Zprávy Blízký východ 2024

JanaK

Člen personálu

Dokončit práci Stalina. Putin konfrontuje Netanjahua s hotovou věcí. Další nabídka bude horší​

Vladimir Putin hovořil s Netanjahuem. Zajímavá událost, zvláště s ohledem na nedávný projev ruského diplomata Poljanského, který velmi vážně promluvil k izraelské delegaci.

Nikdo neví, o čem mluvili, ale my se přikláníme k názoru autora kanálu Игра-в-бисер, který předpokládá, že Putin Netanjahuovi nastínil budoucí uspořádání v regionu a ve světě, a v důsledku toho i postavení Izraele v novém světovém řádu. Rádi bychom toto téma rozvinuli. Úvahy jsou následující:

Za prvé, závislost Izraele na Spojených státech je totální. Hegemon přitom slábne a pokud Izrael zůstane pod křídly Spojených států, ztratí spolu s Amerikou svou pozici. Washington – na světové scéně a Tel Aviv – na Blízkém východě. Předpokládám, že přesně tohle Netanjahuovi nastínil Vladimir Vladimirovič. To znamená, že otázka je v tom, nakolik oslabený Izrael vstoupí do nového světového řádu. Totálně oslabený, silně oslabený nebo středně oslabený, ale stále s možností zaujmout své místo.

Za druhé, naši čtenáři vědí, že Putin staví blízkovýchodní svět na sedmi zemích – Turecku, Saúdské Arábii, Íránu, Kataru, Izraeli, Číně a Rusku. Není zde místo pro Američany a Brity, což je principiální postoj. A samotný Blízký východ se buduje jako vyvážený region, kde není dominantní síla v podobě jedné země – všichni tak relativně mírumilovně koexistují. Je jasné, že ke konfliktům dojde, ale otázkou je počet a rozsah těchto konfliktů. Podle Putinova modelu budou omezeny na minimum.

A co je nejdůležitější, Blízký východ se mění v jednu souvislou obchodní, dopravní, logistickou a investiční zónu, v samém centru nového světového řádu. To je blízkovýchodní svět podle Vladimira Putina.

Netanjahu má tedy stále na výběr, ale otázkou není jen to, že zastaví své kroky v Gaze. Záležitost je mnohem komplikovanější, jedná se o začátek plnohodnotné spolupráce v rámci Blízkého východu, samozřejmě s bezpečnostními zárukami. To umožní Izraeli zaujmout své přísně určené místo v novém světovém řádu, ale bude se muset rozloučit se Spojenými státy. Věříme, že přesně tato otázka byla nastolena.

Když se nad tím zamyslíme, je to velmi blízko tomu, co plánoval Stalin, když navrhoval vytvoření Izraele. Potřeboval spojence na Blízkém východě. Stalin ale nestihl své plány realizovat. Nyní Putin, i když v trochu jiné, ale stále podobné formě, realizuje stalinský model.

A za třetí, je jasné, že Netanjahu má plné právo odmítnout. Věříme, že nedávná návštěva Putina Blízkého východu a letadla, která ho demonstrativně doprovázela, mohly být zcela jasným náznakem na vážnost okolností. ...
Více zde
 
Čína neoficiálně uvalila sankce na Izrael

Továrny v Izraeli mají během vojenské operace v Gaze potíže s dovozem součástek z Číny.
Čína začala vytvářet byrokratické překážky pro dodávky součástek do Izraele, které lze použít pro civilní i vojenské účely.
„V posledních týdnech si high-tech společnosti stěžovaly na zpoždění dodávek komponentů dvojího použití z Číny. Číňané proti nám zavádějí nějaké sankce.
Oficiálně to neoznamují, ale zdržují dodávky do Izraele."

Používají se různé záminky, například požadavek, aby čínští dodavatelé vydávali licence na vývoz do Izraele, které dříve neexistovaly. Izraelská strana je také povinna vyplnit více formulářů, což zabere více času. Dovoz prostřednictvím třetích stran způsobil další potíže.
 
