Rozhovory o DVTR - Slovník pojmov

jardob

Člen personálu
Tu je zoznam pojmov z DVTR a iba ich stručné vysvetlenie. Podrobnejšie vysvetlenia sú v konkrétnych lekciách.

Lekcia 1:

Subjekt je ten, kto riadi. (Napr. šofér, ale aj firma, štát)

Objekt je ten alebo to, čo má byť riadené. (Napr. auto)

Prostredie je všetko, čo obklopuje objekt (prípadne aj subjekt) a môže mať naň vplyv.

Riadenie je vedomé ovplyvňovanie niekoho alebo niečoho s určitým cieľom.

Riadiaci proces sa delí na:
Proces riadenia (riadenie vonkajších procesov mimo subjekt. T. j. mimo človeka, firmu, štát).
Proces samoriadenia (riadenie vnútorných procesov subjektu. T.j. človeka, firmy, štátu).

Lekcia 2:

Plná funkcia riadenia. Je zoznam všetkých ôsmych krokov, ktorými sa opisuje celý proces riadenia od úplného začiatku, keď si človek uvedomí potrebu riešiť nejaký problém, až do konca, keď je problém vyriešený a ruší sa tím, ktorý na danej úlohe pracoval. Najdôležitejšie sú prvé štyri etapy, kde sa stanovujú ciele a postup ich dosiahnutia, zvyšné štyri etapy sú len vykonávanie cieľov a postupov navrhnutých v prvej časti funkcie riadenia. V skutočnosti väčšina riadiacich pracovníkov pracuje len s hotovými návodmi, ktoré sami nevymýšľali, preto často ani netušia, aké ciele pomáhajú uskutočniť.

Koncepcia riadenia - to je pracovný postup (plán) na dosiahnutie zadaných cieľov.
Súhrnná koncepcia riadenia - to je pracovný postup na dosiahnutia celého zoznamu cieľov, ktoré sa navzájom dopĺňajú.

Štruktúrne riadenie - to je adresné riadenie, keď mám štruktúru spolupracovníkov alebo podriadených a každému poviem, čo má robiť.

Bezštruktúrne riadenie - to je neadresné riadenie, keď iba voľne šírim určité informácie v spoločnosti, ktoré budú ľudí motivovať k tomu, že oni sami sa zmobilizujú, začnú konať a prípadne aj sami vytvoria štruktúry na dosiahnutie cieľov, ktoré boli naznačené vo voľne šírených informáciách. Pri bezštruktúrnom riadení netušíme, koho tieto informácie oslovia a začne konať. Tu nie je dôležité kto, ale aby ku konaniu naozaj prišlo.

Vektor cieľov, vektor aktuálneho stavu, vektor chýb - To sú všetko zoznamy. Prvý obsahuje zoznam cieľov od toho najdôležitejšieho po tej najmenej dôležitý. Druhý zoznam je kontrolný (zoznam "úspechu"), do neho si zapisujem, do akej miery sa mi každý z cieľov podarilo uskutočniť. Tretí zoznam je opak druhého, t. j. zoznam chýb, a jeho výsledok je podľa vzorca "Vektor cieľov - vektor aktuálneho stavu". To znamená, že ak mám cieľ splnený len na 70 percent, tak vektor chyby sa bude rovnať 30 percent (100 - 70).

Kontrolné parametre: to sú jednotlivé položky vektora cieľov, vektora aktuálneho stavu a vektora chýb.
Doplnkové parametre: nachádzajú sa pod vektorom aktuálneho stavu a delia sa na dve skupiny:
  • riadené parametre: sú to ovládacie prvky riadeného objektu.
  • voľné parametre: sú to ovládacie prvky, ktoré v danej fáze riadenia vôbec nepotrebujem, ale ktoré budú potrebné v celkom inej fáze riadenia, t. j. za iných okolností. Napr. šofér v aute bežne nepotrebuje zapnúť náhon na všetky 4 kolesá, ale ak je v bahnitom teréne, tak áno. V zime nepotrebujeme zapínať chladenie klímy, ale v lete áno.
Strategické ciele: to sú hlavné dlhodobé ciele, ktoré majú najvyššiu prioritu. O tieto sa v dlhodobom horizonte snažíme a nezvykneme ich často meniť.
Taktické ciele: to sú krátkodobé prechodné ciele, ktoré nám slúžia na zdolávanie prekážok a kľučkovanie na ceste ku strategickým cieľom.

