Elektromobily

Krátke ale zaujímavé videjko, kde sa hovorí o tom, že bez dotácií, ľudia elektroautá kupovať nebudú. V nemecku prestali dotácie na elektroautá - ľudia ich prestali kupovať. Elektro autá sme tu mali oveľa skôr ako spaľovacie motory. Takže spaľovací motor je evolučným skokom a nie krokom späť. A teraz elity chcú dostať ľudí z áut tak, že im natlačia na silu elektro autá. Nakoniec trefná poznámka tomu oponentovi z nejakej asociácie elektroáut, ktorá ževraj nečerpala žiadne dotácie (2 mil českých korún čerpali asi od jupitera), aby nezapínal kúrenie na elektroaute aby mohol dôjsť domov.
Nemusí to byť nutne prejavom evolúcie, skôr "prirodzeného výberu", kde silnejší vyhráva. Vznikol ropný trust, a ten si urobil na trhu poriadok. V budúcnosti bude vhodné hľadať čistejšie zdroje energie pre autá. Ale tiež hľadať cestu, ako znížiť ich dnešný počet, lebo dnešný počet aut je extrém. Dopravný systém je riadený veľmi neefektívne.
 
lebo dnešný počet aut je extrém
Velkou část tohoto stavu tvoří "móda", kupuje se nový model protože dřívější morálně zastaral a s tím ruku v ruce jde uměle snížená životnost (kurvítka). Krysí závod nemohou elity zastavit (statisíce i více aut se vyrobí, ale už se neprodají) aniž by ztratili své parazitické postavení.
Dopravný systém je riadený veľmi neefektívne.
Stalo se, že kamióny se srazily na hranicích mezi Španělskem a Franicích. Jeden vezl vajíčka ze Španělska do Francie a druhý naopak z Francie do Španělska.

Každý může mít auto (to není problém). Životní styl západu a infrastruktura je taková, že většinou potřebuje auto žena i muž a když ne tak mají problémy (ne vždy, ale část rodin to tak má). Při lepším lokálnějším fungování by mohla jedna rodina používat spíše jenom jedno auto a jedno další méně častěji. A celkově by hned a jednoduše pomohla železnice, například se mi líbí služba, že osobní auto se doveze vlakem na větší vzdálenost. Kamiony by se mohli omezit a zboží vozit vlakem, ale to je pro elity moc práce, to zorganizovat. Takže auto může mít skoro každý (nějaký dopravní prostředek), ale efektivita dopravy je katastrofální a je jedno jestli to bude auto elektrické nebo spalovací. Ve velkých městech by například na popojíždění mohly nějaká elektrovozítka být. Technologie nejsou problém, problém je řízení a organizace dopravy i z horšími technologiemi lze kvalitním řízením dosáhnout velmi vysoké úrovně života.

Tím si přeji zdůraznit, že boj za spravedlivou společnost má vyšší prioritu než prosazování technologií (spravedlivá společnost si poradí s jakoukoliv technologií a vyšší technologie u nespravedlivé zvyšuje riziko katastrofy).
 
Naposledy upravené:
@Atom, ide aj o mieru. Človek nie je Človekom, ak nepozná mieru. A pre spoločnosť (a riadenie a samoriadenie všeobecne) to platí tiež.

Trend toho, že každá rodina chce aspoň jedno auto (a niekedy každé pre jedného dospelého člena rodiny), vznikol aj z toho, že verejná doprava nie je dosť efektívna. Medzimeská doprava jazdí prinajlepšom raz za hodinu. Vnútromeská je na tom už lepšie. Kedysi bol problém aj s doručovaním rôznych spotrebných tovarov a materiálu. Ak som si chcel kúpiť mikrovlnku alebo práčku pred 30 rokmi, tak len vlastným autom. No doručovanie sa už vyriešilo kurierskymi službami. Ale čo sa týka osobnej prepravy, tam to vyriešené nie je. Taxíky sú drahé.

