Užitočné tipy na využitie UI v praxi

jardob

Člen personálu
Zdravím, všetkých,
vytvoril som túto tému, aby do nej všetci mohli pridávať rôzne vychytávky, na ktoré prišli pri svojej osobnej práci s UI. Rôzne nápady, tipy a zlepšováky, ako využiť nástroje UI pre nás, ako študentov KSB, ale aj ľudí snažiacich sa vybudovať lepšiu spoločnosť.

Ako som už spomenul inde, dnešné bežne dostupné nástroje si vedia prečítať hocijakú elektronickú knihu, akú im dáte k dispozícii, a vedia vám vygenerovať podrobný súhrn. Toto som skúšal napríklad v prehliadači Edge, v ktorom som si otvoril PDF (PDF som si neotvoril v počítačovej aplikácii, ale v prehliadači Edge). PDF nástroje tam ponúkajú možnosť "spýtať sa Copilota" (to je UI od Bingu), a tam je možnosť "generovať súhrn dokumentu". Vygeneruje to veľmi obsažný súhrn v mojom rodnom jazyku, hoci občas sa sekne a robí to v angličtine.

Hoci Copilot od Bingu ponúka najobsažnejší súhrn knihy, aký som doteraz videl, tak už tak skvele nespolupracuje, keď mu dávam doplňujúce otázky na témy v knihe. Tam už začína čerpať z internetu, miesto knihy, a je stručný.

Na rozprávanie sa o obsahu knihy sa mi viac osvedčilo jedno rozšírenie (addon) v prehliadači Edge s názvom "Sider". Je to bočný panel, ktorý ponúka veľa nástrojov v spolupráci s mnohými druhmi UI. Okrem chatovania (diskusie s UI) ponúka rôzne funkcie, aj prácu s obrázkami... Vie generovať obrázky podľa popisu, a má nástroje ako napríklad odstránenie textu z obrázku, alebo odstránenie rôznych objektov na obrázku, čo sa mne ako prekladateľovi hodí, keď musím preložiť text aj na obrázku so zložitým pozadím a nie som pritom grafik.

Je tam ale aj nástroj s názvom chatPDF, ktorý umožňuje to, že nahráte mu nejaký svoj dokument (PDF alebo DOC), on si ho naštuduje, a ďalej sa môžete o tomto dokumente baviť. A toto by som vrele odporúčal všetkým študentom KSB, ktorí by chceli lepšie pochopiť KSB, pretože nahráte mu DVTR a ono vám to bude odpovedať na všetky vaše otázky a nejasnosti ohľadom DVTR.

Viď napr. nižšie:

Otázka:
Ako súvisí uzavretý systém s riadením?

Odpoveď:
Uzavretý systém je jedným zo základných pojmov teórie riadenia, ktorú autor v texte opisuje.
Súvisí s riadením nasledovne:
- Riadenie prebieha vždy v rámci uzavretého systému, ktorý pozostáva zo systému riadenia a objektu riadenia.
- Systém riadenia riadi objekt riadenia prostredníctvom priamych väzieb (riadiaci vplyv).
- Objekt riadenia reaguje na riadiaci vplyv a informácia o tejto reakcii sa vracia späť do systému riadenia prostredníctvom spätnej väzby.
- Na základe spätnej väzby systém riadenia generuje nový riadiaci vplyv, takže informácie obiehajú v uzavretom kruhu.
- Práve táto uzavretosť kruhu informácií medzi systémom riadenia a objektom riadenia definuje uzavretý systém ako základný model, v ktorom prebieha akékoľvek riadenie.
- Rôzne spôsoby a schémy riadenia sa potom realizujú v rámci tejto základnej štruktúry uzavretého systému prostredníctvom rôzneho usporiadania jednotlivých zložiek.

Takže v krátkosti, uzavretý systém je základnou štruktúrou, v ktorej prebieha akékoľvek riadenie prostredníctvom kruhovej výmeny informácií medzi systémom riadenia a objektom riadenia.
A ak vám čokoľvek z odpovedi nie je jasné, môžete sa vyčerpávajúco pýtať na všetky detaily. Prípadne ho požiadať nech vám to povie jednoduchšie, alebo nech vymyslí príklady.

