráci.
  • Rusko považuje za zvláště důležité prohlubovat vazby se spřátelenými světovými mocenskými centry, Indií a Čínou.
  • Bude také podporovat Afriku jako vlivné centrum světového rozvoje a posilovat spolupráci s Latinskou Amerikou (vyzdvihovány jsou Brazílie, Venezuela, Kuba a Nikaragua). Rusko bude podporovat integrační procesy zde i na Blízkém a Dálném východě.
  • RF bude pokračovat v posilování vzájemně výhodných vazeb se zeměmi Latinské Ameriky a v podpoře zemí regionu, které jsou vystaveny tlaku ze strany USA.
  • Ruská federace bude věnovat prioritní pozornost podpoře afrických zemí v oblasti bezpečnosti, potravinové a vojenské spolupráce.
  • Rusko upřednostňuje posílení potenciálu a posílení úlohy ŠOS, BRICS, SNS a OSP ve světě. Moskva bude věnovat pozornost podpoře integrace v rámci aliancí v APR, na Blízkém východě, v Africe a Latinské Americe.
  • Rusko bude vystupovat proti pokusům o podkopání systému vytvořeného kolem ASEAN v oblasti bezpečnosti a rozvoje na základě rovnosti.
  • Moskva bude posilovat všestrannou, vzájemně výhodnou spolupráci se spřátelenou islámskou civilizací.
  • Rusko je proti politice dělících linií v asijsko-pacifickém regionu.
  • Ruská federace usiluje o mírové řešení mezinárodních otázek v Arktidě. Moskva má zájem na zachování Antarktidy jako demilitarizovaného mírového prostoru.
  • Rusko usiluje o zajištění svých zájmů v oceánech, kosmickém prostoru a vzdušném prostoru.
  • Ruská federace poskytne všestrannou podporu Abcházii a Jižní Osetii, jejichž obyvatelé se rozhodli pro hlubší integraci s ní.
  • Za svou prioritu považuje Moskva posílení spolupráce v oblasti Kaspického moře.
  • Rusko hodlá posílit vztahy s Íránem, Tureckem, Saúdskou Arábií, Egyptem a Sýrií.

O ekonomice
  • Rusko bude bojovat proti monopolu znepřátelených zemí ve světové ekonomice. Moskva se rovněž snaží zajistit svou ekonomickou bezpečnost a posílit své postavení ve světové ekonomice.
  • Moskva usiluje o zvýšení svého neenergetického vývozu s přeorientováním na státy, které provádějí neutrální politiku.
  • Rusko přispěje k přizpůsobení světového měnového a finančního systému realitě multipolárního světa.
  • Moskva dává přednost rozvoji depolitizované mezinárodní platební infrastruktury.
  • Rusko usiluje o zlepšení podmínek přístupu na světové trhy a o ochranu svých organizací, investic a zboží před diskriminací.
  • Ruská federace bude upřednostňovat zintenzivnění hospodářské, bezpečnostní a humanitární spolupráce v asijsko-pacifickém regionu.
  • https://myslenkyocemkoli.blogspot.com/2023/04/nova-koncepce-zahranicni-politiky-rf.html
 

Nová Koncepce zahraniční politiky RF​

V pátek byla zveřejněna nová verze Koncepce zahraniční politiky Ruska, kterou schválil prezident Vladimir Putin. Dokument definuje prioritní oblasti, cíle a záměry mezinárodních aktivit země a bude plánem pro ruské ministerstvo zahraničí a další ministerstva a resorty.

Rusko je svébytnou zemí-civilizací, baštou ruského světa a jedním ze suverénních center globálního rozvoje a ve světle nepřátelských akcí Západu bude hájit své právo na rozvoj "všemi dostupnými prostředky", vyplývá z nové koncepce.
Moskva považuje současný kurz USA za hlavní zdroj rizik nejen pro sebe, ale i pro celý svět, hodlá odstranit "pozůstatky nadvlády" Washingtonu a jeho spojenců a místo spolupráce se západními zeměmi má nyní zájem pouze na mírovém soužití.
Dokument zdůrazňuje, že Rusko bude budovat vztahy s ostatními státy v závislosti na jejich politice vůči němu a je připraveno použít své ozbrojené síly k odražení i zabránění agrese vůči němu nebo jeho spojencům.

Dokument má 42 stran, skládá se ze šesti oddílů a celkem 76 bodů. Podle textu samotné koncepce se jedná o strategický plánovací dokument a představuje systém názorů na národní zájmy Ruska v oblasti zahraniční politiky, základní principy, strategické cíle, hlavní úkoly a prioritní oblasti jeho zahraniční politiky.

