Komunitná spolupráca Dejiny Slovenskej Štátnosti

Atom dam ti otazku. Čo ta viedlo ku tomu napisať toto?
šlo o toto: "převrátit nelidskými typy psychiky jejich význam"

Lež se převléká za pravdu již celé věky a je v tom velký zmatek a vědomí je omezené a rozplétání těch významů vytváří další egregory a další jiný zmatek. Uvažuji, že v mnohých případech lze nechat poslední pozitivní význam, když je v tom vidět nebo ho lze dosadit tak, aby to ostatní tak vnímali.

Osobně, když znám temnější význam slova, tak se slovu se vyhýbám - například "úžasné"jsem vyřadil ze slovníku, ale když ho někdo použije tak je jenom malé procento případů, kdy mohu upozornit na původní význam slova. Pokud to tedy ve většině případu nejde, tak v takovém případě mu přiřadím nový pozitivní obsah. Slovo je nálepka (v různých jazycích může mít stejné slovo různý význam), ale také spouštěč, kdy "mysl" buďto v nevědomí nebo vědomě přiřadí význam slovu, přitom se aktivují biopole, které pak vytváří egregory.
 
Naposledy upravené:
Pozdravuje hradný pán Matúš Čák z Trenčína. Nadherné vidiet, ze napriek tomu, že hrad ešte ako pevnosť vlastnili Arpadovci, potom, ako ho ziskal a za svoj dvor ustanovil Matúš Čák, zvany Trenciansky, este aj 702 rokov po jeho smrti vlaje na jeho sidelnom dvornom hrade zo styroch strán zastava s rodovym erbom Matúša. Zlatý Lev v modrom poli a nie, anjouovska ilesháziovska alebo ina rodova vlajka.

Este pridať pôvodnu Uhorskú, ktorú na hrade majú hneď v rotunde pri vstupe je vyobrazenie Štefana 1 s vlajkou uhorska, teda zlaty dvojkríž na zlatom trojvŕší v cervenom dvorci.
A vsetci vedia, ze ten kraľ je prvy Uhorsky nie maďarsky kráľ.

Odporúčam prehliadku o 1400 sa denne dostanete aj do obrazárne so skvelými obrazmi, no dostali sme pocas vykladu aj infirmacie, za ktoré by sa nehanbil ani isaac asimov skríženy so stevenom kingom a dominikom danom ako napr:
- ľudia v tej dobe postele moc nemali a panovnicke rody postele dedili
- ako sa ľudia zväčšovali, dedené postele im boli malé
- pretože tomu bolo tak, a verili, že ak človek leží vystrety môže zomriet, tak lezali a spali na posteliach v polosede, aby sa tomuto vyhli....
To som už ťahal deti preč, no skvost večera bolo, ked pani, ktora je zamestnaná Trenčianskym muzeom prehlasila, ze Matuš Čák bol.kontroverzný oligarcha, ktorý nebol nikdy korunovaný ako kráľ, ale bol abdolutisticky momarcha na svojom uzemí, neuznával ani svetske ani cirkevne autority.

Tu už som nevydrzal a poopravil pani, že MČT bol najdlhšie vládnuci Palatín v Uhorsku, že este 300 rokov po smrti sa v kronikách vyskytovala zmienka o Matheus Regnum, mimochodom je to vyresane aj na vstupnom portali do vrchneho hradu a že áno, cirkevne autority neuznával a Nitru vypalil a papežské stavby rozdupali jeho kone, len škoda, že sme vtedy nechytili Gentilesa a nezavesili na vrch Matušovej veze.
:)
Kto chcete vediet viac, je to naozaj zaujimavá historia, kde som pochopil jedno. Kráľ bol dôležitý, no palatín mal zodpovednosť za chod, nie za vedenie krajiny. Preto Matúš robil to, a toto je môj názor z dialogosu, že radsej vypálil Nitru a vyhnal Gentilesa a bil sa s Anjouovcami, ako by mal dopustit to, čo sa nakoniec stalo. Uhorsky snem uz nevolil kráľa, ale kráľovstvo Uhorské prešlo genézou, kde kráľ sa stalndedičnou funkciou, prava Uhorskeho snemu boli potlačené a začala demontáž Uhorska, ako státu, ktora vyvrcholila 1 sv. vojnou a rozpadom na malé štáty na principe etnicko- jazykovych hraníc...

Preto si tuto fázu nasich dejín tak stale pripominame. Bola to jedna z poslednych kapitol spolocnej dejinnej cesty, ktora znamenala mier medzi národmi v Uhorsku.
Čo vy na to
 

Prílohy

  • 20230705_172155.jpg
    20230705_172155.jpg
    2 MB · Zobrazenia: 7
A k tomu pozdravuje aj Ján Frantisek Pálfy, mocný to pán z Bojnic, ktorý bol jedným z ľudí, ktorym sa môže po práve hovorit filantrop.
Prečo? Trocha viac v jeho životopise
ako aj v jeho záveti, je fascinujuce ju citať, vid priloha.
Omnia cum tempore, všetko má svoj čas...
20230618_154338.jpg
 

Prílohy

  • Bakalarska_diplomova_praca-.pdf
    2.4 MB · Zobrazenia: 8
K téme Uhorska a postavenia Slovanov v ňom článok od profesora Homzu, ktorého zostrelili z postu vedúceho Katedry slovenských dejín na UK.