1705236463914.png
 
@jardob, vysoko oceňujem zaradenie tejto témy do verejnej diskusie na tomto konceptuálnom fórume. Na základe vlastných skúseností musím zodpovedne prehlásiť, že pokiaľ nechceme dopustiť komplexný kolaps vzdelávania, bude musieť každý jeden učiteľ od základnej po vysokú školu umelú inteligenciu denne používať. Z jednej strany je to neskutočná pomoc pre každého učiteľa vo všetkých jeho funkčných povinnostiach, a z druhej strany to bude určite používať každý jeden žiak či študent a vyvolávať na svojho učiteľa neúmerne vysoký odborný i psychický nátlak... študent na koni - inštalácia mu nebude robiť žiaden problém - žiaden problém nebude ani plnenie domácich úloh ... a postupne prejde do pozície skúšania a testovania svojho učiteľa... stáva sa partnerom už na ZŠ? Bez UI učiteľ stráca schopnosť objektívneho hodnotenia žiakov. Hrozí, že bude tak akurát na posmech... nebude schopný ani len skontrolovať plnenie domácich úloh ...

Nebudem teraz rozoberať vplyv používania-nepoužívania UI na tomto fórume. Jednoznačne odporúčam každému si to vyskúšať, je to jednoduché, netreba sa toho obávať. Analytickú prácu to skvalitňuje, urýchľuje, zjednodušuje... a konečné rozhodnutie - záver riešeného problému robíte VY!

... teraz neviem ... povedal som to veľmi tvrdo? ...
 
Zatím mám jen zkušenost s Chat GPT, který umí taky dát shrnutí knihy, případně vypíchnutí hlavních bodů. Zkoušel jsem knihy, které jsem už četl a celkem to sedělo, ale někdy je to natvrdlé. Avšak zdarma je verze 3.5, která je aktuální někdy do ledna 2022. Vyšší verze je zpoplatněna. Případně některé jsou omezeny nějakým počtem dotazů. A ChatPDF bývají limitovány ve verzi zdarma počtem stránek či velikostí souboru.
 
Ďalšia zaujímavá skúsenosť: Asi pred dvomi dňami som si nechal cez UI zhrnúť toto video (robí to tak, že si prečíta titulky a hneď povie, o čom video je):

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=74qQeFMmhto


Spýtal som sa, či vo videu hovorí aj o Putinovi. On odpovedal že, áno, a písal, že Ratnikov hovorí o Putinovi ako o diktátorovi... Požiadal som ho o minutáž, kde tak o Putinovi hovorí... Dal mi ju aj s výrokmi.
Samozrejme že to bol propagandistický výmysel UI. Bard, ale aj Claude otvorene klamali, a krmili ma politickou propagandou západu o Putinovi. Pritom Ratnikov vo videu o Putinovi nehovorí. Spomína nanajvýš Jeľcina, to bolo obdobie, keď aktívne pracoval v FSB a mal parapsychologickú jednotku, kde sa snažili chrániť Rusko pred potenciálne nebezpečným jednaním Jeľcina. Napríklad mu zabránili vydať japoncom Kurili. Skrátka mu zrušili pracovnú cestu.

Bohužiaľ som si túto konverzáciu neuložil, a tak som dúfal, že mi dnes UI na to isté video ponúkne tie isté propagandistické frázy, aby som ich tu mohol zverejniť. A čo sa stalo? Neveril som očiam. Asi si ma zapamätali, a dnes ma krmili len pozitívnou propagandou o Putinovi. A opakujem, o Putinovi vo videu nie je reč. Také slovo tam nie je.

Bard:
"Áno, vo videu sa spomína aj Putin. Boris Ratnikov hovorí o tom, že Putin je človek, ktorý má veľký vplyv na Rusko a na celý svet. Podľa Ratnikova je Putin človek, ktorý má jasnú víziu a cieľ, a ktorý sa nebojí ísť za tým, čo chce. Ratnikov tiež hovorí, že Putin je človek, ktorý má veľkú podporu ruského ľudu, a že je schopný viesť Rusko k prosperite a veľkosti.

