SZPB - Slovensky zvaz protifasistickych bojovnikov.

rony

Člen
Vyse 10 rokov robim taku aktivitu ze pomaham s organizovanim spomienkovej akcie pri pomniku sovietskych vojakov. Par rokov som aj clenom SZPB. Je to zaujimava aktivita aj s ohladom na to, s kym sa stretavam. Pavacsinou starymi komunistami. Funkcionarmi ale aj radovymi clenmi, ludmi z velvyslanectva RF, Bieloruska davnejsie sem tam prisli aj ukrajinci. S cielmi tejto organizacie sa povacsinou da suhlasit nieco mi tam nesedi uplne ale to neriesim.
Nieco o organizacii: https://sk.wikipedia.org/wiki/Slovenský_zväz_protifašistických_bojovníkov
Povodne clenstvo je prestarnute organizacia vymiera, mojou motivaciou vstupu bolo hlavne zachovat pamat. Na poslednej schodzi odznela informacia o rozkole vo vedeni hnutia. Do hnutia vstupil Peter Weiss ( nie ten pravnik ale byvali politik SDL) hnutie rozstiepil uchadzal sa o funkciu predsedu hnutia.Pritom aj s cestou tam bol tyzden. Momentalne prebieha sudny spor. Ma ist o reakciu na vstup ludi zo strany Republika do hnutia. Tu je jasne vidiet ze ta organizacia nie je okrajovou zalezitostou a v zakulisi prebieha spor o pamat naroda. Podotykam ze Peter Weiss uz uspesne rozlozil KSS, zohral vyznamnu ulohu pri pade Meciarovej vlady, kde v 98 roku SDL isla do vlady s Dzurindom.
Je to jasny internacek a ten program z pochodu po pusti je viditelny.
Pisem to preto ze ak mate cas a chut venovat sa druhej priorite vseobecnych prostriedkov riadenia mozete vyvinut nejaku aktivitu ci uz priamo vstupom do SZPB alebo mozete najskor pomahat tak ako som zacal ja. Urcite SZPB je zaujimavou platformou - preco asi tam zabludil Weiss?
 
A já jsem se divil, proč sem někdo dává články Petera Weisse. Domníval jsem se, že ten právník je bývalým předsedou SDL, a on je to někdo jiný se stejným jménem.
 
Vyse 10 rokov robim taku aktivitu ze pomaham s organizovanim spomienkovej akcie pri pomniku sovietskych vojakov. Par rokov som aj clenom SZPB. Je to zaujimava aktivita aj s ohladom na to, s kym sa stretavam. Pavacsinou starymi komunistami. Funkcionarmi ale aj radovymi clenmi, ludmi z velvyslanectva RF, Bieloruska davnejsie sem tam prisli aj ukrajinci. S cielmi tejto organizacie sa povacsinou da suhlasit nieco mi tam nesedi uplne ale to neriesim.
Nieco o organizacii: https://sk.wikipedia.org/wiki/Slovenský_zväz_protifašistických_bojovníkov
Povodne clenstvo je prestarnute organizacia vymiera, mojou motivaciou vstupu bolo hlavne zachovat pamat. Na poslednej schodzi odznela informacia o rozkole vo vedeni hnutia. Do hnutia vstupil Peter Weiss ( nie ten pravnik ale byvali politik SDL) hnutie rozstiepil uchadzal sa o funkciu predsedu hnutia.Pritom aj s cestou tam bol tyzden. Momentalne prebieha sudny spor. Ma ist o reakciu na vstup ludi zo strany Republika do hnutia. Tu je jasne vidiet ze ta organizacia nie je okrajovou zalezitostou a v zakulisi prebieha spor o pamat naroda. Podotykam ze Peter Weiss uz uspesne rozlozil KSS, zohral vyznamnu ulohu pri pade Meciarovej vlady, kde v 98 roku SDL isla do vlady s Dzurindom.
Je to jasny internacek a ten program z pochodu po pusti je viditelny.
Pisem to preto ze ak mate cas a chut venovat sa druhej priorite vseobecnych prostriedkov riadenia mozete vyvinut nejaku aktivitu ci uz priamo vstupom do SZPB alebo mozete najskor pomahat tak ako som zacal ja. Urcite SZPB je zaujimavou platformou - preco asi tam zabludil Weiss?
Ak si dobre pamätám sú v bb pod pamatnikom SNP oproti hotelu lux , moja starkà ich tam pozná, hlavne historikov, myslím že vdaka szpb v spolupráci s nemeckym červeným krížom sa jej podarilo dohladat hrob jej otca ktory isiel bojovat na front v nemecku a tam aj zomrel. potom vysiel aj zàkon na finančné odškodnenie sirôt. Ona to dost dlho riešila kedže v 1944 prišla aj o mamičku s 2 ročnym bratom a zostala ako 7 ročná sirota s 5 ročnou sestrou
 