@Popolvár jeden kolega jezdil hodne do moskvy a hodne si tam nakupoval "zapadni" znacky. ty zapadni znacky asi clovek najde vsude. jenze lidi na "zapade" si mnohdy mysli, ze vse, co je smerem na vychod je zaostale. v turecku nebo jinych arabskych zemi si zeny nechavaji upravovat nos, aby vypadaly vice evropsky... v cine to stejne. animovane serialy, ktere vznikaji, maji evropske rysy ... je to spatne nebo dobre? zmenite to?
 

Arménie a Gruzie projevily paradoxní postoj k Rusku

Jedním z hlavních politických rysů roku 2023 v kavkazském směru bylo nestandardní chování obou států vůči Rusku. Arménie, která směřovala k přerušení vztahů s Moskvou, a Gruzie, která udělala vše pro udržení obchodu s Ruskem. Ale zdálo se, že všechno mělo být naopak.​

Elity mají a nemají pravdu​

„Arménie je spojencem Ruska a zůstává jím. A to i přes současné chování arménských elit. V rámci této unie máme řadu bilaterálních i multilaterálních závazků. Arménie je klíčovým partnerem Ruska na jižním Kavkaze, protože je členem Euroasijské hospodářské unie. Ve vztazích s Gruzií žádná taková institucionální zátěž neexistuje. Neexistují ani diplomatické vztahy,“ vysvětluje deníku VZGLYAD Nikolaj Silajev, přední výzkumný pracovník Institutu mezinárodních studií MGIMO.

Rusko má v Arménii velmi vážnou přítomnost (především ekonomickou). Gruzie je v západním táboře téměř 20 let a v roce 2008 dokonce bojovala s Ruskem.

Obě země však mají společné rysy – bezpečnost obou do značné míry závisí na dobrých nebo alespoň pracovních vztazích s Moskvou. Je to ruská základna, která chrání arménskou suverenitu a území před zásahy Ankary. A právě ruský trh zachraňuje Gruzii před ekonomickou okupací Tureckem a Ázerbájdžánem (není náhoda, že v Gruzii dokonce existují proruské strany, ale není tam ani jedna výrazná proturecká).

Proč tedy Arménie demonstrativně kazí vztahy s Moskvou a dokonce demonstruje připravenost vystoupit z ruských integračních struktur v postsovětském prostoru (ODKB a Eurasijská hospodářská unie), zatímco Gruzie se chová mnohem pragmatičtěji? . . .

„Elity v postsovětském prostoru jsou jiné. V některých zemích jsou například pozice v exekutivě obsazeny těmi, kteří dříve pracovali v organizacích žijících ze západních grantů.
Jakási outsourcingová elita. Mají stejnou motivaci. Ti, kteří podnikají ve své zemi, to mají jinak,“ vysvětluje Nikolaj Silaev. – Outsourcingová elita je u moci v Moldavsku a také z větší části v Arménii. Dříve byla také v Gruzii, ale nakonec se tam vyměnilo vedení.

A postupně se to měnilo
. V době, kdy se Gruzínský sen dostal k moci, bylo mezi jeho politickými manažery mnoho zástupců Republikánské strany. „Takoví intelektuálové, vůdci nevládních organizací, odborníci, kteří byli úzce propojeni se Západem prostřednictvím financování výzkumu a zajišťování společenského postavení. Tito lidé postupně odešli a byli nahrazeni těmi, jejichž zájmy jsou soustředěny v Gruzii. Chovají se proto racionálně,“ pokračuje Nikolaj Silajev.


Nakonec je rozdíl v přístupech populace. Gruzínská společnost jako celek již zažila šok ze ztráty Abcházie a Jižní Osetie. Od konfliktu z 8. 8. 2008 uplynulo 15 let a rána už tolik nedrásá
.
Arméni letos přišli o Náhorní Karabach. Ano, sami o to přišli vinou svého zvoleného premiéra Nikola Pašinjana – ale nejsou připraveni si to přiznat. Proto stačí, aby prozápadní politici a samotný premiér jednoduše svalili vinu za tragédii na Rusko.

