Wise

A v čom má byť akože lepšie ako miestne banky? Za akým účelom ju chceš? (Mal by si rozvádzať otázky.)

Čo znamená u teba dôveryhodnosť?
 
Použila som niekoľkokrát na transfer menších súm (okolo 100 euro) medzi štátmi a spokojnosť. Nedržím si tam peniaze na účte, ako banku neviem posúdiť.
 
teda upresním, o čo mi ide...
ak by sa ozaj prepadol dolár a s ním prepojené euro, čo je zrejme len otázka času, hľadám možnosť niekde previesť časť prostriedkov, ale ako peniace,
ideálne v takej mene, ktorej sa prepad dolára dotkne minimálne,
čiže v nejakej národnej mene, CZ, HU, RF, ...
ale zároveň, aby som k tým peniazom mal prístup 'vždy' - čiže v elektronickej podobe v nejakej dobrej banke

o Wise som sa dočítal včera, keď som hľadal, či sa dá otvoriť účet v maďarskej banke v forintoch, na diaľku, bez nutnosti ísť tam osobne...
nechcem nakupovať striebro, zlato, ani nič hmotné... len časť peňazí mať niekde odložené v mene, ktorá prežije :)

hľadal som aj nejaké moslimské banky, kde by sa dal založiť elektronický účet, ale na to moje jazykové znalosti nestačili :)

takže otázka - máte niekto skúsenosti s vedením elektronického účtu v cudzej mene?
zaujíma ma mena, banka, ako sa zaregistrovať (ideálne bez nutnosti osobnej návštevy banky)...
 
Wise není banka, ale nástroj na převod peněz z účtu na účet. Když máš například účet v$ v USA a chceš si je převést na eura nebo koruny do Česka nebo na Slovensko na svůj účet, tak je to dobrý nástroj.
 
nástroj na převod peněz z účtu na účet
ďakujem za vysvetlenie, čiže medzi vkladom z jedného účtu a prevodom na iný účet prejde nejaký čas?
a ak to teda chápem správne, tak povedzme, že si tam človek prenesie dnes peniaze v eurách a o rok odtiaľ vytiahne napr. maďarský forint?
s akým kurzom?
resp. ten rok tam bude po celý čas rovnaké množstvo peňazí (eur) ako na začiatku pri vklade?
 
FIO mám pobočky na SR a keď si u nich založíš účet, tak môžeš mať i český účet a peniaze si presúvať behom sekúnd. Vedenie je zadarmo, zarábajú na kurze.

Do HU by sa možno oplatilo zájsť osobne s prekladateľom, podnikatelia to tak robievajú.

PL, možno by som hľadal niečo, čo sa profiluje ako "digitálna banka", napríklad mBank je polský, nemajú kamenné pobočky a zmluvu príde podpísať ich kuriér.
 
ďakujem za vysvetlenie, čiže medzi vkladom z jedného účtu a prevodom na iný účet prejde nejaký čas?
a ak to teda chápem správne, tak povedzme, že si tam človek prenesie dnes peniaze v eurách a o rok odtiaľ vytiahne napr. maďarský forint?
s akým kurzom?
resp. ten rok tam bude po celý čas rovnaké množstvo peňazí (eur) ako na začiatku pri vklade?
Nemám to overené, ale myslím, že tieto internetové finančné spoločnosti ako je táto, alebo paypal a ďalšie, tak oni nie sú štandardnou bankou, ktoré by pracovali s peniazmi vo svojom vlastnom bankovom systéme. Oni pravdepodobne majú svoje bankové účty v iných reálnych bankách, a aby dosiahli zľavu pri transakciách a niečo pritom aj zarobili, tak ich nerobia v malých dávkach pri každej klientskej žiadosti, ale raz za čas len prevedú do danej krajiny väčšiu sumu peňazí a transakcie vyplácajú z týchto svojich účtov, ktoré sú nakŕmené veľkými balíkmi peňazí (ako bankomat). A pritom určite využívajú aj kolísanie kurzov, aby čo najviac na tom zarobili.

Ak človek nemá dosť peňazí na investovanie do ornej pôdy, tak sa ešte dá v malom investovať do trvanlivých potravín a drogérie. Veď potraviny a drogéria, to je najväčšia mesačná položka v každej domácnosti. Dá sa urobiť zásoba na rok, dva. Tým zmrazíte infláciu vo svojom domácom účtovníctve.
 
ďakujem za vysvetlenie, čiže medzi vkladom z jedného účtu a prevodom na iný účet prejde nejaký čas?
a ak to teda chápem správne, tak povedzme, že si tam človek prenesie dnes peniaze v eurách a o rok odtiaľ vytiahne napr. maďarský forint?
s akým kurzom?
resp. ten rok tam bude po celý čas rovnaké množstvo peňazí (eur) ako na začiatku pri vklade?
Ten čas je cca 3-5 dní. Je to dobrý, když pracuješ v zahraničí a chceš si převést peníze domů. Doposud měli nejlepší kurzy. Mají i VISA kartu, kterou si napojíš na zahraniční účet a platíš s ni po světě - opět jen ti to dá výhodný kurz. Sám mám s převody dobrou zkušenost. Ale banka to není.
 
