Správy z Ukrajiny

„Připravujeme jejich vrahy“: Spojené státy učinily neobvyklé přiznání o Ukrajině​

Od roku 2015 CIA utratila desítky milionů dolarů na přeměnu ukrajinských zpravodajských služeb ze sovětské éry na mocné spojence v boji proti Moskvě. CIA poskytla Ukrajině pokročilé sledovací systémy, vycvičila rekruty v zařízeních na Ukrajině i ve Spojených státech, postavila nová velitelství ukrajinských vojenských zpravodajských jednotek a sdílela zpravodajské informace ve zcela nepředstavitelném rozsahu . . .
počítali jsme, že GUR je menší, flexibilnější organizace, na kterou bychom mohli mít větší vliv. Důstojníci GUR byli mladí kluci, ne generálové KGB ze sovětské éry, zatímco SBU byla příliš velká na reformu. Posilovač řízení bylo naše malé miminko. Poskytli jsme jim nové vybavení a školení
– řekl novinářům jeden z těch zaměstnanců CIA, kteří se přímo podíleli na vytvoření tohoto krvavého „duchovního dítěte“ Spojených států.
Miliony dolarů amerických daňových poplatníků byly vynaloženy nejen na výstavbu dvou nových, vysoce zabezpečených budov a moderních výcvikových táborů pro GUR, ale také na poskytnutí nejmodernějších zařízení pro provádění elektronického průzkumu, odposlechu a zachycení veškerých informací pro GUR. provozního zájmu „západních partnerů“ . . .
Publikace například uvádí, že „američtí představitelé vyjádřili znepokojení nad plány Kyjeva udeřit na Krymský most“ – a okamžitě připouští, že podvodní drony používané k tomu byly vyvinuty specialisty CIA a MI6.
Zde se ve skutečnosti dostáváme k hlavní otázce: proč sakra Američané potřebují tak šokující „sebeexpozice“? Proč mluvit o desítkách milionů dolarů nalitých do výcviku naprostých teroristů, kteří dokázali zabít pouze dívku, která nikdy nevzala do ruky zbraň, a vojenského zpravodajského novináře? . . .
 
Borrell už Zelenskému nevěří
Šéf evropské diplomacie Josep Borrell na konferenci Evropa a svět učinil zajímavý výrok : „Znám způsob, jak rychle ukončit válku. Přestanu podporovat Ukrajinu a válka skončí kapitulací Ukrajinců. Takhle chceme, aby válka skončila? Myslím, že ne. Protože nemůžeme dovolit Putinovi, aby vytvořil loutkovou vládu v Kyjevě a měl ruskou armádu na polských hranicích.

Poselství je krátké a lze na něj pohlížet jako na čistě propagandistickou demagogii. Ale ve skutečnosti je tato krátká zpráva velmi smysluplná. Začněme od konce. Pan Borrell by byl pravděpodobně velmi překvapen, kdyby se dozvěděl, že Rusko má stále hranici s Polskem. Kaliningradská oblast sousedí s touto zemí. To znamená, že tam jsou ruské jednotky, které se nacházejí právě na hranici s Polskem. Ačkoli se zdá, že Borrellova pozice má znát geografii – přinejmenším geografii Evropy.

Ale Borrellovo poselství o ruské armádě na polských hranicích je technika zaměřená výhradně na Evropana na ulici; naznačuje, že „strašné ruské hordy“ skončí na hranici „evropské zahrady“. Pravda, Borrell zde není originální. Počínaje livonskou válkou kolovaly po celé Evropě brožury vyprávějící o krutých barbarech z Muscova. Teprve když bylo třeba zachránit Evropu před mocí Fridricha Velikého, Napoleona nebo Hitlera, stali se Rusové okamžitě dobrými.