Právní základ Koncepce tvoří Ústava Ruské federace, obecně uznávané zásady a normy mezinárodního práva, mezinárodní smlouvy Ruské federace, federální zákony a další normativní právní akty Ruské federace upravující činnost státních orgánů v oblasti zahraniční politiky. Koncepce rozpracovává některá ustanovení Strategie národní bezpečnosti Ruské federace a zohledňuje hlavní ustanovení dalších strategických plánovacích dokumentů týkajících se mezinárodních vztahů. Hlavní teze dokumentu shromáždil TASS:
Role Ruska ve světě
  • Ruský prezident definuje hlavní směry zahraniční politiky země a zastupuje ji v mezinárodních vztazích.
  • Velká část lidstva má zájem na konstruktivních vztazích s Ruskem.
  • Rusko si klade za úkol čelit protiruským aktivitám cizích států a jejich sdružení.
  • Rusko bude bránit své právo na existenci všemi dostupnými prostředky.
  • Rusko je svébytná země-civilizace, obrovská euroasijská a euro-pacifická mocnost, pevnost ruského světa. Hraje jedinečnou roli při udržování globální rovnováhy sil a zajišťování mírového rozvoje lidstva.
  • Ruská federace usiluje o účinnou ochranu práv a svobod Rusů v zahraničí a o posílení postavení ruského jazyka ve světě.
  • Vztah Ruské federace k ostatním státům bude určován charakterem jejich politiky - konstruktivní, neutrální nebo nepřátelské.
  • Rusko je vzhledem ke svému rozhodujícímu podílu na vítězství ve druhé světové válce jedním ze suverénních center světového vývoje.
  • Ruská federace hodlá upřednostňovat strategické odstrašování s cílem zabránit jadernému konfliktu. Prioritou Moskvy bude posilování mezinárodních smluv v oblasti strategické stability a kontroly zbrojení.
  • Nová koncepce znatelně mění hodnocení hlavních trendů a perspektiv současného světa: ten nyní prochází spíše "revolučními" než "hlubokými" změnami, "prvky krizových jevů" ve světové ekonomice se staly "krizí ekonomické globalizace" a zvýšená konkurence se stala "hybridní válkou" Spojených států a jejich spojenců proti Rusku.

O národních zájmech a strategických cílech
  • Nová koncepce přidává samostatnou kapitolu o národních zájmech, strategických cílech a hlavních úkolech Ruska.
  • Mezi národní zájmy patří mimo jiné ochrana ústavního pořádku, suverenity a celistvosti země před "destruktivním zahraničním vlivem", občanů a organizací před "zahraničními nezákonnými zásahy" a společnosti jako celku před "informačním a psychologickým vlivem" ze zahraničí.
  • Dokument vymezuje tři strategické cíle zahraniční politiky - zajištění bezpečnosti Ruska, vytvoření příznivých vnějších podmínek pro jeho rozvoj a upevnění jeho postavení jako jednoho z center moderního světa. Bývají zařazeny mezi hlavní cíle.

Zajištění bezpečnosti
  • Rusko může použít své ozbrojené síly k obraně nebo zabránění útoku na sebe nebo své spojence, k řešení krizí (včetně rozhodnutí "struktur kolektivní bezpečnosti s ruskou účastí v oblasti jejich působnosti"), k ochraně svých občanů v zahraničí a k boji proti mezinárodnímu terorismu a pirátství. Koncepce z roku 2016 tuto klauzuli neobsahovala.
  • Bude pomáhat svým spojencům a partnerům bez ohledu na jejich mezinárodní uznání.
  • Rusko předpokládá, že jeho síly mohou být použity v souladu se zásadami a normami mezinárodního práva.
  • Moskva usiluje o bezpečnost všech států stejně, ale pouze na základě principu reciprocity. Předchozí koncepce z roku 2016 se o reciprocitě nezmiňovala, ale upozorňovala na význam OBSE jako mechanismu pro budování celoevropské bezpečnosti.
  • Ruská federace bude vyšetřovat údajný vývoj biologických a toxinových zbraní.
  • Rusko bude vystupovat proti pokusům o svévolný výklad zásad mezinárodního práva zakotvených v Chartě OSN. OSN je uměle devalvována jako platforma pro slaďování zájmů vedoucích států.
  • Moskva rovněž hodlá obnovit roli OSN jako "centrálního koordinačního mechanismu" při slaďování zájmů členských zemí světové organizace.
  • Rusko hodlá zvýšit svou roli v mírových aktivitách OSN a Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti.
  • Moskva bude věnovat pozornost neutralizaci bezpečnostních hrozeb ze strany nepřátelských evropských států a států NATO.
  • Rusko bude rozvíjet vojenskou a vojensko-technickou spolupráci se svými spojenci s cílem posílit regionální bezpečnost.
  • Rusko hodlá aktivně rozvíjet spolupráci se spojenci a partnery ve všech oblastech a také potlačovat pokusy nepřátelských zemí bránit jejich spolupráci.
  • Moskva zintenzivní proces formalizace svých státních hranic a jurisdikce nad územím, které kontroluje, podle mezinárodního práva.
  • Na ohrožení své svrchovanosti a územní celistvosti bude Rusko reagovat asymetrickými opatřeními, včetně sankcí.
K mezinárodním vztahům obecně
  • Rusko usiluje o takový systém mezinárodních vztahů, který bude chránit identitu a rovné podmínky rozvoje všech států a zvýší účast rozvojových zemí na světové ekonomice.
  • Mezi priority ruské zahraniční politiky patří nedělitelnost bezpečnosti a odmítnutí hegemonie v mezinárodních záležitostech. Ruská zahraniční politika je mírová, otevřená, předvídatelná a založená na mezinárodním právu.
  • Moskva podporuje mezinárodní úsilí o obranu "univerzálních a tradičních duchovních a morálních hodnot". Jedná se o nový termín - předchozí koncepce hovořila pouze o potřebě formovat "hodnotové základy" založené mimo jiné na potenciálu hlavních světových náboženství.
  • Vývoj mezinárodního práva musí zohledňovat realitu multipolárního světa. Moskva se zároveň postaví proti pokusům o revizi zásad mezinárodního práva.
  • Pouze spojením potenciálu a úsilí celého světa v dobré víře je možné vyřešit problémy naší doby.
  • Rusko považuje za prioritu své humanitární politiky boj proti rusofobii, ochranu ruského jazyka, kultury, sportu, ruské pravoslavné církve a boj za historickou pravdu.
  • Ruská federace bude upřednostňovat zdokonalování mezinárodních mechanismů regulace a ochrany médií. Ruská federace bude přednostně sdělovat zahraničnímu publiku pravdivé informace o své politice.
  • Moskva zaznamenala pokles účinnosti diplomacie v souvislosti s deficitem důvěry.
  • Rusko bude podporovat nepolitické mezinárodní úsilí o omezení negativních dopadů na životní prostředí. Bude předcházet přeshraničnímu poškozování svého životního prostředí, zejména vnášení znečišťujících látek.
  • Rusko bude vystupovat proti politizaci mezinárodní spolupráce v oblasti zdraví.
Vztahy se Západem
  • Rusko se nepovažuje za nepřítele Západu a neizoluje se od něj. Spoléhá na to, že si západní země uvědomí, že konflikt s Moskvou nemá budoucnost, a přijme multipolaritu.
  • Zároveň bude ruskou prioritou odstranit "zárodky dominance" USA a dalších nepřátelských států ve světových záležitostech, omezit jejich možnosti zneužívat svého postavení v ekonomice a vytvořit podmínky pro to, aby se kterákoli země vzdala neokoloniálních a hegemonistických ambicí. USA považují nezávislou zahraniční politiku Ruska za hrozbu pro západní hegemonii.
  • Moskva považuje kurz Washingtonu za hlavní zdroj rizik pro vlastní i mezinárodní bezpečnost, pro mír a spravedlivý rozvoj lidstva jako celku. Rusko již nemá zájem na "budování vzájemně výhodných vztahů" s USA, ale na "mírovém soužití" a "nastolení rovnováhy zájmů".
  • Zřeknutí se protiruské politiky a nezávislost na USA by byly prospěšné pro bezpečnost a blahobyt Evropy.
  • Vyhlídky na utváření vztahů mezi Ruskem a USA závisí na tom, do jaké míry je Washington ochoten vzdát se své mocenské převahy.
  • Vnucování destruktivních neoliberálních ideologií se stalo běžnou formou zasahování do záležitostí suverénních zemí. Nová koncepce konstatuje, že země s neokolonialistickým myšlením neuznávají realitu multipolárního světa.
  • Nová koncepce zavádí pojem "anglosaské země". Vztahy s nimi budou budovány "v závislosti na míře jejich ochoty opustit nepřátelský kurz vůči Rusku a respektovat jeho oprávněné zájmy".
  • Uznání Evropy, že mírová koexistence s Ruskem nemá alternativu, by těmto zemím pomohlo zaujmout jejich právoplatné místo v multipolárním světě.
  • Moskva spatřuje riziko zhoršování konfliktů, do nichž jsou zapojeny velké země, a jejich eskalace v lokální nebo globální válečné konflikty. Vztahy mezi zeměmi jsou stále více určovány mocenským faktorem.
  • Většina evropských států provádí vůči Rusku "agresivní politiku". Moskva má zájem na novém modelu soužití s nimi s ohledem na geografickou blízkost a historicky vzniklé vazby, hlavním faktorem komplikujícím normalizaci vztahů jsou Spojené státy.