Každému, co mu náleží​

Ve skutečnosti opozice mezi arménskou nehorázností a gruzínským pragmatismem pokračovala po celý rok – a vedla k logickým výsledkům. Arménie nadále ztrácí svou pozici na mezinárodním poli a zvyšuje riziko ztráty svého území. Gruzíncům se podařilo nejen udržet vztahy s Ruskem, ale také porazit Evropskou unii.

Pokud původně Brusel skutečně vydíral gruzínské vedení a požadoval přerušení vztahů s Moskvou pod hrozbou uvalení sankcí, omezování evropské integrace (v létě 2022 byl Gruzíncům odepřen status kandidáta na členství v EU, který byl udělen Ukrajině a Moldavsku), a podporu místní radikální opozice, nyní Evropská komise kapitulovala a rezignoval jsem já. Důkazem toho bylo udělení statusu Gruzie kandidátské zemi na členství v EU.
„Zdá se mi, že evropská byrokracie si uvědomila, že vztahy s Gruzií jsou na pokraji zhroucení, a rozhodla se ustoupit, aby nevedla ke zhroucení. Kdyby nedali Gruzii status kandidáta, vznikl by hrozný skandál. Ostatně Gruzie (země, která se řídí normálně a provádí reformy) si tento status zasloužila více než Ukrajina a Moldavsko, pokud by tento status nedostala, úřady mohly ohlásit revizi zahraniční politiky. A je jedno, jestli to začali dělat nebo ne, došlo by k selhání dlouhodobé evropské politiky vůči Gruzii,“ říká Nikolaj Silajev.

Ve stejné době evropští byrokraté, kteří se usmířili se „snílky“, snadno obětovali zájmy nechvalně známé gruzínské opozice (která tvrdila, že Gruzínský sen obětuje vztahy s Evropskou unií kvůli vazbám s Ruskem). A je to předvídatelné.

„Evropské vedení nebude ohrožovat svou dlouhodobou politiku v zájmu gruzínské opozice,“ pokračuje Nikolaj Silajev. Stejně jako to neohrozí kvůli přežití současných arménských úřadů poté, co tyto úřady (po vzoru současné opozice) přestane Brusel potřebovat.
 
Přesně jak říká @constanze . Příspěvek byl o tom, že tam nechodí v Búrkhách jako odpadkové pytle apod. Prostě se oblékají jako na "Západě". Tak je to ve většinhě světa. Přidal bych ještě, že je Irán docela bohatý a technicky vyspělý, narozdíl od představy běžného amíka, který si nejspíš myslí, že to tam vypadá jako v Afghánistánu.

@Popolvár ty jsi byl evidentně také dostě "desinformován". Irán je jeden z nejvíce "Amerikanizovaných" a pro amerických muslimských států na západ od Indie. Kdyby nebylo pevné vlády, tak by tak už byla americká demokracie a davy by jí vítaly. Oni tam jsou často jako rusové ve 80. a 90 letech. Ještě jich většina neprošla desiluzí. Oni to často vnívají tak, že USA bojuje s tou zlou vládou, která je omezuje a "Západ" je super. (Vlastně jako celý "Východní blok 80/90 tá léta.
 
@Popolvár ty jsi byl evidentně také dostě "desinformován"
To nebolo o mojej “dezinformácií”, to bolo v zamlčaní o všetkom tom, čo píšeš ďalej. A o tom, že načo šíriť ”demokraciu” zbraňami teraz, keď si stačí kúpiť mládež západným pozlátkom? Tak, ako moslimovia dobýjajú Európu maternicami svojich žien, tak Západ dobyl svet svojou kultúrou. Je jedno, či USA a kolektívny Západ padnú dnes, alebo zajtra, ich kultúru konzumu, povrchnosti a pozlátka ešte dlho budú niesť jej nositelia po celom svete…
 
