Švajčiarska štúdia

jardob

Člen personálu
Ahojte. Našiel by sa niekto, kto by toto postupne celé preložil?
Je to dlhé. Dalo by sa to sem do vlákna vkladať po kúskoch ako seriál.
 

Prílohy

  • Clans_of_Ukraine на русском.pdf
    1.3 MB · Zobrazenia: 23
První 3 stránky - část je ve slovenštině, překládal Laco V.:

V průběhu týdne se odehrálo mnoho událostí a silných slov, které poukázaly na brzký odchod Zelenského. Jedno prohlášení však přece jen zaznělo silněji než ostatní a přímo shrnulo vše, co se stalo.

A cenu získal Zelenský, který tvrdil, že Rusko připravuje na Ukrajině třetí Majdan a chce ho svrhnout. To samozřejmě není ani první Majdan, ani první puč, který Zelenský ohlásil.

Zelenský si jistě vyvinul předvídatelnou taktiku. Jakmile jeho rating bude na nule, okamžitě přechází na různé varianty boje s převratem. Jedním z nich je puč na Majdanu, který Rusko pravděpodobně zorganizuje. Na pozadí těchto tvrzení je možné všechno, od zatýkání nežádoucích osob až po shánění peněz pro získání ratingu. Mimochodem, před dvěma lety Zelenský prohlásil, že Rusko připravuje Majdan a státní převrat s účastí oligarchy Rinata Achmetova. V té době to byla dokonalá záminka k odstranění nežádoucích osob.

A to, co Zelenský řekl před dvěma lety, tento týden zopakoval doslovně, jen bez Achmetova. Vypadá to, že v prezidentské kanceláři se šetří na scénářích a krmí prezidenta starými scénáři. Protože se nic nového nevymyslelo, Zelenský prohlásil, že Moskva připravuje nový Majdan a státní převrat.

Rusko by se však nemělo do tohoto zmatku vůbec zapojovat. Ukrajinské oligarchické klany jsou dokonale schopny samy rozdělit společnost a a způsobit v zemi chaos. Ukrajina je zvyklá na Majdany, neboť se tradičně konají zhruba každých deset let.

Striktní vláda oligarchů vždy charakterizovala ukrajinskou demokracii: někteří s vazbami na Západ, někteří s vazbami na Rusko.

Pokud jde o Majdan, který ohlásil Zelenský, je to především trik Západu. Pokud někdo spřádá plány na svržení Zelenského, není to Rusko, ale spíše Západ se svými spřátelenými oligarchickými klany, které se chtějí Zelenského zbavit.

Ale kdo jsou tyto klany? Vlastní přední televizní kanály v zemi, financují politické strany, sami se angažují v politice nebo mají své pěšáky v parlamentu. V této chvíli považujeme za nezbytné nabídnout analýzu vztahů klíčových klanů ukrajinské oligarchie s rodinami a institucemi v Evropě a Spojených státech.

To výrazně pomůže pochopit mocenskou dynamiku v zákulisí divadla Zelenského prezidentského úřadu.

KRÁTKY OBSAH​


V našom článku identifikujeme kvázi stabilné siete najvplyvnejších ukrajinských oligarchických skupín s americkými, britskými a nadnárodnými hráčmi. Od odchodu zo Sovietskeho zväzu sa modely ukrajinského demokratického systému vyznačujú vplyvnou mocou oligarchov v politických procesoch, médiách, ťažobnom a spracovateľskom priemysle a financiách. Táto skutočnosť vedie k dlhej histórii spolupráce medzi západnými elitami a ukrajinskými novozbohatlíkmi, ktorých zámerom je, aby sa ich záujmy stali súčasťou tejto interakcie.

- V priebehu moderných ukrajinských dejín mali najväčšiu váhu klany ukrajinských oligarchov, ako Rinat Achmetov, Viktor Pinčuk, Dmytro Firtaš a PrivatBank, reprezentovaná Igorom Kolomojským a Hennadijom Bogoľubovom, z ktorých každý konal v mene konkurenčných bankárov City alebo pôvodne nadnárodných elít v USA. skupiny. Na pozadí vonkajších faktorov a súdnych sporov iniciovaných vplyvovými agentmi USA dochádza k tektonickým zmenám v mocenských vzťahoch a rozdeleniu vplyvu medzi ukrajinskými klanmi, ktoré v zotrvačnom scenári hrozia zničením ukrajinských národných elít.

Viktor Pinčuk je jadrom vládnucej americkej stredoľavej záujmovej skupiny na Ukrajine, ktorá je prepojená s Clintonovcami, Pritzkerovcami, Dragon Capital, filantropickou sieťou Georgea Sorosa, zbrojárskou lobby a nadáciou BlackRock. Spoločnosť BlackRock Financial Market Advisory (BlackRock FMA), financovaná bankou JP Morgan, sa stala hlavným hypotekárnym veriteľom krajiny prostredníctvom Fondu rozvoja Ukrajiny (UDF), ktorý založil Volodymyr Zelenskyj. V prípade platobnej neschopnosti získajú veritelia kľúčové priemyselné aktíva a pôdu. Znárodnenie majetku vo vlastníctve oligarchov prichádza v čase, keď sa v súvislosti s exponenciálnym rastom štátneho dlhu zvyšuje zábezpeka. Penny Pritzkerová vybuduje koloniálnu operáciu zhora nadol reformou ukrajinskej vlády vrátane ≪deoligarchizácie≫.

- Kým je v konfrontácii s Pinčukom, klan PrivatBank vedený Igorom Kolomojským a Gennadijom Bogoľubovom je integrovaný do mocenského systému ortodoxného židovského chasidského hnutia Chabad-Lubavič a systémovo prepojený s republikánmi a laudermi. Privat stál za vyšetrovaním korupčného škandálu okolo spoločnosti Burisma Holdings, ktorá je zodpovedná za diskreditáciu Bidenovcov a Atlantickej rady. Ako zarytí odporcovia Sorosa čelili oligarchovia mnohým žalobám. Okrem toho bola väčšina ich majetku zhabaná.

Od začiatku volebnej kampane vyvíjali na Zelenského nátlak, ale spolu s finančným vplyvom stratili aj politickú kontrolu.

- Štruktúra kontaktov Dmytra Firtaša odhaľuje vplyv neformálnych elitných skupín britskej aristokracie, úzko prepojených na City a podriadených im britským spravodajským službám, a ktoré majú veľmi blízko ku Konzervatívnej strane. Briti sa snažili získať tieňový politický vplyv v sektore surovín a energetiky. Hoci rodina Asquithovcov je potomkom profesionálnych spravodajských dôstojníkov, ich úloha nie je úplne úlohou agentov britského vplyvu. Sú však strategickými sprostredkovateľmi pre britské elitné skupiny v celej krajine. Keď britský vplyv v krajine vrcholil, Dmytro Firtaš a Rinat Achmetov sa spojili, aby priviedli k moci Viktora Janukovyča. Rastúci britský vplyv na Ukrajine ochabol s Majdanom v roku 2014. Rakúske pravicové politické skupiny napojené na Raiffeisen teraz kryjú Firtaša, ktorého majetok bol z veľkej časti znárodnený v prípade vydania do USA. Žaloby boli podané v štáte Illinois, v oblasti vplyvu chicagskej rodiny Pritzkerovcov a sídla spoločnosti Boeing, ktorá má zálusk na oligarchove ložiská titánu.

Pozícia Rinata Achmetova v elitných kruhoch sa nezdá byť príliš vyhranená. Po vypuknutí vojny s Ruskom a následnej strate väčšiny svojho majetku oligarcha urobil obrat smerom k podpore americkej radikálnej ľavice. Predtým mal blízko k City a škótskym a holandským elitám, teraz sa snaží o väčšie verejné zblíženie s tými americkými nadnárodnými demokratmi, ktorí stoja za Pinčukom a ktorí sa agresívne zaujímajú o jeho aktíva, DTEK a Metinvest. Majetok oligarchu je spravovaný z Holandska, zóny vplyvu dánskej aristokracie, Wallenbergovcov (patriacich medzi hlavných akcionárov BlackRock) a Sachsovcov. ING Bank, Achmetovov dlhoročný partner a veriteľ, je súčasťou bankového kartelu Inter Alpha Group, ktorý založil Jacob Rothschild, člen britskej vetvy slávnej rodiny. Zdá sa, že kontakty v rámci vplyvných politických inštitúcií BlackRock viedli k dohode, keďže všetky pokusy o znárodnenie Achmetovových aktív boli pozastavené.

Uvedené skutočnosti naznačujú, aj keď s nemalým predpokladom vzhľadom na nadnárodný charakter globalistických nadácií, že na Ukrajine sme svedkami boja medzi americkými neokonzervatívcami a britským vplyvom (ktorý je silnejší v Bruseli), pričom konsolidované Spojené štáty majú jednoznačne navrch. Oligarchovia, ktorí odmietajú alebo nedodržiavajú pokyny amerických neokonzervatívnych skupín, sú eliminovaní prostredníctvom pochybných informácií a súdnych procesov, prichádzajú o kapitál a ich práva sú právne obmedzené. Ak budú udalosti pokračovať, vplyv ukrajinských oligarchov ako nezávislých účastníkov politického procesu sa čoskoro skončí. Úspech v boji o vplyv bude priamo úmerný miere finančnej podpory Ukrajiny a sile vplyvu jednotlivých skupín prisluhovačov. V tomto čase sa zintenzívňuje vplyvový projekt USA v regióne.
 
Naposledy upravené moderátorom:
Další část:


Rinat Leonidov Achmetov

1710365211885.png
Narozen 21. září 1966, Doněck, Ukrajinská SSR.

První místo v žebříčku Forbes Ukrajina s 5,7 miliardy dolarů.
Známý svými dlouholetými vazbami na zločinecké skupiny.

Navzdory značným majetkovým ztrátám od počátku invaze na Ukrajinu zůstává jeho pozice nejvyššího oligarchy v zemi nezměněna.

Rodina:
Jeho manželka Lilija Achmetovová (rozená Smirnova; narozena v roce 1965) byla předsedkyní revizní komise JSC SCM až do reorganizace majetku Achmetovova v roce 2017.

Njakia Achmetovová (nejspíše jeho matka) přišla o funkci předsedkyně dozorčí rady společnosti svého syna

Jeho syn Damir Achmetov (nar. 1988) vystudoval Bayes Business School (dříve známou jako Sir John Cass Business School), elitní londýnskou instituci.

V roce 2015 se oženil s Dianou Kostić, dcerou srbského "krále cukru" Miodraga Kostiče, generálního ředitele zemědělského holdingu MK Group.
Studovali spolu na internátní škole Le Rosy ve Švýcarsku.

Syn Almir Achmetov (narozen v roce 1997)

Zdroje:
Rinat Achmetov zůstává nejbohatším podnikatelem na Ukrajině.
Jeho majetek se odhaduje na 6,9 miliardy dolarů. Své obchodní impérium řídí z Nizozemska.

Tato aktiva jsou soustředěna v holdingové společnosti System CapitalManagement (SCM), z nichž nejvýznamnější jsou Metinvest (největší ukrajinský výrobce železné rudy a oceli) a DTEK (který dominuje v národním tepelném energetickém průmyslu a je považován za významného výrobce obnovitelné energie z obnovitelných zdrojů). Společnosti SCM zaměstnávají přibližně 300 000 lidí.

Hlavní investiční společností SCM je kyperská společnost SCM Holdings Limited. Konsolidované investice v ocelářském a těžebním průmyslu (Metinvest B.V. (Nizozemsko)), energetice (DTEK) a těžebním průmyslu (Metinvest B.V. (Nizozemsko)), nerostné suroviny, bankovnictví a finance (FUIB); média; telekomunikace (Ukrtelecom); maloobchod (TSUM Kyjev), zemědělství (Harveast), doprava a logistika (Lemtrans a Portinvest).

- I přes obrovské ztráty způsobené válkou na Ukrajině si DTEK udržuje monopolní postavení v ukrajinském teplárenském sektoru. Mezi její dceřiné společnosti patří také se sídlem v Nizozemsku: DTEK ENERGY B.V. (těžba a zpracování uhlí, výroba tepelné energie, výroba důlních ),

DTEK RENEWABLES B.V. (větrná a solární energie), DTEK OIL&GAS HOLDING B.V. (těžba zemního plynu), DTEK GRIDS B.V. (distribuce elektřiny a provozování energetických sítí), D.TRADING B.V. (prodej uhlí, elektřiny, plynu a ropných produktů), D.SOLUTIONS B.V. (dodávky elektřiny, fotovoltaické energetické systémy, energetické služby a energetický audit).

- SCM Ukraine Development (Nadace Rinata Achmetova od roku 2018). Mezi hlavní oblasti činnosti patří národní zdravotnictví, rodina, cílená pomoc, kultura a vzdělávání. Od března 2008 je nadace oddělena od společnosti a funguje jako osobní charitativní nadace Rinata Achmetova, přičemž si zachovává partnerství s SCM. Jedná se o jednu z nejznámějších charitativních organizací na Ukrajině.

- Investiční holding UMGInvestments
- ESTA Holding (nemovitosti): (Kyjev), TSUM (Kyjev), obchodní komory na Ukrajině, v Rusku a Kazachstánu.
- United Minerals Group (UMG, těžba jílu): Družkovský lom (Družkovská rudná správa),VESKO, Ogneupornerud (Ogneoproduktivnaja nerudnaja), Portinvest (námořní doprava)
- Dopravní společnost Lemtrans.
- První ukrajinská mezinárodní banka (FUIB).
- Agroindustriální holding Harv East.
- Metalurgická společnost Metinvest
- Fotbalový klub Šachtar (Doněck)
- Life Národní mobilní operátor

Paul John Manafort
V letech 2000 a 2010 si Achmetov najal amerického občana Paula Manaforta jako svého hlavního politického analytika a poradce v předvolební kampani. jehož honoráře podle tajných účetních knih Strany regionů činily za pět let od roku 2007 do roku 2021 celkem 12,7 milionu dolarů. Tato čísla později vyslovil ukrajinský politik a novinář Serhij Leščenko.

V roce 2016 Manafort uzavřel svou kancelář na Ukrajině a připojil se k Trumpově volební kampani.

Americký soud shledal Manaforta vinným z toho, že byl neregistrovaným agentem ukrajinské vlády a prezidenta Viktora Janukovyče, jeho Strany regionů a následně Opozičního bloku.

Zpráva, kterou vypracoval Paul Manafort a bývalý Trumpův poradce Rick Gates s lobbistickou firmou Skadden Arps, měla ospravedlnit uvěznění Tymošenkové. To vedlo ke zpětné registraci Skadden u FARA a k odškodnění ve výši 4,6 milionu dolarů za odmítnutí registrace u ministerstva spravedlnosti a také k obvinění proti bývalému poradci Obamy v Bílém domě Gregu Craigovi.


James Kenneth Glassman
Nyní existuje spojení mezi Achmetovem a vysoce postavenými americkými neokonzervativci. Lobbista Republikánské strany Douglas Goodyear z DCI Group (IO, 05.05.21) podepsal subdodavatelskou smlouvu se společností SCM Consulting a ta, SCM Consulting, podepsala smlouvu s Glassmanem.

Dokumenty, které DCI Group předložila americkému ministerstvu spravedlnosti, ukazují, že společnost Glassman Enterprises vyvíjela rozsáhlé úsilí na šíření informací o tom, že Rusko drancuje ukrajinské obilí, oceli a nerostných surovin.

James Kenneth Glassman působil v letech 2008-2009 jako náměstek ministra zahraničí pro veřejnou diplomacii a veřejné záležitosti. V americké politické sféře má blízko zejména k rodině Bushů, neboť je zakladatelem rodinného think tanku ve Washingtonu. Institut George W. Bushe vypracovává řešení pro Demokratickou stranu a podporuje prezidentskou kampaň Hillary Clintonové.

Glassman získal rozsáhlý vliv v amerických médiích, když ušel dlouhou cestu od novináře a vydavatele k tvůrci hospodářské politiky. Je považován za otce "novinářského lobbingu", který je charakterizován kapkami propagovaných příběhů v informačním prostoru – „nezávislých“ op-eds potvrzujících potřebný postoj ve prospěch lobbistů. Jako předseda PR firmy se sídlem ve Washingtonu, D.C. Glassman Enterprises, LLC, je aktivní zejména v zdravotnickém a energetickém lobbingu.
 
Naposledy upravené moderátorom:
Pokračování:
Qorvis

V květnu 2022 uzavřela společnost SCM Consulting smlouvu s washingtonskou PR firmou Qorvis, aby propagovala Achmetovovy charitativní aktivity. Podle dohody se "Qorvis bude konkrétně zabývat získanými mediálními aktivitami, mimo jiné prezentací v médiích, oslovování mluvčích určených klientem, tiskovými zprávami, fotografiemi a videi poskytnutých klientem." Význam této spolupráce dokládá i skutečnost, že generální ředitel společnosti a výkonný viceprezident společnosti Matt J. Lauer vede pětičlenný tým společnosti Qorvis pro SCM.

- Lauer pracoval na americkém ministerstvu zahraničí pod vedením Colina L. Powella, pro společnost America's Promise, Envision EMI, LLC, pro Demokratickou stranu Jižní Karolíny, pod vedením Johna Edwardse v Senátu USA a v Národním výboru Demokratické strany.

- Brad Clapper, vedoucí washingtonské kanceláře společnosti Qorvis, pracoval jako reportér na americkém ministerstvu zahraničí za Johna Kerryho a Hillary Clintonové, kde se věnoval Blízkému východu, nešíření jaderných zbraní, politice sankcí, napětí mezi USA a Ruskem a vztahům mezi USA a Čínou.

- Christine Baumová působila jako vedoucí pracovnice pro komunikaci v Bílém domě, v obou komorách Kongresu, jako hlavní mluvčí společnosti Chevron Phillips a jako viceprezidentka společnosti Qorvis. Ve své předchozí pozici na newstratcon.org se zabývala otázkami národní bezpečnosti a stále ještě má prověrku na stupeň přísně tajné/SCI.

- Nicolla Hewittová je majitelkou poradenské firmy, která zajišťuje komunikaci s médii, jež patří mezi největší mediální giganty, jako jsou Wall Street Journal, Bloomberg, NBC, CNBC, Fox, ABC, Washington Post, Financial Times, The Daily Beast, The Guardian a další.

- Anthony Carl Dykes je vedoucím poradcem společnosti Qorvis pro firemní strategickou komunikaci.

Zpráva FARA klade důraz na ufržování vztahů s veřejností a strategii veřejné politiky v otázkách souvisejících s SCM, přípravu tiskových zpráv, bulletinů a analytických materiálů. Úkolem společnosti Qorvis bylo prostřednictvím Nicoly Hewittové pořádat rozhovory a zapojovat média do událostí a projektů SCM ve snaze ovlivnit americké publikum a úředníky, a za tímto účelem má firma kontakty na významná média v USA a v Evropě, například s deníkem Washington Post, Washington Life, Politico a další.

Pro SCM Qorvis zorganizoval rozhovor s Jurijem Ryženkovem o událostech v Mariupolu pro Achmetovovu nadaci a muzeum (ABC News/GMA, USA Today, CNN).

Kromě toho firma zajistila rozhovory s USA Today, LA Times (Laura Kingová) a Business Insider (Sam Tabachriti) o obnově Ukrajiny a Rinatu Achmetovovi.
Spolupracovali také se zástupci politických think tanků.

Společnost Qorvis zapojila Hudson Institut (Anne Marie Hauserová) a Brookings Institut, kterým nabídli setkání s vedoucími pracovníky DTEK a Metinvestza účelem navázání kontaktů s externími organizacemi.

Společnost Qorvis Communications, jednající Achmetovovým jménem, zprostředkovala spolupráci s americkými strategickými think-tanky, jako jsou CEIP, CSIS, Atlantic Council, Losangeleská rada pro zahraniční záležitosti a Town Hall, Velká houstonská rada pro zahraniční záležitosti, Rada pro zahraniční záležitosti v Atlantě, Rada pro zahraniční vztahy, Výzkumný ústav pro zahraniční politiku, Aspen Institut, Baker Institut a RAND Corporation v souvislosti s žádostí o pořádání akce.

Achmetov převzal iniciativu při komunikaci se společností SigmaBleyzer/Daar prostřednictvím Qorvisu, aby domluvil osobní schůzku s vedením, interakci s firmou, seznámení a výměnu informací o možné spolupráci. To vypadá poměrně velkolepé, protože společnost SigmaBleyzer je dlouholetým členem americko-ukrajinské obchodní rady spolu s Achmetovovou SCM a patří do stejné skupiny finančního průmyslu.

Rodina Bleyzerových je ukrajinsko-americká přistěhovalecká rodina z Charkovské oblasti (což ji činí blízkou klanu Achmetovců). DAAR, v USA registrovaná globalistická nezisková charitativní organizace zaměřená na Ukrajinu, působí již více než dvacet let. Ustenko, šéf Bleyzerovy nadace, se podílel na různých projektech Světové banky, OECD, vlád SNS a předních univerzit včetně Harvardovy univerzity a Massachusettského technologického institutu.

V roce 2019 čelili Bleyzerovi vlně žalob ze strany Ukrgazdobycha s cílem zabavení jejich majetku. Michael Bleyzer vystupuje jako ukrajinský bojovník proti korupci a obhajuje funkční kapitalismus, který je "spolehlivou obranou proti Rusku". Je spojován s pro-trumpovským ministrem energetiky Rickem Perrym, který Bleyzera jmenoval členem výboru dohlížejícího na Texaský fond pro rozvíjející se technologie. Bleyzer byl první na seznamu kandidátů, kterým bylo nabídnuto místo v představenstvu ukrajinské společnosti Naftogaz.