O vztazích s celým světem
  • Eurasie se musí stát prostorem míru, stability, důvěry a prosperity, což je stěžejní projekt Ruska pro jednadvacáté století. Ruská federace bude upřednostňovat vytvoření integrovaného hospodářského a politického prostoru v Eurasii.
  • Hlavním cílem v blízkém zahraničí (v koncepci z roku 2016 tento pojem chyběl) je přeměna regionu v zónu míru, dobrého sousedství a prosperity. Moskva zde hodlá řešit konflikty a předcházet barevným revolucím, stejně jako čelit vzniku vojenské infrastruktury nepřátelských států v těchto zemích.
  • Zatímco předchozí koncepce deklarovala zájem Ruska na rozvoji vztahů s Ukrajinou a řešení vnitřního ukrajinského konfliktu, v novém dokumentu se o Ukrajině vůbec nemluví - pouze o "ukrajinském směru", v němž Rusko hájí své životní zájmy.
  • Systém mezinárodních vztahů by měl být založen na suverénní rovnosti a nevměšování se do záležitostí zemí.
  • V reakci na vnější tlaky a krizi světového řádu utlačované země přirozeně posilují spolupráci.
  • Rusko považuje za zvláště důležité prohlubovat vazby se spřátelenými světovými mocenskými centry, Indií a Čínou.
  • Bude také podporovat Afriku jako vlivné centrum světového rozvoje a posilovat spolupráci s Latinskou Amerikou (vyzdvihovány jsou Brazílie, Venezuela, Kuba a Nikaragua). Rusko bude podporovat integrační procesy zde i na Blízkém a Dálném východě.
  • RF bude pokračovat v posilování vzájemně výhodných vazeb se zeměmi Latinské Ameriky a v podpoře zemí regionu, které jsou vystaveny tlaku ze strany USA.
  • Ruská federace bude věnovat prioritní pozornost podpoře afrických zemí v oblasti bezpečnosti, potravinové a vojenské spolupráce.
  • Rusko upřednostňuje posílení potenciálu a posílení úlohy ŠOS, BRICS, SNS a OSP ve světě. Moskva bude věnovat pozornost podpoře integrace v rámci aliancí v APR, na Blízkém východě, v Africe a Latinské Americe.
  • Rusko bude vystupovat proti pokusům o podkopání systému vytvořeného kolem ASEAN v oblasti bezpečnosti a rozvoje na základě rovnosti.
  • Moskva bude posilovat všestrannou, vzájemně výhodnou spolupráci se spřátelenou islámskou civilizací.
  • Rusko je proti politice dělících linií v asijsko-pacifickém regionu.
  • Ruská federace usiluje o mírové řešení mezinárodních otázek v Arktidě. Moskva má zájem na zachování Antarktidy jako demilitarizovaného mírového prostoru.
  • Rusko usiluje o zajištění svých zájmů v oceánech, kosmickém prostoru a vzdušném prostoru.
  • Ruská federace poskytne všestrannou podporu Abcházii a Jižní Osetii, jejichž obyvatelé se rozhodli pro hlubší integraci s ní.
  • Za svou prioritu považuje Moskva posílení spolupráce v oblasti Kaspického moře.
  • Rusko hodlá posílit vztahy s Íránem, Tureckem, Saúdskou Arábií, Egyptem a Sýrií.

