Anatómia perestrojky

Vargis

Člen
Anatómia "perestrojky": Alexander Jakovlev, udalosti v Tbilisi, "uzbecký prípad"...

V decembri tohto roku (2020) si pripomíname 29. výročie zmiznutia Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR) z geografických máp. Pri spomienkach na tieto dramatické a tragické časy si dodnes nevieme prestať klásť otázku: Kto bol tieňovým bábkohercom Gorbačova, generálneho tajomníka ÚV KSSZ a prvého a posledného prezidenta ZSSR? Bol to kozák alebo len neschopný arogantný "narcis"? Kto aktivoval neviditeľné páky činnosti "medziregionálnej skupiny" Najvyššieho sovietu ZSSR? Na základe čieho nariadenia boli Sovietska armáda a KGB ZSSR špinené na stránkach rôznych masmédií? Kto prispel ku kolapsu našej ekonomiky? O pozadí a hybných silách takzvanej "perestrojky", ktorá viedla k rozpadu ZSSR v roku 1991 a ktorej dôsledky pociťujeme dodnes, bolo napísaných mnoho prác, ale biele miesta zostávajú. A o to cennejšie sú v tomto smere hlasy priamych svedkov udalostí minulosti, vrátane jej "tienistej", kamuflovanej zložky. V prvom zo série rozhovorov, ktoré sme pripravili o udalostiach spred 30 rokov, sa o nich rozhovoril Vladimír Glagoľov, asistent bývalého tajomníka ÚV KSSZ a člena politbyra a neskôr asistent prvého tajomníka ÚV KSSZ I. Polozkova.
 

Prílohy

  • Anatómia perestrojky Alexander Jakovlev, udalosti v Tbilisi, uzbecký prípad.pdf
    1.2 MB · Zobrazenia: 25
Anatómia perestrojky a zjednotenia Nemecka: "Milke zhodnotil Gorbačovovu podstatu ako zradcovskú...
Tento muž si odpykával trest v nemeckom väzení, hoci mal v tom čase 90 rokov. Ani to však nezastavilo západonemeckú justíciu u ktorej 40 rokov vzbudzoval skutočný strach a hrôzu, pretože bol jedným zo zakladateľov a budovateľov robotnícko-roľníckeho, socialistického nemeckého štátu. Štyridsať rokov nepretržite predsedal štátnemu bezpečnostnému aparátu NDR. V rôznych publikáciách ho dnes nazývajú "všemocným ministrom štátnej bezpečnosti", tvrdým marxistom a ďalšími lichotivými a nelichotivými prívlastkami. Aký bol v skutočnosti, čo o ňom môžu povedať ľudia, ktorí ho osobne poznali? O bývalom ministrovi štátnej bezpečnosti NDR, členovi politbyra Ústredného výboru SJSN(Socialistická jednotná strana Nemecka) Erichovi Milkem hovorí generálmajor vo výslužbe Nikolaj Jegorovič Kaljagin, bývalý zástupca náčelníka prvého hlavného riaditeľstva KGB ZSSR, ktorý žiaľ nedávno zomrel.
 

Prílohy

  • Anatómia perestrojky a zjednotenia Nemecka Milke zhodnotil Gorbačovovu podstatu ako zradcovskú.pdf
    1 MB · Zobrazenia: 22
Anatómia perestrojky: ako Jakovlev a Gorbačov vychovávali litovských "Sajudov
V januári 2021 uplynulo 30 rokov od dramatických udalostí v Litovskej SSR na sklonku existencie Sovietskeho zväzu, známych aj ako " útok na Vilniuskú televíznu vežu". V dôsledku provokácie bojovníkov "Sąjūdis" s otvoreným súhlasom alebo dokonca priamou podporou Moskvy zahynuli ľudia a dezintegračné procesy dostali silný impulz. Napriek bravúrnej nacionalistickej rétorike je situácia Litvy, ako aj ďalších pobaltských republík, nezávideniahodná: kolaps priemyslu, vyľudňovanie, masový odliv obyvateľstva za lepším životom do zahraničia... V ostatných bývalých sovietskych republikách je sociálna, politická a hospodárska situácia ešte horšia, niekde, ako napríklad v Arménsku, je štát na pokraji kolapsu. O toto sa usilovali občania kedysi jednotnej krajiny, ktorí z rôznych dôvodov podľahli nebezpečnej a avanturistickej rétorike národných provokatérov?