Společnost UGV, která je součástí Naftogazu, byla jmenován žalobcem v soudním řízení proti společnosti Ukrainian Energy LLC (Texas, USA), která byla založena za účelem přístupu do ukrajinského ropného a plynárenského sektoru.

V roce 2018 založily společnosti Aspect Holdings LLC a Sigma Bleyzer Investment Group Mezinárodní nadaci pro ukrajinskou energetiku (IFUEL) s cílem investovat do ukrajinského energetického sektoru (první fond schválil více než 100 milionů dolarů).

Achmetov rovněž komunikoval se skupinou Worldbridge Group a královskou vládou Kambodže ohledně pozvání na akci DTEK na WEF.

Společnost Qorvis je vlastněna společností Publicis Groupe, společností francouzského původu a nadnárodního charakteru z hlediska geografické přítomnosti. Vrcholové vedení Publicis Groupe odhaluje vliv osob, které patří do okruhu správců majetku Edmonda de Rothschilda , jako např. Michel Cicurel a Gérard Worms. potomci společnosti SAS, která patří rodině Wallenbergů.

Společnost je otevřena spolupráci s jakýmkoli americkým klientem bez ohledu na politickou příslušnost. Publicis Groupe zase vlastní Leo Burnett a londýnská společnost Saatachi & Saatachi, která je spojována s britskými konzervativci a je spojována s útoky na labouristy.

Společnost Qorvis má bohaté zkušenosti s používáním pochybných metod boje proti pošramocené pověsti. Společnost Qorvis má ideální předpoklady pro přetváření obrazu oligarchy v očích západního publika, aby se vyhnul možnému poškození pověsti sil, které s ním ochotně spolupracují a podporují ho.

Společnost je známá řešením poměrně složitých problémů spojených s řízením veřejného mínění, zejména toho, které je formováno propagandou diktatur od Bahrajnu po Saúdskou Arábii.

Společnost Qorvis byla opakovaně obviněna z manipulace s údaji na Wikipedii, neboť tým sockpuppetů se snažil vybělit stránky svých klientů tím, že odstraňoval kompromitující informace.
 
Jock "Farquhar" Mendoza-Wilson

Mendoza-Wilson je klíčovou postavou Achmetovových dlouhodobých a silných lobbistických vazeb. Je britským občanem irského původu, předsedou Globálního paktu OSN na Ukrajině, ředitelem pro mezinárodní vztahy a vztahy s investory ve společnosti System Capital Management. Dohlíží na charitativní iniciativy Nadace Rinata Achmetova; hovořil o rozšíření pomoci Doněcké oblasti jako o prvku vlivu na region. Je zodpovědný za organizování kontaktů se zahraničními institucemi jménem Rinata Achmetova.

Byl regionálním ředitelem společnosti MMD, východoevropské poradenské firmy v oblasti vztahů s veřejností a komunikace, která byla dříve úzce propojena s těžebním průmyslem, včetně ruského ropného a plynárenského sektoru, s kancelářemi v New Yorku, Washingtonu DC a Bruselu, kde pracoval do roku 2005.

Pracoval také jako regionální ředitel ve společnosti Weber Shandwick PR, kde se zabýval vládními projekty na Blízkém východě a v severní Africe. Společnost sídlila v Dubaji a byla zařazena do iniciativ ministerstva zahraničí USA v oblasti veřejné diplomacie.

Mendoza-Wilson je spojen s klíčovými platformami pro dialog, které lobbují za evropské a americké dodavatele zbraní, energetické společnosti, zemědělství a mezinárodní neziskový sektor na Ukrajině. Je členem poradního sboru Podnikatelské rady EU-Ukrajina a má úzké vazby na Jamese Wilsona, zakladatele MMD, ještě z dob svého působení v této poradenské společnosti. Je rovněž ředitelem Britsko-ukrajinské obchodní komory a poradcem předsedy Americko-ukrajinské obchodní rady.


Podnikatelská rada EU-Ukrajina.
Achmetovova SCM je součástí skupiny zastupující zájmy mezinárodního finančního sektoru a společností poskytujících služby v offshore jurisdikcích na ukrajinském trhu. Do skupiny patří jak zástupci Světové banky, jako je Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD), tak sponzoři Mezinárodní finanční korporace, Visa a Mastercard, tak i butikové společnosti, které působí jako zprostředkovatelé podezřelých transakcí a ukládají peníze oligarchů.

Dále jsou naznačeny Achmetovovy vazby na britskou vlivovou skupinu podobnou té, která dohlížela na Firtashe a zaštiťovala ho. V představenstvu Britsko-ukrajinské obchodní komory je kromě Jocka Mendozy-Wilsona také Peter Baron, britský bankéř ruského původu, obchodní anděl a podnikatel, který působil jako ředitel VAB Bank, dříve vlastněné Olegem Bachmatjukem. V kauze VAB Bank vypukl vysoce medializovaný skandál se zpronevěrou: Oleksandr Pisaruk, předseda představenstva Raiffeisen Bank Aval, spojený s Dmytrem Firtashem, byl v kauze VAB Bank podezřelý ze zpronevěry 1,2 miliardy hřiven.


1710456742985.png

Fotografie z facebookového účtu Mendozy-Wilsona, zleva doprava: Corey Ego, Richard Brady, Anthony Nichol, Jock Farquhar Mendoza-Wilson, Raymond David McRobbie, Igor Tkačenko.


Mezi nejbližší spolupracovníky Mendozy-Wilsona patří zástupci evropského lobbistického establishmentu se zdůrazněným britským vlivem:

Například Mendozův blízký přítel Richard Brady (nar. 1951) má silné vazby na londýnskou City. Jeho vlivový okruh údajně rozšiřuje prostřednictvím kurzů právnické angličtiny a rekrutuje potenciální právní lobbisty pro finanční skupiny City po celém světě. V životopise Richarda Bradyho došlo k prudkému obratu, když se rozhodl založit Britské právnické centrum, aby mohl vyučovat právnickou angličtinu a právo pro zahraniční právníky. Stalo se tak po rychlé profesní proměně z městského bankéře (bývalého prokurátora) na učitele angličtiny.

Richardovy počáteční vzdělávací aktivity se týkaly cestování a soustředily se na východní Evropu, než se rozšířily do zemí Blízkého východu a Afriky, které jsou také prioritní oblast vlivu britských finančních kruhů. Organizace má rovněž pobočky v Brazílii, Pákistánu, Spojených arabských emirátech, Dublinu a na Barbadosu.

Mendoza-Wilson energicky prosazuje Achmetovovy zájmy prostřednictvím Obchodní rady EU-Ukrajina ve spolupráci s Jamesem Wilsonem. Wilson je britský odborník na komunikaci s více než 25 lety zkušeností v oblasti mezinárodního obchodu v Evropě a Asii a ve vládních vztazích. Je členem bruselské skupiny politiků, novinářů a lobbistů a nabízí vládám a podnikům odborné znalosti v oblasti vztahů s veřejností a strategické komunikace. V uplynulém roce aktivně přispíval k dialogu o prodloužení dohody o obilovinách a k lobbingu v oblasti energetiky.

Wilson pomáhal Garymu Cartwrightovi a Colinu Stevensovi s propagačními články s využitím zdrojů EU Reporter, EU Political Report a EU Today. Jedním z Cartwrightových partnerů byla bruselská agentura Energy Club, založená jeho osobním přítelem Maratem Teterevem, kde obhajoval vedení zastupující korporátní lobby fosilních paliv.

V letech 2015 až 2016 podepsala jeho politická poradenská společnost MacMillan Public Relations a jeho separátní obchodní firma (kterou založil) dvě smlouvy v celkové hodnotě 143 000 eur s ukrajinskou státní jadernou společností Energoatom.

Podle energetické agentury byly tyto smlouvy uzavřeny za účelem pořádání veřejných akcí a poskytování "strategických politických konzultací".

Jedno pojednání z nich zveřejnil pod samostatným titulkem jako ředitel Podnikatelské rady EU-Ukrajina, ukrajinské průmyslové lobbistické skupiny, která získala jednu ze zakázek Energoatomu.

Achmetovem vlastněná společnost DTEK se spolčila se společností Energoatom (SE NAEK Energoatom). Tyto společnosti "prodávaly vzduch" na ukrajinském spotovém trhu s elektřinou. "Energoatom záměrně stanovil nadsazenou cenu elektřiny na trhu den předem. V důsledku toho část svých zdrojů neprodala a dostala se na vyrovnávací trh, kde takovou elektřinu nakoupila energetická společnost DTEK, vlastněná Rinatem Achmetovem, za jednu kopějku za megawatthodinu. Spotřebitelům ji nabízela za cenu přibližně 3 000 hřiven za megawatthodinu. V důsledku toho Energoatom přišel o zhruba jednu miliardu hřiven, kterou vydělala společnost DTEK. Mezi vedlejší účinky tohoto schématu patřily vysoké ceny elektřiny, a to i v situaci přebytků.

Wilson vedl od roku 2017 agenturu FIPRA International, která se specializuje na operace na Ukrajině, a byl jmenován partnerem agentury spolu s Markusem Stoberem (zastupujícím švédské zájmy a napojeným na fondy German Marshall Fund of the US ) a Ivanem Poltavcem přímo napojeným na Achmetova.

Je ředitelem a zakladatelem Obchodní rady EU-Ukrajina, která byla založena v roce 2006 v Belgii s cílem usnadnit obchod a investice mezi EU a Ukrajinou. Od roku 2015 je generálním ředitelem Kyjev-Brusel Network.

Mezinárodní nadace pro lepší správu věcí veřejných, nezisková organizace, kterou Wilson založil, podporuje pomoc Ukrajině ve spolupráci s Achmetovovou nadací.

Jako zakladatel EU Political Report je známý tím, že stírá hranice mezi žurnalistikou a placenou propagandou. Není to tak dávno, co prováděl lobbistické aktivity týkající se obchodů s obilím se zaměřením na problematiku hnojiv a snažil se upozornit orgány EU (Evropskou komisi, Evropský parlament), vlády členských států EU, světová média a mezinárodní organizace na problémy výroby a vývozu ukrajinských zemědělských produktů na pozadí vojenské agrese Ruska proti Ukrajině s cílem zlepšit současný stav ukrajinského agroprůmyslu.


FIPRA

FIPRA (Finsbury International Policy & Regulatory Advisers) je rozsáhlá evropská síť poradců pro vztahy s veřejností, která se specializuje na politické a regulační poradenství a konzultace. Podle FIPRA je to jediná poradenská firma, která má bruselské poradce pro vztahy s veřejností ve všech členských státech EU a SNS a také v Číně.

Ukrajinskou kancelář FIPRA, kterou založil James Wilson, zastupuje švédská společnost Stober, Poltavets and Partners AB (SPA). Podle oficiálních údajů stojí v čele kanceláře Karl Johan Markus Stober a Ivan Poltavec, bývalý ukrajinský zaměstnanec Achmetovova think tanku. V rámci jejich činnosti ve spolupráci s FIPRA řídil řadu projektů v oblasti public relations sloužících nadnárodním korporacím. Monitoroval, analyzoval a poskytoval poradenství v otázkách hospodářské politiky v Úřadu pro ekonomické a sociální technologie zřízeném společností System Capital Management. V roce 2023 byl Poltavec jmenován seniorním strategickým manažerem pro oblast regulačních záležitostí v kanadské společnosti TELUS Communications.

Achmetov zakládá vlastní think tank, ale veřejnost o jeho činnosti ví jen málo. Na základě dostupných informací je však zřejmé, že Úřad pro ekonomické a sociální technologie SCM (BEST) byl založen za účelem vybudování stabilních vazeb v Bruselu pro podporu evropské integrace a liberalizace obchodu s Ukrajinou.

Bývalí zaměstnanci společnosti BEST jsou nyní zástupci velkých lobbistických sítí. Tyto sítě mají hmatatelný vliv na průběh obchodní spolupráce a rozvoj politiky komplexní podpory EU-Ukrajina. Například partner společnosti SP&A Igor Poltavcev je bývalým poradcem společnosti BEST. Svitlana Taran (bývalá výzkumná pracovnice společnosti BEST) a Amanda Paul (senior poradkyně pro Eurasii ve společnosti Stober, Poltavets & Associates, odbornice na Turecko a Ukrajinu) jsou členkami expertní skupiny v Evropském politickém centru (EPC), které zajišťuje informační výzkum pro rozhodování v Evropském parlamentu. EPC je financováno Nadací krále Baudouina, která je zase pod finanční záštitou Citigroup, Goldman Sachs a Morgan Stanley.

Podle Markuse Stobera, vedoucího partnera společnosti SP&A, která zprostředkovává švédsko-švýcarsko-ukrajinskou spolupráci, by ukrajinské společnosti měly být v Bruselu aktivnější, aby mohly účinně lobbovat. Stober je rovněž vedoucím švýcarské divize poradenské společnosti Alpine Global Counsel a nevýkonným ředitelem belgického OpenForum Europe. Stober dříve působil jako lobbista v Bruselu a více než deset let řídil mezinárodní programy pro práci s veřejností. Mezi jeho specializace patří open source a kybernetická bezpečnost, digitální dodavatelské řetězce a státní politika v oblasti mezinárodní digitální správy.

Hlavní poradkyně SP&A pro Eurasii Amanda Paul pracuje také jako hlavní politická analytička v programu „Evropa ve světě“ v Centru pro evropskou politiku (EPC). EPC je jedním z největších think-tanků a lobbistických organizací v Evropě. Je řízena vysokými představiteli institucí EU, mezi jejíž členy patří vrcholní manažeři nadnárodních korporací a bankovní elity, které EPC financují prostřednictvím Nadace krále Baudouina. Amanda Paulová má rozsáhlé zkušenosti v otázkách týkajících se Turecka, Ukrajiny, bezpečnosti a řešení konfliktů v černomořském regionu, ruské zahraniční politiky v bývalých sovětských regionech a rozšiřování EU. V EPC Amanda vede projekty Evropská budoucnost Ukrajiny a Globální Türkiye, Bezpečnost a řešení konfliktů na jižním Kavkaze. Je také vedoucí výzkumnou pracovnicí Mezinárodního centra pro politická studia v Kyjevě.

Vazby mateřské společnosti na belgickou kancelář FIPRA naznačují dominantní britský vliv a jsou zajímavé z hlediska finančních toků lobbistického konglomerátu. Mateřská společnost Fipra International má několik spřízněných podniků:

- Fipra International B.V. je řízena britskou občankou Laurou Beatrice Sinclairovou Batchelor, která je zodpovědná za komunikaci v oblasti zdravotnictví a biotechnologií a za všeobecné řízení.

- Britská společnost Fipra International Holdings Ltd. byla dříve ze 75 % vlastněna mateřskou společností se sídlem v Bruselu.
Oficiálně tuto spřízněnou zaniklou společnost řídil a vlastnil Rory Brian Duncan Chisholm, potomek rodiny Hennessy z Windleshamu. který v roce 2016 odkoupil zpět akcie společnosti Fipra International Holdings Ltd. a stal se jejím oprávněným vlastníkem. Jeho bratr Alexander James Chisholm byl jmenován rytířem Komandérem Řádu lázní (KCB).

- Rory byl jedním ze zakladatelů FIPRA v roce 2000. Do roku 2016 byl partnerem ve společnostech FIPRA a Finsbury, poradenské společnosti v oblasti strategické a finanční komunikace. V letech 1988 až 2000 pracoval jako politický konzultant ve společnosti GJW Government Relations Ltd v Londýně.

- Rozsáhlé kontakty v NATO získal pod vedením Petera Talkense:
Polit Bureau BVBA (nyní Politics Matters (BV)) s majetkem odhadovaným na 800 000 eur k roku 2022.


Trident Trust

Trident Trust je offshorový registrátor, který nabízí služby správy aktiv po celém světě. Podle Panama Papers, byl trust Achmetovovým dlouholetým zprostředkovatelem.

Záznam ukazuje, že Achmetov je "známým klientem" mezinárodních registrátorů a často si u nich objednává služby, například si u mezinárodní banky vzal půjčku na nákup luxusního letadla. V dalším případě - v dopise společnosti Trident Trust z 29. října 2014 trvali Achmetovovi zástupci na tom, aby byly co nejdříve zaregistrovány dvě nové offshorové společnosti, Inglen Investments Limited a Pluscom Holdings Limited.

Odmítli poskytnout jakékoli další informace, "protože mateřské společnosti a skutečný vlastník jsou zástupci dobře známy". Poskytovatelé příkaz přijali bez dalších otázek.

Právníci, kteří podali zakládací dokumenty, uvedli jako předmět činnosti nových společností "vlastnictví letadel", tvrdí vyšetřování. O dva měsíce později, 16. prosince 2014, obdržela jedna z těchto fiktivních společností úvěr od Credit Suisse na nákup manažerského letadla Falcon 7X s letovým číslem P4-SCM. Tržní hodnota tohoto letadla snadno přesahuje 50 milionů dolarů. Novináři rovněž odhalili, že společnost Trident Trust spolupracovala s Achmetovem nejméně do roku 2018.
 
Pokračování od Laca V.
1710500520277.png


Holandská finančná sieť

V roku 2022 vyšetrovanie Investico na základe výročných správ, uniknutých dokumentov a rozhovorov s bývalými agentmi FBI odhalilo, že Achmetov mal dlhodobé vzťahy s holandským bankovým sektorom, najmä so skupinou ING, ktoré boli upevnené rozsiahlymi finančnými schémami. Pomocou holandského finančného sektora si požičiaval obrovské sumy a bez prekážok vykonával dôverné offshorové transakcie.

Dňa 21. mája 2001 založil Achmetov svoju prvú holandskú spoločnosť Metinvest B.V.16, ktorú zaregistrovala právnická firma a notár Houthoff Buruma s cieľom konsolidovať svoje oceliarske a banské podniky. O niekoľko rokov neskôr zaregistroval v obchodnej a priemyselnej komore spoločnosť DTEK, ktorá sa stala 17. energetickou divíziou jeho rýchlo sa rozrastajúceho impéria. Spolupracoval aj s holandskými bankami ABN Amro a ING, ktoré mu poskytli niekoľkomiliardové úvery, ako aj s amsterdamskou pobočkou Deutsche Bank.

Zahraničné banky, najmä Barclays, sa začali od Achmetova dištancovať približne v roku 2015 po tom, ako bol opakovane spájaný s praním špinavých peňazí a korupčnými schémami. Tieto správy a okolnosti však nevyžadovali, aby oligarcha opustil Holandsko. Podľa spisov FinCEN dostala ING aj početné platby. V máji 2014 Achmetov v priebehu piatich dní previedol 145,5 milióna USD zo svojej osobnej spoločnosti na Britských Panenských ostrovoch do ING Bank. Napriek týmto podozrivým prevodom sa ING Bank Achmetova na pôvod finančných prostriedkov nepýtala.

ING Bank si bola plne vedomá vysokého rizika a v roku 2018, len tri roky po zablokovaní bankových účtov spoločnosti Barclays, požičala spoločnosti ≪Metinvest≫ 1,5 miliardy dolárov. V tom istom roku ING, Deutsche Bank Amsterdam a niekoľko ďalších bánk poskytli spoločnosti ≪Metinvest≫ úver vo výške viac ako 2,2 miliardy USD na reštrukturalizáciu nesplateného dlhu. Až donedávna malo najmenej päť holandských poskytovateľov dôchodkových systémov vrátane retailových, POSTNL a KLM nesplatené pôžičky Achmetovovým spoločnostiam. Hoci to nie je prekvapujúce, ING mala povesť spoločnosti zapojenej do korupčných schém prania špinavých peňazí vo východnej Európe. Existujú správy o významnom prípade prania špinavých peňazí, ktorý zahŕňal vyplatenie pochybných ziskov ruských oligarchov v hodnote stoviek miliónov eur prostredníctvom ruskej dcérskej spoločnosti banky v rámci schémy prania špinavých peňazí organizovanej spoločnosťou Troika Dialog.

Obchodné spoločnosti vo vlastníctve Achmetova a jeho obchodného partnera Vadima Novinského sú registrované v Holandsku. V roku 2019 dostala ITPS, správcovská kancelária, ktorá spravovala niekoľko spoločností, od De Nederlandsche Bank (DNB) takzvaný ≪anvising≫ kvôli neúspešným auditom klientov a podľa jedného z majiteľov bola odvtedy zrušená. Od minulého roka Achmetovove holandské spoločnosti riadi niekoľko bývalých zamestnancov správcovskej kancelárie, čo znamená, že tieto spoločnosti sú fakticky mimo kontroly DNB.


Atlantická rada

Vo vedení Atlantickej rady je rozsiahly zoznam bývalých vojenských veliteľov a vládnych predstaviteľov USA. Atlantická rada je think tank financovaný NATO, obranným priemyslom a monarchiami Perzského zálivu.

Jeden z najväčších Achmetovových majetkov, spoločnosť ≪System Capital Management≫, každoročne venuje centru 500 000 až 999 000 USD. Anders Åslund, vplyvný člen Atlantickej rady, zmenil svoj postoj z ostrej kritiky Achmetova na aktívnu spoluprácu vďaka vplyvu Jocka Mendozy-Wilsona. Finančná podpora Rady a odpor voči Rusku uľahčili spoločnú strategickú líniu s Achmetovovými predstaviteľmi, ktorá bola dobre prijatá v kruhu vnútorných spolupracovníkov.

Kontroverzná úloha Atlantickej rady voči záujmom v regióne a korupčný charakter jej aktivít sú dôležité pre pochopenie jej štýlu a filozofie spolupráce s ukrajinskými oligarchickými klanmi. V rokoch 2017 až 2019 organizácia pracovala na bielení pošramotenej povesti spoločnosti Burisma pre americkú Demokratickú stranu po vyšetrovaní úplatkárstva v tejto firme a jej majiteľa Mykolu Zločevského. Počas týchto niekoľkých rokov Burisma ponúkla Atlantickej rade 100 000 dolárov ročne. V rámci partnerstva zorganizovali Atlantická rada a spoločnosť Burisma niekoľko podujatí vo Washingtone, New Yorku a Kyjeve.