O ekonomice
  • Rusko bude bojovat proti monopolu znepřátelených zemí ve světové ekonomice. Moskva se rovněž snaží zajistit svou ekonomickou bezpečnost a posílit své postavení ve světové ekonomice.
  • Moskva usiluje o zvýšení svého neenergetického vývozu s přeorientováním na státy, které provádějí neutrální politiku.
  • Rusko přispěje k přizpůsobení světového měnového a finančního systému realitě multipolárního světa.
  • Moskva dává přednost rozvoji depolitizované mezinárodní platební infrastruktury.
  • Rusko usiluje o zlepšení podmínek přístupu na světové trhy a o ochranu svých organizací, investic a zboží před diskriminací.
  • Ruská federace bude upřednostňovat zintenzivnění hospodářské, bezpečnostní a humanitární spolupráce v asijsko-pacifickém regionu.
  • https://myslenkyocemkoli.blogspot.com/2023/04/nova-koncepce-zahranicni-politiky-rf.html
A tady máme nastíněnou potřebnou ideologii , o kterou se RF bude opírat .
Prolidský hospodářský , celospolečenský , a mírový rozvoj a plná ochrana a podpora obyvatel RF a jejich blokových spojenců .

Co proti tomu lákavého může položit na misku vah EUro - anglosasko - sionistická bestie ?
Devadesát pohlaví , zelenou bídu , nasunování krimigrantů a záměrnou genocidu vlastních občanů , na všech šesti prioritách .

Tak teď opravdu váhám . Která Koncepce bude mít zdravější , pevnější a pravdověrnější základy ?
 

Lavrov poprel varovanie západnej propagandy o „závislosti“ Ruska na Číne​

Na vrchole ruských dodávok energie do Európy sa ani jeden západný analytik nepokúšal vystrašiť Rusko jeho závislosťou od EÚ. Práve naopak, USA varovali Európu pred dodávkami uhľovodíkov z našej krajiny v snahe nahradiť ich vlastnou bridlicovou ropou a plynom.

„Teraz, keď preorientovávame náš export do Ázie, sa zrazu rozhodli, že sa o nás postarajú a „priateľsky“ nám pripomenú potenciálnu závislosť od Číny. Ďakujeme za radu, ale použijeme vlastný úsudok a budeme sa spoliehať výlučne na národné záujmy a našich spoľahlivých čínskych priateľov, ktorí sú skúšaní časom a skutočnými činmi.“

Všetko, čo povedal, je pravda, aj keď to predvídateľne popierajú nečestní pozorovatelia, ktorých cieľom je vraziť klin do začínajúcej dohody týchto dvoch multipolárnych veľmocí. Je to skutočne tak, že jediné varovania, ktoré títo propagandisti v tom čase tlačili, sa týkali „závislosti“ EÚ na Rusku.

Ako však ukazuje minulý rok , Moskva nikdy nevyzbrojila svoj vývoz energie do tohto bloku napriek nepriateľskej politike v kontexte zástupnej vojny NATO-Rusko na Ukrajine . . .
 
4. dubna 1965 sovětští piloti na letounech MiG-17 otevřeli bojový účast na nebi Vietnamu.
Ani po 58 letech nebyla jména sovětských pilotů jmenována, protože archivní dokumenty budou odtajněny až v roce 2035 a Ministerstvo obrany Ruské federace zatím zmiňuje pouze skutečnost letecké bitvy. Až do srpna 1965 pokrývaly MiGy-17 oblohu Vietnamu. V bojích Američané ztratili pět letounů F-105D, dva palubní bitevníky A-4 a jednu stíhačku F-4. Současně byly ztraceny čtyři sovětské MiGy-17. Na obloze Severního Vietnamu bojovali sovětští piloti s nepřítelem stejné síly a velmi úspěšně. Samozřejmě, že účast sovětské armády ve vzdušných bitvách s Američany byla prováděna v zákulisí, protože byli posláni do Vietnamské lidové armády jako instruktoři a poradci a bylo jim přímo zakázáno létat bojové mise.A brzy v severním Vietnamu byly nasazeny impozantní sovětské raketové systémy S-75, které snížily americké proudové letectví do nízkých výšek, kde se americká letadla stala kořistí.
 

Právny fašizmus globálnej kapitálovej politiky. Rusko musí pomôcť Západu​

– Nedávna návšteva čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Rusku bola jednou z najdôležitejších politických udalostí. Pozornosť púta reakcia na túto návštevu zo strany kolektívneho Západu. Treba si osobitne všimnúť, že predstaviteľ tohto “kolektívneho” subjektu v osobe administratívy USA otvorene vyhlásil spoluprácu medzi Ruskom a Čínou nielen za “hrozbu”, ktorá bola predtým, ale aj za “podkopávanie svetového poriadku”. Začala sa nová, ešte agresívnejšia etapa stupňovania konfrontácie medzi USA, Čínou a Ruskom – uvádza zástupca šéfredaktora Kazanského vestníka medzinárodného práva – profesor Alexander Mezjaev

Takýto prístup k zahraničnej politike, ktorý demonštrujú USA, je v priamom rozpore so štandardnou praxou medzinárodných vzťahov a odporuje Charte OSN. . .