Predstav si situáciu, že by taxík stál pár centov. Z Bratislavy do Košíc by stál menej, než zaplatíš za benzín. A taxíkov by bolo dosť. Potrebovali by sme osobné autá? Chodil by každý vlastným autom do práce sám na aute? (čím vznikajú ranné a poobedné zápchy v okolí miest).

Toto by sa dalo vyriešiť aj dodávkami s viac miestami na sedenie, mikrobusmi. Ľudia, čo pravidelne chodia každý deň do práce, zadajú čas odchodu a štart-cieľ do systému, a systém (možno aj UI) zorganizuje tieto mikrobusy alebo menšie či väčšie taxíky tak, aby bola trasa využitá čo najefektívnejšie. Podstatné je, aby to všetko prebiehalo načas, aby ten systém bol pohotový a pružný, a aby doprava stála menej, než cesta vlastným autom. A to by sa dalo, ak by si dopravca vyjednal hromadnú cenu za veľkoodber paliva. Pripadne dopravca môže byť štátny. A ak budú autá jazdiť bez šoféra (autonómne), tak dopravca už ani toho taxikára nebude musieť zaplatiť.

Veď na osobných autách je pre majiteľa najhoršie to, že si ho kúpi nové za premrštenú sumu, a už o tri dni ho nemôže predať za rovnakú sumu, lebo prudko klesá na cene. Ročné auto ide brutálne dole s cenou. A to robí ten megalománsky marketing chrlenia nových modelov.
 
Naposledy upravené:
Skôr by som sa pozrel na to, čo je príčinou kolapsu osobnej dopravy - každý sa chce dostať na to isté miesto, v ten istý čas, napríklad pondelok ráno do mesta. Prečo tam chce každý ísť? Kvôli práci. Musia byť všetky firmy umiestnené práve v meste? NIE NEMUSIA. A na to by som sa zameral. Ak by sa čo len polovička firiem rozhodla opustiť mesto, tak by sa vyťažili aj iné dopravné pruhy, nie len ten jeden ktorý vedie do mesta. Potrebujeme rozložiť zaťaženie dopravy odklonom jazdých trás cestujúcich. Najlepšie by bolo ak by človek cestoval za prácou maximálne 10 min jazdy. Ďalším plusom pri presune firiem preč z miest je zníženie počtu obyvateľov v mestách - čo je veľký plus pre spoločnosť.
 
Skôr by som sa pozrel na to, čo je príčinou kolapsu osobnej dopravy - každý sa chce dostať na to isté miesto, v ten istý čas, napríklad pondelok ráno do mesta. Prečo tam chce každý ísť? Kvôli práci. Musia byť všetky firmy umiestnené práve v meste? NIE NEMUSIA. A na to by som sa zameral. Ak by sa čo len polovička firiem rozhodla opustiť mesto, tak by sa vyťažili aj iné dopravné pruhy, nie len ten jeden ktorý vedie do mesta. Potrebujeme rozložiť zaťaženie dopravy odklonom jazdých trás cestujúcich. Najlepšie by bolo ak by človek cestoval za prácou maximálne 10 min jazdy. Ďalším plusom pri presune firiem preč z miest je zníženie počtu obyvateľov v mestách - čo je veľký plus pre spoločnosť.
Pokud toto začneme rozebírat do důsledků, musíme udělat závěr, že osobní doprava do zaměstnání je velmi drahá - a to jak přímo (nákladově), tak nepřímo (dopady na přírodu, zdraví, náročnost na zdroje atd.). Mimoto si pamatuji jednu starou učebnici ze SSA, v níž se vysvětlovalo (na úrovni "matematiky a fyziky"), že automobilová doprava, majíc za úkol zkrátit dostupnost ve svých důsledcích (zábory pro silnice a dálnice, hluk vytlačující bydlení atd.) vede k takovému nárůstu přepravních vzdáleností, že se časová dostupnost cílů ve skutečnosti prodlužuje. Prosazování automobilové dopravy tak je pouze důsledkem politických a ideologických rozhodnutí a nemá nic společného s potřebami společnosti.
Upozorňuji, že toto nezohledňuje další velmi nepříznivé dopady automobilizmu na samotnou schopnost přežití společnosti. Mimoto nepříznivým činitelem je "individualizace" samotných prvků společnosti (mám zde na mysli podniky), pracujících v prostředí požadujícím péči o zisk, v jehož důsledku podniky musí mít snahu nestarat se o související náklady (privatizace zisku a socializace nákladů).
 