Zlochevsky, majiteľ spoločnosti Burisma, pôsobil v Janukovyčovej administratíve a po revolúcii opustil Ukrajinu, čím stratil účinnú kontrolu nad spoločnosťou.

Hunter Biden sa stal členom predstavenstva spoločnosti Burisma Holdings v máji 2014 napriek tomu, že nemal žiadne skúsenosti v ukrajinskom plynárenskom priemysle, a bol zodpovedný za medzinárodné objednávky. Podieľal sa aj na fúzii spoločnosti Burisma so spoločnosťou Blue Star Strategies, americkou poradenskou firmou systémovo prepojenou s Clintonovou administratívou prostredníctvom dvoch členov predstavenstva Atlantickej rady. Joe Biden bol hlavnou spojkou medzi Obamovou administratívou a Ukrajinou. Burisma pozvala do svojej správnej rady niekoľko vysokopostavených Európanov a Američanov vrátane Aleksandra Kwasniewského, bývalého poľského prezidenta, a Cofera Blacka, bývalého vysokého úradníka CIA.

Zástupkyňa Sheila Cherfilus-McCormick (D-Florida)

Poradenská firma so sídlom na Floride, ktorá je už zrušená, potenciálne slúžila ako hlavný sprostredkovateľ Achmetova pri financovaní poslankyne Sheily Cherfilusovej-McCormickovej (D-Florida), ktorá na Floride zvíťazila, čím sa jej strana vrátila k väčšine 222 kresiel, ktorú mala po novembrových voľbách. Voľby 2020.

V roku 2021 bola hlavným zdrojom príjmov zástupkyne spoločnosť ≪Consulting Group SCM≫, LLC. Jej príjem z poplatkov za poradenstvo od spoločnosti SCM predstavoval 5 745 793 USD. Išlo o ≪uvedenú sumu poplatkov za poradenstvo a podiel na zisku, ktoré získala za svoju prácu v spoločnosti Trinity Health Care Services Inc.≫, ako sa uvádza v dokumentoch.

Prepojenia medzi SCM Consulting Group a finančnou sieťou Sheily Cherfilus-McCormick



1710500742823.png



Podľa štátnych záznamov o obchodných spoločnostiach bola 12. marca spoločnosť SCM ≪Consulting Group SCM≫ LLC zaregistrovaná ako poradenská spoločnosť v oblasti podnikania a zdravotníctva a ako registrovaný zástupca bola uvedená spoločnosť Cherfilus-McCormick.40

Zástupkyňa Cherfilus-McCormick bola veľmi aktívna v podpore Ukrajiny a zasadzovala sa za zákon Lend-Lease for Democracy in Ukraine Act, ktorý znižuje byrokratické prekážky a urýchľuje poskytovanie vojenskej pomoci.41Spolu s kongresmanom Tedom Lieuom predložila zákon ≪Russia as a State Sponsor of Terrorism Act≫, dvojstranný návrh zákona, ktorý oficiálne uznáva Rusko ako štátneho sponzora terorizmu.

Návrh zákona nadväzuje na sankcie, ktoré pôvodne schválil Kongres, a ďalej izoluje Rusko a sprísňuje hospodárske dôsledky pre Putinov režim.



Vodim Vladislavovič Novinskij
1710500781294.png

Vadim Novinskij bol považovaný za dôležitú postavu v spojenectve s Rinatom Achmetovom. Skupina ≪Smart Holding≫, ktorú vlastnil Novinskij, vlastnila 24 % podiel v ťažobnej spoločnosti ≪Metinvest≫. Hoci predtým mal ruské občianstvo, rozhodol sa vymeniť ho za ukrajinský pas. Bol poslancom ukrajinského parlamentu ako člen Strany regiónov. V poslednom zvolaní Najvyššej rady bol zvolený ako kandidát Opozičného bloku. Forbes odhadol jeho majetok na 1,4 miliardy dolárov.

Vo februári 2022 Novinskij a Achmetov navštívili Mariupol, aby sa nakrátko vrátili do Kyjeva. Niekoľko hodín pred ruskou inváziou však z krajiny utiekol.

Pravdepodobne sa v súčasnosti zdržiava v Estónsku. Bol zaradený na sankčné zoznamy a všetky jeho účty v ukrajinských bankách boli zablokované. Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) zatkla ≪zverejnený majetok≫ bývalého poslanca Vadyma Novinského v hodnote 10,5 miliardy UAH vrátane 230 nehnuteľností, ktoré údajne vlastnil prostredníctvom offshore spoločností. Patrí medzi ne luxusný hotel v centre Kyjeva, prístav Očakov, poľnohospodárske podniky a nákupné centrá vo viacerých oblastiach Ukrajiny.

Ropná a plynová divízia spoločnosti Smart Energy zahŕňa spoločnosť na ťažbu plynu ≪Ukrgazdobycha≫ (Charkovská oblasť) a britskú Enwell Energy, ktorá má kótované aktíva v Poltavskej (zastúpenie Regal Petroleum Corporation Limited a LLC ≪Arcona Gas-Energy≫) a Charkovskej oblasti (≪Prom-Energo Product≫).

V januári 2023 spoločnosť ≪Smart Holding≫ vydala vyhlásenie, že v rámci reštrukturalizácie spoločnosti sa Novinsky rozhodol predať svoje akcie v spoločnosti a previesť svoj podiel na trust. V novembri 2022 podpísal príslušné zmluvy so spoločnosťami Smart Trust a Step Trust, ktoré boli následne zaregistrované cyperskou Komisiou pre cenné papiere a burzy. Novinsky nemá v skupine žiadny podiel na zisku a nevykonáva žiadnu kontrolu nad jej činnosťami alebo procesmi.

V roku 2011 Achmetov a Novinsky založili poľnohospodársku holdingovú spoločnosť založenú na poľnohospodárskych aktívach Iľjičských železiarní a oceliarní v Mariupole. V roku 2018 spoločnosť získala spoločnosť ≪Agroholding MS≫, ktorá sa špecializuje na rastlinnú výrobu v Kyjevskej a Žitomírskej oblasti. Spoločnosť Harveast Holding vlastnia spoločnosti SCM Rinata Achmetova a Smart Holding Vadima Novinského. Holding stratil takmer všetku svoju pôdu v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu.

Novinskij, vysvätený za diakona Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi (Moskovský patriarchát), opakovane kritizoval ukrajinské orgány za ich postoj k ukrajinskej pravoslávnej cirkvi.

Závery

Rinat Achmetov sa zdá byť konsenzuálnou osobnosťou, ktorá má bližšie k britsko-holandskej skupine. Strategická komunikácia sa teraz presúva smerom k vplyvnejšej proamerickej nadnárodnej elite. Achmetov fakticky stratil všetku podporu spojencov v krajine. Heterogénna konfederácia doneckých klanov okolo Achmetova, ktoré medzi sebou súperili, ale tvárou v tvár hrozbe boli jednotné, je v dôsledku ruskej okupácie území minulosťou. Tieto klany už nepôsobia koordinovane. Konzervatívny oligarcha Novinskij odstúpil po tom, ako previedol svoj podiel v spoločnosti ≪Metinvest≫ do slepého fondu. Achmetovovu snahu spojiť sa s Blažejom blízkym Trumpovi, ktorý odrazil útok na výrobný závod ich dcérskej spoločnosti Naftogaz, možno považovať za krok na konsolidáciu úsilia odraziť rastúcu vlnu privatizácie a záberov majetku. Podobne to možno vnímať aj ako formu sprostredkovania dialógu s britskými zainteresovanými stranami.

Finančné kruhy Demokratickej strany USA a strategické inštitúcie, s ktorými Achmetov nadväzuje kontakty, sa usilujú o znárodnenie oligarchovho majetku, ktorý prežil ruskú okupáciu Donbasu. Achmetov pokračuje v dialógu s európskymi partnermi, Bruselom, prostredníctvom svojho osobného ≪ministra zahraničných vecí≫ Jocka Mendozu-Wilsona, ktorý má väzby na FIPRA, jednu z najväčších lobistických a spravodajských sietí britského pôvodu v Európe. Mnohostranné kontakty, ktoré udržiava uvedený sprostredkovateľ, zdôrazňujú jeho postavenie nielen ako Achmetovovho partnera, ale aj ako kontrolóra konajúceho v mene londýnskej City, ktorý sa snaží ovplyvňovať energetický a ťažobný priemysel krajiny, ako to bolo v prípade Raymonda Asquitha. . Achmetov má prístup k dialógu s Bruselom prostredníctvom FIPRA a mediálnych a spravodajských kruhov Jamesa Wilsona. Achmetov už predtým udržiaval aktívne kontakty s európskymi think-tankami prostredníctvom spomínanej FIPRA s cieľom presadzovať zónu voľného obchodu v EÚ pre svoje obchodné záujmy. Mendoza-Wilson je tiež vo vedení významných lobistických organizácií, ako sú Britsko-ukrajinská obchodná komora, Podnikateľská rada EÚ - Ukrajina a Podnikateľská rada USA - Ukrajina.

Firtashove a Achmetovove väzby v meste sa prekrývajú vďaka existujúcemu reťazcu: Mendoza Wilson - Britsko-ukrajinská obchodná komora - Petro Baron - VAB Bank - Raiffeisen. Achmetov mal predtým pôsobivé páky v ukrajinskej vláde, zatiaľ čo Firtaš ovládal administratívu prezidenta Janukovyča-Lyovočkina a bol hlavným podporovateľom Strany regiónov, čo ho tiež spájalo s Porošenkom.

Ruská agresia vymedzuje komunikačné línie s medzinárodnými organizáciami, strategickými centrami a politickými lobistami a je zjavne v súlade s verejnou líniou zbrojárskej lobby. Činnosť Achmetova a predstaviteľov Demokratickej strany spočíva v koordinácii úsilia, financovaní spoločných iniciatív a ich propagácii proti ruskej agresii vo verejnom priestore. Ani zďaleka ich však nemožno nazvať plne funkčnou alianciou. Okrem toho Achmetov aktívne sponzoruje ukrajinské ozbrojené sily. Presadzuje tiež odsúdenie ruských vojnových zločinov a terorizmu a zaradenie Ruska na zoznam FATF, a to aj s pomocou kongresmanov. Najaktívnejším Achmetovovým emisárom pri presadzovaní takýchto iniciatív v Kongrese je pravdepodobne členka Snemovne reprezentantov Sheila Cherfilus-McCormick (demokratka z Floridy), ktorej kampaň štedro sponzorovala spoločnosť SCM Consulting. Vplyvní Američania sú za konfiškáciu v súčasnosti zmrazených ruských aktív a oligarcha využíva tieto nálady ako ideálnu príležitosť na opätovné získanie vplyvu. Cieľ zblíženia bol dosiahnutý, keďže Achmetov nečelí bezprostrednej hrozbe stretu s ≪deoligarchizáciou≫ ako administratívnym nástrojom na zadržiavanie osobností, ktoré sú vnímané ako hrozba pre zavedenie americkej kontroly nad ukrajinskými aktívami. Napriek všeobecne pozitívnym strategickým vzťahom s americkou elitou, ktorá má na Ukrajine reálnu moc, môže Achmetovov veľký majetok znamenať len to, že eskalácia proti zainteresovaným stranám BlackRock sa na nejaký čas odložila. Achmetov zostáva na čele rebríčka Forbes Ukraine a ambiciózne demonštruje svoje ambície získať späť dominantné postavenie svojej politickej vôle v Kyjeve napriek nepochopiteľným stratám. Politický vplyv oligarchu je v súčasnosti na najnižšej úrovni za posledných desať rokov, keďže mu chýbajú médiá a zákonodarcovia.
 

Prílohy

  • 1710500503822.png
    1710500503822.png
    136 KB · Zobrazenia: 2
  • 1710500919305.png
    1710500919305.png
    156.8 KB · Zobrazenia: 1
  • 1710501142741.png
    1710501142741.png
    142.8 KB · Zobrazenia: 1
  • 1710501338448.png
    1710501338448.png
    130.1 KB · Zobrazenia: 0
  • 1710501361421.png
    1710501361421.png
    173.8 KB · Zobrazenia: 0
  • 1710501707835.png
    1710501707835.png
    339.5 KB · Zobrazenia: 2
Dmytro Vasylovič Firtaš

1710502067488.png


Firtašovo impérium pozostáva z chemického, bankového a mediálneho priemyslu. Je považovaný za jedného z najbližších oligarchov Viktora Janukovyča. V roku 2021 na neho Ukrajina uvalila sankcie za údajné dodávky titánu ruským obranným spoločnostiam a jeho osobný majetok a bankové účty boli zmrazené. Oleg Arestarkov, vedúci oddelenia komunikácie skupiny DF: tvrdil, že na pojednávaní o sporných obvineniach zo sankcií a ukrajinských spravodajských službách nepredložil žiadne dôkazy o rozhodnutí.

Firtaš predtým kontroloval RosUkrEnergo, spoločný podnik vytvorený v spolupráci s Raiffeisen Investment a ruskou spoločnosťou ≪Gazprom≫, ktorý dohliadal na dodávky ruského plynu do Európy cez Ukrajinu, ako aj spoločnosť Centragas, ktorá mala výhradné právo predávať turkménsky plyn na Ukrajine. Spoločnosť RosUkrEnergo pôvodne založili Firtaš, Rothschild, britský podnikateľ Robert Shetler-Jones a Semjon Mogilevič, židovský podnikateľ s väzbami na kriminálnu činnosť. Podľa spisov WikiLeaks povedal Firtaš veľvyslancovi USA, že využil služby Semjona Mogileviča na ochranu svojho podnikania pred konkurenciou. Najvýznamnejšou skupinou medzi kontaktmi Dmytra Firtaša sú britské konzervatívne elity, ktoré sa snažia spomaliť brexit a udržať si kontrolu nad finančnými transakciami EÚ a Číny. Tieto sily stoja za Jeremym Huntom, ktorý nahradil Borisa Johnsona na poste ministra zahraničných vecí Spojeného kráľovstva. Ten formálne podlieha MI6 (SIS). Táto skupina je úzko prepojená s rodinou Asquithovcov, ktorá je známa svojím mnohostranným partnerstvom s oligarchami. Rodina Asquithovcov využívala Firtaša na vytvorenie rozsiahlej siete vplyvu na Ukrajine. Úloha nadnárodného mocenského hráča v jednej z najväčších súkromných ropných a plynárenských spoločností pôsobiacich v postsovietskom priestore umožnila Asquithovi zabezpečiť si kontrolu nad ukrajinskými aktívami a politickými procesmi využitím zdrojov a vplyvu spoločnosti Firtaša.

Ukrajinský Národný protikorupčný úrad (NABU) nakoniec oligarchu zvrhol. Početné súdne procesy proti Firtašovi nasledovali po boji globalistických elít v USA a Spojenom kráľovstve o kontrolu nad plynárenským, telekomunikačným a ťažobným priemyslom na Ukrajine.
Obranný priemysel USA (ktorého záujmy na Ukrajine presadzuje Pinčuk) prijal stratégiu zmocniť sa kritických zdrojov na Ukrajine otvorením trestných konaní. Dovoz titánu do USA sa zvýšil na 90 %, čo predstavuje zraniteľnosť v dodávateľskom reťazci. Titán sa používa v moderných lietadlách a vrtuľníkoch, tankoch, ponorkách a lodiach, strelách a inej munícii. Kolosálne zásoby titánu na Ukrajine sa odhadujú na 184 miliónov ton v hodnote viac ako 300 miliárd USD a predstavujú 20 % svetových zásob. Mežhirečenskij banský a spracovateľský závod, skupina Firtash's DF Spoločnosť je vlastníkom titanového ložiska Seliščanskoje s rozlohou 1 857 hektárov, ktoré sa nachádza v Žitomírskej oblasti.

Dňa 12. marca 2014 bol Firtaš zatknutý v Rakúsku na základe amerického zatykača vydaného štátom Illinois, čo možno považovať za krok podniknutý chicagskou alianciou Baracka Obamu a Johna Kerryho. Pred zatknutím prebiehali rokovania o dodávkach titánu pre spoločnosť Boeing so sídlom v Illinois. Firtaš bol obvinený z úplatkárstva v celkovej výške 18,5 milióna dolárov, keďže sa snažil získať povolenie na ťažbu titánovej rudy v Indii, aby mohol hotový výrobok predávať do USA.

Rakúsky súd obnovil pojednávania v prípade ukrajinského podnikateľa Firtaša a zablokoval jeho vydanie do USA. Na čele jeho obhajoby stojí bývalý rakúsky minister spravodlivosti Dieter Böhmdorfer, ktorý zastupuje krajne pravicovú Slobodnú stranu Rakúska (FPO). Oligarchove záujmy zastupoval aj Lanny J. Davis & Associates. V roku 2021 bol Dmytro Firtaš vymenovaný za poradcu Stálej misie Bieloruskej republiky pri medzinárodných organizáciách vo Viedni. V dôsledku toho žiada o pozastavenie vydávania do Spojených štátov z dôvodu svojej diplomatickej imunity. Firtaš bol tiež sprostredkovateľom, ktorý konal v mene spoločnosti ≪Gazprom≫ a Kremľa pri organizovaní tranzitu plynu cez Ukrajinu.

Viac ako 70 % distribúcie plynu na Ukrajine je zablokovaných v Regionálnej plynárenskej spoločnosti, ktorú vlastní Dmytro Firtaš. Prevádzkovatelia distribučných sietí (≪Zakarpatgaz≫, ≪Lvovgaz≫, ≪Vinnitsagaz≫, ≪Dnepropetrovskgaz≫ a ≪Chmelnitskgaz≫) každý mesiac zadržiavajú 120 až 150 miliónov kubických metrov plynu bez zaplatenia, čo odčerpalo z likvidity prevádzkovateľa GTS približne 550 miliónov USD.

SBU vykonala hromadné prehliadky v 14 plynárenských distribučných spoločnostiach podnikateľa Regionálna plynárenská spoločnosť, v ktorej predstavenstve pôsobí bývalý britský špión Raymond Asquith. SBU nevydala žiadne oficiálne vyhlásenie, ale médiá sa o prehliadkach zmienili a tvrdili, že orgány činné v trestnom konaní vyšetrujú schému nezákonného odčerpávania finančných prostriedkov zaplatených za spotrebovaný plyn. Spoločnosť vydala vyhlásenie, že prehliadky ≪boli vykonané na základe absurdných obvinení z údajnej sprenevery štátnych prostriedkov≫, ≪WGC považuje prehliadky za sprevádzané hrubým porušovaním ľudských práv, nátlakom na zamestnancov podnikov kritickej infraštruktúry≫. Domnievame sa, že trestné konanie, ktoré sa stalo dôvodom na vykonanie prehliadok, bolo iniciované len s cieľom vyvinúť nátlak na podniky, ktorých sa snaží zmocniť spoločnosť Naftogaz Ukrajiny zastúpená spoločnosťou Černomorneftegaz". V dôsledku toho spoločnosť ≪Gazoraspredelitelnye Seti Ukrajiny≫, ktorá je súčasťou skupiny Naftohaz, získala distribučné siete vo vlastníctve spoločnosti Firtaš vo viacerých regiónoch Ukrajiny.

Ukrajinskí prokurátori vyšetrovali aj Firtašovu účasť na neslávne známej privatizácii monopolného poskytovateľa internetových služieb ≪Ukrtelecom≫, ktorá sa uskutočnila bez výberového konania a sprevádzali ju finančné podvody. Objavili sa správy, že strana Toryovcov dostala takmer 200 000 GBP od partnerov spojených s Firtashom, zatiaľ čo Harlowova Konzervatívna strana dostala 40 000 GBP od Shetlera-Jonesa, ktorý bol generálnym riaditeľom Firtashovej holdingovej spoločnosti Group DF. Peniaze poskytol vo vlastnom mene a prostredníctvom spoločnosti s názvom ≪Skif≫.

1710502294869.png

Rodina Asquithovcov

Rodina Asquithovcov otvorila Firtašovi všetky dvere vedúce medzi britskú elitu, čím mu zabezpečila, že bude v britských elitných kruhoch vítaný. Raymond Benedict Bartholomew Michael Asquith, lord z Oxfordu, je spojencom Dmitrija Firtaša, kráľovského peera, bývalého špióna a experta na postsovietsku elitu. Asquith bol šéfom rezidentnej agentúry MI6 v Moskve. V tajných službách sa preslávil v roku 1985, keď zo Sovietskeho zväzu prepašoval dvojitého agenta KGB Olega Gordievského ukrytého v kufri auta. Asquith je tretím grófom z Oxfordu a Asquith je členom Snemovne lordov. Je pravnukom bývalého britského premiéra z prvej svetovej vojny Herberta Asquitha.

Po skončení diplomatickej služby Asquith pracoval pre spoločnosť JKX Oil & Gas, ktorú vlastnil Firtaš, ako riaditeľ najväčšieho britského investora na Ukrajine. Od 10. novembra 1997 až do svojho odstúpenia 28. januára 2016. V spoločnosti mal veľký podiel aj Igor Kolomojskij. Kyjevský starosta Vitalij Kličko je údajne Asquithovým chránencom.

