Dá sa Láska definovať?

Dieťaťu by som povedal: "Láska, to je mamička a otecko, ktorí ľúbia svoje dieťa. A je to aj dieťa, ktoré ľúbi svoju mamičku a otecka". To je celkom jasný obrázok a deti ho veľmi často kreslia.
Dobry priklad.

ok, vsetci píšete, čo vsetko laska je. Laska je dar, laska je dokonalost. Ale čo je to? Ako to popíšete? Ako vysvwtlíte dieťaťu, čo je to slovo Láska a obraz za tým?
Netreba zabudat, ze pre deti je ovela dolezitejsie neverbalne predavanie informacii a slova su len urcitymi ciastocne oznacujucimi bodmi.

Spravnym vnutornym nastavenim-naladenim, mozem jasnejsie a presnejsie predat obraz informacie a to nie len obraz vizualny, ale aj obraz pocitovy.

Aj ked niet veci bez obrazu, ale laska nie je vec (stvorena, alebo ktoru tvorime), laska je stav na ktory si clovek viaze rozne obrazy, kde jednym zo zakladnych obrazov pre dieta je otec, matka a rodina.
 
Aj ked niet veci bez obrazu, ale laska nie je vec (stvorena, alebo ktoru tvorime), laska je stav na ktory si clovek viaze rozne obrazy, kde jednym zo zakladnych obrazov pre dieta je otec, matka a rodina.
ake obrazy?
 
Dieťaťu by som povedal: "Láska, to je mamička a otecko, ktorí ľúbia svoje dieťa. A je to aj dieťa, ktoré ľúbi svoju mamičku a otecka". To je celkom jasný obrázok a deti ho veľmi často kreslia.
tatinko a čo je to ľúbiť? to bude odpoveď (a aj bola)
 
tatinko a čo je to ľúbiť? to bude odpoveď (a aj bola)
By som doplnil k tomuto, ze nie je potrebne hned od malicka mechanicky zonglovat s pojmamy popisu lasky a vysvetlovat ich. Je v prvom rade potrebne zit ich. Dieta na podvedomej urovni vnima neverbalnu informaciu od dospeleho a pri beznom ziti, ktoreho sucastou je primerane vyznavanie lasky k dietatu (aj ked niekedy moze byt prisna) dochadza k budovaniu (nabalovaniu) obrazov, ktorymi si dieta lasku zobrazuje.

Chcem poukazat na potrebu suladu verbalneho pristupu a vnutorneho nastavenia, co ujasnuje a naplna prijmane pojmy u druheho cloveka.

- Tatinko, čo je to ľúbiť?
- Poď bližšie, že ťa objímem...(objatie a bozk na čelo) Ľúbim ťa Miško môj krásny...
 
By som doplnil k tomuto, ze nie je potrebne hned od malicka mechanicky zonglovat s pojmamy popisu lasky a vysvetlovat ich. Je v prvom rade potrebne zit ich. Dieta na podvedomej urovni vnima neverbalnu informaciu od dospeleho a pri beznom ziti, ktoreho sucastou je primerane vyznavanie lasky k dietatu (aj ked niekedy moze byt prisna) dochadza k budovaniu (nabalovaniu) obrazov, ktorymi si dieta lasku zobrazuje.

Chcem poukazat na potrebu suladu verbalneho pristupu a vnutorneho nastavenia, co ujasnuje a naplna prijmane pojmy u druheho cloveka.

- Tatinko, čo je to ľúbiť?
- Poď bližšie, že ťa objímem...(objatie a bozk na čelo) Ľúbim ťa Miško môj krásny...
nemas este deti. To nie je otazka, ale konštatovanie. Moja mala filozofka ide tak ako tatinko dondetailov, kym ich nepochopi. a ide hodne dondetailov. Takze takto ju odbiť nejde, pretoze pocuje, ze lubim tento cukrik, ze angela je zalubena do toma, ze lubim tuto ariu alebo cavantinu z opery, atd atd... a chce vediet viac.