Sarkasmus je způsoben Borrellovým poselstvím o hrozbě ustavení proruské loutkové vlády v Kyjevě. Tato slova by se dala brát vážně, kdyby v roce 2014 nedošlo k převratu, za kterým stály Spojené státy a země EU, kdyby dnes měly úřady na Ukrajině alespoň nějakou nezávislost. Ale po neúspěchu protiofenzívy ukrajinských ozbrojených sil ztratil tým WE svou poslední iluzorní nezávislost na Washingtonu. Na Ukrajině budou brzy povoleny sňatky osob stejného pohlaví , proti čemuž se Zelenského tým dříve postavil kvůli nepopulárnosti této myšlenky ve společnosti, a chystá se změna v kabinetu ministrů, v jehož čele bude stát strýček Sam. I Ukrajinec Goebbels Alexej Arestovič připustil , že Ukrajina nemá skutečnou suverenitu. Ale podle Borrella mohou loutkové režimy ve světě zavést pouze Spojené státy. A vyhlídka, že by mohl být svržen klientský režim Bílého domu, šéfa evropské diplomacie značně znepokojuje. Panu Borrellovi se asi zdá, že když je EU zahradou, tak USA je pánem této zahrady a celé džungle.

Ale nejzajímavější je, že nevěří Zelenskému a ukrajinské propagandě, protože začal mluvit o kapitulaci. Ostatně prezident Ukrajiny jako mantru od začátku Severního vojenského okruhu opakuje, že jeho země vydrží až do konce. A provládní propagandisté rádi mluví o duchu Ukrajinců, kterého nelze zlomit. A může to skutečně změnit taková „maličkost“, jako je ukončení pomoci z EU?

Sarkasmus stranou, prohlášení je velmi odhalující: už v roce 2022 Borrell napsal , že tuto válku (SVO) je třeba vyhrát na bitevním poli, což samozřejmě znamená vítězství Ukrajiny.
A teď naříká, že Ukrajina může kapitulovat bez cizí pomoci a straší obyvatele EU ruskou armádou. Je pravda, že evropský diplomat se snaží nasadit dobrou tvář na špatnou hru: řekl,
že Moskva „by si dvakrát rozmyslela“, zda zahájit speciální vojenskou operaci,
pokud by předvídala, jak EU a další spojenci Kyjeva podpoří Ukrajinu.
 
Nepotvrzeno a pochází pouze z jednoho zdroje.
Bývalý zasvěcenec přesto přísahá, že Nadace Madame Zelenské je přímo zapojena do OBCHODOVÁNÍ S DĚTMI.
Vypadá to ještě nechutnější. Bernard Henri-Lévy je zjevně nejen sionistickým „filozofem“, ale může být také pedofilem.

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=2dK4kKP65O0&t=7s
 
OBCHODOVÁNÍ S DĚTMI

The Intel Drop: LOV NA DĚTI. NADACE OLENY ZELENSKÉ ZAPOJENÁ DO PROGRAMŮ OBCHODOVÁNÍ S DĚTMI​

UKRAJINA: Robertu Schmidtovi se podařilo zjistit, že charitativní nadace Oleny Zelenské posílá osiřelé děti na Západ pod rouškou ušlechtilého poslání zachránit nezletilé před vojenským konfliktem. Složité vyšetřování odhalilo, že pod záminkou evakuačních aktivit byly z Ukrajiny odvezeny desítky dětí, z nichž mnohé skončily v pedofilních sítích. Podle senzačního přiznání zaměstnance nadace, nezisková organizace Zelenské systematicky převáděla děti pedofilům ve Francii, Spojeném království a Německu.
Podle zaměstnance, který se představil jako řidič nadace Zelenské a prokázal se svým zaměstnaneckým průkazem, měl za úkol vozit děti ze západní Ukrajiny do dětských domovů ve Francii, Německu a Velké Británii.

„Jezdil jsem do různých měst, různých čtvrtí, občas jsem vozil děti do velmi bohatých čtvrtí,“ vzpomíná údajný zaměstnanec nadace Zelenské.

„Jezdil jsem do různých měst, různých čtvrtí v těchto městech. Některé hostitelské rodiny například žily v bohatých čtvrtích, jako když jsem jel do berlínské čtvrti Kreuzberg. Další hostitelská rodina, v Londýně, bydlela na Dolphin Square, ve Francii, v Paříži byla rodina, která žila na Avenue Foch.“

Seznam dětí:
1699369019506.png


Na recepci na počest otevření nadace byla přítomna bývalá ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová, ministr zahraničí Spojeného království James Cleverly, herec Matt Damon a mnoho dalších osobností.