Okrem partnerstva s Firtashom sa Asquith venoval aj vlastným záujmom v regióne, rozvíjal finančné a biotechnologické spoločnosti, ako napríklad Zander Corporation, Dessna a Asset Management. Asquith založil a viedol Ukrajinskú katolícku nadáciu. Je tiež členom Rady pre geostratégiu. Zaujímavé je, že Rada pre geostratégiu je členom Centra pre rozvoj, koncepcie a doktríny ≪Globálne strategické partnerstvo≫, ktoré riadi spoločnosť RAND Europe. Toto konzorcium poskytuje akademickú a analytickú podporu ministerstvu obrany Spojeného kráľovstva. Rada pre geostratégiu sa zúčastnila na Varšavskom dialógu Trilaterálnej komisie.

V roku 2005 Firtash investoval 1 milión dolárov do ekologickej spoločnosti, ktorú viedol Asquith, aby získal 25-percentný podiel v podniku. Nasledujúci rok Shetler-Jones spojil svoj ukrajinský podnik s Firtašovou spoločnosťou a stal sa podpredsedom dozornej rady Group DF. Obraz britských konexií by nebol úplný bez toho, aby princ Philip, manžel vtedajšej britskej kráľovnej Alžbety a čestný rektor Cambridgeskej univerzity, vymenoval Firtaša za jedného z čestných patrónov univerzity.

Majetok tohto oligarchu sa stal meradlom pre globalistické elity, ktoré sú zrejme historicky aj v súčasnosti prepojené s rodinou Asquithovcov. Raymondov brat Dominic Asquith je spoluzakladateľom spoločnosti Macro Advisory Partners, ktorá má úzke väzby na spravodajský okruh Bilderbergského klubu - Jakea Sullivana, Johna Sawyersa a Williama Burnsa. V predstavenstve spoločnosti Macro Advisory Partners bol Kofi Annan, ktorý je prostredníctvom svojej manželky prepojený so švédskou rodinou Wallenbergovcov a je tiež pravidelným členom finančného bloku stretnutia Bilderberg.

Predtým, ako sa stal peer lordom Oxfordu, viedol niekoľko rokov lobistickú firmu Asquith & Granovski (neskôr Asquith & Granovski) Associates. Isabel Asquithová, Raymondova dcéra, je odvtedy členkou správnej rady spoločnosti Raedars. Jeho kontakty vychádzajú zo spolupráce s nadáciou Oak Foundation a Sorosovou nadáciou ≪Open Society Foundation≫ prostredníctvom organizácie ≪Financial Investigations for Nonprofit Design≫ (FIND), ktorá bola založená ako dcérska spoločnosť Raedars.


Britsko-ukrajinská spoločnosť (BUS)

Poslaním Britsko-ukrajinskej spoločnosti, ktorú založili Anthony Fisher a Dmytro Firtaš, je posilňovať vzťahy medzi politikmi oboch krajín a reprezentovať ukrajinský obchod a kultúru v Spojenom kráľovstve. Spoločnosť nevykonáva žiadnu verejnú činnosť, hoci ako právnická osoba je pomerne aktívna. Je logické predpokladať, že Britsko-ukrajinská spoločnosť je len zásterkou pre vplyvných agentov MI6 v regióne - Roberta Shetlera-Jonesa, lorda Oxforda a lorda Risbyho.

Jednoducho povedané, BUS bola založená vo februári 2007 ako súkromná spoločnosť s dvoma riaditeľmi, Robertom Shetler-Jonesom a Richardom Springom. Druhý menovaný bol vymenovaný za doživotného peera ako lord a barón Risby z Haverhillu v grófstve Suffolk. Od marca 2015 sa uvádza aj ako zakladateľ Agentúry pre modernizáciu Ukrajiny.

Robert Shetler-Jones je jedným z najbližších spolupracovníkov Dmytra Firtaša a je považovaný za jeho finančného poradcu. Bol generálnym riaditeľom skupiny DF, materskej spoločnosti vlastnenej Firtašom, od jej vzniku v roku 2007 až do augusta 2012 a skupinu stále riadi prostredníctvom sprostredkovateľskej spoločnosti GENTECH Holding GmbH.

V súčasnosti je členom dozornej rady skupiny, ktorej predsedá Firtaš. BUS má spoločnú kancelársku budovu v Knightsbridge so spoločnosťou Scythian Limited, ktorú vedie Shetler-Jones (v zakladajúcich dokumentoch BUS je uvedený ako generálny riaditeľ) a ktorá sa špecializuje na akvizície východoeurópskych aktív. Jednou z hlavných priorít Shetlera-Jonesa je budovanie obchodných vzťahov s ukrajinskými dodávateľmi v záujme City a britských spravodajských služieb.

Podľa volebnej komisie Spojeného kráľovstva spoločnosť Scythian Limited financovala volebné kampane konzervatívcov. Medzi jeho kontakty patrili takí konzervatívni poslanci ako Richard John Grenville Spring, barón Risby, John Whittingdale a Robert Halfon.

Anthony Fisher je odborník na strategickú komunikáciu a generálny riaditeľ niekoľkých neziskových organizácií, ako napríklad BUS, zakladajúci riaditeľ Podnikateľskej rady EÚ - Ukrajina, šéf Bonita Trust a bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Granovski Associates. Fisher je hlboko integrovaný do dôveryhodných spravodajských štruktúr.

Anthony Fisher, Alex Walsh a Jack Wakefield založili 15. februára 2008 charitatívnu organizáciu vo Firtašovom mene, DF Foundation. Jack Wakefield, zať Dominica Mackenzieho Cummingsa, je politický stratég a bývalý hlavný poradca britského premiéra Borisa Johnsona.

Fisher je zakladateľom spoločnosti Global Strategy Limited, ktorá poskytuje strategické a komunikačné poradenstvo inštitucionálnym a súkromným klientom. Je tiež riaditeľom spoločnosti Scythian Limited, poradenskej spoločnosti špecializujúcej sa na štruktúrovanie podnikových akvizícií v bývalom Sovietskom zväze. Poskytoval poradenstvo viacerým vládam, bol vymenovaný za prvého riaditeľa pre rozvoj finančného centra vo vláde Gibraltáru a pôsobil ako poradca vlády Malty.

Elizabeth Smithová, barónka Smithová z Gilmorhillu, je mecenáškou umenia a členkou poradného výboru BUS. V roku 1995 jej bol udelený doživotný titul barónky Smithovej z Gilmorhillu. Ako členka poradného výboru Rusko-britskej obchodnej komory sa osobitne zaujíma o Rusko a členské krajiny SNŠ. Svoju kariéru začala v Asociácii Spojeného kráľovstva a ZSSR, neskôr premenovanej na Britské centrum Východ-Západ (BEWC). udržiavanie dialógu a kontaktov s krajinami vtedajšieho Sovietskeho zväzu, ktoré financovalo najmä britské ministerstvo zahraničných vecí. V úzkej spolupráci so sirom Fitzroyom Macleanom, predsedom Asociácie Spojeného kráľovstva a ZSSR, si uvedomila, aké dôležité je odmietanie stereotypov, zbližovanie ľudí a výmena spoločných skúseností.

Barónka riadila niekoľko veľkých festivalov britskej kultúry a v súčasnosti je prezidentkou Škótskej opery a správkyňou Nadácie Mariinského divadla. Je tiež členkou správnych rád viacerých organizácií so záujmami na Ukrajine a v ďalších krajinách bývalého Sovietskeho zväzu. Je členkou správnej rady Centra pre európsku reformu. Baronka Smithová predsedá Fondu štipendií Johna Smitha, ktorý financuje mladých odborníkov z Ukrajiny a iných krajín, aby prišli do Spojeného kráľovstva študovať demokraciu a dobrú správu vecí verejných. Program sponzoruje ministerstvo zahraničných vecí Spojeného kráľovstva.



Terry Sandell je zakladateľom Britskej rady v Sovietskom zväze. V rokoch 2005 až 2008 otvoril a pôsobil ako riaditeľ Britskej rady na Ukrajine. Pán Sandell bol správcom viacerých umeleckých a kultúrnych organizácií a intenzívne spolupracoval s Radou Európy a Európskou úniou na projektoch kultúrnej politiky a budovania kultúrnych a kapacít na Ukrajine a v ďalších krajinách bývalého Sovietskeho zväzu.



Igor Miťukov bol v čase svojho nástupu do spoločnosti BUS výkonným riaditeľom spoločnosti Morgan Stanley Ukraine. Dnes pôsobí ako hlavný poradca. Je tiež členom dozornej rady spoločnosti Ukrpošta. Jeho politická a diplomatická kariéra zahŕňala pozície ministra financií a podpredsedu vlády Ukrajiny. V rokoch 2002 až 2005 bol veľvyslancom Ukrajiny v Spojenom kráľovstve. V rokoch 1995 až 1997 pôsobil Miťukov ako osobitný zástupca Ukrajiny pri Európskej únii v Bruseli so štatútom podpredsedu vlády. V rokoch 1997 až 2001 pôsobil ako minister financií Ukrajiny. Počas svojho pôsobenia vo funkcii zabezpečil v roku 1997 prístup Ukrajiny na medzinárodné kapitálové trhy. Do roku 2018 bol pravidelným členom Jaltskej európskej stratégie, ktorú sponzorovala Pinčukova nadácia.

John Whittingdale bol za vlády Borisa Johnsona štátnym ministrom pre médiá zodpovedným za ochranu Spojeného kráľovstva pred dezinformáciami a za vlády Davida Camerona štátnym tajomníkom pre kultúru. Camerona. Predtým pôsobil ako predseda vplyvného výboru Dolnej snemovne pre kultúru, médiá a šport. V máji 2023 nastúpil na post štátneho ministra pre médiá, cestovný ruch a kreatívny priemysel. Sir Whittingdale spolu s ďalšími šiestimi ministrami hlasoval počas referenda proti brexitu. Je vedúcim delegácie Spojeného kráľovstva v Parlamentnom zhromaždení OBSE a predsedníčka PZ OBSE Margareta Sederfeltová ho vymenovala za osobitného spravodajcu povereného upozorniť na vojnové zločiny spáchané na Ukrajine. Člen konzervatívnej skupiny ≪Priatelia Ukrajiny≫.

Richard Spring, lord Risby, bol pred zvolením do parlamentu viceprezidentom spoločnosti Merrill Lynch. Je tiež bývalým podpredsedom Konzervatívnej strany a tieňovým ministrom financií. V súčasnosti je obchodným vyslancom predsedu vlády v Alžírsku a Libanone a predsedom spoločnosti BUS. Je predsedom Združenia pre decentralizovanú energetiku a podpredsedom Úradu pre malé podniky. V rokoch 2015 až 2018 bol členom Výboru pre vonkajšie vzťahy EÚ v Snemovni lordov. V rokoch 2020 až 2022 bol členom Výboru pre medzinárodné dohody. Risby je spolupredsedom celoparlamentnej skupiny Ukrajiny. Ako vtedajší predseda Britsko-ukrajinskej spoločnosti spolupredsedal programu ≪Scenáre pre Ukrajinu≫ na Svetovom ekonomickom fóre v Davose, ktorý organizoval Pinčuk.


Raiffeisen
Rakúsko bolo sídlom spoločnosti Centragas Holding GmbH, ktorá oficiálne vlastnila 50 % spoločnosti RosUkrEnergo. Tu oligarcha nadviazal úzke kontakty so spoločnosťou Raiffeisen, miestnymi elitami, politikmi a bankármi.

Dieter Böhmdorfer, rakúsky minister spravodlivosti v rokoch 2000 až 2004, je osobným právnikom oligarchu a ním vedený právny tím dosiahol súdne rozhodnutie, ktorým bola zamietnutá žiadosť USA o vydanie Firtaša. Podobne ako bývalý minister spravodlivosti Dieter Böhmdorfer, aj Daniel Kapp, oligarchov PR pracovník, má úzke väzby na krajne pravicovú Stranu slobody (FPO) prostredníctvom jej lídra Josefa Prölla, ktorý riadi investičnú spoločnosť Leipnik-Lundenburger patriacu Raiffeisen Holding. Raiffeisen v minulosti kryla Firtaša, keď ešte skrýval svoju účasť v spoločnosti RosUkrEnergo.

Michael Spindelegger bol Pröllovým bývalým kolegom v rakúskej vláde a bývalým predsedom Rakúskej ľudovej strany (OVP) a pôsobil ako rakúsky vicekancelár a minister financií. Ako predseda Ukrajinskej modernizačnej agentúry vo Ferstelovom paláci sa zaoberal bielením pošramotenej povesti ukrajinského oligarchu. S cieľom investovať 300 miliárd dolárov do ukrajinskej ekonomiky a pritiahnuť k tejto iniciatíve významných politikov. Na potenciálnom zozname sa nachádzali komisári EÚ Gunther Verheugen, Štefan Füle a Peter Mandelson, bývalý nemecký minister financií a kandidát Sociálnodemokratickej strany (SPD) na kancelára Per Steinbrück a bývalý francúzsky minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Bernard Kouchner. Kampaň zlyhala, pretože nikto nebol ochotný ponúknuť podporu.

Záujmy Raiffeisen na Ukrajine sa naďalej rozširujú. Raiffeisen Bank International presunula svoje digitálne bankovníctvo z európskej jurisdikcie, a to z Rakúska na Ukrajinu.

1710502421038.png
 
Závery

Dmytro Firtaš bol donedávna popredným hráčom v ukrajinskom plynárenskom, chemickom a titánovom priemysle. BUS, mocná geostrategická skupina zložená najmä z probrexitových elít na severe Anglicka a financovaná oligarchom, vytvorila možnosti na realizáciu koncepcie ≪Globálneho Anglicka≫ dočasným posilnením svojej prítomnosti vo východnej Európe.

Firtaš bol kľúčovým prvkom v spravodajskej sieti vplyvu, ktorú vytvoril lord Raymond Asquith z MI6, ktorého pomoc umožnila oligarchovi získať britskú záštitu ako poradca a miestny záujmový agent. Spojenci v londýnskej City sa držali mimo ≪špinavých plánov≫ výmenou za možnosť využiť Firtashovo sprostredkovanie jeho vzťahov s ≪Gazpromom≫ na získanie zdrojov a politickú expanziu na Ukrajine.

Pred zvrhnutím Viktora Janukovyča, pobočníka Dmytra Firtaša a Rinata Achmetova, v roku 2014 sa britské energetické záujmy tešili mimoriadnej moci a vplyvu na Ukrajine, najmä vďaka jednej tieňovej spoločnosti RosUkrEnergo. Firtaš kontroloval približne dve tretiny ukrajinského trhu s dodávkami plynu prostredníctvom regionálnych plynárenských spoločností. Preslávil sa ako oligarcha, ktorý svoj kapitál zarobil na úkor ruského plynu a bol kľúčovým sprostredkovateľom britsko-ukrajinsko-ruských záujmov.

Pod tlakom USA prišiel Firtaš o svoju pozíciu v ropnom a plynárenskom sektore -≪Naftogaz≫ vyvlastnil jeho podnik na distribúciu plynu. Záujem americkej elity o majetok oligarchu posilňuje aj skutočnosť, že žiadosť o zatknutie a žaloba podaná s cieľom skonfiškovať Firtašove titanové ložiská pochádzajú z Chicaga, keďže chicagské elitné skupiny sú prepojené s Penny Pritzkerovou, zástupkyňou spoločnosti BlackRock na Ukrajine.

Predstavitelia klanu Firtašovcov pôsobili ako vedúci prezidentskej administratívy, minister energetiky a podpredseda vlády pre európsku integráciu krajiny. Projekcia britského vplyvu postupne slabne a ustupuje hegemónii USA. Účinnosť britskej podpory a obrany vplyvových skupín v regióne mohli výrazne ovplyvniť zmeny v postoji britských spravodajských služieb k brexitu, ktoré viedli ku globálnejšej vízii spolupráce a tendencii ku kompromisom na úrovni elít v dôsledku rastúcej konsolidácie veľkých aktív BlackRock a Vanguard.



Victor Mychailovič Pinčuk

1710502779499.png

Narodený 14. decembra 1960, Žid.

Majetok Victora Pinčuka sa odhaduje na 2,1 milióna dolárov.
Svoje podnikateľské impérium začal v Dnepropetrovsku (dnes Dnipro) s potrubárskou spoločnosťou Interpipe Group. Neskôr prešiel do bankovníctva (≪Credit Dnipro≫) a rozbehol diverzifikovaný mediálny biznis.

Pinčukovými hlavnými zahraničnými partnermi sú George Soros a jeho nadácia International Renaissance Foundation.

Pinčuk má značný vplyv na podnikanie v krajine, pričom manipuluje systémom v záujme osobného zisku a na trhu s benzínom pôsobí prostredníctvom svojich partnerov. Spoločnosť Interpipe Inc. vlastnená Viktorom Pinčukom sa dohodla s ukrajinským ministerstvom energetiky na zavedení dodatočných ciel vo výške 52 % na rúry Vorex. Spoločnosť ≪Naftogaz≫ už podpísala veľké kontrakty s americkými firmami na dodávky ropných a plynových zariadení. Jedna z takýchto spoločností, Vorex so sídlom v Pensylvánii, dodáva spoločnosti Naftogaz vrtné rúry a plášte od roku 2017 a je najväčším zahraničným dodávateľom rúr a zariadení na Ukrajinu. Finančný vzostup oligarchu sa pripisuje jeho manželstvu s dcérou Leonida Kučmu.

Pinčuk v roku 2012 financoval reportáž o uväznení bývalej ukrajinskej premiérky Julije Tymošenkovej. Vďaka tomu sa bývalý právny zástupca Bieleho domu Greg Craig a spoločnosť Skadden, Arps, Slate, Meagher and Flom dostali do hľadáčika špeciálneho právneho zástupcu amerického ministerstva spravodlivosti Roberta Muellera.

Pinčuk bol poslancom parlamentu v rokoch 1998 až 2006. Andrew Wilson z Londýnskej univerzity vo svojej knihe ≪Virtual Politics: Fake Democracy in the Post-Soviet World≫ z roku 2005 tvrdí, že Pinčuk v roku 2002 vytvoril falošnú politickú stranu v snahe pritiahnuť mladých ľudí. Pinčukove televízne stanice túto stranu agresívne propagovali a používali ju ako nástroj na kradnutie hlasov opozície.

Pinčukov konflikt so skupinou ≪Privat≫, ktorú vedie duumvirát Kolomojského a Bogoľubova, poznačili obvinenia, že zaplatili 100 miliónov dolárov do fondu založeného Kučmom na volebnú kampaň, a tvrdenia, že Pinčuk tieto peniaze nakoniec ukradol. Pinčuk tieto obvinenia poprel a obvinil duo, že sa ho snažilo vylúčiť z transakcie na kúpu spoločnosti KZHRK, ktorá je jedným z najväčších podnikov v Dnepropetrovskej oblasti.

Dňa 4. marca 2015 ďalší ukrajinský oligarcha Igor Kolomojskij, ktorý sa zúčastnil na vypočúvaní špeciálnej kontrolnej komisie pre privatizáciu Najvyššej rady Ukrajiny, obvinil Viktora Pinčuka z prijatia úplatku vo výške 5 miliónov dolárov mesačne za riadenie spoločnosti Ukrnafta. v ktorej mala štátna spoločnosť ≪Naftogaz Ukrajiny≫ 50+1 % podiel. Podľa Kolomojského boli peniaze prevedené na offshorové spoločnosti, ktorých "konečnými vlastníkmi" boli Viktor Pinčuk a Leonid Kučma.

S Rinatom Achmetovom ho spája vytvorenie priemyselno-finančného konzorcia Investment Metallurgical Union, ktoré kúpilo oceliarsky podnik ≪Krivorozhstal≫ za 800 miliónov dolárov. Po "oranžovej revolúcii" však kyjevský hospodársky súd uznal predaj závodu za nezákonný. V roku 2005 bola spoločnosť ≪Krivorožstal≫ opätovne sprivatizovaná a predaná britskej spoločnosti Arcelor Mittal za 4,8 miliardy USD.

Pinčuk si získal aj povesť filantropa a zo svojej rovnomennej nadácie urobil diskusnú platformu pre organizácie spojené so Sorosom, NATO, MMF, Aspenským inštitútom, Atlantickou radou a ďalšími vplyvnými politickými inštitúciami. Zástupcovia spoločnosti BlackRock sedia v správnych radách a poradných orgánoch týchto organizácií a uskutočňujú postupné prevzatie krajiny. Najväčšie fondy spoločnosti BlackRock a skupiny The Vanguard Group sa navzájom vlastnia na základe cyklického vlastníctva. Tieto fondy združujú najbohatšie rodiny na svete - Rockefellerovcov, Rothschildovcov, Dupontovcov, Mellonovcov, Wallenbergovcov. Medzi vrcholovými manažérmi BlackRock je niekoľko vyslúžilých dôstojníkov CIA.

Zelensky a Fink podpísali 8. mája dohodu o vytvorení takzvaného Fondu rozvoja Ukrajiny (Ukraine Development Fund - UDF) so spoločnosťou BlackRock Financial Market Advisory (BlackRock FMA), ktorá je financovaná spoločnosťou JP Morgan. V rámci programu privatizácie najziskovejších a najlikvidnejších súkromných, štátnych a komunálnych aktív plánovala spoločnosť Black Rock investovať do UDF približne 100 miliárd USD, čo predstavuje viac ako dve tretiny ročného HDP Ukrajiny.

Podľa podmienok dohody bude spoločnosť BlackRock spravovať ukrajinské aktíva vrátane prostriedkov poskytnutých v rámci ≪zahraničnej pomoci≫. Ukrajinské strategické podniky vrátane ≪znárodnených≫ podnikov sa tak pravdepodobne dostanú pod nadnárodnú kontrolu. Schéma sa bude využívať aj na riadenie ukrajinského zahraničného dlhu, ktorý sa podľa ministerstva financií blíži k 150 miliardám dolárov, čo predstavuje 100 % HDP krajiny. Oficiálne má dohoda prilákať investície do energetiky, infraštruktúry a poľnohospodárstva, ale vzhľadom na slabé dotované hospodárstvo zničené vojnou vedie k zabaveniu hlavných aktív Ukrajiny na splatenie dlhu, od úrodnej černozemi až po elektrickú sieť.

