Takové pěkné panoptikum! (1)

Autor: Erica.Althorsson (Kob-forum.eu | RSS odber)

Ruská věrchuška je v jednom šiku celá vlastenecká. Takový je povrchní dojem, když člověk sleduje titulky zpráv a výroky některých pohlavárů pohybujících se ve vyšších patrech ruské politiky a hospodářství.

Je to ale skutečně tak? Jsou ve vrchních patrech ruských elit a v nejbližším okolí ruského prezidenta samí skuteční vlastenci nebo jsou to jen zakuklení nepřátelé, kteří se „prekabátili“ pod tlakem událostí posledních dvou let?

Co se týká výrazu „prekabátiť sa“, odkazuji laskavého čtenáře na dobové zdroje a lidové rozhovory v období po listopadu 1989. Tehdy to slovo bylo velmi časté. S určitým historickým odstupem a s novými infomacemi, například z knihy Až po mé smrti“ V. Biľaka musíme konstatovat, že někteří borci se stihli „prekabátiť“ i dvakrát, a ti největší přeborníci dokonce i třikrát! Ale to je hodně velká odbočka od tématu, odpusťte.

Podívejme se na některé ruské „patrioty“ zblízka a posuďme jejich „kádrový profil“ nejen podle aktuálních výroků, ale podívejme se i do nedávné historie na jejich „vlastenecké činy“.

Dmitrij Anatoljevič Medvěděv, „Dimon“​

image.png


Nepochybuji, že tuto postavu ruské politiky znají všichni. V posledních dvou letech proslul siláckými řečmi směrem k NATO. Populismus a sebepropagace je mu vlastní. Několikrát zmiňoval možnost použití jaderných zbraní na Ukrajině, což je jednak velmi pozoruhodné s ohledem na to, že mnoho Rusů pokládá území Ukrajiny za nedílnou součást ruského prostoru, a to zejména ti Rusové, kteří tam žijí. Medvěděvovy silácké řeči se na Západě často stávají záminkou k veřejným úvahám o jaderném útoku proti Rusku.

Přezdívka „Dimon“ evokující slovo „démon“ se objevila v titulu filmu, který kdysi natočil nebo snad inicioval proslulý defraudant Navalný (odsouzený mj. za milionový podvod na francouzské firmě Yves Rocher), který obviňoval Medvěděva z korupce. Je tedy zřejmé, že Navalného křídlo antiputinovské opozice zřejmě řídí (řídila) jiná rozvědka než liberální křídlo Medvěděva.

Za doby svého prezidentování se „ruský vlastenec“ D. Medvěděv „vyznamenal“ usilovnou nečinností při invazi proti Libyi a při napadení Gruzie na mírotvorné jednotky v Jižní Osetii v roce 2008. Rád se lísal k prezidentu Obamovi, kterážto snaha byla korunována Poté, co jako prezident RF zastavil program rozvoje leteckého průmyslu (později otočil o 180 stupňů kvůli projektu Superjet SJ-100, pro který celou řadu dílů dodával Boeing, a který řídil vicepremiér Dmitrij Rogozin; ale všechny podrobnosti pozadí jsou mnohem zajímavější a není zde na to prostor). Chystal se něco podobného udělat s výrobou motorů pro kosmické rakety, která v té době byla hlavním dodavatelem spolehlivých motorů pro některé typy raket USA. Když takto ohrozil dominantní postavení USA v kosmickém výzkumu, byl svými chlebodárci pro jistotu odstaven z prezidentské kampaně 2012.

Po (pro něj) neúspěšných prezidentských volbách 2012 se protlačil (byl protlačen) znovu do pozice premiéra. V té době nechvalně proslula zejména „důchodová reforma“, kterou Medvěděvova vláda upekla a protlačila do ruského parlamentu velmi rychle po zvolení prezidenta Putina, a která vzbudila mezi lidmi velkou vlnu nevole. Ačkoliv prezident Putin stál sám zcela .mimo tento proces a pouze se jej snažil zbrzdit a zmírnit svým pověstným vystoupením v podvečer mezi rvním a druhým čtením, úsilím všech médií je tato reforma Medvěděvova liberálního klanu dodnes označována jako „Putinova důchodová reforma“.

Taktéž proslul „vlasteneckou solidaritou“ s důchodci na Krymu. Když si při jeho návštěvě na Krymu v roce 2017 důchodkyně stěžovala, že s důchodem 8000 rublů (cca dva tisíce korun dle současného kursu, i když některé ceny v Rusku jsou nižší než u nás), odbyl je všeobecným prohlášením, že „důchody budeme řešit celkově, v celé zemi, nemůžeme se jimi zabývat jen v jednom místě“. A „proslavil se“ svou „dobrou“ radou, vpravdě knížecí radou: „peníze nejsou, ale vy se držte!

Po znovuzvolení Putina prezidentem v roce 2018 byl D. Medvěděv uklizen na post místopředsedy Rady bezpečnosti RF, odkud se siláckými řečmi jednak snaží „trumfnout“ Putina (který silácké řeči nevede a spíše hovoří ke konkrétním věcem), jednak formuluje svoje výroky takovým způsobem, aby se mohly stát záminkou k zásahu Západu proti Rusku, ať už vojensky nebo na informačním poli.

D. Medvěděv podle tvrzení V. Pjakina inicioval a zajistil financování opozičního televizního kanálu „TV Dožď“. Tato televize byla po přijetí zákona o zahraničních agentech zařazena na seznam zahraničních agentů a v současné době působí v Pobaltí.

Zdroj článku...
 
Naspäť
Top Bottom