Kto boli títo ľudia? Akú úlohu zohrali nacionalistické nálady pri zániku ZSSR a možno tvrdiť, že mali prevažne vonkajší pôvod? Videli stranícke a poriadkové orgány rastúcu hrozbu a čo nakoniec zabránilo jej odvráteniu? Čoho bolo v Gorbačovovom konaní viac - nekompetentnosti, prázdnych reči alebo zrady? V ďalšom rozhovore zo série Anatómia perestrojky sa o tom všetkom dozviete.
 

Prílohy

  • Anatómia perestrojky Ako Jakovlev a Gorbačov vychovávali litovských Sajudov.pdf
    1.8 MB · Zobrazenia: 19
Anatómia perestrojky: nacistickí prisluhovači na výplatnej listine západných bezpečnostných služieb
V minulom roku (2020) uplynulo 65 rokov od neslávneho výnosu Prezídia Najvyššieho sovietu ZSSR zo 17. septembra 1955 o amnestii pre sovietskych občanov, ktorí kolaborovali s okupantmi počas Veľkej vlasteneckej vojny v rokoch 1941 - 1945. Okrem iných postihla aj mnohých banderovcov, ktorí sa do kolaborácie s okupantmi zapojili nie "zo zbabelosti alebo nevedomosti". Trestnú činnosť ukrajinských a pobaltských nacionalistov, ktorí sa po roku 1945 dali do služieb západných špeciálnych služieb, opisuje Jurij Alexandrovič Kobjakov, pracovník KGB a Ústredného výboru KSSZ, jeden z priamych účastníkov boja proti nacionalizmu.
 

Prílohy

  • Anatómia perestrojky nacistickí prisluhovači na výplatnej listine západných bezpečnostných slu...pdf
    1.5 MB · Zobrazenia: 13
Anatómia "perestrojky": vojna v Afganistane a boj za islamský mier
V jednej z piesní venovaných vojne v Afganistane, ktorá trvala desať rokov, sa spievajú tieto verše:
"Zbohom hory, vy viete najlepšie, aká cena bola zaplatená, nepriateľ, s ktorým sme neskoncovali, akých priateľov sme zradili!".
Tieto verše sa veľmi hodia k 30. výročiu stiahnutia obmedzeného kontingentu sovietskych vojsk z Afganistanu, ktoré sa skončilo 15. februára 1989. Medzitým stále existujú otázky: Prečo sa sovietske vedenie rozhodlo vstúpiť do Afganistanu? Aké plány malo kábulské vedenie s nasadením nášho obmedzeného kontingentu? Vsadilo sovietske vedenie správne na Babraka Karmala v roku 1979 a na Dr. Nadžíba v roku 1987? Prečo sa podľa mnohých analytikov sovietsky priateľský režim Nadžibulláha, ktorý sa bez sovietskej podpory udržal v rokoch 1989 až 1996, nakoniec zrútil pod náporom hnutia Taliban, ktoré je v Rusku zakázané? A napokon, bola za Nadžibulláhovu tragickú smrť, ako aj za smrť Ahmada Šáha Masúda, zodpovedná americká tajná služba?
Generálplukovník Leonid Grigorievič Ivašov súhlasil, že odpovie na tieto a ďalšie otázky.
 

Prílohy

  • Anatómia perestrojky vojna v Afganistane a boj za islamský mier.pdf
    876.1 KB · Zobrazenia: 12
Anatómia perestrojky: od Stalinovej smrti po Jakovleva a Ševardnadzeho
Ukončenie rozhovoru s Leonidom Grigorievičom Ivašovom. Prvá časť: Vojna v Afganistane a boj za islamský mier.
 