Joe Biden vymenoval Penny Pritzkerovú (z desiatich najbohatších rodín Európy zo skupiny Chicago) za osobitnú zástupkyňu USA pre hospodársku obnovu Ukrajiny pri UDF, ktorá je známa svojou neúspešnou iniciatívou na vytvorenie jednotnej zóny voľného obchodu v Tichomorí. Pani Pritzkerová vybuduje koloniálnu operáciu zhora nadol reformou ukrajinskej vlády ≪ v oblasti transparentnosti a zodpovednosti za obnovu krajiny vrátane úplnej kontroly nad presadzovaním práva, súdnictvom, bojom proti korupcii a riadením štátnych podnikov≫.

Treba zdôrazniť, že miliardárska rodina Pritzkerovcov žijúca v Chicagu sú historicky židovskí prisťahovalci z Kyjeva. Pritzkerovci štedro financovali Obamu a Bidena. Penny Pritzkerová je však v opozícii voči Clintonovcom, ktorých podporoval jej brat.a v spojenectve s Pinčukom. Pinčuk si získal dôveru svetových filantropov a v rámci solidarity podpísal iniciatívu Giving Pledge, podporovanú Billom Gatesom a Warrenom Buffettom, podľa ktorej superbohatí sľubujú, že do svojej smrti rozdajú aspoň polovicu svojho majetku.


Rodina:

Viktorovi rodičia pracovali vo vede a oceliarskom priemysle. Medzi jeho predkami boli rabíni a melamedi. Jeho manželka Elena Pinčuková je dcérou bývalého ukrajinského prezidenta Leonida Kučmu a zakladateľkou nadácie ≪ANTISPID≫. Deväť rokov pôsobila ako zástupkyňa marketingového riaditeľa mobilného operátora ≪Kievstar≫. V roku 2009 stála na čele dozornej rady spoločnosti StarLightMedia, ktorá spravuje STB, ICTV, ≪Novy≫, QTV, M1, M2, televízne kanály a niekoľko ďalších mediálnych spoločností. Jeho dcéra Maria Viktorovna Pinchuková je zapísaná na Oxforde. Je akcionárkou spoločnosti Dime, ktorá obchoduje so železnými a neželeznými kovmi a ktorej spolumajiteľom je jej starý otec Michail Aronovič Pinčuk.

Zdroje:

-EastOne Group so sídlom v Londýne.

-EastOne Equities, predtým EastOne Capital, spoločnosť so sídlom v USA, ktorá sa zaoberá akvizíciou, rozvojom, rekonštrukciou a správou nehnuteľností, ako aj poskytovaním dlhopisov na nehnuteľnosti. Spoločnosť bola založená v roku 2016 a získava hotelové, priemyselné, polyfunkčné, kancelárske, maloobchodné a rezidenčné nehnuteľnosti na severovýchode a juhovýchode Spojených štátov so zameraním na New York, Massachusetts, Floridu a New Jersey.

-EastOne kontroluje Nikopolský závod na výrobu ferozliatin v spolupráci s konkurenčnou neformálnou skupinou ≪Privat≫, ktorú vedú Igor Kolomojskij a Gennadij Bogoľubov.

-Interpipe Group je ukrajinský výrobca ocele a rúr.

-Väčšina Pinčukových kontaktov s európskymi a americkými mimovládnymi organizáciami a klubmi je organizovaná prostredníctvom jeho charitatívnej organizácie ≪Viktor Pinchuk Foundation≫. Nadácia každoročne organizuje okrúhly stôl o filantropii počas Svetového ekonomického fóra v Davose a spolupracuje s Aspen Institute.


Atlantická rada

Nadácia Viktora Pinčuka je jedným z najväčších podporovateľov spomínanej Atlantickej rady s ročnými príspevkami od 249 000 do 500 000 USD.

Nadácia ォ Priateľ Európyサ

Amicus Europae je nadácia, ktorú založil bývalý poľský prezident Aleksander Kwasniewski. Jej poslaním je podpora európskej integrácie, susedskej politiky, poľských výrobkov, posilňovania demokratických princípov a ukrajinsko-poľských vzťahov s osobitným dôrazom na energetickú transformáciu a energetickú bezpečnosť.

Ireneusz Biel, výkonný riaditeľ nadácie Amicus Europae, pracoval v Úrade národnej bezpečnosti a v Kancelárii poľského prezidenta ako riaditeľ Riaditeľstva pre medzinárodnú spoluprácu a v Kancelárii prezidenta pre európsku integráciu. V tejto funkcii sa zúčastňoval na rokovaniach o členstve Poľska v NATO a EÚ. Je členom Medzinárodnej asociácie pre energetickú ekonomiku, účastníkom mnohých vzdelávacích programov a štipendií, vrátane Ministerstva zahraničných vecí USA, Bertelsmannovej nadácie, Nadácie Zeit, Kerberovej nadácie - Mníchovskej bezpečnostnej konferencie a pravidelným účastníkom diskusie YES.

Nadácia buduje vzťahy s európskymi národnými elitami, pričom pôsobí v rámci modelu udržateľného rozvoja, ktorý je najbližší demokratickým elitám v Spojených štátoch. Súťaž s protrumpovskými konzervatívcami v ukrajinskom energetickom sektore charakterizuje skutočnosť, že ukrajinská vláda zrušila svoje rozhodnutie č. 79-r z 5. februára 2020 o vymenovaní Ireneusza Biela za člena dozornej rady spoločnosti ≪Naftogaz≫ a namiesto neho doplnila Roberta Benscha za člena dozornej rady spoločnosti ≪Naftogaz≫. Zástupca USA.80Týmto spôsobom získa Rick Perry, minister energetiky USA za Trumpa, kontrolu nad ukrajinským ropným a plynárenským priemyslom a prinúti Kyjev, aby začal vyšetrovanie syna bývalého viceprezidenta USA Joea Bidena. Verejnosti je najlepšie známy výkonný riaditeľ spoločnosti GEM pre Európu Robert Bensch, ktorý na Ukrajine pôsobí od roku 2000. Angažuje sa aj ako riadiaci partner spoločnosti Pelicourt, pôsobí ako akcionár spoločnosti Cub Energy, jedného z najväčších súkromných výrobcov plynu na Ukrajine, a vlastní akcie spoločnosti Donbassenergo.


V spolupráci s FMS, FJJ, Karl Renner Institute, Friedrich Ebert Stiftung (FES) Ukraine a Kalevi Sors Foundation, FEPS, Amicus Europae spustili projekt ≪Progresívne cesty k obnove Ukrajiny≫.

Amicus Europae sa pripojil k Nadácii monackého kniežaťa Alberta II. a spoločnosti Burisma, ktorá je známa korupčným škandálom s rodinou Bidenovcov.81začalo Medzinárodné fórum 2016 o budúcej energetickej bezpečnosti: nové zdroje, zodpovednosť, udržateľnosť (ESF). Cieľom tejto iniciatívy je podporovať alternatívne zdroje energie v Európe a na celom svete.

Medzi jej zakladateľov patria Nikolaj Zločevskij a Aleksander Kwasniewski. Vedúcim organizačného výboru fóra je Vadim Požarskij z Burismy.

Inštitúcia Brookings

Viktor Pinčuk je členom medzinárodného poradného výboru Brookingsovej inštitúcie. Brookings Institution je jedným z najvplyvnejších think tankov v Spojených štátoch.

V roku 1948 zohrala táto inštitúcia kľúčovú úlohu pri vypracovaní administratívneho plánu pre Európsky program obnovy (Marshallov plán), ktorý rozdeľoval pomoc vojnou postihnutým ekonomikám Európy.

Inštitút Brookings vykonáva vplyvný výskum širokého spektra tém verejnej politiky, od domácich problémov Spojených štátov až po medzinárodné vzťahy.

Organizáciu z veľkej časti financujú rodiny a nadácie spojené s Rockefellerom.

Petersonov inštitút pre medzinárodnú ekonomiku

Viktor Pinčuk je členom správnej rady Petersonovho inštitútu pre medzinárodnú ekonomiku. Tento inštitút je pridružený k Medzinárodnému menovému fondu.

V roku 2006 Petersonov inštitút pre medzinárodnú ekonómiu na podnet Nadácie Viktora Pinčuka spustil východoeurópsky a ukrajinský program s cieľom zvýšiť povedomie medzinárodných politických, spoločenských a podnikateľských elít o hospodárskych výzvach, ktorým čelí Ukrajina.

Rothschild

Pinčuk v tom čase vlastnil banku ≪Credit Dnipro≫ a do jej správnej rady dosadil Dominiqua Strauss-Kahna, bývalého šéfa Medzinárodného menového fondu, švédskeho ekonóma z Atlantickej rady Andersa Åslunda (spomínaného už v súvislosti s kontaktmi s Achmetovom) a prezidenta Jean-Pierre Saltiela. Rothschildova medzinárodná rada. Banka tiež vymenovala Alexa Munteanu, výkonného riaditeľa Europe Virgin Fund, regionálneho fondu súkromného kapitálu s hodnotou 57 miliónov USD, ktorý sponzoruje Sorosom prepojený kyjevský Dragon Capital.

Banka sa možno využívala na pranie špinavých peňazí a podozrivé operácie, keďže mnohí pôvodne zainteresovaní kupujúci odmietli kúpu pod zámienkou jej zlého stavu.

Giovanni Salvetti je výkonným riaditeľom spoločnosti Rothschild & Cie v strednej a východnej Európe a v súčasnosti je členom dozornej rady banky ≪Credit Dnipro≫. V čase, keď bol Petro Porošenko zvolený za prezidenta, riadil aj spoločnosť Roshen vlastnenú Petrom Porošenkom v rámci slepého trustu.

Giovanni Salvetti už 12 rokov zastupuje na Ukrajine záujmy jedného z najstarších bankových domov v Európe, spoločnosti Rothschild & Cie. Podieľal sa na predaji Pravex Bank za 750 miliónov USD, reštrukturalizácii dlhov Kreditprombank a Nadra Bank, uskutočnil viac ako 20 transakcií v oblasti fúzií a akvizícií. Salvetti je finančným poradcom výboru držiteľov dlhopisov spoločnosti ≪Mriya≫ Agroholding.

David Petraeus – Zbrojárska Lobby

David Petraeus, partner investičného fondu, Kohlberg Kravis Roberts (KKR), člen predstavenstva Bilderberg, bývalý veliteľ Ústredného velenia USA, ktorý dohliadal na vojenské úsilie USA a NATO v Afganistane, a bývalý riaditeľ Ústrednej spravodajskej služby, opakovane vystúpil na Jaltských stretnutiach o Európskej stratégii (YES) o otázkach vojenskej pomoci Ukrajine, už od roku 2011. Sir Roger Carr, hlavný poradca KKR, bol do marca 2023 aj generálnym riaditeľom BAE Systems. Spoločnosť je hlavným príjemcom z vojny na Ukrajine – jej akcie v roku 2022 vzrástli o +41 % a tržby vzrástli o 9,7 % spolu s dcérskou spoločnosťou MBDA zabezpečujúcej zvýšenie výroby rakiet financovaných EÚ. Fond KKR vzrástol o 25 % za posledný rok a o 196,2 % za posledných päť rokov. Tieto fakty, ako aj úzka interakcia s Hoganom Lovellsom a rodinou Clintonovcov ukazujú, že úsilie VPF smeruje k podpore verejnej diskusie v záujme obrannej lobby v Bruseli. Od roku 2017 organizuje Nadácia Victora Pinčuka okrúhle stoly o otázkach národnej bezpečnosti Ukrajiny. V roku 2022, na okraji Mníchovskej bezpečnostnej konferencie, zorganizovala Európska stratégia Jalty (YES) a Nadácia Victora Pinčuka piaty mníchovský ukrajinský obed s názvom „Európska bezpečnosť“. Rozhoduje sa o tom na Ukrajine≫. Účelom mníchovského ukrajinského obeda je podporiť podporu Ukrajiny ako nevyhnutného faktora globálnej bezpečnosti a medzinárodného usporiadania Európy. Účastníci stretnutia argumentovali pre rozšírenie podpory dodávok zbraní a David Petraeus načrtol kľúčové potreby ukrajinskej armády, ktoré by sa mali uspokojiť prostredníctvom pomoci USA a EÚ v súlade s Bidenovým princípom „toľko, koľko je potrebné“.

Hillmont Partners

V roku 2016 James Hart, ďalší poradca Pinčuka, založil Hillmont Partners, ktorá sa stane základňou pre neformálne kontakty medzi zainteresovanými stranami v Londýne a Kyjeve. Hart bol poradcom bývalého predsedu vlády Ukrajiny a bývalého prvého podpredsedu vlády Ukrajiny – ministra pre hospodársky rozvoj a obchod Ukrajiny.

Ukrajinskej vláde radil v otázkach reforiem, obchodu a investícií. Hart sa zúčastnil aj YES a bol aktívnym sponzorom Pinčukovej ukrajinskej platformy v Davose.

Andrey Lysyuk, šéf Hillmont Partners na Ukrajine, pracoval vo vedúcich funkciách na Hlavnom riaditeľstve boja proti korupcii a organizovanému zločinu SBU v Kyjeve, bol členom strany Sluha ľudu, no mandátu sa napokon vzdal. Medzi klientov Hillmont Partners patrilo aj štúdio Kvartal 95, ktoré založil Vladimír Zelenský. Denis Monastyrsky, ktorý bojoval s vplyvom svojho predchodcu Arsena Avakova, bol bývalým poradcom Hillmont Partners.

James Hart bol vymenovaný za poradcu Quintel Intelligence (QI), keď spoločnosť získala nového akcionára, anonymný fond British Virgin Islands Capital Compliance. QI založil bývalý britský dôstojník SAS John Holmes, ktorý sa špecializuje na podporu pri súdnych sporoch. Nicholas Connon, bývalý britský vojenský spravodajský dôstojník, je riaditeľom a generálnym riaditeľom spoločnosti Quintel Intelligence.

Okrem Harta medzi poradcov Qi patrí aj bývalý sudca odvolacieho súdu Spojeného kráľovstva Anthony Hooper a James Ramsden, expert na kybernetickú bezpečnosť, ktorý sa ako zakladateľ Astraea Group a vedúci predstaviteľ a poradca Kráľovskej Chambers UK a Chambers Global pre obchodné záležitosti, spory a občianske podvody, podieľal na sporoch s ruskými a ukrajinskými ropnými a plynárenskými spoločnosťami..

Nie je to tak dávno, čo QI zahŕňalo Matrix Chambers. spoločnosť dohliadajúca na britské záujmy v Etickej rade, orgáne, ktorý schvaľuje súdnych kandidátov na Protikorupčný súd Ukrajiny.
 
Naposledy upravené:
George Soros (Nadácia otvorenej spoločnosti)

Pinčuk spolupracuje so Sorosovými organizáciami od roku 2006. Len rok pred prezidentskou kampaňou, ktorú vyhral Zelenskij, a parlamentnými voľbami Pinčuk a ľudia spojení so Soros Dragon Capital spustili verejnoprávny mediálny projekt „New Leaders“. Dragon Capital tiež založil a priviedol do parlamentu stranu vedenú Vakarčukom „Hlas“. pozostáva z absolventov Sorosových organizácií. Ich prítomnosť v parlamentnej mono-väčšine Zelenského strany vážne narušila monopol vplyvu skupiny Privat na Zelenského, ktorá ho priviedla k moci. Nadácie Sorosa a Victora Pinčuka sú partnermi pri financovaní mnohých mimovládnych organizácií a projektov na Ukrajine a v zahraničí. Soros sa zúčastnil aj na stretnutí Jaltskej európskej stratégie (YES), ktorému predsedal Pinčuk. Na konferenciách a stretnutiach YES sa zúčastnili súčasní aj bývalí prezidenti, premiéri, influenceri, bankári, manažéri korporácií a známe osobnosti.

Chrystia Freeland, správkyňa Aspen Institute v Kyjeve, podpredsedníčka vlády a ministerka financií Kanady, je kľúčovou postavou OSF. Chrystia Freeland sa pripojila k nadácii Victora Pinčuka a jej partnerovi Georgovi Sorosovi, aby presadzovala vlastné strategické záujmy Ukrajiny. V roku 1992 na žiadosť ukrajinských a západných právnikov založila Ukrajinskú právnu nadáciu (ULF) na podporu procesu budovania národa na Ukrajine, ktorá okamžite získala finančné prostriedky od Sorosa. Je prepojená so schémami MMF, ktorých cieľom je nepriamo/tajne získať miliardy dolárov z krajín mimo EÚ.

Jedným z veľkých projektov financovaných Sorosom a Pinčukom je Ukrajinské centrum krízových médií, platforma pre spoluprácu medzi ukrajinskou korporáciou pre styk s verejnosťou a novinármi, ktorej sídlo sa nachádza v hoteli Ukraine v Kyjeve. Údajne bol vytvorený s cieľom čeliť propagandistickému útoku Putinovho ruského mediálneho kartelu. Väčšina „nezávislých správ“, ktoré dostávame z Ukrajiny, je produkovaná a označená propagandou podporovanou Pinčukom a Sorosom. To zahŕňa schválenie alebo zatajenie skutočnosti, že „nová“ vláda v Kyjeve je len ďalšou rotáciou predchádzajúceho aparátu so zavedenými skorumpovanými modelmi interakcie.

Zaujímavé je, že Ukrajinská pravda, spravodajská publikácia, ktorú vlastní Tomáš Fiala a ktorú ovláda George Soros, zverejnila výsledky prieskumu, v ktorom bol prezident Zelenskyj označený za hlavného skorumpovaného úradníka. Táto skutočnosť naznačuje zámery Demokratickej strany nominovať v nadchádzajúcich voľbách ďalšieho kandidáta.

Alex Soros, syn Georga Sorosa, sa dohodol so Zelenského tímom na rozvoji ukrajinskej ekonomiky a skonfiškovaní zmrazených ruských aktív. V deň jeho návštevy Ukrajiny, výbor Snemovne reprezentantov USA pre zahraničné veci podporil návrh zákona o prevode ruských aktív do Kyjeva.

Organizácie spojené so Sorosom vytvorili Národný protikorupčný úrad (NABU). Je to skupina, ktorá pomáhala v kampani Hillary Clintonovej v roku 2016 a umlčala škandál Biden-Burisma po tom, čo bol prepustený prokurátor Konstantin Kulik, ktorý prípad predložil. Neskôr bol šéf NABU Artem Sytnyk zapojený do niekoľkých korupčných káuz, ktoré boli uzavreté. A jeho prvý zástupca Chizo Uglava prostredníctvom svojej asistentky Poliny Čiž na požiadanie poskytoval informácie americkému veľvyslanectvu.

Clintonovci

Pinčukova Nadácia bola hlavným darcom pre neziskové organizácie riadené Clintonovou. Pinčuk má blízko k Dougovi E. Schoenovi, hovorcovi Rady pre zahraničné vzťahy (CFR), dlhoročnému spojencovi Clintonovej a politickému konzultantovi, ktorého si Victor Pinčuk v roku 2000 najal ako poradcu za mesačný poplatok 40 000 dolárov, uvádza New York Times. . Pinčuk vedie Clintonov okruh dôverníkov v regióne ako sponzor Billa a Hillary Clintonovcov. Nielenže štedro podporil Clintonovu globálnu iniciatívu, ale tiež venoval viac ako 13 miliónov dolárov Nadácii Billa, Hillary a Chelsea Clintonových.

Pinčuk je členom CFR Global Advisory Board (GBA), ktorý možno považovať za nestrannú konsenzuálnu skupinu amerických bankových elít, ktoré tvoria riadiace jadro Federálneho rezervného systému.

1710503205201.png
Bill Clinton s Viktorem a Olenou Pinčukovými v r. 2007
 
Pokračování - překlad o d Laca V.

Centrum pre analýzu európskej politiky (CEPA)

CEPA, založené v Spojených štátoch v roku 2005, sa usiluje o posilnenie transatlantického spojenectva. Medzi darcov CEPA patria korporácie, nadácie, organizácie a vlády vrátane Nadácie Viktora Pinčuka, ministerstva zahraničných vecí USA, Pentagónu, estónskej vlády, Nadácie rodiny Posesovcov, Nadácie rodiny Hirschovcov, spoločnosti Microsoft Corporation, Národnej nadácie pre demokraciu (NED) a niekoľkých obranných organizácií. contractors from NATO member states, including FireEye, Lockheed Martin, Raytheon, Bell Helicopters and BAE Systems.

Hogan Lovells

Spoločnosť Hogan Lovells podporuje Sorosove projekty. Napríklad stránku S.T.O.P., ktorá sa zasadzuje za ochranu súkromia, financuje Sorosom vlastnená nadácia ≪Open Society Foundation≫ a aktívne spolupracuje so spoločnosťou Hogan Lovells, ktorá je tiež uvedená medzi sponzormi uvedenej mimovládnej organizácie.

Podľa dokumentov FARA je bývalý americký senátor Norm Coleman, hlavný poradca právnickej firmy Hogan Lovells, lobistom Pinčukovej nadácie. Coleman je relatívne ľahostajný k vnútroklanovým vzťahom ukrajinských oligarchov a je tiež známe, že je zamestnancom Achmetovovej spoločnosti ≪Metinvest≫ na plný úväzok. Okrem Colemana Metinvest zamestnával aj lobistov, ako sú Charles Harrison, Nicholas Lanville, expert na trh s oceľou Craig Lewis, hlavná právna poradkyňa CSIS Kelly Ann Shaw a Jared R. Wessel, asistent generálneho poradcu Úradu obchodného zástupcu USA.