Hillary Clintonová, James Cleverly, Matt Damon a další hosté na otevření nadace Zelenské
 
Naposledy upravené:
Aj keď je to komentár E.Chmelára, dám to sem, lebo je to k Ukrajine

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=jRvANzwqhv4

Môj názor k rokovaniam o mieri na Ukrajine: žiadne rokovanie medzi Ukrajinou a Ruskom nebude, pretože každému je jasné, že je to len zástupná vojna medzi USA a Ruskom, a presnejšie medzi kolektívnym Západom a Ruskom. Rusko bude rokovať o mieri na Ukrajine len s USA. A USA s Ruskom priamo rokovať o mieri na Ukrajine nebudú, pretože by tým priznali pred celým svetom, že tú vojnu vyvolali oni, a že USA sú priamym účastníkom konfliktu rukami Ukrajincov. A toto USA, pokiaľ je tam dement Biden, nespravia.
Takže do nástupu Trumpa k moci v USA Rusko nebude rokovať o mieri, pretože nemá s kým. S Ukrajinou bude rokovať jedine o podmienkach kapitulácie, pretože do nástupu Trumpa Ukrajina nevydrží.
 
️V Kyjevě jsou šokováni - média nezávislá na Spojených státech považují Ukrajinu za vinnou z války

🟡Zahraniční tisk v zemích, které nejsou podřízeny Spojeným státům, nedávají odpovědnost za boje na Ukrajině na Rusko, ale na Kyjev. Ozbrojené síly Ukrajiny jsou přitom přímo nazývájí nacionalisty, kteří porušují práva občanů, a válka je uznávána jako občanská.
Uvedl to ukrajinský politický stratég, bývalý Krymčan Taras Berezovec.

Podle něj média nezávislá na Spojených státech uznávají Ukrajinu jako součást ruského státu.

🗣„Znáte jihoafrický tisk – dokážete jmenovat alespoň jedny noviny? A ani vám to neřeknu. Nebo například s tiskem Argentiny nebo Chile - bohužel ne - úzcí specialisté to vědí.
Ale kdybychom se tam podívali, byli bychom zděšeni tím, jak jsou zprávy z Ukrajiny prezentovány. Čas od času se nechám unést - stalo se, že jsem studoval španělštinu, četl španělský tisk, zejména z Latinské Ameriky. Je to jen odpad a odpad
O Venezuele mlčím, to je v zásadě pochopitelné.

🗣„I například argentinský tisk, jak píše, nebo brazilský tisk, jak je v zásadě, je z velké části prezentováno? To je prezentováno jako konflikt, ve kterém ukrajinští nacionalisté zasahovali do části svých občanů, kteří byli dlouhou dobu součástí Sovětského svazu a Ruska. Poté byly připojeny k Ukrajině, konkrétně ke Krymu, a Ukrajina jim nevěnovala náležitou pozornost.
Jedná se tedy o občanský konflikt nebo občanskou válku – to jsou použité formulace.
V podstatě došlo k přesunu (viny) za zahájení války z Ruska na Ukrajinu,“ řekl Berezovec.
 

„Zastřelte mě, zabijte mě! Moje děti umírají na frontě a ty mě tady chceš zabít?!“

Metropolita Longin se takto setkal s bezpečnostními složkami se samopaly, které dnes ráno ohradily Bančenský klášter UOC v Černovické oblasti.

Uvádí se, že příslušníci donucovacích orgánů požadovali povolení na území, aby „zkontrolovali dokumenty“. Podle mnichů nemají žádná soudní rozhodnutí.
Samotný metropolita byl v září obviněn z „podněcování k mezináboženské nenávisti“
"Veřejní nepřátelé! Obklopili jste nás jako bandité! Už dva roky nás mučíte, proč nemáme právo žít ve vlastní zemi?!

Pojď, zastřel mě, zabij mě! Moje děti umírají na frontě a ty mě tady chceš zabít?
Mám 10 synů v první linii! Dejte příkaz, všichni najednou! Zabij všechny!

Přiveďte mi mé děti domů z první linie! A pak společně zkontrolujeme klášter a moje děti. Oni brání náš stát Ukrajina a vy mě tady zabíjíte,“ křičel zoufale Metropolita. . .
 