I ak preco to tak rozoberam je, ze ani VP ZSSR to neuchopil v Zakladoch sociológie. Taka zložitá (obrazpvo) tema je to. V podstate všetci, vratane mňa, to slovo poznáme, no uchopit ho je veľmi nejednoduché.
Na tuto otázku totižto hľadaju odpovede po celejnplanéte už veky. A pre "jednoduchých" ľudí, je Láska = styk pohlavnychbotganov a zaľúbenie sa, teda pobláznenie hormonov a scasti biopolí, kedy dvoch ľudí k sebe pritahuje program predĺženia rodu.
No filozofické (niektorrí čítajú náBoženské) smery po celom svete hľadaju opis. Pretože Láska je aj, keď šiel Joxov dedo do povstania s rým, že ľúbil ešte svoje nenarodené deti a nechcel, aby sa narodili do takého života, aký pripravovali nacisti. Láska je aj, keď starci pravoslávnej cirkvi, budhistickí mnísi aj kláštorní mnísi a mníšky po celom svete sa modlia za rozlíšenie pre ľudstvo ako celok láska je ale aj to, keď ľudia stále znova a znova vysvetľujú, prečo treba žit zdravo, čo znamená žiť v lone prírody a túto pomáhať obnovovať a dotvárať, to je láska neopätovaná, veľa krát zatracovaná. Láska je aj nezištná pomoc, pretože žiadna pomoc nienje nezištná, každá adresná pomoc, či cudziemu dieťaťu, či dospelému, je, alo keď tuková bunka predá cholesterolovému kontajneru par molekúl tuku pre bunku v mozgu. Sú obe súčastou jedného celku.

A čo je ultimatívna Láska? Boh je Láska. Pretože cez JŽO dostávame stále, každý, svojou mierou pochopenia podmienené správy. Aby sme boli vedení vo svojej miere pochopenia prave spravnym smerom.
A tiež tento Otec vezme tú čiastočku zo sveta skôr, pokiaľ sa sama rozhodla ísť nesprávne a vycerpala svoje možnosti byť Láskou pre druhých.
Aj to je to, čo opisujú ako Taoisti tak cesta Dharmy tak Ježišovo, alebo Mohammadove...
 
Moja mala filozofka ide tak ako tatinko dondetailov, kym ich nepochopi. a ide hodne dondetailov.
Rodicia su prvi, ktori idu prikladom, preto poukazujem na potrebu aj neverbalnej komunikacie. Im dieta najviac doveruje. To, ze dieta ma stale vela otazok je velmi nutne, prirodzene a dospely sa ma snazit na ne primerane odpovedat, vysvetlovat a smerovat ich. To vsetko podporuje zamyslanie sa, rozvoj vnimania a osobnosti dietata. Proste filozofovanie je potrebne a prospesne, ale moze byt aj nekonecne a prazdne, ked nema oporu v zivote, v nazornych poukazaniach. Kvalita a hlbka nazornych poukazani sa dosahuje pomocou neverbalnej komunikacie, ktora tvori obsah verbalnej.
 
Rodicia su prvi, ktori idu prikladom, preto poukazujem na potrebu aj neverbalnej komunikacie. Im dieta najviac doveruje. To, ze dieta ma stale vela otazok je velmi nutne, prirodzene a dospely sa ma snazit na ne primerane odpovedat, vysvetlovat a smerovat ich. To vsetko podporuje zamyslanie sa, rozvoj vnimania a osobnosti dietata. Proste filozofovanie je potrebne a prospesne, ale moze byt aj nekonecne a prazdne, ked nema oporu v zivote, v nazornych poukazaniach. Kvalita a hlbka nazornych poukazani sa dosahuje pomocou neverbalnej komunikacie, ktora tvori obsah verbalnej.
ale áno, áno... Ale stale to nevyjadruje hĺbku toho, co je Láska. Je to naozaj jedna z najkomplikovanejších uloh. lebo pri nej si človek uvedomi, že jej nerozumie....pre jej komplexnost, komplexnost a cistotu eneegetiky toho slova.
Preto to zacali zamieňat za milovať...
 
Ale stale to nevyjadruje hĺbku toho, co je Láska.
Suhlas.

Podla mna laska sa da vyjadrit roznymi kombinaciami slov, kde ale musi byt zachovana vnutorna kvalita pochopenia. Kvalita lasky je pochopitelna len vnutornym svetom cloveka a kazdy jej popis je viac ci menej len ciastocy.

pri nej si človek uvedomi, že jej nerozumie....
Podla mna laska vo svojej kvalite je pochopitelna a da sa jej porozumiet, len jej slovnym popisom ju nie je mozne opisat v jej uplnosti, alebo opacne, moze sa opisovat nespocetnym mnozstvom sposobov.
 
napriklad?
napriklad:
Zdroj: https://m.youtube.com/watch?v=mjh2cYOdDh8&pp=ygUNZ2VyZ2lqZXYgY2hvcg%3D%3D


mozes to rozviest pár prikladmi plneho opisu
Plne sa nedá opísať, ako som spomínal, ale myslím si, že človek môže dospieť (ak Boh daruje) k jej kvalitatívnemu pochopeniu.