Colemanova práca pre Pinčuka zahŕňala úspešný pokus presvedčiť prezidenta Joea Bidena, aby po začatí vojny uvalili na Ukrajinu clo na oceľ. Projekt už dostal zelenú od jeho bývalej kolegyne, senátorky za Minnesotu Amy Klobucharovej, a prezidenta USA.

Senátor Chris Coons. Iniciatívu podporili aj Tom Tillis (republikán zo Severnej Karolíny) a Lindsey Graham (republikán z Južnej Karolíny). Coleman, ktorý má bohaté skúsenosti ako lobista pre zahraničné záujmy vďaka svojmu dlhoročnému pôsobeniu ako agent pre Saudskú Arábiu, je už zaneprázdnený prácou na Ukrajine. Coleman sa predtým podieľal aj na získavaní a vynakladaní viac ako 260 miliónov dolárov na podporu republikánskych kandidátov do Kongresu v strednodobých voľbách v roku 2022.

Coleman spolupracuje aj so spoločnosťou Urenco, dodávateľom uránu pre jadrové elektrárne. Spoločnosť Urenco má závody na obohacovanie uránu v Nemecku, Holandsku, Spojenom kráľovstve a USA.

Ukrajinská jadrová spoločnosť Energoatom a skupina Urenco uzavreli dohodu o dlhodobých dodávkach obohateného uránu pre ukrajinské jadrové elektrárne od roku 2026, ktoré majú nahradiť ruské dodávky. Spoločnosť zaplatila spoločnosti Hogan Lovells v roku 2023 za služby približne 600 000 USD.

Spoločnosť Hogan Lovells presadzuje záujmy svojich hlavných klientov a v spolupráci s Pinčukom spolupracovala pro bono s členmi Kongresu, aby pomohla zorganizovať výstavu Pinčukovej nadácie o ruskej agresii. Táto práca zahŕňala sprostredkovanie kontaktov so senátorkou (demokratkou z Minnesoty) Amy Klobucharovou a výmenu e-mailov so šéfmi štábov republikánskych strán senátorom Lindsey Grahamom a Thomom Tillisom.

Coleman požiadal, o organizáciu podujatia na Kapitole, ktoré by ≪zabezpečilo členom Kongresu lepšie pochopenie strašných ľudských obetí a tragického utrpenia, ktoré si obyvatelia Ukrajiny v uplynulom roku vytrpeli ako priamy dôsledok vojnových zločinov Ruska≫ a ≪aby urobili všetko pre to, aby zabezpečili pokračujúcu, silnú a dvojstrannú podporu skutočne hrdinského úsilia, ktoré súčasná administratíva a Kongres vynaložili na poskytnutie potrebnej vojenskej a hospodárskej pomoci Ukrajine≫.

V októbri tohto roku otvorila Nadácia Viktora Pinčuka výstavu ≪Ruské vojnové zločiny≫ v Dodd Centre for Human Rights na University of Connecticut (USA).Pinčuk vystúpil na samite v Doddovom centre a hovoril o posilnení protivzdušnej obrany stíhačkami F16 (vyrobenými spoločnosťou Lockheed Martin).

Pracoval pro bono pre Pinčukovu nadáciu, čo využili hlavní klienti spoločnosti, ktorí sa zaujímajú o konflikt na Ukrajine. Looking Glass Cyber Solutions a Hawk Eye 360 sú tiež klientmi spoločnosti Norm Coleman s rozsiahlymi zmluvami s americkým ministerstvom obrany.Spoločnosť Looking Glass, ktorá v roku 2022 zaplatila spoločnosti Hogan Lovells 200 000 dolárov, má päťročnú zmluvu s ministerstvom obrany ≪ na poskytovanie spravodajských informácií o kybernetických hrozbách na mieru a posilnenie úloh amerických vojenských analytikov a operátorov pre kybernetické hrozby≫. Na jej webovej stránke sa opisuje úloha takýchto hrozieb vo vojenskej stratégii Ruska.

Spoločnosť HawkEye 360, ktorá v roku 2022 zaplatila spoločnosti Hogan Lovells 200 000 USD, je tiež dodávateľom ministerstva obrany, ktorý sa špecializuje na detekciu rádiových signálov a geolokáciu. Ich detekčná sieť vykonala analýzu na Ukrajine a ich webová stránka sa chváli detekciou rušenia GPS na Ukrajine, ktoré je zrejme súčasťou ≪integrácie taktiky elektronického boja Moskvy do ruskej vojenskej operácie, ktorej cieľom je ďalej znižovať schopnosť Ukrajiny brániť sa≫.

Coleman a Hogan Lovells, pracujúci na saudskom projekte, vykonávajú podľa jeho slov ≪špecifické propagandistické úlohy proti vládnym predstaviteľom USA, členom Kongresu a ich štábom, členom médií a/alebo iným osobám zapojeným do legislatívnych, regulačných, verejnoprávnych alebo verejných záležitostí a/alebo iných činností, ktoré sú v záujme zahraničného zadávateľa≫. Uvedený prípad ≪Privata≫ charakterizuje prácu spoločnosti Hogan Lovells z hľadiska konfliktu záujmov vo vzťahu k ukrajinským klientom a potvrdzuje úlohu spoločnosti ako sprostredkovateľa pozornosti a informácií tretích strán medzi tvorcami politiky USA.

Zaujímavé je, že v decembri 2016 dal ukrajinský prezident Petro Porošenko pod zámienkou znárodnenia a s pomocou spoločnosti Hogan Lovells súhlas na prevzatie PrivatBank od Igora Kolomojského.

Audit spoločnosti odhalil koordinovaný rozsiahly podvod v PrivatBank počas desiatich rokov a identifikoval ≪tieňovú banku≫ vytvorenú zo siete offshore spoločností. Audit spoločnosti Kroll sa uskutočnil ako súčasť záväzku Ukrajiny voči MMF.

Pri sledovaní Kolomojského majetku si spoločnosť Hogan Lovells najala britskú súkromnú spravodajskú agentúru Diligence, ktorú založil bývalý dôstojník MI5 Nick Day a jeho priatelia zo CIA.

Aspen Institute

Aspen Institute (USA), financovaný Pinčukovou nadáciou, rozvíja myšlienky a hodnoty komunít a organizácií občianskej spoločnosti od roku 2006. Od roku 2008 organizujú partneri semináre pre združenie absolventov ≪Aspen Ukraine≫ na Ukrajine.

1710855893786.png
Je dôležité zdôrazniť, že Aspen Institute je pôvodne spojený s vojensko-strategickým vektorom USA. Z hľadiska klanov je Aspen prepojený s rodinou Prattovcov, ktorá je zasa prepojená so Standard Oil a Rockefellerovcami. Inštitút bol založený s podporou stratéga studenej vojny Paula Henryho Nitzeho (jeho zať Walter Paepke založil Aspen Institute a Aspen Skiing Company). Pán Nitze je bývalý bankár z Wall Street v spoločnosti Dillon, Read and Co. Bol ženatý s Phyllis Prattovou. Hovorí sa, že je súčasťou skupiny vplyvných nemeckých zbrojárskych spoločností v americkom obrannom priemysle v Colorade. Závery, ku ktorým dospel jeho spravodajský think tank ≪Command B≫, týkajúce sa zbraňových kapacít a stratégie agresívnej jadrovej vojny, boli prehnané. Paul Nitze konal v mene Baruchovcov, vplyvnej americko-nemeckej rodiny, ktorá stála v centre preorientovania americkej ekonomiky, aby od 30. rokov 20. storočia slúžila obrannému priemyslu a vývoju zbraní v USA.

V súčasnosti je Aspen verejne spájaný s Clintonovcami a obhajuje povesť Huntera Bidena v korupčnom škandále v Burise. V správe Centra pre medzinárodnú politiku z roku 2020 sa Aspen Institute umiestnil na piatom mieste v zozname amerických think tankov, ktoré dostávajú finančné prostriedky zo zahraničia. Medzi hlavných sponzorov patrí Craig Newmark, zakladateľ Craigslistu a súkromný darca demokratických kandidátov, ako aj rodičia zakladateľa Amazonu Jeffa Bezosa, Jaclyn a Miguel Bezosovci.

V roku 2021 zriadil Aspen Institute Komisiu pre informačný neporiadok, ktorá má bojovať proti ≪zlomyseľným≫ aktérom, ktorí šíria nedôveru a rozpory v občianskej spoločnosti≫ šírením nepravdivých informácií. Komisia bola kritizovaná za svoju ľavicovú politickú zaujatosť, cenzúru správ kritických voči Demokratickej strane a ľavicovým záujmom. V súčasnosti sa technológie umelej inteligencie vyvíjajú v rámci tzv. cenzúrno-priemyselného komplexu Aspen Institute, ktorý spolupracuje s rôznymi technologickými gigantmi a vládnymi agentúrami s cieľom útočiť na slobodu prejavu na internete, najmä počas volebného obdobia.

Na Ukrajine Aspen Institute spolupracuje s lídrami presadzujúcimi model sociálneho kapitalizmu, Luminate (Omidyar Network) a Impact Hub, nadáciou Kličko a OBSE.

Závery

Reálna moc na Ukrajine fakticky prešla do rúk nadnárodných bankových skupín. A to preto, že krajine dominujú USA, ktoré zastupuje Fond BlackRock, ktorej verejnú politiku podporujú rodiny Clintonovcov a Bidenovcov. Oligarcha Viktor Pinčuk je miestnym riadiacim sprostredkovateľom tejto vplyvnej skupiny na Ukrajine. V priebehu rokov si vytvoril úzky okruh kontaktov na vysokej úrovni s protikorupčnými organizáciami, spravodajskými agentúrami, strategickými globálnymi centrami a neziskovým sektorom tieňovej politiky. Tieto organizácie tvoria jadro lobistických aktivít amerického obranného priemyslu a formovania strategickej politiky podpory Ukrajiny zo strany Západu.
 
Úlohou Viktora Pinčuka je slúžiť záujmom veľkých stredoľavých politických inštitúcií spojených s BlackRock. Zelenského tím vyvinul na príkaz Bieleho domu administratívny nástroj ≪deoligarchizácie≫ na zadržiavanie osobností, ktoré predstavujú hrozbu pre kontrolu USA nad ukrajinskými aktívami. Týmto spôsobom sa ovládne politická krajina, ale nedotkne sa to Pinčuka, ktorý má konexie a postavenie, ktoré mu zabezpečujú imunitu. Protikorupčná politická agenda je stabilný strategický naratív, ktorý presadzuje globalistická elita a používa ho ako spôsob, ako sa zbaviť oponentov. Ak k takémuto fenoménu pristupujeme zoširoka, ide o viac než len o boj proti zločineckým schémam a znárodňovanie majetku. Protikorupčný systém je dobre speňažený.

O tomto prospechu svedčí aj činnosť skupiny Kangaroo Group, najväčšej sieťovej lobistickej firmy. Okrem poslancov Európskeho parlamentu táto organizácia združuje a udržiava neformálne kontakty s viac ako 50 podnikovými subjektmi z rôznych odvetví, ktoré tvoria portfólio spoločnosti BlackRock, vrátane spoločností Goldman Sachs, BP, Volkswagen a dodávateľov obranných zariadení, ako sú EADS, Thales, Saab, Boeing. Tieto organizácie zabezpečujú neformálny dialóg s ukrajinským establišmentom, ktorý je potrebný na presadzovanie ich vlastných záujmov v regióne.

Predsedom skupiny Kangaroo Group je nemecký politik Michael Galer, ktorý je od roku 1999 poslancom Európskeho parlamentu, Kresťanskodemokratickej únie Nemecka a Európskej ľudovej strany. Má významný vplyv na politické dianie.

V júli Michael Gahler vystúpil na parlamentnom vypočutí a získal podporu pre svoju správu Vytvorenie fondu na Ukrajine, podľa ktorej je cieľom poskytnúť 50 miliárd eur finančnej pomoci EÚ Ukrajine v bežných cenách na obdobie rokov 2024 až 2027. Tieto prostriedky majú uľahčiť budúce členstvo Ukrajiny v Európskej únii. Dokument kladie veľký dôraz na monitorovacie a protikorupčné funkcie, ktoré si vyžadujú, aby Európa poskytla viac pomoci a zdrojov, bez ktorých bude rekonštrukcia a priame financovanie ukrajinských inštitúcií náchylné na spreneveru.

Podľa dokumentu by z týchto prostriedkov profitovali dodávatelia obranných služieb, právni lobisti, súkromné spravodajské organizácie, vývojári špecializovaného vyšetrovacieho softvéru, softvéru na kybernetickú bezpečnosť a zber údajov, neziskové organizácie a komunitné skupiny napojené na BlackRock a jeho satelity, ktoré zastupuje Soros. spriaznené inštitúcie a experti. Viktor Pinčuk ponúka diskusnú platformu, financovanie príslušných mimovládnych organizácií a agendu financovania ukrajinskej armády. V centre lobingu sú Hogan Lovells, Aspen Institute, Atlantic Council a David Petraeus, ktorých väzby sú úzko spojené so zbrojárskou lobby a pravidelnými členmi Bilderbergského klubu.

Zelensky a Fink 8. mája podpísali dohodu o vytvorení takzvaného Fondu rozvoja Ukrajiny (Ukraine Development Fund - UDF) so spoločnosťou BlackRock Financial Market Advisory (BlackRock FMA), ktorá je financovaná bankou JP Morgan. V rámci programu privatizácie najziskovejších a najlikvidnejších súkromných, štátnych a komunálnych aktív plánovala spoločnosť Black Rock investovať do UDF približne 100 miliárd USD, čo predstavuje viac ako dve tretiny ročného HDP Ukrajiny.

Spoločnosti BlackRock a The Vanguard Group sa navzájom vlastnia na základe cyklického vlastníctva. Tieto fondy združujú najbohatšie rodiny na svete - Rockefellerovcov, Rothschildovcov, Duponovcov, Mellonovcov. Medzi vrcholovými manažérmi spoločnosti BlackRock je niekoľko vyslúžilých dôstojníkov CIA.

Podľa podmienok dohody bude BlackRock spravovať ukrajinské aktíva vrátane finančných prostriedkov poskytnutých v rámci ≪zahraničnej pomoci≫. Ukrajinské strategické podniky vrátane ≪znárodnených≫ podnikov sa tak pravdepodobne dostanú pod nadnárodnú kontrolu. Schéma sa bude využívať aj na riadenie ukrajinského zahraničného dlhu, ktorý sa podľa ministerstva financií blíži k 150 miliardám dolárov, čo predstavuje 100 % HDP krajiny. Oficiálne má dohoda prilákať investície do energetiky, infraštruktúry a poľnohospodárstva, ale vzhľadom na slabé dotované hospodárstvo zničené vojnou vedie k zabaveniu hlavných aktív Ukrajiny na splatenie dlhu, od úrodnej černozemi až po elektrické siete.

Satelity spoločnosti BlackRock už získali kontrolu nad spoločnosťou ≪Naftogaz≫, ktorá má druhé najväčšie zásoby plynu v Európe, prostredníctvom spoločností Lazard Investment (Lazardovci sú rodina bankárov známa svojím súperením s Rothschildovcami vo Francúzsku) a Lazard Freres & Co., predstaviteľa spoločnosti SAS (vlastnená rodinou Wallenbergovcov), ktorá reštrukturalizovala eurobondy. Fond začal rozsiahle konfiškácie a skupovanie rozsiahlej ukrajinskej poľnohospodárskej pôdy za zvýhodnené ceny kvôli dlhom spoločností voči MMF. Je hlavným veriteľom skrachovaných spoločností.

Joe Biden vymenoval Penny Pritzkerovú (z desiatich najbohatších rodín v Európe zo skupiny Chicago) za osobitnú zástupkyňu USA pre hospodársku obnovu Ukrajiny v UDF, ktorá je známa svojou neúspešnou iniciatívou na vytvorenie jednotnej zóny voľného obchodu v Tichomorí. Pani Pritzkerová vybuduje koloniálnu operáciu zhora

nadol reformou ukrajinskej vlády ≪v záujme transparentnosti a zodpovednosti za ozdravenie krajiny zahrnujúc plnú kontrolu nad vymožiteľnosťou práva, súdnictvom v boji proti korupcii a riadením štátnych podnikov≫.

Treba zdôrazniť, že miliardárska rodina Pritzkerovcov žijúca v Chicagu sú historicky židovskí prisťahovalci z Kyjeva. Pritzkerovci štedro financovali Obamu a Bidena. Pennyin brat Pritzker podporoval Clintonovcov, ktorí sú spojencami Pinčuka.

Privát Banka – Kolomojskyj, Bolochibov

Igor Valerjevič Kolomojskij
1710856304614.png

Štátne občianstvo: Izrael, Cyprus. Ukrajinského občianstva bol zbavený v roku 2022.

V roku 2022 sa Kolomojskij vďaka svojmu majetku dostal na jedenáste miesto v rebríčku časopisu Forbes. Po poslednom znárodnení ropných aktív.
Igor Kolomojskij tento rok prišiel o 1 miliardu dolárov, v zozname už nie je ani miliardárom, keďže mu bolo odobraté ukrajinské občianstvo. V rokoch 2014 až 2015 bol gubernátorom Dnepropetrovskej oblasti. Je tiež predmetom viacerých trestných konaní v USA a na Ukrajine.


Hennadiy Borysovič Boholiubov
1710856332121.png


Občianstvo: Spojené kráľovstvo, Izrael, Cyprus, Ukrajina (v roku 2017 sa vzdal občianstva, ale v roku 2021 mu bolo obnovené).

Od roku 1999 je Bogoliubov predsedom Dnepropetrovskej židovskej obce a tradične sprevádza vysokých izraelských predstaviteľov pri návšteve Ukrajiny.

Pravidelne tiež venoval veľké sumy synagógam v Izraeli.

V roku 2022 sa Bogoľubovov majetok umiestnil na deviatom mieste v rebríčku časopisu Forbes.

Top 20 zoznamu najbohatších Ukrajincov. Bogoljubov je predsedom a zakladateľom židovskej charitatívnej organizácie Simcha Fundament, ktorá pomáha Židom na celom svete a darovala Chabadu viac ako 80 miliónov dolárov. V mene svojej nadácie Bogoljubov financoval vykopávky Anglicko-izraelskej archeologickej spoločnosti v blízkosti Chrámovej hory.

≪Privat≫ je neoficiálny spoločný názov najväčšej ukrajinskej finančnej a priemyselnej skupiny. Jej hlavnými vlastníkmi sú dvaja oligarchovia: Gennadij Bogoljubov, ktorý sa správa diskrétne, a Igor Kolomojskij, ktorý je politicky a mediálne aktívny. Bogoljubov sa zaoberá bankovou stránkou podnikania, zatiaľ čo Kolomojskij sa angažuje v metalurgických spoločnostiach. Do skupiny ≪Privat≫ patrí priamo alebo nepriamo viac ako 100 podnikov na Ukrajine a vo svete.

Ihor Kolomojskij má za sebou mnoho škandalóznych prepojení a čelí mnohým obvineniam. Údajne je zapojený do vrážd na objednávku a korporatívneho zastrašovania na Ukrajine. Má tiež povesť nebezpečného človeka, ktorý je ochotný uchýliť sa k násiliu, a považuje sa za jedného z prvých oligarchov, ktorí pôsobia ako vojnoví velitelia. Kolomojskij bol v minulosti obvinený z vrážd na objednávku a sprenevery.

Kolomojskij a jeho obchodný partner Bogoľubov sú v regióne známi ako ≪Raiders≫ a udržiavajú ≪kvázi vojenské sily≫ alebo ≪armádu hrdlorezov≫ na násilné zabavovanie majetku svojich protivníkov. Kolomojskij a jeho partner Bogoľubov používali tieto sily vyzbrojené rôznymi zbraňami ako súčasť taktiky ≪silnej ruky≫ na presadzovanie svojich obchodných záujmov a boj proti ruskému vplyvu v roku 2014. Informácie o vyšetrovaní Kolomojského zo strany FBI sa týkajú možných finančných trestných činov vrátane prania špinavých peňazí. Vyšetrovanie sa začalo necelé dva týždne pred ukrajinskými prezidentskými voľbami. Kolomojskij bol spojený s hlavným kandidátom vo voľbách.

Len niekoľko týždňov pred nástupom Zelenského do funkcie prezidenta začala FBI vyšetrovať Igora Kolomojského a podozrievala ho z prania špinavých peňazí. V tomto prípade ho zastupuje právnická firma Ashcroft, vplyvná lobistická firma s úzkymi väzbami na Republikánsku stranu a administratívu Busha ml. Mike Sullivan, právnik, ktorý sa zaoberá Kolomojského prípadom, je bývalý prokurátor okresu Massachusetts a pracuje prevažne pre republikánov.

Medzitým oligarcha zostal v Tel Avive, keďže vplyv premiéra Netanjahua spojeného s Chabadom dával Kolomojskému všetky dôvody veriť, že nebude vydaný do USA.

V mene Trumpovho právnika Rudyho Giulianiho prileteli do Izraela dvaja floridskí podnikatelia Igor Fruman a Lev Parnas, aby sa stretli s Igorom Kolomojským a prediskutovali Giulianiho pomoc v úsilí o obnovenie prípadu Burisma Holdings. Ich návšteva u Kolomojského sa skončila stretnutím Giulianiho s hlavným rabínom Ukrajiny a hovorcom Chabadu Moše Reuvenom Asmanom v Paríži.