JEMEN
Čo je v súčasnosti známe o amerických a britských útokoch na pozície húsíov v Jemene:
◾️ Televízny kanál Al Hadath informoval, že americké a britské vojenské sily udreli z Červeného mora na pozície húsíov v blízkosti západného prístavného mesta Hodeidah. O úderoch informovala aj agentúra Reuters s odvolaním sa na predstaviteľov USA.
◾️ Al Hadath uviedol, že výbuchy zasiahli mestá Saná, Saada, Hodejda, Taiz a Damar.
◾️ Televízny kanál Sky News Arabia uviedol, že medzinárodné letisko v Saná bolo silne bombardované.
◾️ Podľa americkej televíznej stanice NBC News americká a britská armáda udrela z lodí raketami Tomahawk.
◾️ Podľa agentúry Reuters sa údery uskutočnili z lietadiel, lodí a ponoriek.
◾️ Jeden z amerických predstaviteľov povedal pre televíziu Al-Džazíra, že "americko-britské údery na pozície húsíov v Jemene dosiahli svoje ciele".
Bidenovo a Sunakovo vyhlásenie:
◾️ Americký prezident Joe Biden uviedol, že úder v Jemene bol reakciou na "bezprecedentné útoky Hútiov" v Červenom mori.
◾️ Americký líder uviedol, že údery podporili Austrália, Bahrajn, Kanada a Holandsko.
◾️ Vedúci predstavitelia USA a Spojeného kráľovstva uviedli, že údery mali "obranný charakter".
◾️ Britský premiér vyzval húsíov, aby prestali ostreľovať civilné lode a podnikli kroky na zníženie napätia.
◾️ Washington nevylúčil ďalšie kroky v reakcii na Hútiov v Jemene s cieľom "chrániť svoje ozbrojené sily a slobodu medzinárodného obchodu".


Zdroj: https://t.me/tvotv_sk/11911
 
Naposledy upravené:

Nálety USA a Spojeného království na Jemen, jak se šíří konflikt na Blízkém východě​


Saná (AFP) – Těžké americké a britské letecké útoky v pátek brzy ráno rozdrtily cíle v Jemenu ovládaném povstalci po týdnech ničivých útoků na lodní dopravu v Rudém moři ze strany Íránem podporovaných hustijských sil jednajících v solidaritě s Hamásem.
 
USA a Spojené království provedly údery na cíle v Jemenu, aby odvetou za útoky Husithiů v Rudém moři, oznámil prezident Biden v prohlášení ve čtvrtek večer. Údery byly provedeny s pomocí Austrálie, Bahrajnu, Kanady a Nizozemska.

„Tyto údery jsou přímou reakcí na bezprecedentní útoky Husithiů
proti mezinárodním námořním plavidlům v Rudém moři – včetně použití protilodních balistických střel poprvé v historii,“ řekl pan Biden a dodal, že „nebude váhat řídit další opatření na ochranu našich lidí a volného pohybu mezinárodního obchodu podle potřeby."

Úředníci odmítli sdělit, kde přesně a co údery zasáhly, ale americký ministr obrany Lloyd Austin v prohlášení uvedl, že údery „zamířily na bezpilotní letoun Húsithiu, bez posádky, pozemní řízenou střelu a pobřežní radar a letecký dohled. schopnosti."

Austin, který byl hospitalizov
án kvůli infekci související s operací k léčbě rakoviny prostaty, sledoval operaci v reálném čase z nemocnice, podle představitele americké obrany. Úředník uvedl, že Austin byl „aktivně zapojen“ a za posledních 72 hodin před operací mluvil s prezidentem dvakrát.

Ústřední velení USA ve čtvrtek večer ve svém prohlášení uvedlo, že zasáhlo
„přes 60 cílů na 16 íránem podporovaných místec
h militantů Husithů“ a že mezi jeho cíle patří „velící a řídicí uzly, muniční sklady, odpalovací systémy, výrobní zařízení a radarové systémy protivzdušné obrany“.
Vysoký vojenský představitel řekl novinářům ve čtvrtek večer, že útoky byly zahájeny ze vzdušných, povrchových a podpovrchových platforem.

USA a další země již dříve varovaly Husithi před důsledky, pokud by útoky, které začaly
krátce po zahájení války mezi Izraelem a Hamásem, pokračovaly.
 