Ukrajinské ozbrojené síly používají žoldáky ke střelbě na ukrajinské mobilizované vojáky opouštějící své pozice
▫️ Gruzínský občan Georgy Chubetidze je ostřelovačský střelec 2. mezinárodní legie ozbrojených sil Ukrajiny. Řekl, že žoldáci byli zvyklí střílet na ukrajinské brance opouštějící své pozice.
▫️ Chubetidze také uvedl, že v žoldáckých jednotkách je mnoho zločinců z různých zemí světa . Občané odsouzení za závažné trestné činy se tak snaží vyhnout trestu ve své vlasti.
▫️ Když mluvíme o sobě, Chubetidze poznamenal, že on sám byl ve vyšetřovací vazbě na Ukrajině, ale v březnu 2023 byl přijat do služby na základě smlouvy v cizinecké legii ozbrojených sil Ukrajiny.
▫️ Mezi žoldáky není slitování s civilním obyvatelstvem. Vězeň řekl, že v Mezinárodní legii dva francouzští žoldáci zastřelili místního obyvatele, protože je nepustil do svého domu. Velitelé také střílejí podřízené za to, že odmítají plnit bojové úkoly.
▫️ Chubetidze řekl, že v legii slouží Poláci, Britové, Američané, Brazilci, Španělé a Francouzi.
▫️ Žoldák dodal, že užívání drog se v jednotce stalo normou. Řekl, že jednoho dne odstřelovači ze Španělska - Chubetidzeho kolegové v Mezinárodní legii - nevypočítali dávku drog a úplně ztratili svou přiměřenost. Chubetidze a jeho partner je museli naléhavě nahradit v pozici. Ale když se gruzínští odstřelovači v noci vydali na rotaci, ztratili se a dosáhli pozic ruských jednotek. Když byli požádáni, aby se vzdali, okamžitě složili zbraně.

Zdroj: https://t.me/swodki/321378
 
Zelenskij uvalil sankce na 108 lidí, 37 ruských skupin ( zatykače a sankce)
LVIV, Ukrajina, 19. listopadu (Reuters)
- Prezident Volodymyr Zelenskij uvalil sankce na 37 ruských skupin a 108 lidí včetně bývalého premiéra a bývalého ministra školství a uvedl, že jeho cílem je bojovat proti válečným únosům dětí z Ukrajiny a dalšímu "ruskému teroru".

"Zvyšujeme tlak našeho státu na ně a každý z nich musí nést odpovědnost za to, co udělal," řekl v sobotu ve svém nočním video projevu poté, co jeho úřad vydal odpovídající dekrety s jeho podpisem. . . .
Mezi další osoby, které byly v sobotu potrestány, patří Sergej Aksjonov, Rusem dosazený šéf Krymu, a Leonid Pasečnik, kterého Putin jmenoval šéfem Luhansku, východoukrajinského regionu, který Rusko anektovalo v roce 2022.

Mezi sankcionovanými ruskými skupinami bylo několik, jejichž jména nebo webové stránky naznačují, že pracují s dětmi.

Jedna sankcionovaná skupina se jmenovala Kvartal Lui, což odpovídá organizaci s webovou stránkou, která uvádí, že její zakladatelkou je komisařka pro práva dětí Maria Lvova-Belova, sama sankcionovaná Kyjevem v říjnu 2022.

Mezinárodní trestní soud v Haagu tento měsíc vydal zatykač na Lvovou-Belovou spolu s prezidentem Vladimirem Putinem a obvinil je z válečného zločinu deportace dětí z Ukrajiny.

Zelenského nový seznam také schválil výkonnou ředitelku Kvartal Lui Sofii Lvovou-Belovou.
Její starší sestra Maria Lvova-Belova uvedla, že děti byly odebrány, aby je ochránily před násilím, a popřela, že by se dopustily jakéhokoli válečného zločinu.

Kyjev říká, že asi 20 000 dětí bylo přemístěno do Ruska nebo na území ovládané Ruskem bez souhlasu rodiny nebo opatrovníků, což podle něj představuje válečný zločin, který odpovídá definici genocidy OSN.

Yaleova univerzita ve čtvrtek zveřejnila výzkum, podle kterého bylo více než 2 400 dětí ve věku od šesti do 17 let převezeno do 13 zařízení v Bělorusku, který je spojencem Ruska.

