Johnny English

Autor: Judr. Peter Weiss (https://akw.sk/blog/ | RSS odber)

1599.jpg


Videli ste ten film? Je to pomerne dobrá komédia.

Na štátnom pohrebe zabijú všetkých britských agentov MI5. Náhodou prežije iba jeden. A stane sa poslednou nádejou britského impéria. Johnny a jeho poskok Bough dostanú za úlohu vyšetriť krádež korunovačných klenotov. Výborná vec. Uvažujem, že si ju pozriem opäť. Tento úvod nijako nesúvisí s tým, o čom chcem písať.

A teraz k nosnej téme.

Keďže sme už niekoľko mesiacov odkázaní na informácie o postupe vyšetrovania menežovania pandémie len z tlačových konferencií a fejsbúkového profilu “Martina a Peter”, rozhodli sme sa, že sa opýtame oficiálne. Slušne a vecne. Keď už pre nič iné, tak aspoň preto, že sa pán splnomocnenec pýtal ľudí verejne na môj článok, ako postupovať pri vyšetrovaní. Nešiel som teda nad rámec článku a opýtal som sa vzásade iba na to isté.

Snimka-obrazovky-2024-05-03-o-12.05.00-1-1024x356.png


Na otázky 3, 4 a 5 prišli odpovede v podstate identické.

Snimka-obrazovky-2024-05-03-o-13.01.39-1024x229.png


Štvrtý mesiac za sebou sa niečo zbiera a analyzuje. Zbiera a analyzuje. A logika vraví, že analyzuje sa iba to, čo sa už pozbieralo. A naozaj pozbieralo? Netuším.

Odpoveď sme teda nedostali vlastne žiadnu. A to aj s poučením, že nám vlastne komplexne odpovedali a nemôžeme sa proti tomu odvolať.

Ozaj, splnomocnenec je viazaný štatútom. A svoje výstupy predkladá vláde. Tak je to napísané v odpovedi. V materiáloch vlády na prerokovanie sme dodnes našli presne NULA predložených materiálov. A to je zvláštne vzhľadom na údajnú prísnu viazanosť štatútom a mediálne výstupy splnomocnenca napríklad aj vo vzťahu k podaniam na Finančnú správu v oblasti mobilných odberných testovacích miest.

Splnomocnenec počas doby, kým sa zbiera a analyzuje, venuje svoj čas problematike tzv. Pandemickej zmluvy WHO. Nič o nej v štatúte nie je. A téma vonkoncom nesúvisí s predošlou pandémiou. Pritom sa verejne informuje o rokovaniach splnomocnenca a jeho tímu s ministerkou cez konto na Telegrame. Spravodlivo treba podotknúť, že ide o mimoriadne záslužnú činnosť, to nemožno za žiadnych okolností namietať. Len keď sa my pýtame na konkrétne kroky, dostaneme odpoveď: tajné, najprv do vlády. A ak ide o tému, ktorá rezonuje a zaoberá sa ňou aj politický konkurent, vtedy to už do vlády nejde. Ide to rovno na verejnosť.

Bojovali sme proti cenzúre? Bojovali. Zmenilo sa niečo? Asi áno. Ale nie u nás. Priskoro po voľbách ste zabudli na Voltaira.

who-408x1024.jpg



K bodom 1 a 2 žiadosti. Možno by stačilo napísať: áno, podali sme trestné oznámenie, nie nepodali sme. Alebo podali sme iný návrh.

A k čomu sme sa prepracovali? K rozhodnutiu o zamietnutí sprístupnenia informácií z dôvodu, že informácia sa týka rozhodovacej činnosti súdu alebo OČTK. Že je to teda živá vec. Navodzuje to dojem, že je minimálne začaté trestné stíhanie vo veci a zatiaľ iba o tom splnomocnenec vo svojom takmer dennom videoprehľade neinformoval. A je to divné, lebo by to bol prelomový úspech. A ešte takto tesne pred eurovoľbami.

Čo si však naozaj myslím? Že zamietavé rozhodnutie je bohužiaľ iba spôsob, podotýkam nezákonný, ako zaviesť na túto časť informačné embargo. Zákon o slobode informácií v paragrafe 11 neobsahuje diskvalifikačné ustanovenie o tom, či orgán verejnej moci podal alebo nepodal nejaké trestné alebo iné oznámenie.

Snimka-obrazovky-2024-05-03-o-13.32.35-1024x82.png


Keďže u pána splnomocnenca použili toto ustanovenie s odôvodnením, že by zverejnená informácia o samom podaní takého oznámenia mohla zmariť vyšetrovanie, vyzerá to, že niečo podali. Teraz nejdem pripomínať, že všetky informácie o celoplošnom testovaní a porušeniach zákonov sú verejnosti roky známe. Nie je tam už čo vyšetriť. A teda nie je ani čo zmariť. Tam sa má vznášať obvinenie. Nič iné. Preto je toto rozhodnutie o nesprístupnení opäť podivné. Akoby účelové.

A tá viazanosť štatútom? Ktorú si sami v predošlom sprístupnení definovali ako absolútnu? Žiadne trestné oznámenie nebolo predložené na rokovanie vlády. Ani informácia o tom, že ho podať treba. Tak ako to je? Klame niekto? Ja to neviem.

Jáj. Prečo sa článok volá Johnny English? V tom filme totiž napriek tomu, že to všetko vyzerá ako v kreslenej rozprávke o Patovi a Matovi, nakoniec všetko dobre dopadne. Agent MI5 vo vyšetrovaní uspeje a zloduch Pascal Sauvage spravodlivosti neujde.

Ak si chcete pozrieť všetky relevantné dokumenty, nech sa páči. Urobte si vlastný názor. Zatiaľ sa pokúsime odvolať. Bude to to posledné, čo urobíme v prospech veci na slovenskej scéne. V iných krajinách to totiž ide akosi o dosť lepšie.

Snáď ešte stále sledujeme ten istý cieľ. A ak nie, raz sa bude riešiť, kto bol zodpovedný za nevyšetrenie pandémie. Alebo šťastena zabezpečí, že nejaký zahraničný úspech prekryje slovenské pokusy o niečo, čo bežní ľudia nazývajú “vyšetrovanie”.

Prílohy:

Adobe-Scan-03.-5.-2024-1Stiahnuť
Anonymizovane-rozhodnutieStiahnuť

Príspevok Johnny English je zobrazený ako prvý na Weis & Partners.

Zdroj článku...
 
Naspäť
Top Bottom