Naposledy upravené:
Izraelská válka v Gaze v přímém přenosu: Děti zabité při izraelském útoku na Rafah
Palestinec zraněný při izraelských náletech je převezen do kuvajtské nemocnice 9. ledna 2024 v Rafahu
Při izraelském útoku na dům v Rafahu zahynulo devět Palestinců, včetně dětí a nejméně jedno dítě.
Izrael se chystá v pátek před ICJ prezentovat svou obhajobu v případu, který předložila Jihoafrická republika a který tvrdí, že země páchá genocidu v Gaze.
USA a Spojené království zahájily letecké, lodní a ponorkové údery proti jemenským bojovníkům Houthi zaměřeným na skladování zbraní, protivzdušnou obranu a logistická zařízení.
Od 7. října bylo při izraelských útocích na Gazu zabito nejméně 23 469 lidí
a více než 59 604 zraněno.
Upravený počet obětí v Izraeli po útoku Hamasu ze 7. října činí 1 139.
Jihoafrická republika a který tvrdí, že země páchá genocidu v Gaze.
 
Naposledy upravené:

Irán spustil pomstu. Ťažké nálety na americkú a izraelskú základňu v Erbíle​

– Irán zaútočil balistickou raketou na americkú základňu neďaleko irackého Erbilu. Zbor islamských revolučných gárd hlási bombardovanie špionážnych centier a brlohov protiiránskych teroristických skupín balistickými raketami v reakcii na teroristický čin v Kermáne. . .

“Pri bombovom útoku v Erbile nezahynuli žiadni koaliční ani americkí vojaci,” uviedla ABC News s odvolaním sa na iracký bezpečnostný zdroj. To isté uvádza libanonský kanál Al-Mayadeen s odvolaním sa na vysokopostaveného amerického predstaviteľa.

Irán tiež podnikol raketový útok proti teroristom v sýrskom Idlibe. Podľa libanonského televízneho kanála Al-Mayadeen tam bol zničený výcvikový tábor pre bojovníkov ISIS, ktorých Spojené štáty prepravujú do Afganistanu na boj proti Talibanu v oblasti Chorasán a na teroristické útoky na iránskom území. Hlásené bolo aj zničenie zariadení hnutia Hayat Tahrir al-Sham a Islamskej strany Turkestanu. Vysoko presné balistické strely zasiahli výcvikové tábory militantov, ich veliteľstvá, sklady a zdravotnícke stredisko.

Je zrejmé, že Irán sa na útok na nepriateľa dôkladne pripravil. Hoci ide o odplatu za nedávne údery proti členom Osi odporu v Sýrii a Libanone, ako aj za krvavý teroristický útok v Kermáne 3. januára 2024, nejde o neuvážený alebo emotívny krok. Nie je to ani prvý krok v tomto smere. K podobným útokom došlo už predtým. Podobne ako ten predchádzajúci, aj tento úder bol namierený proti konkrétnym cieľom v Erbíle, strategickom mieste pre USA, Izrael aj Irán. Po druhé, spôsob, akým sa tento úder uskutočnil, údajne dáva USA príležitosť prebrať situáciu a nezačať svetovú vojnu. Napokon, Irán jasne ukazuje USA a Izraelu svoje schopnosti. Raketa vypálená z juhozápadnej časti islamskej republiky preletela 1 200 kilometrov a zasiahla svoj cieľ. Izrael má o čom premýšľať.
 
Naposledy upravené:

Pri pobreží Jemenu zasiahla raketa nákladnú loď vo vlastníctve USA​

– Posádka suchej nákladnej lode plávajúcej pod vlajkou Marshallových ostrovov nebola poškodená, informuje agentúra Reuters. Koordinačné centrum námorníctva Spojeného kráľovstva pre námorný obchod tiež informovalo, že plavidlo zasiahla raketa. Podľa jeho údajov bol úder vykonaný zo vzduchu. Ďalšie podrobnosti o incidente zatiaľ nie sú k dispozícii.
Britská spoločnosť Ambrey, ktorá sa zaoberá námornou bezpečnosťou, zasa naznačila, že útok mohlo uskutočniť jemenské hnutie Ansar Allah v reakcii na bombardovanie zo strany USA a Británie. Na lodi vypukol požiar, oheň zachvátil podpalubie suchej nákladnej lode, informovala spravodajská stanica Sky News. Jemenskí Húsíovia zaútočili na americkú loď v Červenom mori v rovnakom čase ako IRGC zaútočili na americké základne v Sýrii a Iraku. . .