 
Zoznam hradov a zamkov na Slovensku. Alebo inak povedané, zoznam kultúrnych datovych bánk, v ktorej v kazdej z nich je zapisaná časť dejin naroda. Slasti a strastí, ktore sa odražajú na stýle stavby, prispôsobeneho dobe, účelu a významu.
Čo s dovolebkou tento rok? Možno by stalo za to, navstíviť casť svojej vlastnej minulosti a pokochat sa pracou ruk a hláv nasich predkov

 
Táto báseň


bola plne inšpirovaná obrazom zo zbierky Grófa Jána Pálfyho, ktorý sa doteraz nachadza na Bojnickom zámku pred jeho pracovňou. Obraz sa volá Zrúcaniny primorského mesta. Možno komunita bude môct najsť aj iné podobné obrazy, hlavne francuzskych maliarov. Ak podobné obrazy poznáte, dajte mi prosím vedieť. Verim totižto, že autori ich maľovali podľa skutočných predlôh.
20230618_151654.jpg
 
Naposledy upravené:
@Cibuliar veľka vdaka, napriklad tu su nadherne jeho diela. Moj taliansky oolega, polyhistor a skvely strateg, ho pozná skôr z jeho drevorezieb, no tu som nasiel nadherne jeho diela


vdaka este raz
 
@Cibuliar veľka vdaka, napriklad tu su nadherne jeho diela. Moj taliansky oolega, polyhistor a skvely strateg, ho pozná skôr z jeho drevorezieb, no tu som nasiel nadherne jeho diela


vdaka este raz
Tie kresby sú krásne. A hneď mi udrelo do očí, že Piranesi na svojich obrazoch voľne rozmiestňuje písmenká. Vyzerá to ako nejaká šifra.

Viem, že kedysi výrobcovia máp ako svojrázny copyright používali to, že do mapy pridali malú neexistujúcu uličku. Podľa toho si poznali svoje diela.
 
voľne rozmiestňuje písmenká
to mi skor pripada, ako... pozri vysvetlivky. Aj na moderných mapach más niektoré veci označené len pismenkom, lebo su to male objekty, alebo by text rusil celu kompozíciu a na boku je nasledne vysvetlivka..
Aj to je určity druh šifry, hlavne, ak mapa bola napriklad, alebo obraz, spätý s knihou, alebo niečiím podpbnym
 
Nemaloval ten obraz Hubert Robert? Styl je velmi podobny.
nevedeli mi o nom nic povedat ludia z muzea. A podla mena mi nenaslo uplne nic na internete. skusim to s tymto menom a uvidime, co z toho vypadne. velka vdaka za tip, tesim sa na to :)
 
Všimnite si na tých zrucaninách, tie kríky, stromi a zeleň. Akési sú malé, akoby sa nejaká katastrofa stala nie dávno od namalovania obrazu.
 
nevedeli mi o nom nic povedat ludia z muzea. A podla mena mi nenaslo uplne nic na internete. skusim to s tymto menom a uvidime, co z toho vypadne.
Tady je o sbirce grafa Palfyho, dila jsou roztrousena po celem svete ...
Jmeno Hubert Robert mezi autory v clanku neni, ale to neni vypovidajici.
 
Tady je o sbirce grafa Palfyho, dila jsou roztrousena po celem svete ...
Jmeno Hubert Robert mezi autory v clanku neni, ale to neni vypovidajici.
co ma zaráza je fakt, že nikde nie je kategorizacia kde by sa.dalo.najst ake obrazy, ktore obdobia, atd....
 
Je to obraz od Piranesiho
nazov obrazu : Pohľad na most a mauzóleum postavené cisárom Hadriánom.

Dnes považujeme Piranesiho výtvory za fascinujúce, rovnako ako turisti z 18.storočia. Na prvý pohľad sa zdá, že obrázky sú presnými architektonickými záznamami. Pri bližšom pohľade však objavíme postavy a predmety, ktoré Piranesi vytvoril z vlastnej fantázie. Kto sú tí ľudia? Prečo sú tam a čo robia? Ako sa tam dostali stĺpy, vázy a tabuľky, ktoré tam ležali? Kam pôvodne patrili?....

pozri: https://www.digitalcommonwealth.org/search/commonwealth:rb68xz709
 
Naposledy upravené:
Táto báseň


bola plne inšpirovaná obrazom zo zbierky Grófa Jána Pálfyho, ktorý sa doteraz nachadza na Bojnickom zámku pred jeho pracovňou. Obraz sa volá Zrúcaniny primorského mesta. Možno komunita bude môct najsť aj iné podobné obrazy, hlavne francuzskych maliarov. Ak podobné obrazy poznáte, dajte mi prosím vedieť. Verim totižto, že autori ich maľovali podľa skutočných predlôh.
View attachment 1707
Tento obrázok, čo sa mi podarilo nájsť, má vzhľadovo asi najbližšie k tomu tvojmu, hoci asi nejde o to isté.
Bez názvu.jpg
 
Naspäť
Top Bottom