A já jsem se divil, proč sem někdo dává články Petera Weisse. Domníval jsem se, že ten právník je bývalým předsedou SDL, a on je to někdo jiný se stejným jménem.
Je tam drobný rozdiel. Peťo Weis právnik má jedno "s" v mene. Peter Weiss politik má dve "s" v mene. Inak správne je v slovenčine písať Petra, nie Petera. Reže to trochu uši.
 
Bohužel, ve spisovné češtině je to opravdu "Petera". Taky mi to rve uši :)
Vďaka, vždy som sa tomu čudoval. Veď aj vy v češtine máte mená Petr a Pavel. To sú tie isté mená, ktoré ani nemajú slovanský pôvod, ale pochádzajú z gréčtiny a latinčiny. Nie sú české ani slovenské. Prečo sa tam teda musia robiť nejaké odlišnosti medzi českým a slovenským Petrom...

Inak aj v slovenčine odporúčajú jazykovedci sa vyhýbať niektorým takzvaným "čechizmom", ale občas to preháňajú... Mne sa páči slovo "zdieľať" (z českého zdílet). Jazykovedci vravia, že ho treba nahradiť slovom "deliť sa" ale ja to ignorujem, pretože nedá sa to tak nahradiť vo všetkých prípadoch. V niektorých vetách je slovo zdieľať úplne dokonalé.
Na náhradu slov možno tlačiť len tam, kde existujú plnohodnotné synonymá.
 
Naposledy upravené:
Poslanec Krupa predklada do parlamentu tento pozmenovaci navrh zakona.
1
NÁRODNÁ RADA SLOVENSKEJ REPUBLIKY

IX. volebné obdobie
Návrh
ZÁKON
z ...... 2024,
ktorým sa dopĺňa zákon č. 487/2013 Z. z. o protifašistickom odboji, postavení a pôsobnosti Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v znení zákona č. 338/2020 Z. z.
Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zákone:
Čl. I
Zákon č. 487/2013 Z. z. o protifašistickom odboji, postavení a pôsobnosti Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v znení zákona č. 338/2020 Z. z. sa dopĺňa takto:
Za § 6b sa vkladá § 6ba, ktorý znie:
㤠6ba
Zneužívať odkaz protifašistického odboja a akcie podľa § 3 ods. 1 písm. c) na oslavu, propagáciu alebo obhajobu režimu Sovietskeho zväzu, režimu založeného na komunistickej ideológii, alebo režimu založeného na ideológii ruského imperializmu, alebo ich predstaviteľov,sa zakazuje.“
Čl. II
Tento zákon nadobúda účinnosť 1. júla 2024

Boja sa oslav.
 
Zneužívať odkaz protifašistického odboja a akcie podľa § 3 ods. 1 písm. c) na oslavu, propagáciu alebo obhajobu režimu Sovietskeho zväzu, režimu založeného na komunistickej ideológii, alebo režimu založeného na ideológii ruského imperializmu, alebo ich predstaviteľov,sa zakazuje.“
Mají vůbec ty termíny komunistická ideologie a ideologie ruského imperialismu nějakou definici ? Vůbec nevím co si mám pod tím představit. Absurdita liberál fašistů neustále roste, už to nebude dlouho trvat a zakážou i zpívat.
 
Naposledy upravené:
Naspäť
Top Bottom