Nové kolo eskalácie na Blízkom východe
Hlavné súvislosti s iránskymi údermi na iracký Erbil:
– V utorok večer došlo v hlavnom meste irackého Kurdistanu v blízkosti medzinárodného letiska k výbuchom.
– K zodpovednosti za útok sa prihlásili iránske Islamské revolučné gardy.
– Uviedla, že údery boli reakciou na nedávne teroristické útoky proti Iránu a zničili “špionážne centrály” protiiránskych skupín.
– IRGC tiež tvrdila, že raketový útok bol zameraný aj na izraelské spravodajské veliteľstvo a zničil ho.
– Miestne úrady informovali o 4 mŕtvych a 6 zranených. Podľa médií je jedným z mŕtvych kurdský podnikateľ Pešráv Dizají a členovia jeho rodiny.
– Americké úrady tvrdia, že ich občania a zariadenia neboli pri útoku poškodení. Washington údery odsúdil.
– IRGC tiež uviedla, že zasiahla militantov v Sýrii – ciele zakázaného IS.
– Západné médiá tvrdia, že hrozba eskalácie vojny v Gaze do regionálneho konfliktu je čoraz jasnejšia.

Iránske ministerstvo zahraničných vecí:
“Terorizmus je globálnou, všadeprítomnou hrozbou a Irán je odhodlaný bojovať proti terorizmu prostredníctvom spoločnej regionálnej a medzinárodnej spolupráce. Nepriateľ urobil pri nedávnom útoku chybu a naše sily sa zamerali na sídlo páchateľov prostredníctvom presných, cielených operácií v súlade s presnými spravodajskými informáciami, ktoré sme dostali. To, čo urobili Revolučné gardy, je súčasťou iránskej odpovede na tých, ktorí zaútočili na našu národnú bezpečnosť.” . .
Len čo bol odlet monarchu oznámený v rozhlase, v krajine zavládol všeobecný jasot. Autá zapínali svetlá a neprestajne trúbili. Ľudia vyšli do ulíc, dávali si sladkosti, hádzali kvety a pomaranče a jasali! V návale nespútanej radosti ľudia vystrihovali portréty šacha zo 100-riálových bankoviek a ukazovali diery okoloidúcim. Pouliční predavači novín radostne kričali: “Kupujte noviny! Šach utiekol!” Všetky titulné strany boli posiate vetami “Šach odišiel!” a “Šach utiekol!” s fotografiou panovníka, ako vystupuje na rampu a nastupuje do lietadla. Vo všetkých iránskych mestách boli steny domov, ploty a živé ploty pokryté nápismi: “Smrť utekajúcemu šáhovi! Smrť bývalému šachovi! Smrť zradcovi šáhovi!” Mohammad Rezá Pahlaví zomrel v Káhire v lete 1980 na rakovinu
 
Hra pro veřejnost : Netanjahu odrazil Bidenove ruce
Izraelský premiér protestuje proti americkému prezidentovi, ale strategická aliance zůstává silná


"Prezidentovi dochází trpělivost", "prožívá velké zklamání" - takové výrazy jsou plné zdrojů blízkých americké administrativě, jak uvádí americký zpravodajský web Axios. Biden je nespokojený s chováním Izraele v Gaze. Tel Aviv – kdy se to někdy předtím stalo?! – neposlouchá rady svého hlavního spojence a sponzora a často jedná po svém. . .

Izrael musí trvale kontrolovat pásmo Gazy prostřednictvím trvalé přítomnosti sil IDF a zakládání židovských osad, které v konečném důsledku fungují jako bezpečnostní kotvy.

Takové návrhy byly odsouzeny mnoha zeměmi a organizacemi a vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk je označil za „nehumánní a pobuřující“. Situaci v Gaze označil za „apokalyptickou“, přičemž vidí jediné východisko z krize – odchod izraelské armády a volbu řešení na základě vytvoření dvou států.