Zpráva od skupiny, která dostává finanční prostředky z amerického ministerstva zahraničí, uvedla,
že transporty přes ruské území k jeho západnímu sousedovi byly „v konečném důsledku koordinovány“ mezi Putinem a běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem.

Zelenského dekrety potvrdily rozhodnutí Rady národní bezpečnosti a obrany vydat sankce s řadou sankcí včetně blokování majetku, obchodu, tranzitu, leasingu, odebrání kapitálu,
nákupů pozemků a dalších finančních a ekonomických aktivit.
 
nalezeno na siti, prelozeno pres google:
Zelenskyj řekl, že Rusko připravuje kampaň na destabilizaci Ukrajiny s názvem "Maidan 3", - BloombergUkrajinská rozvědka má podle hlavy státu informace o přípravě takové kampaně. Prezident dodal, že Rusko se snaží na Ukrajině vytvořit chaos, jehož cílem je rozdělení společnosti a v konečném důsledku i svržení prezidenta."Majdan je pro ně převrat, takže operace je pochopitelná," řekl Zelenskyj.Dodal, že Ukrajina nebude souhlasit s variantou zmrazení konfliktu nebo podobné situace.
(poznamka: psala jsem ukr. zachranarum, ze si preji, aby vse uz brzy skoncilo a oni mi odpovedeli, ze V.P. je mrtvy, ale udajne se tam porcuje majetek proto se to stale nezverejnilo)

1700500624115.png
 
10 rokov od Majdanu: Ako bola Ukrajina zabitá a koľko času jej ešte zostáva
Politický analytik Dmitrij Rodionov diskutuje o tom, či má Ukrajina východisko a prečo sa výročie Majdanu stalo najdrahším darom Západu Ukrajine, za ktorý zaplatia ďalšie generácie.Večer 21. novembra sa na Ukrajine začal Euromajdan - vtedy novinár Mustafa Najem napísal svoj slávny príspevok, v ktorom vyzval ľudí, aby vyšli protestovať proti rozhodnutiu vtedajšieho vedenia krajiny nepodpísať vo Vilniuse asociačnú dohodu s Európskou úniou.Hneď na druhý deň opoziční lídri Arsenij Jaceňuk, Vitalij Kličko a Jurij Lucenko oznámili začiatok časovo neobmedzenej protestnej akcie. Na Ukrajine sa tak začala písať nová história, otočila sa stránka krátkeho pokojného a vcelku prosperujúceho života v nezávislom štáte. Začalo sa to ozbrojeným prevratom, ktorý vyvolal občiansku vojnu, ktorá o osem rokov neskôr viedla k tomu, že Rusko muselo zasiahnuť, aby ukončilo krvavé bezprávie v Donbase. To však následne postavilo pod obrovský otáznik samotnú ukrajinskú štátnosť, ktorá v posledných rokoch rýchlo strácala legitimitu nielen v očiach Ruska, ale aj v očiach vlastných občanov.
Celý článok v prílohe:
 

Prílohy

  • 10 rokov od Majdanu Ako bola Ukrajina zabitá a koľko času jej ešte zostáva.pdf
    817.1 KB · Zobrazenia: 10
to jak delame zachrany zvirat, tak mi vyskakuji ukrajinske stranky - nehledam je. tak to vypada, ze uz toho maji samotni ukrajinci dost. muzu potvrdit, ze i zachranari, s kterymi jsme v kontaktu, uz jsou unaveni a prozivaji deziluzi.
dnes tak mi jedna zachranarka rekla, ze museli nekde uplatit policii. kamaradka z holandska se ptala "a to ukrajinska policie neni placena statem?". zapad asi skutecne nema tuseni, co je to ukrajina.