Naposledy upravené:
automobilová doprava, majíc za úkol zkrátit dostupnost ve svých důsledcích (zábory pro silnice a dálnice, hluk vytlačující bydlení atd.) vede k takovému nárůstu přepravních vzdáleností, že se časová dostupnost cílů ve skutečnosti prodlužuje.
Z toho vyplýva, že automobilová doprava slúži na koncentráciu zdrojov na jedno miesto, z ktorého su potom všetky zdroje použité alebo vykradnuté.
Keď tak rozmýšľam tak aj za komunizmu potrebovali koncentrovať ľudí na jedno miesto. Napríklad také východoslovenské železiarne potrebovali tisíce pracovníkov. Ale na rozdiel od kapitalistov, komunisti postavili pre tých pracovníkov ubytovne. Kapitalista ti žiadne ubytovne nepostaví, kapitalista je rád keď si kúpiš auto, cez ktoré bude z teba páčiť peniaze - nové auto 20 tisíc E poistka ročne 200 e, benzín veľa E, údržba - 500 E, strata tvojho času denným cestovaním - na nezaplatenie. A práve z toho posledného sú kapitalisti vo vytŕžení, lebo kradnú slobodným ľuďom čas tým, že ich posadia do áut, v ktorých strávia prinajlepšom len hodinu denne. Práve tú hodinu denne, ktorú mohli stráviť štúdiom KSB.
 
ide aj o mieru
to se týká spíš elit než obyvatelstva, kdy lidu je životní styl a kultura vnucován (doprava se zhoršuje a zhoršuje a auto vyjde většinou levnější než doprava, když započítáte čas a občas nutnost vozit nějaký náklad). Většina lidu má tendenci fungovat co nejúsporněji (a když je to výhodné dopravu volí), problém je pouze s mladými bez rodiny, bez zátěže, kteří nevědí "roupama co dělat" a kupují si auto spíše pro zábavu než pro potřebu, prostě parazit má nadměrné zdroje a tomu umožňuje otročit ostatní a vnucovat jim nemravnost a plýtvání, s kterou většina nesouhlasí, ale parazit nás přesvědčil, že změna je nemožná, že jsme už takoví nemravní jsme (opak je pravdou, mravnost chybí pouze ve snaze zjišťovat si informace, ale vědomých "škodičů" je relativně málo a to jim umožňuje se skrýt a tvrdit, že nejsou a že samo se to).
 