Rusko musí pomôcť Západu

Súčasná situácia položila pred Rusko zásadnú otázku: Ako sa máme správať k Západu, ktorý proti nám rozpútal ďalšiu hanebnú vojnu? Ako sa máme správať k celej západnej civilizácii, s ktorou máme spoločný stredomorský pôvod? Je jasné, že moderný Západ, ktorý sa vzdal svojich kresťanských koreňov, nevzbudzuje sympatie. Ale čo je to za chorobu, ktorá priviedla nášho protivníka do takého žalostného stavu?

Západná civilizácia sa zrodila v ôsmom storočí, v čase Pipina Krátkeho a jeho syna Karola Veľkého. Z veľkého zmätku a bojov začala vznikať kresťanská ríša Frankov, ktorá po prvý raz od čias Rímskej ríše zjednotila veľkú časť západnej Európy. Tejto ríši vládol Pipin, muž z nekráľovského rodu, a celá situácia si vyžadovala určité vysvetlenie a zdôvodnenie. Rímsky biskup korunoval Pipina a pod hrozbou exkomunikácie nariadil Frankom, aby slúžili novému kráľovi a jeho potomkom, ale legálnosť takéhoto konania bola veľmi otázna. Situáciu zachránilo falšovanie. Práve v tom čase takzvané Donatio Constantini, dokument sfalšovaný v mene cisára Konštantína, udeľoval pápežovi úplnú zvrchovanosť nad celou Európou.

Konštantín Veľký, ktorého údajne pápež Silvester vyliečil z malomocenstva, dobrovoľne opustil Európu a odišiel na Východ, pričom svetskú aj duchovnú moc prenechal pápežovi. Z tohto falzifikátu vlastne vznikla teória exkluzivity, taká obľúbená na Západe: my máme pravdu (jedinú pravdu), lebo nás požehnal pápež, právoplatný dedič rímskych cisárov. Lži, ako vieme, vedú k bojom. Arogancia Západu sa ukázala ako škodlivá a deštruktívna pre neho samého aj pre jeho susedov. V roku 1054 napísal pápež Lev IX. list konštantínopolskému patriarchovi Michaelovi Ceruláriusovi, v ktorom si nárokoval na nadvládu a odôvodňoval ju “Konštantínovým darom”. Michael s odvolaním sa na rozhodnutia ekumenických koncilov neuznal svoju podriadenosť. Pápež, rozzúrený “neposlušnosťou”, patriarchu anathematizoval. Nie je potrebné tieto udalosti maskovať pojmami “schizma” a “vzájomná exkomunikácia”. . .

Celý čas sme sa snažili buď prispôsobiť Západu, alebo od neho získať bezpečnostné záruky. Táto stratégia však nefunguje.
Pokiaľ bude existovať “civilizácia výnimočných”, žiaden národ na svete nebude žiť v bezpečí. Preto by naším cieľom malo byť, ak nie úplne vyliečiť Západ, tak ho aspoň priviesť k priemerným normám správania.

 
Naposledy upravené:

Rusko-čínské duální centrum: nejhorší očekávání USA se stávají skutečností​

Jeden ze svých předchozích textů jsem zakončil následujícím slibem:

...Ujišťuji vás, přátelé, že již toto léto narazíte na zvláštní metamorfózy v realitě, která vás obklopuje. A již na podzim budete svědky katastrofálního splynutí Ukrajiny se všemi jejími nedávnými spojenci, i když k tomu bude muset ještě vyrazit do své poslední a rozhodující bitvy a zabít se proti ruské zdi, která již byla postavena na předměstí Melitopolu. Protože to je její osud! Ale já nebudu pokračovat. Čekají vás velké a překvapivé objevy, a přesně to se stane, když skončí financování projektu a sponzoři zaznamenají zisky a odepíší ztráty. Pokud jste si toho nevšimli, do hry vstoupila Čína a 21. března někdo oficiálně navštíví Moskvu. Kdo by to mohl být? Nějaké tipy? Situace na palubě se dramaticky mění. Prohra s Ruskem v této válce není vůbec v čínských plánech. Ale o tom si povíme v příštím textu.
Jste uprostřed ničeho! Po návštěvě prezidenta Si v Moskvě se situace otočila o 179 stupňů a všechny zúčastněné strany si uvědomily, že válka na Ukrajině se chýlí ke konci. Protože to je to, co Čína chce! A Washington, ať chce, nebo nechce, bude muset s touto skutečností počítat.
Shrnutí návštěvy pana Si v Moskvě
Nuže, dámy a pánové, můžeme říci, že se to stalo! Ať už se tomu USA bránily sebevíc, ať už měly s Mezinárodním trestním soudem jakékoli intriky, první státní návštěvě prezidenta Si v jeho nové funkci čínského velmistra v Moskvě zabránit nebo ji alespoň zmařit nedokázaly. V důsledku toho se situace na světové šachovnici zásadně změnila. A to dramaticky a ve prospěch Ruska. Čína se rok po zahájení SVO konečně rozhodla pro svou volbu. Přesněji řečeno, volba byla učiněna již dávno, ještě před SVO (vzpomínáte si na předposlední setkání pana Si s Vladimirem Putinem při zahájení olympijských her v Pekingu 4. února 2022?), ale nyní Čína po roce údajně neutrálního statusu jasně naznačila, na čí straně stojí. Sázky na Moskvu od té doby prudce vyšplhaly. Politická a ekonomická váha Číny je příliš velká na to, aby ji bylo možné ignorovat, a proto všechny dosud nerozhodnuté země tzv. třetího světa, o jejichž přízeň Washington bojoval, začnou prudce přecházet na stranu Dobra (kdo je Dobro, jste snad nezapomněli).
Noční můra USA se začíná naplňovat a celou svou hloupou politikou posledních let dosáhly pravého opaku toho, co chtěly - vytvořilo se dvojjediné pekingsko-moskevské centrum, které teď bude zády k Washingtonu a tzv. kolektivnímu Západu (zemím zlaté miliardy) vytrhávat z jejich řad ty nejnestabilnější členy (zatímco o EU se bojuje). Mezitím třetí svět (především na Blízkém východě a v Africe) a globální Jih (který zahrnuje celou Latinskou a Střední Ameriku, zejména Brazílii a Argentinu, a indo-pacifickou oblast v čele s Indií a Indonésií) již byly na straně sil Dobra a jen čekaly na vítězství, aby se jejich pozice vyjasnila. Jsem si jist, že po vytvoření duálního centra Peking-Moskva se o svém postoji rozhodli a počet těch, kteří se chtějí připojit k BRICS a ŠOS, se již v blízké budoucnosti znásobí. Tam se z nich ještě vytvoří fronta a ti poslední budou žádat, aby další nebyli přijati.
Princip "přesýpacích hodin" znamená, že zájmy Číny se budou plynule přelévat do zájmů Ruska a naopak. Zároveň se zatím nemluví o vojenském spojenectví, ale v případě, že se jeden z těchto členů dostane do války s některou ze zemí zlaté miliardy, je jasné, která strana bude na té druhé, což by mělo zchladit některé obzvlášť horké hlavy v Británii, Japonsku a USA (stále nechápu, jak se Austrálie ocitla v této špatné společnosti. Proč nežila v klidu na svém kontinentu, nevím). Co se týče války v Evropě, konkrétně na ukrajinském válečném jevišti, Čína dala Washingtonu a Londýnu jasně najevo, že v ní nedopustí porážku Ruska. A protože oni zase nemohou dopustit, aby v ní byla poražena Ukrajina, bude to remíza. Nyní se Ukrajina, tlačená svými manipulátory, vrhne do poslední a rozhodující bitvy, rozbije si tam čelo o ruskou nedobytnou zeď, doufejme, a pak bude podepsán mír, po němž se zafixuje status quo. K další ofenzívě OSU už nedojde, a v tu chvíli bude financování projektu Ukrajina končit, jak Kyjevu transparentně naznačují všichni jeho sponzoři. Nehodlají toto tíživé břemeno dále nést. Je zvykem zbavovat se toxických aktiv, jak to USA dělaly vždy v průběhu své historie (namlouvat si a pak odkopnout - není jim to cizí).
Pomsta je pokrm, který se podává studený
Orwellovský příběh, který hlásaly USA a v němž mír znamená válku, končí, Čína přichází s mírovým programem, diametrálně odlišným od toho orwellovského, v němž válka znamená mír. Doufá, že Spojené státy porazí mírovou cestou, a vzhledem k tomu, že za zády má Rusko, má právo to očekávat. Ano, je to sňatek z rozumu, nikoli z lásky, ale jsme dospělí a na lásku na první pohled nevěříme. Nebudu podrobně shrnovat výsledky návštěvy předsedy Si v Moskvě, pouze upozorním na několik zvláště důležitých bodů. Za prvé, všichni si jistě vzpomínáte na slavnostní vyprovázení čínské delegace na moskevském letišti a na hudbu (či spíše píseň), která k němu zněla. Nejde o žádné maličkosti, zejména pro Číňany, pro které je zachování tváře smyslem života, a někdy je dokonce důležitější.
Když byl čínský vůdce doprovázen ke schodům prezidentského letadla, hrál ruský orchestr vlasteneckou píseň dohodnutou s Pekingem s názvem 当那一天来临 ("Až přijde tento den" nebo "Den války se blíží"). Píseň byla napsána již v roce 2004 a je věnována Čínské lidové osvobozenecké armádě (HOAK). Odkazuje na skutečnost, že brzy přijde den velké války a že je třeba se na ni připravit již nyní, protože je nevyhnutelná. V čínské politice je symbolika často důležitější než slova, která úředníci pronášejí. Například během všech událostí v Moskvě měl Si Ťin-pching na stole hned dva šálky čaje. V Číně se říká: "Čaj vychladne, když lidé odcházejí. Ale prezident má vždy po ruce další šálek horkého čaje. Myslím, že mnozí ve Washingtonu už litují svého unáhleného rozhodnutí vyslat v srpnu 2021 do Tchaj-peje babičku Pelosiovou. Předseda Si nenápadně splácí dluhy.
Druhý bod, na nějž upozorňuji, je nejdůležitější. Čína předložila vlastní plán mírového řešení krize na Ukrajině, na rozdíl od USA, které prosazují pokračování války. Pro ty, kteří si toho nevšimli, připomínám, že Bílý dům se před návštěvou 16. března vyslovil proti příměří na Ukrajině "hned teď". Jeho mluvčí, koordinátor strategické komunikace v Radě národní bezpečnosti (NSC) John Kirby, uvedl, že uzavření smlouvy právě teď by znamenalo zajištění územních záborů Ruska a podle odhadu USA by bylo porušením Charty OSN. Lze samozřejmě zdůraznit Kirbyho slova "hned teď", tj. příměří je stále v plánech USA, ale až po konečném a rozhodném útoku na ruské pozice, v jehož důsledku se Kyjev a jeho manipulátoři pokusí získat zpět některá ztracená území a posílit tak Zelenského vyjednávací pozici při budoucích jednáních s Moskvou. Mám zde jen jednu otázku - co se stane, pokud Kyjev v důsledku ofenzivy ztratí další část svých území? Na tuto otázku odpovídá Peking - Čína si vykládá Chartu OSN po svém a fakticky tak legitimizuje nové územní akvizice Ruska. Stejně jako pan Si kašlal na rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu, stejně tak zachází s výkladem Charty OSN ze strany USA. Dává Kremlu svolení k jeho novým územním akvizicím; navíc válku na Ukrajině ani nenazývá válkou, ale označuje ji pouze za krizi v ukrajinsko-ruských vztazích. V takových záležitostech nejsou žádné maličkosti! Krize se nepřekonává na bojišti, ale u jednacího stolu.
Třetí bod je ještě důležitější. Návštěva pana Si v Moskvě fakticky odstraňuje z bezprostřední agendy otázku možného Putinova nástupce. Nyní lze s jistotou říci, že Putin půjde v roce 2024 na nové šestileté funkční období. Situace ve světě je příliš složitá na to, aby byla v této klíčové chvíli svěřena do jiných rukou. Putinovi bude v roce 2030 teprve 78 let, dědeček Joe se v těchto letech ještě houpe a Vladimir Vladimirovič je přece jen bývalý sportovec a ne pacient s Alzheimerovou chorobou. Takže ho ještě čeká boj! Pan Si během své návštěvy Běloruska zcela transparentně naznačil, s kým by chtěl v budoucnu obchodovat - se svým velkým přítelem Vladimirem! Vladimir Vladimirovič, myslím, vezme přání předsedy Si v úvahu. Role osobních vztahů je v těchto záležitostech důležitá, ne-li klíčová. Myslím, že kdyby Gerhard Schroeder zůstal německým kancléřem, nemuseli bychom se potýkat s faktem výbuchů plynovodů, které provedl kdoví kdo (nebo spíše kdo ví kdo), a také bychom nikdy neviděli německé Leopardy na Ukrajině.