Kvalitou poukazujem na stav (nie na vecný obsah stvorenia), aj keď tento stav nemusí byť nutne trvalý, ale v celku dostatočný.

Tento stav je intímnou vnútornou časťou vzťahu človeka s Bohom a od toho sa viac, či menej odvíja život človeka a jeho tvorba.

ps: Netvrdím, že viem plne, čo je Božia láska, ale verím, že človek hodný toho, ju môže zakúsiť.
 
tatinko a čo je to ľúbiť? to bude odpoveď (a aj bola)
Malému drobcovi by som povedal asi toto:
"Ľúbim ťa, a to znamená, že som šťastný už len z toho že ťa mám. Ľúbim ťa, a preto mi záleží na tom, aby si bol aj ty šťastný, zdravý a aby z teba vyrástol dobrý človek, ktorý bude tiež ľúbiť svoje deti".

A neskôr by som nadväzoval aj na lásku k ľuďom, k svojej domovine, k Bohu...

A keby sa ma pýtali na detaily, tak by som mohol povedať, že ak niekto šťastie iba prijíma, ale nerozdáva, tak taká láska je sebecká. Preto sa treba o šťastie deliť. V prvom rade s najbližšími, a potom aj s ďalšími ľuďmi.

Keby sa ma pýtali na hlúposti, že Simonka ľúbi cukrík, čo to znamená? "To znamená, že Simonku ten cukrík robí šťastnou. Ale vždy iba nachvíľu, lebo veci robia človeka šťastnými iba nachvíľu :)"

Láska je keď sa delíš s inými bytosťami o šťastie, snažíš sa aby všetci boli šťastní, ale predovšetkým o to, aby to šťastie bolo trvalé - a to sa dá dosiahnuť len gramotným riadením budúcnosti. Človek musí byť veľmi múdry a gramotný v riadení, aby zabezpečil pre druhých ľudí aj seba mier, šťastie a rozvoj, ktoré nezažijú krach.

Tá láska, ktorá je zameraná na aktuálny okamih vzájomnej výmeny šťastia, tá je asi najintenzívnejšia a je zrejmá každému. Ale rovnako je láskou aj budovanie šťastnej budúcnosti pre svoje deti, vnukov, pravnukov, ostatných ľudí... Tu tie prúdiace energie lásky tak intenzívne necítiť, ale to iba preto, lebo sú zaneprázdnené budovaním svetlejšieho zajtrajška (tak, ako keď je tatino v práci, a deti sa tešia, kedy už príde domov, lebo im chýba).
 
Tá láska, ktorá je zameraná na aktuálny okamih vzájomnej výmeny
A čo ked, napriklad, robí človek z altruistickych pohnútok, teda z lasky k iným to, že pustí svojmu sedcu milého človeka, nech je štastná/stastny z inou/iným. Je aj toto Laska, ked si vzajomne to štastie nevymienajú, ale s inými? A co zlý ľudia? Je možné ľúbit zlych ľudí?
 
A čo ked, napriklad, robí človek z altruistickych pohnútok, teda z lasky k iným to, že pustí svojmu sedcu milého človeka, nech je štastná/stastny z inou/iným. Je aj toto Laska, ked si vzajomne to štastie nevymienajú, ale s inými? A co zlý ľudia? Je možné ľúbit zlych ľudí?
To že bytost odpustí alebo pusti svoju lubenu, inej bytosti nemusí byt hneď láska. Vie rozumieť sebe a byt seba si vedomí. To že bytost odpustí alebo nekarha človeka čo vedome blíži neznamená že má v sebe lasku, stále to môže byt si seba si vedomí a vedieť že ten človek sa po mojom porozumení za istý čas pozmení. To že aj keď ja nikdy, bytost bojuje za národ tiež nieje láska, ale je si vedomí seba sa a teda by to nechcel sebe.
Láska u mna je akoby dotyk vyššiej moci, kde mi nepomôže mozog, či prognozi.
Láska mi príde ako ticho v sebe samom, keď neanalizujem.
A povedal by som dcére: Laduska Láska je to čo nevieš ovládať a robí ta lepšou, s pocitom tepla a kľudu.
 