Naposledy upravené:
Keď tak rozmýšľam tak aj za komunizmu potrebovali koncentrovať ľudí na jedno miesto. Napríklad také východoslovenské železiarne potrebovali tisíce pracovníkov. Ale na rozdiel od kapitalistov, komunisti postavili pre tých pracovníkov ubytovne.
Toto byla podstatná součást plánování za socializmu: výstavba/rozšíření nějaké větší výroby (viděl jsem původní projektovou dokumentaci pro elektrárnu Temelín) mohlo probíhat pouze na základě zajištění zdrojů (bydlení).
Kapitalista ti žiadne ubytovne nepostaví, kapitalista je rád keď si kúpiš auto, cez ktoré bude z teba páčiť peniaze - nové auto 20 tisíc E poistka ročne 200 e, benzín veľa E, údržba - 500 E, strata tvojho času denným cestovaním - na nezaplatenie. A práve z toho posledného sú kapitalisti vo vytŕžení, lebo kradnú slobodným ľuďom čas tým, že ich posadia do áut, v ktorých strávia prinajlepšom len hodinu denne. Práve tú hodinu denne, ktorú mohli stráviť štúdiom KSB.
Trefa do černého! Za volantem se nemůžeme rozptylovat "hloupostmi". A tedy ani přemýšlet například pouze nad svým postavením ve společnosti. Automobilizmus je prostě ve svých důsledcích rakovinový nádor na těle společnosti. Myslím, že jsme ve stavu, kdy je nejvyšší čas na chirurgický zákrok. Ale ten už možná nebude potřeba, protože právě zase naše neschopnost promyslet důsledky vedla k tomu, že vláda se dostala do rukou bandy gaunerů a kreténů - a následkem toho ztrácíme energetické zdroje potřebné pro provoz automobilizmu (v nejširší možné míře).
 
Automobilizmus je prostě ve svých důsledcích rakovinový nádor na těle společnosti.
Za socialismu koloval vtip, že kapitalismus zachránil automobilismus. Na druhou stranu řízení je i určitá dovednost a kultivuje i mravnost a disciplínu, kde každý vidí jak řízení funguje a jak je nepřípustné do sebe narážet nebo mezi sebou závodit (to se trošičku občas děje, ale je na to dobře vidět). Ke zkoumání světa se potřebujeme nějak přesouvat, aby jsme mohli svůj svět lépe poznávat - vše je o míře (jak uvedl @jardob).
 
Za socialismu koloval vtip, že kapitalismus zachránil automobilismus. Na druhou stranu řízení je i určitá dovednost a kultivuje i mravnost a disciplínu, kde každý vidí jak řízení funguje a jak je nepřípustné do sebe narážet nebo mezi sebou závodit (to se trošičku občas děje, ale je na to dobře vidět). Ke zkoumání světa se potřebujeme nějak přesouvat, aby jsme mohli svůj svět lépe poznávat - vše je o míře (jak uvedl @jardob).
To je nepochybně pravda. Je to o míře. Velmi jednoduše: Pokud nedokážeme automobilizmus (šířeji technické výdobytky) užívat s mírou, nebudeme je užívat vůbec.
 
Pokud nedokážeme automobilizmus (šířeji technické výdobytky) užívat s mírou, nebudeme je užívat vůbec.
Pod tohle se podepisuji. Ve filmovém příběhu "Tři veteráni". Kdy dary skřítkové seberou a ptají: "Kolika lidem jste přinesli radost, štěstí? Kolika jste pomohli?". A nakonec odcházejí se slovy: "Budeme to zkoušet znova a znova". Nechť je Vám to poučením - to již přímo neříkají to je v příběhu v zamlčení.

Není to o tom, že každý sám se musí rozhodnout používat auto co nejméně a šetřit biosféru, to je zase další klam, protože to nic nezmění. Mohou i lidé každý sám trpělivě třídit odpady, ale stejně to elity nezpracují a odvezou na skladku do třetích zemí, kde tam na těch skládkách musí žít chudí lidé.

Takže infrastruktura je chybná, řízení států je chybné, kapitalismus je bezmezná blbost... To je ten problém. Ne, že jsme nemorální, že něco neděláme jak máme, ale jsme nemorální, že se nám nechce řídit společnost a tak to necháme na darebácích (a pak se litujeme oni toto, oni támhle, ale Bůh nám dal přeci rozum). Veškeré úsilí musí jít k převzetí řízení tam, kde to jde - bojuj tam kde stojíš. HNR už někoho šikovného dodá, aby to dořešil tam, kam ze své pozice nedosáhneme.

Elity tvrdí: "Musíte přestat jezdit autem, aby jsme Vás mohli dál otročit a sami jezdit v elekroautech a dál si žít své odporné neživoty bez odpovědnosti."