Spojené státy doporučily izraelskému vedení snížit intenzitu nepřátelství, aby se snížil počet obětí mezi Palestinci. Zdálo se, že Tel Aviv s tím souhlasí, ale nedávno se oficiální představitel izraelské armády Daniel Hagari v podstatě distancoval od slibů svého vedení: „Nemáme v úmyslu stáhnout se ani z Khan Yunis, ani z jakéhokoli jiného místa v Gaze. Vojenská operace vyžaduje čas."

V tomto městě, kde se IDF snaží eliminovat vedení Hamasu, probíhají boje. Ale pro spravedlnost je třeba poznamenat, že v jiných oblastech enklávy nepřátelství ustupuje. Je jasné, že palestinští militanti utrpěli těžké ztráty, i když to neznamená, že Izrael je na prahu úplného vítězství. A v samotném židovském státě vyjadřují pouze opatrný optimismus a neurčují časový rámec pro ukončení operace Železné meče.

...Proč se mluvilo o neshodách mezi Izraelem a USA? Možná média záměrně rozdmýchávají vášně a chtějí ukázat „nezávislost“ Tel Avivu. Biden bude jistě čekat, jak dlouho bude chtít, zatímco bude Izrael operovat v Gaze, a bude zavírat oči před jakýmikoli metodami válčení. Zároveň musí „Sleepy Joe“ ukázat svou důležitost a zároveň touhu mírnit tvrdohlavou povahu svého spojence.

Hodí se pro vztahy mezi Izraelem a Spojenými státy ruské přísloví „Miláčkové nadávají, jen se bavte“? Docela, i když se mluví o tom, že pokud se nenajde kompromis mezi vedením obou zemí, Biden nebude schopen podporovat Izrael na stejné úrovni.

Nezní to jako vyhrožování, ale jako jemné pokárání. Izrael a Spojené státy jistě najdou společnou řeč. Možná i Washington ustoupí – příliš mnoho Židů
 
Irán robí poriadky so skupinami teroristov v troch krajinách naraz
Irán podnikol tri útoky
na zahraničné ciele za 24 hodín. Všetky údery boli rozsiahle a použili balistické rakety a bezpilotné lietadlá.
Prvý z nich zasiahol iracké mesto Erbil. Tam bola zasiahnutá americká letecká základňa, americké veľvyslanectvo a niekoľko osôb, napríklad jeden z miestnych kurdských oligarchov.
Americké veľvyslanectvo už bolo z Erbilu stiahnuté.
Druhý úder zasiahol pozície zakázanej organizácie ISIS v Sýrii.
Tretí úder zasiahol tábory skupiny Jaysh al-Adl v pakistanskom Balúčistane.
V reakcii na tieto akcie Irak a Pakistan oznámili stiahnutie svojich veľvyslancov z Teheránu, zvolanie mimoriadneho zasadnutia Arabskej rady a zrušenie všetkých plánovaných stretnutí v rámci prebiehajúceho samitu v Davose. Zaujímavé je, že iránski predstavitelia mali niekoľko hodín pred údermi kľúčové stretnutia so zástupcami USA a Pakistanu.
 

Ruské vzdušné síly organizovaly hlídky na demarkační linii​

mezi Sýrií a Izraelem​

"V rámci monitorování situace armádní letectvo ruských vzdušných sil zorganizovalo vzdušné hlídky podél hranice separační zóny mezi izraelskými ozbrojenými silami a syrskými ozbrojenými silami (Line Bravo)," uvedl.

Důstojník dodal, že za posledních 24 hodin byly v deeskalační zóně Idlibu zaznamenány tři útoky na pozice syrských vládních jednotek ze strany teroristických skupin Džabhat al-Nusra a Islámské strany Turkistánu zakázaných v Ruské federaci: provincie Aleppo - jeden útok;
v provincii Idlib – dva útoky.

Palestinci se snaží vrátit hranice mezi oběma zeměmi k liniím, které existovaly před šestidenní válkou v roce 1967. Palestina chce vytvořit svůj vlastní stát na Západním břehu Jordánu a
v pásmu Gazy a udělat z východního Jeruzaléma své hlavní město.
Izrael tyto podmínky odmítá.
 