Prílohy

  • Anatómia perestrojky od Stalinovej smrti po Jakovleva a Ševardnadzeho.pdf
    971.7 KB · Zobrazenia: 8
Anatómia perestrojky: ako USA a Británia priviedli Gorbačova k moci
2. marca 2021(článok uverejnený 29.3.2021) si pripomíname 90. výročie narodenia M. S. Gorbačova, prvého a posledného prezidenta ZSSR. A 17. marca si pripomíname 30. výročie ním iniciovaného referenda, ktoré bolo v skutočnosti jedným z aktov "divadla", ktoré sa skončilo rozpadom veľmoci. Zatiaľ stále zostávajú nezodpovedané otázky o tom, ako, na čí príkaz sa uskutočnil takzvaný "proces obnovy", ktorý nakoniec viedol k rozpadu ZSSR. Kto bol skutočným bábkohercom Gorbačovovho rozmrazovania a kedy a kým bola vytvorená GKČP(Štátny výbor pre výnimočný stav v ZSSR) , o ktorej sa krajina dozvedela 19. augusta 1991. A množstvo ďalších... Na aktuálne otázky dramatickej neskorej sovietskej histórie a vplyvu západných mocenských centier na ňu odpovedal Michail Iosifovič Horužik, vedúci Medzinárodnej právnickej spoločnosti "Európska záruka", vedecký pracovník, doktor práv, docent.
 

Prílohy

  • Anatómia perestrojky ako USA a Británia priviedli Gorbačova k moci.pdf
    1.5 MB · Zobrazenia: 13
Anatómia perestrojky: zlyhanie Chruščovovej "výstavby komunizmu"
Málokto si spomenul na výročie Chruščovovej éry, dlho označovanej ako "rozmrazovanie".Nedávno ju E. Spicyn nazval aj ako "prepad" alebo aj "šlamastikou". Medzitým pred vyše 60 rokmi, konkrétne 25. júla 1961, predsedníctvo Ústredného výboru komunistickej strany schválilo návrh programu výstavby komunizmu v sovietskej krajine do roku 1980. O niekoľko dní neskôr, 29. - 30. júla, bol tento významný dokument uverejnený v novinách ZSSR a prosovietskych socialistických krajín.
 

Prílohy

  • Anatómia perestrojky zlyhanie Chruščovovej výstavby komunizmu.pdf
    1.1 MB · Zobrazenia: 2
Anatómia perestrojky: od GKČP(štátny výbor pre výnimočný stav) po rozpad Sovietskeho zväzu
Od roku 1991 prebieha diskusia o tom, či M. S. Gorbačovovi a jeho tímu deštruktérov sa podarilo rozbiť "rámec" ZSSR v podobe KSSZ, alebo v strane stále existovali rozumné sily, ktoré sa neusilovali o rozpad krajiny, ale o skutočnú obnovu? Kto stál pevne a dôsledne tvárou v tvár procesu s GKČP a kto bol natoľko nerozhodný, že o niekoľko mesiacov neskôr spôsobil tragický rozpad ZSSR? Na tieto a ďalšie otázky, ktoré odhaľujú tajomstvo spred vyše tridsiatich rokov, súhlasil odpovedať Vladimír Glagoľov, bývalý asistent prvého tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Ruskej federácie.
 

Prílohy

  • Anatómia perestrojky od GKČP(štátny výbor pre výnimočný stav) po rozpad Sovietskeho zväzu.pdf
    946.7 KB · Zobrazenia: 4
Anatómia "perestrojky": Litva, 1991 - pozadie nacionalistického povstania

V decembri si pripomíname tridsiate výročie(1991) rozpadu jednej z najväčších krajín sveta, ZSSR. Ako a koho rukou sa bacil nacionalizmu nakazil v pobaltských republikách ZSSR, ktorých územia boli začlenené do rodiaceho sa Ruského impéria za Petra Veľkého? Kto nesie vinu za krviprelievanie 13. januára 1991 vo Vilniuse? Kto z pobaltských vodcov a ako presne bol prepojený so západnými kruhmi, ktorých cieľom bol rozpad ZSSR? Kto ovplyvňoval slaboduchého prezidenta ZSSR, ktorý sníval o tom, že z krajiny urobí koloniálny prívesok, úplne poslušný USA a Veľkej Británii?