V současnosti je lepší, aby každý auto chtěl (každý má právo společné výsledky celého lidstva, ne jenom někdo) a elity byli nuceni na ten tlak reagovat tak, že zvýší spolehlivost a trvanlivost aut a dalších technologií a budou to řešit správně, aby se to dalo dobře ekologicky likvidovat již při návrhu výrobku a ne, že se nahradí spalovací motory elektro auty, když prokazatelně zatěžují biosféru násobně více než spalovací - tak ať se snaží dotáhnou technologie do minimální odpadovosti a ne co teď, že švindlují a maskují tím, že pokrok lidstvu seberou a nechají si ho jenom pro sebe (jako vládci stavitele, které zabili, aby už to nemohli postavit pro někoho jiného). Pokud na to nemají, tak ať jdou do válu a nepřekáží. My je nepotřebujeme (viz bolševici) zvládneme to bez nich mnohem lépe. Oni potřebují nás, ne my je (pouze si to možná myslíme, protože se rodíme do neznáma).

Nenechme se omezovat jenom proto, aby oni mohli žít v jalovém nadbytku.
 
Naposledy upravené:
Není to o tom, že každý sám se musí rozhodnout používat auto co nejméně a šetřit biosféru, to je zase další klam, protože to nic nezmění.
Toto právě není pravda:
1) Auto jedoucí rychlostí 70-90 km/h potřebuje nejméně přibližně 50-60 m volné dráhy a ve výměře ~200m2 vyasfaltované/vybetonované plochy - tedy plochy odebrané z koloběhu vody a touto plochou zhoršujeme počasí. Mimoto na této ploše vraždíme zvířata (od hmyzu po obratlovce)...
2) Musíme se věnovat řízení a tedy nemůžeme se zamyslet nad tím, nad čím bychom se zamyslet měli. atdatd.
Ne, že jsme nemorální, že něco neděláme jak máme, ale jsme nemorální, že se nám nechce řídit společnost a tak to necháme na darebácích (a pak se litujeme oni toto, oni támhle, ale Bůh nám dal přeci rozum).
Morálka (slovo z románského světa) je nezávazná a takto to berme. Prostě se jedná o prázdné slovo a jeho užití je mlácením prázdné slámy.
Elity tvrdí: "Musíte přestat jezdit autem, aby jsme Vás mohli dál otročit a sami jezdit v elekroautech a dál si žít své odporné neživoty bez odpovědnosti."
Naše vlastní svědomí je dost černé, nemusíme do toho tahat nikoho dalšího. Nechali jsme se zblbnout: Ano, těmi elitami, ale vymlouvat se nemůžeme - ohromná většina spotřeby jde dnes za prostonárodem.
V současnosti je lepší, aby každý auto chtěl (každý má právo společné výsledky celého lidstva, ne jenom někdo) a elity byli nuceni na ten tlak reagovat tak, že zvýší spolehlivost a trvanlivost aut a dalších technologií a budou to řešit správně, aby se to dalo dobře ekologicky likvidovat již při návrhu výrobku a ne, že se nahradí spalovací motory elektro auty, když prokazatelně zatěžují biosféru násobně více než spalovací - tak ať se snaží dotáhnou technologie do minimální odpadovosti a ne co teď, že švindlují a maskují tím, že pokrok lidstvu seberou a nechají si ho jenom pro sebe (jako vládci stavitele, které zabili, aby už to nemohli postavit pro někoho jiného).
Toto je právě cesta do pekla. Jak jsem uvedl výše: Svého času (přelom 60. a 70. let) matematické modely ukázaly, že automobilizmus řešením není a že se prosazuje pouze z politických a ideologických důvodů.
Nenechme se omezovat jenom proto, aby oni mohli žít v jalovém nadbytku.
Jsme to my všichni (co máme auta), kdo žijeme "nad poměry". Liberální ideologie nám do hlavy vtloukla "právo na přepych (ať to stojí cokoliv)".
 