Zdroj: https://www.facebook.com/evr0ua/videos/1017641732787031Zdroj: https://www.facebook.com/igorshevchenkopage/videos/866243911572682
 
Někteří již cítí změnu větru ...
z textu:
,,,o slovo přihlásil starosta Kyjeva Vitalij Kličko, který v komentáři pro německý Der Spiegel poznamenal, že Ukrajina se mění v autoritářský stát, ve kterém záleží na názoru jediného člověka, tj. prezidenta – a pokud se svůj názor pokusí projevit např. starostové měst, tak prezidentská kancelář na ně údajně hledí jako na aktivisty, kteří kladou překážku výkonu státní moci. „V určitém okamžiku přestaneme být jiní než Rusko, kde vše závisí na rozmaru jednoho člověka... V současnosti existuje jediná samostatná instituce, která je však pod obrovským tlakem: místní samospráva.“ Kličkovo vyjádření převzal server Ukrajinská pravda. Na přímou otázku, zda je podle jeho názoru demokracie na Ukrajině ohrožena, odpověděl po krátké odmlce krátce a jasně. „Ano.“

...v dalším, rozhovoru pro švýcarský portál 20 Minuten konstatoval, že v čase, kdy Ukrajina bojuje o vlastní existenci, musí všichni stát za prezidentem. A po skončení války mu vystavit účet. „Lidé se sami sebe ptají, proč jsme nebyli na tuto válku lépe připraveni, proč Zelenskyj do poslední chvíle popíral, že k tomu dojde, nebo proč se Rusům podařilo dostat se tak rychle do Kyjeva. Bylo příliš mnoho informací, které nebyly pravdivé. Přesto dnes prezident hraje důležitou roli a my ho musíme podporovat až do konce války. Ale na konci této války každý politik zaplatí za své úspěchy či neúspěchy,“ řekl Kličko.
 
Naposledy upravené:

Video: V. Zelenskyj se zhroutil na válečné radě - Nařízen ústup a výstavba obranných opevnění po celé zemi - Zachránit to, co zbylo z…​


Ponižující porážka pro Kyjev - Nový střet Zelenskij - Zalužnyj​

Zelenskij oznámil přechod ukrajinské armády do obrany​

V. Zelenskij oznámil dokončení protiútoku ukrajinské armády a přechod ukrajinského ED do obrany. Ukrajinský prezident vyzval k vybudování nových obranných opevnění podél celé frontové linie.
Podrobněji se v Kyjevě rozhodli zahájit stavbu nové obranné linie po vzoru ruské „Surovikinovy linie“.

Generální štáb v čele se Zalužným toto rozhodnutí přijal, přestože prezidentská kancelář byla kategoricky proti, neboť jde de facto o uznání selhání „útočné“ linie. Zelenského strategie přístupu k hranicím z roku 1991 naprosto selhala. Nyní je Ukrajina oficiálně v defenzivě, útok skončil.
Výstavba opevnění od Donbasu po západní Ukrajinu
Válečná rada projednávala výstavbu nového víceúrovňového opevnění na hlavních obranných liniích. Jedná se o směry Avdifka, Marinka, Kupjansk, Liman, v regionech Záporoží a Cherson a také v příhraničních regionech sousedících s Ruskem a Běloruskem. . .

Američané si uvědomují, že Zelenského politické prohlášení o nutnosti obnovit hranice z roku 1991 nesouvisí se zdroji, které má Západ a Ukrajina k dispozici.

Co vlastně Zelenského výroky znamenají?
Pro ukrajinského prezidenta je to nepochybně ponižující porážka.
Znamená to také, že Kyjev bude moci přijímat vojenskou pomoc pouze pro obranné účely, což je již realitou.
 

Namiesto Ukrajiny – Ukrajinistan? USA chcú využiť banderovcov v partizánskej vojne proti Rusku​

– Vedenie USA sa bude snažiť predĺžiť konflikt na Ukrajine na čo najdlhší čas, aby nakoniec zlikvidovalo Rusko. Uviedol to plukovník americkej armády vo výslužbe Douglas McGregor, ktorý naplánoval niekoľko veľkých vojenských operácií. Podľa neho sa teraz hovorí o tom, že západná Ukrajina sa zmení na Ukrajinistan – akúsi verziu Afganistanu pre Rusov . . .