Na tieto otázky odpovedá plukovník v zálohe skupiny "Alfa" Michail Vasilievič Golovatov.
 

Prílohy

  • Anatómia perestrojky Litva, 1991 pozadie nacionalistického povstania.pdf
    1.8 MB · Zobrazenia: 2
Od Churchillovej "Fultonskej reči" po informačnú sabotáž, Navaľného a žoldnierstvo našich dní.
Zmena politických epoch nie je prekážkou konfrontácie spravodajských služieb


V roku 1946 predniesol vtedajší britský premiér Churchill dnes už slávny "Fultonský prejav", v ktorom vyzval na novú krížovú výpravu proti ZSSR, čím symbolicky odštartoval studenú vojnu.Stále zostávajú otázky, aké metódy používali a používajú USA a ich spojenci proti našej krajine, najmä v krajinách Blízkeho východu, kde predtým studená vojna niekedy nadobúdala nádych otvoreného stretu veľmocí? Aké formy boja používali a používajú spravodajské služby v tomto strete? Prečo sa Spojeným štátom, hoci len dočasne, podarilo dosiahnuť určité úspechy? Reagovali súčasné ruské orgány dôstojne na útoky USA?

Na tieto a ďalšie otázky súhlasil pre našu publikáciu odpovedať generálmajor Alexander Bartenev, bývalý zástupca vedúceho analytického oddelenia sovietskej KGB.
 

Prílohy

  • Od Churchillovej Fultonskej reči po informačnú sabotáž, Navaľného a žoldnierstvo našich dní.pdf
    860.5 KB · Zobrazenia: 5
Z histórie konfrontácie medzi USA a ZSSR: vedecké a technické spravodajstvo
Vytvorenie sovietskej atómovej bomby umožnilo udržať mier vo svete"Keby mali možnosť zničiť našu krajinu v okamihu "X", urobili by to už dávno..."V archívoch špeciálnych služieb sa stále skrýva mnoho tajomstiev, jedným z nich sú aj metódy práce Vedeckej a technickej kontrarozviedky KGB. Aké úlohy plnilo toto oddelenie, ako slúžilo vojenskopriemyselnému komplexu a vesmírnemu programu našej krajiny a aké metódy sa používali na potláčanie špionáže CIA na získavanie tajomstiev v týchto odvetviach našej krajiny a ako pracovníci štátnej bezpečnosti vypočítavali špiónov Spojených štátov, ako bol napr. Tolkačev? Na tieto a ďalšie zaujímavé otázky odpovedal bývalý zástupca predsedu KGB ZSSR a predtým zástupca náčelníka vedecko-technickej kontrarozviedky generálmajor Nikolaj Alexejevič Šam.
 

Prílohy

  • Z histórie konfrontácie medzi USA a ZSSR vedecké a technické spravodajstvo.pdf
    905.3 KB · Zobrazenia: 3
Anatómia perestrojky: Počiatky Gorbačova a Pražská jar
25. decembra 1991 bola nad moskovským Kremľom spustená štátna vlajka ZSSR. Jeľcin informoval amerického prezidenta Busha staršieho o likvidácii Zväzu sovietskych socialistických republík. Tomuto zločinu predchádzal rovnako závažný rozpad Rady vzájomnej hospodárskej pomoci (RVHP) a Varšavskej zmluvy, ktorý spáchal Gorbačov a jeho spolupracovníci. S následkami oboch sa stále vyrovnávame.Toto je rozhovor Igora Latunského s Vladimírom Sergejevičom Glagoľovom, bývalým poradcom oddelenia socialistických krajín Ústredného výboru KSSZ a potom členom redakčnej rady denníka Pravda.
 

Prílohy

  • Anatómia perestrojky Počiatky Gorbačova a Pražská jar.pdf
    821.5 KB · Zobrazenia: 11
Spravodajské služby a "vládcovia myšlienok" - na vlnách studenej vojny...
So začiatkom studenej vojny známy Allen Dulles raz napísal, že psychologické útoky na "ríšu zla" nie sú o nič menej dôležité ako vojna o jej zničenie. Alexander Bartenev, generálmajor v zálohe, bývalý zástupca vedúceho analytického oddelenia KGB ZSSR, pokračoval vo svojom rozprávaní o niektorých aspektoch dlhoročnej, niekedy "neviditeľnej", ale preto nemenej tvrdej konfrontácie.
 