Naposledy upravené:
Jenom krátce, proč by naše svědomí mělo být černé? To je zotročení pomocí viny, protože se rodíme do neznáma, tak se na nás zkouší dědičný hřích. Vše je řešitelné, všeho je dost, zdrojů, informací... Přehnaně šetřit (pro korunu by si dal vrtat koleno) znamená vzdát se řízení a pokroku, zavřeme se do ohrady a hlídat se budeme sami a ani nemusíte k nám dávat stráž (bez strukturní řízení). Tlak musí směřovat na správné řízení ne na jalové šetření, aby jiný mohl plýtvat.
 
Naposledy upravené:
Jenom krátce, proč by naše svědomí mělo být černé? To je zotročení pomocí viny, protože se rodíme do neznáma, tak se nás zkouší dědičný hřích. Vše je řešitelné, všeho je dost, zdrojů, informací... Přehnaně šetřit (pro korunu by si dal vrtat koleno) znamená vzdát se řízení a pokroku, zavřeme se do ohrady a hlídat se budeme sami a ni nemusíte k nám dávat stráž (bez strukturní řízení). Tlak musí směřovat na správné řízení ne na jalové šetření, aby jiný mohl plýtvat.
Protože jsme se vědomě nechali zblbnout. Viz Kara-Murza: Manipulace vědomím. My jsme s tím prostě souhlasili. Ostatně my jsme například souhlasili i s tím, že nám dnes vládne fijalový hnus. To je úplně stejná záležitost a měli bychom to brát stejně. Že nás k tomu ukecali? Ano, ale ta manipulace se zakládala právě na tom, že jsme se jí dobrovolně a vědomě podrobili. Viz ta kniha - tam je to vysvětleno. Ostatně úplně stejně si stojí i tvrzení, že "trh vyřeší vše", nebo že "liberální demokracie je nejlepším ze všech špatných způsobů vlády"...
Nejde k těmto věcem přistupovat různě. Tedy jde, ale potom se nedobereme řešení.
 
V současnosti je lepší, aby každý auto chtěl (každý má právo společné výsledky celého lidstva, ne jenom někdo)
Možno aj lietadlo by mal mať každý, veď to sú tiež výdobytky ľudstva. Alebo aspoň každá dedina a mesto vlastné letisko s lietadlami :)
Nie, žartujem. Naozaj treba všetko s mierou. A auto pre každého dospelého človeka je zbytočné, ak sa veci zorganizujú inak.

Alebo inými slovami. U človeka je tendencia vytláčať prirodzené prírodné prostredie technosférou. Extrém je v mestách, kde sú len výnimočne niekde stromy, trávniky, ale všetko ostatné je len asfalt, beton a iné technické produkty. Deti sa rodia do prostredia, kde nevidia svet tak, ako ho stvoril Boh, nevidia procesy, ktoré funguje harmonicky. Vidia len svet vytvorený ľudskými rukami aj so všetkými jeho defektmi. Aj preto sú mestá mutagénne. Ako sa deti majú stať Človekmi, keď nevidia od malička svet tak, ako by mal vyzerať? Ale miesto toho vidia svet vytvorený ľuďmi plný škodlivín, smogu, hluku, ľudia natlačení v bytovkách ako sardinky, nevidia farebnú prírodu, vtákov, hmyz, harmóniu prírody?!
Technosféra má človeku pomáhať, ale nie je dobré ňou zaplaviť všetko životné prostredie. Technosféra by nemala zapĺňať viac ako 30 percent životného prostredia človeka.
 
Naposledy upravené:
Toto právě není pravda:
1) Auto jedoucí rychlostí 70-90 km/h potřebuje nejméně přibližně 50-60 m volné dráhy a ve výměře ~200m2 vyasfaltované/vybetonované plochy - tedy plochy odebrané z koloběhu vody a touto plochou zhoršujeme počasí. Mimoto na této ploše vraždíme zvířata (od hmyzu po obratlovce)...
2) Musíme se věnovat řízení a tedy nemůžeme se zamyslet nad tím, nad čím bychom se zamyslet měli. atdatd.