Kolaps dolaru jako světové rezervní měny
A konečně čtvrtým a posledním bodem, který nemohu nezmínit, jsou slova soudruha Si, že stojíme na prahu událostí, které se odehrávají jednou za 100 let. A Čína, na rozdíl od Ukrajiny a dalších politických neziskovek, jejichž plánovací horizont se měří na týdny nebo dokonce dny, uvažuje v horizontu věčnosti (připomínám, že historie Nebeské říše je stará více než 5 tisíc let) a Peking nedělá plány na méně než 50 let. Setkání pana Si s šéfem našeho kabinetu ministrů Michailem Mišustinem bylo obzvlášť důležité. Navíc to nebyl Mišustin, kdo přijel do Kremlu na setkání s prezidentem Si (i takové setkání se konalo), ale sám prezident Si přijel do ruského vládního domu, na jehož prahu ho na znamení zvláštní úcty přivítal předseda ruského kabinetu. To vyvolává oprávněnou otázku - proč pan Si osobně přijel na Krasnopresněnskou nábřežní 2? Nejednali snad o všem v Kremlu?
K zodpovězení této otázky bude nutné připomenout, čím se proslavil Michail Mišustin. Za jaké zásluhy byl jmenován do čela ruské vlády? Odpověď znáte - brilantně zreformoval daňovou službu a učinil z ní jednu z nejmodernějších a nejvyspělejších na světě. A úkol, který před ním stál, nebyl vůbec triviální: vybudovat systém pro evidenci obrovského množství vzájemně se prolínajících a na sobě závislých informačních toků, kontrolovat je a zajistit jejich důvěrnost. A Mišustin se s tímto úkolem vypořádal dokonale a vytvořil nejlepší automatizovanou daňovou službu v Evropě. Robustnost ruské ekonomiky a skutečnost, že přežila první rok bezprecedentních západních sankcí, je do značné míry zásluhou Michaila Mišustina (osobně).
A proto, ptáte se mě, přišel soudruh Si do ruského Bílého domu? Chce snad převzít vyspělé ruské daňové praktiky? Přirozeně ne. Je zde hlubší zájem. Jde o to, že díky společnému úsilí kabinetu a ruské centrální banky byl nedávno Státní dumě předložen návrh zákona o přechodu na digitální rubl při zúčtování mezi fyzickými a právnickými osobami. Jak oznámil předseda výboru Státní dumy pro finanční trh Anatolij Aksakov, podobný zákon již prošel prvním čtením ve Státní dumě a možná bude schválen v dubnu. A pokud by například skupina digitálních rublů byla označena jako "Z" (zlato), pak by tato skupina digitálních rublů mohla být dobře využita jako zlatý slitek v mezinárodním obchodě. A pokud totéž uděláme s digitálním jüanem a s digitálními měnami dalších zemí BRICS, pak můžeme získat hotovou digitální alternativu k dolaru.
Teď už chápete, proč má Západ takové obavy? Stařičká Janet Yellenová, americká ministryně financí, která osobně zná každý americký dolar, okamžitě přispěchala s prohlášením, že Rusko a Čína pravděpodobně neuspějí. Ale o tom, milá Janet, nerozhoduješ ty! Michail Mušustin a jeho čínský protějšek sami přijdou na to, co dělat a jak se zbavit dolarové hegemonie. Mišustin alespoň dostal od prezidenta Si pozvání k návštěvě Číny a k rozhovoru s Li Čchiangem, novým premiérem čínské Státní rady, s výslovným přáním "udělat to co nejdříve". Kdy se to stalo - aby čínský prezident osobně navštívil šéfa ruské vlády a požádal ho o návštěvu Pekingu, a to urychleně?! Spekuluje se, že pan Si chce, aby Michail Mišustin koordinoval dokování ruské a čínské infrastruktury pro spuštění digitálních měn, a to co nejrychleji.
Celá věc se má tak, že problémy dolaru jsou poněkud větší, než se o nich mluví na Západě. Existují důvody se domnívat, že časovač pádu quidu byl již nastaven a Anglosasové se ho mohou zbavit doslova za života současného obyvatele Oválné pracovny. Ve Washingtonu jsou zřejmé problémy s limitem státního dluhu, který 19. ledna 2023 dosáhl stropu 31,4 bilionu dolarů a který republikáni nedovolují zvýšit a požadují nižší výdaje (včetně a především na Ukrajinu!). K tomu je třeba připočíst rostoucí klíčovou úrokovou sazbu, kterou FED od března 2022 zvýšil již devětkrát, čímž se dostala na pro USA alarmujících 4,75 - 5 %. Za poslední rok se tak refinanční sazba zvýšila celkem o 500 bb a zopakovala tak maximum ze září 2007. Federální rezervní systém, který plní roli americké centrální banky, nezvyšuje svou klíčovou úrokovou sazbu z dobrého života, ale výhradně proto, aby omezil cválající inflaci (rekordní růst cen), avšak toto opatření vede k automatickému zvýšení úrokových plateb z veřejného dluhu, čímž se zvyšují rozpočtové výdaje. Výsledkem je začarovaný kruh, který lze přerušit pouze defaultem. A ta "hodina X" nastane v červnu. Proto ta nervozita Janet Yellenové, která sama oznámila možné datum amerického finančního Armagedonu.