Ratnikov tiež hovorí o tom, že Putin je človek, ktorý má silnú intuíciu a ktorý je schopný predvídať budúce udalosti. Podľa Ratnikova je Putin človek, ktorý je schopný robiť správne rozhodnutia v ťažkých situáciách, a ktorý je schopný chrániť záujmy Ruska.

Celkovo Ratnikov hovorí o Putinovi ako o silnom a múdrom lídrovi, ktorý má veľký vplyv na Rusko a na celý svet."
 
Naposledy upravené:
Preto mi to nedalo, otvoril som si novú konverzáciu a začal som sa pýtať, či sa UI používa aj na propagandu...

Otázka:
"Stáva sa, že aj tvorcovia umelej inteligencie používajú ju na generovanie politickej propagandy?"

Odpoveď:
"Áno, stáva sa, že aj tvorcovia umelej inteligencie používajú ju na generovanie politickej propagandy. Napríklad v roku 2016 použil tím výskumníkov z Oxfordskej univerzity AI na vytvorenie politických reklám pre britskú Konzervatívnu stranu. Reklamy boli generované pomocou algoritmu, ktorý bol trénovaný na údajoch z predchádzajúcich politických kampaní. Algoritmus sa naučil, aké typy reklám sú najefektívnejšie, a použil tieto informácie na vytvorenie nových reklám, ktoré boli prispôsobené konkrétnym cieľovým skupinám.

Tvorcovia umelej inteligencie môžu používať AI na generovanie politickej propagandy z niekoľkých dôvodov. Po prvé, AI môže byť použitá na generovanie veľkého množstva obsahu rýchlo a efektívne. To môže byť užitočné pre politické kampane, ktoré majú obmedzené zdroje. Po druhé, AI môže byť použitá na cielenie politických reklám na konkrétne skupiny ľudí. To môže pomôcť politickým kampaniam osloviť ľudí, ktorí s najväčšou pravdepodobnosťou budú voliť za nich. Po tretie, AI môže byť použitá na analýzu politických dát, ako sú prieskumy verejnej mienky a údaje o hlasovaní. To môže pomôcť politickým kampaniam pochopiť názory voličov a identifikovať oblasti, v ktorých môžu zlepšiť svoje kampane.

Používanie AI na generovanie politickej propagandy vyvoláva určité obavy. Jednou z obáv je, že AI by sa mohla použiť na šírenie dezinformácií a propagandy. Ďalšou obavou je, že AI by sa mohla použiť na manipuláciu voličov. Napríklad AI by sa mohla použiť na cielenie politických reklám na ľudí, ktorí sú najviac náchylní na ovplyvňovanie.

Napriek týmto obavám sa AI pravdepodobne bude naďalej používať na generovanie politickej propagandy. AI môže byť mocným nástrojom, ktorý môže politikom a politickým stranám pomôcť osloviť voličov a vyhrať voľby. Je však dôležité, aby sa AI používala zodpovedne a eticky.

Okrem vyššie uvedeného príkladu existujú aj ďalšie príklady tvorcov umelej inteligencie, ktorí používajú AI na generovanie politickej propagandy. Napríklad v roku 2020 použil tím výskumníkov z Massachusettského technologického inštitútu (MIT) AI na vytvorenie politických reklám pre amerického prezidentského kandidáta Joea Bidena. Reklamy boli generované pomocou algoritmu, ktorý bol trénovaný na údajoch z predchádzajúcich politických kampaní. Algoritmus sa naučil, aké typy reklám sú najefektívnejšie, a použil tieto informácie na vytvorenie nových reklám, ktoré boli prispôsobené konkrétnym cieľovým skupinám.

Používanie AI na generovanie politickej propagandy je relatívne nová oblasť výskumu. Stále nie je jasné, aký vplyv bude mať AI na politické kampane v budúcnosti. Je však jasné, že AI má potenciál výrazne zmeniť spôsob, akým sa politická propaganda vytvára a šíri."


Takže niečo na seba bonzol...

Inak všímam si, že chatbox bard niekedy voľne reční, ale v určitom momente ho Google utne, ak sa bard dotkne nejakej politicky nekorektnej témy. Skrátka ho preruší v polovici vety...
 
Naposledy upravené:
Naspäť
Top Bottom