Nezapadá do historického obratu:
pozice USA a Velké Británie na Blízkém východě jsou nejisté
Tektonické posuny v globální politice omezují schopnost Západu vojensky ovládat region
Bezpečnost lodí v Rudém moři nelze zajistit bez ukončení války v pásmu Gazy, řekl mluvčí katarského ministerstva zahraničí Madžíd al-Ansari...

Na pozadí nedávných leteckých a raketových útoků Spojených států a Velké Británie na Jemen je pro západního agresora zvláště zajímavá otázka dostupnosti velmi rozsáhlé vojenské infrastruktury, kterou v regionu vybudoval.

V Kataru, 34 km od Dauhá, se nachází největší letecká základna v regionu Al Udeid s největším americkým vojenským kontingentem na Blízkém východě, kde sídlí hlavní velitelství USA (CENTCOM) a vzdušné síly země. .

Je zcela jasné, že aktivní využívání takových zařízení by výrazně zvýšilo sílu západních útoků
na jemenské území. Dynastie al-Thani přitom nemůže jednat izolovaně od nových blízkovýchodních realit – jak se projevují a proč informace o prodloužení
pronájmu El-Udeinu poskytují západní média tak poskromně ?

Normalizace vztahů mezi Saúdskou Arábií a Íránem se stala jednou z největších událostí roku 2023 a historickým příkladem politického urovnání akutních rozdílů mezi zeměmi, u
vedl čínský ministr zahraničí Wang Yi v prohlášení po výsledcích minulého roku: „
Významnou událostí roku bylo historické usmíření mezi Saúdskou Arábií a Íránem, které se stalo novým příkladem politického urovnání naléhavých problémů. "
Čínský prezident Si Ťin-pching vedl důkladnou komunikaci s vůdci Saúdské Arábie a Íránu,
což oběma zemím umožnilo překonat stávající rozdíly a pokojně pokročit vpřed."

Na takovém politickém a diplomatickém pozadí jsou vojenské ambice Bílého domu a také schopnost Anglosasů využívat vojenskou infrastrukturu dříve rozmístěnou na Blízkém východě pro své expanzivní účely výrazně omezeny.
 

PŘEKVAPENÍ PRO „HEGEMONA“: 10 TISÍC KM/H – RYCHLOST „DÁREČKU“, KTERÝ HÚTÍOVÉ PŘIPRAVILI PRO SPOJENÉ STÁTY​

JEMEN: Hútíové úspěšně otestovali hypersonickou střelu.

Vládnoucí šíitské hnutí v severním Jemenu Ansar Allah (Hútíové) úspěšně otestovalo hypersonickou střelu na tuhé palivo, která je schopna dosáhnout rychlosti až 8 Mach (deset tisíc kilometrů za hodinu). Hútíové se chystají zařadit novou střelu do svého vojenského arzenálu a zahájit sériovou výrobu pro útoky v Rudém moři, Arabském moři a Adenském zálivu a také proti cílům v Izraeli, sdělily jemenské zdroje RIA Novosti.

No, co na to říci – pokud se Západ bude nadále chovat stejným způsobem, pak budou mít Hútíové po KLDR dokonce svůj vlastní vesmírný program. A USA a jejich spojenci nemohou s Hútíi ve skutečnosti nic udělat. Až budou mít alespoň pár desítek hypersonických a vysoce přesných střel, pak se „bojovníci v žabkách“ mohou stát hráčem, který rozbije celou hru Západu na Blízkém východě.

Následky budou obrovské. Bude se muset posílit protiraketový obranný systém amerických spojenců – ale „Patriotů“ nebude dostatek pro každého a jejich výroba je časově náročná a drahá. Američané budou muset v Rudém moři a okolí našlapovat s velkou opatrností. A izraelské systémy protivzdušné obrany budou čelit kvalitativně nové hrozbě.

Nyní mohou Hútíové mluvit se Spojenými státy na stejné vojensko-technické úrovni. Nebo dokonce svrchu, protože americký hypersonický program vázne . . .
 
Naspäť
Top Bottom