ďakujem všetkým :)

banky pôsobiace v SK poznám (FIO, mBank, ...), oni poskytujú pre Slovákov účet hlavne v eurách, čo je podľa mňa práve problém, pokiaľ sa dolár prepadne... pôjde dole aj euro...
a je otázne, či ak by človek mal napr. vo FIO jeden účet v eurách a ďalší (povedzme sporiaci) v CZK (alebo inej zahraničnej mene), tak či prepad eura neovplyvní aj hodnotu na účte v CZK - veď aj CZK je prepojená na euro...
ideálne by bolo mať samostatne účet v zahraničnej banke v ich mene - napr. v nejakej moslimskej banke v inej mene ako euro alebo americký dolár (napr. SAR?, či ruský rubeľ?)...
ale tu je vlastne ďalšia otázka - ktorá zahraničná mena by po prípadnom páde doláru bola poškodená minimálne?

zároveň si uvedomujem, že je dosť otázne, či takouto formou 'zarobené' peniaze - po prepade eura a neskoršom presune cudzej meny na euro, ale už s výhodnejším kurzom - nie sú akoby 'špinavé'?
lebo je na tom (možno) 'karma' niekoho - ak ja získam, tak niekto iný stratil...
neťahal by som si potom na seba túto negatívnu 'karmu' toho, čo utrpel prepadom doláru/eura?
dilema :)

jardob, čo sa týka investovania do potravín, alebo iných dlhodobo skladovateľných vecí, ktoré sa človeku môžu časom zísť - to je samozrejmosť, mám aj nejaké potraviny, alebo aj napr. filtre na vodu, z drogérie stačí obyčajné mydlo :)

a je pravda, že najradšej by som investoval do nejakej záhrady, ale zatiaľ som nenašiel tú správnu pre mňa...
 
a je otázne, či ak by človek mal napr. vo FIO jeden účet v eurách a ďalší (povedzme sporiaci) v CZK (alebo inej zahraničnej mene), tak či prepad eura neovplyvní aj hodnotu na účte v CZK - veď aj CZK je prepojená na euro...
Najděte si asi tří roky staré video od profesora Staňka , ohledně nedobytnosti peněz z banky .
Nebo jinak , já Vám vyhledám aktuálnější .

Zdroj: https://youtu.be/k7dnyLut96E?t=359
 
Nebo jinak , já Vám vyhledám aktuálnější .
ďakujem, presne to videjko ma inšpirovalo zamyslieť sa nad tým, či by sa dala časť peňazí presunúť napr. do islamskej banky :)
ideálne elektronickej, ale nenašiel som takú,
mala by byť mimo dosahu európskej legislatívy (bail-in)

čo tam ešte zaujímavé hovorí, je tá investícia do dlhodobo skladovateľných potravín, konzervovaných - len kde sa také dajú kúpiť? :)
 
Naposledy upravené:
Ja som nieco podobne riesil pred par mesiacmi. Dosiel som vtedy k zaveru, ze mena najmenej ovplyvnena padom dolara bude rusky Rubel (mala previazanost so zapadnymi menami, velke zlate rezervy). Dnes sa k Rublu ale u nas nedostanes. Neviem o aku sumu sa jedna, ale ak sa to vyplati urob si vylet do Srbska a tam si vymen Eura za Ruble (hotovost), alebo popros nejakeho znameho, co tam chodieva alebo pod. Zaroven tym podporis Rusku koncepciu, lebo v podstate sa tym zarucis, ze veris, ze vyhraje Rusko.
Ja som nakoniec investoval do zahrady :)
 
  • Súhlas
Reactions: Um
Hľadala som cez Google v angličtine ako otvoriť islamský bankový účet.
Ponúklo mi to napríklad túto možnosť v Dubaji, malo by to by ísť cez apku online.


Ďalšia otázka bola, či si môže cudzinec otvoriť bankový účet v Dubaji. Podľa Googlu môže, ale len sporiaci a nie bežný účet.
Neviem, či je taká možno v apke, otvoriť len sporiaci a nie bežný.

Nehľadala som ďalej, či je to nejak obmedzené výškou vkladu a pod.
Google ešte tvrdí, že islamské banky, asi 6 je už v UK a ak som to správne pochopila aj v Luxemburgu.

Otvoriť si účet v inom štáte by nemusel byť problém, ale ako sa v prípade krízy dostaneš k svojim peniazom? Transfer v prípade núdze na bežný účet u nás by asi nemal zmysel a letieť do Dubaja či na Belize a späť asi tiež nie. Ibaže by to bola jednosmerná cesta.
 
Naposledy upravené:
Pleistocen, ten ruský rubeľ niekde zašitý v posteli by bol čiastočným riešením, hlavne keby sme sa časom presunuli pod túto menu aj politicky ;)
tá záhrada je potom asi reálnejšie...

Kukes, miestne zdroje - časť riešenia, ak konkrétny farmár, alebo chovateľ hospodárskych zvierat nedostane od EU papier, že má vybiť celý chov a na pole má zasadiť výlučne GMO kukuricu :)
tu to tiež skôr vidím na vlastnú zahradu s vlastnými sliepočkami (teda, kým nepríde ten papier)...

Maja, do Dubaja by som sa nepresťahoval, ani keby mi dobre platili :)
ale keby sa ten účet u nich dal vybaviť čisto elektronicky, tak by to mohlo byť zaujímavé :)
len na tak vážne veci by som sa nespoliehal len na google translátor a jazykovo v tomto smere vybavený nie som,
druhá vec je, ak moslimská banka pôsobí priamo v EU, tak je otázne, ako by podliehala nejakej legislatíve po páde eura - čo by to spravilo so zostatkami na účtoch jej klientov, hoc by boli v cudzej mene, hlavne v prípade, keby neskôr chceli vybrať eurá... lebo v EU by za SAR (napr.) nemohli nakupovať,

príde mi najjednoduchšie sa dopredu vyrovnať s prípadnou finančnou stratou a spoľahnúť sa na Boha, aj tak bude len tak, ako bude zhora dovolené,

asi ani ďalej nejdem uvažovať týmto smerom,
ďakujem všetkým za podnety a nech sa vám darí :)
 
Naspäť
Top Bottom