Prílohy

  • Spravodajské služby a vládcovia myšlienok na vlnách studenej vojny.pdf
    869.4 KB · Zobrazenia: 10
Karibská kríza a švajčiarske sprostredkovanie: poučenie z histórie je aktuálne aj dnes
Napriek dramaticky zmenenej geopolitickej scenérii je poučenie z dramatických udalostí spred 60 rokov, známych ako "kubánska kríza", "kubánska raketová kríza" alebo "karibská kríza", dnes žiadané viac ako kedykoľvek predtým.
 

Prílohy

  • Karibská kríza a švajčiarske sprostredkovanie poučenie z histórie je aktuálne aj dnes.pdf
    1.1 MB · Zobrazenia: 8
Smrť Leonida Brežneva a premenlivosť sovietsko-čínskych vzťahov
Pred vyše 40 rokmi, 10. novembra 1982, zomrel generálny tajomník Ústredného výboru KSSZ Leonid Brežnev. Napriek zlému zdravotnému stavu sa tak stalo celkom nečakane a niektorí historici spájajú odchod prvej osoby (ako aj niektoré ďalšie podozrivé epizódy) s vážnym zákulisným bojom o moc a vplyv, ktorý sa od začiatku 80. rokov odohrával v najvyšších mocenských kruhoch sovietskeho štátu
 

Prílohy

  • Smrť Leonida Brežneva a premenlivosť sovietsko čínskych vzťahov.pdf
    1,006.9 KB · Zobrazenia: 2
Úpadok Chruščovovej éry: prečo zlyhal sovietsko-východoeurópsky štátny plán?
V dňoch 5. - 7. júla 1962 predsedovia vlád východoeurópskych členských štátov RVHP pod rôznymi zámienkami odmietli podpísať návrh iniciovaný Radou ministrov ZSSR a osobne Chruščovom o vytvorení jednotného nadnárodného plánovacieho orgánu v rámci "socialistického tábora". Príslušný návrh bol predložený počas stretnutia vedúcich predstaviteľov komunistických strán krajín východnej Európy - členov tohto združenia - v Moskve 6. - 8. júna 1962. Už 1. septembra 1962 sovietske vedenie načrtlo začiatok práce jednotného plánovacieho orgánu RVHP...
 

Prílohy

  • Úpadok Chruščovovej éry prečo zlyhal sovietsko-východoeurópsky štátny plán.pdf
    819.9 KB · Zobrazenia: 4
Fínsko a Švédsko, ZSSR a NATO: "proces prebieha" od roku 1956
Stiahnutie sovietskej námornej základne z Porkkala-Udd znamenalo začiatok plazivej expanzie NATO v Pobaltí

V tejto súvislosti si pripomeňme niektoré málo známe stránky histórie, ktoré podľa nášho názoru zdôrazňujú efemérnosť a podmienenosť tzv. škandinávskej "neutrality". Faktom je, že Štokholm a Helsinki "začali hovoriť" o možnosti zblíženia so Severoatlantickou alianciou hneď po rozpade ZSSR. Prvé predbežné kontakty Švédska a Fínska s alianciou sa datujú do rokov 1956 - 1957, pričom boli podmienené nielen postupom Moskvy pri potlačení profašistického povstania v Maďarsku na jeseň 1956....
 