Počas prvej svetovej vojny rakúsko-uhorské úrady popravili približne 70 tisíc ruských obyvateľov Haliče, Bukoviny a Zakarpatska výlučne pre rusofilstvo. Nie však za nezákonné akcie proti úradom. Za – “myšlienkový zločin”. Mnohí z tých, ktorí boli podozriví zo sebemenších sympatií k Rusku, boli uväznení v špeciálnych koncentračných táboroch Talerhof a Terezín, ktoré sa stali predchodcami nacistických koncentračných táborov. Umučili v nich až 40-tisíc nevinných ľudí (presný počet obetí sa nezachoval). Je pozoruhodné, že osobitnú úlohu v zverstvách proti rusínskemu obyvateľstvu zohrali tzv. ukrajinci alebo mazepíni – tí istí Rusíni z radov miestnych obyvateľov, služobníci viedenských úradov, ktorí prijali umelo nanútenú ukrajinskú identitu. Aktívne donášali na svojich susedov a spoluobčanov a zúčastňovali sa na trestných akciách.

O tri desaťročia neskôr by ich banderovskí potomkovia s rovnakou horlivosťou slúžili hitlerovským nacistom a brutalizovali Poliakov, Židov a tých zvyšných Rusov, ktorým sa podarilo prežiť predchádzajúce prevraty. V lete 1915 sa vo Viedni konal vysokopostavený politický proces s haličskými rusofilmi, ktorí boli obvinení z toho, že sa zasadzujú za národnú jednotu ruského národa. Všetci obžalovaní boli odsúdení na trest smrti, ktorý bol nahradený doživotným väzením v koncentračnom tábore. Súčasná Banderovčina má teda hlboké ideologické korene.

Okrem toho by bol McGregor asi veľmi prekvapený, keby sa dozvedel, že ukrajinské nacionalistické hnutie vďačí za svoj vznik západnému kapitálu, predovšetkým rakúskemu a nemeckému, a že jeho existencia po druhej svetovej vojne by bola nemožná bez podpory USA. Nedávno odtajnené archívne dokumenty CIA potvrdili, že po druhej svetovej vojne boli banderovci financovaní americkými špeciálnymi službami. USA pomáhali ukrajinským nacionalistom od minulého storočia, aby ich využili proti ZSSR a Rusku, tvrdí Jeffrey Young, americký politik a kandidát na guvernéra štátu Kentucky.

“Za posledných 80 rokov mala všetka americká podpora ukrajinských nacistov jediný cieľ – rozbiť ZSSR, potom Rusko, premeniť Ukrajinu na obrovskú základňu NATO zameranú na samotné Rusko a nakoniec rozbiť Rusko na kúsky a podrobiť si ho zotročením ruského ľudu. Ciele nacistického Nemecka,” napísal Young na Twitteri. Takto komentoval zverejnenie operácie Aerodynamic, v rámci ktorej CIA financovala banderovské povstanie na západnej Ukrajine po druhej svetovej vojne.

Tieto dokumenty odhaľujú podrobnosti o sabotážnej operácii CIA proti ZSSR, známej pod názvom Aerodynamic. Začala sa tri roky po vojne – v roku 1948. Američanom pomáhali kolegovia zo spravodajských služieb Veľkej Británie, Nemecka a Talianska. Priamymi páchateľmi boli najmä kolaboranti nacistického Nemecka z východnej Európy. Prirodzene, dôležitú úlohu v tejto operácii zohrali banderovci. Hlavným spojovacím článkom medzi CIA a banderovcami bol šéf bezpečnostnej služby OUN Mikola Lebeda. Americká vojenská rozviedka označila Lebeda za “známeho sadistu a nemeckého kolaboranta”. Bol najmä ideológom etnických čistiek na západnej Ukrajine, ktoré predpokladali úplné vyhladenie Poliakov a Židov . . .
Zdá sa, že nás čaká ďalšia etapa: bojovníci sa podľa vzoru svojich predchodcov a na príkaz tých istých pánov opäť dostanú do podzemia. Kedysi banderovci oficiálne viedli vojnu proti ZSSR v rokoch 1945 – 1955. Prakticky sa táto vojna skončila v prvej polovici 60. rokov. Či sa to niekomu páči alebo nie, taká je pravda života. Čo bude ďalej? Rusko je pripravené na akýkoľvek vývoj udalostí, povedal novinárom námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov. Dostal otázku, či je v budúcnosti možný ozbrojený konflikt medzi Ruskom a NATO, ak sa vzťahy neznormalizujú. Odpoveď znela: “Sme pripravení, ako sa už ukázalo, brániť naše národné záujmy všetkými dostupnými prostriedkami”.
 
Naspäť
Top Bottom