Rovnovážny režim: to je stav, keď riadené parametre objektu príliš nemením, a kontrolné parametre sa tiež príliš nemenia. Objekt napreduje k cieľu bez veľkých výkyvov. (Napr. dlhá cesta po rovnej diaľnici)
Manéver: to je stav medzi dvomi rovnovážnymi režimami. To je keď musím výraznejšie zmeniť riadené parametre a cez ne nepriamo aj kontrolné. (napr. odbočenie z jednej diaľnice na inú diaľnicu)

Silný manéver: zmena riadiacich a kontrolných parametrov objektu je veľmi citeľná. (Prudšie odbočenie v zákrute - cítim odstredivé sily)
Slabý manéver: zmena riadiacich a kontrolných parametrov objektu nie je skoro vôbec citeľná. (Autobus odbočí tak jemne a pomaly, že to cestujúci skoro ani nevnímajú)
Normálne riadenie: to je keď všetko prebieha hladko a vo vektore chýb sú len zanedbateľné odchýlky.
Prípustné riadenie: to je keď sa vo vektore chýb prejavujú už väčšie chyby, ale cieľ je stále možno dosiahnuť.
Havarijné riadenie: to je keď chyby sú veľmi výrazné a nebezpečné, ale ešte nenastala úplná strata riadenia. Hlavným cieľov v havarijnom riadení je návrat aspoň do prípustného riadenia.
Strata riadenia: to je prekročenie hodnôt vo vektore aktuálneho stavu nad prípustnú hodnotu. (Mal som odbočiť mierne, ale odbočil som prudko a skončil som v priekope).

Lekcia 3:

Stabilný proces: v KSB je najdôležitejšia stabilita procesu z hľadiska jeho predvídateľnosti. Riadiť dokážeme len predvídateľné procesy. Takže pod stabilným procesom sa v KSB myslí predvídateľný proces.

Zákonitosť je pravidelne sa opakujúci nejaký konkrétny jav.

„stabilita objektu, v zmysle predpovedateľnosti jeho správania v stanovenej miere, pod vplyvom vonkajšieho prostredia, vnútorných zmien a riadenia“ - Jedna zo základných poučiek DVTR. Ak chceme riadiť nejaký objekt, tak potrebujeme v dostatočnej miere predvídať, ako bude objekt reagovať na naše riadenie, na vplyv prostredia a na prípadné vnútorné zmeny. Len takto bude pre nás objekt stabilným a predvídateľným.

Subjektívny proces: taký, ktorý je ovplyvňovaný človekom, ľuďmi.
Objektívny proces: taký, ktorý nie je vytvorený človekom, ľuďmi.

Hierarchicky najvyššie riadenie: keďže Vesmír má hierarchickú štruktúru riadenia, tak musí existovať aj Hierarchicky najvyššie riadenie (HNR), Hierarchicky najvyšší rozum... T. j. Architekt Vesmíru, Najvyšší hýbateľ, Boh.

Efekt "opičej laby": to je druh nekvalitného riadenia, keď človek síce dosiahne cieľ, ale aj s výraznými nežiaducimi efektami, ktorých škoda je väčšia než úžitok z dosiahnutého cieľa. (napr. vyhrať náročné preteky, ale trvale si pritom poškodiť zdravie. Alebo privatizácia: štát nachvíľu získa pár korún, ale dlhodobo stratí kontrolu nad vlastnou ekonomikou).

Globalizácia je prirodzená tendencia ľudí vytvárať čoraz väčšie a zložitejšie spoločenské systémy, pohlcovať tie menšie, a dostávať všetko pod jedno centrálne riadenie na základe určitej koncepcie. Samotná existencia globalizácie je objektívny jav, hlboko zakorenený v ľudskej kolektívnej psychike. No keďže globalizáciu uskutočňujú ľudia, tak môže mať rôzne subjektívne podoby a formy, a to už závisí najmä od mravnosti lídrov tejto globalizácie. Hlavní lídri globalizácie môžu organizovať zjednocovanie sveta podľa spravodlivého modelu, alebo podľa nespravodlivých modelov. Môžu budovať supersystém-parazita, alebo supersystém symbionta. A parazitovať sa dá jak na prírodnom prostredí, tak aj na práci obyčajných ľudí tvoriacich tento supersystém. Výsledkom parazitovania je degradácia a pomalá smrť toho, koho parazit vyciciava. Dnešnými parazitmi a cudzopasníkmi sú "elity", ktoré sa presne takto správajú.

Lekcia 4:

 
Naposledy upravené:
Naspäť
Top Bottom