teda z lasky k iným to, že pustí svojmu sedcu milého človeka, nech je štastná/stastny z inou/iným.
Ľúbiť človeka neznamená Vlastniť človeka. Ľúbiť znamená dať človeku voľnosť a ten sám príde k tebe ak chce. Ak nechce, tak zrejme našiel jemu viac vyhovujúci zdroj lásky.
Je aj toto Laska, ked si vzajomne to štastie nevymienajú, ale s inými?
Ľúbi stvoriteľ len jedného človeka alebo ľúbi všetko svoje stvorenie? Môže človek ľúbiť len jedného človeka alebo ma ľúbiť všetko stvorenie naokolo tak ako to robí Stvoriteľ?
Je možné ľúbit zlych ľudí?
Kto podá ďalej viac lásky? Kto bude viac rozširovať ďalej lásku?
Ten čo nikdy nebol ľúbený, bol celý život zlý, a odrazu sa zmenil lebo ho niekto začal ľúbiť.
Alebo ten čo bol celý život ľúbený (rozmaznávaný) a nepozná aké to je byť zlým?
 
Naposledy upravené:
Ten čo nikdy nebol ľúbený, bol celý život zlý, a odrazu sa zmenil lebo ho niekto začal ľúbiť.
Alebo ten čo bol celý život ľúbený (rozmaznávaný) a nepozná aké to je byť zlým?
Ten, co nikdy nebol ľúbený -> je teda Láska niečo, čo vznika len v srdciach ľudí? Alebo každého ľúbi aj Matka Zem a Otec Najvyšší. Matka Zem, cez telo Človrka, ktore je z jej komponentov, otec Najvyšší cez Dušu danú Ním Človeku. Matka cez krv a nasledne mliekom, ktorym ho vyzivovala. Otec, či ini, ktorí ho/ju ochranovali po narodení. Stromy, ktoré sa delili o vzduch, Slnko, ktoré ho/ju hladilo lúčmi. Vtáky, ktoré mu/jej spievali. Voda, ktorá vyvierala z utrob Matky Zeme a dávala mu/jej život.

Ako môže byt niekto "nikdy ľúbený"? Potom to nie je Láska, ale len pseudoláska....


Je rozmaznávanie Laska? Ked rozmaznany človek je bez návykov, bez pochopenia sveta okolo seba. Je to naozaj Láska, alebo je to pseudoláska?


A toto Jox cely čas myslí. Toro je obraz a odraz kulturnych stereotypov v hlavach ľudí. Pretože Láska a pseudoláska sa zamieňajú medzi sebou
 
  • Súhlas
Reactions: JS
Ako môže byt niekto "nikdy ľúbený"? Potom to nie je Láska, ale len pseudoláska....
Najskôr pseudoláska, ktorá je veľmi rozšítená v dnešnom svete.
Stále si pri tej pseudoláske spomeniem na jeden úryvok z filmu.

Hovorí dcéra matke ... matka pozri sa aký fešák pilot. Dobre upravený. Vyštudovaný. Aj vysoký plat musí mať ako pilot. Už som sa do neho zamilovala a chcem sa za neho vydať.

Ta dcéra neľúbi toho pilota, ona sa zamilovala do jeho materiálnych vecí a chce ho vlastniť. Keď sa pohľad dcérky nezmení ani po svadbe, tak pilot nebude clý život ľúbení, len vlastnení. Časom začne piť, užívať drogy atď. A to len preto, lebo jeho žena ho chce vlastniť a nie ľúbiť.
 
A čo ked, napriklad, robí človek z altruistickych pohnútok, teda z lasky k iným to, že pustí svojmu sedcu milého človeka, nech je štastná/stastny z inou/iným. Je aj toto Laska, ked si vzajomne to štastie nevymienajú, ale s inými? A co zlý ľudia? Je možné ľúbit zlych ľudí?
Múdri ľudia hovoria, že skutočné a trvalé šťastie treba hľadať vo svojom vnútri, že tam je jeho zdroj... Šťastie hľadané v pominuteľných materiálnych veciach robí radosť len chvíľu. Darček poteší nachvíľu, sladkosti potešia nachvíľu, sex poteší nachvíľu... Ale trvalé šťastie vyviera zvnútra, ak má v ňom človek správny svetonázor, správne videnie a chápanie sveta... To je zdrojom mieru v duši, vyrovnanosti a spokojnosti.