Prílohy

  • Fínsko a Švédsko ZSSR a NATO proces prebieha od roku 1956.pdf
    845.9 KB · Zobrazenia: 6
O Stalinovej neúspešnej "kultúrnej revolúcii"
Pred 70 rokmi, 13. januára 1953, sa na titulnej strane "Pravdy" objavil (bez podpisu) rozsiahly článok "Podlí špióni a vrahovia pod maskou profesorov - lekárov". Podľa štýlu tejto publikácie a jednotlivých viet pozorní občania v ZSSR a v zahraničí rozpoznali, že za ňou stojí autorstvo Josifa Stalina. Hovorilo sa o pripravovanej ďalšej "čistke" v strane a štáte. Už v januári bola kampaň začatá v ZSSR prakticky odskúšaná v socialistickom Bulharsku: 21. januára agentúra TASS informovala o "odhalení skupiny sprisahancov, ktorí mali v úmysle zvrhnúť legitímnu moc pomocou štátneho prevratu a vojenskej imperialistickej intervencie. A už 23. januára sa dozvedela o súdnom procese v Sofii a treste smrti pre pôvodcov sprisahania a dlhoročných trestoch väzenia pre jeho účastníkov. Väčšina z nich, ako aj povestní "podlí špióni a vrahovia pod maskou profesorov - lekárov" však boli krátko po 5. marci 1953 rehabilitovaní....
Celý článok v prílohe:
 

Prílohy

  • O Stalinovej neúspešnej kultúrnej revolúcii.pdf
    818 KB · Zobrazenia: 10
O Stalinovej neúspešnej "kultúrnej revolúcii"
Pred 70 rokmi, 13. januára 1953, sa na titulnej strane "Pravdy" objavil (bez podpisu) rozsiahly článok "Podlí špióni a vrahovia pod maskou profesorov - lekárov". Podľa štýlu tejto publikácie a jednotlivých viet pozorní občania v ZSSR a v zahraničí rozpoznali, že za ňou stojí autorstvo Josifa Stalina. Hovorilo sa o pripravovanej ďalšej "čistke" v strane a štáte. Už v januári bola kampaň začatá v ZSSR prakticky odskúšaná v socialistickom Bulharsku: 21. januára agentúra TASS informovala o "odhalení skupiny sprisahancov, ktorí mali v úmysle zvrhnúť legitímnu moc pomocou štátneho prevratu a vojenskej imperialistickej intervencie. A už 23. januára sa dozvedela o súdnom procese v Sofii a treste smrti pre pôvodcov sprisahania a dlhoročných trestoch väzenia pre jeho účastníkov. Väčšina z nich, ako aj povestní "podlí špióni a vrahovia pod maskou profesorov - lekárov" však boli krátko po 5. marci 1953 rehabilitovaní....
Celý článok v prílohe:
Je to dobrý materiál, díky. Jen malá poznámka Všeslovanskej komunistickej strany boľševikov (b), by zřejmě mělo být Všesvazové komunistické strany bolševiků.
Potom mi dost dobře není jasné, co by mělo znamenat zjavne závistlivého programu výstavby, to závistlivého? Asi by se tam hodilo nereálného, neuskutučnitelného.
To jsou drobnosti.

Ono je to jedno s druhým. Lidé si prostě nebyli schopni uvědomit, proti čemu stojí. Že ten vrcholek pyramidy je velmi dobře organizován, a to na nadnárodní úrovni. Hodně v tom podle mne hraje roli "podle sebe soudím tebe", kdy lidé nejsou schopni uvěřit, že by někdo uvědoměle ničil jejich život (a to často doslovně, vzpomeňme, kolik lidí v Rusku zemřelo po roce 1991, a to i hlady), jen aby si udržel svou moc nad fakticky otroky, kteří si svého postavení často nejsou vědomi. Pokud chcete trochu vniknout do atmosféry například třicátých let, popisovaných a shrnutých dost dobře zde: https://kob-forum.eu/2023/08/27/sov...j-v-stalin-od-nikolaje-sergejevice-sapelkina/

tak vám velmi doporučuji přečíst si například Makarenka - Začínáme žít, stojí to za to.

V článku je zmiňována skupina lékařů, která měla vraždit sovětské činitele cestou špatného léčení. Bohužel tento způsob jejich zatčením zřejmě nikam nezmizel (ono se není co divit po tom převratu po Stalinově smrti.) Stačí se podívat na materiály Základy sociologie 3, kde se dočtete Jak vraždili Sergeje Koroljova. Je to hodně drsné, a to byl rok 1966. http://leva-net.webnode.cz/products/zaklady-sociologie-3/
 
Naposledy upravené:
Naspäť
Top Bottom