Morálka (slovo z románského světa) je nezávazná a takto to berme. Prostě se jedná o prázdné slovo a jeho užití je mlácením prázdné slámy.

Naše vlastní svědomí je dost černé, nemusíme do toho tahat nikoho dalšího. Nechali jsme se zblbnout: Ano, těmi elitami, ale vymlouvat se nemůžeme - ohromná většina spotřeby jde dnes za prostonárodem.

Toto je právě cesta do pekla. Jak jsem uvedl výše: Svého času (přelom 60. a 70. let) matematické modely ukázaly, že automobilizmus řešením není a že se prosazuje pouze z politických a ideologických důvodů.

Jsme to my všichni (co máme auta), kdo žijeme "nad poměry". Liberální ideologie nám do hlavy vtloukla "právo na přepych (ať to stojí cokoliv)".
@jik , tvoje slová by viac padli na úrodnú pôdu, ak by si nepoužíval absurdné argumenty, z ktorých je cítiť viac osobná zaujatosť, než racionálny postoj.
 
K riešeniu automobilizmu (a všetko už tu bolo za socíku):
1. práca čo najbližšie k miestu bydliska, oživiť pracovne vidiek.
2. oživiť vidiek i sídliská aj ohľadom predajných miest, a to nielen potravín. Teraz kvôli každej blbosti utekaj do Hornbachu, Obi a pod. a štartuj auto.
3. Skvalitniť všetko základné školstvo a predškolské zariadenia tak, aby dieťa navštevovalo školy v mieste bydliska. Teraz je módou voziť decko ráno autom do základky na opačný koniec mesta, lebo tá škola, kde bývam, nie je dobrá (isto?), potom zo školy a pomedzi to ešte krížom-krážom na všelijaké krúžky…
Aj vyriešenie týchto bodov by prispelo k tomu, aby rodine stačilo jedno auto a nie dva, tri…
 
K riešeniu automobilizmu (a všetko už tu bolo za socíku):
1. práca čo najbližšie k miestu bydliska, oživiť pracovne vidiek.
2. oživiť vidiek i sídliská aj ohľadom predajných miest, a to nielen potravín. Teraz kvôli každej blbosti utekaj do Hornbachu, Obi a pod. a štartuj auto.
3. Skvalitniť všetko základné školstvo a predškolské zariadenia tak, aby dieťa navštevovalo školy v mieste bydliska. Teraz je módou voziť decko ráno autom do základky na opačný koniec mesta, lebo tá škola, kde bývam, nie je dobrá (isto?), potom zo školy a pomedzi to ešte krížom-krážom na všelijaké krúžky…
Aj vyriešenie týchto bodov by prispelo k tomu, aby rodine stačilo jedno auto a nie dva, tri…
Súhlas. V iných štátoch vozia deti do školy v mestách školským autobusom.
Dnes sú niektorí mladí rodičia veľmi fajnoví. Pamätám si, ako sa moja neter sťažovala, že si pripadá ako chudera, keď vodí do školy deti peši v daždi, kým iní sa tam vozia na autách. Len oni chodia v daždi peši. Pritom školu mali od domu 500 metrov. Po tej istej trase som chodieval do školy aj ja a stovky iných detí v tej dobe, za každého počasia, a nikto sa nesťažoval.

Inak v knihe "Ekonomika inovačného rozvoja" ale aj Základoch sociológie (tuším 6 zväzok) sa zaoberajú riešením urbanizácie tak, aby so rozvíjal vidiek tak, aby poskytoval výhody služieb a zamestnania ako mesto, no bez tej extrémnej hustoty osídlenia a bez toho, aby sa z vidieku stala betónová džungľa.
 
Naspäť
Top Bottom