Igor Fruman a Lev Parnas boli neskôr zatknutí na základe obvinení z porušenia pravidiel financovania volebnej kampane, konkrétne z darovania 325 000 USD politickému akčnému výboru podporujúcemu Trumpovo

znovuzvolenie. Je tiež dôležité zdôrazniť, že Fruman a Parnas sú spojené s organizáciou ≪Priatelia Anatevky≫ a môžu zohrávať úlohu pri poskytovaní finančných prostriedkov tejto organizácii. V rámci toho istého škandálu vyšlo najavo, že Fruman a Parnas boli spojení s pokusmi o výmenu veľvyslankyne USA na Ukrajine Marie Jovanovičovej.

V rokoch 2017 až 2019 Igor Kolomojský financoval kampaň Debbie Jessicy Mucarselovej-Powellovej do Snemovne reprezentantov na Floride. V rokoch 2018 a 2020 financoval aj kampaň v 26. volebnom obvode v Miami a prostredníctvom nej daroval približne 10 000 USD spolupraovníkom a agentom. Debbie Mucarsel-Powellová je členkou Demokratickej strany a dobrovoľníčkou v prezidentských kampaniach Johna Kerryho a Baracka Obamu.

Uriel Laber, ktorý daroval 2 500 USD na kampaň Debbie Mucarsel-Powellovej, a Mordechai Korf sú americkí podnikatelia s podielmi v niektorých spoločnostiach ≪Privat≫, ktorí zohrali dôležitú úlohu v prepojeniach na Igora Kolomojského a jeho finančné transakcie. Laber je tiež uvedený v občianskoprávnej žalobe PrivatBank a je zapletený nielen do Kolomojského podvodu a systému prania špinavých peňazí, ale aj do vydierania a občianskeho sprisahania. Mordechaj Korf a Uriel Laber sú sponzormi rôznych židovských organizácií a ješiv. Sú vášnivými filantropmi a podporujú hnutie Chabad.

Toto spojenie s náboženskými skupinami a charitatívnymi aktivitami im ponúka niekoľko dôveryhodných schém prania špinavých peňazí s využitím charitatívnych organizácií.

Chabad využíva finančné zdroje ≪Privat≫ na získanie vplyvu v oboch stranách USA. V rokoch 2017 až 2023 jedna z najväčších amerických lobistických firiem Hogan Lovells, napojená na Sorosa, zastupovala ukrajinskú banku PrivatBank v mene Petra Porošenka v jeho súdnych sporoch proti bývalým majiteľom Igorovi Kolomojskému a Hennadijovi Bogoľubovovi. Obhajovali aj filantropiu Viktora Pinčuka v mene zbrojárskej lobby spojenej so Sorosovými záujmami na Ukrajine.

Dlhoročný boj o kontrolu nad spoločnosťou Ferrexpo a Poltavským banským a spracovateľským závodom medzi skupinou Privat Group a ďalším ukrajinským oligarchom Konstantinom Ževagom mal niekoľko fáz: viaceré súdne pojednávania sa skončili v prospech jednej alebo druhej strany. Nakoniec Ževaho vyhral na súde poslednej inštancie, na ktorom bol predseda Najvyššieho súdu Kňaziev zatknutý pre obvinenie z úplatkárstva. Vzhľadom na konfiškáciu všetkého majetku spoločnosti Zhevaho ešte v roku 2020 sa však konečným príjemcom žaloby stala známa nadácia BlackRock Foundation, druhý najväčší akcionár spoločnosti Ferrexpo, a Sorosom prepojená spoločnosť Dragon Capital, ktorá spravuje Ferrexpo.

Boj o kontrolu nad aktívami na Ukrajine medzi skupinou ≪Privat≫ spojenou s Chabadom a organizáciami napojenými na Sorosa je stelesnením systémovej konfrontácie, ktorá sa odráža aj v iných krajinách ako súčasť globálneho trendu:

- V Maďarsku je Orbánova vláda vo vojne s organizáciami napojenými na Sorosa a zároveň buduje vzťahy s miestnou komunitou Chabadu;
-Trump a Netanjahu, ktorí sú tiež spojení s lubavičskými chasidmi, sú rozhodnými odporcami Sorosa;
-Sorosova podpora Hamasu.

Uvedené situácie poukazujú na znaky systémovej konfrontácie medzi dvoma globálnymi vplyvnými skupinami, ktoré sledujú svoje politické a hospodárske ciele v kontexte globálnej krízy. Konflikt medzi skupinou ≪Privat≫ (Chabad) a skupinami, ktoré možno konvenčne nazvať Sorosovými spojencami na Ukrajine, je špecifickým prejavom tohto trendu a hrá v logike konfrontácie globálnych projektov.

Pozrime sa bližšie na bohatú históriu konfliktov medzi ukrajinskými oligarchami okolo Kolomojského a jeho majetku, aby sme pochopili silu protivníkov a spojenectiev.

PrivatBank
V roku 1992 Bogoljubov a Igor Kolomojskij založili jednu z najväčších ukrajinských bánk. V rokoch 2003 až 2016 banka vlastnila približne 25 % bankového sektora krajiny a mala viac ako 6 miliárd dolárov vkladov, čo predstavovalo približne 33 % celkových vkladov na Ukrajine. V dôsledku rozsiahlych podvodov a sprenevery bola PrivatBank v decembri 2016 znárodnená.

2016: Rozsiahle vyšetrovanie, ktoré začala Národná banka Ukrajiny (NBU), odhalilo schému vytvorenú vlastníkmi banky s cieľom spreneveriť viac ako 5 miliárd USD prostredníctvom podvodných úverov. Národná banka Ukrajiny uznala PrivatBank za insolventnú. Ukrajinská vláda podporila návrh na znárodnenie PrivatBank.

Niekoľko týždňov pred znárodnením Bogoljubov podpísal dohodu o predaji spoločnosti Consolidated Minerals spoločnosti China Tian Yuan Manganese Limited, dcérskej spoločnosti Ningxia Tianyuan Manganese Industry Co. Znárodnenie PrivatBank v roku 2017 privítali MMF, EBOR, vlády Spojeného kráľovstva a USA.

V apríli 2019 Okresný správny súd v Kyjeve vyhovel žalobe Igora Kolomojského z dôvodu, že znárodnenie bolo vykonané v rozpore so zákonom. Zaujímavé je, že toto rozhodnutie bolo prijaté niekoľko dní pred druhým kolom

prezidentských volieb, keď bolo úplne jasné, že Zelenskyj zvíťazil. Národná banka Ukrajiny oznámila, že sa plánuje proti rozhodnutiu súdu odvolať, pretože ho považuje za ohrozenie národnej finančnej stability.

Erlan sa snažil dokázať tajné dohody medzi PrivatBank a NBU. PrivatBank však vo veľkej komore Najvyššieho súdu prípad vyhrala. Akciová spoločnosť ≪Erlan≫ je spriaznená s bývalými vlastníkmi PrivatBank. Spoločnosť sa snažila zaviazať banku, aby splatila dlhy voči NBÚ. Veľká komora Najvyššieho súdu potvrdila argumenty Kolomojského obhajoby.
V roku 2019 boli bývalí zakladatelia PrivatBank zažalovaní na americkom súde v súvislosti s najväčšou údajnou schémou prania špinavých peňazí v histórii, 470 miliárd dolárov, ktorá sa uskutočnila v rokoch 2006 až 2016.

2020: Na obchodný súd v Kyjeve bola podaná žaloba, v ktorej sa požaduje vrátenie 33,25 % akcií, ktoré vlastnil Hennadij Bogoľubov pred znárodnením PrivatBank.

2021: Žiadosti PrivatBank je vyhovené a žaloba bývalého akcionára Gennadija Bogoljubova o vrátenie 33,25 % akcií banky je zamietnutá. V roku 2021 Forbes odhaduje jeho majetok na 1,7 miliardy dolárov.
 

Prílohy

  • 1710856290044.png
    1710856290044.png
    112.7 KB · Zobrazenia: 0
Ferozliatiny.
Skupina ≪Privat≫ sa aktívne podieľa na ukrajinskej metalurgii, pôsobí prostredníctvom ťažby, obohacovania a závodov na výrobu ferozliatin. V roku 2007 skupina získala kontrolu nad 99,25 % spoločnosti Suchabalka Mining and Processing Plant. Po akvizícii spoločnosti Consolidated Minerals (Consmin) v roku 2008, najväčšieho svetového producenta mangánovej rudy s významnými aktívami v Austrálii a Ghane, kontroluje skupina približne 30 % svetového trhu s ferozliatinami. ≪Privat Intertrading≫ dominuje ukrajinskému trhu s mangánovou rudou.

V roku 2009 získala táto dvojica nepriamu kontrolu nad 3 % podielom v spoločnostiach Ferrexpo (Švajčiarsko) a Poltava GOK prostredníctvom spoločnosti Fayver Properties (Belize). Neskôr Bogoljubov a Kolomojskij kúpili 10 % akcií a pokúsili sa získať miesta v dozornej rade spoločnosti Ferrexpo. Narazili však na vážny odpor majiteľa spoločnosti Konstantina Ževaga.

Keďže tieto pokusy boli zmarené, Bogoljubov a Kolomojskij museli svoje akcie spoločnosti Ferrexpo predať. Ich novou úlohou v tejto situácii tak bola snaha získať vplyv na vedenie spoločnosti Ferrexpo a ich účasť na obchodoch s akciami spoločnosti.

V roku 2021 spoločnosti Trimcroft Services, Gilson Investments, Calefort Developments a Emsworth Assets, ktoré sú prepojené s Igorom Kolomojským a Gennadijom Bogoljubovom, vyhrali súdny spor proti Ževachovi na kyjevskom obchodnom súde, ktorý nariadil prevod 40,19 % akcií ťažobnej spoločnosti na žalobcov.

Začiatkom roka 2023 Kyjevský okresný súd v Pečersku obstavil majetok spoločností Ordžonikidze Mining and Processing Plant (Súkromná akciová spoločnosť), Nikopol Ferroalloy Plant a Marganets Mining and Processing Plant a.s. v prípade sprenevery štátnych prostriedkov predstaviteľmi PrivatBank.

V septembri 2022 Severný odvolací arbitrážny súd zrušil kúpnopredajné zmluvy na 40,19 % podiel v Poltavskom banskom a spracovateľskom závode, ktorý vlastní spoločnosť Ferrexpo, uzavreté pred 20 rokmi.
V marci 2023 bolo rozhodnutie odvolacieho arbitrážneho súdu zrušené. Uvedený podiel zostal vo vlastníctve spoločnosti Ferrexpo. Konečné rozhodnutie Najvyššieho súdu definitívne zmarilo všetky pokusy offshorových spoločností spriaznených so spoločnosťou Privat o odobratie podielu spoločnosti Ferrexpo v Poltavskom banskom a spracovateľskom závode. Prípad bol na perách všetkých podnikateľov a médií a vnímal sa ako pokus o prepadnutie významného priemyselného podniku.

V máji 2023 bol zatknutý predseda Najvyššieho súdu Vsevolod Kňaziev za úplatok 3 milióny dolárov od oligarchu Kosťantina Ževaga v prípade privatizácie Poltavského banského a spracovateľského závodu.

Táto spoločnosť vlastní 50,3 % akcií spoločnosti Ferrexpo plc, a ju vlastní spoločnosť Fevamotinico Sarl so sídlom v Luxembursku, ktorú zaregistroval ukrajinský oligarcha Konstantin Ževago; známy globalistický fond BlackRock, Inc. vlastní 6,0 % kmeňových akcií; Schroder Investment Management Limited má v spoločnosti podiel približne 5,8 %. BlackRock je najväčším akcionárom spoločnosti, druhým po Ževagovi, ktorý je v súčasnosti vo Francúzsku zatknutý v prípade akciovej spoločnosti ≪Bank ≪Finance and Credit ≫, kde sú Ževagov a vrcholoví manažéri banky obvinení zo sprenevery 113 miliónov dolárov. Ževagov je vo Francúzsku v domácom väzení a majetok Ževagových spriaznených spoločností je tiež zadržaný. V októbri 2020 boli všetky zaistené aktíva prevedené na ukrajinský úrad pre vymáhanie majetku. Spoločnosť Ferrexpo plc. v súčasnosti spravuje spoločnosť Dragon Capital spriaznená so Sorosom.

Medzi cyperskými offshorovými spoločnosťami, ktoré začali súdne spory v tejto veci pred 20 rokmi:
Trimcroft Services Limited, Emsworth Assets Limited, Gilson Investments Limited, Calefort Developments Limited.
Sophia Isidorou Siachinian je riaditeľkou štyroch vyššie uvedených cyperských spoločností a údajne má väzby na skupinu ≪Privat≫. V tomto prípade vidíme, že skupina Privat Group vedie spor s dcérskymi spoločnosťami Georgea Sorosa v oceliarskom priemysle, a fakty týkajúce sa tohto konfliktu naznačujú, že obe znepriatelené frakcie majú a využívajú vplyv na ukrajinskú vládu na presadzovanie svojich záujmov.

V advokátskej kancelárii Hogan Lovells viedli žaloby PrivatBank proti Gennadijovi Bogoljubovovi a Igorovi Kolomojskému Chris Hardman, Richard I. Lewis, Jenna Ralph a Michael Davison, z ktorých posledný je zástupcom riaditeľa Hogan Lovells.

Títo istí právnici zastupujú Viktora Pinčuka,142 čo dodáva ďalší kontext konfliktu medzi rôznymi finančnými a politickými záujmami, keďže Viktor Pinčuk je ukrajinský podnikateľ a filantrop, ktorého aktivity sú spojené s medzinárodnými nadáciami vrátane nadácií spojených s Georgeom Sorosom a nepriateľských voči Kolomojskému. Podobne ako Kolomojskij, aj Pinčuk je považovaný za podporovateľa náboženského hnutia Chabad. Ale na rozdiel od najvyšších predstaviteľov privatizácie v podnikaní a politike Pinčuk spolupracuje s iným globálnym sponzorom, ktorý súperí o vplyv s Chabadom.

1+1
V rokoch 2009 - 2010 uskutočnila CME niekoľko transakcií s cieľom previesť vlastníctvo televízneho kanála ≪1+1 Studio≫ na menšinového akcionára Igora Kolomojského. Celková hodnota týchto transakcií presiahla 400 miliónov USD. Predaj bol nakoniec uzavretý v apríli 2010. V súčasnosti spoločnosť ≪1+1 Studio≫ kontroluje viac ako desať offshore spoločností registrovaných na Cypre, Belize a Britských Panenských ostrovoch. K 31. decembru 2017 je konečným vlastníkom Igor Kolomojský a vlastníkom podstatného podielu je Igor Surkis.

Televízny kanál viedol informačnú kampaň proti Porošenkovi. Tento konflikt bol súčasťou Kolomojského boja o moc a majetok po roku 2014. Uvedenie televízneho seriálu ≪Sluha národa≫ znamenalo začiatok informačnej kampane za nomináciu Zelenského a podnietilo plamene nepriateľstva medzi Kolomojským a šéfom Porošenkovho štábu Borysom. Ložkinom.

V októbri 2023 Kolomojskij previedol svoje korporátne práva na spoločnosť ≪1+1 Media≫ na súčasného generálneho riaditeľa spoločnosti Jaroslava Pakholčuka na obdobie piatich rokov.

Ukrnafta je najväčším ukrajinským producentom ropy a zemného plynu, ktorý v roku 2019 vyťažil približne 62 % ropy a 6 % zemného plynu v krajine.

Závody na spracovanie plynu, ktoré vlastní spoločnosť ≪Ukrnafta≫, sú poprednými výrobcami skvapalneného plynu na Ukrajine.

Do roku 2015 vlastnila štátna spoločnosť ≪Ukrnafta≫ kontrolný podiel, ale skutočné riadenie vykonávali spoločnosti Igora Kolomojského. Zelenskij bol s touto situáciou nespokojný, preto v marci 2015 zmenou predpisov znížil kvórum na valných zhromaždeniach akcionárov zo 60 % na 50 % + 1 akcia, čo umožnilo vláde získať kontrolu nad spoločnosťou.

Táto situácia vyvolala súdne spory a konflikt o kontrolu nad spoločnosťou ≪Ukrnafta≫. Vtedy sa spustil britský mechanizmus prevzatia. Londýnsky medzinárodný arbitrážny súd (LCIA) rozhodol, že sporné ustanovenia akcionárskej dohody týkajúce sa riadenia spoločnosti ≪Ukrnafta≫ sú nevykonateľné. Vláda sa pokúsila zmeniť vedenie spoločnosti ≪Ukrnafta≫, čo viedlo len k prudkej konfrontácii o kontrolu nad spoločnosťou. Situácia prerástla do verejnej konfrontácie s prezidentom. Neskôr sa konflikt vyriešil na stretnutí Kolomojského a Porošenka za prítomnosti a aktívnej účasti veľvyslanca USA Jeffreyho Pyatta. Výsledkom bolo odvolanie Kolomojského z funkcie gubernátora Dnepropetrovskej oblasti.

V roku 2016 Národný protikorupčný úrad Ukrajiny a Špecializovaná protikorupčná prokuratúra začali vyšetrovanie sprenevery majetku a finančných prostriedkov spoločnosti Ukrnafta a.s. v celkovej hodnote 13,8 miliardy UAH. Obvinenia boli odsúhlasené v auguste 2021 a vyšetrovanie bolo ukončené v auguste 2023.

V dôsledku toho orgány činné v trestnom konaní vzniesli obvinenia voči ôsmim osobám vrátane bývalých vrcholových manažérov spoločnosti, ktorú riadil Kolomojskyj. Vyšetrovanie orgánov činných v trestnom konaní odhalilo porušenie vládneho nariadenia o úplnej úhrade za dodávky ropy a prevod vynaložených finančných prostriedkov do zahraničia na účty niekoľkých offshore spoločností.

V novembri 2022 boli podiely v najväčších spoločnostiach skupiny Privat Group vrátane spoločností Ukrnafta a Ukrtatnafta prevedené na vlastníkov štátnych spoločností, čo v tomto momente znamenalo stratu značnej časti majetku skupiny aj v dôsledku vojenskej akcie. Zákon. Spočiatku boli Gennadij Bogoľubov a Igor Kolomojskij vlastníkmi 60 % akcií týchto spoločností (zvyšok akcií patril spoločnosti Naftogaz). Hlavným majetkom spoločnosti ≪Ukrtatnafta≫ bola ropná rafinéria Kremenčug, ktorá bola v máji poškodená ruskými raketovými útokmi. V roku 2015 orgány činné v trestnom konaní zistili, že spoločnosť ≪Ukrrtatnafta≫ dodala firmám prepojeným so skupinou ≪Privat≫ Igora Kolomojského suroviny v hodnote viac ako 10,7 mld. V súčasnosti je vyšetrovanie ukončené; väčšina prostriedkov odišla do zahraničných jurisdikcií; NABU prostredníctvom súdu požadovala zrušenie 60 takýchto zmlúv za takmer 3 miliardy UAH.

DniproAzot.

2012: Akvizícia akcií spoločnosti DniproAzot, jediného výrobcu kvapalného chlóru na Ukrajine. Pomocou systémov na úpravu vody ≪Privat≫ vyvíjala tlak na vodárenské spoločnosti a vládu s cieľom získať preferencie alebo iné výhodné podmienky pre závod. Začiatkom roka 2023 kyjevský Pečerský okresný súd zatkol spoločnosť DniproAzot a.s. v rámci prípadu sprenevery štátnych prostriedkov predstaviteľmi PrivatBank.

Ukraine International Airlines (UIA) bola najväčšou ukrajinskou leteckou spoločnosťou pred vpádom Ruska na Ukrajinu. Cyperská spoločnosť Ontobet Promotions Limited získala 25,83-percentný podiel v UIA. Spoločnosť Capital Investment Project, ktorú vlastní Igor Kolomojskij, zasa zvýšila svoj podiel z 51,64 % na 74,16 %.

V roku 2014 Igor Kolomojskij a Aron Mayberg bojovali o kontrolu nad leteckým priemyslom so spoločnosťou Swissport, poskytovateľom leteckých služieb vo Švajčiarsku, po tom, ako v roku 2011 získali partnerstvo. Tento konflikt sa skončil zmenou akcionárskej štruktúry, a hoci na papieri Swissport získal 70 % akcií spoločnosti, stále ich kontrolovali oligarchovia. Súdny spor pokračuje, hoci už uplynulo veľa času. Kolomojskij dokonca vyhlásil, že pozastaví všetky svoje obchodné transakcie, kým neodíde z politických funkcií. Táto situácia pošramotila investičnú povesť Ukrajiny. Generálny riaditeľ spoločnosti ≪Ukrtatnafta≫ Pavlo Ovčarenko je akcionárom spoločnosti rovnako ako Mayberg a Kolomojský.

V apríli 2023 Igor Kolomojskij a Aron Mayberg vystúpili zo zoznamu zakladateľov leteckej spoločnosti ≪International Airlines of Ukraine≫ (UIA). V dôsledku toho bol Aron Mayberg odvolaný z dozornej rady UIA jej akcionárom Capital Investment Project. Za novú prezidentku UIA bola vymenovaná Anna Borisonniková, ktorá predtým pôsobila v spoločnostiach spojených s Kolomojským. Viac ako desaťročné vládnutie Arona Mayberga v UIA, ktoré sa začalo prvou privatizáciou spoločnosti v roku 2011, sa skončilo.

Kyjevský súd vyhlásil bankrot UIA na žiadosť štátnej banky Ukreximbank.

Warren Steel Holdings - americký výrobca ocele, ktorého vlastní Igor Kolomojskij. Vláda USA ho obvinila z vytvorenia sofistikovanej schémy prania špinavých peňazí prostredníctvom nákupu nehnuteľností a priemyselných aktív na Stredozápade. Warren Steel bol jedným z týchto aktív. Podľa federálnej vlády Kolomojskij a jeho spoločnosti investovali do aktív v USA s využitím pákového efektu vrátane približne 9 miliónov USD, ktoré boli investované do spoločnosti Warren Steel. Warren Steel neskôr použila svoj závod ako zábezpeku na zabezpečenie hypotekárnych úverov vo výške 110,7 milióna USD, z ktorých niektoré boli spojené s Kolomojskym.