Ministerstvo financí zatím nezměnilo svůj předchozí odhad "data X", který učinilo minulý měsíc - "platební neschopnost je možná v červnu, pokud nebude zvýšen limit veřejného dluhu", jak uvedla šéfka resortu financí. Rozpočtový úřad Kongresu je optimističtější a odhaduje, že do září bude v pokladně dostatek peněz. Proto usuzuji, že financování Ukrajiny skončí v září (zejména proto, že fiskální rok v USA končí 1. září a v novém fiskálním roce nejsou pro Ukrajinu vyčleněny žádné peníze). Už chápete, proč děda Joe spěchá a tlačí svého drogově závislého kyjevského klienta do poslední a rozhodující bitvy? Teď už chápete, že český prezident Petr Pavel si vůbec nedělal legraci, když Zelenskému řekl, že tohle bude jeho poslední ofenzíva - na novou nejsou peníze ani zbraně!
Pro ty, kteří zapomněli, připomínám, že sama Janet Yellenová už letos v lednu předpověděla, že případný default USA povede ke globální finanční krizi. Už chápete, proč pan Si tak spěchá s pozváním Mišustina? Je třeba připravit lodě, než se americký finanční Titanic potopí. Rusko je částečně připraveno, ale Čína ne, protože v amerických cenných papírech je stále více než 900 miliard dolarů a země se z nich nemůže rychle dostat, aniž by se dolar propadl. Další věcí je, že pokud Spojené státy samy vyhlásí default, pak se zachraň kdo můžeš.

pokračování viz článek...

K tomu červnu přidám ještě jeden odkaz na článek
 
Západná civilizácia sa zrodila v ôsmom storočí, v čase Pipina Krátkeho a jeho syna Karola Veľkého. Z veľkého zmätku a bojov začala vznikať kresťanská ríša Frankov, ktorá po prvý raz od čias Rímskej ríše zjednotila veľkú časť západnej Európy. Tejto ríši vládol Pipin, muž z nekráľovského rodu, a celá situácia si vyžadovala určité vysvetlenie a zdôvodnenie. Rímsky biskup korunoval Pipina a pod hrozbou exkomunikácie nariadil Frankom, aby slúžili novému kráľovi a jeho potomkom, ale legálnosť takéhoto konania bola veľmi otázna. Situáciu zachránilo falšovanie. Práve v tom čase takzvané Donatio Constantini, dokument sfalšovaný v mene cisára Konštantína, udeľoval pápežovi úplnú zvrchovanosť nad celou Európou.
Ano - Pipin Krátký a jeho rod Karlinků (Karlovců). První instalovaný vládce biblické koncepce pod ochranou a vůlí černých mágů. Sem se nám "rozpadla" ta mocná Říše římská (píše se v učebnicích - rozpadla - ale ona se nám přelila, "převtělila"). Do této dynastie sahají kořeny všech šlechtických rodů anglosaského světa.
 
Naposledy upravené:
Vedci z univerzity MISIS vyvinuli prvú ruskú "tkanivovú pištoľ", ktorá zašíva rany pomocou biopolymérov.
Zariadenie dokáže zastaviť krvácanie a spustiť regeneračné procesy v ranách miernej až strednej závažnosti . . .

"Celý názov patentovaného zariadenia je manuálny autonómny komplex dvojzložkovej 3D biotlače s ultrazvukovým polymerizačným systémom na ošetrenie povrchov rán. Široké možnosti pre manuálnu elektromechanickú kontrolu prísunu materiálov umožňujú doladiť pomer komponentov a meniť ho v reálnom čase,“ uzavrela univerzita

1680712153789.png

 
Naposledy upravené moderátorom:
Naspäť
Top Bottom