A o to sa človek môže oprieť, ak chce, aby niekto bol šťastný, hoc aj nie s ním... Tá predstava vidieť druhého človeka šťastného raduje. No zároveň bolí tá prázdnota, ktorá ostala po milovanom človeku v srdci, a tú treba nechať zahojiť. U ľudí to chodí tak, že bolesť z rozchodu pominie, keď si človek nájde nového človeka, keď znova začne milovať. Niektorí ľudia po rozchode ostávajú dlho sami, a tým sa odsudzujú k dlhým rokom mučenia seba samého. Lebo srdce, ktoré aktívne nemiluje, to sa ani nehojí...

Je to podobné ako so zvieratkami. Zbožňujeme zvieratká, vytešujeme sa z nich, ale držíme ich v klietke, aby boli stále s nami. Keby vtáčik uletel, boli by sme nešťastní, až tak sme sa na nich naviazali, že ich väzníme. Iná úroveň lásky je milovať zvieratá, a nechať ich voľne lietať v prírode, behať po lúke a pod. Ak postavíme na dvore krmítka, posadíme stromy, tak sa aj tak môžeme vytešovať, ak každý deň k nám príde drozd (kos) spievať na dvor, ak si v strome spraví hniezdo a uvidíme jeho rodinku... To je láska, ktorá sa nesnaží vlastniť...

A milovať nepriateľa... Tu už treba oveľa vyššie chápanie vecí... Obyčajný kresťan, ktorému to káže viera, sa oprávnene pýta? Prečo mám milovať niekoho, kto pácha zlo? Iba preto, že si to želá Ježiš? Ale prečo si niečo také želá?
Treba hlavne odlíšiť dušu človeka od jeho skutkov (generovaných skazeným duchom/psychikou). Určite sa pod láskou k nepriateľovi nemyslí, že budeme milovať jeho skazený charakter a zlo ktoré pácha. To nie! Pod láskou k nepriateľovi si môžeme predstaviť, že naša láska sa týka jeho duše.
No vysvetlenia k pojmom duša-duch-telo dávajú náboženstvá a filozofie, a tie výklady sú rozdielne... V mojom chápaní je duša vždy čistá a svätá. Duša (Božia iskra) sa nemôže ničím poškvrniť. Na Zemi hraje svoju úlohu, ktorú dostala od Boha, podobne ako herec dostane scenár a hrá napríklad princeznú alebo čerta. To herca nepoškvrňuje ani mu nedáva žiadnu zásluhu. Dáva mu to iba živé skúsenosti byť v niekoho koži, chodiť v niekoho topánkach, cítiť jeho city a pocity...

Ja tú lásku k negatívnym ľuďom a protivníkom realizujem tak, a zatiaľ som na nič lepšie neprišiel, že im zo srdca intenzívne prajem také veci, ktoré dokážem priať aj sebe. To jest neprajem im nič také, čo by som nezniesol ja sám. Je to určitý spôsob mágie lásky, zákon príťažlivosti a predstavivosti... Zo srdca im prajem niečo ozaj dobré, čo by z nich spravilo lepších a šťastnejších ľudí. A veľakrát to funguje. Niekedy sa ľudia správajú drzo a provokatívne, ale je to ich spôsob volania o pomoc. V takých prípadoch, ak je ich srdce otvorené, tak kúzlo sa podarí...

A čo je lepšie, hádať sa s negatívne naladenými ľuďmi a prilievať olej do ohňa? Mať posledné slovo, hoci je jasné, že slová tu nič nezmôžu? Alebo sa pokúsiť uzdraviť toho človeka neviditeľným spôsobom, pomocou mágie lásky? (s tým, že posledné slovo má v tomto Boh sám a iba On rozhodne či zmena bude alebo nie, lebo on vidí poslanie človeka i kontext...) Najmä ak vidíme, že to funguje a je to úprimné... Nie je tam ani kúsok pokrytectva, vypočítavosti alebo manipulácie, lebo to, čo posielam k iným, to sa vracia aj ku mne (ak mením druhých, mením aj seba. to čo želám im, želám aj sebe).
Možno ste mnohí videli alebo čítali "The Secret", a načo využívať silu tohoto princípu na materiálne hlúposti, ak sa to dá využiť k tomu, aby na svete bolo stále viac lepších a šťastnejších ľudí... Ten princíp som si opakovane vyskúšal už pred mnohými rokmi, a je veľmi funkčný (len treba vedieť ako na to). No bolo by pochabé to realizovať na konzum a mamon, keď takto sa dá pomáhať vzniku lepšieho sveta.
 
Naposledy upravené:
Naspäť
Top Bottom