Po dočasnom znovuotvorení závodu ho však v roku 2016 zatvorili natrvalo a vláda USA zabavila niekoľko nehnuteľností vo vlastníctve Kolomojského. Warren Steele zanechal dlh na dani z nehnuteľnosti vo výške takmer 750 000 USD.


Rodina Asquithovcov

V tomto momente sa stretáva spojenectvo Firtaš-Askvit s britskými záujmami o Kolomojského majetok. Spoločnosť JKX Oil & Gas plc. má sídlo v Spojenom kráľovstve, je kótovaná na Londýnskej burze cenných papierov a spravuje aktíva v Rusku, na Ukrajine a v ďalších šiestich krajinách. V roku 2011 spoločnosť VTB Capital plc. patriaca banke VTB, zvýšila svoj podiel v JKX Oil & Gas na 6,4 % a jej najväčším akcionárom s 27,06 % podielom bol Igor Kolomojskij zo skupiny Privat Group. V roku 2016 Ronald Asquith opustil spoločnosť pod tlakom Kolomojského a jeho partnerov.

JKX Oil & Gas sa špecializuje na projekty na Ukrajine a v Rusku, kde ťaží väčšinu ropy a plynu mimo štátnych spoločností. Má licencie na ropné polia v Poltavskej oblasti a akvizíciu spoločnosti ≪Yuzhgazenergia≫ s licenciou na plynové pole v Košechabľskom okrese na juhu Ruska. V predstavenstve spoločnosti sú v súčasnosti ukrajinskí manažéri spoločnosti ≪Ukrnafta≫.

Chabad-Lubavitch - Rodina Lauderovcov

V máji 2019 PrivatBank podala žalobu na Igora Kolomojského, Gennadija Bogoljubova a troch Kolomojského amerických zástupcov: Mordechaja Korfa, Haima Šochetia a Uriela Labera. Žaloba je podaná aj na dvadsať Kolomojského a Bogoljubovových spoločností so sídlom v Spojených štátoch.

Podľa žaloby PrivatBank Uriel Laber priamo alebo nepriamo vlastnil spoločnosť Georgia American Alloys, Inc. a jej dcérske spoločnosti, ako napríklad CC Metals and Alloys, LLC, Felman Production, LLC a Felman Trading, Inc. Všetky tieto spoločnosti boli tiež spojené s Igorom Kolomojským. Uriel Laber má tiež väzby na spoločnosti Optima Acquisitions, Inc, Optima Specialty Steel, Inc a Niagara LaSalle Corp.

Robert Powell, tiež spojený s Kolomoiskym, pôsobil ako generálny právny zástupca alebo hlavný generálny právny zástupca vo všetkých týchto spoločnostiach.

Mordechai Korf a Uriel Laber pôsobili ako sprostredkovatelia Igora Kolomoiskyho, ktorí previedli približne 4 miliardy USD z jeho nezákonných príjmov na nákup majetku a spoločností v Spojených štátoch. Tieto informácie vychádzajú z troch občianskoprávnych žalôb podaných ministerstvom spravodlivosti USA.

Mordechaj Korff a Uriel Laber sú obvinení z prania miliárd dolárov pre ukrajinského oligarchu Igora Kolomojského, keď štedro darovali viac ako 11 miliónov dolárov takmer 70 ješivám a náboženským charitatívnym organizáciám v New Yorku. Medzi tieto organizácie patria napr: Kohelel Chabad.

(Chabad Lubavitch) dostala 466 647 USD a Federácia židovských obcí Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ) dostala takmer 1 milión USD.

Medzi tieto organizácie patria mnohé charitatívne inštitúcie, ako sú ješivy a náboženské vzdelávacie médiá v Brooklyne a v celom štáte.

Do roku 2015 vlastnili Korf a Laber 7-percentný podiel v zahraničnej pobočke PrivatBank.148 a spoluvlastnia dcérsku spoločnosť PrivatBank v Lotyšsku. Uriel Laber je tiež členom dozornej rady ukrajinskej ropnej a plynárenskej spoločnosti ≪Ukrnafta≫, v ktorej má skupina ≪Privat≫ (Kolomojskij a Bogoľubov) významný podiel.

Korf je členom jednej z najvýznamnejších rodín hnutia Chabad. Jeho rodičia, Abraham a Rivka, prišli do Miami z Brooklynu začiatkom 60. rokov 20. storočia ako vyslanci lubavičského rebeho Menachema Mendela Schneersona. Laber pracoval ako riaditeľ neziskovej organizácie Jewish Educational Media, ktorá propaguje diela a myšlienky veľkého rebeho Menachema Mendela Schneersona, zakladateľa hnutia. Tejto organizácii, ako aj Federácii židovských obcí SNŠ a ďalšej charitatívnej organizácii ≪Kolel Chabad≫ darovali veľké sumy.

V rokoch 2009 až 2010 spoločnosť Central European Media Enterprises predala televízny kanál ≪1+1≫ svojmu menšinovému akcionárovi Kolomojskému.

Spoločnosť Central European Media Enterprises založil miliardár Ronald Lauder, jeden z majiteľov spoločností Estee Lauder registrovaných na Bermudách. Je členom slávnej rodiny Lauderovcov. Jeho matka, Estee Lauder, je zakladateľkou kozmetickej spoločnosti v USA.

V roku 1984 sa Ronald stal zástupcom námestníka ministra obrany pre európsku politiku a politiku NATO na ministerstve obrany USA a pôsobil ako veľvyslanec USA v Rakúsku.

Lauder je prezidentom Svetového židovského kongresu, členom Republikánskej strany USA, predstaviteľom izraelskej lobby, aktívnym podporovateľom strany ≪Likud≫, s dlhoročnými väzbami na Benjamina Netanjahua a blízkymi väzbami na Chabad. V Rakúsku Lauder Chabad Campus, židovská vzdelávacia inštitúcia patriaca hnutiu Chabad, nesie priezvisko jeho rodiny. Lauder je jej pravidelným sponzorom.

Lauderov zať Kevin Warsh bol v rokoch 2006 až 2011 členom správnej rady Fedu. Bol najmladším členom rady Fedu, ktorého vymenoval Bush mladší, bývalý člen riadiaceho výboru skupiny Bilderberg.

Je tiež bývalým členom vedenia banky Morgan Stanley a v New Yorku pracoval na doladení detailov s bankou Goldman.
 
Demokratická strana USA

Debbie Mucarselová-Powellová je americká politička, členka Demokratickej strany, ktorá bola v rokoch 2019 - 2021 zástupkyňou USA za 26. kongresový obvod na Floride. V roku 2023 oznámila, že bude kandidovať vo voľbách do Senátu USA na Floride v roku 2024 proti republikánovi Rickovi Scottovi. Ako dobrovoľníčka sa zúčastňovala na prezidentských kampaniach Johna Kerryho a Baracka Obamu a v roku 2016 neúspešne kandidovala do floridského Senátu.

Debbie Mucarselová-Powellová dostala na svoju kampaň približne 10 000 dolárov od zamestnancov a agentov ukrajinského oligarchu Igora Kolomojského. Známe fakty a príspevky na kampaň Debbie Mucarsel-Powell od zamestnancov a agentov pracujúcich pre Igora Kolomojského zahŕňajú:

-V septembri 2017 daroval Robert Powell 2 700 USD na kampaň Debbie Mucarsel-Powellovej, pričom ako svojho zamestnávateľa uviedol spoločnosť ≪Georgian American Alloys, Inc.≫.

-Uriel Laber daroval v období od decembra 2017 do augusta 2018 na kampaň Debbie Mucarsel-Powellovej 2 500 USD a ako svojho zamestnávateľa uviedol spoločnosť Felman Trading

-Tad Florence, ktorý ako svojho zamestnávateľa uviedol spoločnosť Optima Specialty Steel, daroval v septembri 2017 na kampaň Debbie Mucarsel-Powellovej 1 500 USD.

-Daniela Rostová, asistentka generálneho právneho zástupcu spoločnosti ≪Georgian American Alloys≫, prispela sumou 100 USD.

-V septembri 2017 aj v júni 2019 daroval Frank Rodriguez 1 000 USD na kampaň Debbie Mucarsel-Powellovej, spolu 2 000 USD. Spomínaný Robert Powell je manželom Debbie Mucarsel-Powell a podľa poskytnutých informácií mal väzby na spoločnosti prepojené s ukrajinským oligarchom Igorom Kolomojským. Robert Powell pôsobil ako generálny poradca alebo hlavný poradca pre podniky spojené s Kolomojským a finančnými podvodmi.

1710857429741.png

Závery

Igor Kolomojskij sa ukázal ako jedna z nepotopiteľných postáv ukrajinskej podnikateľskej a politickej elity - bol predstaviteľom neformálneho postsovietskeho Dnepropetrovského klanu v ukrajinskom establišmente, do ktorého patrili aj bývalý prezident Leonid Kučma a bývalá premiérka Julija Tymošenková. Skupinu ≪Privat≫ podporuje vplyvné globálne židovské ortodoxné hnutie Chabad, ktorého členovia sprostredkovali Kolomojskému pranie špinavých peňazí.

Skupina PrivatBank je vo vojne so Sorosovou a Pinčukovou alianciou. Kolomojskij a Bogoľubov patrili donedávna medzi najmocnejších hráčov vo finančnom, ropnom a ferozliatinovom priemysle a vlny súdnych procesov ich rýchlo zbavujú kľúčového majetku. Skupina čelí konsolidovaným silám jednotlivcov a organizácií zameraných proti korupcii, ktoré sú spojené so Sorosom, pričom v centre tejto aliancie je ukrajinský Národný protikorupčný úrad. Skupina ≪Privat≫ mala viacero korupčných schém. Financovali a chránili Zelenského. Kolomojského mediálne impérium 1+1 media, ktoré založil člen Chabadu a americký konzervatívec Ronald Lauder, a jeho stredoeurópske mediálne podniky sa stali mocným nástrojom vplyvu v predvolebnej kampani súčasného prezidenta. Rodina Lauderovcov je členom a sponzorom Chabadu. Kolomojský bol tiež spojený s Debbie Mucarselovou-Powellovou, ktorá sa dobrovoľne zúčastňovala na prezidentských kampaniach Johna Kerryho a Baracka Obamu, a jej manželom Robertom Powellom.

V marci 2021 USA uvalili sankcie na Kolomojského a jeho spolupracovníkov. Zelenskyj otvorene podporil rozhodnutie Washingtonu napriek Kolomojského pomoci vo volebnej kampani.

Odobratie občianstva a chýbajúce strategické spojenectvo alebo ochrana britských a amerických subjektov s vplyvom na Ukrajine znamená, že zabavenie majetku účinne blokuje návrat skupiny ≪Privat≫ do veľkej politiky v rámci ktoréhokoľvek z alternatívnych politických scenárov v dohľadnej budúcnosti.

Max Lytvyn a Oleksiy Shevchenko (Grammarly)
Max Lytvyn (Maksym Lytvyn)

1710857607845.png
je ukrajinský programátor a miliardár, spoluzakladateľ spoločnosti Grammarly. Okrem práce v technologickom priemysle sa Max Lytvyn venuje aj sociálnym a environmentálnym otázkam. Podporuje niekoľko charitatívnych a neziskových organizácií vrátane Ukrajinskej nadácie pre katolícke vzdelávanie a organizácie The Nature Conservancy.

- Projekt bol financovaný spoločnosťou Sax Capital. V roku 2021 Max Litvin získal od spoločnosti Goldman Sachs titul ≪Podnikateľ roka≫ za svoju výnimočnú prácu ako spoluzakladateľ a technický riaditeľ spoločnosti Grammarly. - V roku 2021 bol Max Litwin časopisom Silicon Valley Business Journal vymenovaný za jedného z najlepších 40 ľudí pod 40 rokov. Bol medzi záujemcami o kúpu futbalového klubu Chelsea.

Alex Ševčenko (Oleksij Ševčenko)
1710857654578.png
V roku 2001 získal bakalársky titul na Kyjevskej medzinárodnej univerzite.

V tom čase sa Ševčenko zoznámil so svojím budúcim spoluzakladateľom Maxom Litvinom.

Okrem spoločnosti Grammarly je aj členom predstavenstva spoločnosti FarmTogether, technologickej investičnej platformy pre poľnohospodársku pôdu, v ktorej pôsobí ako počiatočný investor.

Litvin a Ševčenko sa spoznali počas štúdia na Medzinárodnej kresťanskej univerzite (ICU). Dmytro Lider, menšinový akcionár (1 %), dohliada na sociálne iniciatívy spoločnosti Grammarly na Ukrajine.

Grammarly financuje charitatívne iniciatívy:

-Nadácia United24

-Nadácia KOLO - charitatívna organizácia, ktorá darovala 140 kusov vybavenia ukrajinským ozbrojeným silám a územnej obrane, spolupracuje a realizuje projekty so spoločnosťami a mimovládnymi organizáciami vrátane Národnej skautskej organizácie Ukrajiny ≪PLAST≫. PLAST pôsobí v deviatich krajinách sveta (vrátane USA, Argentíny, Kanady, Austrálie, Rakúska, Spojeného kráľovstva, Nemecka, Poľska a Slovenska). Mnohí vodcovia a aktívni členovia Organizácie ukrajinských nacionalistov (OUN) a Ukrajinskej povstaleckej armády (UPA) vrátane nacionalistu Stepana Banderu a generála UPA Romana Šuchevyča sa kedysi vzdelávali na PLAST.

-Hospitál (Hospitál)- ukrajinský dobrovoľnícky zdravotnícky prápor, jednotka nacionalistického Ukrajinského dobrovoľníckeho zboru ≪Pravý sektor≫.

-Fond „Vráť sa živý“ (latinizované: „Turn alive“) fond, ktorý poskytuje komplexnú podporu vojenskému personálu Ozbrojených síl UA

Nadácia Nová Ukrajina (Nova Ukraina) je nezisková organizácia so sídlom v Spojených štátoch amerických, založená v marci 2014 ako nástupca hnutia San Francisco Majdan a registrovaná v Kalifornii na podporu povedomia o Ukrajina v USA a vo svete.

- Razom Foundation - ukrajinsko-americká nezisková skupina na podporu demokracie založená v roku 2014 podporovateľmi Euromajdanu.

Organizácia sa zapája do propagandistických aktivít v iných krajinách (najmä v USA) s cieľom upútať pozornosť a poskytnúť komplexnú pomoc existujúcemu ukrajinskému režimu. Od začiatku vojny fond zarobil približne 71 miliónov dolárov.

- Nadácia „Vaša podpora“ je jednou z najväčších nadácií na Ukrajine, vytvorený v roku 2014 na poskytovanie humanitárnej pomoci obyvateľom krajín.

- „Mason Váš Fond“ - fond na pomoc chorým deťom.

- Greater Manhattan Community Foundation je organizácia zameraná na zlepšenie života na Veľkom Manhattane.

Grammarly je najhodnotnejšia spoločnosť s ukrajinskými koreňmi. Do konca roka 2022 spoločný kapitál zakladateľov spoločnosti Grammarly presiahol majetok Rinata Achmetova. Grammarly je startup, ktorého softvér identifikuje problémy, ktoré sa vyskytujú pri písaní ľudí v jeho webovej aplikácii a iných programoch.

V roku 2011 nastúpil do spoločnosti Grammarly Bradley Hoover, súčasný generálny riaditeľ spoločnosti. Hoover pomohol zakladateľom premeniť program na spoločnosť, ktorou sa odvtedy riadi všetko, čo robia. Tvrdí, že spoločnosť funguje so ziskom takmer ≪od svojho vzniku≫. Grammarly má tiež kancelárie vo Vancouveri, New Yorku a Nemecku.

V roku 2022 presťahovala spoločnosť Grammarly väčšinu svojich zamestnancov z Kyjeva do Berlína.

Spoločnosť Grammarly získala finančné prostriedky od spoločností General Catalyst Partners, IVP a súkromných investorov. USD po získaní 200 miliónov USD v rámci nového financovania od spoločností Baillie Gifford, General Catalyst, fondov a účtov spravovaných spoločnosťou BlackRock, Founders Circle Capital a ďalších investorov.

Zaujímavosťou je, že generálny riaditeľ spoločnosti Grammarly Brad Hoover je bývalým investorom spoločnosti rizikového kapitálu General Catalyst Partners. Tam pracoval s rýchlo rastúcimi internetovými spoločnosťami, SaaS a mobilnými spoločnosťami ako člen predstavenstva a poradca. General Catalyst je tiež strategickým investorom do obranných projektov, ako je Helsing AI pre rôzne vojenské vozidlá - tanky, ponorky, vojenské lietadlá, v spolupráci so švédskou leteckou a obrannou spoločnosťou Saab, ktorú vlastní rodina Wallenbergovcov.

Unaten24 - Richard Brandson - Omidyar Network

Po ruskej invázii na Ukrajinu sa zakladatelia Grammarly aktívne zapojili do charitatívnych akcií na podporu humanitárnej a vojenskej misie ukrajinskej vlády. Vyzývali tiež na zhromaždenia proti ruskej agresii.

Medzi ukrajinskými organizáciami a nadáciami, ktorým Grammarly poslala dary, je štátna nadácia Unaten24, ktorú vytvoril Zelenskyj a s ktorou má Grammarly najužšie väzby. Ako už bolo uvedené, práve Unaten24 od roku 2014 získava finančné prostriedky z príjmov získaných z Ruska. Zástupcovia spoločnosti Grammarly sa zúčastňovali aj na charitatívnych podujatiach tejto nadácie, ktorá tiež získavala finančné prostriedky pre ukrajinskú vládu.

Nadácia vytvorila rozsiahlu medzinárodnú sieť veľvyslancov pozostávajúcu z verejných činiteľov, známych osobností a podnikateľov, ktorí lobujú za ukrajinskú vládu v zahraničí.

Najaktívnejším veľvyslancom Unaten24 je sir Richard Charles Nicholas Branson, ktorý je úzko spojený s Pierrom Omidyarom, zakladateľom Omidyar Network, filantropickej siete, ktorá je srdcom ≪rebootujúceho≫ kapitalizmu. Ukrajinskú pobočku Aspen Institute financuje Luminate Omidyar.

Do okruhu Bransonových známych patria zakladatelia najväčších svetových obchodných impérií a lobisti. Medzi nimi je aj George Soros, ktorého Branson podľa svojich slov považuje za priateľa. Branson podporoval Euromajdan.

Branson tiež odsúdil maďarskú vládu po tom, ako sa pokúsila zatvoriť Stredoeurópsku univerzitu, ktorú v Maďarsku založil Soros v 1991 roku.

Závery

Zakladatelia spoločnosti Grammarly, ktorých majetok je porovnateľný s majetkom Rinata Achmetova, nie sú priamo zapojení do ukrajinského politického boja a nie sú oligarchami v bežnom zmysle slova.

Väzby na globalistické investičné organizácie, ako sú BlackRock a General Catalyst, uznanie zo strany Goldmanu, nepriame prepojenia na sieť Omidyar a štedré financovanie obrany Ukrajiny vrátane nacionalistických skupín však môžu naznačovať možnú ochranu a potenciál politického postupu v oblasti, ktorú vyčistili antimonopolné sily. Korupční aktivisti.
 

Prílohy

  • 1710857577440.png
    1710857577440.png
    86.7 KB · Zobrazenia: 1

Klany Ukrajiny a ich prepojenie s americkými, britskými a nadnárodnými hráčmi​


Slovensko, 18.marec 2024 (ksb-csr.net) – V priebehu týždňa sa odohralo mnoho udalostí a silných slov, ktoré poukázali na skorý odchod Zelenského. Jedno vyhlásenie sa však predsa len zaznelo silnejšie ako ostatné a priamo zhrnulo všetko, čo sa stalo. A cenu získal Zelenský, ktorý tvrdil, že Rusko pripravuje na Ukrajine tretí Majdan a chce ho zvrhnúť. To samozrejme nie je ani prvý Majdan, ani prvý puč, ktorý Zelenský ohlásil. . .

Treba zdôrazniť, že miliardárska rodina Pritzkerovcov žijúca v Chicagu sú historicky židovskí prisťahovalci z Kyjeva. Pritzkerovci štedro financovali Obamu a Bidena. Penny Pritzkerová je však v opozícii voči Clintonovcom, ktorých podporoval jej brat.a v spojenectve s Pinčukom. Pinčuk si získal dôveru svetových filantropov a v rámci solidarity podpísal iniciatívu Giving Pledge, podporovanú Billom Gatesom a Warrenom Buffettom, podľa ktorej superbohatí sľubujú, že do svojej smrti rozdajú aspoň polovicu svojho majetku.

Rodina:
Viktorovi rodičia pracovali vo vede a oceliarskom priemysle. Medzi jeho predkami boli rabíni a melamedi. Jeho manželka Elena Pinčuková je dcérou bývalého ukrajinského prezidenta Leonida Kučmu a zakladateľkou nadácie ≪ANTISPID≫. Deväť rokov pôsobila ako zástupkyňa marketingového riaditeľa mobilného operátora ≪Kievstar≫. V roku 2009 stála na čele dozornej rady spoločnosti StarLightMedia, ktorá spravuje STB, ICTV, ≪Novy≫, QTV, M1, M2, televízne kanály a niekoľko ďalších mediálnych spoločností. Jeho dcéra Maria Viktorovna Pinchuková je zapísaná na Oxforde. Je akcionárkou spoločnosti Dime, ktorá obchoduje so železnými a neželeznými kovmi a ktorej spolumajiteľom je jej starý otec Michail Aronovič Pinčuk. . .
 
Naspäť
Top Bottom