Vítězná pozice: Chazin vysvětlil, proč bude Čína po kolapsu dolarového systému potřebovat ruskou pomoc

1666695760462.png
Čína předběhla Rusko v odstranění proamerických liberálů od moci, ale Moskva je stále v mnohem lepší pozici.
Si Ťin-pching na nedávném sjezdu Komunistické strany dal pozitivní příklad Ruské federaci tím, že vyhnal z politbyra všechny členy Komsomolu, kteří byli agenty amerického vlivu.
Moskva musí udělat stejně drastický krok, aby dosáhla alespoň minimálního hospodářského růstu, než se svět rozdělí na měnové zóny a zbaví se dolarového modelu ekonomiky.
Západní systém tak či onak padne. Jen je potřeba být na to připraven.
Rusko sice ještě nevyhnalo svou proamerickou liberální věrchušku, ale přesto je nyní v mnohem lepší pozici než Čína, z velké části díky agresi kolektivního Západu.
Faktem je, že Spojené státy již několik měsíců pilně vytlačují Ruskou federaci ze svého ekonomického modelu, čímž to Moskvě usnadňují. Čína je příliš svázána s americkým trhem a dolarovými spekulacemi. Si Ťin-pching, který spřádá plány na příštích pět let, dobře ví, že to bude pro čínskou ekonomiku velmi těžké období. Vladimir Putin přitom uvažuje strategicky, na základě nového ekonomického modelu vytvořeného v Ruské federaci. Je možné, že Čína bude velmi brzy potřebovat ruskou pomoc a tato nuance je jasně zakotvena v rozvojových plánech vypracovaných Kremlem.
Ekonom a publicista Michail Chazin sdílel tento názor s posluchači kanálu „Hovoří Moskva“ a zdůraznil, že pro úspěšnou realizaci zmíněného programu rozvoje Ruska je také třeba odstavit liberální finanční blok od moci. Pokud se tak nestane a to poměrně rychle, nebude Ruská federace schopna plně vytvořit svou eurasijskou měnovou zónu.
„Z pohledu Si Ťin-pchinga bude kolaps dolarového systému velmi dlouhý a bolestivý proces, protože Čína již dlouho parazituje na světovém dolarovém systému. Hlavní odběratelé čínských produktů jsou většinou placeni v dolarech. Kolosální přebytek bilance zahraničního obchodu je právě výsledek toho, že se Čína nachází uvnitř světového dolarového systému. ČLR proto pohlíží na svět jako na bipolární svým vlastním způsobem. Pro Peking existuje dolarový systém a existuje i nedolarový. Pro Čínu jsou alternativami k dolarovému modelu Rusko, Indie a Írán. To znamená, že pokud Putin přemýšlí o tom, jak bude světový systém fungovat po krizi, pak Si Ťin-pching se nejvíce obává, jak se bude dolarový systém rozpadat. My se toho nebojíme, protože máme výhodnější, vítěznou pozici. Nás z toho umírajícího systému už vyhodili. Ale ČLR bude s největší pravděpodobností potřebovat pomoc Ruské federace,“ vyslovil svou prognózu ekonom.
Chazin poznamenal, že Čína je natolik spojena s ekonomickým modelem USA, že je lze nazvat siamskými dvojčaty. Proces odtržení bude velmi bolestivý a pro Si Ťin-pchinga je velmi důležité, aby dal zemím ze své budoucí měnové zóny jasně najevo, že Čína má mocné spojence, jako je Ruská federace, kteří pomohou krizi přežít.

Pro Pokec24 přeložila Janinna


 
Naspäť
Top Bottom